X>OBï<ïei'<lag 3 Api'iï. A0. 1814. (£)eze Courant wordt dagelijksmet uitzondering van Son- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. No, 1659S. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.06. Iedere regel meer 0.171, - örootere letters naar plaatsruimte. Kleine adrertentiën Tan 30 woorden 40 Oents oontant elk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het incasseeren wordt/'0.06 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per week. f 0.G9. Buiten Leiden en waar agenten gevestigd zijn per week. i 0.10. Franco per post1.65. Leiden, 2 April» Weldadigheidsvoorstelling voor hei Hoefijzerverbond. Leidsel» Studeutentooueel. In de verte een dorpje. Heel, heel ver, -op den achtergrond van uitgestrekte velden met hier en daar een boschje naaldhout en een enkele bloem. En op den voorgrond, luid jubelend, genietend van een blijde, vroolijke jeugd, uitschallend hun pret, een paar kin deren, een jongen en een meisje. Dat gaf een heel eenvoudig teekeninge- tje op den omslag van heb programma van gisteravond te zien. Maar spreekt dit beeld nu niet meer dan anders tot ons. Zóó willen wij allen het zoo dolgraag voor alle kinde ren. Doch hoeveel ontbreekt daar nog aan. •.Worden we er niet dagelijks aan herinnerd, wanneer we zoo menig bleekneusje ontmoe ten We leven in de eeuw van het kind, wordt 'dikwijls gezegd. We mogen ons daarmee ge lukkig achten, want door het kind sterk en levenskrachtig te maken, door het de kracht te schenken, waarover het in den bestaans- strijd moet beschikken, wordt een werk van ■enorm belang voor onze samenleving ver richt. Hoe menig menschenloven zou zijn gered, wanneer daaraan in de jeugd voldoende aan dacht was geschonken. Met dankbaarheid zal men denken aan het groote werk, dat reeds jaren door het Oen braai Genootschap voor Yacant-iokoIo nics is verricht. Voor hoevclen is het ver toeven in haar koloniehuizen een blij ven den zegen geworden. Maar niet allen, wion het zoo «graag steun zou willen verleenen, kan het genootschap bereiken. De stumpers, die reeds drei gen een prooi der tuberouloso te worden, kan men niet helpen, voor clie ongelukkige kleinen is in de gewone koloniehuizen geen plaats. En toen is ,,Hot Hoefijzerverbond" gekomen en wil geven, waaraan in de eor- •fce plaats dringend behoefte is: een kolo niehuis speciaal voor de verpleging van tu berculeuze kinderen. Andere plaatsen zijn voorgegaan, Lei den is gevolgd. De avonduren van gisteren waren bestemd om te pogen geld bijeen te krijgen voor het mooie doel. We hopen, dat de resultaten de verwachtingen mogen hebben overtroffen. Het comité van dames en heer en, dat zloh ten doel heeft gesteld hier ter stede voor ,,Het Hoefijzerverbond" te werken, heeft het aan steun niet ontbroken. De avond van gisteren was daarvan het be wijs. Yelen hebben saamgewerkt en alleen een- ferm bedrag voor ,,Het Hoefijzerver bond.' mag als een voldoende belooning worden beschouwd voor hun vele werk zaamheden. Meisjes in hun keurige, soepele, lichte japonnetjes verkochten de keurig uitge voerde programma's, die de heer Eduard Ydo voor zeer verlaagd tarief had vervaar digd. In de pauze traden deze jongedames als bloemenmeisjes op, wisten met dik wijls veel koopmanstalent de snoezige bou- quetjes, tegen veel verminderden prijs door de firma Hakkenberg geleverd, aan den man te brengen. Voor do voorstelling en tijdens Je pauzes deed zich het Leidsche Studenten Tziga- uen-strijkje „M. C. C." hooren en bracht daardoor de aanwezigen in een opgewekte, vroolijke stemming en ook de heer W. van Limburg Stirum hielp mee om de pauzes aan te vullen door Engelsche en Fransche