N». 16628 feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nornmer b staat uit TWEE F iden. Eerste Blad. Le.dan, K3ei. Oit de Omstreken. Dinsdag 13 Niet. A°. 1914-. PRIJS ADYERTENTIEN Van 1—9 regels ƒ1.05. Iedere regel meer fOllk. - Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt f 0.05 berekend. PItïJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden 1.30; per week. f 0.09. Buiten Leiden en wasr agenten gevestigd zijn per weok. 0.10. Franco per post1.65. Ernstige mishandeling. Gisteravond heeft op de vierde Binnen vestgracht, tusschen do Hoogewoerd cn het Ltrechtsclie Veer, een ernstige mishande- liüg plaats gehad als gevolg van een woor denwisseling, in een café begonnen. Ia do tapperij van J. Wurzer, aan ge noemde gracht, ging het vroolijk toe. Daar zaten heel wat stamgasten, waaronder ook de 24-jarige Jan v. d. Weegen, los werk man cn vriend van den kroeghouder, met wien hij nogal eens uit visschen ging. Jan had gisteren een borrel te veel gedronken en hij heeft wat men noemt een kwaden dronk" over zich. Ook ditmaal was hij on aangenaam en moet hij zijn ouderen vriend IV. geplaagd hebben, o.a. door te vertellen, dat sommige stamgasten een oogje op zijn vrouw hadden. W., die geen misbruik van sterken drank maakt en ook gisteren nuch ter moet geweest zijn, werd daardoor boos het eene woord lokte 't andere uit en ein delijk werden de vrienden handgemeen. W. ging Jan met een bijl te lijf en bracht hem daarmede ernstige verwondingen toe. De bijl werd W. door de andere perso nen, dio zich in de kroeg bevonden, -af genomen en de twee vechtende gingen daar na naar buiten, gevolgd door de andere gasten. Het was in de 6teeg een tumult van belang en ondanks het late uur het was ongeveer halfelf kwamen er veel menschcn toeloopen. Het gevecht werd er voortgezet, doch het is nog niet uitgemaakt of den jongen man ook daar nog verwondingen zijn "toe gebracht. Is dit wel het geval, wat W. ech ter ontkent, dan moet dit met een mes of een ander scherp voorwerp gebeurd zijn, omdat de bijl hem reeds was ontnomen. De jonge man raakte eindelijk, door bloed verlies machteloos geworden, onder den voet en toen werd de dader zich bewust van wat er al was geschied. De politie was natuurlijk op het geval ter plaatse gekomen, dr. Boonacker was geroepen, en ook dr. Doyer, aan 't Plant soen, cn de semi-arts do lieer Mingelen, aand e Hoogewoerd, boden hulp. Het bleek, dat Van der W. een achttal vrij ernstige verwondingen had aan de borst, cJe armen en den hals en zeer had geleden door enorm bloedverlies. Hij werd in oon café aan de Hoogewoerd binnengedragen voorloopig door dr. Boon- acker verbonden en vervolgens per bran card naar het Academisch Ziekenhuis ver voerd, waar hij thans wordt verpleegd. Het oordeel van de doctoren was, dat hij, nu hij niet ten gevolge van bloedverlies is be zweken, wel weder zal herstellen, indien zich bij de ernstige en diepe, maar toch niet levensgevaarlijke wonden althans geen complicaties voordoen. Wurzer is, na door den inspecteur van politic, den heer Balfoort, te zijn ge boord, in verzekerde bewaring genomen. Hij bleef halsstarrig ontkennen de won den te hebben toegebracht, doch verschil lend© getuigen weerspreken dit. Menigeen kwam vanmorgen nog eens kij ken op do plaats, waar de worsteling plaats had, welke plaats nog door bloed sporen werd aangeduid, al was het meeste bloed dan ook verwijderd. Hot café is gesloten. De heer F. E. van Santen, cand. al- bier, is beroepen bij de Ned.-Herv. Gem. te Krommeniedijk. De ,,Sts.