N°. 16640 Woensdag 37 Mei. A0. 1914. <£)eze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§pn- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen. Eerste Blad. EIBSCH PBIJS DER A_D YERTENTEEN Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer /"0.17|. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het incasaeeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZEU COURANT: Voor Leiden per 3 maanden /"1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post1.65. LEIDEN, 27 MEI. Academisch Ziekenhuis. In zijn nota naar aanleiding van het ver slag over het wetsontwerp betreffende ver klaring van het algemeen nut der onteige ning van eigendommen, noodig voor^ de St. hting van een complex ziekenhuisinnch- t.ngen en laboratoria ten behoeve van de Rijks-universiteit te Leiden, zegt de Minis ter van Binnenlandsche Zaken ook te dezer plaatse gaarne toe. dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis te Leiden en derhalve pok "de voorgenomen onteigening, voorzoo- ver hem aangaat, zooveel mogelijk zal wor den bespoedigd, opdat binnen den kortst mogclijken tijd het oude gebouw verlaten zal kunnen worden. De Minister voegt hieraan toe, dat tot hc: doen aanvangen van de voor den bouw in de eerste plaats noodige terreinwerk- zaanvheden inmiddels reeds machtiging is verleend. Zij zijn, zooals men weet, al be- hegonnen, - LEIDSCI1E duinwater-maatschappij. In de heden alhier onder Voorzitterschap van den heer B. J. H. Haitink gehouden algeineene vergadering van aandeelhouders der Leidscho Duinwater-Maatschappij wa ren vertegenwoordigd BI aandeelen, uit brengende 46 stemmen. Aan het door de Directie uitgebracht \crslag over het jaar 1913 is het volgende ontleend In hot tifpeloopen jaar werden door do stoom- t, r!;tuigen to Katwijk r.an don Iiijn uit hot Duin- rj forvoir opgepompt 14332-33 M'. duinwater, tegen I jkc<> M' over hot jaar 1912, zoodat 60977 M'. meer worden opgepompt dan iu het vorige jaar. middold werden per utmaal opgepompt 40o4 M. tc-t-n 3836 M' over 1912. be stoomwerktuigen van het hoogresorvoir werk- I ten gemiddeld 14 uur 54 min. por dag; het verbruik ;<an brandstof der pompen voor filters en hoogre- servoir alsmede voor don luchtcomprcssor eto. be ur..rg 621334 IC.G. briquottetf gemerkt Z.II.gerekend I r. i inbegrip van dempen, opstoken en verwisselen I van ketels, is dus gebruikt 0,419 K G. briquetten p r il'. duinwater. I Voor den hoogcren opvoer van hot ruwe duin- I water naar do grindvoorfilters werd een tweede I centrifugaalpomp geplaatst mot een maximum op- I hrc.-igst van G00 M'. water por uur on godreven I door oen horizontale stoommachine. Deze 8loompompmachino, geleverd door de Zeis ter Machinefabriek te Zeist, moet nog goedgekeurd worden. De plaatsing van deze nieuwe pompinstallatie vorcisohte wederom oen uitbreiding aan hot pomp- gebouw nabij het laag reservoir. Het ontijzerings-voorfiltergebouv.' met do 4 grind- v. u-filters voorziet in een groote behoefte; het Toorgefiltreord water komt thans nagenoeg vrij van ijzer (0.1 milligram per liter) op do zandfilters. waardoor do duur der working dezer filters zeer belangrijk is verhoogd. filter I. voorheen met ccn gemiddelde filterperio de van 25 dagen, was ultimo December roeds 262 dagen in dienst, zonder merkbare stijging van het drukverschil. Do oude eokesontijzering3-inrichting in het laag reservoir bij do draineorleiding werd opgeruimd. Op hot terrein nabij de filters werd eon der be staande houten keeten geplaatst en in orde ge- br.