liedjes ten beste te geven. De voordrager had buitengewoon veel succes. Zoowel de keuze van zijn liedjes als de wijze van voor dracht. hoe kan een mensch toch zoo voortdurend al zijn ledematen in beweging houden werkte mee tot verhooging der p i»t. 3^© piano, onmisbaar voor het accom- Sfcgnemcnt, was belangeloos door den heer r Valk ten gebruiko afgestaan. Jïet Leidsche Studenten Tooneel voerde op „Jonge Harten" van Marcellus Emants, hier en daar wat aangevuld om den toe- ■ohouwers nog meer genot te verschaffen. Er is geweldig gelachen En terecht l Wie amuseert zich niet bij zoo'n enkele vraag: „Mevrouw, verzamelt u ook sluitzegels?" En nu willen we geen enkele dame of heer afzondcvlijk noemen, maar van allen keggen, ze hebben hun best gedaan, ze zijn er uitstekend in geslaagd velen een aangc- namen avond te verschaffen. Zoowel het ensemble- als het individucel spel was dit maal beter dan in „Geheime Confidenties", voor eenige weken opgevoerd. Met een zestal bloemstukken werden de oapofl gehuldigd. 't Begon anders met een grap, met de mep o de ©ling, dat de voorstelling niet kon doorgaan. Zoo pas telegram ontvangen, die beroerde auteurswet! Doch voor uit de souffleursloge „1 April" omhoog rees, had den de aanwezigen den fatalen datum reed3 uitgebruld. In do pauze voor deze speciale gele genheid was daarvoor wel een uur vastge steld was het in de foyers een gezellige drukte. De koffiekamer was in een droom land herschapen. De firma Has3elman en Pander hadden gratis het lokaal gestof feerd met vele tapijten en draperieën, de firma Kors had, eveneens gratis, plan ten beschikbaar gesteld. En in deze omge ving, waaraan het gedempte electrisoh licht een bijzondere bekoring gaf, deed ,,M. O. O." zich hooren. 't Was er vol, eivol. Maar toch wisten de jongedames, gehol pen dikwijls door studenten, die voor de hoognoodige ruimte zorgden, hun verver- 8ckingen te slijten. Yoor verlaagde prijzen leerde Maison Yan Dijk de buffetbenoor digdheden, tegen inkoopsprijzen de heer Willemsen Hoefijzerchocolade en de heer Harteveld champagne. De dames hebben hard moeten werken, maar we gelooven te mogen zeggen, dat ze succes hadden en ook op deze wijze een aar dig sommetje is bijeengebracht. De 1-April zal ook hier zeker sommigen parten hebben gespeeld. „Gedurende het eerste kwartier van de groote Pauze worden champagne en wijnen gratis aangeboden". Heusch dit 6tond bovenaan op de derde pagina van het pro gramma. Doch er was een „madr". Op de zelfde plaats las men op de vol gende pagina: „Corrigenda: onder de eerste aankondiging van de vorige pagina ia vergeten 1 April." Het bleef tob het eind in de foyers ge zellig en minuten lang moest worden ge beld om het den daar aanwezigen duidelijk te maken, dat het spel weer zou beginnen. Het bezoek was flink. Loge en baignoire waren bezet, evenzoo het achterste gedeel te van het parterre. De overige banken waren gereserveerd voor de studenten. Die hadden wel wat talrijker aanwezig kunnen zijn. Bovenin zaten nog eenige tientallen genoodigden n.l. do weezen uit het wees huis aan de Hooglandsche Kerkgracht en de leerlingen van de Kweekschool voor de Zeevaart. Tweed© vergadering van den Armenraad. Onder voorzitterschap van mr. P. E. Briët had de tweede vergadering plaats van den Armenraad alhier. Van de 23 leden waren er 19 aanwezig. Onder meer werd besloten, in den vorm van een request aan de Regeering, adhae- sie te betuigen aan een schrijven van den Armenraad te Arnhem, die aan de Regee ring verzoeken wilde, alvorens over het wetsontwerp tot verleening van Ouder domsrenten aan behoeft-igen beslissingen te nemen, daarover éérst te