N<>, 16586. Zaterdag; 31 Maart. Tierde Blad. A°. 1914. Brieven van een Leidenaar. Eerste Kamer. LEIDSCI DAGBLAD CCCCLXXV. Ik hoor nooit anders kwaad spreken van Leiden dan door de Leidonaars zelf. ,0f het een algemeene t.relc is in het menschelijk karakter om op zijn eigon stad af te geven, weet ik niet, maar dat mijn stadgenooten daar een handje van hebben, dat is zeker. Als de vreemdeling de eer van onze glad niet ophield, stond het ér slecht tnet ons voor. „Zoo, zoomijnheer komt uit Leiden ;,öm u te dienen." ■„'n Klassieke stad der wetenschap, .Veel geleerdheid zeker?" En als je dan vertelt van een honderd professoren, lectoren en privaat-docen ten en 1400 studeerenden, dan ziet deze Vreemdeling vol eerbied naar ons op. [Verder weet elke vreemdeling van onze kostbare Museums, antieke gebouwen, groote fabrieken, enz., enz., enz., ja, zelfs van onze peueraars to vertellen. 't Is een lust om het aan te hooren. 1 Doch pas sta je op het achterbalkon van onze mooie electrische tram, die je Ivan liet station elke vijt minuien de be- Iroemde slad inbrengt, of je hoort het weer heel anders. ,,'n Dooie boel, als je wat genieten wilt, moei je wel naar Den Haag", en wie .weet wat er al verder volgt. Wie zegt niet dagelijks haast dit lesje mee op? Zelfs van het practisch standpunt van den koopman lijkt mij dat smalen op éigen stad niet aan te bevelen, maar het is voor een groot deel ook onrechtvaardig bovendien. Er zou niets in Leiden te doen zijn? Menschen, leest dan toch do „Agenda van de Week" in het „Loidsch Dag blad." Kornedie's plenty, concerten en wat mooie 1 meer dan een normaal mensch kan verduren, ook met het oog op zijn beurs, voordrachten en lezingen op het gebied van wetenschap, kunst, politiek, soms twee of drie op één avond, tk iaat mij niet veel ontgaan, maar ik moet gul bekennen, dat er in de laatste weken geen bijhouden aan is. En zeg nief, dat dit alleen is voor menschen, wien het niet hindert, dat zij een paar maal per week een achterwiel laten roJlein. Ook voor hen, die weinig of niets kun nen missen, wordt gezorgd. Ik zai niet terugkomen op do goede en toch mooie Volksbijeenkomsten, die nu weder zijn geéindigd. Ik kan mij begrijj>en, dat menig be zoeker bij het heengaan na den laatsten avond den wensch uitsprak, dat er nog eenige zulke avonden mochten volgen. Voor hen en voor de velen, die klagen, dat er hier zoo weinig te doen is, wil ik in 't voorbijgaan er op wijzen, dat reeds Zondagavond in de Sladszaaf de Concert-vereeniging van Haarlems mu ziekkorps, onder directie van don heer Kriens, een volks-concert zal geven. Ik behoef dit niet aan to bevelen. HetHaar- lprnseh Muziekkorps heeft mijn lot niet noodig. De concert-vereeniging geeft sinds jaren populaire concerten te Am sterdam en Haarlem, die door duizenden bezocht werden. En mocht het morgen avond blijken met het concert in de Ge hoorzaal, dat het publiek te Leiden deze soort concerten ook op prijs stelt, dan zullen er meer volgen. liet zal dus van de Leidenaars zelf af hangen of wij weer een attractie meer in onze gemeente zullen hebben. Wie het zonder een bijzondere uitspanning op Zondag niet stellen kan. en wie boven dien van goede muziek houdt, zal onge twijfeld morgen en volgende koeren van de partij Zijn. Men geniet hier voor min der geld dan een dagretonrtje derde klasse naar Den Haag méér dan men tiaar allicht