flo, 16604-. Dinsdag 14 April Tweede JBlad. A0. 1914. BUITENLAND. IDSCH KUiAk'., BJilSlCUTKN. Het staat nu vrijwel vast, dat de Southern Cross" bij de robbenvangst met man en muis vergaan is. De bemanning van hot schip was 172 koppen. In verband met het overlijden van de keizerin-weduwe van Japan, is do kroning van den mikado uitgesteld tot 1916. Te Napels heeft een brand twintig houtstekkeu vernieldde brand duurt voort. In de Arabische wijk te Algiers, is een terras ingestort. Hen aantal Arabieren werd onder het puin begraven. Er zijn drie dooden en vijf gewonden. De berg Heinzen, die over het Ziller- dat hangt, is op onrustwekkende wijze aan het bewegen, waardoor lawines zijn ont staan. Het klooster Mariarast is ten deele verwoest. De bewoners van Zeil en van Gerlosberg loopen ernstig gevaar. Daar Ljoeba Kramanowits te Belgrado, bij testament vier milüoen aan het ministerie van oorlog heeft nagelaten, heeft de minis terraad besloten, dat hij, hoewel hij geen soldaat was, met militaire eer begraven zou worden. De kroonprins en prins George ver tegenwoordigden den Koning bij de begrafé- nis; eeu reusachtige menigte volgde den lijkstoet naar de begraafplaats. Prins en prinses Hein rich van Pruisen rijn te Rio Janeiro aangekomen. Vier van de mannen die ter dood ver oordeeld waren, omdat zij twee jaar geleden den speler Rosenthal die politieschanda- len onthuld had uit een auto hadden doodgeschoten, zijn vanochtend in de gevan genis van SiLg-Sipg met den electrischen stroom ter dood gebracht. MevrouwGuillemard verklaart n.l., dat de geheimzinnige brieven, waarvan mevrouw Caillaux de publicatie zeide te vreezen, allerminst geschreven zijn in be woordingen, welke een openbaarmaking on mogelijk maken zouden. Het zijn, ja, intie me en hartelijk gestelde brieven, maar brie ven, geschreven door een man van de we reld aan een vrouw, die hij respecteert. Mo- vrouw Guillemard verklaart dc brieven per soonlijk gelezen te hebben. De Albaneezen hebben de dorpen tus- schen Premeti en Lia-skowik bezet en daar door een deel van het leger van het auto- Dome Epirus afgesneden van dc rest. Eöü kanonneerboot heeft een vruchte- lóoze ontdekkingstocht gemaakt naar de ex peditie van den ex-president Roosevelt. De geruchten, dat de expeditie verongelukt is, hebben hierdoor meer zekerheid gekregen. Paaschcongressen. Alg. Kederl. Werklieden-Verbond. Zondag en Maandag, len en 2en Paasch- dag, hield het Alg. Ned. Werklieden Ver bond in het café „Zomcrlust" alhier, zijn jaarvergadering, die werd geleid door den voorzitter van het Centraal Bestuur den heer J. L. van der Voorden, te Rotterdam die Zondagmiddag 12 uur de eerste open bare zitting die ook werd bijgewoond door den Alg. vooratter en secretaris van den V. D. B., opende met een rede, waarin hij, na hulde te hebben gebracht aan de nage dachtenis van den oud-voorzitter van het Verbond, wijlen den heer Hcldt, welke hulde door de talrijke aanwezigen staande werd aangehoord, den politieken en econo-. misehen toestand van het land naging. Met den wensch dat de. hoewel niet groot-o, toch zeer belangrijke agenda met ernst en waar digheid zou worden afgehandeld, verklaarde hij de vergadering voor geopend. Hierna kwamen verschillende vraagpun ten aan de orde. Leiden, het groote nut der coöperatie voor do arbeiders erkennend, wilde het C. B. uitnoodigen 'n onderzoek te doen instel len naar wat er op dit gebied door cle afdce- lingen wordt gedaan. Dit