hooren de Alg. Armencommissie, te 's-Gravenhage in het leven geroepen bij de tot-stand-koming der Armenwet, en in de tweede plaats de Nedcrl. Vereen, voor Armenzorg en Wel dadigheid te Amsterdam. Immers, dit wetsontwerp houdt nauw verband met de armenzorg in het alge meen, en bij de tot-stand-koming der Ar menwet werden die lichamen óók gehoord, zijnde uit een aard hunner financiën bij uitstek bevoegden op dit gebied, Ten tweede werd in de instructie voor den secretaris een kleine wijziging aange bracht. op verzoek van den Minister van Binnenlnndsohe Zaken. Vervolgens werd oen wijziging aange bracht in do begrooting voor 1914. Daarna werd overgegaan tot verdeeling der armengelden, ingekomen in het jaar 1913. De desbetreffende voorstellen van het bestuur van den Armenraad, hoe heb be ging „vcrplegingskoston" vervat in art. 10 van het K. B. van 16 Juli 1912 Sts.bl. 264 moet worden opgevat, werden onveranderd aangenomen. Na behandeling van deze voornaamste punten sloot de vooratter de vergadi ring. Door het hoofd der gemeente-politie alhier is benoemd, met ingang van 6 April, tot adjunct-inspecteur van politie de heer G. Yogeding, te Purmerend, thans in gelijke betrekking aldaar. De late luitenant van het 2de reg. veld- art. alhier, J. L. van Dam, than3 tot 31 Mei gedetacheerd bij den opleidingscursus voor de bereden artillerie te Bergen-op-Zoom, is op zijn verzoek overgeplaatst bij het 3de reg. veld-artiilerio in garnizoen te Breda, Gistermiddag werd de 8-jarige O. H. op den Ouden tingel aangereden door een wielrijder, die, zooals maar al be dikwijls te gen heb verbod der politie in, reed op het voor voetgangers bestemd klinkerpad. Het kind bekwam oen hoofdwonde, welke verbon den werd in do apotheek „Hulp der Mensoh- heid" op de Oudo Vest, waarna overbren ging naar het Aoademisch Ziekenhuis nood zakelijk was, om de wonde te hechten. Toonkunst. Gisteravond werd liet koor van de a-fdee- ling Leiden van de Maatschappij tot bevor dering der Toonkunst weder voor het eerst door den direoteur Johan Wagenaar, na diens operatie, geleid. Het spreekt vanzelf, dat de heer Wage naar weder met vreugde werd begroet en men hem van alle kanten geluk wensohte mot zijn herstel. De voorzitter der afdeeling, prof. dr. H. IJ. Groenewegen, vertolkte deze gevoelens in schoone woorden, die hij tot den heer W. riohtte, terwijl hij dank bracht aan den heer Anton Tierie, die gedurende de ongesteld- heid van den heer W. (Ie leiding van liet koor welwillend op zich nam. De heer en Wagenaar en Tierie dankten op liun beurt den hoogleeraarj voor zijn-vrien delijke woorden. Manufacturen Magazijn N. Mijn 44. De heer Th. Gustenhoven, die jaren lang werkzaam was in de zaak van de firma Geyse en Sfcrotmann alhier, opent in Mei a. s. een nieuw magazijn aan de Breestraat 140. Dït peroeel moet echter nog heel wat verande ringen ondergaan en daarom beeft de heer Gustenhoven zijn zaak tijdelijk gevestigd in perceel Nieuwe Rijn 44, waar voorheen ae winkel van zeep en parfumerieën, enz. der firma Sanders was. Yan avond wordt de zaak geopend. Wij namen er vandaag een kijkje, toen rappe vrouwenhanden bezig waren de etala ge in te richten, zóó, dat het van avond een genoegen zal zijn er eens naar te kijken. De dames en kmdierlingeries, katoenen en wol len mousselines japonstoffen, blouses, kos- tuumrokken en wat al niet meer zijn geprijsd en het zal van avond wel blijken, dat er koopjes te halen zijn. Lo heer G. beschouwt deze zaak cüan ook als een réclame, die hem straks een goede entree aan de Breestraat zal verzekeren. Het ledental der afcl. Leiden en Om streken van do Ned Vcreeniging van Ohr. Kantoor- en Handelsbedienden is niet met 14 verminderd, zoo als werd gemeld, maar vermeerderd. ALPHEN. Yoor den Raad (vac.