N°. 16642 Vi ijtlas 3£> 31 ei. MLweetlë I5ïa<I. A0. 1914. BUITENLAND. Albanië. WEST-INDISCHE Tweede Kamer. LEIBSCH DAGBLAD GEMEENTERAAD VAN LEIDEN. (Vervolg). 16 Voorstel tot liet aangaan voor oen oreroonkomet met liet Eljk inzake <lo boscliikliaarstellnig van tie Idioten afdeeling „VoorgeoHt". ten behoeve van liet onderwijs in de psychiatrie en de neurologu aan de Rijks-Universiteit te Leiden. (118) De heer Pera vraagt of belanghebbenden, ouders en verzorgers, in dezen ook bezwa ren kunnen maken. Do Voorzitter antwoordt, dat de zaak al lang aan den gang is en geen enkel be zwaar zich heeft voorgedaan. Bovendien wordt de dokter steeds geraadpleegd en de betalenden kunnen, indien ze het demen streeren der verpleegden niet wenschelijk achten, dit beletten. Het is trouwens ook in het belang van de wetenschap, dat het zoo geschiedt. De heer Roem dank den voorzitter voer de handigheid, waarop hij deze 1800 in de kas der gemeente heeft weten te bren gen (Gelach). De Voorzitter dankt op zijn beurt voor het complimentje, dat de heer Roem hem geeft. 17. Yorzoolt van de Leidsohe Studenten-Roeivcrce- nigintr ..Njord" ter bekoining in. eigendom van een gedeelte van het perceel, gemeente Oegstgoost. Kad. bekend onder Sectio E No. 557. (116) De heer Van der Eist zegt, dat de studen ten eenigszins teleurgesteld zijn over den prijs. Zij vinden 5 te duur en hadden ge dacht, dat het wel voor 2 it 3 per Mu. had gekund. De heer Fischer vindt het bedrag niet te hoog. Het is de gewone prijs voor bouw grond. De heer Fokker heeft een ander bezwaar n.l. dat de gemeente nu voorgoed dezen grond kwijt is. Hij zou den grond in erf pacht willen geven. De heer Fischer repliceert, dat men daar voor geen wet kan maken, waarop de heer Fokker antwoordt, dat dit ook niet noodig is; die wet bestaat al sinds jaren. Nadat de Voorzitter nog opmerkt, dat het in erfpacht geven geen zin zou hebben en voorts aan den heer Van der Eist te kennen geeft, dat een prijs van 5 niet on billijk is, wordt het voorstel zonder hoof delijke stemming aangenomen. 18. Voorstel tot beschikbaarstelling van gelden voot: de meerdere koeten van vernieuwing der Driegatonbrug. (106) De heer Hoogenboora meent, dat B. cn W. onbillijk zijn in hun oordeel jegens Dijkgraaf en Hoogheemraden van Rijnland en beroept zich daarbij ook op de Algem. Keur, waarop ook B. en W. voor hun stel ling zich beriepen. Hij meent, dat daarvoor art. 22 hier van toepassing is. Rijnland was volkomen in zijn recht, toen het de doorvaartwijdte nader bepaalde en daarvan de vergunning deed afhangen. De eisch komt geheel overeen met die, welke Rijnland in andere voorafgaande ge vallen heeft gesteld. Rijnland zou zijn be langen schromelijk hebben verwaarloosd als het anders bad gehandeld. Hij meent ten slotte, dat B. en W. het der vereenigde vergadering niet gemakkelijk hebben gemaakt om nu nog een subsidie van 1500 te verleenen. GeroepDat moet er nog bij komen De heer Reimeringer zal niet ingaan op de argumenten van den heer Hoogen- boom, doch hij veroordeelt, wat Rijnland deed, en meent, dat men niet moet toege ven, doch recht zoeken bij Ged. Staten. De heer Van der Pot zou ook denken, dat, wanneer kan aangetoond worden, dat het Waterschap zulk een irrationeel 'ge bruik gemaakt heeft van zijn bevoegdheid als B. en W. voorstellen, dat men dan zich moet beroepen op liet oordeel van Ged. Staten. Maar hij is het in dezen niet- met B. en W. en den heer Reimeringer eens. Rijnland is volgens hem niet onbillijk geweest, wat hij zeer uitvoerig aantoont, do argumenten van B. en W. bestrijdende. Historisch is de vrije doorstrooming van het water ten behoeve der polders van meer belang dan de verkeersmiddelen te land. Wat deze kwestie aangaat, daarbij hebben B. en W. z. i. do grens verkeerd getrokkon. Geldt het hier vernieuwing of her stelling. Hij beredeneert, dat het hier fei telijk een nieuwe brug geldt en is dit zoo, dan kan men Rijnland