Zaterdag 9 Mei. A0. 1914. (Deze {Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. N°. 16626. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van 1—6 regels /1.05. Iedere regel meer /"0.17L - Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40. Gents contant; elk tiental woorden moer 10 Cents.Voor het incasseeren wordt /"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandao A.1.30per week. - f 0.Q9. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. Leiden, 9 Wiei. Leiden in 1672. Onder voorzitterschap van dr. G. J. Boe- kenoogen had gisteravond in een der lokalen van het Nutsgcbouw de maand vergadering plaats van de Maatschappij van Nederl. Letterkunde. Als spreker trad daarbij op prof. dr. P. J. Blok met een verhandeling over hel in den hoofde dezer gemeld ouders werp. ,>.an de belangrijke voordracht wordt het volgende ontleend: •De oorlog met Frankrijk in het voor jaar van 1672 uitgebroken, had dc Repu bliek niet overvallen, maai de landsverde diging, hoewel door de Witt ten slotte niet verwaarloosd, was onvoldoende gebleken, toen de vijand einde Mei met een over weldigende macht aan den Rijn verscheen en 10 Juni dezen forceerde, 21 Juni reeds te. Utrecht en Woerden was. De Prins van Oranje, in Februari kapitein-generaal voor één veldtocht geworden, al 18 Juni achter de Hollandsche Waterlinie terug, verdeelde daar zijn troepen, o.a. 3600 man te Nieuwcrbrug bij Bodegraven om Leiden en Rijnland te dekken. Drie pro vinciën waren verloren, vier ernstig be dreigd. Deze plotselinge tegenspoed over viel het gansche land, ook Leiden, waar inderhaast nog middelen van tegenweer werden genomen te midden van groote verwarringwaardgclders aangenomen, schutterij uit Hcusden teruggeroepen, bui tengewone heffingen, wallen en poortan voorzien, daar de vijandreeds 26 Juni trachtte achter Nieüwerbrug om, door de veéneri Leiden te bereiken. Algemeens radeloosheid en reeds half Juni tot onderhandeling besloten. De-Leid- sclié vroedschap stemde toe' „tentamen yan vrede te doen op sortable conditiën, niet impliceerende eenige servitude van ziel of' te lichaem." Dit laatste klonk goed. maar in de praktijk bleek het spoedig wensche- lijk den onderhandelaars „ongelimiteerde autorisatie" te véVleenen. Toen echter stond de bevolking overal op tegen haar regenten en eischtc de ver heffing van den Prins van Oranje tot de waardigheden zijner voorvaderen, het eeni ge redmiddel in den nood geacht. 3 Juli gaven de Staten toe. Te Leiden waren ook reeds half Juni volksbewegingen ontstaan, vooral tegen de niet vertrouwde Roomschen, en Oranje- kreten geuit. De vroedschap gaf ook hier 'dadelijk toe onder den aandrang eener voor het Stadhuis verzamelde menigte. Er kwam ook heftige beweging onder de schut terij, die sommige haver kapiteins als „neefjes" van de regenten afgezet wilden zien. Maar daar bleef het voorloopig bij, totdat na den moord op de „De Witten" (20 Augs.) de beweging ernstiger werd en zich richtte tegen sommige „suspecte" ma gistraten van de „Loevesteinsche. factie die wederom als in de dagen van Olden- barnevelt werd gelijkgesteld met de ,,Ar- miniaansche Secle," tc Leiden bij uitzon dering nog altijd schérp vervolgd geble ven. Men eischte verwijdering van 9 re genten met de als Wittiancn te boek staan de pensionaris en secretaris. De Schutterij stelde zich aan het hoofd der beweging, maakte een lijst van nieuwe regenten op •en stelde eischen. Haar kapiteins noem den zich weldra een „college representee- rende de regenten dezer stede" en wend de zich met de lijst tot den Prins, die hen -„favorabel" ontving. De vroedschap tracht te den Prins van haar zijde te bereiken en vroeg bescherming, waarop de Prins al vast 25 harer 40 leden „continueerde." Maar de schutterij was hiermede niet te vreden. In haar Doelen bijeengekomen stelde zij, (13 Sept.) nieuwe eischen, in het algemeen „herstel der oude privileges" en aftreding der geheele Stadsregeering mcr alle Stadsbeair.bten De Stadsregeering gehoorzaamde en zoo was er eenige dagen lang ,;interregnum" der schutteikapileins. II in „petitie" der schutterij formuleert in de eischen: eigen keuze harer kapiteins, alleen burgers in de stadsposten, privilegiën openbaar, verbod van den aangevangen bouw eener renion- strantsche kerk. Deze eischen worden met hjst van nieuwe regenten naar den Pr:ns gebracht. Deze zond twee gemach- bgden, Van Nierop en Wierts, die alles onderzochten en rapport deden, waarop jen slotte nog 10 oude rogeiuen werden hersteld en 5 nieuwe aangenomen, terwijl de petitie grootendcels werd afgewezen, s kruisen seoeidris, Gonstiintijn Huygens de Jonge, kwam op 21 September een en ^ncier ten uitvoer leggen. De Prins toonde ij-vo, evenals Maurits in 1618 en Willem U in 1747, hier dus volstrekt ongeneigd °'n eischen van democralischen aard in tc willigen en bleef op" dl- regenten .steu nen. pe geheele beweging is. teil slotte dus uitgeloopen op een geringe omzetting in de regeëring. Het gevaar van Fransche zijde is ook op den duur gelukkig afgewend. De Holland- sche Waterlinie heeft Holland en daar mede de Republiek gered, al duurde het nog tot het laatst van 1673, eer Condé het Utrechtsche verliet, en heeft door den tocht van Luxembourg tot voorbij Zwam- merdarn toe"(27 Dec.30 Dec. 1672) Lei dden nog ernstig gevaar geloopen; het zoude zonder veel moeite den vijand 'in handen zijn gevallen, indien niet de plot seling invallende dooi hen tot een terug tocht had bewogen. Examens Krankzinnigenverpleging. Deze examens zijn voortgezet met de can- didaten van de gestichten „Endegcest", „Rhijngeest" en „Voorgeest", te Oegst- geest, „Meer en Bosch", te Heemstede, en „Oud-Rosenburg" te Loosduinen. De uitslag is als volgt Eerste gedeelte: „Endegeest, „Rhijn geest" cn Voorgeest" 15 candidaten, afge wezen 7, geslaagd de zusters M. J. van Dongen, P. M. L. de Graaff, P. Jes, J. W. van Kins, J. van Klaveren, A. Kool, en P. M. Sparrenburg en broeder H. G. Schut te. „Oud Rosenburg", 14 candidaten, af wezen 7, geslaagd de zusters P. A. Dhont, J. Loonstra, A. F. van Oudgaarden, L. H. Outrnan en J. W. Zwagemaker en de broeders H. Alk oma en B. Poelman. Tweede gedeelte:- „Endegeest", „Rhijn- geest" en „Voorgeest", 4 candidaten, af gewezen 1, geslaagd de zusters A. M. Jas- perse, E. van Ossenbruggen en D. M. van Zpest. Heemstede. Eén candiaat, die afgewezen is. „Oud-Rosenburg", 4 candidaten, afge wezen 1, geslaagd de zusters H. G. Biete man en M.-G. Heiboer en broeder L. Dik ker. Derde gedeelte: -„Endegeest", „Rhijn- gcest", en Voorgeest", .8 candidaten, af gewezen 2, geslaagd de zusters A. P. Jeu- keiis, J. Kuiper, P, Kunst, G. Labruyère cn E. Sphonewil en broeder I. Boot- Heenlstede. Eén candidaat die geslaagd is, n.l. broeder J. Jansen. „Oud-Rösenbüfg", 7 candidaten afgewe zen 1, geslaagd de zusters W. J. Moritz, D. Schuurman, G. Steehouwer, D. P. Straekke en E. M. ter Wiel cn broeder E. Hein- hu isr Deze examens worden elders voortgezet. Van 13 tot 24 Juli a.s. zullen door de derde afd. van liet tweede reg. veld-artil- leriè, alhier in garnizoen, schietoefeningen worden gehouden in de omstreken van Eindhoven. --- Werd gisteravond door de Stafmuziek van het vierde reg.