N®. 16630 Donderdag 14- Mei, A°. 1914. §eze jouraat wordt dagelijks, met uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. itvaart van ds. R. J. W. Rudolph. IDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN 1—6 regels /"1.05. Iedere regel meer /"0.17£. Grootere letters naar Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents oontantelk [iental woorden meer 10 Oents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. THIJS DEZIiH COURANT: Voor Leiden per 3 maanden f 1.30; per week. f 0.09. Bniten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. B 0.10. Franco per post1.65. Onder zeer grooto belangstelling had ïden op de begraafplaats aan de Groene- eeg alhier de tcr-aarde-bestelling plaats m het stoffelijk overschot van wijlen ds. udolph, wiens lijk gisteren reeds uit oiersfoort naar deze gemeente was ver- )erd en geplaatst in het kerkgebouw der ereformeerden aan de Oude Vest, de erk, waarin hij zooveel jaren voor zijn >meente in Leiden is opgetreden. Een ■oot aantal vrienden en vereerders van en overledene kwamen gisteren en hederi- orgen nog een eerbiedigen blik werpen de lijkkist, waarin het stoffelijk over- hot nu nederlag. Hedenmiddag werd een lijkdienst gehou- »n in het kerkgebouw, waarbij ds. Kou enhoven voorging. Het kerkgebouw was ïheel gevuld, terwijl tientallen nog moes- en worden afgewezen wegens gebrek aan limte. De weduwe met de familie kwam binnen cn de gemeente gemeenschappelijk Psalm vers 19 zong. Hierna ging de predikant Dor in gebed, waarna hij Psalm 90 voor- Ps. Kouwcnhoven sprak hierop de lijk- cde uit. Onder ademlooze stilte werd deze angehoord, af en toe door zacht snikken aderbroken. De prediker ging daarbij uit van psalm I vers 3. Hij schetste allereerst de afhankelijkheid den sterfelijken mensch tegenover den lmachtigen levenden God, waarvan ds. R. it een voorbeeld werd gesteld. De hand Heeren heeft deze rijzige, breede ge halte, zooals hij in ons midden leefde met ware slagen geslagen. Hij heeft hem naar et woord van Mozes doen wederkeeren tot erbrijzeling. Maar de mensch is meer dan [t< i', heeft een onsterfelijke ziel. Zal deze kunnen en durven wederkeeren tot cd 1 In de brieven, die de overledene, toen |ij niet meer spreken kon aan zijn geraeen- heeft geschreven, heeft hij het zelf her haaldelijk gezegd, dat de ziel alleen vrede n vinden in Jezus Christus, den eenigen Idelaar en Verlosser En spr. heeft goe- n moed dat ds. R. zelf den vrede gevon- en heeft, die alle verstand te boven gaat. heeft gevoeld, dat machtige, heimwee, de kinderen Gods vervult. In de wereld heeft hij gestreden, gestre- n \ooral tegen het ongeloof. Hier is het rk hem bij de handen afgebroken en nu hij wederkeeren in de vreugde des Hee- Dat is een machtige vertroosting voor n treurende weduwe en zijn ouden vader, oor allen, die aan hem verwant zijn. Deze vertroosting bad hij hen en allen slotte toe. De gemeente zong ten slotte psalm 103 rs 8. Hierna werd de doode grafwaarts ge- -rd en door de ouderlingen naar de laat- rustplaat-s gedragen. Op de begraafplaats. Op de begraafplaats was ook de belang- lling enorm. Onder do vele aanwezigen rkten wij ook op ds. Verrij, uit Waar- er, ds. Meyerink en ds. Impeta, uit Kat- namens de Classis Leiden der Geref. Kerken; het bestuur der stichting Achte- Id, waarvan de overledene predikant-di- teur was. Verder waren vertegenwoor- igd besturen van Christelijke scholen in eiden en ambtgenooten en oud-ambtge- jten uit Leiden. Ook merkten wij op mr. riet, mr. dr. Schokking, de heer De ar'ge, burgemeester van Nijkerk op de Keluwe, en het bestuur der Christelijke In- logenvereeniging. Een groote palmtak en een bundel Arons- elken waren op de lijkkist neergelegd. De weduwe stond met haar twee pleeg- nderen aan de groeve. Een der pleegkin- oren legde een palmtak op de kist, toen PZe in de groeve werd neergelaten. Ds. Thomas, jongst predikant der Ge- eformeerdo Kerk alhier, herdacht