N«, 16586. Zaterdag 31 Maart. Derde Blad. A°. 1914. Buitenlandseh Overzieht. De zaak-Rochette. De Aanstaande Verloving aan het Russische Hof. LEIDSCH DAGBLAD Onder dc telegrammen van gisteren [hebben we het gekeele verhoor voor de Commissie van den ex-minister Monis fegeven. De commissie is nog verder ge- omen met de behandeling dezer ge- Iruchtmakende zaak, die door den moord aanslag op Calmellc weer eensklaps naar sr.oren is gekomen. 3auïès, voorzitter van de parlementaire enquête-commissie in de l zaak-Rochette. Verhoor Cailiaux. De tweede die gehoord werd, was de ioud-minister Cailiaux. Deze deelde, na over de bezoeken, die hij van Dumcsnil ien den advocaat van Roehetto had ont vangen, te hebben gesproken, mede, dat [hij daarna Monis m de zaak had ge mengd. Deze beloofde er met den pro cureur-generaal over te zullen spreken. Cailiaux was zeer verbaasd, dat eenige maanden later Barthou hem sprak over pressie, door Monis op Fabre geoefend. Hij snrak er met Fabre over, die zeido Van Briand last te hebben ontvangen, niet clê gelieele waarheid voor de eerste Commissie van onderzoek te zeggen. Op ,14 Januari verzocht Cailiaux aan Fabre tiadere ophelderingen. Deze deelde hem toen meae, nooit cenig proces-verbaal ,van het gebeurde te hebben opgemaakt (en erkende, dat Cailiaux geheel buiten Ide zaak stond. Procnrenr-Qeneraal ï'aliro verhoord. In de middagzitting der commissie Van onderzoek heeft de procureur-gene taal Fabre verklaard, dat het document, (door hem opgesteld over zijn onderhoud met Monis, in allen deelo juist is. Ver ifier heeft hij aangetoond, dat hij van 'Monis een brief heeft ontvangen, waarin (deze hem verzocht, de behandeling der strafzaak tegen Rochette uit te stellen. Fabre verklaart verder, dat hij de nota [heelt opgesteld na zijn tweede onderhoud met Monis, wien hij toen mededeelde, (dat. ziin lastgeving ten uitvoer was ge legd. Eerst in 1912 heeft h\j esn kopie Van de nota gemaakt. Bij zijn onderhoud met Bidault de risle, den president van het hof, heeft Fabre een beroep gedaan on diens ge degenheid en gezegd, dat nij in een moeilijk parket Kwam, als de president Jiet uitstel weigerde. Fabre voegt daaraan toe, dat de ver klaringen, dezer dapen door Bidault af gelegd, moesten strekken om liem (Fabre) ïe dekken. Fabre ontkent tegen Cailiaux te hebben gezegd, dat men hem had verzocht, voor ae eerste commissie van onderzoek niet (de volle waarheid te zeggen. Ilij herhaalt (dan, dat Monis hem uitstel der zaak jieeft gelast. Hij heeft Cailiaux meegedeeld, dat deze Openbaarmaking zijner nota niet behoef- (de te duchten, omdat hij dacht, dat de bota niet meer bestond. Fabre betoogt dat er legen hem ver- Iraad is gepleegd. Zonder dat zou do Zaak-Rochette nooit weer zijn opgera keld Als hij een vingerwijzing had gekregen, Zou liij, zoo noodig, zeil Rochette heb ben doen aanhouden. Haar Bidault de l'Isle, president van [het hof, verklaart heeft Fabre hem mee gedeeld, dat Monis het beter vond, de Behandeling der zaak-Rochette uit te stel len tot een tijdstip, dat de ontroering er ovei wat bedaara zou zijn. Daar zoowel (do procureur-generaal aLs de advocaat Van Rochette uitstel vroegen, is dat ver leend. Bidault heeft echter geen bevel gekregen tot verdaging. Fabre heeft geen beroep gedaan op zijn genegenheid. Ge tuige dacht niet, dat hij, door verdaging fler zaak toe te staan, incorrect handelde. Daarop werd de zitting, die