N\ 16585. Dinsdag 24 Maart. A0. 1914. (§eze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van ,§on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de Omstreken. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. - Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden 2 f 1,10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn B 1.30. Franco per post1.65. Kaart van Nederland. De kaart van Nederland, die wij in de Vestibule ter bezichtiging hebben gehan gen, wordt morgen alleen aan onze abonnés afgegeven op het Bewijs, dat in het „Letidsoh Dagblad" van heden tta afgedrukt. 111NOEKWET. Burgemeester en Wethouders van Lei den; Gezien art. 8, 1 e alinea, dor Hinderwet. Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan do firma R. M .BEUTH ZO NEN en rechtverkrijgenden tot het uit breiden van de fabriek van gewatteerde dekens in het perceel Kaiserstraat no. 8, Sectie F. no. Uil. Burgemeester en Weihouders voornoemd, {J_l N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 23 Maart 1014. Leiden, 24 Klaart. Ds. R. J. W. Rudolph, vroeger pred. bij de Geref. Kerk alhier, is Za terdag uit Heidelberg hier te lande terug gekeerd en Zondag vervoerd naar het Ziekenhuis te Amersfoort. Zijn toestand is hoogst ernstig. Gisteravond werd in „De Graan- beurs," alhier, een openbare vergade ring gehouden, belegd door de afd. Lei den van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond, waarin aanvankelijk voor een vrij talrijk publiek, dr. J. Rutgers, uit Den Haag, een lezing hield over„liet Nieuw- Maluiusianisme van christelijk stand punt." Op het einde ging de vergadering zeer verloopen, zoodat het aantal per sonen toen veel geringer was. De commissie van examen voor de akte, onderwijzer of onderwijzeres heeft tot des kundigen, welke bij het afn. van het exa men te 's-Gravenhage ter zijde zullen staan o. a. do navolgende heeren benoemd: Voor Ned. taal en lezen H. Ooerman. Voor Vad. Gesch. J. Schaap en voor Hand- teekenen W. van der Laan, allen alhier. Een bekend individu bij de politie ze kere C. S. maakte gisteravond omstreeks kwart over achten in de Clarasteeg zulk een geweldig kabaal, dat de politie er weer aan te pas moest komen Bij zulke ge legenheden schijnt S. er handlangers op na te houden, die het de politic dan vreeselijk lastig maken met het arresteeren. Ook gisteren weer; er moest zelfs van de blanke sabel gebruik worden gemaakt om de bende uiteen te doen jagen. Een schoonhandelaar in dc Haarlem merstraat vermist een paar vetlederen rijg schoenen, die vermoedelijk ontvreemd zijn. Gistermorgen omstreeks 10 uur viel van een perceel op de Haarlemmerstraat een booglamp naar beneden doordat het staaldraad brak. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. POLITIE. Vrijdag 6 Maart. j. 1. zijn op de veemarkt onbeheerd achter gebleven 3 levende en 1 dood varken. De dieren en heb kadaver ziju overgebracht naar heb Openbaar Slacht huis, waar het laatste is atgekeurd. .Rectit- hebbendon kunnen zich binnen 8 dagen ver voegen op het Commissariaat van Politie alhier. Na het verloopen van dezen beruujn zal tot verkoop worden overgegaan. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS. Aanvraag van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 1 boekhouder, 8 timmer lieden, 8 opperlieden, 1 halfwas stukadoor, 2 grof bankwerkers, 1 scheepsbouwer, 2 koet- 'Biere, 1 bloemist, 2 magaztJnknechten 8 loop knechten, 1 dokonwevor, 8 losse werklieden, 2 weiketers. 