Agenda van de week: Burgerl. Stand van Leiden. Kaaiongereclit te Leiden. Kamerverkiezingen in Katwijk. "Uit Kafcwijk-aan-Zee meldt men ons: Zaterdagavond vergaderde in het lokaal „Vuurbaak" de Chr.-Hist. Kiesvereenigiug alhier, aangesloten bij de Chr.-Hist. Unio. Na opening en lezing dor notulen deed de Voorz. lezing der ingokomen stukken. Deze wareneen schrijven van Baron "Van Wassenaar van Catwijek, meldende rijn benoeming tot lid der Eerste Kamer de waarschijnlijkheid dat deze benoeming door hem zal worden aangenomen en de wonschelijkheid om in de alsdan ontstane vacature voor de Tweede Kamer dr. J. Th. de Visser of den heer J. R. Snoeck Henkemans te candideeren b. een schrij ven van den heer J. R. Snoeck Henke mans, als antwoord op een tot hem ge achte vraag, dat hij ter wille van dr. X Th. de Visser van een candidatuur afziet; c. een schrijven van het bestuur der A.-R. Kiesvereeniging alhier, als antwoord op een tot dat bestuur gericht verzoek, mel dende dat genoemdo kiesver. geen besluit kan nemen voor de Centrale A.-R. Kiesver. heeft vergaderd. Daarna kwam bet hoofdpunt der agen da, candidaatstelling, aan de orde. Met algemeen© stemmen werd dr. J. Th. de Vis ser toen candidaat gesteld voor de Twee de Kamer, terwijl aan de andere Chr.- Hist. Kiesvereeniging in dit district zal worden verzocht deze candidatuur over te nemen. Na gehouden rondvraag werd toen do vergadering gesloten. Aan dr. de Viser werd nog denzelfden avond telegrafisch bericht van zijn candidaatstelling verzon den. Dr. X Th. de Visser heeft verklaard een hem aangeboden candidatuur in het district Katwijk wel te zullen aanvaarden. De Centrale A.-R. Kiesvereeniging in het district Katwijk houdt Maandag 18 Mei te Leiden een vergadering met het oog op de a.s. Tweede-Kamer-verkiezing. Van sociaal-democratische zijde worden ala candidaten voor het district Katwijk genoemd de heeren Rodrigeus de Miranda te Amsterdam en mr. D. A. van Eek, oud burgemeester van Boskoop en voorzitter van de afdeeling Leiden der S.-D. A.-P. Eerstgenoemde was ook in 1913 candidaat dier partij. (,,N. R. Ct.") „De Meiboom" antirev. weekblad, onder redactie van mr. P. E. Briët, bespreekt ook de vacature in Katwijk. Na een en ander te hebben gezegd over de candidaten, die reeds werden genoemd, schrijft het blad ,,De vraag is inderdaad of dr. De Visser, die, vergissen wij ons niet, zich herhaal delijk heeft geuit, dat hij de politiek vaar wel zei, weer een Kamerzetel wenscht. De vraag is echter, of de Chr.-Histori- eche Kiesvereeniging te Katwijk goed deed, met zoo overhaast een candidatuur aan te bieden. Dat prikkelt steeds als bewijs van wantrouwen. Waarom zooveel "haast, vraagt men, als de zetel u inderdaad toekomt? Waarom niet liever gewacht tot de com missie uit de drie gecoaliseerde partijen be slist heeft? Ook de anti-revolutionairen en roomsch- katholieken mogen echter wel gehoord wor den. De anti-revolutionairen, die met felheid gestreden hebben in 1913, hebben veel ze tels verloren. Zou het nu vreemd zijn, om als bewijs van hulde voor dien etrijd, de zen zetel bijv. aan Talma aan te bieden? De Chr.-Hist. zeker verloren ook, maar niet zóó als de anti-revolutionairen. Volgen8 berichten in de dagbladen eischen ook de R.-K. dezen zetel voor zich. Dat be grijpen we niet goed. De R.