„A la Corsïtière Raiondt", E. BRANDSMA, Meisjesjurken Electro - Monteur. SCHft AVENDIJK's 1 millfoen galden. H. 8EEHEER, Aalmarkt 13. Tel. 831. N°. 16584. Donderdag 19 Maart. Tweede Blad. A°. 1914. Buitenlandseh Overzicht. Na den Dood van Calmette. GEBBs. CHBISTIAANSE. Firma OE WJflLSE, Breestraat 93. Kan terstond geplaatst worden: een bekwaam EJecfra-JÉonteyr. 22 Techn. ea Electrotechn. Bur. VAN DER HEYDEN LIGTVOET, Botermarkt 20 34 Bresstraat 34. Eerste-klas Huis voor GOEB passende Corsets Atelier voor het maken van Dorsets en Buikbanden op uiedasch advies. Tevens: Wasscfaen, Reparaeren en Vermaken van Corsets, SPOEDIG, NET, BILLIJK. Ca. D. RAMONDE, Corsetière. Pension ter overname. Eng.-Amerik. Magazijn, Breestraat £53, iT" Apparaat voor - Kamergymnastiek 's-GRAVENHAGE, Japanscke en Ckmeescke THEEPOTJES. GEPLAATST KAPITAAL HET JAARVERSLAG WORDT OP AANVRAGE TOEGEZONDEN Geeft uit 5 pCt. Okligatieii a iooy2 PCt. MEU3ELREPARATIES. LEIDSCH DAGBLAD C&illaux is heengegaan. Onmiddellijk na dat hem de daad van 'zijn vrouw was be kend gemaakt, heeft hij tot heengaan be sloten. Hij is waarschijnlijk niet de eenige, die heengaat. Er wordt ook gezegd, dat Monis van plan moot zijn af te treden en Fabre, de procureur-generaal, zou ook on mogelijk zijn. In de Fransche pers is aan commentaar op de beruchto Kamerzitting, waarvan we gisteren melding maakten, geen gebrek. Het weder-instellen van een commissie van. onderzoek in do zaak-Rochelto en do her benoeming van Jaurès tot voorzitter wordt, eooals te begrijpen valt, verschillend be oordeeld. De conservatieve „Echo do Paris" oor deelt: „Niets kenschetst beter de onbehol pen houding der Kamer, dan dat zij aan Jaurès onbeperkte macht heeft verleend, Jaurès zal als leider van do liochette-com- missie do opperrechter van do republiek zijn. Hij zal kunnen verhooron en vervolgen en de invloedrijkste staatslieden zoowel als de nederigste burgers kunnen gevangen ne men. Van alle schandalen, die het eindo dezer par lemen tai re zitting heeft gebracht, is dit zeker niet het kleinstede Senaat «Boet echter het besluit nog goedkeuren en met grond valt to betwijfelen, of hij zich daartoe zal 1 oenen." De radicale „Rappel" schrijft: „Deze zitting, waarin do tot verval gedoemde op positie met lage lasteringen, domme praat jes en afschuwelijke leugens voor den dag kwam, was walgelijk. Een blos van schaam te etijgt ons naar de kaken, bij de gedach te, dat buitenlandacho ambassadeurs, niet een spottenden glimlach op de lippen, deze Sitting bijwoonden." Jaurès schrijft in de „Humanitè"„Do commissie zal zonder zich te 6 tor en aan cliques en partijgroepen, zonder vooringe nomenheid en zonder oogendienarij het volle licht op de zaak laten vallen. Het is immers de eer der republiek en de groot heid van Frankrijk, dat het in de moeilijke pren zijn heil zoekt in hot verspreiden van jicht." De commissie zal dezer dagen reeds bij- <wn komen. De ministerieele pers veroordeelt op de felste wijze do laaghartige cn verraderlijko manoeuvre van Bocthou, die zich het rap- porfc-Fabro, waarvan hij kennis droeg in zijn hoedanigheid van minister van Justitie, toeeigende, heb drie jaar lang „in zijn zak" hield en het daarna aan do „Figaro" en andere bladen mededeelde om zijn politie- ken tegenstander Caillaux ten val te bren gen. Briand, die het stuk aan Barthou, zijn opvolger als minister van Justitie, overgaf met de andere archieven van zijn departe ment, heeft zich, zegt men, in do gister morgen gehouden bijeenkomst, van de ^ofdaanvoerders der „Féderation des Gau- ches", verzet tegen Barthou's plan om het in de Kamer voor te lezen. Briand's afwezigheid bij de zitting in den loop waarvan hij herhaaldelijk word ge noemd, trok de algemeene aandacht. Een gerucht, dat do minister van kolo niën, Lebrun, en de onderminister van oorlog, Maginot, zouden aftreden, wordt ten stelligste tegen gesproken Caillaux heeft zijn vrouw reeds eenige malen in de gevangenis opgezocht, eens met het tienjarig doohtertje uit haar eerste huwelijk. 