1 dienstbode. ludeSteil. Werklui*. z\Jji opgonotneu: DJLTUM. DIOIIK. Volw. pers. Kln- ö®i®a. *3 O J6 Maart. /.on>i»g 46 18 64 ie Maandag 62 19 81 17 Dimdag 64 17 61 33 Woensdag. 03 18 81 D udoiditg 62 17 79 50 63 18 81 'iftlerdug 61 17 78 HILLEGOM. Gisteren heeft de firma Joh. StaatsOut de eerste hyacinlenbloemen van den kou den crond naar het buiten land verzonden. Het waren bloemen van E. R. Maria Cornelia, E. R. Moreno en E. W. Albertine; zij waren voor Duitsch- land liestemd. Dezer dagen zijn zeker meerdere verzendingen van hyacinten te verwachten, hoewel deze bloemen op de tuinen nog bijzonder schaarsch zijn. Dezelfde bloemenexporteur was voor kort ook de eerste, die bloeiende nar cissen verzond. Het bouwen van een machinistwo ning in den Venneper. Polder, is door het Polderbestuur opgedragen aan de heeren A. Dedel en C. Jansen, alhier. LISSE. De Raad vergadert a.s. Vrijdagavond te vijf uren. In geen jaren is er in het voorjaar zoo weinig werk geweest voor do losse werk lieden als op het oogenblik. Dit loopt overal zeer in het oog door de vele werklie den, die zich aanbieden voor de havenwer ken", maar ook hiermede is men nog niet begonnen. NIEUW-VENNEP. De afdeeling Nieuw-Vennep van den Bond voor Staatsp. hield gisteravond een goed bezochte jaarvergadering, geopend door den voorzitter, den heor Jongejans, die zijn vreugde er over uitsprak, dat zoo- velen waren opgekomen. Na lezing der no tulen, deelde de Voorz. mede, dat door de besturen der afd. Nieuw-Vennep, Lijnden, Hoofddorp en Bennebr.weg O. Z. .een ge combineerde vergadering gehouden zal worden te Hoofddorp, naar aanleiding van het inhouden van gemeentelijke bedeeling, geheel of gedeeltelijk, aan ouden van da gen, die rentetrekkend waren geworden. Tegen dit inhouden meende men te moe- ton protesteeren, wat door den Voorz. werd toegelicht. Hoe en op welke wijze zou op de gecom bineerde vergadering besproken worden. Hij wcnschte gaarne de meening der aan wezigen te hooren. Aan de besprekingen over dit punt na men verschillende leden deel. Ten slotte bleek het adresseeren aan den Raad en het verzamelen van handteekeningen als steun aan dit adres volgens veler meening $le beste wijze van handelen te zijn De Voor zitter zegde toe de gehoorde moeningen en adviezen in de gecombineerde verga dering te zullen doen hooren. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleken de ontvangsten over 1913 te hebben bedragen 83.57, de uitgaven ƒ58.82, zoodat do kas sloot met een batig saldo van 24.75. Bij de gehouden bestuursverkiezing wer den de aftredende loden A. A. v. Wijk, G. Jongejans en J. de Groot herkozen. Zij namen hun benoeming aan. De heer Jongejans hoopte, dat dit zijn laatste af treden zou zijn, daar hij hoopte, dat over drie jaar de Bond van Staatsp. geen re den van bestaan meer zou hebben, omdat zijn wenschen vervuld waren. Nadat nog verschillende gegevens omtrent het inhou den van gemeentelijk armengeld waren meegedeeld, sloot de Voorz. met een woord van dank aan de aanwezigen dezer ver gadering. Reeds eer werd door verscheidene le den der liberale kiesvereeniging „De Grondwet" besloten in district III, d. i. ten Z. van den Bennebr.weg, oen zelfstan dige kiesvereeniging te stichten. Door deze leden was een vergadering belegd in het hotel „De Gouden Leeuw' waartoe ook niet tot de vroegere kiesvereeniging bchoo- rendo personen waren uitgenoodigd. Aan de hand van het reglement der kiesveveen. „Do Grondwet" werd oen* reglement ont worpen, dat in verschillende opzichten van het model afweek. De Aoorzitber zal door de