aller- rst den oud-collega. Wij hebben de beste strijdkrachten in et veld gebracht om hem te behouden. oreerst de liefde, waarmede zijn vrouw er» lijder heeft verpleegdook de kunst ben wij in het veld gebracht en verder °t gebed, het gebed der gansche ge- eente. Het heeft niet moge helpen. Hij is heen gaan. Nu is er rouw in het land, in de rouw ook in do Kerk, die hij jaren- als herder gediend heeft, o gomeento brengt hier den dank aan 0 omdat hij in ds. Rudolph zoo heeft terd6Z6I1^j^t, *n Hsalm 41 wordt ge- Ho gemeente voelt den band, die hem J de Lcidsche gemeente verbindt. Zijn cn £n. sterven is geweest een machtige oochging voor allen, die een kruis heb- Ds. ROELOF JAN WILLEM RUDOLPH f Do liefde van het geloof vermeldt ook Godseere op een kerkhof. Daarom spreekt de gemeente van Christus hier, dat zij gelooft aan de opstanding des vleesches. De rechtopstaande zal weer wandelen, maar dan door de straten van het eeuwig Jeruzalem/ Onze liefde stroomt op het lijk van dezen trouwen Christen. Wij wisten hier niet over religie, maar spreker wil toch tot de tegenstanders zeg gen, dat hij hun toewenscht, dat zij mo gen gelooven aan het verzoenend sterven van Christus. Ten slotte richtte spr. zich tot mevrouw Rudolph, van wie hij weet, dat zij gelooft aan do gemeenschap van de geesten. En zij zal blijven omgaan met haar dierbaren echtgenoot. Namens de Classis Leiden sprak vervol gens ds. Impeta, uit Katwijk, die vroeg of het niet waa of wij nog hoorden het woord van onzen broederIk heb den goeden strijd gestreden. Ja, zeide spr., hij heeft den goeden strijd gestreden en hij heeft het niet gehad van zichzelf. Zelf heeft hij erkend, dat hij het van zijn God en zijn Zaligmaker had. Van daar, dat hij een strijder kon zijn. Nu heeft hij den loop volbracht. Wie had het gedacht, dat zijn zonne zoo spoedig naar do Westerkimme zou nederdalen I Maar aan het einde der loopbaan hebben Engelen hem ingefluisterd, dat zijn ziel gedragen zou worden naar hot Hemelsche Vaderland. Hij heeft het geloof behouden, zeide spr., en al moest hij alles .achterlaten en veel verliezen, zijn geloof mocht hij behouden. Daarom hebben zijn laatste brieven zulk een diepen indruk gemaakt, zelfs op wereld- sche monschen. Hem is weggelegd de kroon der recht vaardigheid enwij zien hem reeds wande len in de gouden straten, met de eere- kroon op het hoofd. Meer dan 25 jaar hebt gij met hem ge leefd en groot is de zegen, dien hij U heeft geschonken. De Heere trooste u en ook den ouden vader en de pleegkinderen van dezen man, aldus besloot spr. Ds. Teerink, van Amersfoort, herinnerde er aan hoe ds. Rudolph als het ware naar Amersfoort is gekomen om slechts te lijden en te sterven. Doch wie hem daar kwamen bezoeken, heeft hij weten te vertroosten, waarvan spr. een aantal voorbeelden gaf. Hij had een rotsvast geloof. In dat geloof heeft hij gearbeid, gestreden, en in dat geloof is hij gestorven. Als mij alles ontvalt, zoo schreef hij, dan heb ik nog de liefde Gods, en die liefde heeft hij genoten. Doch ook heeft hij do liefde ontvangen van zijn echtgenoote, waarvoor spr. haar thans nog dankt. Wij danken er God voor, dat wij ds. Ru dolph en zijn familie een jaar in ons mid den hebben gehad, want ons geloof is er krachtig door versterkt geworden. En de liefde van Amersfoort zal met u blijven zoo riep spr. de weduwe toe. Ds. Do Munnik, uit Leeuwarden, na mens deputaten der Gereformeerde Zen ding sprekend, herdacht ds. Rudolph voor wat hij gedaan heeft aan de Zending in Indië. Hij bleek in onzen kring een te waardee- ren kracht, ook omdat hij in aanleg jurist was. De Generale Synode zal zich nog moe ten uitspreken over een. rapport., door ds. Rudolph uitgebracht ovër de roeping van het gouvernement van Ned.