-.cht om te dienen voor een schaftlokaal der werklieden. To Leiden, op do werf üaverzalclaan No. 13, werd een steenen gebouw opgericht ten behoove oener fiüerij, m'etorworkplaats, magazijn en een boven woning voor den 2den fitter. Do oude werkplaatsen violen onder sloopershan- denhot vrijkomend terrein dient thans voor sta pelplaats van diverso kleinere hulpstukken. De grootere hulpstukken, alsmede do. voorraad divorao pij pon, vorkregen een plaats op het aan- grenzende terrein, reeds in November 1912 aango- koelit, doch dit jaar yoor stapelplaats in orde ge bracht. In 1913 zijn gesloten 33 abonnementen en 80 meter- contracton, dooh vervallen 34 abonnement-s- en 4 Pietorcontraoten. Voor buitongewoon gebruik zijn dit jaar bijge komen: 64 closets thans totaal 1763 fonteinon, 14 22 baden 563 3 rijtuigen, 17 2 straat- of tuinbesproeiingen, 270 en afgegaan; 1 paard, 19 Bot totaal aantal contraoton op hot oindo van Qit jaar bedroeg 7882. In 19127804 In 19117732 I Het water werd hot gohoclo jaar geregeld aan. Kevoord en op do gebruikelijke wijze door dr. G. M. Button onderzocht, j Bet resultaat was steeds zeer gunstig. I Daoteriologisch werd liet water geregeld éénmaal Per week onderzocht door het Ohemisoli en baote- nologiaoh Laboratorium, Dirooténr N. van der Meen, Gedompto Oudegracht 47 te Haarlem. Do resultaten waren, dat ook qualitatiof bacto- nologisoh niets viel aan to merken. Do 1406 geplaatste watermeters hebben een ver- "ruik aangewezen van 445031 M', zoodat. gerekend tiaar hot totaal verbruik 1483233 M\, door do abon- a'-nten moet gebruikt zijn 1038152 M\, waaronder scteor het water voor spuien, brandblussehing on b'Kkage begrepen is. f'j do gehouden inspectie bleken 184 rosorvoirs °'-r closetin richtingen niet af te sluiten Bet saldo der exploitatierekening in 1913 bedraagt I i:--.948.S3. zoodat na afschrijving op de rekening uitbreidingswerken", reserveering van nog niet 'f'taalde bedrijfsbelasting over 1913 en bijvoeging Kerkelijke verkiezing. Bij de gisteren gehouden verkiezing voor acht notabelen bij het Ned.-Herv. Kerkge nootschap alhier zjjn herkozen de heoren: O. I. van Erkel mot 455 stemmen, G. Los H. Kokkodoo J. B. Moynea P. J. Oloos A. Wiggers die mot 1 Juni e.k. periodiek moesten aftreden; en gekozen de heoren jhr. mr. P. W. O. van der Goes, met 417, en P. Kooroman Jr. (1872) met 407 6temmen. .Voorts werden uitgebracht op de heeren 115 stemmen. 115 454 452 452 445 115 115 115 115 115 114 het onverdeeld srldo van liet jaar 1912 :;-.675.14'4 ter verdeeling blijft, toelatende een di- "•'rid van 10% pCt. tn eou uilkeering aan do ge- j -"to Leiden van f 49.5C0. Do baland werd goedgekeurd. M o u bclmakcrsstaking. Men !deelt ons roede, dat in de irfeiï- ''"'-niakcrsstakin;?, k'J de firma's Pander l\aar, aan deze .firma's cn aan de sta- •''nlen bemiddeling is aangeboden door 110f. H-eer.es, welke bemiddcling door beide Partijen 5s aanvaard^ W. K. Batteljoo G. L. van den Berg G. H. Blanken S. do Boor Azn. Prof. dr. B. D. Eerdmans M. Joustra Prof. dr. J. Verdam K. D. Sljtsma terwijl verder de hoeren L. Fontein en H. van Leeuwen (1873) ioder 6 stemmen, P. J. Verhoog en W. C. van der Wilk, ieder 6 stemmen en 18 perso nen ieder één stem verkrege Vier biljetten waren blanco. De herkozen en de gekozen heeren waren candidaat gesteld door de orthodoxe kies- vereeniging Geloof en Belijdenis", de her- kozenen ook door de gematigd-orthodoxe kiesvereeniging ,,De Ned.