vergadering uit het bestuur worden ge kozen. Tot bestuursleden werden gekozen dc hee ren D. Houtkooper, S. Hoogschagcn, M. L. van Tel, G. Jongejans, B. de Groot, A. A. v. Wijk Lz. en G. v. Zijverden. Als voor zitter werd gekozen D. Houtkooper. Reeds een 25-tal leden traden tot de nieuwe kiesvereeniging „Grondwet III" toe. Bij de besprekingen bleek algemeen de wonsch, om zooveel mogelijk en noodig voe ling te houden met de kiesvereeniging .,De Grondwet", en in harmonie samen te wer ken. OUDSHOORN. Het voorschot, over 1914 aan de gemeen te uit te keeren, als Rijksbijdrage in de kosten van het onderwijs, bedraagt f 4.085. WARMOND. Door een voorloopig comité daartoe uitgeuoodied, had gisteravond in „Dc Zon*' een bijeenkomst plaats, om tot de oprichting te geraken van een Verecni- gmg, weke ten doel heeft meerdere ken nis te brengen op apologetisch-godsdien- stig terrein, alsook in maatschappelijke en politieke vraagstukken. Wegens verhindering van dengene, die in deze vergadering een uiteenzetting en verklaring zou geven van 't doel dezer Vereen., leidde de heer J. Zwetsloot, die deze vergadering presideerde, het onder worp zelf in, en gaf een breedvoerige en duidelijke verklaring van het nut en de noodzakelijkheid van deze Vereeni- ging, zich hierbij beroepende op uitspra ken van groote sociologen en aanhalend verschillende citaten uit bekende'Ency clieken. Spr. wees op de noodzakelijkheid, dat in dezen tijd van ongeloof, ontwikkeling moest worden aangebracht, wat ook blijkt uit het gesprokene van pror. Aen- genent, in de Sociale Week te Utrecht. Het is de pheht van iederen katholiek in onze dagen, van welken staat of stand hij ooft zij, om practisch mede te werken aan de Kath. Soc. Actie. En voor Tïien Eractischen arbeid is noodig theoretische ennis van de vraagstukken, die onze maatschappy in beroering brengen. Die ontwikkeling moent echter niet in verkeerde banen geleid worden en ten nutte van den evenmensch worden aan gewend. De vrij groote belangstelling in deze vergadering deed spreker de gevolgtrek king maken, dat tot de oprichting kon worden overgegaan. Eerst werd echter nog gelegenheid ge geven om vragen te stellen. Hiervan werd o. m. gehruik gemaakt door den heer Heijmans, die vrees koesterde, dat deze Vereenignig en de op te richten afd. van den Ned. R.-K. V. alhier, het geen nu een feit was, als béiden een zelfde doel beoogend, met elkaar in con flict konden komen. Deze vrager werd door den hoogocrw. heer mgr. Smoulders beantwoord, die beider doel én de wegen om daartoe te geraken, fijn omlijnd verklaarde. Volgens spreker, al kan men van beiden lid zijn, zouden eenigen zich meer tot de eene, anderen meer tot de andere aangetrok ken voelen. Deze Vcreenigingen konden te zamen langs twee wegen hetzelfde doel bereiken en waar noodig elkander steunen. Diegenen, die meerdere ontwik keling hadden of er ernstig naar streef den, konden hiermede weer den Volks bond dienstig zijn. Ook de voorzitter verklaarde, dat het in haar lijn lag, elkaar de hand te reiken en te steunen. Nadat tot de oprichting was besloten en de Vereenignig genoemd werd „Ka tholiek Leven,' gaven zich 48 personen voor het lidmaatschap op. De contribu tie, waarvan het minimum bepaald werd, door verscheidenen reeds opgegeven, be droeg reeds gezamenlijk f80. Door den voorzitter werd nu nog me degedeeld, dat Maandag a. s. wederom ceri vergadering zou gehouden worden voor de leden, om het concept-regle ment te behandelen en tot bestuursver kiezingen over te gaan, waarvan