-Indië met be trekking tot de zending. Ook deze spr. 6loot met- een woord van vertroosting tot do weduwe. De heer Bordens, notaris te Schiedam, voorzitter der vereeniging Achteveld, her innerde er aan, dat de stichting, waaraan ds. Rudolph zijn krachten had willen wij den, zijn hart had gegeven. Daar zou hij ook een man van beteekenis zijn gewor den en hij deelde een en ander meclo van hetgeen er over de toekomst van Achte veld met ds. Rudolph was besproken en waaruit bleek met welke geloofsidealen hij dit werk zou hebben aanvaard. Ds. Mekkink, uit Gorkum, sprak namens do Jon-Pieter-Adolf-stichting, waarvan do overledene penningmeester was. Hij her dacht wat ds. Rudolph voor deze stichting voor gevallenen en verwaarloosden is ge weest. Als spr. ds. Rudolph prijst, dan prijst hij niet den mensch, maar dan roemt hij God, die ons hem geschonken heeft. Al valt het ons zwaar, zeide spr., toch zeggen wij hier op dit grafDe Heer heeft gegeven, de Heer heeft genomen, do naam des Heeren zij geloofd. De nagedachtenis van ds. Rudolph zal bij de J an-Pieter-Adolf s-Limburg-Stirum- stichting in aangename herinnering bewaard blijven. Ds. Breukelaar, uit Zaandam, herdacht vervolgens den overledene als voorzitter van het Christelijk Comité voor Indië en sprak ook in dezen met grooto waardee ring van ds. Rudolph, die veel op zijn schou ders nam, maar die wat hij op zich nam toch wist te volbrengen. Hij herinnerde in het bijzonder aan een der laatste woorden van ds. Rudolph door hem neergeschrevenGod neemt het min dere weg, om het meerdere te geven. Broeder Rudolph heeft gezongen, toen de zon helder scheen a-an den hemelmaar hij heeft ook gezongen, toen het donker was. En de nachtegaal zingt schooner dan de leeuwerik. En nu zingt ds. Rudolph voor den troon van het Lam Gods. Ook deze spr. richtte zich ten slotte met woorden van troost tot do weduwe. Hierna trad naar voren dr. Dupont, uit Almelo, namens de Gereformeerde Drank bestrijding, dio hem herdacht als strijder te-gen het drankmisbruik. Niet het huis in Achteveld zou ds. Ru dolph betrekken, maar het huis zijns Va ders, waar vele woningen zijn. Ds. Meynen, uit Dordrecht, sprak vervol gens als voorzitter der vereeniging ,,De Tuin", die zich ten doel stelt een 400-tal kinderen te verzorgen. De Vereeniging was kwijnend, toen ds. Rudolph er zijn sterke schouders onderzette cn spr. heeft gehol pen om de Vereeniging weer nieuwe kracht te schenken. Ds. Rudolph heeft gewerkt en waar hij werkte, daar won hij, en een van de mooi ste karaktertrekken was, dat hij altijd het beste in den mensch zocht en vond. Do uitkomst van zijn wandeling is groot geweest. Tot aan zijn dood heeft hij het optimisme van den Christus bewaard. La ten wij dit van hem leeren [Zie vervolg onder Laatste Berichten.] Kcrk-Conccrt. Het was een genot gisteravond in de Pieterskerk te zijn. Een genot om het vele schoone, dab van af het orgel door haar machtige gewelven klonk. Daar was allereerst het prachtige orgel spel van den heer Leo Mens, uit Den Haag, die het auditorium boeide door de schier onberispelijke uitvoering van Bach's Fan tasie G-moll" en Toccata D-moll", waar in alleen nu en dan hinderlijk was het klep peren der toetsen en het storend geluid van in 't werk gestelde of rust gegeven registers. Dan de fijne begeleiding van dien bekenden organist van de nummers, gezongen door de dames Mary Bliiggel, alt, te Oegstgeest, en mevr. L. Paardekooper Perk van Lith, sopraan, to 's-Gravenhage, en van de vioolvoordrachten van den heer H. L. Voerman, mede uit do Residentie. Hoe heerlijk klonk dat gezang, en al zul len zeer zeker eenige hoorders dit en an dere weer een' ander lied de voorkeur ge geven hebben daarvoor heeft men eigen opvatting en smaak vast staat, dat alle -zangnummers, stuk voor stuk, waar kunst genot gaven. De sopraan bracht ten gehoore ,,Ich weisss das mein Erlöser-lebet", van G. F. Handel Gij badb op eenen berg alleen" en „Hemelvaart" van Cath. van Rennes en „Geestelijk lied" van Leo Mens, dat ons, hoe mooi het ook wezen moge, minder geschikt voorkwam om als slotnummer op dit programma