feze iCcurant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Eerste Blad. Tweede Kamer. jjo, 16598. Zaterdag Api'il. A0. ISM IEILSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van I6 regels /T.06. Iedere regel meer /"0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine eivertentien ran 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. l'UIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week. f 0.09. Bciten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. 0.10. Franco per post 1.65. Leaden, 4 ftpriï. De gisteren alhier gehouden herstem ming voor de verkiezing van twee leden- patroons en van één lid-werkman van do Kamer van Arbeid voor de Bouwbedrijven ia als volgt: Voor leden-patroons werden uitgebracht 123 Stemmen. 1 stem was van onwaarde. Hiervan verkregen dc heeren J. P. van Brussel 35, Chr. Langezaal 37. J. Meyer Jr. 85 en N. J. van Went 87 stemmen. Zoodat zijn gekozen de heeren Meyer en Van Went. Voor één lid-werkman werden uitge bracht, 220 stemmen, waarvan 2 van on waarde. Hiervan verkregen de heeren P. van der Staak 85 en A. Tierolf 133 stem men. 'Zoodat is gekozen de heer Tierolf. De Credietbank voor Nederland te Leiden, hield heden haar Algemeen e Ver gadering' van aandeelhouders, waarin de Directie verslag uitbracht over het achtste boekjaar. Aan dit verslag oiitleenen we het vol gende Hel afgeloopen jaar was voor de ge noemde instelling bevredigend. Het aantal geplaatste aandeden bedroeg 347, verdeeld over 153 aandeelhouders. Op de geplaatste aandeel en is nog te storten een bedrag van f312,300. Aan het eind van het boekjaar was aan Obligatiën !n omloop een bedrag van plm> f 1,427,400, wat een vooruitgang aantoont van f 200,000. De kantoormventaris is op de balans voor f 100 geboekt. Voor f 676,666 werd in 1913-,.ïi^^ggfldiet aangevraagd; waarvan f592.1è^fwerjjtoe gestaan. Aan 't eind van hot boekjaal^vopèh 95 crèdieten tot een bedrag van f 1,522^39^43, meerendeels door hypothecaire zekerheid, gedekt. De vergadering vereenigde zich met het voorstel der Directie om aan aandeelhou ders 6 pCt. uit te keeren (vorig1 jaar 6 pCt.) In deze vergadering werden tot Commis sarissen herbenoemd de heeren J. H. v. d. Berg en D. B. Centen en tot Commis saris benoemd de heer L. F. M. van Waes- berghe, bankier te Hulst. De Vrijzinnig-Hervormde Kiesvereeni- giog „Geloof en Vrijheid", alhier, heeft be sloten ook dit jaar aan de verkiezing van gemachtigden voor het Kiescollege der Ned.- Herv. Gom. deel te nemen, welke verkiezing zal plaats hebben op Dinsdag en Woensdag 28 en 29 April. Door den burgemeester, als hoofd der Gemeente-politie, zijn met ingang van 5 April a.s., bevorderd tot agenten van politie eerste klasse do agenten van politie tweede klasse Klay, Erkamp, Van der Veen, Klutz, De Loof, Bourgonje en Arents. Door een agent van politie zijn hier drie doode varkens in beslag genomen, die op een veeschuit lagen, waarmede de dieren voor de Vrijdagsche markt overgebracht) zouden worden. De lijken werden vervoerd naar het Openbaar Slachthuis, alwaar zij werden verbrand. Gisteravond te halftien had een be woonster van den Heerensingei het ongeluk tegen de brandende kachel te vallen. De vrouw is per brancard naar het St.-Elizabeth gesticht op de Hooigracht vervoerd. Gemcenteiyjke Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. Het admissie-examea voor deze Kweek- eohool had plaats op 30 en 31 Maart, l en 2 April. Toegelaten werdon: Susanna Balfoort, Hendrika van der Bijl, (Jatharina J. Brunimelkamp, Johanna H. Haaksma, Geertrui W. van Kleef, Elisabeth 0. H. M. Kleine, Petronella M. Kriost, Sophia Chr. Meyer, Hendrika M. de Munnik, Jo8ephina J. Ragut-, Johanna W. Reuvers, Bcatha W. Segaar, Clasina C. Voorbij, Wil- helmina Chr. E. Waleson, en Cornelia A. Allers, Pietor A. Erades, Joseph van Leeuwen, ï'ieter Nieuwenburg; Jan Noö, Frederik A. Schilthuizen en Abra ham N. J. Staats. Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen. Na afgelegd examen zijn toegelaten tot do ©erste kla.sse dezer KweekschoolJ. G. Baart, te Oudshoorn A J. Kooien, te Lei den N. Waringa, te Oegstgeost; H. M. Oaaparie, te Leiden 0. v. d. Harst, te Kabwijk-aan-ZeeG. H. Karstens, G. v. d. Steen en M. P, van Welz.en, te Leiden. Afgewezen werden 2 candidates lllaatschappij dor Nod. Letterkunde. In de gisteravond in het Nutsgebouw alhier gehouden jnaandelijksche vergade ring van de Maatschappij der Nederland- sche Letterkunde, hield dr. C. JAVijnaendts Franeken, een met platen en kaarten ver duidelijkte voordracht over: „De geschiede nis van West-Indië", naar aanleiding van zijn reis door die gewesten. Na de tochten van Columbus in herinne ring te hebben gebracht, alsmede de ver deeling der Antillen, begon hij met eenige mededeehngen over de lotgevallen van vier der kleinere eilanden. Barbados, Trinidad, Dominique en Martinique. Uitvoeriger stond hij daarna stil bij Jamaica en Port Roval. Daarna kwam de Noordkust van Zuid- Amerika aan de beurt. Overgaande tot de Nedérlandsche koloniën, kwam het eerst hét huidige Britsch-Guyana ter sprake, waar, evenals aanvankelijk in Suriname, vooral de Zeeuwen werkzaam waren. In het bijzonder verwijlde spr. bij de persoon lijkheid en de grooie verdiensten van den Gouverneur Laurens Storm van 's-Graven- sande, die dertig jaar lang (17481772) als zoodanig de kolonie Essequïbo bestuur de en Demerary grondvestte. Dit gedeelte eindigde meteen verslag van den tocht van Nicolaas Horstman naar het binnenland en met de beschrijving van het raadselach tig meer Parinia en van de goudstad Monoa Als derde en laatste gedeelte werd be handeld de geschiedenis van Suriname tot aan het einde der 17de eeuw. Daarop ging spr. over tot de voormalige welvaart van Suriname en stond ten slotte stil bij den slavenhandel, het lot der slaven en hun eindelijke bevrijding. Onzo vroegere stadgenoot de heer I. H. Eggink, tfhans te Groningen, heeft na gehouden examen het diploma voor opzich te: bij de-n Rijkswaterstaat behaald. De heer H. J. van Leeuwen Jr., alhier, hoopt op 2 Mei a.s., des avonds in de Stads- zaal, te midden zijner jeorlingen zijn 25- jarig jubileum als dansleeraar te vieren. BlNÜfiEftLANO. Voor de betrekking van adjunct-direc teur der gemeentewerken te Groningen heb ben zich 29 sollicitanten aangemeld, méldt de „N. Gron. Courant". In den ouderdom van 77 jaren is in Den Haag overleden d© gepensicmneerd-e gc- neratil-majoor, oud-inspecteur der infanterie, H. T. C. Hardenberg. Te Sloten (N.-H.) hoopt den 14deni April a.s. de heer J. J. Rijnierse het zeld zaam feit to herdenken, dat hij gedurende een halve eeuw onafgebroken zitting heeft gehad als lid van den Raad dezer gemeente, waarvan tal van jaren als wethouder. Een wetsontwerp is bij de Tweede Ka mer ingediend tot verklaring van het al gemeen nut der onteigening van eigendom men, noodig voor het maken van een ver- bindingespoor tusschen het openbaar slachthuis der gemeente 's-Gravenhage en den spoorweg Amsterdam—Rotterdam al daar, als mede voor da-armedo verband houdende werken. Ds. Vogelaar, predikant bij de Geref. Kerk te Groningen (A), is benoemd tot waarnemend directeur van de „Jan-Pieter- Adolf-stichting" voor verwaarloosde en achterlijke kinderen te Achteveld, bij Amersfoort. Volgens het „Berl. Tageblatt", zal ds vroegere Groningsche