-K. partij is in de Kamer goed vertegenwoordigd en met een beroep op evenredige vertegen woordiging kan men thans toch zeker niet komen. Wil men dat beroep doen, welnu, dan hebben, zooals nu de verhouding in de Kamer is, van do drie gecoaliseerde par tijen de anti-revolutionairen het meest© recht. Het zal het best zijn, niet te voorbarig te wezen en af te wachten, wat onze leiders be slissen. Dat is steeds het meest gewensoht, en vooral nu. Onderlinge strijd zou verzwakken, tenzij de partijen afspreken dat zij ieder een can didaat zullen stellen". „De Standaard" heeft de volgende drie star onder het opschrift„Waarom nu niet een der afgetreden ministers?" „In Rotterdam III heeft men o.!. een verzuim begaan, met niet Talma te candi deeren. In Rotterdam I heeft men nogmaals ver zuimd een der afgetreden ministers can didaat te stellen. En zie nu Katwijk. Men noemt dr. De Visser, men noemt den heer Snoeck Henkemans, maar zwijgt weer van de afgetredenen. Wat ligt hieraan nu anders ten grond slag, dan dat men Katwijk als een Chr.- Hist. district beschouwt, en daarom van een Anti-Rev. of Roomsch-Kath. candidaat zelfs niet rept. Eigenlijk hebben we nu zes oud-ministers in petto. Vier Anti-revolutioniareHeemskerk, Oolijn, Talma en De Waal Malefijt. En daarnaast twee Roomsch-KatholiekoRe- gout en Kolkman. Zou 't nu niet zaak zijn, een van deze zes heeren vóór te laten gaan? We noemen ook Regout, hoewel hij in de Eerste Kamer eit. Dit tooh kan geen beletsel zijn. De Eerste Kamer is immer pis aller geweest. Ook voor een Anti-re- Tolutionair. In elk geval zal het zaak zijn, dat de ■wakste partij, zoo ze weer den zetel voor *fch begeert, ook ovër de keuze van den persoon met de beide andere partijen on derhandelt. Dit bestreden we steeds na generaal ■fcembusa-ccoord. Doch dan staat 't vast, wie den zetel of althans wie den candidaat zal hebben te stellen, en dit juist is hier nog I© beslissen." H. M. de Koningin-Moeder heeft Zater dagvoormiddag van 10 tot 12 uur een bezoek gebracht aan de 's-Gravenhaagscbe Vak school voor Meisjce, aan de Louise Henrdët- testraat. H. M., die vergezeld was van freule van Ittersum, werd ontvangen door de bestuursleden der school, jhr. Van Pestel, voorzitter; mevr. Zilleren, vice-president© baron Van Ittersum, penningmeester; mej. De Vries, secretaresse; en mevrouw de ba- ronesse Wittert van Hoogland, alsmede door de direetrice, mej. A. Berghuis. Een dienstbode-leerlinge bood H. M. bij Haar komst in de school een ruiker aan. H. M. bezichtigde met groote belangstel ling de goheele inrichting, op alle verdiepin gen, rondgeleid door de directrice, die uit voerige inlichtingen verstrekte op de talrijke vragen door H. M. omtrent de inrichting en de werking der school gedaan. Twee kinderjuffrouwen boden H. M. voor Prinses Juliana een bij bet fröbelen in de school vervaardigd kruideniers winkelt je aan, dat welwillend voor de Prinses werd aanvaard. Bij het vertrek van H. M. zongen de kin deren der school Haar het Wilhelmus toe. De trein voor het Koninklijk bezoek aan Haarlem vertrekt Dinsdagochtend te 9 u. 8 min. van het Holl. spoorstation in Den Haag en komt 's nam. 4 u. 23 min. in de residentie terug. Het Rotterdamsche raadslid W. J. Droogleever Fortiuijn Pz. heeft bij den gemeenteraad