Ingezonden. BE sJONG'S Chocolade -Tabletten ME54K. REGIME Vragen en Antwoorden. Kunst, letteren, enz. Te Maasnicl is het 2V£ -jarig dochtertje van den landbouwer Hetsema- kers in een sloot verdronken. Te Utrecht werd door depoli- tie een persoon aangehouden, die van uit Montfoort trachtte „krengenvleesch" binnen be smokkelen. De aangehoudene moest het naar een worst.fabriek in Deventer verzenden. Het vleescli, dat van doode nucht-ere kalveren afkomstig was, werd aan het abattoir voor de consumptie afgekeurd. In een wijk bij Heerenveen was het water over een lengte van 5 meter ©verdekt met een pl.m. 3 c.M. dikke laag zwarte specie. Bij onderzoek bleek, dat die epecie bestond uit duizenden zwarte vlie gen van een bijzondere soort, die in den laatsten tijd in Friesland werden opge merkt. Eenzelfde natuurverschijnsel als t-e Hce- tenveen is, volgens „Het N. v. d. D.", aan de Noordzeekust bij IJmuiden voorgevallen. Een bijna ondoorzichtige, zwarte wolk kwam van de zuidzijde opzetten en 6treek ©p het Zuiderhavenhoofd neer. Eenige jon gelui, die zich daar bbvonden, zaten in min der dan geen tijd vol met insecten. Zij dron gen zelfs tot in hun onderkleeding. De heele pier was zwart. Op de in de nabijheid zijnde stoomhoppers en vletten streken ze bij duizenden neer. Den menschen werd het gezicht benomen. Op het dek lagen de in secten eenige centimeters dik. Gelukkig waren ze van een onschuldige soort. Bij determinatie bleek, dat het eon soort van vliegjes was, van de familie Bibonidae, waarvan, volgens Oudemans, in ons land 14 geslachten voorkomen. Zij waren ODgeveer 7 m.M. groot. Vier touristen uit Milaan on dernamen zonder gids een bestijging van de Grigna in de Bcrgadaskernlpen van uit Zuidelijke richting. Drie hunner, die door middel van zeilen onderling verbonden wa ren, stortten in een 200 meter diepe kloof en werden verpletterd. Een vierde deelne mer aan den tocht kon met groote moeite de drie lijken bergen. In een beestenspel te Posen wilde een 18-jarige bediende een beer, te gen het verbod van den eigenaar, africh ten. Hij wilde het dier op een ten laten loopen, toen het hem plotseling aanviel en vreeselijk verhavende. Een kunstenmaker loste tal van schoten op den beer, maar het gelukte niet, het slachtoffer to bevrijden. Stervende is de jonge man naar het zie kenhuis overgebracht. Ben Ham dan Mohamed, een Tunesier, die in October van het vorig jaar te Parijs zijn vader heeft doodgescho ten is tot 20 jaar dwangarbeid veroordeeld. De vermoorde, een rijk bankier te Makdia iii Tunis, leefde in ongenoegen met zijn zcon over geldzaken. Het stoomschip „Solferino" is in den nacht van 14 op 15 dezer tusschen L'ardia en Bas el Milhr op 20 meter van de kust vastgeraakt. Toen bij het aanbre ken van den dag een deel der bemanning c-n der passagiers zich in een boot begapen, vuurden Bcdoeiei. herhaaldelijk op hen en doodden een «deker en een matroos. Een machinist en twee passagiers zijn gewond. De overigen zijn ongedeerd te Tobroek aan gekomen De stoomschepen ,,Orion<v\ Con- fida" en Ban san" zijn naar de plaats der stranding veitrokken om de menschen, die nog aan Lecrd van de Solferino" zijn te redden. De toestand van de gewonden is bevredigend. Ilooge Raad. De Hooge Raad verwierp het niet door cassatiemiddelen gesteunde beroep van