-Crt." bevat de gewijzigde sta tuten van de Leidsche Hanclelsvereeniging, alhier. In aanmerking genomen het doel, n.l. dat de opbrengst zal komen ten goede van bet Tehuis voor Vrouwen", in de Nieuw- •tecg, alhier, herinneren wij aan het con cert, morgenavond te geven in de Pieters kerk, waarin zich o. m. zal doen hooren Mary Blüggel, van Oegst.geest. Een hond had hedenmorgen de aardig heid in het water der Groenhazengracht te ^ringen. Fluks waren er eenige rappe han den om liet dier op het droge te brengen. Nauwelijks was het echter op den vasten pft!> direct 'begaf liet zich weer te water. en spoedig werd de hond er andermaal uhgehaald en toen op de Varkensmarkt ge- doch ten derden male maakte hij vrij- lig kennis met het groote bad. Nadat hij wederom was uitgehaald nam een wacht meester het beest mede naar de Doolcaiko- j9ÏÏe' at zou Hat dier toch gemankeerd en Zijn evoluties brachten een heele drukte teweeg. Begrafenis ds. Rudolph. De ter-aarde-bestelling van wijlen ds. Rudolph zal Donderdagnamiddag te één uur plaats hebben op dc begraafplaats aan de Groenesteeg alhier. Zij zal geschieden van uit het kerkgebouw der Goref. Kerk aan de Oude Vest, alwaar om twaalf uren ds. H. J. Kouwenhoven een gedachtenisrede hoopt te houden. Woensdagnamiddag komt het stoffelijk overschot alhier aan. De kist zal dan geplaatst worden in ge noemd kerkgebouw. In ,,De Stichtsche Courant" wijdt ds. Kouwenhoven een artikel aan zijn oud- ambtgenoot. ALPHEN. Bij de Ned.-Herv. Gem. te Enter is beroepen de heer J. Bus, hulpprediker al hier. HAARLEMMERMEER. Algemeen wordt geklaagd over de schade, door emelt en koperworm aan de gewassen toegebracht. Zelfs in veel aardap pelvelden worden de gelegde aardappelen geheel of gedeeltelijk weggevreten. Ook het bietenzaad heeft veel van „vreterij" te lij den. Het kille, ja koude weer der laatste da gen schijnt hieraan ook geen goed te doen. HOOFDDORP. De pogingen, om Hoofddorps fanfare korps te vervormen tot harmonie-gezelschap, mogen goed geslaagd heeten. Telde de oude Vereeniging slechts een tiental werkende leden meer, thans zijn zoovelen toegetreden, dat het ledental ruim 20 bedraagt. HILLEGOM. Ds. F. G. Ho&pers, alhier, is beroepen bij de Ned.-Herv. Gem. te Diemen. Het stoffelijk overschot van wijlen den heer Hendrik van Toijlingen is gistermid dag alhier ter aarde besteld. De overledene was voorzitter van het bestuur der Chr. Burgerschool, bestuurslid van de School met den Bijbel en een bekende in het bloembollenbedrijf. Aan de groeve werd het woord gevoerd door de heeren ds. Van der Wal, J. H. Verleur, A. Marseille, H. O. v. d. Schuur en H. Veldhuyzen van Zanten. Voor de laatste eer bedankte ds. Doorn, van Apeldoorn, zwager des overledenen. De Bond van Bloembollenhandelaren en het personeel der firma Van Zanten Co. haddon o. m. een bloemstuk op het graf neergelegd. KATWIJK-AAN-ZEE. Aan het rijwielpad tusschen de beide Katwijken is eon verbetering aangebracht. Bedoeld pad toch, maakte bij het z.g. „wa terloopje'' een scherpe bocht, terwijl het vrije uitzicht er door geboomte werd be lemmerd. 