Maandag IS Mei. §eze (Courant wordt degelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Uit de Omstrekaii. [p. 16633 A°. \m. PRIJS DER ADYERTENTIEN: pan i6 regels /T.05. Iedere regel meer fO,YJ\. Grootere letters naar jlaatsraimt-e. Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Oonts contantelk ieDtal woorden meer 10 Oenta.-Voor liet inoasseeren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per week. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. Franco per post f 0.09. 0.10. 1.65. Het Groote Jy mnastiekf eest te Leiden. InwoBera van Lelden! Op Tweeden Pinksterdag ral hier een groote openbare uitvoering plaats heb ben op ,,'t Posthof" van de afdeeling Zuid-Holland van het Ned. Gymuas- tiek-Verbond. Er hebben zich 900 zegge negen honderd personen aangemeld, om aan deze uitvoering deel te nomen. Het zal een schitterend gezicht zijn dit leger gymnasten, dat uit liefhebberij de gymnastiek beoefent en naar Leiden komt, op het open veld te zien werken. Het zal er vol wezen op het land, dat verzekeron wij Unooit zagen wij hier een dergelijke uitvoering 1 Des middags zal een indrukwekkende n kranig gevormde stoet door de stra ten trekken en zieh dan naar ,,'t Post hof" begeven. Men zal daarheen ook mede willen gaan, maardaar wordt entrée geheven 1 Op den eersten rang Een Gulden, tweeden rang Zestig Cents, derden rang Yijf en twintig Cents. Wij sloten echter een overeenkomst met de commissie, waarbij wij het recht verkregen deze toegangsbewijzen togen verminderden prijs te verkoopen. En wij raden U, maakt daarvan nu gebruik; op den dag der uitvoering zal het U berouwen het niet gedaan te hebben. Let op onze woorden 1 Wij verschaffen U bewijzen van toe gang Eerste Rang 75 Cts. Tweede Rang: 40 Cts. Derdo Rang 15 Cts. Wij berichten later den dag der uit gifte 1 LEIDEN, 18 MEI. Uitstapjes met de Carsjensbooten. Do Stoombootmaatschappij „Carsjeris" iceft, zooals men roods uit de gearmou- :eerde dienstregelingen heeft kmmen. :ion, zich nog meer clan anders toege- egd op watertochtjes met daarvoor m- crichte booten. Do reeds bekende tocht met de keurig ngerichte salonboot over de Braassem- ner- en Kagermeer, is gisteren voor het Jcrsl begonnen en heeft bet dadelijk bij- ionder getroffen. Wie bet uitstapje m&e- naakten, ook al hadden zij het meerma- on gedaan, waren vol lot daarover. Vandaag maakten met vele anderen, nim een zestigtal leden van „United vingdom Railway Temperance Union" ut London het tochtje mee. Met 1 Juli begint de maatschappij 'de- telfde tocht ook uit Haarlem. De passa- pers, wieu de terugreis te lang mocht luren, kunnen ook van Oudewelering net den trein terugkeeren. Den mooi en goédkoop tochtje, vooral moral voor liefhebbers van visschen, is le dagelij ksche vaart, vertrek van do Beestenmarkt 's morgens 7.30 .(na 'aan komst van den trein 7.18 uit Den Haag) 7 -15 Haven. Deze boot laat desgewenscht 10 uur aan de Bennebroekcrweg do ??ssagiers af, die dan kunnen wandelen, risschen euz. Te Aalsmeer kan men te 1-15 weer op de boot stappen, komt te j-15 te Oudewetering waar men weer tot. 1 uur kan toeven om clan weer met een andere boot naar Leiden te vertrekken, waar men te 6.30 uur aankomt. Voor het beroep bij de Ned. Herv. gemeente to Krommeniedijk, heeft hé- laakt de heer F. E. van Santen, candi- naat alhier. - Bij beschikking van den minister pan Biunonlanilsche Zaken, is, met in gang van 10 Mei 1914, op zijn verzoek, Wsrvol ontslag verleend aan A. J. H. 