A. A., werkman te VGravenhagc, door het Hof aldaar veroordeeld tot 14 dagen gevange nisstraf wegens diefstal van leliën-van dalen van de buitenplaats „Wildzang", onder Wassenaar. De Hoogo Raad verwierp hot cassatiebe roep van den heer R. H. L. Corvey, journa list to Amsterdam, door het Hof aldaar veroordeeld tot 1 ma-and hechtenis wegens hot aan zijn schuld te wijten hebben, dat hij met zijn automobiel op de Weteringschans aan de arbeidster H. J". Nolting zwaar lichamelijk letsel had toegebracht. Ilaarlcmsclic Jlecht ba na. Voor de rechtbank te Haarlem stond te recht W. M., een Duitscher, wonende te Wormerveer, wegens diefstal van f 4100 ten nadeele van de firma Dekker aldaar. Ge- eischt werd anderhalf jaar gevangenisstraf met aftrek der preventieve hechtenis. Amsterdamscbe Rechtbank. Overtreding Auteurswet. Do heer A. v. d. V. is veroordeeld tot f 600 schadevergoeding wegens het in d© Theatergids afdrukken van het programma van ,,Het Teeken des Kruises", waarvan de heer P. M. Spree het auteursrecht had. In do strafzaak was de heer De V. op 25 Juli 1913 reeds tot f 25 boete veroordeeld. Kantongerecht te Middelburg. De -dupe van ambtonaarsfouten. Voor het kantongerecht te Middelburg stond Zaterdag een man terecht wegens ©verbreding der Arbeidswet, namelijk het niebaanwezig hebben in zijn werkplaats van het vereischte arbeidsregister. De ad- junct-inspectrice van den arbeid uit Breda, als getuige gehoord, vertelde, dat de schuld voor een groot deel bij die inspectie ligt. De getuige heeft verleden jaar o.a. Vlissingen t-n Middelburg geinspèctcerd en toen aan verschillende personen beloofd, dat hun een Register zou worden toegezonden. Zij gaf dit Aok op, maar het is haar nu gebleken, dat op do inspectie vele zijn vergeten. De ambtenaar van het O. M. vond hierin aanleiding, de vervolging tegen bekl. in te brekkeü maar zoowel hij als de kantor»rech ter waren van oordeel, dat zij nu vermoede lijk reeds meer van dde personen hebben doen straffen of gestraft hebben, die in het> aelfde geval verkeerden. Terrein gemeenteschool te Sasscnheim. In het ,,L. D." van Woensdag 13 Mei 1.1. staat te lezenGemeenteraad van Sassen- heim. De rede van deze plaatsing is het terrein gemeente-school. Dat B. en W. naar hun idee en beste weten het terrein Floris- Schouten-straat gekozen hebben, zullen wel enkele inwoneis het eens wezen met B. en W., doch wie deze straat eenige kee- ren per dag in en uit moet loopen, vooral bij een hoog westenwind en zuidoosten wind, zal wel zeggen wat een barre straat doch dit bezwaar zou wel om te doen zijn, maar aan het eind van de straat, de be wuste plek voor de school, daar komt men f pas op de vlakte, geen luwtje is daar te voelen, bij zonnig weer geen schaduw plekje te bereiken, en daarom moet ik met den heer Speelman instemmen, dat het ter rein aan den Menneweg een veel betere plaats is voor een gemeente-schooldaar heeft men de luwte, en bij zonnig weer kun nen de kinderen bescherming onder de hoo rnen vinden. Mijns inziens is dat een veel beter terrein dan de Fl.-Schouten-straat, want wie zou daar nu een school vinden aan 't eind van een afgelegen straat. Wat den uitgang betreft van den Menneweg, hij is wel smal, doch het voorbijrijden van auto's, fietsen, wagens, enz., gaat niet zoo snel als aan de Fl.