vooraf reeds de namen van candidaten kunnen ingeleverd worden. Onder dankzegging en met den christe lijker! groet, waarmede zij ook geopend was, sloot de voorzitter liierop de ver gadering. Op de vastgestelde kiezerslijst komen voor 3SS kiezers voor de Tweede Kamer en de Prov. Staten en 376 voor den Gemeente raad. De Bloemtollen. Bestond er eerst nog vrees, dat door den te lijden krijgen, wat' betreft de bijgewas- hoogen waterstand de bloembollen zouden sen, welke vroeg in het voorjaar geplant worden als Gladiolussen enz., de sterke da ling van de laatste dagen doet hopen, dat de waterschade zeer gering zal zijn. Voor do bloembollen bestaat weinig vrees, daar deze, eenmaal wortelvast gegroeid, niet spoedig eenigen hinder ouderviuden. Wel is door weer cn overvloedig water dc laatste weken, de bloei tegengehouden, doch men verwacht hierdoor geen minderen bloei, al zal heb niet voor Paschcn zijn, dat de volle bloei te vervrachten is. De narcissen zijn reeds een drietal weken ten achter bij liet vorig jaar, wat ook bij de hyacinten wel het geval zal zijn. Alleen dc tulpen kunnen, indien het weer gunstig blijft, vroeger bloeien en voor een deel ge lijk vallen met de laat-bloeiende hyacinten. Is dat het geval, dan kan, wat bloemen- bloei betreft, een mooi voorjaar te ge- moet gezien worden. De bloei van de narcissen, die nu in be gin is, beteekent niet zooveel meer, daar dit toch maar gedeelten betreft, en waar volop narcissen geteeld worden, deze reeds geplukt worden vóór zij goed en wel in bloei zijnom te worden verzonden naar Duitschland ,doch ook de velden wordt dan hun tooi ontnomen. De actie, tegen deze snijbloemen-verzen ding opgezet, zal, indien zij resultaat heeft, in ieder geval zorgen, dat de eerstelingen van onze bloemenvelden ook voor ons be houden blijven. GEHEXGD NIEUW». Uit Noordwijk-aan-Zce meldt men ons Als curiositeit ma£ het volgende niet onvermeld blijven. Een zeventigjarige vrouw, wier man dien eerbiedwaardi- gen leeftijd nog niet heeft bereikt, had ziqh niet bij den tusschenpersoon opge geven, om voor ouderdomspensioen in aanmerking te komen. Buiten haar om waren toen de noodige stappen gedaan, en nu kwam het van 14 weken tegelijk af: f28. Edoch, wat gebeurde? Dc vrouw weigerde het geld. „Ik zou me schamen," zoo zei ze in onvcrvalscht Noordwijk-aan-Zeesch, „om van mijn ar me landje zooveel geld te nemen 1" Haar man was de 28 pop wel scherp. Dominee kwam er aan te pas, en, hoewel de vrouw nog dezelfde meening is toegedaan, schijnt er een weg ge vonden, dat haar man de centen kan halen. Kaftwïjk-aan*Zee. Te IJmuiden zijn binnengekomen21 Maart K.W. 160 met 215; 23 Maart K.W. 164 met 171K.W. 59 met 152 K.W. 168 met ƒ215; K.W. 33 met 207 K.W. 55 met ƒ195; K.W. 172 met ƒ250; K.W. 17 met ƒ194; K.W. 176 met ƒ116; K.W. 151 met ƒ141; K.W. 154 met ƒ146; K.W. 124 met 238K.W. 138 met 167 K.W. 40 met 220; K.W. 152 met ƒ173; K.W. 134 met ƒ115 en K.W. 161 met 91 besomming. K. W. 153 „Jannetje Margaretha'met f257. K. W. 30 „Francina II" met f316; K. W. 15 „Landbouw en Zeevaart I", met f214. K. W. 137 „Vriendschap" met f274. K. W. 78 „Katwijk-aa-n-Zee IV' met f '297 besomming. BIMNEKLAKQ. De algemeene vergadering van den Bond van Zuivelfabrikanten in Noord- Holland besloot tot aansluiting hij den Algem. Nederl. Zuivolbond. De Kamerleden Do Savornin Lobman, De Beaufort en Van Bylondt hebben de kaart voor vrij vervoer op de Staatsspoor teruggezonden. Te Amsterdam loopen geruchten om trent het aanbieden van de gelden voor een