-A. Streng, R.-K.) zijn officieel oandidaat gesteld de hoeren J. Bulk (lib.) en G. van der Meer (R.-K.). HILLEGOM. Aan den heer J. M. Philippo, mees terknecht bij de firma L. van Waver en en Co., bloembollenhanclel, is toegekend cle aaoi de orde van Oranje-Nassau verbonden eere-medaillo in zilver. Ter gelegenheid van zijn 60-jarige werk zaamheid bij die firma werd in den morgen de jubilaris door zijn beide patroons op het kantoor hartelijk toegosproken, en hij had aldaar een gesloten enveloppe in ontvangst te nemen. De werklieden der firma boden hem een barometer aan, cn 's avonds bracht de „Harmonie" ten huize van de feestvieren, de familie een serenade. De belangstelling was groot. KATWIJK-AAN-ZEE. C. O., van hier, die voor een paar we ken bij bet verlaten van de tram op de Breestraat te Leiden kwam te vallen, ten gevolge waarvan hij zich zoodanig bezeerde, dat bij in het Aoad. Ziekenhuis moest wor den opgenomen is thans zooverre hersteld, dat hij deze inrichting heeft, verlaten. LEIDERDORP. Gisteren vierde de heer C. v. d. Zwet, hoofd der school met den Bijbel, alhier, zijn 25-jarig jubileum als onderwijzer. Des morgens te halftien waren de schoolgaan de kinderen en vele belangstellenden sa mengekomen in de Goref. Kerk. Deze sa menkomst. werd geopend en geleid door den eere-voorzibter der schoolverecniging, ds. Woudstra. In zijn openingswoord wees deze op de groote beteekenis van het bijz. onderwijs, waarna hij den jubilaris namens het bestuur gelukwenschte met het feit, dat hij reeds zoo lang dat onderwijs heeft mogen dienen. De heer Offringa complimenteerde het- hoofd namens de onderwijzors en de kin deren. Ook voerde nog bet woord de heer Bij- leveld, als inspecteur van de Yereeniging voor Chr.-Nat. Onderwijs. Voorts sprak do beer Kruier, uit Schie dam, oud-patroon van den jubilaris, en oen bestuurslid van de school uit Pernis, waar de heer Yan der Zwet ook werkzaam is ge weest. De verschillende toespraken werden af gewisseld door gezang der kinderen. Een samenspraak van vijf leerlingen was zeker niet het onaardigste nummer van het pro gramma. Hot bestuur bood den jubilaris een cou vert aan. Het geschenk van de kinderen en het personeel bestond uit een eikenhouten buffet en pendule met coupes De jubiuris dankte voor de vele verras singen en de betoonde belangstelling. Na psalmgezang werd deze samenkomst door den heer Bijleveld met dankzegging geslo ten. Do kinderen gingen daarna naar de school, waar zij eenige versnaperingen ge bruikten. LISSE. Dc uitslag van de door notari3 Lange- veld, to Hillegom, in „Hot Wapen van Lis- se" gehouden landvorkooping, is als volgt No. 1, boerenhofstede mot erf, 0.47.80 H.A., te Lisse rbroek, f 6000, opgehouden No. 2, perceel land, 2.22.60 H.A., gelegen als voren, t'4700, W. van Prins te Lisse; No. 3 perceel land, 1.90.60 H.A., gelegen als voren, f ii300, M. van Tol, te Lisserbroek Nos. 4 en 5, perceel land, samen 3.10,19 H.A., gelegen als voren, f 7600, C. Zwetsloo^, te Lisse. Gisteren werden ten bate van de Rs-K. Kerk 40 schapen publiek verkocht. Kooper was de heer J. Heemskerk, te Aarlander- veon, voor f 1371. NOORD WIJ KERHOUT. De metselaars en opperlieden van bet i in aanbouw zijnde R.