-Schouten-straat. Wat die onzindelijkheid betreft, wat de heer Warnaar doet opmerken, is nu onjuist; dat zou ik wel eens wezen met den heer W. maar dan 20 jaar terug, toen was het een onzindelijke weg, een moddergat. Misschien vindt dit schrijven eenige aan leiding om de zaak nog eens opnieuw t-e onderzoeken, en zullen B. en W. wel tot het idee komen, dat toch de Menneweg een veel beter geschikt terrein is. Met dank voor de verleende plaatsruimte, Eenige ouders van de schoolgaande kinderen, V. BURGERLIJKE STAND. ALKEMADE. Bevallen: J. van der Zwet geb. Van ZeiJ, Z; A. W. Hoogeveon geb. Brugmon, Z. G. Katsburg geb. Mars, Z.M. J. Koek geb. Hook Z. Gehuwd: Jac. Bit-mond jm. 25 j. en O. Ylugt jd. 19 j.; O. Klomp jm. 24 j. en A. H. van don Berge jd. 21 j. Ondertrouwd: Francois van der Knijff ;'m. 25 j. en A. van Kieuwkoop jd. 23 j. ALPHEN. Bevallen: M. de Bijk, geb. Moo- ron, D.; M. C. Hoogeveen geb. Hillen, Z.J. J. Bakker geb. Boorefijn. D.B. W. Booi geb. YaD "Wingerden, D.J. van Velde geb. Keeken, D. Overleden: F. Turken, wedr. von E. Anto- nissen, 63 j.; O. Vergeer, vr. van C. van Donk, 78 j.j H. van Vliet, wed. van J. F. Schick, 78 j. Getrouwd: W. A. J. Lagendijk met J. Hetjne- xnanG. van Dam met N. de Kooden; L. Velis mot A. Burggraf; A. Schollaardt met M. H. Britsem mer; J. van Vliet mot H. Wiegman. BODEGBAVEN. Bevallen. J. de Vos geb. Broeren. D.G. Beijerman geb. Oostorwijk, D. M. J. H. Schwerzel geb. v. d. Heijden. D. BOSKOOP. Geboren: Nicolaas Willem, Z. van J. van der Pol en J. H. Kwakernaalc; Elizabeth Teuntje. D. van P. Paling en A. P. van der Bree; Hermanus. Z. van A. Boer en A. B- Woudenberg; Pietor Albertus, Z. van D. Turkenburg en A. W. Bupke.Blokus Barendreeht, Z. van J. Visser en N. C. llooltman; Willy, D. van L. van Veen en D. Verwaal; Cornelis, Z. van C. Groenendijk en P. BothCornelis Petrus, Z. van P, J. Houdljk eD J. C. Blonk. Gehuwd; D. B. Kooiman, 24 J, wonende te Lang sar (Ned. Indië) en M. van Heiningen, 24 j„ alhier; A. Kooijman, 38 j., wonende te Alphen en W. Boer, 37 j., alhier. HAZEKSWOUDE. Bevallen: G. Kloek geb. Groen in 't Woud, Z.; I. M, I. de Bong gob. Noordman, Z.O. Kersseboom geb. Noordervllet, D.C. H. Schouten geb. Van dor Voort, Z. Overleden; K. Belleman, wed. van E. v. d. Ploeg. 72 j. Gehuwd: H. Bloom, jm. 25 J„ en M. B. Meurs, jd. 25 j. HüjLEGOH. Bevallen: G. Duindam—Van Booden, Z.; 31. van SaaseVan Diemen, D.; G. Philippo—Versloot, D.; O. VerstratenMontagne, Z.J. M. Hijlkema—Van der Wart, D. Gelniwd: G. van Breukelen en Th. II. van Bon temJ. de Haan en 31. Ch. Seijsencr; J. Vree- ken en E. HopmunW. P. Lommerso en B. van PiekG Brnin en P. O. van Ballegooij. Overleden: J. Pijpers. 70 J.O. H. Blom, 91 j. j H. Stijnman, 6 d.; C. J Walkers. 6 j.j A. 31. Luk, 6 mnd.; E. Fisaan, 82 j. LISSE. Ondertrouwd; Th. van dor Meer en H. 31. Wildenburg. Getrouwd: J. G. Bontje en M. A. Vreoburg: P. Clemens en M. van den Berg. Geboren: Maria Sophia Catharina, D. van A. 3rulder en O. E. 31. Doitmers; Cornelis Marinue, Z. van A. Jelierse en M. van SteijnGijsbertns Jo hannes. Z. van J. C. Bansdorp en K. E. Koele- wijnJohannes Henricus, Z. van H. P. Noorder- meor en 31. J. Hooijmane; Johannes Adrianus, Z. van A. H. van Kesteren en A. Koppert. NOOBDWÏJKEBHOUT. Geboren: Maria, D. van A. Duivenvoorden en 3L Sohrama; Maria, D. van P. v. d. Burg