-Herv. Kerk", welke echter voor de twee andere plaatsen geen candidaten stelde. De vrijzinnige kiesvereeniging Geloof en Vrijheid" had geen candidaten gesteld. Door eenige belangstellende vrijzinnigen waren ter elfder ure echter nog acht can didaten aanbevolen. Ned. Rond voor Ziekenverpleging. In de groote zaal-van ,,Zomerzorg" werd heden de 22ste algemeene vergadering van den Ned. Bond voor Ziekenverpleging ge houden, onder leiding van den voorzitter, dr. Yan der Hoeven, die do bijeen komst met een korte rede opende. Na het opnemen der afdeelingon, die ver tegenwoordigd waren, en do benoeming van een commissie voor het redigeeren der no tulen, werd door den secretaris, dr. A. Couvée, het jaarverslag uitgebracht. Daaruit bleek o. m-, dat het ledental ein de 1913 3243 bedroeg, verdeeld over 12 af- deelingen of 21 minder dan einde 1912. Het aantal donateurs daalde van 229 tot 217. Naar aanleiding van de critiek van den heer Schaper op de z.gV zwarte lijst", die zou bestaan, deelde het bestuur zoowel aan den heer Schaper als aan den Minister van Binnenl. Zaken mede, dat zulk een lijst niet bestaat. De begrooting voor löa.5 wordt vastge steld in ontvangst en uitgavo op ƒ6557. Aangenomen wordt een voorstel van dc afdeeling Amsterdam tot instelling van een commissie om onderzoek in te stellen naar de wenschelijkhcid van een Staats examen voor verplegendcn. Op voorstel van de afd. Haarlem wordt het Hoofdbestuur opgedragen te be vorderen de stichting van ccn Instituut van Reserve-verpleegsters van het Roode Kruis. In het reglement voor opleiding en exa men worden eenige wijzigingen aange bracht. Als lid van het hoofdbestuur werd her kozen mevr. de wed. E. Simon van der Aa. Na do pauze kwam nog in behandeling het Rapport van de Commissie voor Wijk verpleging. Benoeming van een lceranr aan het Gymnasium. Naar h-et zich laat aanzien, zal ook in 'den volgenden cursus een splitsing van de eerste en tweede klasse van het Gymnasium noodzakelijk wezen. Waar deze toestand al eenige jaren zoo is en in de toekomst niet valt te verwach ten, dat het aantal leerlingen dusdanig zal inkrimpen, dat de eerste en tweede klasse maar uit één afdeeling zullen be staan, is het curatoren van het Gymnasium gewensclit voorgekomen, vom het aantal vaste leeraren in de oude talen met één uit te breiden. "Zooals aan den Raad bekend is, zeggen curatoren, is dr. J. W. Lely, eertijds con rector van Jiet gymnasium te Delft en daarna 'directeur van het Instituut „Noort- bey," te Voorschoten, gedurende den bijna afgeloopen cursusn als tijdelijk leeraar werkzaam geweest. Daar zijn onderwijs in alle opzichten aan de eischen heeft vol daan, hebben curatoren de eer dr. J. W. Lely, voornoemd, voor een vaste aanstel ling tot leeraar in de oude talen aan het gymnasium, alhier, aan te bevelen en wel met ingang van 1 September 1914. B. en W. stellen nu voor morgen reeds tot een benoeming over te gaan, .Aangenomen is het beroep bij de Ned.