van half- ilien tot twaalf en van half drie tot half zeven geduurd had, verdaagd. Zonclcr «enige stoornis "BEGRAFENIS heeft gisteren de bcgra- CALMETTE. fenis van Galmotte, den vermoorden hoofdredac teur van de Figaro" plaats gehad. De uit vaartdienst werd gehouden in een nieuwe kerk in de voorname wijk achter het Bare Monceau. De berk, die van binnen en van buiten ver- eierd was met zwarte en zilveren draperieën, Mr. LaborS, de uit de Dreyfuszaak bekende rechtkun- digo, die de verdediging van mevrouw Cailiaux op zich heeft genomen. was tegen 12 uur reeds vol met de fine fleur van do Parijsche artistieke, politieke en fi- nancieelen wereld. Men zag er tal van oca- démiciens, journalisten, schrijvers, bankiers, acteurs on politieke personen. Onder de laatst en trok vooral Briand de aandacht. De oud-president Loubet kwam na de kerkelijke plechtigheid om den tocht naar het kerkiüof mede te maken. Onder geweldige storm- en regenvlagen werd de stoet opgesteld en begaf men zich omstreeks 2 uur op weg. Onnoemelijk groot was het aantal kransen van alle mogelijke corporaties en particuliere personen. Dien geweldige zilveren lauwerkrans van twee meter middellijn, afkomstig van de Porij- selie persvereeniging, met in het midden een marmëïen plaat, waarop de woorden: ,,A Gaston Cainiette, victime de son courage trok in 't bijzonder de aandacht. Zes groote wagens werden met kransen vol gelegd, ter wijl ook de lijkwagen zelf nog onder bloemen sohuii gang. De menigte in den omtrek van de kerk was zeer talrijk, maar onthield zich, voor zoover men kon waarnemen van eenige manifesta tie. Na de begrafenis werd iemand, die „Leve Cailiaux" had geroepen, door oamelots du roy aangevallen, mishandeld en met een re volverschot gewond. Politie kwam tussahen- beiden, waarbij van de sabel werd gebruik gemaakt. Eon geveolit volgde. Verschillende betoogers zijn gewond in dit geveolit. Twee inspecteurs zijn ernstig ge kwetst en veertien personen zijn in hechtenis genomen. De bende trok naar de Place cte la République met Daudet-, bestuurd*- r van de royalistische vereeniging „Action fran cais©" aan het hoofd. De betoogers begaven zich daarna naar het gebouw van de „Action fran$aise" en ver spreidden zich van daar in verschillende richtingen. In Zweden heeft GERUCHTEN al een paar maal TROONSAFSTAND het gerucht geloo- KONING GUSTAAF. pen dat koning Gustaaf van plan is, afstand te doen van de regeering, wan neer de liberalen bij de aanstaande ver kiezingen de overwinning behalen. De ^Radicale „Dagens Nyhctcr" te Stock holm, het blad van den vroegeren minis ter-president Staaft, deelt mee, dat dit gerucht thans weer op verschillende ver kiezingsmeetings loopt. Zelfs is er nu een uitbreiding aan gegeven, want do kroon prins zou eenzelfde besluit hebben geno men. Ook hij zou er niet aan denken de kroon te aanvaarden, wanneer niet de liberalen geslagen werden. Van den troonsafstand des konings is reeds meer malen sprake geweest en wanneer het thans weer opduikt, moet het enkel beschouwd; worden als een middel om den kiezers, die hun stem op de oppositic-candidaten wil len uitbrengen, schrik aan to jagen. Te meer komt dit uit, waar men durft te be weren, dat ook de prins de regecring niet zou willen aanvaarden. De geruchten, die hierop betrekking hebben, zijn ongetwij feld van allen grond ontbloot. Zou koning Gustaaf werkelijk het besluit nemen om afstand van de regeering