Woensdag 20 Mef. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. N®. 16635 A0. 19Ï4. PRIJS DER ADVERTENTIES: 1—6 regels /T.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootere letters oaar Kleine ezlvertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk iental woorden meer 10 Öent3.-Voor het incasseeren wordt/" 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT Voor Leiden per 3 maanden f 1.30per week. f 0.09. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd sija per week. 0.10. Franco per post 1.65. hemelvaartsdag. jiorgeo Donderdag verschijnt liet Lcidsch Dagblad" niet. Toegangsbewijzen voor bet Groote Gymnastiekfeest zijn aan ons Bureau tegen verminder den prijs tijdelijk verkrijgbaar. LEIDEN, 29 MEI. Prof. dr. L. van Itallie, alhier, is be- oemd tot eere-lid van de Keizerlijke Phar- laceutische Vcreeniging te St.-Petersburg n de Pharmaceutical Society of Great Bri- ain. In. een gisteravond in liet gebouw van Verhuurdersbond alhier gehouden ver- ;adering is opgericht „De Leidsche Groen en cn Fruithandelarenvereeniging". Het bestaat uit de heeren A. Ivnijff, T. os, J. H. du Chattel, G. Kwaadgras, E. il. Schreuder, P. J. van der Zeeuw, en van der Mey. Onder voorzitterschap van mr. W. O. an der Pot had gisteravond een goed be- ledenvergadering plaats van de Vooruitgang"afd. van len Vrijzinnig-Democratischen Bond. Ingekomen was een schrijven van den Van Maaren, dat hij ontslag neemt lid van het bestuur. De voorzitter bracht dank aan den heer M. voor wat hij als bestuurslid en als vooral in het verkiezingsjaar 1913 in het belang der Vcreeniging heeft Tot candidaten voor leden van het van den Bond in de plaats van de aftredenden en weder herkiesbare mr. II. Eovinga, H. J. Sissingh, Snijders en mr. J. H. Thiel, wer gesteld de heeren mr. O. W. v. d. Pot, Leiden, H. Kraai, Winschoten, A. Kelder Deventer, en W. A. O. Koster, Den Hierna werd de beschrijvingsbrief be handeld, die aanleiding gaf tot uitvoerige debatten. De afdeeling kon zich goed vereenigen met het voorgesteld fusieplan tussohen den Vrijzinnig-Democratischen Bond en het Ned. Werkliedenverbond, waardoor de Kiesvereeniging Vooruitgang" met onge veer 100 leden zal worden versterkt, ter wijl omgekeerd de Kiesvereeniging bij voor komende gelgenheden de vakactie van da afd. van het Verbond zal steunen. Tot afgevaardigden naar de algemeene vergadering werden benoemd de heeren O. H. Kouw en J. J. Zitman en tot plaatsver vangers de heeren mr. A. J. Fokker en J- A. Pont. Enkele personeele leden gaven zich op ©Q een paar abonné's op de ,,Vrijz. Demo craat1' werden gewonnen. Moj. M. W. Blom, van hier, is te Haar lem geslaagd voor onderwijzeres. In het Yoorloopig Verslag der Tweede Kamer nopens het wetsontwerp tot wijzi- Sjng en verhooging van do begrooting vaa uitgaven van Ned.-Indië voor 1914 lezen wij Heb donkbeeld, om aan de Rijks-Universi teit te Leidon aan do aldaar studeerendo candidaat-Indischo ambtenaren en. aanstaan- "e rechterlijke ambtenaren in Ned.-Ind/ië do gelegenheid te verschaffen onderwijs te ont vangen in de gerechtelijke geneeskunde, vond instemming, maar verscheidene leden ineendon, dat do kosten van drib onderwijs ^n laste van do begroeting van het moe derland behoorden te komen. Onder bevel van den Kapitein j. a. ao3 van het 4de reg. inf., vertrekt op 1 optember a.s. een detachement militairen naar do Logerplaats bij Zeist, om deze in or- to maken voor hst verblijf van de 4de anterie-brigade van 14—20 September, aldaar oefeningen zal houden. gemeentelijke ARBEIDSBEURS. Geopendmor-sons van 9—12 uur en dós middays van 2—5 uur. aanvraag van verkzoekenoen. lW ^"laandor, l Electro-xuonteur. 