prof. Wenckebach, thans te Straatsburg, zijn benoeming tot hoogleeroaj in de klinische geneeskunde, als opvolger van prof. von Noorden, aan do hoogesehool te Weenen, aannemen. Mo menteel verblijft hij daar ter plaatse, om de laatste besprekingen met do medische faculteit aldaar te voeren. Het Eeuwfeest <ler Nederl. Bank. Men meldt ons uit AmsterdamHeden is het eeuwfeest van het bestaan der Ne- derlandsche Bank herdacht. Gisteravond had reeds ton huizo van mr. G. Vissering een diner plaats, waaraan o.a. de leden der directie en de commissa rissen der Bank aanzaten. Hedenmiddag bestond in de benedenzaal van het Bankgebouw op het Rokin gele genheid om den President en de direc tie dor Nederl. Bank te complimenteeren. Vele personen uit de leidende financieele en handelskringen hier te lande hebben daarvan gebruik gemaakt. Tegen vier uren werd een meer intieme samenkomst gehouden, waarop uit naam van allo agenten, correspondenten en be ambten van de Ned. Bank bij monde van den heer J. P. van Fa-stenhout, president der Commissio van aanbieding van het ju bileumsgeschenk, de door ons reeds ver melde bronzen gedenkplaat met album, geschenk der firma J. H. de Bussy werd aangeboden. Een ongeluk met de E, 8. 31, Tegen half twaalf gisteravond is een mo torwagen van de Haarlemsohe train, komen de uit de richting Haarlem, even voor de halt© Sloterdijk omgeslagen. De tramwagens, komende uit de richting Haarlem, moeten even vóór Sloterdijk een bocht maken om het stationnetje van cle halte to bereiken. De bewuste wagen nu was door welke oorzaak licht nog in het duister uit dé rails gewipt en doorgere den op den straatwegde voren daarvan wa ren op de- steenen, zelfs in het donkere, duidelijk te zien. Maar nu wil het ongeluk, dat eventjes verder, tusschen de rails en den straatweg, zich een vrij breede strook zand bevindt. En in die mulle zandmasaa reed de wagen met nog vrij anelle vaart, woelde zich vast en sloeg, door. dien plotselingen weer stand, op de zijde. Door het geraas van dit plotseling om- kaaitelen van den wagen kwamen uit het na bijgelegen Sloterdijk spoedig menachen. Ook de burgemeester, van Sloten, die zich reeds ter ruste had begeven, snelde zoodra mogelijk toe. ,,Zijn er mciisohen in", was diens eerste vraag, en op het bevestigend antwoord nam hij maatregelen tot redding. Er waren, be halve bestuurder en conducteur, negen pas sagiers in den wagen. Allen werden aan den bovenkant, rneer of min verwond, te voor schijn gehaald. Slechts een paar waren er zonder letsel afgekomen, maar verreweg de meesten hadden verwondingen opgeloopen, meésti snij wonden, veroorzaakt door glaa- aohervén. De bestuurder was er het ergst aan toe. Deze werd per motorwagen naar hét Amsterdamsohe gasthuis vervoerd en later per automobiel naar Haarlem. De overige verwonden werden onmiddel lijk door dr. J. D. Brond, uit Sloterdijk, verbonden. Levensgevaarlijk, of zelfs zwaar verwon den waren bij dit ongeluk niet te betreuren. Het terrein van deze tram-ramp bood in dit nachtelijk uur een droef to one cl. Dwars over den weg, donker zich afteekenend in het flauwe licht der electrisehe lampen der opgehouden trams, lag de converge vallen wagen, zwara leunend tegen een paal der electrisehe geleiding, die krom gebogen hing onder den zwaren last. Wonder nog, gelukkig maar dat de electrisehe ge- leiddraad het gehouden heeft, want door het breken daarvan had cle omvang van de ramp allicht grooter geweest. Het voorste wielenstel lag nogmaals omgekanteld in het zand. De weg naar Haarlem was nog vrij, zoo dat de passagiers, die nu in groepjes in den konden mist het sinistra geval bespraken, in den laten nacht nog