te doen, dan zou dit in de eerste plaats een gevolg zijn van de ongesteldheid, waaraan de koning voort durend lijdende is en die hem ook gedwon gen heeft zijn reis naar het Noorden van Zweden te onderbreken cn naar Stock holm terug te keeren. In ons land zijn de MARKETENSTERS marketen steils reeds AFGESCHAFT. lang afgeschaft en nu zal men binnen kort in Frankrijk ook vergeefs naar een „regimentsmoedcr" zoeken. De minister van oorlog heeft meegedeeld dat de dames uit de sterkte zullen verdwijnen. Reeds de laatste jaren werden zij gemist, als de troepen voor grooto oefeningen uitrukten, maar men meende, dat zij bij mobilisatie toch weder zouden meetrekken. Met deze, zij het ook noodzakelijk ge worden, moderniseering is uit het Fran- sche militaire leven een eigenaardige fi guur verdwenen. In de Grande Armée van Napoleon be vonden zich velen dier dappere, moedige vrouwen, die steeds bereid waren haar „kinderen" te volgen, waar het gevaar het grootste wras. Het „Hbld." herinnert bij de vermel ding Van dit bericht nog aan eenige dier dapperen. Vooral gedurende de gruwelijke .gue rilla in Spanje en den terugtocht uit Rus land, hebben de Fransche marketensters zich als ware heldinnen gedragen. Zoo vermelden de regiments-analen den naam van Katherina Rahmer uit den Eleas, wier vader op het slagveld bleef en wier moeder in den slag bij Fleurus sneuvelde. Als kind van elf jaar bleef zij achter en volgde het regiment, dat haar als pleeg kind aannam. Met de garde maakte zij alle groote veldslagen van Napoleon mede. Voor Saragossa en in den slag bij Wagram werd zij gewond. Bij 'den terugkeer uit Rusland werd zij tot viermaal toe ge kwetst, doch ontsnapte als door en won der aan den dood. Een andere marketen-ster. die levend uit Rusland terugkwam, Maric Tête-de-Bois, viel bij Waterloo. Zij had 17 veldtochten meegemaakt en was herhaaldelijk in het vuur geweest. Zij was getrouwd met een grenadier, die bij Montmirail eneuvelde haar zoon was reeds op 10-jarigen leeftijd tamboer. Zij werd door een kogel in het ge zicht getroffen, terwijl zij stond in een dier laatste carré's van de pude garde, onder wier dekking Napoleon het slagveld van Waterloo verliet. Met den kreet „leve Frankrijk" viel zij neder. KORTE UEB1CUTËN. De koning van België houdt zich bezig met plannen tot oprichting van een hof- schouwburg te Laeken. Verschillende mogendheden zullen bij de Duitsche regeering pogingen in het werk stellen voor haar landgenooten vrij stelling te verkrijgen van de buitenge wone heffing op het vermogen ten gunste der landsverdediging. De rechtbank te Duisburg heeft den bestuurder van een auto, die op een dag dat dé straten vuil waren, zoo hard had ge reden, dat voorbijgangers en huizen met modder bespat werden, tot een geldboete veroordeeld. Het vonnis overwoog, dat de bestuurder door langzaam te rijden, had kunnen vermijden, dat het slijk in het rond v'loog. Het hof te Dresden - heeft onlangs al een dergelijke beslissing getroffen. To Munster overleed de Kommerziemat Piepmeyer. Aan de stad vermaakte hij vier milloen mark voor een gesticht voor gebrek- kigen uit Westfalen. Friedrich Prinz, een Augsburgsch fabrikant lie^ zijn vermogen van twee millioen mark aan zijn geboorte stad na voor verfraaiingen. De Saksische Tweede Kamer heeft een voorstel der conservatieven, om den sta tionsverkoop van het „Bcrl. Tageblatt" in Saksen te verbieden, verworpen. Het bekende