't Was dan ook voor wielrijders en wandelaars beiden altijd „oppassen" daar. Door den aanleg van een eindje weg tusschen plantsoen door is dit euvel nu weggenomen en heeft men een ruim uitzicht gekregen. Gisteren is te IJmuiden van de Kat- wijksche visschersvloot ter haringvisscherij uitgevaren de logger „Holland VII" K.W. 35, schipper A. Haasnoot, der Naaml. Venn. Maatschappij „Holland". De kuipersvereeniging „Prinses Ju liana" alhier afd. van den Bond van den Ohr. Houtbewerkersbond, hield gisteren in de Gemeentezaal haar tweede ledenver gadering. Behalve leden van „Prinses Ju liana" waren aanwezig de heer Waterreus, secretaris der afdeeling Schoveningen, en de heer Kruithof f, van Rotterdam, voor zitter van den Bond. LISSE. Gisteren is men alhier begonnen met het leggen van nieuwe ondergrondsche te lefoonkabels. Voor eenige jaren heeft men reeds verschillende bovengrondsche lijnen vreamder-d in ondergrondsche terwijl nu al le lijnen in het bebouwde gedeelte der ge meente onder den grond zullen worden aan gelegd. KOORD WIJ K ERHOUT. Maandag had alhier een belangrijke veiling plaats van Darwin- en vroege Tul pen-bloembollen, ten overstaan van notaris L. A. T. Binnendijk, te Noordwijk, en on der directie van de heeren De Mooy, te RijnsburgH. Bader, te Sassenheim; en G. Zeestraten, te Oegstgeest. De veiling was zeer druk bezocht en er werden flinke prijzen besteed, welke alsnog verhoogd moeten worden met 10 pCt. ved- lingskosten. We noteerden de volgende prij- zan: Willem III f6; Tourne Soleil f 10; Couronne d'or f 12; Ma-es f9; Van der Meer fl7; La Remarquable f30; 'Prins van Oos tenrijk f7; Grand Due f7; Witte Zwaan f10; Joost van den Vondel f8; Franois Darwin f 10Zilveren Standaard f7; Pot- tehakker f 15Proserpine f 13; alles per bed van 2 Roeden. Toen de heer M. alhier, Maandagnacht per rijwiel huiswaarts keerde, werd hij na bij „De Kaag" door vier onverlaten aan gerand. Hij werd van do fiets getrokken en men eischte zijn geld. Dc heer M. is echter niet bang uitgevallen. Hij deelde geen rijks daalders, doch flinke opstoppers uit en wist to ontkomen. In ons blad werd gemeld, dat na de staking do metselaars en opperlieden zonder resultaat weer aan liet werlc gingen. Nader blijkt ons, dat de tarieven der opperlieden met 50 cents werden verhoogd cn dat de 7 opperlieden, dio uitgesloten bleken te zijn, weer allen aan 't werk zijn gegaan. VOORSCHOTEN. Den lsten Juni a.s. zal het 25 jaar geledem zijn, dat de heer L. B. Heil in dienst trad bij de H. IJ. S M. WARMOND. OPRICHTING AFD. NED. R.-K. VOLKSBOND. In het café „De Zon" werd gisteravond een vergadering gehouden met het doel een afd. te stichten van don Ned. R.-K. Volks bond. De zaal was tamelijk bezet en onder de aanwezigen waren o. m. de pastoor en de kapelaan der parochie. Door den pastoor, Mgr. Smoulders, werd bij den aanvang een kort woord gesproken, waarbij tevens de reden verklaard werd, waarom een der be stuursleden bedankt had, n.L om gezond heidsredenen. De heer Th. v. d. Maat opende de verga dering en gaf dra het woord aan den spre ker van den avond, den heer Smits, te Am sterdam, President van het Centraal Be stuur van den Volksbond. Deze spreker behandelde het nut en de noodzakelijkheid van vereenigen en or- ganiseeren, benevens de verplichtingen van ieder goed Katholiek, om mee te helpen aam de zaak der Kath. Soc. Actie. Het ini tiatief voor het oprichten eener afdeeling was niet alleen uitgegaan van eenige bij Sassenheim aangesloten leden, doch ook van den pastoor der parochie, wien spreker hulde bracht, omdat hij een voor hem nog nieuwe zaak op zijn hoogen leeftijd durfde aan te pakken. De afd. Sassenheim, waartoe ds War- mondscho leden tot nu toe behoorden, zou het verlies dier leden voelendoch had om het algemeen belang gaarno dat offer ge bracht. Spr. behandelde verder doel en streven van den Bond. Ten slotte sprak hij den wensch uit dat zijn optreden succes mocht hebben, en velen voor de oprichting zouden stemmen en al3 Hd toetreden. Met algemeene stemmen werd er toe be sloten, en