niets onbillijks ver wijten. Ook in de onderdeelen van het betoog van B. en W. ontdekt hij leemten, waaruit dan zou moeten blijken, dat Rijnland vol komen en regie is geweest. Vóór dat de gemeente met haar plannen kwam, kon Rijnland geen beslissing ne men. Zelfs toen de vergunning van de provin cie kwam, kon Rijnland niet een andere beslissing nemen. Hij vreest, dat hij den schijn op zich laadt, dat hij voor Rijnland ccn pleidooi houdt evenals zijn buurman, dc heer Hoogen boom. Geroep: juist. Hij zegt, dat hij zoo objectief mogelijk do zaak heeft beschouwd, vandaar dat hij met den heer Reimeringer voor een be roep op God. Staten is. He heer Carpentier Alting staat geheel <>p het standpunt van B. en W, Hij meent, dat 't hier de vraag is, niet. of wij krachtens do wet gelijk hebben, maar of het billijk wat Rijnland heeft gedaan tegenover de gemeente. En dat ontkent hij ten stellig ste, wat do heeren H. en Van der P. heb ben aangevoerd, ging dus langs de eigenlijke kwestie heen. Formeel moge, Rijnland gelijk hebben, billijkerwijze allerminst. Indien Rijnland dadelijk na het verzoek van Vilders gezegd haddenk cr wel aan, als later de brug vernieuwd moet worden, dat zij u zooveel meer zal kosten, want wij willen, dat het profiel zooveel broe der zal gemaakt, worden, dan hadden B. cn W. daarnaar kunnen handelen. Hooger beroep zal hier eohter voor de gemeente niet ba-ten, omdat de zaak wet telijk in orde is. De gemeente zal de meer dere kosten moeten dragen. Zij is dus de minste van do partij, maar zij heeft de mooiste rol. (Hartelijke tcekoncn van instemming van den Raad.) E>e heer Pera sluit zich hierbij aan. Hij vond de houding van Rijnland dunnetjes". De héér v. d. Pot repliceert nog en houdt vol, dat hij objectief de zaak heeft bekeken. Nadat de voorzitter zich nog bij den heer Alting heeft aangesloten en diens woor den onderstreept, wordt het voorst-el aan genomen. 19. Verzoek van <len Als. Ned. Wiel rijderabond. Toeristenbond voor Nederland, om alsnog te be sluiten tot vernieuwing van dc verharding van deu Lagen Rijndijk tusscheu de Zijlpoortsbrug cn do ypanjaardsbrug over de volle breedte. (108) Dc lieer Room zou a-llecn een rijwiel pad van 60 c. M. willen maken. Hij meent, dat dit voldoende geacht kari worden. Naai hij geinformeerd heeft, zou de Ncd. Wielrij- dersbond f 150 daartoe willen bijdragen, misschien wel f 300. De heer Hoogenboom aelit de verlegging van de klinker- cn ourfchekoicn, die veel geld kosten zal, ook niet goed. Men zou het beste naar Leiderdorp vcrplaat-sen en het mindere voor zichzelve houden. De heer Fischer meent, dat een rijwiel pad niet veel zal geven en wij voldoen, zooals is voorgesteld, behoorlijk aan onzt» verplichtingen. Nadat dc heeren Fokker, Roem en de Voorzitter nog hebben gesproken, wordt dit voorstel aangenomen. 20. Verzoek van do Vereeniging tot Bevordering der Bouwkunst in zake de goedkeuring der gevels van op 'te richten gobóuwen en do instelling van «on-z g. Schoonheidscommissie. (109) De heer Roem kan zich wel vereenigen met het praeadvies inzake Schoonheidscom missie. Daarvan heeft men in Amsterdam niet veel pleizier beleefd. Wel heeft hij (bezwaar tegen het praead vies voor zooverre gemeenteambtenaren advies aan particulieren zullen kunnen ge ven. Dit zal aanleiding geven, dat zij teeke- ningen en plannen maken of wijzigen. Daarvoor zijn gemeenteambtenaren er niet. De heer Carpentier Alting wijst op de vele gevels die het stadsschoon ontsieren, doch zou wenschen dat men de commissie voor de strafverordering uitnoodigde een verorde ning te maken waarin wordt bepaald, dat men ook met betrekking tot het architecto nisch schoon vergunning van B. en W. moet hebben. De heer Van der Eist meent ook dat er noodig iets gedaan moet worden. Hij vindt dat verschillende gevels veel uit het oogpunt van schoonheid te wenschen overlaten en wijst o. a. op den gevel vaD het nieuwe ge deelte va-n het Stadhuis. Hij