-inf. een muziekuitvoe ring gegeven voor de in het kamp to Kat wijk aanwezige militairen, ook op 13 en 19 Mei a.s. is men voornemens dergelijke muziekuitvoeringen te doen plaats hebben. Een oude, doove vrouw, de wed. B., van de Waardgracht, werd gisteren tegen den avond op de Breestraat overreden door een tweewieligen, met een paard bespannen wagen. Zij viel en werd op het politiebureau verzorgd. Zij wa« eerst wat van streek, maar kon 'later te voeb huiswaarts keeren. Het jongentje van zes jaar, dat deze week met een been onder de tram te Hil- legom geraakte, is in het Ziekenhuis al hier aan de gevolgen overleden. De ondernemer van de Bioscoop Oranjegracht 40 heeft aangekocht het per ceel Haarlemmerstraat no. 52, naast het Hofje, alhier, waarheen binnenkort de bios coop zal worden verplaatst. H. M. de Koningin, die te Haarlem op het Spaarne een-boottocht zal maken bij Haar bezoek aan die gemeente, zal dit doen op do „Volharding XIX", een der nieuwste booten dezer Maatschappij. De boot, die in de Haven alhier ligt, wordt er voor het Hooge Bezoek in gereedheid gebracht. De heer F. E van Santen, cand. alhier, is beroepen'bij de Ned.-Hërv. Gcm. te Sint- Kruis. Tot leden der Staatscommissie voor 't voorbereidend mondeling notarieel examen te 's-Gravenhage zijn o. a. benoemddr, N. J. Bcversen, rector van het -gymnasium J. M. N. Kapteyn, leeraar aan het gyni- riasium, beiden- alliicren do heer J. van Rijckevorsjel, leeraar aan het Gollegc St. Willebrord, tc Ivatwijk-Binnen. Woensdag 13 Mei a.s. zal het vijf-en- twintig jaar geleden zijn, dat W. Brug man, thans hoofdfitt.er te Rijnsburg, bij de Stedelijke Gasfabriek alhier in dienst trad. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Geopcmd: 'e morgens van 9—12 uur en des middags Yan 2—5 uur. AANVRAAG VAN WERKZOEKENDEN. 1 Kantoorbediende. 1 Bankwerker. 1 Letterzetter, 1 Kootslor, 6 Loopknechten, 6 lo.seo Werklieden, 1 Eleotro-monteur, 2 Werksters, 1 Voorelaander, ALPHEN. Per stoomboot werd van Haarlem naar hier aan den Rijn een mand met 24 flesschen whisky-socla verzonden. De zendtng is niet aangekomen. AARLANDERVEEN. De Raad vergadert Dinsdag a.s., des morgens te tien uren. HAZERSWOUDE. De electrische gemalen, eerst ieder afzonderlijk beproefd, werden deze week alle drie te gelijk in werking gesteld. Eeni ge bestuursleden en vele ingelanden gaven door hun tegenwoordigheid blijk van hun belangstelling. Het waterverzet overtrof de verwachting, terwijl het krachtverbruik nog beneden het bepaalde bleef, HILLEGOM. De heer J. H. Telkamp, cand. alhier, is beroepen bij de Geref. Kerk te 's-Gravc- moer (N.-B.) KATWIJK-AAN-ZEE. Door de timmerlieden-vereeniging Katwijk" is aan de patroons het volgen de collectief arbeidscontract aangeboden Loon: Van 1 Juni 1914 tot 31 Mei 1915 22 ets. per uur. Van 1 Juni 1915 tot 31 Mei 1916 24 ets. per uur. Van 1 Juni 1916 tot 31 Mei 1917 25 ets. per uur. Arbeidsduur: De maximum-arbeidsduur per dag is elf uur. De werkdag moet op gewone dagen te zeven uren eindigen, op Zaterdag te vier uren. Moet evenwel we gens buitengewone omstandigheden na be zetten tijd gewérkt worden, dan zal voor werk, tusschen zevëh en tien uur 's avonds verricht 25 pCt. boven het gewone loon worden uitgekeerd, vobr nachtarbeid, dus na tien uren 's avonds 50 pCt. loonsver- hooging, cn voor arbeid op Zon- en al gemeen erkende Chr. feestdagen 100 pCt. loonsvcrhoo'ging. De patroon is vrij in de keuze zijner werklieden, doch verbindt zich geen ongeorganiseerde timmerlieden in zijn dienst tc neinem Het antwoord op dit schrijven wordt door <de timmerlieden-ver eeniging verwacht voor 12 Mei a.s. In geval de patroons op dit" contract niet wenschen in te gaan, zal de Vereeniging misschien worden opgeheven en zich op lossen in den .Bond van Chr, Bouwvak arbeiders in Nederland. De afgeloop-en week vertrok van onze vloot weder één vaartuig van de firma Den Duik ter haringvisscherijEen vaar tuig van de .Maatschappij ,;Holland," dat ree lag„ kon wegens ongesteldheid van den