te worden geplaatst. Do alt zong: „Er ward verschmahet" van G. F. Handel, waarin stem en bege leiding nog niet zoo mooi klonken als later in den avond; „Geistliches Lied" van Bach; „Auf einen Todtenacker" en „lm Abendroth" van Fr. Schubert, en „Heer, mijn hert is boos en schuldig", van Cath. van Rennes. Bijzonder mooi werd door sopraan, viool en orgel gegeven de aria van Bach: „Auch mit gedampften swachen Stimmen". Voor het spel van den heer Voerman op diens klankrijk instrument, voor zijn „Sonate in D" van Handel cn „Romance" van Beethoven, niets dan lof. Al is het half Mei, 't was in de groote kerk kil. Met vele anderen genoten ook wees- en voogdijkinderen en matrozen van dit con cert, ten voordeele van het „Tehuis voor Vrouwen" in de Nieuwsteeg 10 a, alhier. Moge het voor deze inrichting een flinke bate hebben opgeleverdZij kan geld ge bruiken. Het Academisch Ziekenhuis. Bij het afdeolingsondcrzoek in dc -Eerste Kamer van het voorstel tot verhooging van hoofdstuk V der Staat-sbegrooting voor 1914 werd gevraagd, waarom niet de pro vincie, evenals" dit voor den bouw van het ziekenhuis te Groningen en van dat te Utrecht was geschied, in de bouwkosten van dit ziekenhuis was betrokken. Immers zul len ook patiënten van elders en niet al leen uit de naaste omgeving, maar ook uit 's-Gravenhago en Rotterdam, daarin wor den opgenomen. Het provinciaal belang was hior dus niet minder mede gemoeid dan met den bouw van de beide andere genoem de ziekenhuizen. De opmerking werd voorts gemaakt, dat uit de toelichting niet voldoendo blijkt, hoo groot de kosten zijn eenerzijds van de we tenschappelijke inrichtingen, de inrichtin gen ten behoeve van het hooger onderwijs, en anderzijds van het ziekenhuis, de inrich ting speciaal voor de zieken. Gisteren herdacht de heer v. d. Oever, werkmeester aan de Scheepswerf der Leidsche Grofsmederij a-an het Noor- der-Buibenspaarne, te Haarlem, zijn 25-ja rig jubilé. De jubilares werd door do directie al hier ontboden en op het kantoor gehul digd. Do „Sts.-Ort." bevat de statuten van do „Vereeniging van Ambtenaren der Rijks universiteit te Leiden". In de gisteravond gehouden verga dering der afd. Leiden van den Bond van Ned. Ond. zijn 56 stemmen uitgebracht over het voorstel van het Hoofdbestuur om aan G. Th. Beishui zen tot wederopzeggens - toe steun te ver 1 eenen uit de weerslandskas, tot oen bedrag, gelijkstaande met de door hem tijdens zijn ontslag genoten jaarwedde en toeslag (f 950). Allen waren voor steun. Bij Kon. bosl. zijn mr. Hendrik van der Goes en Lodowijk van der Goes, alhier, met al hun wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Neder- landschen adel verhoven, met de praedica- ten van jonkheer on jonkvrouw en is Wil- lemina Francisca van dor Goes, alhier, ver heven in den Nodorlandschen adel, met het pracdicaat van jonkvrouw. De luit. kol., commandant van het. 4de rog. inf., wordt belast- met het toezicht op do oefeningen van hot 2Ssbe bat-al jon Landwoer-infanterie, van 22 tot 30 Mei a. s., in de legerplaats bij Katwijk tc houden. Hevige braiul aan dc Haarlemmerstraat. Branden komen hier gelukkig niet veel voor, maar als or oen uitbreekt, wordt hij meestal spoedig door oen of meer andere ge volgd. Dat was ook nu weer het geval. Zoo hadden wij, nadat wij hau3t al waren vergeten hoe het bij een brand toegaat, verleden wook den brand aan* de Waard- gracht, waarbij oen bakkerij uitbrandde, daarop volgde eergisteren een in den aan vang onderdrukt binnenbrandje in een café aan do Lammorenmarkt, en daar kwam waar lijk dadelijk gisteravond een groote brand aan de Haarlemmerstraat overheen, 't Is of do vuur-geeston het. hebban afgesproken. 