wil het echter wel eens met het voor stel van B. en W. pfobeeren. De heer Van der Pot- sluit zich daarbij aan én wijst er op, dat behalve Laren ook Leeu warden reeds ons is voorgegaan. De heer Hoogenboom sluit zich bij den heer Roem aan en zou dit gedeelte van het voorstel willen doen vervallen. De heer Botermans merkt op, dat het hier een portemonnaie-kwestic is. Het bou wen is evenwel reeds duur. Laat men dan maar een verordening maken waarbij het bouwen geheel wordt verboden. De Voorzitter is dit woord van den heer Botermans het moest sympathiek. Men moet hier het bouwen niet te veel aan ban den leggen. Bovendien, wat de een schoon noemt, vindt een ander leelijk. Waar is de maatstaf De heer Roem zou wel eens willen weten, hoe de heer Korevaar er over denkt, dat gemeente-ambtenaren in dezen particulie ren moeten adviseeren. De heer Korovaar vreest daarvan aller minst schade voor de gemeento. Do heer Hoogenboom dient een voorstel in om het laatste gedeelte van het voorstel te doen vervallen. De Voorzitter zegt, dat dit niet noodig is. Men kan, als men wil, tegen het ge- heele voorstel stemmen. Dit wordt nu in stemming gebracht en aangenomen met 22 tegen 4 stemmen. Tegen stemden de heeren Roem, Hoogenboom, Van der Pot en De Boer. De Raad gaat hierop over tot een zitting met gesloten deuren. Na heropening komt aan de orde 21. Vaststelling van liet Kohier der plaatselijke directe belasting, dienst 1914. (117) Zonder discussie en hoofdelijke stemming aangenomen. Bij de rondvraag vroeg niemand het woord. De vergadering werd daarop gesloten. Dc Opstand. 't Is toch een frisschc boel in Albanië Italië behoort tot een der landen, -die al 't mogelijke gedaan hebben om Wilhelm von Wied op den troon te brengen en nu hij er eenmaal zit, zijn het volgens de Oostenrijk- sche bladen Italianen, die met Essad pasja hebben saamgewerkt om een omwenteling tot stand te brengen. Van diplomatieke zijde zou -dit zelfs bevestigd zijn. De offi- cieele politiek blijft er buiten, maar het feit, dat Italianen zoo iets uit/voeren is toch wel opmerkelijk genoeg. Do „Tanin", hert bekende Turksohe blad, schrijft dat de opstand der Mohammedanen reed3 lang voorbereid was. Een Albanees uit Koemanowo, Aarif Hikmet, was er de ziel van. In den Balkanoorlog had hij aan Turksche zijde gevochten, doch de Serviërs namen hem gevangen.. Om onbekende re- don werd hij vrijgelaten en in Konstantino- pel vermoedt men thans, dat Aarif in over leg met de Servische regeering, gehandeld, heeft. Hersteld is de rust nog niet geheel, al is thans, voor zoover uit de berichten mag worden geoordeeld, het e-rgste voorbij. De opstandelingen hebben zich bij de ri vier Skoembi verzameld, om daar A^is pasja, die met der regeering trouw geble ven Albaneezen tegen hen oprukt, het hoofd te bieden. Dientengevolge heeft de internationale commissie van toezicht te Kawaja geen en kelen leider, behalve den moefti, aangetrof fen. Te Weenen verneemt men uit Durazzo, dat de onderhandelingen van de commissie van toezicht met de opstandelingen te Ka waja in zooverre geslaagd zijn dat de op standelingen zich bereid hebben verklaard met de beloften der commissie genoegen te nemen. Voor zij echter dc wapenen neer leggen, wenschen zij overleg te plegen met de vertegenwoordigers van de andere stre ken, die bij de beweging betrokken zijn. De cómmissio heeftkunnen vaststellen, dat alleen een mlpdcTheid van geestdrij vers een mohammedaa-nsch vorst of herstel der Turksche heerschappij verlangt. De aanwezigheid der commissie heeft zoowel te Kawaja als te Tirana de opwinding doen bedaren. Do godsdienstige hoofden te Ti rana hebben de bemoeiingen der commissie gesteund met hun invloed. Aan de onderhandelingen tusschen de leiders der beweging in de onderscheidene streken zal ook de commissie deelnemen. De besprekingen beginnen de volgende week. Dc Ncderlandsclie officieren. Dr. Dillon, de man van de „Daily Tel." is opnieuw