er gaven zich reeds direct als lid <op 82 personen. De pastoor dankte den spreker. De heer Smit feHciteerde allen met de oprichting. Binnen korten tijd mag de benoeming van een geestelijk adviseur te gemoet gezien worden, en zal een vergadering belegd wor den, waarin verachülende installaties en de verkiezing van een bestuur aan de orde ko men. Met een kort woorcl sloot de voorzitter de vergadering, waarna men na het zingen van het „Wien Neerlandsch Bloed" huis waarts ging. In deze gemeente circuleert, ter kennis making, een caricatuurplaat betrekking hebbende op „de verlote f iet-s". 't Is een toekomstbeeld, n.l. al de per sonen uit het „drama" staan voor de balie, terwijl het bijschrift 's rechters beslissing vermeldt. Heden herdenkt het Raadslid de heer L. P. de Haas, zijn zilveren huwelijksfeest. De burgemeester met de medeleden van den bruigom maakten hedenmorgen een boottocht, om gezamenlijk hun gelukwen- schen aan te gaan bieden op de hofstede aan het „Zweiland" gelegen, waar de dag feestelijk wordt herdacht. WADDINXVEEN. De „Sts.-Crt." bevat de gewijzigde statuten van de Waddinxveensche Kurk- wa-renfabriek, voorheen L. Vermeulen en Co., alhier. ZOETERWOUDE. Hedenmorgen kwam de landbouwer A. v. L. van de vette varkensmarkt te Lei den langs de Noordbuurt alhier naar zijn woning aan de Noordaa terug, per rijwiel, zooals gewoonlijk. Ook nu had hij den marktstok bij zich. Ongelukkigerwijze ge raakte hij met den stok in de spaken van het achterwiel en sloeg over den kop do Noordbuurtsche Watering in. Spoedig toe geschoten personen wisten hem evenwel gauw op het droge te brengen. Het in den Vliet alhier gezonken schip, dat vanwege de provincie is opgehaald, benevens do 18,000 zandsteenen, zullen na mens den burgemeester van Zoeterwoude Vrijdag a.s. publiek worden verkocht. Hedenmorgen had alhier een aanrij ding plaats op den Hoogen Rijndijk tus schen den zwaarbeladen meclwa-geu van den graanhandelaar U. W. N. en de groen- tenkar van L. de V. Laatstgenoemd voer tuig werd daardoor deerlijk gehavend en omver geworpen. Alle groenten gingen over de straat en de ondergespannen hond, verkeerde in een benarde positie. Hij kwam er echter zonder letsel af. De materieelo schade is aanzienlijk. Nationale Vereeniging tot bevordering der Paardenfokkerij in Nederland. De afd. Noord-Holland van deze Ver eeniging hield haar 7do vergadering tc Amsterdam. De heer J. H. M. Evelein, van Haar lemmermeer, was Voorzitter. Naar aanleiding van een schrijven van den heer Bultman, waarin gevraagd wordt hem in de gelegenheid te stellen zich te verweren tegen een persoonlijken aanval in de vorige vergadering, deelde het be stuur mede, dat de heer B. daartoe in de gelegenheid zou worden gesteld. Verder geschiedde mededeeling van een in gekomen ontslagaanvrage van den heer P. Oly als secretaris, wegens benoeming als zoodanig aan de Hol 1. Mij. van Land bouw. Het ontslag zal op de meest eervolle wijze verleend worden, onder dankzegging voor het vele goede, door den heer Oly verricht. Het bestuur en de regelingscommissie hebben den heer W. Teengs aangezocht we der zijn oude functie te hervatten en die bleek daartoe bereid, zoodat de heer Teengs weder als secretaris zal fung-eeren. De heer Bultman verkreeg hierop het woord, nadat megedeeld was, dat geen ver der debat zou worden toegestaan. De heer Bultman rele'vccrde hierop, dat hij verbaliseerd was als houder van goed gekeurde hengsten wegens het houden van een niet-goedgekeurden hengst op hetzelf de erf. De heer B. ontkende alle fraude, ja zelfs de bedoeling er toe, en deelde ver der mede, dat de hengsten gehuisvest wa ren op diverse ^kadastrale perceelen. De Hoogo Raad zal nog uit moeten ma-ken of spr. schuldig is. In 1ste en 2de instantie is spr. veroordeeld. De rekening en verantwoording over 1913 was onderzocht door de heeren G. A. A. Knaap, A. C. Schaap en W. Nieuwkoop en in orde bevonden. Zij werd daarom met een batig saldo van f 1707.