ingediend het voorstel, om burgemeester en wethouders uit tie noodfi- gen aan Gedop. Staten van Zuid-Holland don wensch van den gemeenteraad kenbaar te maken, om het traktement van den bur gemeester te bepalen op achtien duizend gulden 's jaars; aan Gedeputeerde Staten te verzoeken het daartoe ooodige besluit to willen nemen, en dit besluit aan de goed keuring van H. M. de Koningin te onder werpen. Loco-burgemecster en wethouders schrij ven naar aanleiding van d'e indiening van dit voorstel aan den gemeente raad Onderstellende, dat dit in uw vergadering ondersteuning zal vinden en zij daarover, als gebruikelijk, de meening van ons college zal verlangen, is het ons aange naam u bs verklaren, dat wij ons met de strekking en formuleering van het voorstel ten volle vereenigen en geven wij u derhalve rn overweging, in uw eerstvolgende verga dering dienovereenkomstig te besluiten. Het traktement van den burgemeester is op heb oogenblik f 12,000 's jaars. In de „St.-Ct." no. 109, wordt in zes staten medegedeeld, op welke tijden en plaatsen de landweerplichtigen der lich tingen 1912 en 1913, die geen rang beklee- den, en der lichtingen 1909, 1910, 1911, 1912 en 1913 die een rang bekleeden (met uitz. van hospitaalsoldaten en administratie- troepen) moeten opkomen tot het houden van oefeningen, respectievelijk voor zes en voor negen dagen. Gouverneur-Generaal Idenburg. De correspondent te Batavia van de „N. R. Ct." seint: Gouverneur-generaal Idenburg heeft der regeering den heer D. F. W. van Rees, vi ce-president van den Raad van Neder- landsch-Indië, warm aanbevolen om hem op te volgen als gouverneur-generaal van Ne- derlandsch-Inclië. De landvoogd werkt hard aan een voor H. M. de Koningin bestemd geschrift, waar in hij, evenals de gouverneurs-generaal Rooseboom en Van Heutsz gedaan hebben, een overzicht geeft van de gedurendo zijn vijfjarige bestuursperiode gevoerde poli tiek. Het staat vast, dat de landvoogd in De cember a.s. als zoodanig aftreedt. Aan dit bericht voegt het blad nog toe Men behoeft niet al te veel gewicht te hechten aan dit bericht omtrent een aan beveling van den heer Van Rees voor het einde dezes jaars openvallende ambt van gouverneur-generaal van Nederlandscb-In- dië. Bij de benoemingen van gouverneurs- generaal pleegt de Ned. regeering en ge heel eigen koers te sturen. Er zijn hier te lande trouwens ook al namen genoemd van politieke en niet-politieke personen, die den heer Idenburg zouden vervangen. Heb blijft overigens altijd een groote vraag of het nu al wel met zekerheid be kend kan zijn, wien de gouverneur-generaal als zijn opvolger heeft aanbevolen. Derge lijke stukken worden toch, zooals te begrij- pne is, met zooveel geheimzinnigheid be handeld, dat een correspondent niet anders kan doen dan geruchten die daarom nog wel waar kunnen zijn overseinen. Dat de heer Idenburg in December ze ker aftreedt 18 December precies is zijn tijd om was langzamerhand al bekend geworden. Er zijn wel geruchten in omloop geweest, dat hem wellicht verzocht zou wor den nog een jaar aan te blijven, zooals met andere gouverneurs-generaal ook wel eens geschied is, maar nooit zijn die geruchten op eenige wijze bevestigd, integendeel zij waren, do kleur van het huidige Neder- landsche kabinet in aanmerking