konden komen naar Haarlem en verder, zij liet dan met aanzien lijke 'vertraging. Maar de trams moesten voorloopig blijven wachten, omdat een automobiel naar Haarlem was gegaan om werk-hulp aan do centrale t© requireeren. En zoolang cüe er niet was, mocht er geen traan door, want men wist immers niet op welk spoor die hulp-wagens zouden arnvee- ren? En bovendien, de verongelukte wagen had in zijn val de telephoongeleid'ing mee ter aarde gesleept, zoodat de communicatie op die manier \erbroken was. Een der passagiers van den verongeluk ten wagen, de biljartmeester H. F. Smith uit „Café Suisse" vertelt het „Hbld.'' nog het volgende: ,,Ik kwam uit Haarlem, waar ik les ge geven 'had, met de laatste tram. Rustig zat ik te lezen, toen ik plotseling dacht: „Wat rijdt de traan tooli hard!" En opeens bom... daar lag de wagen onderstboven Het licht ging uit en in den rookcoupé, waar ik had plaats genomen, vloog mijn inc<ferei- ger niet een kreet op, sprong op den bank en sloeg de bovenliggende ruit in, waarbij hij zich natuurlijk danig bezeerde. Bij stukjes en brokjes kregen wij het glas er uit, hij klom naar boven en heesch toeu mij eveneens boven op den wagen, .bloots hoofds stonden wij daar en hoorden het jam meren der passagiers in de andere afclee- Bng. Daar lag een tiental tusschen de banken, roepende om licht. Bijna allen waren gewond door glasscherven. Eon auto, dile toevallig voorbijkwam, bracht de ernstigst gekwetsten onmiddellijk naar Amsterdam. Ikzelf was er, goddank, goed afgeko men." Papierfabriek afgebrand. Eén 81 ach ofier. Hedennacht is de papierfabriek van de firma Tielens, te Meereen, totaal afgebrand. Een ontzettende hoeveelheid papier, hout, enz., werd vernield. De bejaarde werkman Schoenmaker is in de vlammen omgekomen. Tweehouderd werklieden zijn werkloos. De fabriek is verzekerd. Opcenten Vermogens- en Bedrijfs belastingen. Uittreksel Voorloopig Verslag. De financieele politiek dér Regeering. Naar aanleiding van dit wetsontwerp wer den door verscheidene leden beschouwin gen gewijd aan de algemeens financieele politiek der Regeering. Sommige leden ver klaarden het te betreuren, dat de Regee- tot aanzienlijke verhooging van de directe belastingen wenscht over te gaan. Zij wa ren van oordeel, dat dit noch gewenscht, noch gerechtvaardigd is zoolang door een herziening van het tarief van invoerrechten zonder bezwaar nog zoo belangrijke be dragen voor dc schatkist zijn te verkrijgen. Voorts werd, met betrekking tot de ver- hooging van den bieraccijns en de tabaks belasting, de opmerking gemaakt, dat de invoering van die belasting kwalijk zou zijn overeen te brengen met de verklarin gen, door de linkerzijde afgelegd tijdens de verkiezingscampagne. Wat betreft hei aanzienlijk tekort voor 1914, merkten deze leden op, dat, indien het vorig kabinet aan het bewind was ge bleven, zulk een tekort er hoogstwaar schijnlijk niet zou zijn geweest. Dan zou, naar zij meenden, het wetsontwerp, betref fende een nieuw tarief van invoerrechten, thans reeds wét zijn geworden. Van andere zijde verklaarde men weinig neiging te gevoelen bij deze gelegenheid de algemèene financieele politiek der Re geering tot een onderwerp van bespreking te maken, te minder, wijl bij de aanstaande behandeling van het oncwerp-Inkomstenbe- lasting er ongetwijfeld gelegenheid zal be staan hierover van gedachten te wisselen. Men wenscht er echter op té wijzen, dat, voor zóóver de klacht over verhooging van de directe, belastingen de inkomsten belasting betreft, zij een vreeraden indruk maakt, aangezien 'het- ontwerp lot heffing dier belasting door het vorige kabinet is ingediend. Een betoog, dat