een aanval begonnen op de Nederlandsche officieren. Men herinnert zich nog, wat we een paar dagen geleden daaromtrent meedeelden, 't Is een lang telegram dat het Engelsche blad van Dil lon heeft ontvangen en 't is weer als de vorige maalde Nederlandsche officieren hebben de zaken verkeerd aangepakt. Hij schrijft wederom de mislukkingen bij het sterk en eendrachtig maken van Al banië toe aan de grenzenlooze macht, aan onze officieren verleend, niettegenstaan de zij onbekend waren met de bevolking zoowel als met de taal des lands en ont kent, dab zij en de bewoners van Albanië elkander wederkeerig begrijpen en waar- deeren. Dillon verklaart verder, dat Essad pas ja den vorst niet verraden heeft, maar in zijn ijver, om hem te dienen, strenge maatregelen tegen de weerspannige re- cruton te Schialc en Tirana nam. Hij deed voorts niets dan zijn partij organiseeren, maar zijn tegenstanders waren de Neder- landsohe officieren, die verstoord waren over zijn verloochening van hun makker, majoor Thomson, toen deze op eigen gezag met do Epiroten ging onderhandelen. Wie in waarheid de bewerkers zijn van den coup tegen Essad pasja is nog niet hel der, aldus Dillon. Op het verzoek, om de zaak gerechtelijk to doen onderzoeken, ge daan door Nogga en eenige andore collega's van Essad pasja, is geen acht geslagen, maar Dillon acht het veelbeteekenend, dat Essad's persoonlijke vijand, majoor SIuijs, verkozen had, de ontwapening te eisohen van het gevolg van den in ongenade geval len minister. Essad pasja verzocht zijn vol gelingen, hun wapens in te leveren, opende toen het venster zijner woning en vroeg, wie hun dit eigenlijk bevolen had. Toen hij daarop ten antwoord ontving„Majoor Sluijs", hernam Essad„Ik stel goen ver trouwen in dien man", waarop zijn mannen hun wapens weder opnamen. Een later telegram van Dillon meldt, dat majoor Sluijs „zijn verdiende loon heeft gekregen", en Albanië heeft verlaten, on getwijfeld voor goed. De opstand is nog niet dood, cn de insurgenten, ofschoon zij niet agressief optreden, houden nog steeds Schiak, Kavaja en Tirana in bezit. De Turksche vlag wappert in verscheidene ste den en dorpen in het binnenland. De feiten zijn hier niet met Dillon. Wan neer hij spreekt van Essad's toewijding voor den vorst, dan vergeet hij de geschie denis met de postzegeltjes en in zijn aanval op Thomson verzwijgt hij dat deze gemach tigd was zelfstandig op te treden en dat deze toen reeds deed, wat naderhand de controle-commissie herhaalde, wijl zij 't den eenigen juisten weg achtte. KORTE BERICHTEN. De geruchten, dat keizer Wilhelm on gesteld zou zijn, worden officieus tegenge sproken. Het huwelijk an dr. Alexander, de man, die er in geslaagd was onder den naam Thorraann onder-burgemeester van Köslin te worden is nietig verklaard. Z'n vrouw wilde met. zoo'n bedrieger niet lan ger samen leven. Te Lyon is aan den vooravond van den dag, dat Poincaré de stad zou bezoeken, een dertigjarig anarchist, Péchout ge naamd, aangehouden. Hij had een born bij zich cn in zijn woning werden nog een paar van die gevaarlijke dingetjes gevon den. Dit voorjaar staat in het teeken der spionageThans komt weer bericht uit Reims van de arrestatie van een jeugdig Corsikaan, onder verdenking van spionage. De man zocht zijn vrienden vooral onder de onderofficieren, behoorende bij do luchtvaartafdecling. Ook bezocht hij dik wijls het kamp van Chalons. De Eifeltoren te Parijs zal weer eens worden geverfd. Dat kost maar oven 100,000 franc. Vijftig man zullen er drie. maanden mee bezig zijn. Dertig duizend kilogram verf gaat er mee heen. 