-K. Krankzinnigenge- j sticht zijn allen, twee uitgezonderd, weer i aan bet werk. NOORD WIJK. In „Ons Hui3M te Noordwijk-aan-Zee hield gisteravond het „Noordwijksche Co mité voor Plaatselijke Keuze" zijn eind- vergadering onder leiding van den voor zitter, den heer B. v. d. Wiel. Dr. 0. B. Hermanides gaf een uitvoerig verslag der werkzaamheden. Het Comité heeft alleen handteekenin- gen verzameld onder niet-Katholieken. Door nauwkeurig© vergelijking van de huidige bevolking rnet de uitkomsten van de jongste volkstelling, waarvan officieele cijfers het comité ten dienste stonden, kan het comitó met vrij groote zekerheid vast stellen, dat te Noordwijk het aantal 23- jarigo Protestanten 1489 bedraagt. Te Noordwijk-aan-Zee teekenden daar van 812, en te Noordwijk-Binnen 346, te zamen alzoo 1158. De lijsten werden dus geteekend door 77,7 pCt. van de genoemde 14-S9 drie-en-twintigjarige Protestanten. Het aantal weigeraars bedroeg in het ge heel 197. Daaronder waren verschillende vergunninghouders (niet sllen) en hun ge zinnen. Er zijn echter ook families van vergunninghouders, "die haar handteekening plaatsten. Verschillende vrouwen grepen met graagte naar de pen, om te teekenen. Er waren mannen, bekend staande als misbruikers, die met genoegen hun hand teekening plaatsten. Dit zijn naar de mee- nig van het comité de zwakke broeders, die zich hun zwakheid bewust zijn, on die gaarno van den drank zouden afkomen, als het door een handteokening zou kun nen geschieden. Er waren onder de weigeraars perso nen, die meenden, dat zij hun handteeke ning plaatsten voor algeheelo sluiting. Nog andere totaal verkeerde begrippen bleken er omtrent Plaatselijke Keuzo te bestaan. Als men de 1158, die teekenden, optelt bij de 197 weigeraars, heeft men nog niet het getal van 1489 drie-en-twinbig- jarigen, die teekenen konden. Er blijven nog 134 over. Die hebben niet geweigerd, om te teekenen, dooli die konden ondanks alle moeiten van het comité niet beieikt worden. Het comité meende dus te mo gen zeggen, dat van de 1489 stemgerechtig de Protestanten er 1158 vóór Plaatselijke ICeuze stemden, en 197 tegen. Het comité meende voorts, veilig te kunnen beweren, dat, hetzij Plaatselijke Keuze wordt inge voerd in cle wet of niet, niemand meer kan zeggen, dat drankbestrijding overbodig is. I 'b Groot aantal handteekeniugen staat I daar als een uitspraak van clen wil des i volks. Nadab de geldzaken van het comité wa ren besproken, en er gebleken was, dat de vereenigingen, die in het comité ver tegenwoordigd waren, gezamenlijk ƒ35.36 hebben te betalen, en de voorzitter allen, die hebben medegewerkt, om cle stemming te doen slagen, nog eens hartelijk had be- dankt, verklaarde hij het comité voor ont bonden, en cle vergadering voor gesloten. ROELOF AR E NDS VEEN Met ingang van 1 Mei is benoemd tob directeur van het post- en telegraafkan toor alhier de heer J. \Y. F. van Huls, commies der posterijen en telegrafie twee de kl. SASSENHEIM. Te Rotterdam is voor nuttige handwer ken geslaagd mej. Z. M. van Zonneveld, al hier. Secretaris der vereeiniging „De Nar cis" is niet cle heer Pel, maar de heer Hen drik Van Zonneveld. Door het kerkbestuur der Necl.-Herv. Kerk is afwijzend beschikt op heb verzoek cler gemeente Sassenheim, om een strook je grond af to staan ten behoove van de verbouwing der openbare school. VALKENBURG. Door mej. C. Kuijk, onderwijzeres aan de openbare school alhier, is, wegens aan staand huwelijk, eervol ontslag aangevraagd tegen 1 Juli a.s. VOORSCHOTEN. In de Ned.-Herv. Kerk gaf de Chr. zangvereeniging „De Lofstem" gisteravond een uitvoering. Het programma vermeldde een 13-tal liederen, waarvan Ps. 95 van Mendelssohn do hoofdschotel was. Over 't algemeen is er uitstekend gezon gen, met veel eenheid, hoewel er vooral over de eerste nummers een gevoel van matheid lag. De laatste drie nummers wer den gezongen met medewerking van de Ghr. Zangv. van Wassenaar. Nu kwam er werkelijk vuur in. De directeur, de heer L. Mens, leerde z ~a hier ook kennen als com ponist. „Mijn taal' en „Mijn land" wer den met veel gevoel ten gtrhoorc gebracht. Het zijn dan ook prachtnummerbjes. Pa. 95 zat er goed in en wo moeten den directeur bewo.icb'Tvn, dat hij het aangedurfd heeft zulk. een i-.