voorstel werd door den lieer O. H. Kouw mondeling toegelicht eri gaf aanleiding tot uitvoerige bespreking, waaruit bleek dat de meesten het in strijd achten met een goede wijze van coöpereeren dat van de winst door de arbeiderscoope- ratie gemaakt, ge'den worden besteed voor partij doeleinden. Het C. B aanvaardde de door Leiden verstrekte opdracht. Een voorstel van de afd. Btrijensos, die een onderzoek wilde naar de economische gevolgen van uitbreiding van den leerplich tigen leeftijd in do arbeidersgezinnen had minder succes De afgevaardigde die het voorstel verde digde meende dat vele gezinnen het loon der jonge werkkrachten niet kunnen derven. Het voorstel vond echter algemeeoe be strijding en werd ingetrokken. Een voorstel van Workum om bij even- tucelc grondwetsherziening te komen tot algemeen kiesrecht pogingen aan tc wenden de verkiezingen in een anderen tijd van het jaar te doen plaats hebben, vonden geen bij val, wel het denkbeeld van het O. B. om de stembus tot 's avond-s nogen uur open te houden en om de gelegenheid tc openen zijn stern uit te brengen zoo noodig bij volmacht waarvoor Rotterdam een lans brak. Het C.-B. nam op zich als de tijd daar is hiervoor te ijveren. Hierna werd gepauzeerd en de gemeen schappelijke maaltijd in Zomerlust genut- tigd. In do avondvergadering, die niet voor de pers toegankelijk was, werd na uitvoerige besprekingen besloten tot een nadere sa menwerking met den Vrijz. Democrausohen Bond. De uitwerking van het fusie-plan werd aari het O.-B. overgelaten. In de MaancUigvoormiddag te tien uur heropende openbaie zitting werd nog door de afdeelingen over bovenstaand voorstel ge-stemd. Het werd aangenomen met 33 te gen 11 stemmen. Tot bestuursleden bleken herbenoemd: voor Z.-Holl.G. G. F. Meijer en W, L, S. Nobel; voor Groningen: P. Bonnoma; voor Noord-Holl. J. F. van Emmerikvoor Over ijssel K. Seheffcr, terwijl voor Zeeland in de plaats van M. Kole, die niet weder io aanmerking wenschte te komen werd be noemd de heer Sinnoke. Tot plaats der volgende vergadering werd Delfshaven aangewezen. In deze zitting hield prof. dr. Ph. Kohn- stamm te Amsterdam een inleiding over het onderwerp: Wat hebben wij op soc gebiecf van min. Treub te wpebten 1 waarbij hij de plannen van dezen minister met betrekking tot de arbcidersverzorging behandelde, het goede er van aanwees doch ook de critiek niot spaarde. Er volgde op dc inleiding een opgewekte gedachten wisse ling. Na een korte pauze behandelde dc heer Meijerink uit Amsterdam nog liet Zuiderzee- vraagstuk, waarna de vergadering met een korte hoiishoudcliike zitting ter bespreking van een interne aangelegenheid werd beslo ten. Het Cougre» der D. A. P. Te. Utrecht is bet twintigste congres der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij onder voorzitterschap van den heer W. H. Vliegen gehouden. Het congres had plaats in de groote zaal van „Tivoli". - Zaterdagavond,- aan den vooravond van dit congres werd een feest vergadering ge houden, waar de heer J. E. W. Duys, lid der Tweede Kamer en wethouder van Zaan dam, als redenaar optrad. In een der zijzalen wordt een kleine tentoonstelling van weTken van de teeke- naars van „rle Notenkraker" gehouden, die al dadelijk veel belangstelling trekt. Hahn, Jordaan en. mevr. de Ro'ode-Heyermans ex. poseeren er portretten en teeken/ngen, die reeds in „de Notenkraker" zijn opgenomen. Eerste Dag. Tegen het openingsuur van het congres liep de ^aal vol met afgevaardigden en belangstellende^ en als de heer Vliegen om halfelf de vergadering opent is de zaal ge heel bezet. In zijn openingsrede gaf de heer Vliegen een overzicht over het afgeloopen jaar. Spreker herinnert aan liet buitengewone congres, te Zwolle gehouden, waar reeds een belangrijk deel van het partijjaar is af gehandeld. Dit congres sluit af een buiten gewoon belangrijk tijdperk in de ontwikke ling van de partij. Ze heeft dit jaar be grepen, ook na Zwolle, dat zoowel bij goede als bij slechte vechtspositie, een sterke eensgezinde organisatie noodig is. De voor uitgang der partij is na Zwolle dan ook verbazend groot geweest. In Zwolle is me degedeeld dat de partij 20,623 leden telde, op 31 Dec. 1.1. bedroeg dit getal 25,708. Het Volk telde, toen het Zwolschc congres gehouden werd, 24,424 abonnees, op 31 Dec. 1.1. 30,141. Over de eerste 5000 leden deed de partij tien jaren, over de laatste 5000 slechts 5 maanden. (Applaus.) Alleen de Roode week heeft opgeleverd 3336 leden en 3603 abonnees van „Het Volk." (Applaus). Spreker wijst er verder op, dat een partij steeds gevechtsklaar moet zijn; dat heeft de S.-D. A.-P. terdege begrepen, ook in de moeilijke omstandigheden, die zich verleden iaar hebben voorgedaan. Spreker herinnert aan de voorspellingen, die door enkele burgerorganen vóór cle verkiezingen zijn gedaan. Dc S.-D. A.-P. zou cr beroerd aan toe worden. Die voor spellingen zijn niet uitgekomenvan liet jaar 1913 zal als groot feit aangeteekend blijven de belangrijke machtsgroei van de sociaal-democratie. Ook de Statenverkiezingen brachten in vele provincies winst voor de partij en in de Eerste Kamer kwamen voor het eerst twee partijgenooten. Bij de gemeenteraadsverkiezingen bleek de groei van de partij eveneens in niet ge ringe mate. Het aantal sociaal-democrati- sche gemeenteraadsleden steeg van 182 tot 251. Die verkiezingen bracht de meerder heid in Zaandam aan de sooiaal-dcmocra- ten, tengevolge waarvan de eerste sociaal democratische burgemeester in Nederland optrad. De heer Ter Laan is aanwezig, zoodat, zegt spreker, voor het eerst het con gres der S.-D. A.-P. slaat onder toezicht van een hoofd der politie. (Gelach). Na nog te hebben gewezen op verschil lende andere officieele ambten, door S.-D. A.-P.'ers bekleed, stelt spr. in het licht, dat de partij en de vakbeweging denzclfden groei volgen. Op 1 October 1912 teldo het N. V. V. 56,000 leden, op 1 October 1913 79,000 leden, en thans bedraagt het leden tal van het verbond boven de 80,000. In het bijzonder wijst spreker op den groo- ten vooruitgang van den landarbeidersbpnd die zijn ledental in twee jaar zag toenemen van 870 tot 4400. Doch niet alleen in ledental, maar bo venal in strijdkracht nam de vakbeweging toe. In dit opzicht herinnert spreker aan den grooten strijd, dien verleden jaar de sigarenmakers hadden te voeren. Toch is in 1913 niet alles goed gegaan,- vervolgt spreker. De partij heeft bij de naverkiezingen voor de Tweede Kamer eenige pijnlijke nadeelen geleden, vooral de nederlaag der S.-D. A.