^ vastgesteld. Hierop kwam in behandeling de be schrijvingsbrief van do alg. vergadering der Vereeniging. De heer Heidema leidde een voorstel in om te geraken tot een fusie van de onder scheiden stamboeken wat betreft het trek paard. Met 20 tegen 11 stemmen werd besloten vóór de fusie te stemmen. De ingediende wet op do paardenfokke rij werd besproken en ten slotte aangeno men een voorstel om de Regeering per adres te danken voor deze wet. De drie aftredende bestuursleden, de heeren H. F. Bultman, W. Teengs en D. C. Rezelman, werden herkozen Tot commissaris van het hoofdbestuur werd benoemd, de heer W. Teengs en tot afgevaardigden naar de algemeene verga dering de heeren Van Stolk, Waai boer en Rezelman. Tot plaatsvervangend lid der jury voor do tuigpaarden werd op aanbeveling van den secretaris benoemd de lieer S. Welt, te Usquert. Goedgekeurd wordt het voorstel van het hoofdbestuur om in 1915 in toepassing te brengen de inschrijving in het stamboek krachtens het geboorterecht. De vergadering werd hierop gesloten. Kamerverkiezingen in Katwijk. Het Katwijk-comité heeft in overleg met de afdeeling Leiden der S.-D. A.-P., cau- didaat- gesteld voor het lidmaatschap van de Tweede Kamer den heer Rodrigues de Miranda, te Amsterdam. De afd. Voorschoten van do Chr.-Hist. Unie heeft in haar gisteravond gehouden vergadering met algemeene stemmen dr. J. Th. de Visser candidaat gesteld. Evenmin als aan de periodieke verkie zingen voor de Tweede Kamer zullen de zeelieden van Katwijk cn Noordwijk aan deze tusschentijdsche verkiezing kunnen deelnemen, omdat op het tijdstip der verkie zing alle visschersvaartuigen reeds uitgeva ren zullen zijn. BURGERLIJKE STAND. BODEGRAVEN. B o vallen: K. Beons geb. Huur man. D. L. van Zeldcron geb. Wolff. Z. A Verwoord geb. Langerak, Z. G. Zaal geb. Sluis, D Overledem A. F. Verlaat 3 j. I. A. Over mara 42 j. Ge huw di A. Stigter 33 j. en E. E. Janaon 20 j HAZERSWOTJDE. Bevallen: W. Brobbel-Dora man gob. Van Vliet. D. O. van don Toorn geb Zint el, D. T. van Voon treb. Voortman, D, E van Veen geb. Vermeulen, D. Ovorledent J. Macdaniel, hvr. van A. Ver heul 70 j. T Ondertrouwdt H. van Volde jm. 24 j. cn J van dor Linden. G. Sepcrs jm. en J. Staring jd allen alhier. Gohuwdi W. van Veen jm. 28 j. au Adr. M. Voa jd. 26 j., heiden wonende aluin?. BBtëHEHLAüa. H. M. de Koningin-Moeder bracht gisteren in Den Haag bezoeken aan de Haagsche Lingerie-fabriek in de Van- Speijk-straat en aan de Toevlucht voor onverzorgde kinderen aan de Valkenbosch- laan. Z. K. H. de Prins vertrekt morgen avond naar Hamburg met het doel om zijn broeder, den gouverneur-generaal van Duitsch-West-Afrixa, die met verlof in Duitschland komt, bij aankomst te Hamburg te begroeten. Z. K. H. keert den 17den 's avonds in Den Haag terug. Dientengevolge :al de Prins niet tegen woordig kunnen zijn op de vergadering en bij den daarop volgenden maaltijd van de Maatschappij van Wetenschappen, op 16 Mei te Haarlem te houden. Het gebouw, clat het Nederiandsche Kankerinsbituut heeft aangekocht staat niet, zooals is gemeld, op de Heerengrachti te Amsterdam, maar op do Keizersgracht. Het is n.l. het gebouw, waarin de Rotter - damsche Bankvereeniging wa3 gevestigd. Blijkt de mogelijkheid, over een paar jaren den arbeid uit to breiden, dan zal, wanneer de gemeente Amsterdam met den bouw van een derde gemeenteziekenhuis begint, over leg gepleegd worden met cle gemeente over de mogelijkheid het instituut naar dat zie kenhuis over te brengen. Te Delft beeft zich een commissie ge vormd om een gedcnktecken op te richten voor wijlen ds. J. GroenewegeD, onlangs te Yelp overleden, die gedurende ruim 32 jaren predikant was bij de Ned.