't Ia onbegrijpelijk OPTREDEN dat de militante kies- EUFFRAGETTES. reohtstrulsters in En geland het verkeerde van haar optreden niet gaan inzien. Er to int geen eind aan al haar wandaden. Weer is er een staaltje, dat er op wijst, dat zelfs pér- sonen niet veilig mëer zijn. In do corridors van het Lagerhuis bevend zich een man, die zich niet zoo gemakkelijk bewoog als de andere heeren. Het trok de aandacht en de politie interesseerde zich voor het heerschap. Al spoedig bleek dat ,men met oen dame te doen had. En in haar bezit vond men een zweep. Dit geschiedde eergisteravond en giste ren moest ze voor den reoht-er verschijnen. Daar verklaarde ze dat de zweep moest die nen om minister Asquith of Mac Kenna af te rossen. Alsof daarmee het kiesrecht zou worden verkregen. Het jufjo is tot zes weken dwangarbeid veroordeeld. Toen de koning en do koningin I gistermiddag in den „Palladum" music-hall een v/eldadigheidsvoorstclling bijwoonden, werd de voorstelling een paar malen ver stoord, doordat suffragettes een en ander 8chreeuwdon over mishandeling van Mrs. Pankhurst en van de bovengaanderijen suf fragettes literatuur in de zaal wierpen. De vrouwen werden uit de zaal verwijderd. Mannen van beteekenis, DUITSCHLAND mannen, die weten dat EN RUSLAND, hun woord meer waarde heeft dan van den ge wonen doorsnee-mensch, kunnen toch soms hoogst onvoorzichtig zijn. Tot deze menschen behoort ook de Rus sische graaf Bobrinsky. In dagen dat tus- schen Rusland en Duitschlaud de verhouding toch al niet te best is, zegt hij aan een redacteur van de Hongaarscho „Az. Est" dingen, die slechts meer verbittering kun nen 6 opwekken .Die redacteur interviewde vele autoriteiten en ook den graai over Rus- land's krijgstoerustingen en in heb onder houd zeide Bobrinsïcy, dat Rusland geenerlei vijandige gevoelens tegen Hongarije koes tert, maar met Duitschland zal het over korter of langer tijd een afrekening hou den. Want Rusland kan de expansie van Duitschland niet langer verdragen, en maakt zich gereed voor de afrekening met het ge- heele Germaansche ras. Rusland, zoo verklaarde de graaf verder, heeft de Dardanellen noodig, om niet te 6tikken. Maar dit is niet heb eenige. Ook bij de onderhandelingen over het handels verdrag met Duitschland heeft Rusland den steun van een sterk leger noodig. Want Rusland laat zich niet weer door Duitsch land scheren, als in de dagen van den Ja- panschen oorlog, toen Duitschland van de. moeilijke positie van Rusland gebruik maakte, om zich zelf te be voordeel en. De overdrijving ligt hier dik op. Rusland kan in vredestijd vrij door de Dardanellen varen en er zal dus geen sprake zijn van stikken. De graaf ia oorlogszuchtig gestemd en daaraan zijn z'n beschouwingen over de krijgstoerustingen toe te schrijven. KOUTU li£UitUTË\, De Fransche tninisteir van oorlog heeft den prefecten in hun hoedanigheid van voorzitters der militieraden aangeschcoven miliciens aan een strenge keuring te onder werpen. Bij die keuring moeteji dezelfde oischen geldon, die aan vrijwilligers worden gesteld. Men verwacht dat hierdoor in 1914 een, veel grooter aantal rekruten, zal worden.