—e'lijk stuk in te studeeren. Dab hij het koor niet *0 hoog heeft geschat, bleek uit dc vertolking van dezen schooner* psalm. Do begeleiding was bij den heer Joh. de Zwaan in goede handen. Al wilde het koor zoo nu en hij zorgde er voor dat het niet kón zakken. Veel kunstgenot hebben on3 ook de dames Louisi Bedring en Rika Fokke, beiden van Den Haag, ons bezorgd, vooral in cle laatste nrners. Door het groote Icoor kwam de harmo- mumbegelciding door den heer J. Rood- voets niet tot haar recht. Mogen we de leden van „De Lofstem" een3 wijzen op de uitspraak van woorden^ als leven, streven, enz., waarin de slot-a meer als a klinkt. Ook de aa mocht nog wel wat mooier gezegd worden. Ds. O. van Wijngaarden opende en sloot df** welgeslaagde uitvoering. In het perceel Achterstraat 313 heeft de heer J. Douwes sigarenwinkel ge opend. Heb is klein, .>jaar rein. Alles ziet er even netjes uit. De heer Douwes zal door het verkoopen van een goecle 6igaar het ver trouwen cijner begunstigers trachten te winnen. WARMOND. .Als een bowijs, welke hooge prijzen efl nog voor bloembollenland besteed worden, diene, dat door de firma W. K. Heijl eö' Zonen, alhier, seu stuk bollenland is aango^ kocht voor den ongekend hoogeu prijs van f 10.500 per H. A. ZOETERWOUDE. De vastgestelde kiezerslijst 19141910 bevat de namen van 795 kiezers, tegen 789 in hot vorige jaar. Hedenmorgen zijn alhier publiek ver kocht do kerkschapen cler R.-K. Kerk in de Zuiclbuurt. Er waren 90 stuks, die te za-men ƒ2845 opbrachten; clat is dus ruim ƒ31.60 per stuk. AARLANDERVEEN. Gemeenteraad. Voorzittercle burgemeester. Afwezigde heeren mr. C. v. d. Lee en C- .ran Muiswinkel. De vergadering wordt geopend met ge bed/waarna de notulen worden gelezen en' goedgekeurd. Voorlezing wordt gedaan van tal van in gekomen e tukken, die voor kennisgeving worden aangenomen. Tot leden van de commissie, als bedoeld in art. 21 der regeling van het gemeen schappelijk beheer der gasfabriek, worden, benoemd de heeren J. W. van der Lee, J< H. Ruting en J. van clen Bosch. Op voorstel van B. en W. wordt beslo ten tot liet instellen eener commissie, die belast is met cle voorbereiding van onder werpen, welke in den Raad moeten worderc behandeld en die betreffende uitvoering der Woningwet en cle bouw- en wonig- verordening. Tot leden worden benoemd cle heeren A. van Dam, C. v. d. Berg, 8. Dompcling en J. van den Bosch, terwijl de burgemeester als voorzitter wordt aang©-* wezen. Besloten wordt tot aankoop eener in schrijving, groot 1000. op het Grootboek cler X. W. 8. ter belegging van gelden, die vrijgekomen zijn door aflossing van hy potheek. Dispensatie van het bepaalde bij art. 27 der bouw- en woningverordening wordt verleend aan B. W. Knape, Gebrs. Lok en C'. Benschop. Overeenkomstig liet voorstel van B. erf W. wordt adhnesio betuigd aan het door het gemeentebestuur van Yelzen aan de Tweede Kamer verzonden aclres inzake het wetsontwerp ouderdomsrenten aan bchoei- tigen. Op voorstel van B. en W. wordt boslcteo j clen heer G. van Gulik, ambtenaar ter 8e- j cretario, alhier, een gratificatie te verlee- I nen ad 40 voor het in orde maken 7an clo verschillende stukken, die de ambtenaren j nooclig hadden in verband nu l. het in wer king treclon van cle Pensioenwetten dor ge-* j meente-ambtenaron.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1