militaire vliegkamp te Villacoublay is gedeeltelijk door een or kaan verwoest. Ér is versterking der infanterie in Ulster aangekomen. Twee oorlogsschepen hebben in de baai van Dublin het anker uitgeworpen. Dé spanning wordt groo- ter. Lord Wemyss, een 96-jarig heer, ver telt in een ingezonden stuk in de „Times" men weet-, dat dc prijs per nummer verlaagd is, dat hij vanaf zijn schoolgaan te Eton dit blad gelezen heeft. Een "vermeldenswaar dig feit voorwaar. Minister Churchill's stoutmoedige vluchten hebben mejuffrouw Hozier, zijn schoonzuster, blijkbaar tot navolging ge prikkeld. Met Hamel heeft zij in een vlieg tuig geduikeld. Het spionnageproces te Weenen tegen de negen Russen is geëindigd. Twee be klaagden zijn vrijgesproken. Do overigen kregen vele jaren gevangenisstraf. Essad pasja heeft voorgesteld in den ministerraad 25000 man op voet van oor log te brengen en met dat leger Epirus te bezetten. Neemt men het voorstel niet aan, dan zal hij heengaan. Naar de correspondent van het „Berl. Tagebl." te Durazzo uit vertrouwbare bron verneemt, zal do Albaneesche regeering over drie maanden met de militaire lichting be ginnen. Men gelooft, dat zulks geen moeilijk heden zal opleveren, daar de Albaneezen al tijd gewillig waren om in hun eigen land to dienen, te meer daar de taal van het com- mado en al het overige Albaneeseh is. Ook verluidt dat de regeering onmiddellijk be ginnen zal met een uitgebreid net van wegen. Griekenland beeft drie dreadnoughts en drie kruisers besteld. De overmacht ter zee op Turkije is hierdoor verzekerd. Gladstone, de gouverneur-generaal voor de Kaapkolonie, heeft de indemni teitswet bekrachtigd. De unionist Long had bedankt als af gevaardigde voor het district. Licsbeek in den Zuid-Afrikaanschen Volksraad. Ge kozen is thans Maginess, lid der arbeiders partij. Bij verkiezingen te St.-Denis, op Reu nion, zijn onlusten voorgekomen. Hierbij zijn dooden gevallen velen werden ge wond. Tal van inenschen zijn gearres teerd. De echtgenoot© van president Wilson is gisteren geopereerd in verband met een val, die ze in het begin dezer maand deed. De rebellenchef Villa heeft meege deeld, dat hij er niet aandenkt om naar het presidentschap van Mexico te dingen. Prins Carol, de zoon van den Roemeenschen kroonprins. Yreeseiyke Scheepsramp te VeneiiB. 58 nienschen verdronken. In Venetic heeft een ernstige scheepsramp plaats gegrepen. Een van de kieme passa- gderbooten, die het Marcusplein met de Lida verbinden, een z. g. n. Vaporette weid Don derdagmiddag om vijf uur door een tor pedoboot aangevaren en in den grond ge boord. Slechts 22 van de 80 passagiers kon den wordtn gered. De 53 overigen verdron- kon. De schuld van het ongeluk schijnt auu den stuurman van de Vaporette te wijten, die in plaats van op zijn koers te letten naai de vlucht van een watervliegmachine keek en blindelings op de torpectoboob invoer, <be een groote boot- en een vlot op sleep touw had. Dc- botsing was zeer hevig. Het achterdeel van de Vaporette werd door de torpedoboot gegrepen en m tweeën gesne den. Daar bijna alle passagiers zich wegens het. koole weer in de groote kajuit opuiel- den, waren zij allen ais in eeu val opgeslo ten en werden naar de diepte gesleept, zoo- dat niemand van hen kon worden gered. Slechts eenige personen, die op het voor- dék stonden, konden tijdig in het water springen, maar zij werden bijna allen door den hevigen storm