genomen, van bijzonder twijfelachtig allooi. Nu is er nog bijgekomen, dat de gezond heidstoestand van mevrouw Idenburg te wenschen laatzij vertoeft al eenige maan den op het buitenverblijf Tji Panas en zou daar blijven, totdat do heer Idenburg re patrieert. Ook om die reden zou een ver lengd bestuur van den tegenwoordigen landvoogd niet waarschijnlijk zijn. UIT DE STAATSCOURANT. Bij kon. besluit is benoemd met ingang van 20 Mei 1914 tbt burgemeester dter gem. Noordwijk jhr. W. O. van Panhuys is met ingang van 1 Juni 1914 aan dr. W. B. Peterri, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Alkmaar is te rekenen van 1 Mei aan A. M. van Roosendaal op zijn verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijk inspecteur dfer vissoho rijen. Do slaking to Zaandam. De timmerlieden-patroons hebben verga derd om enkele gerezen moeilijkheden, voortvloeiende uit de besmettingstheorie in verband met de staking in het hoofd bedrijf, te bespreken. In verband hiermede had een samen- spreking plaats met afgevaardigden van de timmerliedenorganisaties. In het timmerliedenvak was het tot nog toe gewoonte, dat kleine partijen hout, waarvan het voor de fabrikanten de moei te niet loonde deze te brengen, door de timmerlieden van do fabriek werden ge haald. Met het oog op de staking maakten nu de werklieden bezwaar dit te doen, om dat dit in zeker opzicht „onderkruipe,ra- werk" zou zijn. Do patroons echter ont kenden dit, omdat daarmede volgens usan ce wordt gehandeld. Nadat te dezer zake beide partijen hun zienswijze nader had den verduidelijkt, werd goedgevonden, dat gedurende de staking door timmerlieden geen hout meer van de fabrieken zal wor den gehaald. De besprekingen droegen een zeer wel willend karakter, waaruit zoowel van de zijde der patroons als van de werklieden do geneigdheid bleek, om conflict te voor komen Een tweede quaestie was het ontvangen van het bout. Regel is te dezen opzichte, dat de fabri kant, wanneer het hout per schuit verzon den wordt, daarop één man medegeeft. Bij lossen bieden dan de timmerlieden de be hulpzame hand. Ook tegen dit laatste maken de timmer lieden thans bezwaar. Zij verklaarden zich bereid het hout te verwerken, al zou het ook door een z.g. „onderkruiper" zijn aangevoerd, doch konden niet hun mede werking verleenen bij het lossen. Als het eenmaal op den wal ligt, vragen zij niet, hoe het er komt, doch wordt het verwerkt. De patroons wezen er op, dat dit tot moeilijkheden kon leiden, omdat in sommi ge gevallen het hout van die afmetingen kan zijn, dat één man het onmogelijk op den wal kan krijgen, zoodat dan hulp on misbaar is, terwijl van de fabrikanten, die over weinig werkkrachten beschikken, niet kan verwacht worden, dat zij nu twee man op de schuit zullen plaatsen. Aangezien ook de afgevaardigden der werk liedenorganisaties dit bezwaar gevoelden, toonden zij zich bereid deze quaestie. bij hun vereenigingen nader in bespreking te brengen, zoodat de patroons hieromtrent een nadere beslissing afwachten. Door de firma J. Dekker worden thans, in bladen over het geheel© land verspreid, per advertentie houtwerkers gevraagd. Do Minister van Landbouw zal "Woensdag 13, de minister van Financiën Donderdag 14 Mei geen audiëntie verlee nen. 1115 Mei van 25 uren. Lokalen VorecniKinp Pietorskerlcgraoht 9. Ten toonstelling Schilderijgb, -Aquarellen oj Teeke- ningen. Woensdag: .'OM Pieterskerk. Concert ton. bate van ,,Het Tohais voor Vrouwen". 