en C. van Seggelen; Maria, D. van H. v. Leeuwen en P. v. Dam. Ondertrouwd: Jhr. van do Poll en Jonk- vrouwe Cecilia Gevers. NIEUWKOOP. Overleden; H. Brouwor. jm. 48 J Bevallen: A. Luneburg geb. Van Dam, D.; A. Kwakkenbos geb. v. d. Voorn. D.; G. Kas geb Van Zanten, Z. OTJDSHOOBN. Bevallen; M. A. Kraan geb. De Graaf, Z. wG®h wV(i: J- Doof,; 21 j., en A. W. de Groot, A" /an Wagenjngen, 27 j. en J. Sprokke- neit, zj j, Pwridon^D^' ®0VftDen; O. Sevenhoven geb. Overleden; N. de Gans. 25 j. TEB AAK. Bevallen: P. J. Snabel geb. Van der Jagt, Z. j K. KouweDhovon geb. Van der Zwaan, Z. Gehuwd: J. vau Eijk, jm. 25 j.. en N. M. Boer. jd. 26 j. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Vondel" arriveerde 17 Mei van Amsterdam te Batavia ..Oranje" (thuisreis) arriv. 18 Mei te Suez. „Billiton" vertrok 18 Mei van Amsterdam naar Hamburg. „Prinses Juliana" ernveerdo 18 Mei van Batavia te Amsterdam. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „3Iodan" vertrok 17 Mei van Batavia naar Bot terdam. „Doli" arriveerde 17 Mei van Botterdam te Hamburg. „Menado" (thuisreis) vertrok 18 Mei van Marseille. „Ophir" (uitreis) arriveerde 17 Mei te Southampton. „Wilis" (thuisreis) vertrok 18 Mei V6D Perim. HOLLAND-AMERIKA LIJN. „Botterdam" arriveerdo 17 Mei van Botterdam to New-York. „Westcrdijk" arriveerdo 18 Mei van Norfolk te Botterdam. ..Hannover" vertrok 18 Mei van Botterdam naar Queboo en Montreal. KON. WEST-1 ND. MAILDIENST. „Medea" arriv. 18» Mei van Amsterdam te Bar bados. KON. HOLL. LLOYD. Amstclland" arriveerde 17 Mei van Santos to Amsteraam. „Frieia" arriveerde 18 Mei van Buenos Ayres te Amsterdam. FAILLISSEMENTEN. P. B. van Ophem, smidsknecht. Den naag. J. J. Verstappen, koopman, Den Ilaag. Jacs. van den Berg. bouwer on directeur van de bouw- en Exploitatie-Maatschappij Wetering, te Amsterdam. De Naainl. Venn. Bouw- en Exploitatie-Maatschap pij Wetering, te Amsterdam. M. C. van Ek. gescheiden echtgenooto von M. T. Lt>Ub, «onder beroep, te Amsterdam* SPORT. Standen op Maandag 18 Mei. Korfbal. NEDEBLANDSOHE KOBFBALBOND. Kampioenschap van t.ederland. Vereen. gesp. gew. gel. verl. pt. v. t. ge®. 1. Vitesse (Zuid) t 2 - - 4 24 2 2.- 2. D. T. V. (Noord) 11-^ 2 6 2 2.- 3. O. O. (Oost) 3 - - I - 4 30 Voetbal. NEDEBLANDSCHE VOETBALBOND. Kampioenschap van Noderland. 1. Vitesse (Oosten) 1 1 2 4 1 J-— 2. 31. V. V. (Westen) 3 2 - 1 4 14 6 1.33 Willem II (Zuiden) 2 2 1 13 Promotie Competitie Westelijke Eerste Klasse. Eindstand. 1. Hercules (Utreoht) 2 1 1 -• I t 1 1.50 2. Ajax (Amsterdam) 2 11 119 0.60 Heroulee promoveert naar de Westelijke Eerste Klasse. Ajax degradeert naar de Westelijke Tweede Klasse. LEIDSCHE VOETBALBOND. Extra-Competltle. 1. Do 8portman 3 2 1 4 7 4 1.33 2. L. V. V. 3 1 11 17 9 1.— 3. Ajax II 2 - 1 1 1 3 4 0.60 Promotie-Competitie Tweede Klasse. 1. Ajax IV 11-— 2611.- 2. De Sportman mi 1— 16 Wedstrijdresultaten van Zondag 17 Mei. NEDEBLANDSOHE VOETBALBOND. Promotie en Degradatie der "Westelijke Tweede Klasse. Den Haag: A. D. O.— Victoria. 12. LEIDSOHE VOETBALBOND. Tweede Klasse. NoordwijkNorvicus Noordwijkerhout. 