voor een aanzienlijk entrée genieten kan. Het inoet nu eens uit zijn met dat trekken op Zondag naar Den Haag. Wie bchoefle heeft, om uit te gaan, kan zijn geld hier ook kwijt worden; er profi- ieeren dan nog Leidsche neringdoenden van. Er wordt dikwijls geklaagd, dat er zooveel welgestelden naar Den Haag paan verhuizen, waardoor de gemeente kas zooveel schade lijdt, omdat rij dan niet meer bijdragen in de belastingen; maar ik geloof, dat door het herhaalde lijk bezoeken van Den Haag voor uit spanningen, voor het doen van inkoo- pc.ii en voor welke doeleinden al meer, de gemeente feitelijk veel moer wordt benadeeld. De vreemdeling maakt bij voorkeur ge wag van onze museums. Hocvoef Lei- deriaren, die luide klagen dat hier niets is, kennen deze kostbare verzamelingen, waarin op 't gebied van wetenschap, nij verheid en kunst, ja zelfs voor het am bacht heel veel valt te leeren? i En mocht men, enkel op zichzelf aan gewezen, er te midden van een over weldigende veelheid stof, hulpeloos Staan, men heeft zich slechts met ande ren tot een gezelschap te vormen en leen verzoek tot de directie onaer Mu- bea Ie richten en men wordt door we tenschappelijke leiders rondgevoerd. M'y hebben sinds geruimen tijd onze Leeszaal en ïibliotheek „Reuv.ens", waar »nen voor niemendal do meeste dag- en weekbladen en de bests tijdschriften leest. Behoeft men zich dan te vervelen ba landerig te worden? Rn dan dg ysJe vergaderingen, HM zijn in de laatste jaren vooral onze Stu- denten-vereenigingen, die de beste spre kers over speciale onderwerpen laten optreden en de deuren van liet Academie gebouw wijd open zetten, om er ook be langstellenden buiten de studentenwe reld van te doen profiteeren. Soms zijn er zoo bedroevend weinig hoorders en voornamelijk ontbreken er de burgers. En dan slagen, dat er niets te doen is, dat rnen hier haast versuftl Ik zeg niet, dat iedere man en iedere vrouw nier on elders naar toe moet gaan. Vindt iemand zijn geluk en zijn vrede in den huiselijken lering, opper best; maar ik sc-hryt hier voornamelijk voor hen, die zich verbeelden, dat wij hier in Leiden zoowat halt om half ver somberen en vereenzamen. Zij hebben ongelijk. Laten zij nu ook dit ongelijk bekennen en zich voornemen voorlaan het schimpen op Leiden na te laten I Ik wou wel eens weten, wat velen van die klagers zelt doen om de stad vooruit te brengen. Steunen zij de goede zaken, die hier zijn, met hun geld, met hun tijd, met hun persoon? Willen zij meehelpen goede dingen tot stand te brengen? Klopt men niet. tevergeefs bij hen aan, als men zich ergens voorspant? O, ik weet het wel, ook aan Leiden ontbreekt nog veel. De toestanden zijn hier nog lang niet alle zooals zij moesten en konden zijn. Maar dat ligt dan ten slotte immers ook weer aan de men schen, die de Leidsche gemeenschap vormen? En daarom, medeburgers, groot en klein, voortaan niet meer over Leiden en do Leidenaars, over de start en haar bestuur klagen, maar zelf er toe mede werken om haar vooruit te brengen en haar te doen rijzen in de ac.hling van ingezetene en van vreemdeling beiden. Wie geen gevoel van eigenwaarde be zit, verliest zichzelf; wie de stad zijner inwoning niet hoog houdt, werkt voor het minst niet mede tot haar vooruit gang in stoffelijkcn en in zedelijken zin. En dat js toch van ieder een eerste burgerplicht. Leo van Steyn. t Geheel onverwacht komt