8 uur. Vrijdag: Nutsgebonw. Ledenvergadering ..Tot Steun voor Verwaarloosden", 'e Middagshalfvier. Dordrocht. Singel 180. Algem. Vergadering N. V. Calien's KJeedingxnaatschappij. Negen uur. Zaterdag Kantoor N.V. Ncdorl. fabriek Vcrduurz. Levens middelen v. h. W. Iïoogenstrauten Co. Vergade ring 11.11. Aandeelhouders 's midd. 2 uur. Zondag: 't Posthof. Duo De Groot. 8 u u r. Woensdag, Zaterdag, Zondag: Bioscope Théatro „Imperial", Stationsweg. 8 uor, (Woen6dag8 en Zaterdag# ook 2 uur). Dagelijks: Bioscope Americain. Oranjegracht 40. Voor stollingen Bioscope. 8 uur. (Woensdag en Za terdag 2 en 6 n u r). Maandag: Rollade, Postelein, Gort in melk. Stoomschepen. STOOMVAART-MIJ. NEDERLAND. „Celebes" (uitreis) vertrok 8 Mei van Suez. „Gro- tius" vertrok 9 Mei van Amsterdam naar Batavia. „Java" (uitreis) arriv. f) Mei te Sabang. „Prinses Juliana" (thuisreis) vertrok 9 Moi van Genua. ROTTERDAMSCHE LLOYD. „Eengalen" vertrok 8 Mei van Ooohin naar Mar seille. „Dell" arriv. 9 Mei van Java te Botterdam. „Madioen" (uitreis) vertrok 8 Mei van Suez. „Me- nado" (thuisreis) vertrok 8 Mei van Port-Said. „Oeylon" vertrok 9 Mei van Botterdam naar Java. „Goentoer" (uitreis) vortrok 9 Mei van Lissabon. „Tabanan" arriv. 9 Mei van Rotterdam te Batavia. „Kediri" vertrok 9 Mei van Botterdam naar Ham burg. HOLLAND-AMERSKA LIJN. „Frankfurt" orrlv. 9 Mei van Rotterdam te Quebeo. „Potsdam" arriv. 9 Mei van New-York te Botterdam. „Rotterdam" vertrok cj Mei van Bot terdam naar New-York. KON. HOLL. LLOYD. „Gooiland" vertrok 8 Mei van Buenos Ayres naar Amsterdam. „Tubantia" vertrok 8 Mei van Buenos Ayros naar Amstordam. „Salland" vortrok 9 Mei van Amstordam naar Buenos Ayrcs. FAILLISSEMENTEN. H. Nieseink, kleermaker to St. Pancras, gemeon- to Koedijk. P. F. Vellema rijwielhandelaar, te Leeuwarden. E. Sinke, werkman, te Oost- on We9t.Souburg. ONDERTROUWD: A. Planken im. 28 j. en O. vsn der Lubbe jd. 29 i. J. B. Claushuis w. 68 j. en M. J. Claeseen w. 54 i. N. Laman im. 28 j. en W. C. Mizee ]d. 23 j. 0. Dreef jm 28 en H. van der Tuyn ,d. 27 j. J. Zaalberg jm. 2ö j. en M. Riebeek id. 28 j. 0. G. Keijzer jm.25 j. «n J. van Noort jd. 24 j. J. N- van (Lr Reijden jm. 21 j, en N. Elaassen id 21 j. H. barendse jm. 27 j. en M. 8. de Wekker jd. 24 j. li. de Geus jm. 281. en 0. Kramer jd. 23 j. D. Bavelaar jm, 26 j. en J. Beetveld jd. 25 j. J. Th. Boot jm. 28 j. en B. Geerlings jd. 30 j. W. Segaar jm. 29j. en J. H. Nieuwen burg id. 28). J. Gordjjn jm. 247. en J. M. Zandvliet jd. 25 j. G. Koolhaas jm. 80 j.enM. Outshoorn jd. 28 j. N. van Weizen jm- Z7j. en C. M. Ober id 27 j. H. H. Moeskop im. 27 j. en J. 8. van der Linden jd. 22 j. P. Lodewjjka jm. 231. en H. Boomsma jd 81 j. P. Gerth jm. 28 j. en w. Groen jd- 24 j. F. Beureee Wilajm. 