dreadnought door de groote lichamen op handels-, scheepvaart en financieel gebied. Jhr. mr. H. G. van Holthe tot Echten, lid der Staten van Drenthe t© Assen, heeft zich bereid verklaard een oventueölc "bo no eming tot lid van de Eerste Kamer (va cature mr. Pelinck) te zullen aannemen. De „Tijd" deelt mede, dat de beken de orkest-directeur en componist M. H. van 't Kruys tot den Katholieken gods dienst is overgegaan. II. M. de Koningin te Amsterdam. De Koningin reed gisterochtend te onge veer 9 u. 3.0 met de Prinses' uit en begaf zich, na een omweg door den Zandhoek en omliggende buurten, naar „Artis". To 11 uur bracht H. M. een bezoek aan de Beurs der Vereeniging voor den Effecten handel ,waar H. M. werd ontvangen en rondgeleid door den voorzitter, den heer Wendelaar, en het dagelijksch bestuur. In den namiddag bracht H. M. een bezoek aan do werkinrichting voor hulpbehoevende blinden in de Plantage Middenlaan. Te 5 u. 30 werden door H. M. de volgende heeren ten Paleize ontvangenA. van R-os- sum, directeur van de suikerfabriek te Half weg;- G. H. Holst, directeur van dc werf Conrad te Haarlem; G. W. Keessen kwee- leer te Aalsmeer; A. Colijn, landbouwer te Amstelveen; J. S. Dijt, dijkgraaf van de 30 gemeenschappelijke polders, wethouder, graanhandelaar, landbouwer cn veefokker, te Texel. De heeren der hofhouding, woonachtig te Amsterdam, dineerden ten Hove. Do moord op het knaapje De I£!erk. Gisterochtend is schrijft de „Tol." het broertje van het vermoorde knaapje De Klerk andermaal ontboden in 't kabinet van den rechter van instruotio te Amster dam in verband met den moord iu den Buiksloterhampolder. Men heeft 'tkind een man laten zien, van wien het op het eerste gezicht schrok. Positief kon hij ech ter niet verklaren, dat do man, die hem vertoond werd, dezelfde was, die zijn broer- tjo op den 30en September naar den over kant van het IJ had gelokt Hij gaf echter toe, dat do man er wel wat op leek. Ook mejuffrouw Nicuwenburg uit Nieu- wendam werd in hot kabinet van de-a rech ter van instructie met den aa-restant gecon fronteerd. Zij herkende in hem niet den man, clie in het laatst van September, ver gezeld van een knaapje, bij haar kwam, om een roeibootje te huren on eenige uren later zonder het kind bij haar terugkeerde. Hei hooge Water. Van onzen eigth verslaggever). (Nadruk verboden). J3 ELJ LU n. j Nijmegen, 21 Maart. Het J>egin van de lenteEen verrukkelijk: mooie Maartmorgen 1 Werkelijk: de lento kan haar intrede niet glorievoller doen. Eea heerlijk zonnetje werpt zijn stralen zoo af en toe langs de nog overgebleven donker grijze wolken, ze even belichtend nu en can. Het vroegtreintje heeft ons naar Wijchen gebracht en Aan daar zetten we de reas naar het veer bij Gravo voort, in zoo'n ectifc ouderwetsch omnibusje, waarvan onze grootouders nog weten, dat het van den Haag naar Delft reed. Snel gaat liet zeker niet, maar we zitten hoog en droog boven den moddengen weg en dat is toch ook geen gering voordeel. We kunnen genieten van het overraooie landschap, dat we te zien krijgen. On zo spraakzame rcisgenooten, die zich maar niet kunnen begrijpen hoe ter wereld iemand heb in zijn hoofd kan krijgen, naar dit afgelegen oord te komen, alleen voor het hooge wa ter, beijveren zich ons alle bezienswaardig heden te toonen van de streek, die we door trekken. Op een vraag wat nu wel de meest geschikte plek is om de bedreigde dijken to gaan zien, krijgen we vier antwoorden en de keus is dus even moeilijk als pijnlijk. We besluiten toch maar