uit Elampes het bericht, dat Leo van Steyn over leden is. Geen ongeluk heeft een eind gemaakt aan het leven van dezen vliege nier. Van Steyn is overleden aan veronal- vergiftiging. Den laatsten tijd leed hij in erge mate aan slapeloosheid. Hij nam hiertegen veronal m en een te groote dosis heeft den dood veroorzaakt. Korten tijd geleden werd gemeld, dat Van Steyn de aviatiek vaarwel zou zeg gen. Deze tijding maakte indruk, want Van Steyn mocht zich in een groote populariteit verheugen. Juist bleek dit bericht niet, want na derhand is Van Steyn weer in Ktampes opgestegen en heeft er eenige vluchten volbracht. Ilij had de vliegsport lief om haarzelf; bij was en bleef amateur. Het ,,Vad." geeft omtrent, den sym- palhieken jongen man vele bijzonderhe den, waaraan we het volgende ontlee- non. Leonard George Van Steyn werd op 1 Juni 1884 te Amsterdam geboren, waar hij "de lagere school doorliep. Later telde het Haagscho Gymnasium hem onder haar leerlingen en in 1903 stond hij in geschreven aan de Leidsche universiteit. Zijn studies daar werden onderbroken door het vervullen van militieplichten en door een tweetal reizen naar Indië, waar zijn broeder, II. G. van Steyn, in 1907, als luitenant-ter-zee diende,'en er later de vliegeniers-nalatenschap van luitenant Rambaldo aanvaardde. Dit had indirect bet gevolg, dat de broeders vlieglessen gingen nemen. Aan vankelijk te Cannes en Antibes, maar de jongere vertrok spoedig, in 1913, naar de Farman-school te Etampes, waar Pierre Gougueheim zijn leermeester werd. Den lsten Maart 1913 haalde hij zijn brevet: Op 27 Augustus vloog hij van Etampes naar 's-Gravcnhage. De afstand, 439 K. M., legde hij, met tegenwind, at in 6 uur tijds. Op „Duindigt" waren toon, op het oogenblik van dalen, slechts wei nig personen aanwezig. Melden we nog alleen zijn lioogtevlucht op .26 September, toen hij tot 2880 M. steeg en daarmede bet Hollandsche record op zijn naam bracht, en zijn tocht met passagier, luitenant Van Hofstee, op 24 October, toen hij door tot 2300 meter te stijgen, ook het hoogterecord met passagier verbeterde, dat sinds 11 October, mét 1880 meter reeds op zijn naam stond. Toen het hem mislukte een verbin tenis met den Minister van Oorlog aan le gaan als militair vliegenier, keerde hij nadal hij kort te voren naar Soester- berg gevlogen was, van waar h'J met kapitein Wallaardt Sacré als passagier naar „Duindigt" terug kwam naar Etampes terug, nadat hij ook aan de jongsto manoeuvres had deelgenomen. De tocht naar Etampes was een der onaangenaamste uit zijn loopbaan. Eenige malen moest hij onderweg wegens panne of wegens ruw weer dalen en eerst na ruim een week zag Etampes hem op de vliegplaats terug. Hel zou zjjn laatste grpote vlucht zijn. lt de Omstreken. AALSMEER. Rij Seschikking van den Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel, is benoemd tot lid van de commissie van toezicht op de Rijkstuinbouwwinter- school, dlhier, de heer C. Kossseii AAVzn., alhier. ALPHEN. Door het bestuur der afd. Alphen en O. van de Holl. Maatsch. van Land bouw is besloten, dal de kookcursus voor boerendochters, die tijdelijk was ge staakt, in Mei a.s. zal worden voortgezet. BODEGRAVEN. Voor de afd. Bodegraven van. „Volksonderwijs1' trad voor een volle zaal als spreekster op mevrouw Van RielSmeenge met het onderwerp„De geest des tijcis en Volksonderwijs". De korte inhoud