57 i enO. G. Been jd. 38"J. A. G. Bookwjjt jm. 82 j. ee A, Sloot jd. 88 j. Heden werden voor het Kantongerecht behandeld 114 zaken waaronder 83 open baar. Het eerst werd opgeroepen J. O. te Leiden* die op het klinkerpad aan 'de Hee renstraat met een rijwiel had gereden en daarvan niet zich wilde verwijderen op aan maning der politie. Eisch; f2 of 2 dagen. J. R.f landbouwer te Leiderdorp, li ad een dood schaap niet onmiddellijk naar het Slachthuis laten vervoeren, noch daarvan kennis gegeven- bij de politie, doch hjj heeft 't laten vervoeren naar een hem toe behoor end schuurtje. Beklaagde beleende, maar hij had niet het doel gehad hot schaap zelf te slachten. Het was echter 2do Paasclidag en toen was het Slachthuis niet open. Hij had daarbij geroepen J. Schoonder- woerd de Bezemer, die het schaap den hals heeft afgesneden en daarna met den knecht Leune naar een schuurtje heeft ge bracht. Het doel was het daarna naar het Slachthuis te vervoeren. De knecht van dien boer Leune bevestig de dit. Nadat als getuige nog was gehoord de keurmeester aan het Openbaar Slachthuis, J. G. Lamme, eischte de Ambt. f4 of 3 dagen. De beklaagde zeide dat hij al jaren lang landbouwer is geweest doch nooit fraude heeft gepleegd, Nicolaas Z. landbouwer te Rijnsburg, had moeten terechtstaan voor het feit dat zijn hond achter een haas had gezeten. De man was niet verschenen. De verbalisant Piet Klarenberg en nog een andere getuige, hadden het gezien, terwijl beklaagde aain het ploegen was. Nadat verbalisant hem er attent op had gemaakt liet hij den hond nog zijn gang gaan. Eischf 6 of 4 dagen. Adrianus V., schilder aan den Hoogen Rijndijk, onder Zoeterwoude, had een jon gen, Petrus Verhoog, die nog geen 16 jaar was op een steiger schilderwerk laten ver richten, welke steiger hooger was dan 21/2 Meter en niet voldoeiKle van gordingen voor de veiligheid was voorzien. Nadat de knaap zelf was gehoord en ook de timmerman De Boer, die de steiger had gemaakt, eischte de Ambt. f 10 of 5 dagen. Beklaagde zeide dat hij het niet geweten heeft dat de jongen niet zoo hoog mocht klimmen, en bovendien was hij in de mce- ning dat de knaap reeds 17 jaar was. Izak K., te Zoeterwoude, meesterknecht in een sigarenfabriek te Leiden, moest te recht staan wegens het laten werken in een tijd die voor rustuur is bestemd. Beklaagde meende dat het er niet zoo precies op aankwam wanneer de jongens schafttijd hadden. Hij achtte nu <le arbeids tijden veranderd. De Ambtenaar eischte twee geldboeten van f4 subs. 2 dagen. Beklaagde zeide, dat hij slechts een klein salaris heeft, daar mag de Kantonrechtea* wel rekening mee houden. De Kantonrechter dacht dat de patroon de boete zelf maar moest betalen. Jacob v. S. den B., koopman te Leiden, had zijn hond, die aan den kar had moeten vastleggen, los laten loopen zonder muil band. Eisch f 1 of 1 dag. Joh. T., koopman te Leiden, had in verkeerde richting met een handwagen ge reden in de Pieterskerkkoorstecg. Beklaag de zeide niet te kunnen lezen en het dus niet te weten. Eisch f 1 of 1 dag. Barth. Corn. v. S., te Voorhout, had bij avond met een rijwiel zonder licht ge reden. Beklaagde had zich wat verlaat, idocli hij gebruikte nooit een lantaarn. Hij had er niet eens een. Eisch f3 of 2 dagen. De kantonrechter merkte op, dat hij daarvoor een behoorlijke kaarslantaarn had kunnen koopen. Alsnu werd opgeroepen B. J. H. van der L'.j koopm. en fabrikant te Leiden, die moest terecht staan wegens het na negen urn- werk laten verrichten door winkelbedien den in een banket winkel aan de Haarlem merstraat. Uit het proces-verbaal bleek, dat 'de twee dames nog werkzaam waren met het krui mei-vrijmaken