'jergman, als assistent voor de hvgië- bacteriologie, aan de Riiksumver- 1K-Ml alhier, en is, voor het tijdvak van -uei tol en rnet 31 December 1914, zoodanig benoemd mej. W. J. M. Bl°ekema. Prijsvrnng—Tuiustaclwijlc. In verband met ons bericht omtrent do prijsvraag-tuinstadwijk, kunnen wij thans mededeelen dat de ontwerper van „Sol lucet omnibus", de op nummer twee geplaatst© inzending, is cte heer P. Kui per Jr., architect, directeur der maat schappij „Bosch en Vaart" te Heemstede. De plannen zijn tentoongesteld in de oostelijke vergaderzaal van de groolo Beurs te Amsterdam. "Wat wij in deze plannen opmerkenswaardig acnten is de ruime bebouwing met zoo weinig mo gelijk 'straten en zooveel mogelijk plat- soenen. Ieder complex huizen heeft een eigen hof of plantsoen, hetgeen aan het feheel een zeer intiem karakter geeft, [et principe tuinstadwijk is hier inder daad consequent toegepast on volgehou den. Men voelt bij do aanschouwing cte behoefte in zich opkomen een dergelijke stadswijk 'in werkelijkheid te aanschou wen. De woningen zijn alle gezinswo ningen en varieeren van f2.2o 'tot fó per week. Inderdaad bestaat er voel kans op in verband met de plannen van den ontwerper in Leiden een dergelijke wijk le krijgen, zij het ook éenigszinsi gewijzigd en wel op de gronden achter de Bakker Korf- en Lucas van Lei den- straten. Rpresjict. Hedenmiddag hield het theologisch Stuc lentengezelschap „Beresjiet", dat reeds in 1820 werd opgericht en de voor naamste theologen eenmaal onder haar leden tolde, waaronder wijlen prots. Kue- nen, Valeton, Prins, prof. Chantepie (le la Saussayo en vele nog levenden, die thans nog ©erelid zijn, zooals o.a. de hoogleeraar Snouck Hurgronje en an deren, haar 900ste vergadering. De eereleden waren ook tot deze feeste lijke vergadering uitgenoodigd, waaraan een lS-tal had gevolg "egeven. Zij werden aan het Station der H. S. door do feestcommissie ontvangen en naar „Plaats Royaal" geleid, waar oude en nieuwe leden "elkander vriondschappe- ontmoetten. Des namiddags werd de druk bezochte vergadering met een feestrede geopend door den voorzitter, den hoor H. J. Bar- nouw. De lieer T. W. v. d. Ley verdedigd^ cle stelling: ,,De kerk in haar tegenwoor dige verschijning is, in haar kwaliteit van draagster van Godsdienstig gemeen schapsleven, aan het ondergaan in zoo ver zij dit is voor den modernen meniek." De heer B. ter Haar Dz. hield een ver handeling over„Een profetenschool in Israël". Een feestmaaltijd in de sociëteit „Mi nerva" zal den dag besluiten. Gistervoormiddag is aan den Haag- weg, even voorbij de Vink, onder Voor scholen, weder iemand door een auto overreden. De 23-jarige Leidenaar Anton Cossee zou mot een drietal dames een fiets tochtje maken. Op den Haagweg, even voorbij de Vink, hoorden zij achter zich autogetoeter. De jongeman waar schuwde uog de meisjes goed uit te wijken, doch nadat tweo auto s waren ge passeerd en C. vermoedelijk weder naast een der dames wilde gaan rijden, kwam nog een derde auto aan, die hem aan greep en overreed. De auto stopte daarop spoedig, doch de toestand van den jon gen man leek zeer ernstig. Hij was be wusteloos. Er kwam weldra van alle kanten hulp, doch politie was er niet en evenmin geneeskundige hulp. Er werd uit het Ziekenhuis te Leiden spoedig een brancard gehaald en daarmede werd de overredene naar het Ziekenhuis