gegrepen en verdronken. De passagiers waren bijna ailtn tourist-en of welgestelde Venetiërs, die den dag op dë Lida hadden doorgebracht en 'a avonds naai de stad wilden terugkeeren. Tot nu toe zijn nog maar weinig lijken geborgen. Van do dooden zijn nog slechts de ltaliaansche lui tenant Cossi met zijn vrouw en de Russische consul Morsekinski met name bekend. Op de plaats des onheiis verschenen terstond de burgemeester, de prefect en admiraal Cavelli die de leiding der redding op zich nam. Deze gaf bevel het water tob ver in den omtrek te onderzoeken. Aan de red- dingscampagne werd deelgenomen door een torpedojager en de ltaiaansche sleepboot „Titan" die dc plaats des onheils met zoek licht verlichtte. Het ongeluk verwekte groote ontsteltenis in de stad-, te meer daar veel vreemdelingen die met het oog op het bezoek van den kei zer neg langer zouden zijn gebleven, thans waarschijnlijk voor een gTOot deel zullen vertrekken. Deze scheepscatastrophe, heeft de stad. in rouw gedompeld. Do matrozen van de tor pedoboot sprongeu oogenblikkelijk in zee toen de aanvaring had plaats gehad en trachtten de met dc golven kampende men- scben te redden. Luitenant Cossi was even eens te water gesprongen om eenigen men- schen het leven te redden, doch de tot wan hoop gebrachten klemden zich aan Cossi vast, zoodat deze in.zijn bewegingen belem merd werd en in de diepte-verdween. In alle theaters werden de voorstellingen afgezegd. De schepen in de haven hebben de vlaggen ten teeken van rouw halfstok ge- hesohen. De dagbladen verschijnen met rouwranden Op de N iva hebben zich duizenden men- Bclieu verzameld die met groote ontroering de mededeelmgen over den voortgang van den bergingsarbeid afwachten De onnbondiaig: van den Rnsslscheu marine officier. Aan het rapport, door den llussischen ma rineofficier Boljakof, die 10 dagen te Keu len gevangen is gehouden onder verdenking van zakkenrollerij, aan de Russische am bassade te Berlijn utgebracht, ontleent de „Lok. Anz." het een en ander. Boljakof ver klaart cfcit hij op reis naar Dusseldorf tt Keulen een trein was overgebleven om den carnavalsoptocht te zien. bet gedrang werd hij aangesproken door twee werklie den, dit hem vroegen op een fleseli wijn te trakteeren. Hij weigerde, waarop een dei- vragers nep dat Boljakof hem zijn horloge liad willen ontfutselen. Hij werd dadelijk daarop aangehouden en opgesloten, ofschoon hij door zijn visite kaartje, waarop zijn naa-m en kwaliteit ge drukt stond, had trachten te bewijzen, wfe hij was. Zijn kostbaar gouden horloge en een groote som gelds die hij bij zich had, moest hij afgeven. Zijn pas had hij niet bij zich. Hem werd geweigerd zich in verbinding te stellen mot Behrens, den Russisahen marine- agent tt Berlijn. Na vier dagen is Boljakof toegestaan een telegram te zenden aan een ingenieur der firma Scshichau te Elbmg, mot wien hij in opdracht zijner regeering in re- €JrootvorsÉin Olga, do oudeste dochter van den tsaar. latie stond. Het telegram is geschreven, doch niet verzonden Den zesden dag is Boljakof voor den rech ter van instructie gebracht, cue zijn betui gingen van onschuld al evenmin bleek te ge- looven, maar hem ten slotte vergunde een aan ge te ekenden brief aan genoemden inge nieur te richten met verzoek zich in zijn belang tot den Russischen manncagent te Berlijn te wenden. Deze heeft daaraan gevolg gegeven en na. drie dagen, den tienden dag na zijn