van de toonbank. Nadat een der dames, mej. Vennings, was géhoord, die het feit erkende, eischte de Ambtenaar f3 of 1 dag. Als gemachtigde trad op mr. Hermans, te Leiden, die aanving met op te merken, dat zijn cliënt een voorstander is van de vervroegde winkelsluiting. Vroeger heeft hjj met andere winkeliers tot een beweging daarvoor het initiatief genomen. Maar het werk, hier verricht, is noodig, voornamelijk in een winkel van consumptie artikelen. Laat men den geheelen nacht deze kruimels enz. liggen, dan zou dal voor het houtwerk en het marmer slecht werken. Verder moet ook de kas nog weggeno men worden omdat in de kassa het geld minder veilig is dan daarbuiten. De gemachtigde bracht in verband met deze zaak twee vragen ter tafel. lo. Of hier geen sprake mag zijn van wettige overmacht? Deze vraag laat hij verder ter beant-: tvoording aan den kantonrechter over. 2o. Kan het in de bedoeling der ver ordening liggen, dat het bedrijf op deze wijze wordt benadeeld? Hij beantwoordde deze vraag ontkennend. Met art. 3" in han den meent de gemachtigde, dat deze be klaagde vry uitgaat. Volgens dit artikel mag men een klant die negen uur nog in den winkel is,- blijven bedienen tot halftien. Nu meent ^jj,- dat het wegnemen van kruimels en het opbergen der goederen,- het opnemen der kas een voortgezette wer king van het bedienen is, De verbalisant, de politieagent Van 'der Meen* «die nu werd gehoordf zeide, dat de winkelramen waren gesloten en de deur o sloten. Hij was toen door bet kantoor 2 den winkel gekomen. Beklaagde had dit toegelaten en verzocht proces-verbaal te maken. De gemachtigde deelde mede dat z\\l cliënt deze^ bekeuring had uitgelokt, om een uitspraak in dezen te krijgen. De Ambtenaar vond in de omstandigheid dat de verbalisant niet door die geopend! winkeldeur den winkel was binnengekomen; aanleiding zijn requisitoir te herzien ei eischte nu f0.50 (of 1 dag. Adriaan D„- schipper te Katwijk, had in het Oegstgeesterkanaal gevaren, zonde; vergunning van Rijnland. Beklaagde zeide wel een vergunning to hebben gehad, doch deze werd niet in ordq bevonden, wat echter niet overeenkwam met het proces-verbaal van den verbalisant Witteman. Beklaagde verklaarde dat zijn patroon wel vergunning heeft om van Kat wijk naar Amsterdam te varen, over de Spriet cn de Warmonderleede en dan moet hij toch ook varen door het Oegstgeester kanaal, al staat dit er niet met zooveel woorden in. De Ambt. meende, dat hij dan ook maai gezorgd moest hebben dat dit kanaal er in had gestaan en eischte f 3 of 1 dag. Herman IJ., chauffeur te Leiden, had met een auto over de Mare in verkeerde richting gereden. Beklaagde zeide, dat hij in Leiden onbekend was. Eisch: f3 of 2 dagen. Hierna werd opgeroepen P. A. O., winn keiier aan de Haarlemmerstraat te Leiden,- wegens overtreding der loterijwethet voor! handen hebben van z.g. premie-aandeel en van „Fortuna." Beklaagde bekende. Hij had de loten of de premieaandeel en gekregen van den hoofdagent H. A. Osendorp, sigarenhan delaar te Warmond, die dit bevestigde,, Hij voeg-de er aan toe dat „Fortuna" fail liet was en dat hij er veel last mee heeft gehad. Nadat een aantal personen, die lo ten hadden gekocht, waren gehoord,- eischte de Ambt. f 10 of 10 dagen. Getuige Osendorp, drong voor beklaag