41. Voor Hemelvaartsdag staat op hol programma Roeien. Delft: De Studentenroeiwedstrijden. Voetbal. NEDEBLANDSOHE VOETBALBON^. Competitie om het Kampioenschap van NederlandTilburg: Willem IIVitesse. LEIDSOHE VOETBALBOND. Promotie en Degradatie der Tweede Klasse. LeidenDe Sportman III Ajax IV. Korfbal. NEDEBLANDSOHE KOBFBALBOND. Om den Stedenbeker. Leiden: 1011 uur A LeidenDen Haag; 1112 uur B AmsterdamArnhem IV2WA uur O Ver liezer AVerliezer B 2JA4V4 uur D Win naar AWinnaar B. L. S. O. In de gisteravond gehouden vergadering, van het algemeen bestuur der L. S. O. werd de heer J. F la Rivière als lid van het dagelijksch bestuur verkozen. KËCLA1IFS 40 Cents per regel. 7135 11 30 Centa Vraag: Welke is de beste wyze om ee 1 Azalea zelf over te houdon Moet de plant nog een bijzondere behandeling ondergaan, om haar een volgend jaar te doen bloeien? Is het een verkeerd verschynsel, wanneer zy, byna uitgebloeid zijnde, haar bladeren verliest? Antwoord*. Uw Azalea moet gy als volgt behandelen: Begin Juni brengt gy haar, indien mogelijk, naar buiten en geoft haar in den tuin een zeer zonnig plekje, waar gij haar tot aan den potrand in den grond zet. Gy geeft haar steeds veel water en giet altijd flink over de bladerenkroon, op zeer zonnige dagen besproeit gij drie of moerma!on per dag. Begin of half September, al naar het weer, neemt gy haar weer naar binnen on geeft haar een luchtig plaatsje in een koel vertrek voor een zonnig venster en geeft voldoende water. Ook dan is het besproeien dor bladeren daarvan het behoud. Zoodra de knoppen dik ker worden, brengt gy haar in een verwarmd vertrek en giet veel, en al is in dien tyd dan ook niet veel zon, licht moet zy steeds volop hebben. Den zomer brengt gy haar als boven door en verplant haar dan in het najaar in een mengsel van boschgrond en zand. Zoodoende bob gy met uw Azalea zeer zeker succes. Vraag: Ik heb een zoete appelboom in myn boomgaard, welke zijn vruchten laat vallen als zy nog maar half de grootte hebben, kan u my 8. v. p. ook een middel aan de hand doen om dat te verhelpen? Antwoord: Zonder meerdere gogovons omtrent de beschadiging of ziekte van uw appelboom is niet mogeiyk uit to maken wat de oorzaak ia van het afvallen der vruchten en kunnen wy daar dus ook geen bestrydings- middel voor aangeven. Het bedoelde verscbynsol kan verschillende oorzaken hebben, waarvan de bestryding geheel van elkaar verschilt. Het ware due goed ala gy wat materiaal aan one opsondt, byv. wat bladeren en een afgevallen vrucht zoodat wy ons dan kunnen overtuigen of wy hier al dan niet met een ziekte of insecten- beschad ging te doen hebben. Steeds verdient het aanbeveling by vragen een blad, bloem of vrucht in te sluiten omdat vaak ziekten of beschadigingen met overeenkomstige kenmerken toch verschillende bostr'ydings- methoden vereischen. Vraag: Zou u my niet kunnen zeggen wat of het meeat gelezen advertentieblad is van Haarlem? A n t wo 0 r d Zoowel de Stadseditie van de Oprechte Haarlemsche Courant ala het. Haarlem8ch Dagblad, verheugen zich beide in een groot aantal lezers. In beide couranten wordt druk geadverteerd. Vraag: Ik huurde een dagmeisje, loon per week te betalen. Zij vraagt verlof naar een bruiloft te gaan, komt niet op den vastgestelden dag terug en meldt een pa&r dogen later per briefkaart, dat ziekte haar verloopig verhindert het werk bij mij te horvatten. Zonder dat aan haar te schrijven, ben ik genegen haar na herstel terug te nemen. Ben ik in dat geval verplicht, over de we ken die zij