gebracht, waarin hij is opgenomen. Zijtr toestand is hoogst ernstig. De autobestuurder was de 34-jarige Jean Castelli uit Nizza. Daar hoort ook do auto thuis. In de auto zat Panagcotte Masiano de Caloceda, uit Soerabaja, met een gezelschap thans in Nijmegen ver toevend. Naar ooggeLuigen verzekeren heeft de chauffeur geen schuld. Het blok onooglijke arb'elderswo- ningen aan den Zoeterwoudschen Sin gel Nos. 2128, naast hot buitengoed „Zujderzicht," van do familie DoGraaff zal eerstdaags worden afgebroken. Op het terrein, dat vrij groot is, daar achter elk der huisjes oen aardig tuin tje is gelegen, zal na ophooging. een villa worden gebouwd. Dezo verandering zal het aspect van den Zoeterwoudschen Singel ongetwijfeld ten goede komen. De- zo kleine huisjes passen eigenlijk niet in deze omgeving. Te Haarlem slaagden Zaterdag i.l. voor het onderwijzeres-examen de da mes A. F. de Nooy en H. Weijcnberg, leerlingen van don particulieren cursus aan de Pieterskerkstraat alhier. Ook slaagde voor dit .examen onze stadge noot©, mej. A. P. G. Catel. Bioscope-theater „Imperial". Het bioscoop-theater aan den Stationsweg alhier laat thans weer een bijzondoro film zien, welke de aandacht ten zeerste ver dient. Het is de reuzenfilm „De Ridder van Maison Rouge" naar het historische werk van Alexandre Dumaslang 2800 Meter, in zes afdeelingeD, met 168 taforeeleu. Wij kunnen hier den inhoud er van niet mededeelen, hetgeen trouwens niet aoodig is, aangezien de directie van het theater een zeer uitvoerig en geïllustreerd tekstboekje verkrijgbaar stelt, waarvan kennisneming alvorens men de film gaat zien, is aan te bevelen. Wij kunnen en willen er hier echter wol op wijzen, dat deze voorstelling veel moois te zien geeft, prachtig spel van tal van ar- tisten en keurige tafereelen. Goed gezien is het van den heer Hartman de onthoofding van koningin Marie Antoi nette weg te latenzoo'n ijseliike scène toch valt bij velen niet in den smaak. De prachtfilm wordt allo avonden tot en met Donderdag gegeven. Vooraf gaat het wereldnieuws, waaronder nok veel interessants, en tot slot wordt een komisch nummertje vertoond. De belangstelling in „De Ridder van Mai son Rouge" was hier al dadelijk groot. N. V. Nod. Fabriek van verduurzaamde levensmiddelen te Leiden. In do Zaterdagnamiddag gehouden al gemeen© vergaidoiing van aandeelhou ders der N. V. Nederlaudsch? Fabriek van Verduurzaamde Levensmiddelen, voorh. IV. Hoogenstraalen en Co., te Leiden, werd na goedkeuring van de balans en winst1- en 'Verliesrekening, en na ruime afschrijving, liet dividend Vast gesteld op 7 pCt. De voorgestelde statutenwijziging kon, doordat er ter vergadering niet een vol doend aandeélenkapitaal vertegenwoor digd was, niet behandeld worden. Deze zal nu plaats hebben in een vergadering op Woensdag 3 Juni as.. Tot commissaris werd herbenoemd mr. H. van Wensen, alhier en benoemd mr. J. A. Philipse, directeur der Nationale Bank, "te 's-Graverihage. In perceel Breestraat 79, waar vroe ger een grossierderij en slijterij was ge vestigd, is Zaterdag een winkel in choco lade en suikerwerken, bonbons, biscuits, enz., door den heer W. A. v. d. Tang geopend. Wij namen in deze zaak, die vooral beoogt tegen zeer billijken prijs goede waar te verkoopen, en haar waren be trekt van verschillende binnen- en bui- tenlandsche fabrieken, een kijkje en we stonden eenvoudig Versteld over de groote sorteering. Daar vindt nu letter lijk ieder,die van een zoetigheidje houdt, zijn en vooral haar gading. 