-P. in A.mster- dam III is zwaar ingeslagen. De partij stond bij een deel der kiezers tijdelijk in ongunst. De heer Vliegen -gaf een uitvoerig over zicht van den stand der sociaal-democra- tische beweging in het buitenland, o.a. ook in Zuid-Afrika. Onder luid applaus werd besloten aan Rosa Luxemburg, die tot een jaar gevan genisstraf is veroordeeld, éen telegram van hulde te zenden. De voorzitter herdacht eenige overleden partijgenooten o.a. de tooneelspeelster Lize Hamel en de-buitenlanders Bcbel, Denis eh Quelch. De aanwezigen verheffen zich hierbij van hun zitplaatsen. Ook de binnenlandsche politiek wordt besproken en daarna vastgesteld, wanneer de vergaderingen zullen worden gehóuden. Bij het jaarverslag van den secretaris wordt ook besproken de part ij leiding. Hierbij oefenden eenige afgevaardigden critiek op de we"felmde 'leiding tijdens de portefeuille-kwestie en op he1, onorganisato- risch optreden der heereri Vliegen cn Scha per, o.a. liet uitgeven van de brochure van laatstgenoemde en het schrijven van j artikelen in de „Monatshefte" door den heer Vliegen. Ook de houding van den lieer Troelstra tegenover den Bond van Nederlandsche Onderwijzers wordt gewraakt. De voorzitter beantwoordt de gemaakte opmerkingen. Ook werd hierbij besproken het petition nement van de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht, dat in de. oogen van sommige leden geen genade kan vinden. De heer Wibaut spreekt in deze kwestie namens het partijbestuur. Bij het bespreken van het ver-" Kamerfractie worden o. m. eenige voorstellen gedaan óm pogingen te doen tot langer openhouden der stembus. Van verschillende zijden wordt er critiek geoefend op de houding van den heer Van Kol tegenover de Indische bannelingen, ook door leden der Kamerfractie. De vrijkaarten voor dc spoorwegen ko men ook ter sprake en evenzoo het weg blijven van sociaal-democratische Kamer, leden bij de stemnrng der motie-Ter Laan over de derde herhalingsoefening. Hierbij verklaren de heeren Sannes cn Duys ongesteld te zijn geweest en dc heer Van Leeuwen, dat zijn trein vertraging1 liad. De heer Troelstra antwoordt namens de fractie, waarnaast ook nog eenige andere Kamerleden het woord voeren. De voorstellen betreffende het open-zijn der stembus worden naar de Kamerfractie verwezen en aangenomen wordt een vcor- stel-Scheveningea om de Kamerfractie op te dragen, een wetswijziging te verkrijgen, waardoor schippers van Nederlandsche vis- schersvaartu-igen strafbaar worden gesteld, wanneer zij aan jongens, beneden de leef tijdsgrens, vastgesteld in dc Arbeidswet, gelasten arbeid te verrichten, van welke soort die arbeid ook moge zijn. Tweede Dag. In. de zittingen van den tweeden dag .werd besloten vijf afgevaardigden te zenden naar het internationaal congres. Aan de orde kwam do bespreking van „Het Volk" en „Het WeekbladEr gingen stemmen op tot opheffing van dit laatste. Hierbij werd andermaal de kwestie-Beishuy- zon behandeld. Eenige leden der redactie beantwoorden de gemaakte opmerkingen. De redacties van beide bladen werden bij acclamatie herbe noemd. Poutsma op het congïes. Ter congres verschijnt de heer H. J. Poutsma, uit Zuid-Afrika. Rij wordt door de congressisten met stormachtig applaus be groet. De heer Van der Goes, als oen der oudste medestanders van den heer Poutsma, heet hem namens het congres welkom. Hij wijst er op, dat de lieer Poutsma in andere om standigheden terugkeert dan hij Nederland vóót 15 jaren heeft verlaten. Hij is uit Zuid-Afrika, als con der hoofden van een zoer belangrijke en zegevierende beweging teruggekeerd. Uitgestooten on verdrreven, is het zeer waarschijnlijk, dat hij binnenkort naar Zuid-Afrika zal terugkeeren. Spreker stelt nog in het licht, welk een rol de hoer Poutsma in die moeilijke jaren van de S.-D. A.