de op een lichte boete aan, ook deze heeft er veel soeza ep schade van gehad. De Kantonrechter voelde daar wel iets voor Mej. A, A. M. v. R. te Leiden, had in het Plantsoen gereden, met een rijwieL Eischf 2 of 2 dagen. Th. A. G., smid te Leiden, had op een rijwiel géreden, dat niet van een bel voor zien was geweest. Eisch: f3 of 2 dagen. Beklaagde zeide, dat zijn patroon, V, d. Voet hem mei de fiets dc stad heeft inge. stuurd. De Kantonrechter dacht dat dc patrol de boete dan ook wel zou willen betalen, Hij moest hem dit maar namens den Kan tonrechter zeggen. E. M. S., te Leiden, had te snel gereden met een handkar, cn was daarvoor doof den politieagent Rutten verbaliscerd. Beklaagde zeide, dat deze agent een hekcL aan hem heeft. De agent op zijn beurt, verklaarde, dat beklaagde niet een gemakkelijk heer is. Een melkverkooper, die h-ct geval had aangezien, meende ook, dat beklaagde niet snel had gereden. Dc Ambt. hield zich aaQ de ambtseedige verklaring van den agent en eischte f 1 of 1 dag. Chr. E., directeur van een electrische installatie-inrichting te Leiden, had reeds vroeger terecht gestaan, wegens overue- ding der Arbeidswet, doordat hij een jong- mensch, beueden 16 jaar, zou hebben laten werken na 5 uur des namiddags. Beklaagde haa toen verklaard, dat boekhouder den jongen reeds voor vjjf uur had uitbetaald. De jongen, Hildebrand geheeten, zeide ook, dat zijn patroon hem niet tot werken gelast heeft. Hij wachtte op iemand en toen heeft de .magazijnmeester hem ge-: vraagd even te helpen aan het dragen van een boekenrek. Nadat de verbalisant Verkuylen, was ge hoord en de magazijnmeester Bruggeman had verklaard, dat hij zonder medeweten van den patroon, den jongen had gevraagd, hem even te helpen, vroeg de Ambtenaar vrijspraak. Dirk H. en C. den H.t tc Katwiik- aan-Zee, hadden reeds vroeger terechtge-i staan, wegens het werpen met graszoden, die langs 'den weg gestapeld lagen. Zij waren verbaliseerd door den veldwachter Klarenberg, en zeiden toen, dat zij slechts met kleine stukjes hadden gegooid. Thans werden de verbalisant en eenigs getuigen h décharge gehoord. De laatsten verklaarden, dat beklaagden de zoden met van een stapel hadden afgenomen, zooals hen ten laste gelegd is, maar slechts met losse stukjes gegooid hadden. De verba lisant had dc situatie in kaart gebracht,- om duidelijk tc maken, dat de getuigen niet hebben kunnen zien, waar de zoden werden weggenomen Getuigen zeiden, alles wel gezien te heb ben. Het ging er soms woelig toe tusschcn getuigen en den verbalisant. Getuigen noemden verbalisant veel te phantastiscb. De Ambtenaar was ontstemd, over de kritiek, die deze getuigen uitoefenen. Hij meende, dat zij het voor hun vrienden op nemen en hield zich aan de beëedigdc ver klaring van verbalisant ien eischte f3 of 2 dagen. Uitspraak in al deze zaken Zaterdag) 23 M-eb Uitspraken. Arbeidskaarten. De Rtó^nrechter heeft /den cartonnagefabrikant alhier,- die een vrouuf van 17 jaar an dienst had, zonder anbeids-; kaart, en deswege was verbaliseerd, vcroon deeld, tot f0.50 pf 1 dag. Hieruit blijkt, dat de Kantonrechter van oordeel is,- dat -voor alL© bedrijven, in brieken en werkplaatsen yan vrouwen tot haar 18de jaar «een arbeidskaart noodig

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2