't Was to ruim haLftien gisteravond, toen do vlammen uitsloegen in een werkkamer van de firma Kruyfhooft, manufacturer, magazijn van bedden, dekens, ledikanten, enz., Haarlemmerstraat 26/30. Over <le oorzaak weet men niets positiefs to zoggen. Er hadden des' daags mcnschen op deze kamer gewerkt; de mogelijkheid be staat dus, dat door het roohen van een sigaar of oen pijp cr eenig vuur is achter gebleven, hetwelk, na eenigen tijd te hebben gesmeuld, tot een vlam uitgeslagen is. Hoo dit zij, do vlammen breidden zich snel uit en vonden natuurlijk in (Je gevulde magazijnen rijkelijk voedsel. In minder dan geen tijd stonden de boven verdiepingen van de twee perceel en, het naast grenzende aan do nieuwe R.-Kath. School in lichterlaaie. Dit gedeelte der Haarlemmerstraat was weldra een vuurzee gelijk, do lucht werd rood gekleurd, en dat het vuur groote hitte verspreidde, blijkt wel hieruit, dat aan de overzijde de spiegelruiten van een winkel van horloges, enz. zijn gesprongen cn kroon lijsten geschroeid werden. Gelukkig waren de bewoners nog niet të bed, zoodat men de brandende perceel en zon der gevaar voor eigen leven tijdig kon ver laten on geld en geldswaarden in zekerheid brengen. Het is natuurlijk, dat op dit uur, waarop allo arbeid stilstaat en de moeaio menschen nog niet slapen, liet spoedig vol liep. Do pelitie was er echter ook vlug bij, ovenals dc brandweer, zoodat oen gedeelte der Haarlemmerstraat weldra was afgezet, zoo ook do achter do peroeelc-n loopende Caeciliasfcraat. Do weesjongens, dio nu alloen nog maar de brandladder mogen aanvoeren, handhaaf den weer hun ouden room. Na do politie wa ren zij het eerst met de ladder aangekomen,' die bij dezo hoogo perceelön goede diensten bewees. Met twee stoomspui! en en vijf brand kranen werd op energieke wijze, onder leiding van don commandant (lor brandweer, den hear Stam, en don onder-commandant, den heer Do Zwart, hot vuur ouder water genomen. Kalm en rustig werkte do brandweer door en het is aan haar flink optreden te dan ken, dat deze verwoede brand tot de twea peroeelen is beperkt gebleven en "de winkel met het bovenhuis aan den kant der Turf markt bewaard bleef. Ook do nieuwe R.-Katholieke school had het zwaar le verantwoorden. Do schade, daar aan bereikLvnd, is echter niet groot en bes pa-alt- zich hoofdzakelijk tot waterschade. Behalve den commissaris van politie, den hooföinsiMCclcur, den hoer Pronk, en andcro politie-autoribeitca, waren do burgemeester ©n do wethouder, mr. Van dor Lip ook spoe dig op het terrein van don brand. De bur gemeester bloef er totdat hij was gebluscht. Tegen elf uren had men den brand behoor lijk onder do knie cn tegen middernacht was ©r nog maar.éen smeulende massa, waaruit zwarte rook opdwarrel Je. De trapgevel van het middelste perceel, (lie voor voorbijgangers gevaar zou opleveren, word omvergehaald, terwijl later nog ozjx paar muren worden afgebroken. Do winkel van manufacturen bleef groo- tcndeels voor het vuur gespaard, doch kroeg ook geduchte) waterschade: Wie geen dicht-o laarzen aan had, deed verstandig .er niet binnen to gaan. To ruim mid dor nacht kou de brandweer inrukken; do onder-commandant en ©enige brandweermannen bleven echter nog tot van morgen sou uur, om, als nu cn dan uit de smeulende massa de vlammen weer opwak kordon, deze spoedig mot oen waterstraal onschadelijk to maken. Hot vuur heeft hier in korten tijd groote verwoestingen en aanzienlijke ma- torieeel schade aangericht, die echter niet in de oorsto plaats do firma, treft. Gebouwen en inventaris zijn niet enkel togen brandschade verzekerd, maar do egionaar is ook verzekerd ir. zijn bedrijf» zoödat do gedwongen stilstand van zaken hem niet in vollen omvang treft. Er zijn trouwens nog heel wat door brand en waterschade meor of minder beschadig da goederen overgebleven. Wio weet hoe het er straks van koopgrage Leidsche „jofferen cn vrouwen" zal storm, loopon en wemelen! Do mtet ingang van 16 Mei a. s. bij het 22sto regk inf. tot majoor benoemde kapitein H. Koster, van het 4de reg. inf., wordt belast met het bevel over het lstë bataljon van eerstgenoemd regiment.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1