1 Baldcoraleor- oóhI»» SH1 or' Motorsobipporeknooht, 8 Loop- "t-en. 2 Losso werklieden, 2 Worketora. Ut ACADEMIENIEUWS. Bevorderd is. tot doctor in w lt3wetensohnp op Stellingen do lieer rótreeht B®l>. tc Tienhovon Dit de Omstreken. ALPHEN. Het 2M>-jarig zoontje van den heer A. Gerritsen geraakte gisteravond in hot Ka naal en is verdronken. HAARLEMMERMEER Vrij algemeen wordt onder de arbeiden de klasse in deze gemeente thans weer het gemis aan voldoend drinkwater ondervon den. Gewapend met emmers en kannen, ziet men ze er op uit gaan, om bij lien, die groote regenwaterputten hebben, water te koopen. Mocht de droogte aanhouden dan moet er weer naar andere hulpmiddelen wor den uitgezien. Het gemis aan afdoende drinkwatervoorziening wordt thans het sterkste gevoeld. Men hoopt echter nog maar steeds op betore tijden. HAZERSWOUDE. Een echtpaar aan den Rijndijk werd na het middagmaal plotseling vrij ernstig ongesteld door het gebruiken van ondeug delijk vleesoh. Nadat "de geheele inhoud van de maag was uitgepompt, was eenige verbetering waar te nemen Nadat herhaalde proefmalingen de deugdelijkheid van het werk hadden doen blijken, zijn de electrische gemalen door de Hazorswoudsche Droogmakerij op officieele wijze in gebruik genomen. In ecu vergade ring van het bestuur, eenige geuoodigden en vele ingelanden, liield do voorzitter, de heer C. Korte weg, een toespraak over het ontstaan van den polder in de 17do eeuw, toon de droogmaking van den zoogenaamden Noordpias, liggende onder clo gemeenten Waddinxvcon, Hazerswoude, Benthuizen en Geldersivoude, nog slechts een plan was. Na tal van moeilijkheden en gehaspel over het bouwen van vijzel- of schepradmolons, wa3 do waterplas eindelijk in het laatst der 18de eeuw drooggemal. n. Sedert dien tijd ge schiedde de bemaling door 15 sehepradmo- lens cn nu staan wij, sprak de voorzitter, aan hot begin van een nieuwe periode, namelijk de bemaling door middel van elec- tromotoren en Centrifugaalpompen met een vermogen van ongeveer 400 paardekrachten. Den voorzitter, den heor A H Goldberg, word hulde gebracht voor zijn ontwerp en de uitvoering daarvan, ook san de firma Louis Smulders, T.e Utrecht, en aan den heor A. G. Vreeburg, te Boskoop, werden wel gemeende felicitaties toegebracht voor het door lien geleverde werk. HILLEGOM. Wegens bodanken van den heer J. II. van der Schoot, alhier, als algemeen voorzit ter van den Bond van R.-K. Patroons in het Bloembollonbedrijf, is door de afd. Hillegnm tot candidaat voor die vacature benoemd de heor F. Eldering, te Overveen. KATWIJK AAN DEN RIJN. CHR. ONDEROFFICIEREN- 1 VEREENIGING. Afd. Leiden. Kerk werd gisteren ge- ea3< In do G-eref. houden de openbare vergadering, be legd door bovengenoemde "Ver., en wel ke samenkomst de vorige week door den brand was mislukt. De belangstelling was, den tijd van het jaar gerekend, bij zonder groot het kerkgebouw was vrij wel gevuld. Na gemeenschappelijk ge zang, gebed en lezing van Kron. 14 heette ds. Metering don aanwezigen wel kom, en gaf hij het woord aan den spreker, adjudant Van Oosterom, van Delft. In een pakkende, gloedvolle cn met veel overtuiging uitgesproken rede, be- paaldo deze zijn hoorders bij de rechts positie der krijgsmacht, waarbij hij de macht van het recht vastlegde aan de geschiedenis van den mensch, na den zondeval in hot Paradijs. Vorvolgens wees hij öp de beteekenis der krijgs macht voor land en volk. wat liem aan leiding gaf een vergelijking te trekken tusschen het volk van Israël en dat