Grave slechts van den overkant te bezichtigen, om dan ovor den groot-en dijk te wandelen naar Ovemsselt, waar hedenochtend weer een 200-tal njilitairen aan het werk zullen gaan om de boeren uit eten omtrek bij te staan. Bij het veer krijgen we het eerste gezicht op een groote "watermassa. Het is een over weldigende aanblik, die groote watervlakte, die zoover het oog zien kan, reikt en die niets ontziet en spaart. We staan de eerste oogenblikken paf. maar dan genieten we van het grootsche schouwspel. Het zonnetje schijnt met do im mense uitgestrektheid te spelen, door dan hier, dan daar weer lange lichtstrepen over hot water te werpen. Dc strakke wind blaast de golven met vaart tegen de met gras begroeide grooiïng, hij weerstaat het water. De dijk toont neg geen enkel teeken van zwakheid, hij staat er als een trouwe wach ter voor de boeren. We loopen nog even verder over den ciïjk, telkens meer karnend onder do bekoring van het aankabbelende watèr. Den straatweg slaan we in, die zich. als een lange zwarte lijn afteekcut tusschen het door den ctijk heengekomen hemelwater. Aan het achter gebleven vuil en stroo is het nog te zien, hoe het water gister met den harden wind over den weg spoelde. En ook thans nog kunnen wc op diverse plaatsen slechts ten kosto va-n.een paar flinke nat-te voeten doorgaan.- 't Is zoo af en toe een genoeglijke vertoo ning, vooral van af het oogenblik dat we vriendschap hebben gesloten met een dorps veldwachter, met wien wo gezamelijk opwan delen naar Overasselt, het doel van ck-zen dag. De goede man, in zijn al tc grooten ijver om den vreemdeling (dien ziet men hier hoogstens tweemaal per jaar) van dienst te zijn, vertelt de meest verschrikkelijke verha len van waterrampen met- een zoo groote le vendigheid dat wc den tijd vergeten en onge merkt Overasselt zijn genaderd. Het is da-a-r danig te merken, dat er wat gaande is. De bewoners, die we passeeren hooren wc spreken over het water, karren met palen en planken rijden aan. De menschen aan dezen kant van de Maas weten dat hun broeders aan den anderen kant in gevaar zijn. Ze weten heb wel. dat een doorbraak misschien talrijke mensc-hen- levens zal kosten. Daarom helpen ze ook zooveel in hun vermogen is mee, ondanks heb feit, dat een doorbraak Aan deu tegenover hen liggendcn dijk de kans op een oA'erstroo- ming bij hen zelf vermindert. De Maas is bij de veerpont meer dan grootsok. Is dat de Maas, die machtig ge zwollen watervlakte? Alles in den naasten omtrek is verzwolgen, niets dan water, lucht en half verdronken boerderijen en booruen. 't is treffend mooi, maar "het sfcemb ook weer Aveemoedig, a l dab verdronken land met huizen, Avaar de be- Avoners uit zijn weggetrokken. Met bootjes ziet men hier en daar in de verte nog men schen naar hun woningen gaan. Dagen hadden de klokken reeds geluid en evonlang hadden de boeren gehoor gege\ren aan de roepstem om havo en goed te ko men verdedigen. Mot manncumocd hebben ze gestreden tot op het laatste oogenblik, maar de was bleef aanhouden en daartegen kon den ze niet meer A'echten. Er waren men schen, die drie a olie dagen op den dijk had den gewerkt, zonder bijna een uur to rusten. Toen konden ze niet meer, ze waren uitge put. Een merkwaardig staaltje van energie en' bovenal van liefde Aroor zijn gemeente, heeft de burgemeester van Cujrk gegeven (CJuyk is ook een der dorpen, die bij een oventuocle doorbraak van de Be«?sche Maas geheel onder zouden loopen.) Drie

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1