en waarom het moet worden toegejuicht, dat het huidqg kabinet voor versterking der middelen niet het oog heeft gericht op verhooging van het tarief van invoerrechten, achtte men na al hetgeen daarover in de afgeloopen jaren in woord en in schrift is opgemerkt, volkomen overbodig. Overigens wenschten verscheidene leden, naar aanleiding van het hierboven opge merkte, er den nadruk op te leggen, dat de ongunstige toestand van de schatkist, welke het ministerie noopt tot de onderha vige voorstellen zijn toevlucht te nemen; ten volle op rekening moet worden gesteld van het afgetreden kabinet. Dat heeft ver zuimd er voor te zorgen, dat, toen zijn ver- zekeringsontwerpen wet waren geworden, tevens de wetten waren tot stand geko men, welke de voor de uitvoering noodige middelen moesten verschaffen. Het vorige kabinet heeft het ontwerp-Tariefwet zeer laat ingediend en de Kamermeerderheid; heeft, toen het voor openbare behandeling gereed was, nagelaten dat ontwerp, waar op de rechterzijde zoozeer heette gesteld te zijn, tijdig af te dóen. Aan den anderen kant heeft dat kabinet niet geaarzeld het amendement-Duys op art. 411 van het ont- werp-Invaliditeitswet over te nemen, of schoon het wist, althans moest weten, dat die overneming de schatkist op zeer aan zienlijke bedragen zou komen te staan bedragen, voor welker aanwezigheid zij eenvoudig niet had gezorgd. Het afgetre den kabinet is aan het bewind geweest gedurende een tijdvak, dat zich heeft onder scheiden door een in menig opzicht stijgen de welvaart. Alleen daaraan is het te dan ken, dat de toestand van 's lands financiën op het oögenblik niet nog slechter is dan inderdaad het geval is. De opceDtenhofÜRg. Het tekort op den gewonen dienst van 1914 wordt door den Minister geraamd op f 10,644,000. Daarin moet de voorgestelde opcentenheffing voorzien voor 4,DO,000, terwijl, naar de Minister zich vleit-, uit een verhooging van den accijns op het bier, waaruit per jaar een hoogere opbrengst wordt verwacht van f 1,200,000, aan de mid delen voor 1914 nog een som van 5 6 hon derd duizend gulden zal ten goede ko men. Wat dit laatste punt betreft, merkte men op, dat do Minister rich hier wel zeer optimistisch toont. Dat het wetsont werp, waarbij die verhooging zal worden voorgesteld, vóór het romerreces der Ka mer wet zal zijn geworden, kan, wie met de werkwijze der Kamer eenigermate ver trouwd is, moeilijk verwachten. Maar zelfs al ware dat zoo, dan zou aan de midde len voor 1914 toch zeker niet een verhoog de opbrengst over 5 of 6 maanden toeval len. Immers, de bieraccijns is eerst betaal baar den 20sten dag van de derde maand, volgende op die van den aanslag. In het allergunstigste geval zou slechts in Octo ber, November en December do bieraccijns naar het verhoogde tarief worden ge ïnd. Het ongedekte tekort over 1914 zal dus waarschijnlijk nog grooter rijn dan de Mi nister zich blijkens de memorie van toelich ting die trouwens ook in andere op richten een al te optimistischen geest ademt voorstelt. Op welke wijze, zoo vroeg men, stelt de Minister zich voor hier te voorzien 1 Eenige leden spraken het vermoeden uit, dat daartoe de zooge naamde suikerpot zal moeten dienen, zij het dan ook in strijd mot de verwachting, die de Minister in zijn rede bij do alge- mcene beschouwingen over de Staatsb©- grooting heeft gewekt, dat hij dien suiker piot onaangetast zou laten. Opmerkende, dat men deze besteding van de voor ees» ander doel bestemde gelden zeer zou af keuren, vroeg men aangaande dit punt in lichtingen. Eenige leden stonden het denkbeeld vóür, dat liever dan door opteren van den suikerpot, door het heffen van opcenten op de successiebelasting in het tekort voor 1914 zou worden voorzien. Enkele le-den pleitten voor opcenten op hot tarief van invoerrechten. Doo".