-Herv. Gem. to Delft. Bij Kon. besluit is toegekend dc- aan do orcle van Oranje-Nassau verbonden eere medaille in brons aan J. A. Brans, tabaka- worker bij do firma Gebr. Zwartendijk, ta baksfabrikanten te Rotterdam. Men meldt uit Amsterdam: In de vergadering van aandeelhouders der N. V. „De Tijd", is de beer F. J. A M. Wierdels herbenoemd tot directeur. Het „Hbl." voegt hieraan-toe, dat naar aanleiding van dezeibenoeming.de president- commissaris, de heer Schölvinck, staande dj vergadering zijn ontslag nam. De Raad van Gouda heeft het belast baar inkomen geschat op f 3,012,570. Het te heffen percentage bedraagt 3.24-L75, vorig (jaar 3.515.15 (gemiddeld 4 pCt., vorig jaar 4.33 pOt.) Gelukkige Goudenaars Ridder Van Rappaid, de Nederland- sche gezant in de Vereenigde Staten, en Bryan hebben de overeenkomst geteekend, waarbij het arbitrage-verdrag tusschen Ne derland en de Ver. Staten met vijf jaar is verlengd. Alle geschillen, dio niet langs diplomatiekon weg kunnen worden geregeld, worden in het verdrag naar het Haagsche hof van arbitrage verwezen, behalve die ge schillen. welke de levensbelangen, de onaf hankelijkheid en de nationale eer van beide partijen of de belangen van derden raken. Voor de R. K. Schoolvereeniging „Onze Mijnstreek" is bij het bestuur een gift van een onbekende ontvangen, groot f 500. In een in het restaurant Boueski te Rotterdam gehouden vergadering van daar ter stede wonende Denen is besloten, de welwillende medewerking van de autoritei ten in te roepen ten einde aan den Deen- schen koning en de Deensche Koningin bij hun bezoek aan Rotterdam een ovatie te kunnen brengen. ,,De Rotterdamsche Kerkbode" maakt melding van een gift van f 1000 voor de nieuwe Ned.-Herv. school in het Noorden van Rotterdam ontvangen. De Bond van Christelijk Protestant Post- en Telegraafpersoneel houdt op 7 on 8 Juli a. s. zijn jaarlijksche vergadering te Hilversum. De taal- cn letterkundige afd. der Kon. Academie van Wetenschappen hield in het gebouw der Academie (Trippenhuis) te Amsterdam, een gewone vergadering. Onder die ingekomen stukken was een uitnoodiging om een vertegenwoordiger to zenden naar het taal- en letterkundig con gres. Prof. J. te Winkel zal de afdeeling vertegenwoordigen. Prof. Christensen heeft zich bereid ver klaard de afd. te vertegenwoordigen bij het eeuwfeest van het Ned. Bijbelgenoot schap, terwijl onder de heeren Simons, Salverda de Grave en Kern overleg wordt gepleegd om do Regeering 1 Juni te Bre men op den Neu-Philologentag te reprc- senteeren. Daarna heette de voorzitter, prof. Chan- tepie de la Saussaye het nieuw benoemde lid, den heer Th. W. Juynboll, welkom en releveerde, dat de afd. in hem een aanwinst krijgt voor dc beoefenaars der Semitische wetenschappen, die in de afd. den laatsten tijd slechts twee vertegenwoor digers meer vonden. Het andere nieuwe lid, cle oud-hooglecraar Drucker, kon wegens buitcnlandsch verblijf de eerste vergadering na zya benoeming niet bijwonen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 7