-P. hoeft vervuld en hoe de omstendiglioden hem toen noodzaakten, naar Zuid-Afrika tc gaan. Hij uit den wensch, dat do heer Poutsma do voorname plaats, die hij in de arbeidersbeweging in Zuid-Afrika inneemt, zich zal blijven waar dig toonen, daar zijn arbeid met grootet succes voortzetten ton bate van de interna tionale sociaal-democratic. (Applaus). De lieer Poutsma danlct voor de harte lijke ontvangst, op dit congres. Hij geeft de verzekering, dat hot wérk in Zuid-Afrika zal worden voortgezet. Hij en zijn medestander koeren terug naar Zuid-Afrika, naar het land van de hoop en de belofte. Daar ligt een ruim veld braak voor de internationale i arbeidersbeweging, waarvoor ze, bij vernieu wing, met allo kraoht zullen werkzaam zijn. (Applaus). Do heer Vliegen deelt mee, dat 271 afdee lingen van de 386 aanwezig zijn. Besloten wordt nog tot- oprichting van wege do partij van een wetenschappelijk maandschrift. In bespreking komt daarna de kiesrecht-actie, waarvoor het partijbestuur de volgende re solutie voorstelt: „Het Congres der S.-D. A.-P., overwegende, dat de Rogeering voor haar voorstellen tor uitvoering dor kiesrcchteischen van het Co neen tra tiépr ogram recht heeft op dén steun der Partij, die ten aanzien van alge- imecn vrouwenkiesrecht, leeftijdsgrens cn uit sluitingen voor verwezenlijking vaa liet ge wijzigd ontwerp van de soc.-dem. Kamer fractie blijft strijden en zich tegen al wat afbreuk zou doen aan «en loyale uitvoe ring van het Conoentrat-ieprogTam ten sterk ste zal verzotten; dat op grond der afgeloöpen verkiezingen van de meerderheid dor Tweede Kamer aan neming der aangekondigde rcgeeringsvooT- stollon moet worden verwacht, maar dat ver zet van de rcchtsohe meerderheid dór Eerste Kamer niet schijnt uitgesloten; dat met het oog op do uitspraak der kie zers, do groeiende beweging voor algemeen kiesrecht, de houding <ler vrijzinnige partijen, en de toenemende instemming met dezen cisch onder de Christelijke arbeiders cn in de partijen der rechterzijde, de regeering do invoering van algemeen kiesrecht terecht kon noemen een politieke noodzakelijkheid; dat dan ook de Eerste Kamer, door dit tegen te houden, •rechtstreeks zou ingaan tegen de geleidelijke ontwikkeling van ons staatsleven en inbreuk zou maken op den geest onzer grondwettelijke instellingen, zoo dat haar vervanging door het Volksreferen- du ra. volgens het grondwetsvoorstel der eoc.- uem. Kamerfractie een der eerste punten van nctueolc politiek zou worden: 'besluit: 'Wanneer dit gedurende de behandeling iu de Stebcoi-G-enera-al noodig mocht zijn, het- ge hor le "kiësrechtleger te mobiliseerou, om dó eisehen der arbeidersklasse met allen nadruk te doen hooren de verkiezingen voor de Provinciale Staten, welker uitslag verzwakking van dc rechfcscho meerderheid in de Eerste Kamer ton ge volge k.^n hebben, met name in de provin ciën Zeeland, Zuid-Holland, Gelderland en Overijsel, aan dit doel dienstbaar te maken en daarvoor in die districten, waar het- Par tijbestuur dit noodig mocJit achten, met- do vrijzinnigen samen te werken. voor het geval de mogelijkheid van ver werping door- de meer dorheid der Eerste Ka mer blijft bestaan, op een Dinsdag tegen de openbare behandeling der voorste!leu in dio Kamer, zoo mogelijk op den dag der opening van dc Staren-Generaal, eeu groote demon stratie te houden in Den Haag, gesteund door demonstraties in ^verschillende plaatsen van het land, waarvoor de - arbeiders zich zoo- voel mogelijk zullen