't Is er Zaterdagavond "zeer druk ge weest. Hel zal er volgende dagen en avonden zeker ook niet aan klanten ont breken. De winkel heeft natuurlijk ook elcctri- scho verlichting gekregen. Ds. Jansen te Barneveld, heelt voor de tweede maal, voor het beroep hij de Gor. Gem. (Nieuwe Rijn) te Leiden, be dankt. Van betrouwbare zijde verneemt de „Stand.", dat zoo spoedig mogelijk zal worden overgegaan lot het herdrukken van do bekende brieven van wijlen ds. Rudolph, toegezonden aan de „Gerefor meerde Kerkbode voor Leiden en Om streken." en clat, op verzoek van den ontslapene, ds. G. Verrij, van Waarder (Z.-IL), zich met de zorg van de uitgave zal belasten. Vanwege de Philosofische faculteit der Leidsche studenten, heeft er Woens dagavond 20 dezer, in het klein Audito rium- der Leidsche Universiteit een de bat-vergadering plaats over don eiscli van Latijn en Grfeksch voor philosofen. Daarbjj zal die inleider, dr. J. Clay, cle volgende stellingen behandelen lo. een einddiploma van het voorbe reidend hooger onderwijs dient toegang t© geven lot. alle richtingen van univer sitair en hooger onderwijs; 2o. het einddiploma der 11. D. S. .be hoort toegang te geven tol de studie ou de promotie in de medische en phi losofische faculteit; 3o. opdat een aantal studenten in cle philosofische faculteit een klassieke op leiding zal blijven kiezen, dient het on derwijs aan de gymnasia te worden aan gevuld 'met enkele uren teekenen, me- chanika, natuurkunde en scheikunde. 4o. De lessen in de natuurkundige vak ken kunnen zooveel mogelijk in den vorm van praktische oefeningen worden gege ven, waardoor zo meer doolireEfend wor den en het al te theoretisch onderwijs van tegenwoordig op geschikte wijze on derbreken. öo. Het is niet wenschelijk aan de H. B.-S. ecu Ge klasse toe le voegen. BRAND TE KATWIJK. Dc oorzaak van den brand Door den inspeoteur van politie, don heer H, Vooy6, werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van den noodlottigen brand. Alle li trwonondo personen werden aan een veifhoor onderworpen. Toen de huiskneoht K. wvrd verhoord, bemerkte bovengenoemde inspecteur eenige tegenstrijdigheden in zijn antwooirdeD, die hij kreeg, en dadelijk roods mees het vermoeden, dat liij (K.) bij don brand betrokken was. Na nog eenige ontkenningen, bekende hij, dat hij op den zolder, alwaar de brand uit gebroken was een sigaar had aangestoken en den lucifer achteloos had woggeworpen. Dezo schijnt in een hoop houtwol terecht gekomen te zijn. Of .aan opzet of ongeluk de brand moet worden toegeschreven is nog niet bekend. In den namiddag hadden wij een onder houd met don directeur van do St.-Wille- brordus-sfcichting. Pater B. von Bciuninghau- son, naar aanleiding van het bekend wor den van den stichter van den brand. Dezo verzekerde ons, dat aan geen opzet .mocht gedacht, worden. Bij het* verhoor had de huisknecht K. wel dingen gezegd, die niet j'uist waren, maar door zenuwachtigheid zegt men soms zoo veel. Pater Von B. deelde ons nog mee, dat genoemde IC. zich nog in functie aan de inrichting bevond. De direc teur zou in geen geval weten om welke reden hij don brand zou liebbcn gesticht. Men schrijft nog uit Katwijk aan de „Maasb.": Groot was de sympathie, welke de direc tie en al de paters van 't. college gisteren ondervonden van de families der leerlingen van do