van haar boeiende rede komt hierop neer: Het is voor de kinderen van hot volk in den te^enwoor- digen tijd met zijn groolen strijd om het leven een vereischte, dat zij goed onder wijs ontvangen, liet aantal leerjaren dient uitgebreid en het herbalingsonder- wiis verplicht gesteld te worden. Vak scholen, zoowel voor jongens ais voor meisjes, .moeten or nog nïeer opgericht worden. Dit is niet alleen noodig om de vormende waarde van het onderwijs, maar ook uit een stoffelijk oogpunt be schouwd, is' dit noodzakelijk. Wie gx?en goed onderwijs in zijn ieugd genoten heeft, kan in de maatschappij immers niet vooruitkomen. Te betreuren is het, dat nog zoovele kinderen van kramers en schippers óf geen; ót onvoldoende onderwijs ontvangen. Verder hield de spreekster een pleidooi voor de open bare school als de volksschool. Voor en na de rede van de spreekster zong de zangvereeniging „Zanglust" en kele nummers. Verschillende ingezetenen, alhier, die hun panden nog met aan de water leiding hadden aangesloten, zijn door den kantonrechter deswege veroordeeld tot boeten. Rij den dienst der direclo belas tingen is verplaatst met ingang van 16 April de kommies 2de kl. J. J.'Fraa- ken van IJsselstcin naar Bodegraven. De verplaatsing van den kommies 2de kl. W. A. den Adci'van Bodegraven naar Amsterdam (Gem. D.) gaat in 16* April 1914 inplaats van 1 Mei 1914. HAZERSWOUDE. Do heor A. H. Goldberg- Jr., ia benoemd tob opzichter aan de gasfabriek te Alkmaar. Tot voorzitter van de opgerichte Ch'tv gemengde zangvereeniging is benoemd de hoer J. O. Gaarkeuken, tob tweedon voor zitter do hoer S VeLlekoop, tob seöretaidi^* do boer S. van Boek Sniz., tob penningmeester do lieer li. van Gorkum- en tob algemeen secundus de heer J. O. Windhorst. Als direc teur is benoemd de hoer L. J. Windhorst, al hier. De anti-revolulionnaire kiesvoreeniging „Nederland en Oranje" benoemde in plaats van den heer W. C. van Dam, die de gemeen te gaat verlaten, den hoer C. W. Op pel aar als bestuurslid. De ontvangsten waren f 55.70, de uitgaven f 38,27, zoodot er oen batig saldo is van f 17.43. Het. aantal leden be draagt van den Rijndijk 18 eu van lieb Dorp 107. KATWIJK-AAN-ZEE. ORANJE-VEREENTGING. In do Gemeentezaal werd gisteravond de jaarvergadering gehouden van deze Vesreoni- ging. De voorzatter sprak den wensch uR, dat ook Ivatwijk-aan-Zee in zijn geheel meer belang stelling voor 'de V-er. mocht aan den dag loggen, vooral wat hot financieele betreft. Bij liet innen der contributies toch hadden dertig leden geweigerd deze te voldoen. Blijk baar gevoelen velen slechts sympathie voor do Ver. tob zoo lang er wat te doen is. De Voorz. wekte de aanwezigen op, in eigon' kring leden te werven. Hierna verkreeg de secretaris liet woord voor de notulen, welke onveranderd worden goedgekeurd. Do rekening en verantwoording van dén penningmeester kwam in hoofdzaak hierop neer, dat in hot afgeloopcn boekjaar do ont vangsten waren f 1372.96, de uitgaven f 1361,0172» zoodat. een batig saldo in kan bleef, groot f 11.9472 De Voorz. benoemde de loden J. J. Kraal, R. P. Tjebbea en J. A. M. Waterreus, in de commissie -tot het nazien der rekeningen. De heer Kraal bracht daarna een zeer gunstig* rapport uit over het gehouden geldelijk he lleer. Uit het verslag- van den secretaris bleek, dat hot ledental der Ver. met een dertigtal verminderde, o.m. doordat velen