't Is geen kleinig heidje Het geld voor de verdediging van Ul ster blijft Sir Edward Carson toestroomen. Een dame te Melbourne zond hem 1000 toe, en daarna kwam cr nog een telegram uit Melbourne dat anderen £500 hadden verzameld en afgezonden en er reeds 150,000 namen op een verzookschrift togen home rule bijeen waren. „Ons hart is bij Ulster", vervolgde het telegram. „Neem kalm een verdedigende houding aan, wacht rustig cn vol vertrouwen aanval af." Do „Times" constateert met groot leedwezen dat de oproep om bijdragen voor de instandhouding van het slagveld van Waterloo tot dusverre geen voldoen den uitslag heeft opgeleverd. Van dc som die gevraagd werd, 10,000, is nog maar 4300 bijeen. Mevrouw Pankhurst is weer vrijgela ten. Oorzaak natuurlijk het weigeren van voedsel. Voor do zooveelste maal was haar toestand weer bedenkelijk. Over een paar dagen zal zc dus wel weer een nieuwe wan daad "verrichten. De Londensche bouwvakarbeiders heb ben de voorstellen der patroons verworpen. Wanneer nu de algemeene uitsluiting, waar mee gedreigd werd, zal worden afgekon digd, komen in Engeland 500,000 mnn zon der werk. Het testament van Frans Kossuth is in drie stukken gescheurd gevonden. Bij het ingestelde onderzoek heeft een bediende van Kossuth meegedeeld dat zijn meester, toen deze reeds in den doodstrijd lag, hem bevolen heeft het testament te vernieti gen. Hij had het toen versoheurd, maar de stukken niet weggedaan, omdat hij dacht dat Kossuth niet. meer toerekenbaar kon worden geacht. Rusland heeft drie reserve-lichtingen d. i. één millioen man voor zes weken onder de wapens. In Weenen heeft deze mobilisa tie grooten schrik veroorzaakt. Men meent, dat de bedoeling slechts is Oostenrijk schrik aan te jagen. Naar het St.-Petersburgsoke Telegr.- agentscliap uit R.ipin, in het gouvernement Plosk, meldt, zijn twee Duitsche officieren in oen vliegtuig bij Ripin geland. De offi cieren zijn in hechtenis genomen; hun vlieg tuig, bij het pa-sseeren der grens beschoten, bleek "beschadigd. Bij de Spaansche Kamer is een wets ontwerp ingediend om het leger in vredes tijd op 128.763 man te brengen. De regee ring wil dan ook nog worden gemachtigd om, zoo ze dit noodig acht, dit cijfer te ver- hoogen. In de wandelgangen van bet gebouw der Spaansche Kamer zijn twee afgevaar digden, Soriano en Antonio Maura, de zoon van den vroegeren premier, slaags geraakt. Maura gaf Soriano eenige stevige tikken in zijn gelaat, zoodat dit geheel met bloed beloopen was. Ex-president Roosevelt, is te Washing ton terug. Hij heeft met Wilson geconfe reerd. Ook met vclo politieke vrienden heeft hij een samenkomst gehad, waar ge sproken over de aanstaande verkiezings campagne, want men acht 't reeds zeker, dat Roosevelt weer candidaat zal worden. In New-York heersoht een geweldige hitte. Reeds zijn vele personen als slacht offers van do ondragelijke temperatuur ge vallen. De regeering der Vereenigde Staten heeft president. Benarides van Peru als zoo danig erkend. In Britsch Guyana is aan do zuidgrens een nieuw goudveld ontdekt.. CHOCOLADE EN CACAO met natuurlijKen Cacaosmaak West-Indische [mport Co Heerengr*. 455 Amsterdam Zitting van gisteren. Stuwadoorswot. De Minister van Landbouw, N ij- verheid en Handel, de sprekers be antwoordend, constateerde, dat zoo alge meen zijn aangetoond de wantoestanden van het stuwadoorsbedrijf, ten aanzien van do arbeidstijden, loondieverij, Zondagsarheid, gebrek aan veiligheidsmaatregelen, enz., dat hij daaraan niets naders heeft toe te voegen en zich dus kan beperken tot bespreking van het verschil tusschen het ontwerp-Tal- ma en het ctoor spr. gewijzigde ontwerp. Tegenover den heer Lohman begon de Minister in dit verband met allereerst to verklaren, dat hij, bij de wijzigingen, die hij in het ontwerp bracht, zich door geen enkelen drang, speciaal van vrij-liberale zijde, heeft- laten leiden, omdat cr geen drang, welke ook, op hem is uitgeoefend. Vallen die wijzigingen zoo in den smaak der vrij-liberalen. dan zou dat hoogstens bewij zen, dat spreker in practische zaken niet zoo ver afstaat vam de vrij-liberale politici. En dat vindt spr. hoegenaamd geen schande. Intusschen constateerde spreker, dat wat het doel van het ontwerp aangaat, er niet het minste verschil bestaat tusschen zijn