-Herv. Gem. te Hekelingen door den heer F. E. van Santen, cand. alhier. Deelden wij verleden najaar als een bijzonderheid mede, dat de heer L. C. Boezaart, Haven alhier, op bijna 60-jarigen leeftijd een diploma voor schoonschrijven te Amsterdam behaalde; het doet ons ge noegen thans te kunnen melden, 'dat hij dezer dagen ook een diploma als boek houder behaalde* Verecnlging voor Ncdcrlandsche Arbeidsbeurzen. Onder voorzitterschap van prof. De Vooys, hoogl. te Delft, werd in da Stadszaal alhier do algemeene vergadering1 van Nederland- sclic Arbeidsbeurzen gehouden. De voorzitter opende de goed bezochte vergadering met een hartelijk wolkom tot de aanwezigen cn deelde enkele zaken met betrekking tot het leven van de Vereeniging mede. De Minister van Landbouw is voornemens oen vast ambtenaar aan te stellen, in het bijzonder belast met arbeidsbemiddeling in samenwerking met de arbeidsbeurzen. Hier mede staat in verband do reorganisatie van de Vcreeniging. Voorts zijn na de laatste vergadering opgericht do Nationale Ver- oeniging tegen Werkloosheid, de Nationale Vereen, voor Landverhuizing en de Ned. Bond voor Werkverschaffing. Met al deze Vereenigingen wordt samenwerking ver zocht. Na het vaststellen der notulen van de vorigo algemeene vergadering en do benoe ming oener commissie voor het onderzoek van de rekening en verantwoording van het geldelijk beheer over het jaar 1913 van den penningmeester, kwam heb jaarverslag ter tafel. Daaruit bleek o. m.; dat het aantal aan gesloten Arbeidsbeurzen thans 20 bedraagt- Eindhoven en Heerlen traden tot de Vereeni- ging toe.. Daarentegen bedankte 's Hertogen bosch wegens do a.s. opheffing dar Beurs. De reorganisatie der Arbeidsbeurs te Ober- ha usen bracht in heb financieel beheer in grijpende wijzigingen, doordat de positie van den directeur in vast verband is gebracht tot de Vcreeniging. Deze beurs is een onderdeel geworden van do Vereen, van Ned. Arb-Beurzen. 2269 aanvrageu kwamen te Oborhausen in behandeling, waarvan 97!? plaatsingen tót stand kwamen. Behalve in Januari cn Fe bruari en in de laatste drie maanden van het jaar ontving de Beufs.. van de ar beid- gevers waarmede zij in connectie stond, vol doend aanvraag om de zioh meldende werk zoekenden te plaatsen. De gezamenlijke Beurzen verleenden dit jaar ten behoove van uitgezonden werklooze Nederlanders 713,40 Mark aan voorschotten, waarvan de Beurs te Oberhausen 447,32 Mk. weder incasseerde. Het Rijk verleende aan de Beurs te Ober hausen in 1913 een subsidie van f 6000. Deze verslagen werden goedgekeurd Tot voorzitter, werd herkozen prof. J. F. de Vooys en voor do da,gelijkscha leiding tob 1917 werd aangewezen de Arbeidsbeurs te 's.Gravenhage. Op voorstel van het bestuur werd besloten tot het oprichten van een bureau cn secre tariaat- der Vcreeniging en in verband daar mede tot-.splitsing van het secretariaat en het penningmeesterschap. Don besturen van de Beurzen te Amster dam en te Arnhem werd het recht verleend twee bestuursleden aan te wijzen. Hierna kwam aan de orde de bespreking der praeadviezen over de vraagWelke be zwaren doen zich voor hij de arbeidsbemid deling der arboidsbeurzen in de bouwvakken? Dc heeren G. Kapbeyn, secr. van den Alg. Ned. Ti mme rli oden bond, en J. N. Hendrix, lid van den Gemeenteraad en voorzitter van den Aannemorsbond, beiden te Amster dam, hadden daarover schriftelijk rapport uitgebracht. De heel* Ivapteyn kwam tot de conclusie, dat om verschillende redenen van de bemid deling der arbeidsbeurzen door patroons en werklieden geen genoegzaam gebruik ge maakt wordt. De Arbeidsbeurzen zullen eerst dan vol ledig aan haar doel kunnen beantwoorden, wanneer de invloed van patroons- en werk lieden vakvereenigingen zich op het bedrijfs leven moer zal doen gelden. De heer Hendrix kwam tot de conclusie, dat door