van Nederland. Daarna wierp hij een kijkje in die krijgsmacht, te kennen gevende, dat dikwijls niet ten onrechte werd ge wezen op het ruwe cn niet altijd ge- kuis kto in het soldatenleven. Spr. meen de, echter, dat <ic Chr. ouders'daarvan zeiven do schuld droegen, daar zij juist hun beste zonen aan liet leger ontlrok- ken, in verband waarmede hij de afschaf fing van het remplafanlen-stelsel ten zeersle toejuichte. Maar, zegt spr., is de toestand in do maatschappij nu zooveel beter? En dan moest hij, helaas, een ontkennend antwoord geven. Verbaasd zou mon slaan van de taal, door de Kat- wijkscliö dames(V), die het kampement bezoeken, geuit tegen do soldaten. Daarom wees spreker op de opleving van het Chr. beginsel in het leger, al is het ook feit, dat de socialistische en anti-militaristische geest eveneens driester het hoofd opsteekt. Met zeer voel genoegen memoreerde hij hot feit, dat dit jaar 3 a.s. predikanten van de Herv. Kerk en één der Geref. geen ge bruik hebben gemaakt van bun recht op vrijstelling en thans onder de militaire gelederen dienen. Ten slotte werd stil geslaan hij den werkkring en arbeid der Chr. Ond.-Ver. die in het geheele land slech's plm. .200 leden telt, tegen 3500, aangeslotenen bij de neutrale onderoffi- cicrcn-vereeniging. Als resultaten van dien arbeid kon worden gewezen op de afschaffing der parade's op Zondag, om het aanwezig zijn van Chr. lectuur in de cautirie's, op het verbod van vloeken in do kazerne, alsmede op het feit, dat tegenwoordig gelegenheid wordt gegeven tot bidden voor het eten, terwijl hét bij bellezen eveneens geoorloofd is. Van de geleeenheid tot het stellen van vragen, werd het eerst gebruik gemaakt door ds. Impeta, die niet gaarne zou zieu, dat meerdere predikanten het voor beeld van de vier door spreker genoem den volgen. Volgens zijneerw. hebben deze toch een andere taak, de bear beiding der gemeente, die niet alleen kan worden gelaten. Ds. Meyering vroeg, of de vergelijking, die door den spreker tusschen Nederland en Israël werd ge- getrokken, wel in allen deele was te verdedigenbeide vragers werden door den heer Van Oostrom van antwoord gediend. Voordat de vergadering door ds. Meyering met dankzegging werd ge sloten, 'irad een der leden van de Leid sche afdeeling op om dank te brengen aan allen, die tot het welslagen der-ver gadering hadden medegewerkt. Bovenal deed hij dit den spreker, die nog wel zijn lS'/j-jarig huwelijksfeest had opgeofferd om dezen avond zijn spreekbeurt te ver vullen. De Leidsche afdeeling zei hem bijzonder dank voor alles, wat hij deed in hot belang der Chr. O. O. V. en wenschte hem geluk met zijn koperen feest; deze wenschen gingen vergezeld met de aan bieding van een "klein sioffelijk blijk van waarüeei'ing. Slaande word' den bruide gom daarna toegezongen het laatste vers van Psalm 121. Vermolden we nog. dat de Chr. Zang- vereeniging „Halleluja", onder leiding van haar directeur, den heer P. van 'der Hoeven, zich eenige malen liet hooren, en afzoo haar welwillende en gewaar deerde medewerking verleende, dan kun nen we besluiten met do medcdeeling, dat de alleszins goedgeslaagde samen komst te ruim halfelf werd 'gesloten. KATWIJK-AAN-ZEE. Do lieer Root, tijdelijk onderwijzer aan do Chr. School voor M. U. L. O. alhier, is benoemd tot onderwijzer aan een Chr. School te Amsterdam en ta^eft deze benoe ming aangenomen. Met het oog op de uitvaart ter ha- ringvisscherij hebben weer eenige loggers deze week de trawlvisschcrij geëindigd. De militairen uit Delft en Gouda, die den öden Mei het kamp hebben betrokken hebben dit heden