studenten en oud-studenten en vrien den van het college Den gehoolen dag regende liet brieven cn telegrammen, waar door de meest ondubbelzinnigen blijken van belangstelling iu de 'ramp van het college werden geschonken. Tot laat. in den middag was liet een gaan en komen van belang- stellenden, hetgeen in de gegeven omstandig heden ten zeerste op prijs is gestald. Per circulaire is aau de betrokken fami lies meegedeeld, dat de leerlingen der 2de, 3de, 4de, 5de en Gde klasse van het gym- nnsinm on de 3de en 4rlo klasse van do H. B.-S. Dinsdag a.s worden terugverwacht one Woensdag a.s. de lessen te vervolgen (te zamen 106 leerlingen.) Talloos velen, wandelaars zoowel als wiel rijders hebben gisteren hun schreden ge richt naar Katwijk ann den Rijn om do ruïne van den braad in het St.-Willebror- dus-College alhier te gaan zien. Echter tever. gvefs, vanaf den openbaren weg is niets to zien. on op de terreinen werd men begrij pelijker wijze niet toegelaten De meeste kjjklustigen gingen naar Kat. wijk-aan-Zee. om van het strand te genie- ten, waar het-, dank zij het mooie weder, druk was Iemand, die blijkbaar over veel tijd en lust beschikte, heeft aangebeekeud, dat in de Groote Steeg van des morgens 9 uur tot des middags 6 uur niet minder dan 31GÜ fietsers passeerden 1 De door den Alg. Ned. Boud „Vrede door Recht" en de Ned. R. IC. Veie leni ging tot Bevordering van den Wereld vrede benoemd hoofdjury, deelt overeen komstig de haar verstrekte opdracht; om op IS Mei den uitslag van den uitgeschre ven. „Vredesprijs voor de Jeugd" békend te maken, het resultaat van liaar onder zoek mee. Hieruit blijkt dat voor prijsvraag 1 in het geheel zijn ingezonden 284 opstel len, waarvan 28 uil België en 1 uit Necl.- Indië. Een eervolle vermelding is toegekend o.iu. aan P. A. Erades, Leiden. (Een exemplaar van „Hel Vredespa leis".) - Voorts zal een herinneringsdiploma alsmede een toepasselijk boekwerkje of een vredeskalender worden toegezonden aan allen, wier opstel door hun Dis- triets-commissie en de hoofdjury een der gelijke prijs waardig werd gekeurd, o tu. aan: P. A. Erades, Haarlemmerstraat.79, Leiden (Motto„Men shall turn tlieir swords into ploughshares and their speers into priming-nooks and léarn war no more'')H. Bokeni, Hoogewoerd 15a Leiden. (Motto: „Op voor den Wereld vrede"). Voor prijsvraag II waren 6.5 kalei: Iers ingezonden, waarvan li uil België en 1 uit Ned. Indie. Door den vice-admiraal G, P. van Hec.king-Colenbrander, directeur en com mandant der marine le Hellovoetsluis, zal morgen een bezoek woidcn gebracht aan do Kweekschool voor Zeevaart alhier. Hij zal hierbij vergezeld zijn van zijn adjudant den luitenant ter zee le 1;!. G. L. Heeris. De reserve le luitenant, H. van I.oghem, van het 20ste regiment infan terie te Harderwijk, wordt overgeplaatst bij het 4e regiment infanterie alhier. AALSMEER. II. M. de Koningin-Mcr-dcr heeft voor het Zang- en Muziekconcours, dat dezen zomer nier ter pla-a' zal worden gehouden, twee zilveren mcda-'Ies bi- schikbaar gesteld. Mej. H. E. Blijkerk en de heer J, G. van Buuren, beiden van Haarlem, zqja werkzaam "gesteld aan de Bijz. School alhier. ALPHEN. Do; Martha-stichting heeft uit Rot- dam. een gift ontvangen van f3000 en een. van f 1000. BOSKOOP. De Boskoopsch© Woningbouwvereenig. vraagt aan den gemeenteraad een voorschot van f 300,000 voor den bouw van 108 arbei derswoningen. HILLEGOM. De kiezerslijst