het doel der Ver. niet kennen, n.l. het verschaffen van oen feest aan de kinderen. Do heer Senf had zich bij zijn periodieke aftreding niet herkiesbaar giesteld als be stuurslid en werd door dr. D. L. van Elk vervangen. Tot voorzitter was benoemd de heer L. H. Slotemaker. Do Voor. zei, dab na den gehouden 'gékos- tumeerden optocht op 4 September een op roep aan de deelnetmérs waa' gedaan om oen bijdrage aan de kas tot tegemoetkoming in de huurprijzen der kosturnes. Van de 80 hadden, sleohts 4 daaraan gehoor gegeven. De nu gehouden bes t uursverkie'zing tot resultaat, dat de aftredenden, de hoeren A. Bader, D. Bakker en P. J. J. Paling, allen met op één na algemeene stemmen wer den herkozen; allen lieten zich hun her kiezing welgevallen. Hierna komen m behandeling plannen tot feestviering. De Voorz. stelt voor dit jaar op den verjaardag der Koningin voor de kinderen een schoolfeest te organiseeren en vraagt daarna wie der leden oen ander plan heeft. De heer Bader wil eveneens dit jaar een gewoon kinderfeest geven, om, als or dan een belangrijker saldo is dan in 't afgeloopen boekjaar, in 1915 op flinke wijze een voLks- fecst te organiseeren. De heer Waterreus stelt voor zoo moge lijk nog dit jaar een volksfeest be geven. De Voorz. is het hiermee eens, mits do voorstel ler een middel aan de hand doe om, wat met gemakkelijk gaat, de noodiga gelden bijeen te krijgen. Nog wordt voorgesteld ook dit jaar weer een vuurwerk af te stekeu. doch met het oog op do hcagc kosten daaraan verbonden, wordt besloten, dit tot een volgend jaar uit te stellen. De toezegging van beroep naar de Nod.- Herv. Gem. te Egmond-aan-Zoe is door den heer A. J. van Wijngaarden, candidaat al hier, aangenomen. Schreven wij, dat hier eon Chr. Iviesver- eeniging voor leden van den Raad zou wor den opgericht, wij vernemen tha.ns, dat de A.-R. Kies ver., die het initiatief daartoe had genomen, op haai- besluit is teruggekomen. LEIDERDORP. Het voorschot, over 1914 aan de ge meente uit to keoren, als Rijksbijdrage in de kasten van het onderwijs, bedraagt f2375. Dc teekeningen, vervaardigd door leer lingen der Ambachtsteekensohool en ten toongesteld in het gebouw „Irene", trokken veel belangstellenden. De jury kende een 17-tal prijzen loc, voor liet- inecrondeei be staande in nuttige gereedschappen op bouw kundig gebied. LISSE. In tegenwoordigheid van de Com missie van Toezicht en de leeraren, wer den gisteravond door den Rijksteinbouw- Ieeraar, den heer IC. Yolkertsz, de lessen gesloten van den Rijkstuinhouwwinter- cursus. Uitvoering gevende aan een desbe treffend Raadsbesluit van oomgen tijd geleden, heeft man de urinoirs hier ter plaalse naar Leidsc-h model met heester gewassen doen omringen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. In do gehalveerde zaal van „Ons Huis*' hield gisteravond do Noordwijkscbe Vereehi- ging voor Drankbestrijding een leden verga dering. De opkomst was bedro?vend. Dc voorzitter, dr. C. H. Hermlanides; had do leiding. Een bestuursvoorstel, om deVer- eeuiging' aan te sluiten bij d?n „Volksbond tegen Drankmisbruik," was hot hoofdpunt der vergadering. De voorzitter zette de voor deden daarvan uiteen. Do vergadering keur de dan ook het aansluiting^ voorstel goed. In verband met deze aansluiting moest het reglement aangevuld en gewijzigd- worden. Daarna besloot men tot het houden van den jaarlijksclien