bemiddeling der openbare arbeids beurzen in de bouwvakken do vrijheid van beweging voor arbeider en patroon vermin dert enss waar do noodzakelijkheid van zoo danige bemiddeling, noch voor den patroon, nooh voor den arbeider kan worden aange toond, mag deze eerst, dan worden aanbevolen indien zekerheid kan worden gegeven, dat do vrijheid niet in het minst zal worden geschaad. Naar aanleiding van het praoadvies van den heer Hendrix vooral haddon uitvoerige besprekingen plaats. Deze, die niet aan wezig was, werd allereerst bestreden door den hoor Aarsen, directeur der Arbeidsbeurs te Groningen, don heer Dene.kamp, uit Hil versum en vooral door den heer De Wilde, dio het standpunt van den prae.adviseur als verouderd brandmerkte en den wensch uit sprak, dat de heer H. van de dwaling zijns weegs zou worden bekc-erd. De directeur der Arbeidsbeurs uit Utrecht sloot zich daarbij aan. Na de pauze werd de discussie over de prae.adviezen voortgezet, waarbij ook de heer Kapbeyn frijn standpunt verdedigde. Ton slotte kwam in bespreking hot prao advies van den heer W. H. M. de Fremery, inspecteur van den Arbeid to Amsterdam, over de vraag: Moet arbeidsbemiddeling in het havenbedrijf geregeld worden? Do prab.adviseur kwam tot do slotsom, dat bemiddeling zeer gewenscht moot worden geacht. Do hoer De Fremery was zelf niet tegenwoordig. De vergadering werd bijgewoond door mr. Van I Jsselsbeyn, Directeur-Generaal van den Arbeid, als vertegenwoordiger der Regeering, terwijl ook de burgemeester, jhr. 'De Gij- selaar, en de wethouder mr. J. C. van dor Lip een deal dor vergadering bijwoonden. Z.-H. Ycrcen. „Het Groene Kruis". Afd. Leiden. Gisteravond werd in het gebouw van heb magazijn van verplegingsartikelen aan de Picterskerkgracht de algemeene verga dering gehouden van bovengenoemde af deeling. Nadat de voorzitter, mr. J. H. Goud smit, de niet druk bezochte vergadering had geopend en de notulen der vorige wa ren goedgekeurd, braoht de secretaris, dr. Taverne, het jaarverslag over 1913 uit, waarin hij tegelijk een terugblik wierp over het vijf-jarig bestaan der afdeeling welke terugblik blijmoedig stemde, omdat de afdeeling geregeld is vooruitgegaan. Op 1 Mei 1913 bedroeg het aantal leden 930, op 1 Mei 1914996 zoodat het leden tal, niettegenstaande de afdeeling geen derde-klasse-leden meer aanneemt, met 66 is toegenomen. De secretaris hoopt, dat dit jaar het le dental het duizendtal wel zal overschrij den. Het magazijn is goed voorzien en werd ook dit jaar weder met nieuwe verple gingsartikelen aangevuld. Do verplegingscursussen werden druk bezocht. Uit het financieel verslag van den penningmeester, den heer Graf, bleek, dat de ontvangsten 2525 hebben bedra gen, waaronder aan contributies 1350,15, en het saldo der vorige rekenig van 776.26. De uitgaven bedroegen f 1875, waaronder aan salaris voor zuster Neeb 650 en aan aankoop van verplegingsartikelen ƒ563.57. Ook werd nog al een aanzienlijk bedrag uitgegeven aan assistentie van zusters tot een totaal bedrag van 210. Het saldo bedraagt dus ƒ750. Zoowel den penningmeester als den se cretaris werd dank gebracht voor de uit gebrachte verslagen en den penningmees ter nog in het bijzonder voor zijn uitne mend beheer. Doordat hij uitstekend op de kleintjes past, aldus de voorzitter, weet hij heel wat te verkrijgen en te behouden (Ap plaus). Na nog enkele besprekingen werd de vergadering gesloten. Gisteravond vergaderde in Plaats