schipper niet uitvaren. In het geheel bevinden zich thans van onze vloot vier schepen ter haringvangst op de Noordzee. In enkele bladen deed het bericht de ronde, als zouden van de Katwijksche vloot twee vaartuigen dit jaar een motor sloep ter haringvisscherij meenemen, 't Is toch-soms moeilijk bij stil weer de vleet over boord te schieten, dan moeten eeni ge mannen in.de boot om den logger voort te sleepen,, en op het vaartuig moet men deze werkkrachten missen, 't Is ons even wel bij onderzoek gebleken, dat er bij de reeders hier geen plannen bestaan, deze» nieuwigheid in te voeren. Door de Chr. Jongelings-vereeniging- Amos V 6a was aan <Ien regiments-com mandant der hier kampeerende soldaten een verzoek gericht, om voor zoover den dienst zulks toeliet den militairen Vrijdag avond in de gelegenheid te stellen de ver gadering der Jongelings.vereeniging bij tc wonen. De commandant had dit verzoek ingewilligd, en zoo zag men gisteravond een vijftigtal militairen zich naar de „Zaal." begeven, waar „Amos V 6a" hun een gezellig samenzijn had bereid. De bezoe kers werden op versnaperingen onthaald, voordrachten en opstellen werden ten beste gegeven. Adjudant Van Ooström sloot te circa tien uren de gezellige bijeenkomst met dankgebed. Door het tweede bataljon der hier kampecrcnde militairen werd in den afge- loopen nacht in dc Zuidduinen een veldoe- fening gehouden. De stafmuziek van Leiden gaf Vrijdag namiddag in. het kamp in den Koestal een muziek-uitvoering. Behalve de militairen was er niet" veel publiek, daar het niet bekend was, dat cr een concert zou wor den gegeven, want deze concerten worden anders hier zeer op prijs gesteld. Het bericht in „De Christelijke Zee man," als zou de heer N. Parlevliet alhier vier kuipcrsgezellcn hebben ontslagen, om dat zij lid eener organisatie waren gewor den, is in zooverre onjuist, dat dc mees terknecht deze 4 mannen had gedreigd met ontslag, indien zij lid der organisatie bleven. Zij 'hebben toen voor de organisatie bedankt cn zijn bij den heer Parlevliet in densit gebleven. Wij vernamen verder, dat deze. mannen al met den meesterknecht waren overeengekomen, dat zij niet tot een organisatie zouden toetreden, daar alle kui pers der firma Parlevliet reeds een onder linge organisatie, o.m. tot steun bij ziekte,- hadden opgericht. ;i_,i Verkiezing Katwijk. In verband met de verkiezing zal de districts-vereeniging der Chr.-Hist. Kies- vereenigiDgen, dus de gezamenlijke besturen der Chr.-Hist. Kiesver. in het district, te Rijnsburg, Donderdagavond een vergade ring beleggen. Te Yoorschoten zal de Chr.-Hist. Kies- vereeniging a.s. Maandag vergaderen om te besluiten omtrent dc caodida-atstelling. Naar gemeld wordt, komt de lieer Bal- fers, boll enk weeker te Hillegom, ernstig in aanmerking als R.-K. candidaat voor het lidmaatschap der Tweode Kamer. De heer Balfers is reeds bij de vorige ver kiezing door de Roomsch-Katholieke kies- vereoniging op de voorloopige candidaten- lijst geplaatst. Bij de sociaal-democraten bestaat, volgens „Het Volk" het voornemen om aan de Kamerverkiezing deel te nemen met een eigen candidaat. RIJNSBURG. Maandag, a.s zal de Raad 's avonds tfe zoven uur bijeenkomen. SASSENHEIM. Gisteravond vergaderde in do zaal van hotel „Het Bruine Paard" de gecombi neerde tentoonstellingscommissie der afd. „Bidt en Werk" vain „Patrimonium" en „Larid- en Tuinbouw" van den R.