zie«k thuis doorbrengt, het loon te betalen 1 Zoo niet, welke zijn dan mijn financieele verplichtingen tegenover haar 1 Antwoord: Wanneer gij het meisje dat per week betaald wordt, niet hebt op gezegd en niets van u laat hooren, nu ze na de bruiloft ziek gemeld is, moet ge haar weekloon betalen, gedurende den tijd, dat zij wegbleef. Vraag: Hoe komt het dat in uw blad, dezer dagen, hij beechouwingen der tor- aarde-bestelling van ds. Rudolph diens por tret in kabinetformaat werd opgenomen, terwijl van do twee vroeger ontslapen pred. ds. de Wolf en Oberman (van wiens goede werken elk inwoner onzer stad overtuigd was), geheel door u is nagelaten hun por tretten bij do recensie te voegen? Ze zijn toch zeker in uw oog niet minder waardig? Wij worden in uw blad zoo vaak vergast op koppen van buitenlandsohe katholieken, welke ons volkomen onbekend zijn, en ons niets interesseeren waarom ons dus onthou den van de portretten van voor ons eym- phatieke figuren? Antwoord: Wanneer abonné'a de welwillendheid hadden ons aan goe de portretten te helpen zouden wij aan hun wenschen gehoor kunnen geven. Wij stellen er prijs op portretten te ontvan gen. Vraag: Heeft een eigenaar van een huis het recht de bestaande huurwaarde te verhoogen, aangezien ik het huis voor vijf jaar schriftelijk gehuurd heb, -zonder bij voeging der huurwaarde? Antwoord: Zoolang het contract niet afgeloopen is, kan de huurwaarde niet wil lekeurig veranderd worden. V raag: Weet U ook een middel om een jong poesje (6 weken) van vlooien te be vrijden? Het poesje komt uit een heel net huis, doch het schijnt, dat poesjes daar steeds last van hebben. Antwoord: Inderdaad is wasschen met lysol en dergelijke stoffen, niet geheel zon der gevaar, omdat de katten zich aflekken. Bovendien houdt een poes niet van nattig heid. Bestrooi het dier met versche insecten poeder en doe cok wat in zijn mandje. Ta- bakstof kan voor het laatste ook goede diensten doen. Misschien kunt U ze ook wel van het dier tje verwijderen met kammen. Vraagt Zou U mij ook kunnen zeggen waar de „Mautaunisten-vereeniging" is van tweekinderstclsel Antwoord: Als u de zaak even elecht kent als het woord schrijven, dan weet ge er niet veel van. U bedoelt zeker de Ned. Malthusiaansche Vereeniging. U zult vermoedelijk daarover kunnen worden ingelicht door mevr. Blom, Bilder dijk straat 13. Vraag: Kunt U mij ook zeggen of er naar de Vink een wandelweg bestaat? Van huize ter Wetering naar de Vink zijn tusschen boom en en Rijn twee paden, die beide door wielrijders gebruikt worden. Naar de stad toe is er maar één pad wat dan nog door wielrijders in beslag wordt ge nomen. Of is die weg nog niet klaar, zoo dat nog een wandelpad gemaakt moet wor den? Antwoord: Do wandelaars mogen den geheelen weg naar verkiezing gebruiken, de wielrijders mogen alleen op het daarvoor aangewezen rijwielpad. U ziet een wande laar heeft nog altijd wat voor. Dat ze daar nog wel eem misbruik van maken, blijkt o.a, op de Kaas er straat, waar de wan delaars aldoor het fietspad gebmiken. Vraag: Reeds sedert drie weken leed ik veel pijn in het linkerbeen, veroor zaakt door rlieumatiek. De pynen zijn nu verdwenen, doch het loopen gaat slecht, tengevolge van stijfheid in de spieren. Wat hieraan to doen? Antwoord: Weet- u zeker dat het rheu- matiek is geweest? Wij