Royal", alhier, de Vcreeniging van Amb tenaren aan de Ryks.Universiteit. Besloten werd oen verzoekschrift met me. morie van tóelichting te zendon aan den Mi nister van Binnonlandscho Zaken, waarin wordt aangedrongen op een nieuwe salaris- regeling voor het Univorsiteitspersonoel in den geest van het ontwerp, vervat in het verzoekschrift. De discussies, die gevoerd werden, getuig den van een opgewekt vcrocnigingslevenoen propaganda-oommissie werd gevormd; voorts oen commissie, die zich tot taak stelt het organisee-ren van gemeenschappelijk© bezoe ken onder deskundige leiding aan verschil lende Rijks, en Gemeentebedrijven. Tot slot werd medegedeeld, dat Donder dagavond a.s. het lid do heer A. van Bredo- stein in ,,Zomorlust" een lozing zal houden over Röntgonphotographie. Was de toestand van den heer A. Cos- see, jl. Maandag hoogst ernstig, thans ver nemen wij, dat er gelukkig hoop op zijn be houd is. Hij herkont zijn bloedverwanten weer. Bij do heden door Dijkgraaf en Hoog heemraden van Rijnland gehouden aanbeste ding van: het afbreken van de bestaande en hot bouwen van oen nieuwe dubbele Machinisten- en Stokerswoning met bijbohoo- rendo werken bij het stoomgemaal to Spaarn- dam waren ingekomen acht inschrijvingen, t. w. van de heeren D. R. de .Jong, Haarlem, voor f11,200; Gebrs. J. on L. Wünnüps, to Haarlem en Schoten, f10,612; W. Groot-, Haarlemmerliede, f10,080. Gebrs. De Graaf, Houtrijk en Pol amen, f10,005; J. van der Tangen, Halfweg, f10,029; J. H. van Wa- geningen, Spaarndam, f9868; W. Cornelis. sen, te Halfweg, f 9724, en J. W. Rei no veld, te Leiden, f 9200. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopend: 's morgens van 9—12 uur en des middags van 2—5 uur. AAN VRA AC VAN 'VERKZOEKENDEN. 1 Mach.-bankwerker. 1 Koetsier. 1 Mot-orsoliippers- kneoht, 7 Loopknechten, 1 Incasseerder. Loaso werk lieden, 2 Werksters. De Administratie verzoekt Copicën voor Advcrtcntiön vóór 12 uur te doen bezorgen. NA DIEN TIJD is men niet zeker dat opname in het nummer van dien dag kan geschieden. Dc intern, tuinbouwtentoonstelling te St.-Pctersburg. In een particuliere correspondentie uifc Ruslands hoofdstad aan de „N. R. Crt.", d.d. 24 Mei, lozen wij o. m. Yier dagen ben ik nu reecis in St.-Petera- burg en van twee feestdagen heb ik al mo gen genieten. Het is inderdaad interessant om te zien, hoe leuk de Russen dan hun werk laten liggen, hoewel zij weten, dat er nog veel, zelfs zeer veel te doen is om iets op tijd klaar te kunnen hebben. Een groot expeditie-kantoor, dat zich o.a. belast had met het vervoeren, inklaren enz. van de Nederlandsohe goederen, voor de tentoon stelling, was Yrijdag 1.1. gesloten, niets was er mede to doen en de volgende dag maakte de ohef een Duitsoher hon derd excuses. Wanneer het aan hem gele gen had, dan maar hij moest voor de po litie zijn zaak gesloten houden en kon er geen procesverbaa-l aan wagen. Denzelfden dag werd er aan het plavei sel van de Newski gewerkt of er niets aan de hand was. Zij tooh, die denken, dat men hier te St.-Petersburg nog in den win ter zit, vergissen zioh schromelijk. Het ia hier het mooiste en warmste zomerweer, dat wij ons in Holland denken kunnen. Wij hadden het genoegen de reis te mo gen maken in gezelschap van den heer Bal lego, uit Leiden, en een gezelschap Aala- meersche kweekers die er heen gingen om hun hulp bij het opstellen der Ned. af deeling te verleenen. Do secretaris van den Ned. Tuïnbouw- raad, do heer C. van Lennep, was met den heer Ballego een week te voren een paar dagen in St.