-K. „Volksbond" met de besturen van genoem de organisaties tot het houden van een eind- vergadering. De waarnemende voorzitter opende de vergadering en sprak daarna een woord van. dank aan allen, die medegewerkt hebben tot het welslagen van dc tentoonstelling van afgesneden bolgewassen, en hoewel er nog eenige verbetering is aan te brengen, achtte hij de uitkomst een groot succes en dat er volkomen aan het doel was beantwoord, d. w. z. dat de tentoonstelling was een leerstuk voor do knechts en een niet te onderschat ten-reclame voor de-bloemisterij in -tïet' al gemeen 'en voor sommige personen in het bijzonder. Ook wat de financieele zijde be treft is er ditmaal geen tekort te boeken, dank zij den steun van heeren bloemisten. Nadat nog verschillende dingen besproken werden aangaande de volgende tentoonstel ling, te houden April 1915, bracht de voorz. een hartelijk woord van dank aan alle in zenders van bloemen, enz., ten slotte aan de commissie, die zich zoo zeer verdienste lijk gemaakt heeft. Hij hoopt, dat, als het volgende jaar weer zoo iets georganiseerd wordt, dezelfde per sonen er zich voor zullen spannen, dewijl het voor hen nu niet veel moeite meer zal zijn. Ook werd besloten alsdan bloemen in ontvangst te nemen naar een van te vo ren vastgesteld programma cn dat de lei ding van het geheel zal toevertrouwd wor den aan een daarvoor geschikt onafhanke lijk persoon. GEMENGD NIEUWS. Een bijna zwarte tulp. In de Horticultural Hall te Londen is op dit oogenbhk een tentoonstelling, waaronder nieuwe soorten tulpen, waarvan sommige een donkere kleur hebben, bij zwart af! De meest bewonderde tulp, die dan ook een certificaat eerste klas verkreeg, was de „Sirene!van de firma E. H. Krelage, te Haarlem. Onze lezers in de bollenstreek zullen waarschijnlijk met belangstelling verne men/dat de naamlooze vennootschap Ge broeders De Graaff, te Leiden, voor zeer hoogen prijs het voor dit jaar te verkoo- pen gedeelte van de firma Krelage hoeft overgenomen. Door het vallen van een vonk uit de locomotief op een bloenibollenak- ker bij het station te Warmond, geraakte het riet in brand en verbrandde een ge heele oppervlakte, beplant met „Convil- le's", wat, naar gezegd wordt een schade van f 700 voor den eigenaar moet ople veren. AC4DEM1ENIEUWS Leiden. Geslaagd zijn voor het- docoo- raal-examen in do wis- en sterrenkunde do heer A. J. Leckie voor het voorbereidend kerkelijk examen de lieer F. L. Oastelein. Amsterda m. Mej. J. S. A. Krijn, die gisteren bevorderd is tot- doctoT in de No- derlandschc letteren, verkreeg het pracui- caat. met laf. Utrecht. Bevorderd zijn tot. arts mej. G. G. M. de Vos en de heer M. H. J. Bosch. Groningen. Bevorderd is tot doctor in de godgeleerdheid, op proefschrift „Dc theologie van Albrccht Ritsch.1", de heer R. Kuipers, geb. te Winschoten, Doopsgezind predikan te Oudebildtzijl. Aan het Friedrichs-Polytechnicum te Cö- then, in Anhalt, werd bevorderd tot diplo ma-ingenieur in de algemeene electrotech- rielc do heer L. S. de Haan, geboren to Lemmer (Friesland). Te Bern is bevorderd tot doctor in de vee artsenijkunde op een proefschrift heer B. Eggink, uit Twello. Aan den galarnaaltijd, welke £1 M. de Koningin Vrijdag 22 dezer in het Paleis te Amsterdam ter ecre van den Koning en de Koningin van Denemarken geeft, zijn met de hoofden der diplomatieke zendingen ook huD echtgenoot.en genoodigd. De Kon. Militaire Kapel uit de Residen tie zal gedurende den disch concert geven. De aankomst van de Koninklijke gasten in Den Haag op Zaterdagnam. 