ge wijzigd ontwerp en het ontworp-Talma. Ook in do regeling van de werktijden kwam geen verandering. Een kleine wijziging kwam in de regeling van den Zondagsarbeid, maar spreker kan verklaren, dat Zondagsarbeid niet dan in besliste noodzakelijkheid zal worden toegelaten. Ten aanzien van de ar beidstijden zal de noodige voorzichtigheid en geleidelijkheid worden betracht. Evenzeer meent spreker, dat gezorgd moet worden, dat het bedongen loon ten volle wordt uit betaald. Al het bovenstaande behoort tot het doel der wet en kan hij ten volle onder schrijven het standrumt, door minister Tal ma ingenomen. Alleen met de middelen, waarmede minister Talma dat doel trachtte to bereiken, was spr. het niet eens in ver schillende opzichten. En dit geldt in do eerste plaats het stelsel van toelating van dó stuwadoorsondernemingen tot de uitoefe ning van het bedrijf. Zooals die toelating in het oorspronkelijke ontwerp geregeld was, werd de vrijheid van het bedrijf opge heven. Tegen elke poging, om dit stelsel weer in. de wet te brengen, zal de Minister zich dan ook verzetten, want het gaat niet aan een onderneming voor te schrijven aan eenige autoriteit toelating te vragen om een bedrijf uit te oefenen. Het tweede middel van den heer Talma, om het doel der wet te bereiken, de uitvoe ring van het arbeiclsboekje, kon de Minister evenmin op urincipieele gronden aanvaar den, omdat dit boekje minder beoogde con- tróle-uitoefening op de beschermende be palingen der wet, dan wel een begin van wettelijke regeling van het stuwadoorsbe drijf zelf, hetgeen niet de bedoeling is van de onderhavige wet, die alleen arbeiders- bescherming beoogt. Bovendien bestaan er ernstige practische bezwaren tegen de ar- beidsboekjes. De kwestie hoe dan wel controle kan wor den uitgeoefend, zal spr. meer in het bijzon der bij het artikelsgewijze behandeling van het ontwerp bespreken. Maar één zaak wil hij thans reeds wel zeggen, dat die con trole, mèt of zonder boekjes, niets zal uit werken, als er niet een flinke arbeiders organisatie in het havenbedrijf tot stand komt. Hierna verdedigde de Minister zijn stand punt, om bepaling van een minimum-loon voor Zondagsarbeid niet in de wet op te ne men. Spr. is tegen eiken onnoodigen Zon dagsarbeid en wil Zondagsrust bevorderen waar mogelijk. Doch zoolang in eenig be drijf, in casu het stuwadoorsbedrijf, Zon dagsarbeid onvermijdelijk blijkt, gaat het niet aan minima-looncn in de wet op te ne men voor dien Zondagsarbeid cn vertrouwt spreker, dat de arbeiders zelf in staat zul len blijken voor dergelijken buitengewonen arbeid hoog loon te bedingen Aan de door den heer Spiekman zoo ge wraakte reserve van personeel, kan evenmin door de wet een einde gemaakt worden. Aan zulke en andere toestanden kan op geen betere wijze een eind komen dan door een goed geregelde arbeidsbemiddeling. En als de Minister, tijdens zijn ministerschap, iets kan doen om een betere arbeidsbemid deling tot stand te brengen, zal hij dit gaarne doen. Verder verdedigt de Minister het overla ten van verschillende zaken aan maatrege len van bestuur, verzekerende hij echter, dat geen bestuursmaatregel zal worden in gevoerd zonder dat alle daarbij betrokken belanghebbenden, werkgeters zoowel als werknemers, in de gelegenheid zullen ge steld zijn van hun opinie te doen blijken Spreker teekende in dit verband protest aan tegen de uitlating van den heer Nier- strasz, dat hij, wat betreft de uitvoering van die maatregelen van bestuur, wel ver trouwen stelde in den Minister, maar min der gerust was ten opzichte van de wisse lende inzichten der ambtenaren. Deze laat- sten staan geheel buiten debat; alleen en uitsluitend de Minister blijft de verant woordelijke persoon. Ten slotte protesteert spreker nog tegen een uitlating van den heer Schaper, dat onze rechterlijke macht voortdurend sabotage zou plegen aan ar- beiderswetten.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5