* vele an deren werd echter dit denkbeeld met na druk afgewezen. Tegen de voorgestelde opcenten op do vermogens- en bedrijfsbelastingen werd heb bekende algemeene bezwaar aangevoerd, dat in een opcentenheffing op een belas ting do gebreken dier belasting rich in ver scherpten vorm doen gevoelen En aange zien de gebreken der vermogens- en be drijfsbelasting door de Regeering zelve zoo groot worden geacht, dat een grondige her ziening daarvan is voorgesteld, schijnt heb tijdstip voor zulk een opcentenheffing wei nig geschikt-. Vele andere leden verklaarden van oor deel te zijn, dat de heffing van twintig op centen onvermijdelijk is en dat het daar» om weinig nut heeft de theoretische bezwa ren tegen opcenten thans breed uit te mo ten. Een and ^re weg is er niet. Eenige leden v/>udc-n wensohen, da-t in de voorgestelde opcentenheffing progressie werd ingevoerd. Zonder progressie komb deze heffing huns inziens neer op het on rechtvaardig belasten- van de kleine beur zen. Hiertegen werd opgemerkt, dat ":n een opcentenheffing, die noodzakelijk een een voudig karakter moet dragen, voor oen progressief tarief bezwaarlijk plaats is. De voorgestelde heffing van 60 opcenten op de belasting wegens de uitdeelingen der naamlooze vennootschappen, vereeni- gingen enz., oordeelden sómmige leden al te zwaar, vporal met het oog op de coöpe ratieve voreenigingen, die hierdoor ook zul len worden getroffen en die voor Het me rendeel ondernemingen zijn van weinig draagkrachtige personen, te zamen ver» eenigd. Van andere zijde werd hiertegen aange voerd, dat, bij andere landen vergeleken, do belasting die, na invoering der voorge stelde opcenten, van naamlooze vennoot* schappen, enz. zal worden geheven, geens zins overmatig zwaar is te noemen. Gouverneur-Generaal Idenburg. Uit het feit, dat- de langvoogd voorna mens zou zijn te Tjipanas te blijven wonen, concludeert „De Javabode", dat de G.-G. wel spoedig weg zal gaan. Deze conclusio raakt, kant nog wal, schreef het Nbl." „Wij kunnen uit de meest zekere broff mededeelen, dat van een aftreden van den landvoogd vóór de expiratie van rijn reg'iO- ringstijdperk (December 1914) geen sprak© zal zijn. Dat do landvoogd te Tjipanas is gaan wonen en daar voorloopig nog denkt t© blijven, vindt uitsluitend zijn oorzaak in ongesteldheid van mevrouw Idenburg. Op advies van do geneesheeren, onder wier be handeling mevrouw Idenburg staat, had do echtgenoot van onzen landvoogd reeds eeni ge maanden geleden naar Europa moeten vertrekken. Mevrouw Idenburg heeft even wel geweigerd haar echtgenoot hier alleen te laten, daar zij aan zijn zijde wenscht te 6taan bij de moeilijke taak, welke hier op de schouders van haar echtvriend rust. In het belang van haar gezondheid moet mevrouw Idenburg echter in koele regio nen wonen en daarom verblijft do onderko- ninklijke familie thans te Tjipanas. Vindt mevr. Idenburg daar herstel, dan keert- hen hof naar Buitenzorg terug mocht dit ech ter niet het geval zijn, dan is de G.-G. voornemens in December met zijn echtge noot© naar Europa terug te keeren en dan is het vrij zeker, dab de landvoogd rich dan niet voor een herbenoeming beschik baar zal stellen, zoo deze hem mocht wor den aangeboden." Hot Spoorwegongeluk bij Batavia* De Bataviasehc correspondent van heb „Handelsblad" seint, dat bij het spoor wegongeluk in totaal twee en twintig per sonen omkwamen en vijftig werden ge wond; onder wie elf zwaar. Er is geeni Europeaan omgekomen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1