vrij maken. Het Congres roept do Nedorlandscho arbei dersklasse. op, te bedenken, dat het thans van haar strijdvaardigheid kan afhangen, of de vrucht van jarcnlangcu moeizauieu strijd zal worden binnengehaalddat de thans te behalen overwinning het- begin kan worden van een tijdperk van nieuwe veroveringen voor haar politieke, economische en mtel- ioctucele verheffing en dat zij clus waak zaam moet zijn en gereed voor oen laatsten beslissen den slag, waar deze va.n haa.r mocht worden gevorderd. Da af docling L e i d e nstelt voor alleen bij herstemmingen saam te werken. De lieer Trcelsfcra houdt een lango inlei ding. Bij de daarop gevolgde discussie verdedig de o.in. de heer Van Eek te Leiden het amendement zijner afdeeling om de samen werking met de vrijzinnigen te bepalen tot de herstemmingen. Wij meenen, aldus spr dat wij onze principieel© houding moeten handhaven, tenzij overwegende tactische b> zwaren worden aangevoerd. En Troelstra is in gebreke gebleven dit te doen. Wat de resolutie wil, zal verlammend wer ken en de eerste welbewuste stap zijn in de verkeerde riohting. Door samenwerking met de vrijzinnigen boe tem wij ops anti kapitalistisch karakter in. Na voel besprekingen word liet amende ment verworpen. De kiesrecht-resolutie werd aangenomen, geamendeerd door de afdeeling Vlissingen, dat overleg zal worden gepleegd met de betrokken afdeelingen of federaties. Een voorstel om het royemeutsbesluit van bot Deventer congres op te heffen word ver worpen. In behandeling komen nu de voorstellen tot wijziging van de statuten en huishou delijk reglement. O.m. werd besloten, dat de partijsearetaris- sen gosn Lid van bet partijbestuur meer kunnen zijn. Besloten wordt verder tet instelling van een partijraad, die door bet partijbestuur wordt bijeengeroepen om te dienen van ad vies. Deze partijraad wordt gevormd door de leden van Jtefc partijbestuur, de seoretairieöen der partij, twee leden van de ELamer fractie, twee leden van de Fodgoté* van bet dagblad „Het Volk", eventueel van andere dagbladen, die door de partij worden uitgegeven, doof de redactie of redacties aan te wijzen, eer( vertegenwoordiger van elk der gewestelijke en stedelijke federaties en verdei' de officieel aangestelde propagandisten. Da voorzitter deelt vervolgens mede, dat de hoer Van Kol de groote reis naar Japan gaat ondernemen om ingevolge de bekende icgoeringsopdracht aldaar zaken te ouderzoe- ken ten behoeve van de Indische politiële. Hij stelt voor hem namens liet congres een goede reis toe te wenschen en spreekt de hoop uit, dat zijn verblijf in Japan dat nut voor do Indische bevolking zal afwerpen, dat de heer Van Kol zelf cr van verwacht en deze na zijn terugkomst weder met den ouden moed en kracht den strijd zal aanvaarden. (Langdurig applaus). IBet N. A. S. Gedurende de beide Paaschdagen heeft het Nationaal Arbeids-Secretariaat zijn con gres gehouden in Handwerkers Vrienden kring ce Auisi/61 -jaxn. De voorzitter in. Markman wees er op, dat herhaalde malen is gezegd, dat de On afhankelijke Vakorganisatie aan 't aftake len was. Dat is allerminst waar. We hebuen gezien, dat de S.-D. A.-P. de consequentie van <Je stemmingen niet dorst te aanvaar den. De S. D. A. P. durfde cte ministerszetels niet in te nemen, omdat zij bij een strijd in de arbeidende klassen zouden genood zaakt zijn op te treden tegen ue arbeiders zooals de Regeering deed in 1911 bij de zee lieden staking. Het N. A. S. dient zich niet alleen te plaatsen tegenover de S. A. P. maar zich te verzetten tegen de handelingen van alle partijen. Het dient in de lijn van dto motie, met betrekking tot het staats pensioen aangenomen in 1911, voort te gaan. Sinds het vorig N. A. S.