feestavond in de eerste week van April. KIEUW-VENNEP. Gisteravond gaf de zangvereeniging „G. V. H. L.", haar tweede en laatste uitvoering in dit seizoen. Een zeslal num mers werd gezongen, waarvan vooral „Zonnelied" van Van Eginond prachtig van samenklank en voordracht was en dari ook onder diepe stilte werd aange hoord. Met daverend applaus werden zangers en zangerresscn Beloond. Daarna werden een tweetal toonoel- s( nkjes opgevoerd en goed gespeeld. Een bal besloot dezen avond. RIJNSBURG. Op hot Volkspetilionnemcnt voor Plaatselijke Keuze nebben in deze ge meente 747 personen geteekend. TER-AAR. Bij de stemming van één lid van den Gemeenteraad (vacature-li. C. Kroft) is gekozen de heer W. Kroft, (R.-K.) met 240 stemmen. De hoer H. Hendrikse (Chr.-Hist.) verkreeg 125 stem men. 5 stembiljetten zijn van onwaarde verklaard. WOUBRüGGE. Ons historisch kerkgebouw zal Zon dagavond voor het eerst electrisch wor den verlicht. De kaarskronen m het ge bouw zijn behouden gebleven en door electriscne lampen vervangen. De overige lampen ziin aan de luifels der banken aangebracht. Bij het proefbranden vol deed het licht als naar gewoonte, uit nemend, GEMENGD NIEUWS. Het ziet er mot de velden op het oogenblik treurig uit, zoo meldt men ons uil Haarlemmermeer. Plassen water staan op het land en de geheele bodem is doorweekt. Begrijpelijk, dat de land- houwer iederen dag verlangend naar een zonnetje uitziet, want het is de zaaitijd voor verschillende gewassen, behalve de bieten. Het spreekwoord zegt, dat Maart eenige zomerscbo dagen geeft, doch tot nog toe laten dia op zicli wachten. Hopen we, dat er spoedig droogte komt, want het begint et heusch beden kelijk uit te zfen4 Oorlogabegrooting en V estingbogrooting. In de gisteren voortgezette vergadering zei minister Bosboom aan de opmerkingen betreffende de rechtsgeleer de opleiding van officieren nog nader zijn aandacht te zullen wijden. Op de opmer kingen betreffende den maalmolen en de graansilo kon spr. thans niet diep ingaan. Hij weet zeer goed, dat de voorraadschu ren aan de Zaan en te Amsterdam best voorzien zijn, doch het is hem evenzeer be kend, dat er tijden van politieke spanning geweest zijn, dat de toestand geheel anders was, en dus is het wenschelijk, dat de Re geering over eigen voorraden beschikt. Verschillende voorstellen zijn ingekomen en thans in onderzoek. Wat de stelling Am sterdam betreft, gelooft spr., dat men het er met een energieke verdediging langen tijd zal kunnen uithouden. Voor het werk van zijn voorganger heeft spr. alle respect. Van diens organisatie is hij geen voorstander, doch hij wenscht niet diens arbeid, waarmede pas een proef wordt genomen, het onderste boven te gooien, het geen Zeker verwarring zou stichten. Dat spr. zal trachten tot een verdubbelstelsel te komen, wil hij gaarne beloven. Enkele kapiteinsplaatsen zijn vacant ge- blevon, om niet midden in een cursus aan militaire onderwijsinrichtingen leeraren te onttrekken. Een zeer snelle promotie tot kapitein had pas plaats gehad en reeds was er een overcompleet aau kapiteins. De Mi nister overweegt een automatische promotie in het algemeen, ten einde veel naijver te voorkomen. Het herexamen voor voorgeoefendheid heeft spr. ingesteld, nadat in de Tweede Kamer op hem sterke pressie was u.tg~ oefend in zake examoneischen, enz. Slechts een deel van do jongelui kon