^ afgekeurd dan verledenjaar. In Servië zal de Grondwet, in hoofd zaak het hoofdstuk voor de iroonopvol-s - ging, worden herzien. Dc tsaar van Rusland moet hiervoor clen staat hebben gegeven in verband met het huwelijk van een zijner dochters met kroenprins Alexander. De oudste zoon van koning Peter, prins Geor ge, heeft namelijk afstand van zijn rechten Italië heeft een nieuw Kabinet. De samenstelling zou zijn als volgt: Salandra-, minister-president en binnenlandscho za ken Di San Giulianobuitenlandsche za ken Martini: koloniën; Darijustitie; Rava: financiën; Rubinischatkist; Da- neo onderwijs Ciuffelliopenbare wer ken Ricciolandbouwgeneraal Spin- gardioorlogschout bij nacht Millo ma rine. De Roemeensche Kamer heeft met honderd togen één stem en acht blanco'* in eerste, lezing een wetsontwerp tot voor bereiding eencr grondwetsherziening goed gekeurd. De Engelscho arbeiderspartij is voor-; nemeiis een deputatie onder leiding van den heer Ramsay Mac Donald naar Zuid: Afrika te zenden om met generaal Bothal te onderhandelen over de deportatie der arbeidersleiders. De Zuid-Afrikaansche regeering heeft er heel wat gold voor over gehad om zich de negen arbeidersleiders van den hals te' schuiven. Minister Smuts heeft verklaard, dat aan de directie van de „Umgeni", be halve bet gewone tarief voor hun over tocht, nog 1000 extra was betaald, voor de 6chade, die zij had geleden, doordat zij, tengevolge van het overhaaste vertrek on de ononderbroken reis minder passa giers dan gewoonlijk had kunnen opne- Storm en Hoogwater. In Frankrijk. De hevige storm, die gedurende do laatste dagen iu bijna geheel Europa heeft gewoed, en in sommige landen de kracht van een orkaan verkreeg, heeft ook op vreeselijke wijze op de Fransche kust huisgehouden. Calais, Dieppe, Havre, Brest, La Rochella en nog andere plaatsen aan de kust hebben zwaar te lijden gehad. De stoombootdienst tusschen Boulogne en Folkestone moest tijdelijk worden opgehe ven. Te Dieppe moesten passagiers uit Pa rijs met bestemming naar Engeland, nood gedwongen hun reis afbreken, daar het we gens den hevigen Btorm. onmogelijk was, de baven to verlaten. De kust tusschen St. Valéry en Griel is zwaar geteisterd. Vijf etoombooten, te zamen met 40 man aan boord, zijn vermoedelijk vergaan. Te H&vre werd een pier in aanbouw aan stukken geslagen waardoor voor 720.000 franc schade werd berokkend. Twintig stoombooten werden bij Arcachon op het strand geworpen. Bij Mers steeg de zee tot een buitengewone hoogte en hét omliggende land staat- een halven meter on der water. In verscheidene plaatsen is de grond zoodanig doorweekt van zeewater, dat een aantal villa's zijn ingestort. Te Rouon stortte een muur van het artille rie-arsenaal in. Een vrouw en haar zoon, die tegen dien muur bescherming tegen den woedenden stormwind hadden gezocht, wer den verpletterd. Te Belle ïslo woedde een ontzettende or kaan. Golven van niet minder dan 250 .voet hoog bedreigden do omstreken met algehee- le verwoesting. Ook to Bordeaux en omstre ken heeft de storm onberekenbare schade aangericht. De Maas stijgt nog steeds en heeft bijna het peil van den watersnood van 1910 be reikt. De gansche Maas-vallei is over stroomd. In België. België heeft verschrikkelijk veel te lijden ran overstroomingen. De watersnood heeft te Berlaero een schrikkelijke ramp veroorzaakt, welke de gansche streek in verslagenheid gedompeld cheeft zoo lozen wij in de „Nieuwe Gazet". De Schelde was op gaasch haar loop buiten mate gezwollen en op verscheiden plaatseu buiten haar oevers gevloeid. Op andere plaatsen vreesclo men voor dijkbreuken en do schrikkelijke gevolgen, die daaruit voort spruiten. Deze vrees was maar al te ge wettigd en is opschrikkelijke wijze te Ber- - laere en omtrek bewaarheid geworden. Het water klom 6teeds hooger en de strooming werd geweldiger en onstuimiger. Rond 10 uren, toen de oeverbewoners reeds te bed waren, brak de Scheldedijk, nabij de brug, die de grensscheiding van Berlaere en Sclioonaerde'uitgemaakt, door. Op nog tien andere plaatsen werd de dijk doorgebroken. Het water stroomde met verschrikkelijk ge weld cfoor de openingen en overrompelde den ganachen omtrek, Berlaere, Schoooaei* de, Appels en zelfs Zele». Men begrijpt licht welke opschudding dez® ramp in de dorpen verwekte. De bewoners werden uit hun