aan houding, is Boljakof eindelijk op vrije voe ten gesteld. Geen zweem van verontschuldi ging is hem aangeboden. De groeft© der dreadnoughts. Churchill, de Eugelsche minister van marine, heoft in zijn bcgrootingsrede ook gesproken van de grootte der dreadnoughts. De neiging om ze al maar grooter te bouwen schijnt ten einde te komen. Op het oogen- blik wordt er voor ds Engelsche vloot ge bouwd aan vijf linieschepen v-u de klas der „Royal Sovereign." Er zijn gemiddeld 26,000 ton groot. In liet buitenland worden er nog grooter gebouwd. Rusland heeft er een in aanbouw van 32,200 ton, Amerika een van 21,400, Japan een van 40,000, Italië van 29,500, Duifcschlaud van 29,000, en Brazilië, Chili en Argentinië van 28,000 ton. Het nieuwe kaDpn van 37.5 c.M. van do Engelsche vloot doorboort het zwaarste pantser dat nog gebruikt wordt. Churchill vergeleek een gevecht van twee dread noughts in do toekomst met twee eierdop- pen dio elkaar met hamers slaan. Wat de heerschappij der dreadnoughts, ondanks haar zware pantsering, zwaar ge schut en snelheid, ernstig bedreigt is voor eerst, dat do nieuwe onderzeesche booten, tegenwoordig* zooveel sneller varen cn zoo^ veel verder in zee kunnen gaan dan do( oude, en bovendien dabde nieuwste torpe do's ruim elf kilometer lang een vaart van 29 knoop kunnen houden. Dit vermindert de waarde van do zware vuurmonden van de dreadnought aanmerkelijk. Keinere schepen met lichter geschut kunnen ver nield zijn voor zij de dreadnoughts kunnen raken, maar met de nieuwe torpedo's is het anders. De gcheiaiziunijren luoorilaaak. De rechter van instructie te Brest, Bivarfc do La Noé heeft het dossier van dc moord zaak Cadiou op het gerechtshof te Rennea gedeponeerd en verzocht ingenieur Pierre voorloopig in vrijheid te stellen. In afwach. ting van de beslissing- van het Hof, heeft de magistraat bevel gegeven een onderzoek in te stellen in dc buurt van Saint-Pol-de-Léon on Morlain, waar, naar beweerd wordtt de vermoorde of verdwenen fabrikant van la Grand Paludi Cadiou, na den 30en Decem ber herhaaldelijk gezien is. Het blijkt dus, dat de rechter van instruc tie thans ziin oorspronkelijke overtuiging heeft laten varen en er rekening mede houdt dat. de dood van Cadiou in een on verklaarbare geheimzinnigheid is gehuld. De attractie van de tentoon- stelling van vet vee, welke den 27sten Maart te Breslau gehouden zal worden, zal, naar uit. Berlijn aan de „Journal" gemeld wordt, een os zijn, die 2000 kilo weegt, en 2.10 me ter hoog is, het resultaat van de kruising met een zebu. Het beest is het eigendom van keizer Wilhelm, die op zijn landgoed Kadi- uen verscheidene van deze dieren bezit. In het internaat van het col lege voor vrouwelijke leerlingen te Welleby 5(V.-S.) brak dezer dagen brand uit. Twee meisjes hadden gelukkig de brandlucht ge roken en maakten alarm, zoodat de 250 leer lingen, 100 leeraren en beambten in veilig heid gebracht konden worden. Al hun have en goed moesten zij echter achterlaten. B ij d c aardbeving in A k i t a, in het Noorden van Nippon, zijn naar mer> reeds weet 83 personen omgekomen. Echtei is nu ook bekend geworden, dat tengevolge van de aardschokken 300 mijnwerkers bedol ven zijn. Hoeveel er van deze 3C0 begravenen nog te redden zuilen zijn, kan nog niet wor den meegedeeld. De Asawa-vulkaan in Cen traal -Japan is krachtig in werking gekomen

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9