voor deze gemeente, waartegen geen enkele reclamo is inge diend, is definitief vastgesteld. Er komen 1465 namen van kiezers op voor. Zaterdag is het stoffelijk overschot van Elizabeth Visaan op de IL-K. begraaf plaats alhier ter aarde besteld. Do over ledene bereikte den leeftijd van ruim 82 jaren, is 42 jaren dienstbode, van den heer Pastoor geweest en was algemeen bekend als ,,Betje van den Pastoor". Het verbouwen van de Geref. Kerk to Nieuw-Vennep naar plannen van den archi tect T. Kuipers te Amsterdamis opgedragen gen aan de firma Joh. Kraay <fc Co., -de laagste insehrijfster, voor een bedrag van f5555. LISSE. Hedennacht is do barbierswinkel van de i heer Dijkshoorn in de Kanaalstraat goheel afgebrand. Door het spoedig optreden van de brand weer bleven de belendende gebouwen ge spaard en kregen alleen wat waterschade. De oorzaak is onbekend. Verzekering dekt de schade. KAT WIJK-AAN-ZEE. KAMERVERKIEZING, Het orgaan voor Leiden en Omstreken der S.-D. A.-P. deeldo Zaterdag mede, dat alle berichten over Candidas* van het lidmaatschap der Tweede. Kamer in het dis trict. Katwijk van sociaaldemocratische zi; de op zijn minst voorbarig zijn Zondagochtend zou het Katwijk-comité to Leiden hebben vergaderd, welko vergade ring echter niet is gehouden. Het comité zal nu de za-ak schriftelijk met de plaatse lijke comité's behandelen. Hoogstwaarschijnlijk zal het wel tot een candidaatst.elling komen en dan zal de heer D Miranda de candidaat ziin. De collecte in de Ned.-Herv. Kerk alhier gehouden voor den bouw der Ned.- Herv. Kerk te Voorhout, heeft f 114.61 op gebracht. NOOR DW IJ KEK HOUT Door nalatigheid van het personeel van dc Holl. Spoorweg Mij. is het pakket Dag bladen Zaterdagavond niet op tijd te Piet- Gijzenbrug afgegeven, zoodat de bezorging eerst eenige uren later kon geschieden. Voor de eerête maal werd dit jaar een begin 'gemaakt met het telen van aardbeien op groote schaal. Niet minder dan 4000 i roeden, door verschillende kweekers ge- I plant, staan thans in vollen bloei. De kweekers zijn vol goeden moed. Als deze teek een goeden oogst oplevert, kan zij voor vele tuinders alhier een nieu we bron van inkomsten" worden. Toen mej. A. alhier eenige inkoopen deed b ijden winkelier De \V. wgrd z'J on verhoeds aangevallen door een woedende kat, die haar armen en gelaat open krabde. Het beest dat pas moeder geworden was, lag in een maud in den winkel en scheen plotseling dol geworden te zijn. Het is di rect afgemaakt. RIJNSBITRG. in de Zaterdag gehouden vergadering der bloem en vcihng-Vereeniging .Flora" I is besloten over te gaan tot. het koppen van eeu electrische afslagtoestel. Het toestel zaL j 100 nummers bevatten en 50 drukkers, ter- I wijl heb njimmer wordt aangegeven met rood elepbrisch licht. SA3SENHEIM. De geitenkeuring, waartoe op de laatst, gehouden vergadering der alhier bestaande g.,-i 1.enfolcvereenigi11 g Verba tering- zij ons Streven" was be-titui. heeft ïiu plaats ge had, Op liet terrein waren 64 geiten aan-, wezig. welke door den heer Noeb, land- bouwl-eeraar. werden gekeurd. Het oordeel ovcJr de (lieren viol hard mee. De heer Noch stond er verbaasd van. dat in deze streek zooveel goedo geiLm zijn. Dc hoeveelheden melk bedroegen bij het Hollaadseh ras van 1 tot 5 L. por dag. Do melkproductie der Saanegoiten viel niet, mee; daarvan was hc maximum 2 L per. (lag,

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1