slaap gewekt en begrepen dadelijk het gevaar, dat hen bedreigde. Zij moesten vluchten, want daarin alleen be stond hun redding 1 't Was een akelig ea verschrikkelijk schouwspel temidden van den duisteren nacht; het hulpgeroep der geteis terde bewoners, het geloei der dieren en heft geklots van het water te hooren. Het was een wilde vlucht voor heb nakende doodse gevaar. Vele personen vluchtten ook naar de bovenkamers en de zolders, waar zij blokkeerd bleven, tot men hèn kwam redden Meer dan 150 huizen waren overstroomd* het water stond er 1 meter 60 tot 2 meters hoog in. Zes personen van Berlaere werden door het water verrast en vonden er den dood ia. Mem heeft hun lijken reeds gevonden. Aan het Veer is de dijk nog op drie plaat sen doorgebroken. De schade is onborekeo- baar. Minister Helleputte is, vergezeld door cijo kabinetsoverste, een ingenieur en verschei den overheden, ter plaatse gekomen. In Dnitachland. Te Wezel heeft de hooge waterstand aan zienlijke 6chade veroorzaakt. Aan de ha vens 6taan de pakhuizen tot heb dak ia hol» wat-er. Enkele gebouwen zijn reeds door den st-orm meegenomen. In de straten, die aan do haven grenzen, staan de huizen tot halverhoogte in het water. Do Rijn vormt met do gezwollen Lippe een onafzienbaar meer. Op het land zijn vele woningen geheel door water om ringd. In itnsland. Nu de telegrafische gemeenschap gelei delijk: wordt hersteld, blijkt eerst, welk een onheil de orkaan, die in Zuidelijk Rusland heeft gewoed, heeft aangericht. Do schattingen van heb aantal slachtoffers loopen nog uiteen, maar vast 6taat reeds dab verscheiden duizenden menschen zijn. omgekomen. Het zwaarst zijn de bewoners van de Ze® van Azof getroffen Van Jej'sk af tob de straat van Kertsj toe i9 do kust door ee* vloedgolf van vijf meter hoog overstroomt* Honderdvijftig arbeiders, die aan graaf werk bezig waren, zijn weggespoeld. Do meeste slachtoffers zijn echter visschere, die» bij het uitbreken van den OTka-an op zee waren. Do orkaan is ook over de Kas- pischo Zeo getrokken. Uit Astrakan moldfc men dat tien stoombooten en vijftien zeil schepen worden vermist. Een ander be richt. spreekt van het vergaan van 150 sche pen. Van de Kaspische Zee is heb nood- *wcer naar den Oeral en het gouverne ment Perm getrokken. Alle lijnen van de* spoorweg Kazan—Oeral zijn door zand versperd. Eca trein met gewonden is dien^ tengevolge ontspoord. Door de groot® massa's stof, die de storm opdwarrelde, is ia •Tiflis het verkeer bemoeilijkt. Inkoop van nette Keerenklseding, I tevens Trouw- en Gelegen- hei<l«kOHtnmes te fffnnr. 455a 4 K. HEMERIK, Apotliekersdyk II. Kunstkaik. 8536 3 ^wwvwwv^/v 'i in Kat sen, Zephir, Cheviot en Batist. 3581 -20 Diverse maten voorradig. 1425 TELEF. IKITERC. 1425. Voorheen Directrice van: „AU CORSET FRANCAIS", Vischmarkt 7. in ALLE prijzen. 3597 t)0 Releeid aanbevelend, jgwpÖtMSlri: R *c Pension ter overname aan geboden, gunstig aangeschreven, op goeden stand te 's-Gravonhage, In Duinoord. Brieven onder No. 3340, aan het Bureau van de ,Haagscke Courant", Don Haag. 3591 8 Mej. M. H. VAN URE beveelt zich beleefd aan tot het ma ken, vermaken en garneereai va» allo soorten Dames en Kin- dcrlioeden. 16Q3a 7 Oude Uest 163. AJISTEKOAM. Hoofdsoorten: «183 EO vindt men een ruime sorteering Verstelbare Vouw. stoelen, Gymnastiek Ringen, Schommels en Trapezen met verstelbare Touwen, Halters met uïtneembare Schijven, in diverse prijzen. flA0£ MAfiK. f l.IO «n f l.a» p. 5 ou9. CEPEPONEERQ 90 Cent. p. 5 Om. Verkrijgbiar in alle buurten der stad. voor met afneembare Knbela. LAAN VAN MEERDERVOORT 23. A, F. MULDER, Telef. 610, Nieuwsteeg 33. THE EHAN DEL. Ontvangen: een nieuwe collectie S607 14 3106 48 Het beste adres voor reparaties en stoffeering Uwer Meubelen is bij 8422 18

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5