durven u geen an deren raad geven dan den dokter eens het been te laten onderzoeken. Mogelijk zou massage hier goed zijn, misschien is het wenschelijk dat u veel wandelt doch dit alles kan dc geneesheer, die het beeai ziet, het best weten. Vraag: Ik heb vijf broers. Kunt u mij ook zeggen, wie er van de vijf moeten die^ nen Antwoord: U bent dus met- uw zessen broers, daarvan moeten er drie dienen; wie is natuurlijk te voren niet uit te maken, omdat dit afhangt of zij, die aan de beurt zijn om te dienen, al dan niet worden afge keurd. Als regel geldt-, dat no. 1, 3 en 5 moeten dienen. Vraag: Ik beD meerderjarig geworden, en heb nu om gezondheidsredenen een an der vak moeten kiezen. Nu ben ik daarin geslaagd, doch U begrijpt, dat de verdien sten niet schitterend kunnen zijn, althans niet zóó, dat ik geheel voor mij zelf kan zorgen. Nu heb ik een stiefvader, die mij in niets wil tegemoetkomen, nu is mijn vraag, is daar nu niets aan te doen? Ik verdien zooveel, dat ik daarvan geen kostgeld of kleeren van kan koopon, is nu mijn stiefvader ui eb de aangewezen persoon om mij de behulpzame hand te bicden Is hij daartoe verplicht? Zoo ja, tot wien mij dan to vervoegen Antwoord: In geval van behoefte bestaat tusschen ouders en kinderen van welken leeftijd ook, een verplichting tot onderhoud of z.g. alimentatie. Wij Vimnen niet booordeelen in hoever dit hier aanwezig is, maar wo raden u eens den kantonrechter er over te spreken. Dezon kunt ge dagelijks vinden in het gebouw van het kantongerecht op het Rapenburg. 1,Holland". Holland", het geillustreerd maandblad voor schilderkunst, dat bij de N. V. Uit gevers-Maatschappij v. h. C. Harms Ti®, pen uitkomt, geeft als schilderes van ds Maand een schets over Suzo Bisschop— Robertson. Ook geeft het Enkele Herin neringen aan Pieter Egmond". „Pro on Contra" De serie ,,Pro en Contra" van de ,,Hol- landia-Drukkerij is weer met een nieuw, nummer uitgebreid. De kunstschilder E. Wichman te Utrecht houdt een pleidooi voor de Nieuwe Richtingen in de Schil derkunst" (cubisme, expressionisme, futu risme, etc.). Prof. C. L. Dake, hoogleeraai aan de Academie van Beeldende KuDstea te Amsterdam, schrijft een contra over dit zelfde onderwerp. Munt- on penningkunde. Het laatste nummer van het Maandblad voor Munt- en penningkunde", onder re dactie van L. Fuldauer en A. Saalborn, uitgave der N. V. Uitgevers-Mij. v. h. O. Harms Tiepen te Amsterdam, bevat o.ra. een beschrijving van eenige penningen en munten, die betrekking hebben op Leiden'a beleg en ontzet. „Oud-Hollandso Lovenswijshoid". P. L. van Eek Jr. heeft uit een twaalftal in de zeventiende eeuw uitgekomen boek werken een groote hoeveelheid oud-Hol- landsche levenswijsheid bijeengegaard. Spieghel, Huygens, Cats, Roemer Vis- scher Van Eek schrijft in nieuwe spelling Visser en zijn dochter Anna zijn eenigen van hen, die de stof voor dit bundeltje hebben geleverd. De lezer kan zich aan kostelijke spreek woorden, spreuken en versjes te goed doen. Natuurlijk laat zich dit boekje niet als eeD romannetjo lezen. Naast eenige beken de hebben we zeer voel ons nog onbekendo spreuken en spreek roorden gelezen. Het boekje, in handig formaat, is waard in vele handen te komen. Men leze en denko na Uitg.Joh. J. O. van der Burg, De venter. „Do Roman van een Student". Een nieuwe roman, waarin de held een Delft-sch student is. De schrijfster, Jo van AmmersKöller, schildert in deze roman de liefde, die een student gaat gevoelen voor een jong, getrouwd vrouwtje, en flirt, die niet gelukkig gehuwd is en nu poogt een rijke, jonge student aan den haak te slaan. Die jonge man Lu nog geëngageerd heeft een lief meisje in Utrecht wonen. 