verlaten. In hun plaats komen nu landweerplichtigen. In afwachting van een druk bezoek op den Hemelvaartsdag zijn op 't strand reeds een viertal kiosken geplaatst. Blijft het weer gelijk het nu is, dan zal hot zeker niet aan bezoekers ontbreken. LEIDERDORP. Op de heden door B. en \V. van hier en van Zocterwoude gehouden aanbesteding voor werken voor de stichting van een drinkwaterleiding, was de uitslag als volgt: Bestek no. 1 (Lovorinpr en beproeving vau gegoten ijzeren buizen en hulpstukken): Ovings, ijzer- en staalhandcl, Botterdam, 37,613.45'/£ Van den Berg en Co., Amsterdam <0.428 77',» B. S Stokvis en Zn.. Rotterdam. ,,<0,695.93 Gerike en Co., Amsterdam 37.897.80 Merrcn cn La Porto, Amsterdam, 39,332.90 en voor bestek 110. (levering van af sluiters. brandkranen enz.) J. K. H. Bremeke. Amsterdam, 4002.76 Van Burkow on Zn., Amsterdam, 3832.65 W. J. Stokvis en Z., Amsterdam, 3939.99 R. S. Stokvis en Zn.. Rotterdam, 3831.15 H. Brener cu Co., Houclcs a. Main, 3631.70 Boppor Ronther, Utrecht, 3977. N. V. v.h. G. van Reekum, Wassenaar, 4746.99'/£ en fabriek Kaiserlando, Goes, 3733.62^ LISSE. De Brand. De lieer Dykshoorn, <lie zooals wij gis teren hebben gemeld, verdacht van brand stichting, naar het Huis van Bewaring to Haarlem was gevoerd, is, na door den reohter van instructie te zijn gehoord, he den weer op vrije voeten gesteld. De heer Dijkshoorn had een zeer onaan- genamen nacht doorgebracht in het dorps- oachot en zijn aanhouding gaf stof tot heel- wat praaljc-s. Men deelt ons nog mede, dat de heer Dijkshoorn zijn verplichtingen getrouw na kwam en niet in financieele moeilijkheden verkeerde. Door den heer C. Grisnicht, te Lisser- broek, zijn een zestal bloeide planten van de door hem van de firma Van Wavere.n Kruyff, te Sassenheim, aangekochte nieuwe spireasoorten, geëxposeerd in de etalagekast van het meubelmagazijn ,,Het Kuikenhuis", alhier. Heb zijn drie planten America (lila) twee planten Rubens (rood) en één plant Mont Blanc (wit). De prachtige planten zijn voor hen, die nu werkelijk iets moois willen zien op dit gebied, het nemen van een kijkje meer dan waard. NOORDWIJKERHOUT. Dinsdagavond vergaderde in café ,,De Zwaan" do afd. Noordwijkerhout van de Algem. Ver. voor Bloembollencultuur (B. B. O.) Do voorziter, de heer E. Oostdam Jbzn., heette de talrijke aanwezigen hartelijk wel kom, waarna de heer L. M. van Noort de notulen las. Als nieuwe leden werden aangenomen de heeren P. Geerlings, A. Geerlings en Th. Goemans. Ingekomen was een schrijven inhouden de het beperken van bloembollendiefstal en de verschillende maatregelen om daartoe te geraken. Besloten wed hierop in een volgende ver gadering uitvoerig terug te komen. Alsnu was aan de orde een bestuursvoor stel, dat veel bijval vond en dat in een neu trale vereeniging zeer zeker tot de zeld zaamheden behoort, alsook getuigenis af legt van de zeer goede verstandhouding ha- j rcr leden onderling. De heer E. Oostdam Jbzn., bracht n.l. in herinnering, dat de algemeen geachte en beminde geestelijke herder, pastoor Van Halen, den 15den Aug. a.s. zijn 40-jarig priesterschap hoopt te herdenken. Ruim achttien jaren hiervan bracht zijneerw. hier door en leefde mee met de ingezetenen. Al de jaren was hij eere-lid van de afd. Noordwijkerhout van de Algemeene Neu trale Vereeniging voor Bloembollencul tuur. Daarvoor wil de afdeeling zijneerw. op dien heuglijken gedenkdag huldigen door het oprichten eener fraaie eerepoort, der bollenvereeniging waardig. Evenals vijftien jaren geleden, bij de herdenking van het zilveren jubileum, zal de poort komen te staan aan het begin der kerklaan. Allen, Katholieken en andersdenkenden, ter vergadering aanwezig, gaven door bij valsbetuigingen van hun instemming blijk. Hierna ging men over tot de gebruike lijke verloting. OEGSTGEEST. Bij resolutie van den Min. van Kol. is ter beschikking gesteld van den Gouv.