-Petersburg geweest om alles definitief af te spreken, en gouden bergen waren hun beloofd, alles zou gereed zijn, zoodab men aankomende direct aan het opstellen zou kunnen gaan. Vrijdagmiddag, eenigen tijd na onze aan komst, togen wij dan naar den i'aurisohen tuin om eens te zien, waar de Nederland- sche inzendingen onderdak zouden ko men. Wij troffen cr den heer Ball ego te m jf, den van de Aalsmeerders druk pratcnaó en gesticuleerende. Dadelijk werd ik aan geklampt. Is dat nu geen schandaal, neen maar kijk nu eens, clat noemt men nu een gebouw dat klaar zou zijn. Geen ruit ia ingezet, geen licht i3 er, en waar zijn on ze kisten? Neen, maar, kerel, pas op, of je raakt onder de kalk, want overal zijn ze nog aan het kalken. Maar ziet nu ia hemelsnaam, die ruwe muren eens, dat kajj toch zoo niet blijven, dat is al te gek. Ben je al in het hoofdgebouw geweest, daan moet je eens gaan kijken, een janboel om je nek over te breken en do stellingen! kunnen ze niet wegnemen, omdat anders de kap, die nog niet klaar is, invalt". Zulke opmerkingen klonken mij van allo kanten tegen. „Ik ga eens naar het bureau om te informeeren hoe een en ander staat," zei de heer Ballego cn mij terzijde nemende voegde hij er aan toe„Als onze zaken maar op tijd aankomen, komen wij wel klaar, dat zal je wel zien, maar de rest, zal wel eoht Russisch zijn." Ik ging het terrein eens bekijken. Een chaos in den waren zin van het woord, niet tegenstaande deze tentoonstelling over vier dagen officieel geopend zou worden. Al pratende waren wij gekomen aan het) groote parterre, waar een schat van Ne derlandsohe tulpen was uitgeplant. De Al gemeene Yereeniging voor Bloembollen cultuur had hier een collectieve inzending uitgestald, waartoe verleden jaar twee des kundigen uit Holland eenige dagen te St.- Petersburg hadden vertoefd. Onder hun toezicht waren de duizenden tulpen ge plant. Wij troffen bij deze inzending den heer Ernst H. Krelage, die een ernstig gezicht zette. Zóó slecht was een inzending van zijn Vcreeniging nog nooit gelukt; steeds had zij er eer mede ingelegd en nuKosten noch moeiten waren gepaard en zie nu de resul taten eens. Geen enkel vak dat geslaagd is, overal zijn er gaten in en er zijn zelfs vakken bij, waarin geen bol opgekomen was. Bij onderzoek bleken zo alle in den grond verrot te zijn. Men zal er echter nog wat van zien te maken. Na nog wat rond gekeken te hebben, ont- moetto ik in het Hollandsche gebouw we der den heer Ballego. Hij zag er nu heel wat opgewekter uitstellig was hem toe gezegd, dat dadelijk de afwerking van de zaal met alle kracht ter hand genomen zou worden. 's Avonds ontmoette ik de Aalsmeerders weer op het Newski, zij zagen er heusoh toen niet naar uit of zij bang waren voor het mislukken der Nederlandsohe inzen ding. Zaterdagmorgen toog ik opnieuw naar heb tentoonstellingsterrein. Nog steeds was het er dezelfde rommelmaar aan het Hol landsche gebouw werd blijkbaar hard ge werkt en de Aalsmeerders waren druk be zig om hun lelies uit te pakken en in wa ter te zetten. Interessant om die bloemen te zien, nadat zij tien dagen in do kistjes verpakt geweest waren. „Jongens wat zijn die mooi over gekomen", hoorde ik er een zeggen en de heer Mensing, die hier de leiding had, verzekerde mij, dat er aan

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5