'I Maakt het geval nog romantischer. In ditzelfde boek speelt zich nog een roman van een anderen student af. Deze vriend heeft zich verloofd met een meisje van goeden huize, heeft voor dien tijd zoo nu en dan de vrijage opgezet met de doch ter van zijn kostjuffrouw en interesseert zich ook daarna nog meer voor het meisje, dan verwacht mag worden van een geënga geerd jongeling. 't Is dus een roman van twee studonteD. Op weinig belangwekkende wijze heef# de schrijfster haar onderwerp behandeld. Soms krijgt men hei idee of ze een beetje met haar personen verlegen zit, zoo met Else, het Utrechtsoh meisje. Geen der per sonen is zoo geschilderd, dat men met z§ meeleeft. Noch Fred Walda, noch Conny, noch Else en ook niet met Von Hegel of met Mientjc. Eén oogenblik is er, dat de schrijf ster zich iets verheft. Dat is aan het eind, wanneer Walda de rozen vindt, die Else op het lijk van zijn moeder heeft doen neer leggen. Nog met meer warmte had dit kunnen worden geschreven; maar 't is toch de mooiste passage. Walda is een vrij onmogelijk type. Wan neer hij met Else samen is, kan men zich niet indenken, dat hij voor dit onschuldig, jonge ding liefde gevoelt. Daarvoor speelt Conny van meet af aan een veel te groote rol in zijn leven. Vreemd doet ook aan de historie tusschen moeder en zoon, nadat hij naar Utrecht is gekomen om haar over zijn liefde voor Conny te spreken. Zoo zijn er meer oogenblikken dat we ons geheel buiten de werkelijkheid wanen. Over den afloop kan men in den aanvang reeds z'n conclusies trekken. Dan reeds valt met zekerheid te vermoeden, hoe 't met Walda zal af loopen. Uitg.H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem. „Inleiding tot de studio der Literatuur geschiedenis". Prof. dr. G. Kalff, te Leiden, heeft voor hen, die belang stellen in onze literatuur geschiedenis een belangrijk werk verricht. Hij heeft een inleiding tot do studie der literatuurgeschiedenis het licht doen zien. In de voorrede verdedigt prof. Kalff het aanvaarden van een bepaalde metbode bij het volgen van geschiedkundige studiën. Ook hier, oordeelt de schrijver, kan de practijk niet alles zijn en is, als bij zoo vele andere zaken, de theorie een belang rijke factor. Practijk, steunend op goede theorie, kan meer bereiken dan practijk alleen. In den breede verdedigt de schrijver dit, zijn standpunt. Hij behandelt daarbij ook de houding door kunstenaars tegenover een methodisch onderzoek aangenomen. Met veel belangstelling hobben we deze inleiding gelezen. Prof. Kalff heeft op aantrekkelijke wijze zijn onderwerp behan deld. De verdeeling in een vijftal hoofdstuk ken en deze weer in eenige onderdeelen doet zeer aangenaam aan. De schrijver begint met Algemeene Bo* schouwingen en behandelt daarop ac^®r^ een volgens de schrijvers, de Werken, he Publiek en de Literatuur-geschiedschry- ving. Uitg.: H. D. Tjeenk Willink en Zoon, Haarlem-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2