- Gen. van Ned.-Indie de heer A. J. H. Be.rg- mann, alhier ten einde daar te lande tijde lijk als bacterioloog werkzaam te worden gesteld bij de pestbest-rijding. In de Gemeenteschool had de elfde jaarvergadering plaats van het Oegsbgees- ter fanfarekorps „Crescendo". De vergadering werd geopend door den nieuwen voorzitter, den heer W. v. d. Kraay. Aanwezig waren 15 werkende le den en 1 contribueerend lid. De notulen van de vorige vergadering werden gele zen en goedgekeurd, waarna het jaarver slag werd voorgelezen. Hieruit bleek, dat „Crescendo" niet stilgezeten had. Een tocht naar het concours te Warmond had geen resultaat. In het afgeloopen jaar was een boottocht georganiseerd bij gelegen heid van het tienjarig bestaan, welke uit stekend geslaagd is. Met woorden van diep gevoel werd mevr. Van Griethuysen her dacht, wier overlijden ook voor „Crescen do" een groot verlies is Aan de orde was nu het verslag van den penningmeester. Bedroeg het saldo in 1913 f 0.S1, nu is dit f 3.50voorwaar geen schit terend bedragdaarom werd opgewekt pro paganda tc maken, vooral ook wat de geld middelen betreft. Wegens periodieke af treding van secretaris cn penningmeester werden herbenoemd de heeren P. Ouds hoorn en D. van den Berg, die hun her benoeming aannamen. Vervolgens kwam de boottocht ter spra ke, die Tweeden Pinksterdag staat gehou den te worden. Tot nu toe is er voor f 39.50 aan kaarten verkocht. Daar men echter moet kunnen beschikken over pl.m. f 90, wordt besloten nog eenige dagen af te wachten, om dan te kunnen beslissen. Bij de rondvraag stelde de heer Hom broek voor aandeelen te plaatsen, ten ein de de financiën te versterken. Tevens zou de Vereeniging gaarne een muziektent willen hebben, opdat daardoor ook propa ganda gemaakt kunnen worden. Concerten in de openlucht tiekken men- sohen daarom wordt ook besloten in Juni een liefdadigheidsconcert te geven in den tuin van het sanatorium „Rliijngeest". Mogen de pogingen met goeden uitslag bekroond worden, opdat met trotsch kun ne gezegd worden: „Crescendo" mag er wezen, het is een vereeniging, waard om flink gesteund te worden, wan£ steun is hoogst gewcnscht ennoodig. RIJNZATERWOUDE. Bij enkele candidaatstelling is gekozen tot lid van den Raad de heer C. van Tol. VOORSCHOTEN. In „De Groote Vink" gaf giaterav. de gymnastiekvereniging ,,D. O. S.", be staande uit personeel van de Kon. Ned. Fabriek van Gouden- en Zilveren Werken, een uitvoering. In zijn openingswoord heette de heer C. H. v. d. Giessen de aanwezigen welkom die, hoewel de tijd van uitvoeringen haast verstreken is, toch nog in zoo grooten ge tale waren opgekomen, in 't bijzonder beschermheer der Ver., de heer J. M. vau Kempen Sr. cn diens familie en de afge vaardigden der zustervereen. ,,D O. S.-' en „Hercules" uit Leiden. Op de tonen van een vroolijken marsch marcheerden daarop de gymnasten binnen. Reeds dadelijk zag inen aan houding en be weging, welk een gunstigen invloed de gymnastiek op het lichaam kan hebben. Het programma vermeldde zeer veel. Daar had men vrije- en orde-oefeningen van adspirant-leden, welke goed regelmatig, maar niet altijd fier genoeg werden uitge voerd. De oefeningen aan de brug van de leden werden door de aanwezigen met be langstelling gevolgd mooie hoogstanden, flink uitgehouden schouderstanden, van de meesten kalm-beraden werken! Bij het hoogspringen van de adsp.