23 Mei zal plaats hebben aan het Staatsspoorslation in de Rijnstraat. De Vorstelijke trein ver laat Rotterdam langs den lloll. Spoorweg en gaat van het Holl. station in Den Haag over het verbindingslijntje met de Staats spoor naar het station van laatstgeruelde maatschappij. Het Deensche Koninklijk Echtpaar zal logeeren in het Paleis in het Noordeinde. Definitief is nu vastgesteld, welke Neder- landsche oorlogsschepen, tijdens bet bezoek van den koning en koningin van Denemar ken in de Anisterdamscho haven zuilen ver toeven. Het zijn de pantserdekschepcn „Noord-Brabant", „Gelderland" en „Zee land," benevens een viertal torpedobooten. Ook een Deensche kruiser zal hier verblij ven, n.l. de „Heimdal". Zooals reeds werd gemeld, vertrekken de hooge gasten per koninklijk stoomjacht naar hun vaderland Dit jacht zal ook eenige da gen te voren te Amsterdam aaukomen. De grootte van dit jacht, de „Danebrog", is circa 1090 ton en het heeft eeri lengte van 70 meter. Vermoedelijk zal dit jacht lig plaats kriige-D in de binnenhaven van do Handelskade, nabij de kop dier kade, terwijl de Nederlandsche bodems alle zullen meren tusschen dein jachtsteiger en de pier van do Holland-Amerika-lijn. Bij hun bezoek aan Haarlem zullen do Koningin en Prins Hendrik Dinsdag twee rijtoeren maken, waarvan één, na afloop van den boottocht, door den Hout en door de hoofdstraten naar de woning van den Commissaris der Koningin, en één na het bezoek aan het Frans-Hals-museum door verschillende parken en straten, ook door het' Leidsche kwartier. De Vorstin van Waldeck, vergezeld van Haar dochter, Prinses Helena, heeft gisteravond te 9 uren de Residentie verla ten. waar beiden sedert jl. Maandag ver toefden, thans Haar reis voortzettende naar Engeland. H. M. de Koningin-Moeder bracht Haar logeergasten naar het Holl. Spoorstation. In het Kon. wacht-salon bevond zich Z.K.H. de Prins, om, ook namens H. M. de Ko ningin, een afscheidsgroet aan de vorste lijke personen te brengen Haar wprd daar verder uitgeleide gedaan door den heer Von Muller, gezant van het Duitsche Rijk, jhr. De Ranitz, grootmeester, den burge meester jhr. Van Karnebeek en generaal- majoor Klerk de Reus, gouverneur der Re sidentie. Een talrijk publiek was aan weerzijden van de wachtzaal getuige van het vertrek. De vereeniging „Recht, zij ons doel" hield in Den Haag in „Mille Colonnes", Boekhorststraat een groote openbare verga dering inzake de erfeniskwestie» van Pieter Teyler van der Hulst, waar door den voor zitter van liet hoofdbestuur, den heer Cunès, uit. Amsterdam, een breedvoerige bespre king werd gehouden aangaande het verzoek schrift, dat door de vereenigingen in Ne derland, van voornoemden naam, aan de Tweede Kamer zal worden aangeboden. Het request bevat o.m. een 12-tal pun ton (met 67 bijlagen), houdende protocollen, akten, enz., waarmede aangetoond wordt, op welke gronden de erfgenamen meenen recht te hebben op de nalatenschap van P. T. van der Hulst. Ook wordt in het vermelde request ge vraagd of de Tweede Kamer het daarheen zou willen leiden, dat cr een commissie wordt benoemd, om een onderzoek in te stel len op welke bewijzen de nalatenschap van P. T. van der Hulst in beheer is gekomen van heeren directeuren. De heer Cunès zal deze maand over ge heel Nederland, waar onderafdeelingen zijn van deze vereeniging. vergaderingen hou- don, om iedereen die belang stelt in deze zooveel besproken c>n beschreven zaak. het doel van dit request uiteenzetten. De Staatscommissie voor do arbeids voorwaarden der rïikswerkheden heeft haar eindverslag vastgesteld, zood.it. de aanbie ding van dat rapport aan II. M. de Konin gin spoedig kan worden te. gemoet gezien. Het bezoek van den Minister van Land bouw. Nijverheid en Handel aan het mijn- district zal 13 Mei en volgende dagen plaats vinclen. De Minister is voornemens één der Staatsmijnen en één der particuliere mijnen in oogonschouw t.o nomen cn zich ook van de administratie van het bedrijf op dc hoogte te stelleu. Het „Soer. Hbl." verneemt, dal de heer P. de Roo de la Faille, oud-inspecteur voor agrarische aangelegenheden, thans werkzaam op het Ministerie van Koloniën, is aangewezen als directeur van de N.-I. Be- stuurs-ocademie.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1