spr. aan dat herexamen laten deelnemen,. en hij koos de genen, die twee onvoldoenden hadden. Wat de aanvoering van de cavalerie-briga- de betreft, we beschikken over weinig cava lerie, die dus bestemd, is a double usage. De strategische cavalerie, die zich niot aan een gevecht kan wagen, zal geleidelijk ont wijken. Spr. acht zich niet gerechtigd in de bestaande bevelvoering, o cl is die niet direct do zijne; dadelijk -ver - ering te bren gen kon spr. reorganiseeren en behoefde hij niet op geld te zien, daa zou hij de stra tegische cavalerie samenstellen uit de helft dor tegenwoordige cavalerie, 'meer wielrij ders, rijdende artillerie (mitrailleuses) en luchtvaart., Do overige'cavalerie kon dan worden ingedeeld bij de divisies. Spr. kan nog niet bepalen,, dat de inspecteur van de cavalerie ook per se zar móeten optreden als bevelhebber der cavalerie-brigade. Met de financiën zal spr. rekeniug moeten houden, wat hervormingen betreft. De heer P o l ak dringt aan op ver plaatsing van de schietbaan aan de over zijde van het IJ om plaats te maken voer de Ned. .Scheepbomvmaatschappij, die ruim te te kort komt. Do Minister zegt den heer ip'olak overweging toe betreffende verplaatsing van de schietbaan over het IJ. De oorlogs- en vestingbegrooting worden daarna zonder hoofdelijke stemming aan genomen. Beg rooting Curasao. •Zonder hoofdelijke stemming werd ver volgens vastgesteld het slot der rekening var. de koloniale uitgaven en ontvangsten voor Curasao over 1910. Begrooting Suriname. De heer B a v i n c k wijst op de ont wikkeling van het bijzonder onderwijs. Hoo- ger subsidie durft spr. niet vragen, echter dringt hij aan op intrekking van een bepa ling, dat slechts subsidie kan worden ver leend, indien geen schoolgeld wordt gehe ven. Voorts betreurt spr., dat onderwijzers hun recht op pensioen verbeuren, iudien zij naar Suriname trekken. Z.i. moest het mo gelijk zijn, dat zij hier te lande met da premiebetaling doorgingen. Dat zou zeker het onderwijs in Suriname ten goede komen. De heer Van Kol bespreekt de economische crisis in Suriname. Evenals iu een huishouding, waar het minder florissant gaat, zoekt men zondenbokken. In 1918 tal het verbruik van opium absoluut worden ver boden. Spr. hoopt niet, dat deze radicale maatregel later weer uit eeD financieel oog punt zal worden iagetrokken. In de bananen zag men eindelijk een uitkomst, doch ook die cultuur is tegengevallen. De suikerindu* strie kon er zeer goed worden beoefend, in dien slechts geld kon worden verschaft. Da Regeering trachtte cr handel en industrie te bevorderen. Een gelukkig voorbeeld is do hoedenindustrie. Jammer, dat de lieden zoo weioig behoeften hebbeu, en dus weinig lust tot arbeiden toonen. 'Moeilijk is het echter kunstmatig behoeften te gaan scheppen. Op hygiënisch gobied is de Regeering in haar plichten te kort geschoten. De verschillend© ziekten, die er heersehen, gaat spr. succes sievelijk na en wijst op den achteruitgang in Kantal van de iulandsche bevolking en van 'de creolen. In den Napoleontischen tijd is er door de Engelschen een volkstelling gehouden. Spr. zou wenschen, dat een volks telling door ons werd gehouden en we aau Engeland de resultaten der vroegere telling opvroegen. -Er heerscht zelfs nog vermomde slavernij. Niet mot Europeesche emigranten, zooal*

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13