-congres, toen het ledental 6000 bedroeg, is dit aantal gegroeid tot "9000. Toch verkeert het N. A. S. in moei lijke omstandigheden. Aan den ee-nen kant wacht ons de strijd tegen het patronaat, aan den an déren de strijd tegen de politie ke partijen. De moderne vakorganisatie staat onder de hoede der S. D. A. P., ja zelfs zij is er één mee. Met het aefcres aan de Tweede Kamer ten behoeve van het verkrijgen van een pre- miovrij Staatspensioen, heeft- de Regeering hiermede geen rekening gehouden. Vertegenwoordigd waren 67 organisaties. De Sigarenmakers-Vereeniging te Am sterdam had een voorstel ingediend, dat het congres zijn afkeuring zou uitspreken over het feit-, <la-t het N. A. S. op de vergadering van 23 November j.l. over „collectieve con tracten en het verplichte lidmaatschap" den propagandisten den toegang weigerde. Na lange discussies werd dit voorstel verwor pen, doch aangenomen het voorstel het be stuur op te dragen, bij dergelijke belang- - vergaderingen in de toekomst ook woordvoerders der onafhankelijke vakbe weging daarbij uit te noodigen. De Oppcrlieden-Vereeniging te 's-Gra venhage had voorgesteld ondersteund door de typografen en timmerlieden van Amster darn, do oude statuten te handhaven en de nieuwe in hun geheel te verwerpen en wel naar aanleiding van het rapport der reorga nisatie-commissie. Na langdurige bespre king werd ook dit voorstel verworpen. -De tweede dag was tot ongeveer hal [vier in- den nam-icfViag aan de behandeling van punten van huislioudelijken aard gewijd. De voorzitter deelde medé, dat, wat de steun beweging bij stakingen betreft, een commis sie was benoemd tot regeling van den 3feun. In behandeling werden voorts gebracht het rapport dér reorganisatie-commissie en een amendement. Het eerste artikel luidt: „Het N. A. S. is het alg-meen landelijk lichaam, door en- kelv-oudige vakvereenigmgen gevormd, ter behartiging van de algemeen© belangen der onafhankelijke vakorganisatie, welke be langen zijn omschreven in de beginselver klaring. Het N. A. S.-bestuur liad een amendement op dit artikel voorgesteld: „Organisaties be- hoorende tot een bond of federatie, niet bij het N. A. S. aangesloten, kunnen zich zelf standig aansluiten Na. langdurige discussie nam liet congres dit araenctement. aan. Het geheele artikel I werd vervolgens aangenomen. Ook werd goedgekeurd het voorstel dat het N. A. B. om de twee jaar, of zoo noodig eerder een algeraeene vergaderng van do aangesloten vereenigingen en dc hoofdbestu ren der houden en federaties, plaatselijke arbeidssecretariaten en andere organen der onafhankelijke vakorganisatie zal houden. Bond van S. D. Vroawem- Propaganda-Clubs. Te Utrecht is in het Gebouw voor Kun sten en Wetenschappen de jaarvergadering gehouden van bovengenoemden bond. Bij ontstentenis van mevrouw Wibaut presi deerde mevrouw Helena Ankersmit. In haar openingsrede noemde de presi dente het afgeloopen jaar oen vruchtbaar jaar, vooral ook op politiek gebied. Spr. geeft vervolgens een overzicht van de groei dor S.-D. A.-P. en memoreerde daarbij dat het aantal vrouwelijke leden in het afge* loopen jaar steeg van 2 tot 3000..

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1