-leden was de grootste hoogte 1.32. M., dus wel de moeite waard. De oefeningen aan het rek vielen ook zeer in den smaak van de aanwezigen. Bij het reklijnspringen naderde het enthusias- me zijn hoogtepunt, toen de lijn niet hooger kon gelegd worden (2.10 M.) cn bijna allen er nog keurig overkwamen Aan de brug toonden de adspiranten, dat zij voor do leden niet wilden onderdoen Enkele athletische standen besloten de lange rij oefeningen ook deze werden vlug in elkaar gezet. ,,D. O. S." heeft velen een hoogst ge noeglijken avond b.ezor 'dhet kan haast niet anders of velen zullen zich nog bij deze vereeniging aansluiten. We zouden gaarne een paar namen noemen van degenen, die uitblonken door keurig, correct werk, maar nog liever willen we allen opwekken om zóó voort te gaan, opdat de kranige direc teur, de heer K. A. Karstens, wien een woord van lof niet mag onthouden worden, trotsch mag zijn en blijven op zulk een Vereeniging. Een gezellig „strijkje" bracht een vroó lijken toon onder de aanwezigen. VOORHOUT. Hedenmorgen is alhier overledcD de heer W. F. Lubbert, president-kerk voogd en diaken, vroeger ouderling van de Ned.- Kerv. Gem. Vele jaren heeft hij trouw de verschillende ambten waargenomen. Boven dien was hij als burger van onsdorp en als baas over het land en de werklieden van de firma Veldhuvzen van Zanten zeer gezien. Het behoeft niet. te worden gezegd, dat hij door zeer velen in de gemeente zal worden gemist. WASSENAAR. Bij Kon. besluit is een voorschot verleend aan deze gemeente tot een bedrag van ten hoogste f 17,250, ten einde haar ia staat to stellen een voorschot van gelijk bedrag te verleenen aan de Wassenaarsche Bouwvoreenging, ten behoeve van den aan koop van grond, bestemd voor den bouw van arbeiderswoningen WARMOND. Gisteravond vergaderde alhier in café „Warmonderhek" de vogelschiefcvereeniging „Ons Vermaak". Na openig door den Voor zitter, den heer Kors, werden door den se cretaris de notulen der laatst voorgaande vergadering gelezen en onveranderd goed gekeurd. Voorgelezen werd een schrijven van den burgemeester van Warmond, waar bij hij het eere-voorzitterschap aanvaardt, hetgeen met applaus wordt begroet. Hier na worden eenige artikelen van het regle ment gewijzigd, waarna wordt medege deeld dat de Kon. goedkeuring op de sta tuten dezer vereeniging zal worden aange vraagd. Gemeenteraad. Voorzitter: burgemeester A. J. Sohöl- vinck. Tegenwoordigalle leden. De vergadering wordt geopend door den ïVoorziter. De notulen worden gelezen, ea mededeeling gedaan, dat o.in. zijn ii ge komen de goedgekeurde kohieren Hoofd. Omslag, Hondenbelasting, enz., benevens de Rekening van de Gezondheidscommissie to Alfen, waarvan het eindcijfer voor do ontvangsten was ruim f 1600, de uitgaven ruim f 1200, batig saldo ongoveer f 400. Aan de ordo kwam nu andermaal de pensioenregeling van den gemeente-op zichter. Do Voorzitter stelde voor, deze to be handelen als gemeente-ambtenaren, niet als opzichter; anders mogen de heeren Do Vroomen on v. Stijn niet mee stemmen. Do heer Heemskerk is er tegen. Het geldt nu een nieuw benoemde, en daarom moest er nu gebroken worden, dat de ge meente de pensioenbijdragen betaalt. De Voorzitter oordeelt het salaris te laag om hiervan do pensioenbijdragen te betalen, wat door den heer Van Stijn en Papót beaamd wordt. De gedachten hierover liepen nogal uit een, waarom ten slotte de Voorzitter eens voorstelde tot aanhouding, ten einde een

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5