N«. 16581. Maandag 10 Maart. A°. 1914. (Beze <§ourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Dit de Omstreken. LEIDSCH PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere lettere naar plaatsruimte. Kleine advertentiën van 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.—Voor het incasseeren wordt 0.05 berekend. PRIJS DEZEIt COURANT: Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maanden I f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. Leatien, 16 Maart. Bestrijd! ug van Kanker. Dö ellende, welke die kanker in allo krin gen der samenleving aanricht in Am sterdam stierven in 1912 736 personen aan kanker eeft in verschillende landen van Europa en in Amerika geleid tot het ont staan van vereenigingen en stichtingen, dio rich ten dool 6tellen, door onderzoek aan het ziekbed en in het laboratorium den aard der ziekte to leeren kennen en mid delen tot haar genezing op te sporen. Deze onderzoekingen hebben reeds zeer belangrijke gegevens verschaft, nieuwe uitzichten geopend, zelfs bruikbare behan delingsmethoden opgeleverd. Men staat eohter nog aan het begin, en er zal nog zeer veel werk door zeer velen mooten worden gedaan, alvorens de bestrijding der ziekte afdoende zal zijn. Aan vertrouwen op suc ces bij onafgebroken krachtsinspanning ont breekt heb niet moer en dientengevolge worden in het buitenland met ongekend milde hand offers gobracht om wetenschap pelijke mannen in staat te stellen, zich met alle toegankelijke hulpmiddelen aan het onderzoek en de behandeling van den kanker te wijden. Het buitenland doet veel en deed reeds yeel. Nederland mag hier niet achter blijven. Het is noodig ook hier krochtigor dan vroe ge- mede te werken aan de kankorstudie, en ook hier de kankerbehandeling zoo goed mogelijk te doen worden. Daarom trachten ondergeteekenden uitmakende het comité to Leiden van de vereeniging ,,Het Ne- derlandsoh Kankerinstituut" gevestigd te Amsterdam, fondsen bijeen te brengen, be stemd voor het stichten en onderhouden van een laboratorium voor kankeronderzoek, van een ziekeninrichting voor kankerbehande ling, en n een bibliotheek, tot beide be hoor en de. Do Nederlandsche vereeniging voor kan keronderzoek en kankerbcstrijdiug en tal- rijko hooglceraron in de geneeskunde van alle Nederlandsche Universiteiten hebben sympatliie voor het plan, in de Hoofdstad een Nederlandsoh Kankerinstituut op te richten. De grondslag voor een stichtings fonds is reeds gelegd, en in bijna alle pro vincies van ons land hebben zich mannen beroid verklaard, door heb vormen van provinciale en plaatselijk© comités hun hulp voor het tot stand brongen van het instituut te vorleenenwij hopen te zullen dagen, en vertrouwen op aller medewer king en op financicelen stoun. Met de verwezenlijking van onze plannen zijn eeaige tonnen gouds gemoeidin het laboratorium zullen uitgebreide, lang voort to zetten onderzoekingen en proef reeksen, die reeds door behoefte aan ruimte eoi ge schoold personeel kostbaar zijn, noodig blij- keu. In de ziekenafdeeüng moet men over alle hulpmiddelen voor onderzoek en behande ling der zieken kunnen beschikken, naast de operatieve heeft de scheikundige be handeling, naast de behandeling met Rontgeif-stralen die met liet kost- baro radium haar apparaten en haar per soneel noodig. Het door Prof. Ozerny opge richte Samariterhaus in Heidelberg, dat con grooton naam op dit gebied heeft ver worven en behouden, heeft ruim 990.000 Mark gekost. Met reden mag verwacht worden, dat de Rcgeermgen van Land, Provincie en Ge meente hulp zullen verleenen. Het bevor deren der voksgezoadheid, de bestrijding van volksziekten is een onderwerp van voortdurende zorg van onze bestuurslicha men Nederland heeft in de statenreeks een goeden naam op dit gebied. Zonder twijfel is echter noodig, dat eerst onze burgerij zelf blijken geeft, de oprichting van een Nederlandsch Kankerinstituut op prijs te stellen en te willen bevorderen, door gel- del ijken steun te verleenen. Gij en wij, wij allen kennen heb kwaad, dat de kanker sticht, wij kennen het lijden van den zieke, wij kennen ook do schade, die door het uitvallen van zoo menig krachtige persoonlijkheid aan huisgezin en maatschappij wordt berokkend. Daarom vragen wij uw bijdragon, om de kennis der ziekte groober, haar bestrijding krachtiger te maken, om ook in ons vaderland een ge deelte te verrichten van het werk, waar voor men zich in tal van landen moeite i geeft, het onderzoek en de genezing van den kanker. Als stichters van het Nederlandsch Kan kerinstituut zullen zij optreden die min stens f 1000 als bijdrage in ééns storten. Zij die ƒ5000 beschikbaar stellen, hebben daar enboven geduronde tien jaren het recht, per kalendorjaar over zestig verpleegdagen voor een on- of minvermogend patiënt uit de plaats hunner inwoning te beschikken, 'terwijl aan giften yan ƒ10,000 hetzelfde recht over 120 verpleegdagen en aan giften van ƒ25,000 hetzelfde recht over 300 ver pleegdagen is verbonden. Het minimum bedrag voor het lidmaatschap is 10, ter wijl begunstigers een bedrag van ƒ2.50 of meer zullen moeten storten. Leden die ƒ250 in ééns en begunstigers, die ƒ100 in ééns betalen, zijn voor den duur van hun leven van verdere verplich ting tot betaling vrijgesteld. Jhr. Mr. W. H. de Savornin Lohman, Eere-Yoorzitter. Dr. J. H. Zaaijer, Voorzitter. Mr. Ph. B. Libourel, Secretaris. J. P. L. Hulst, Penningmeester. Ds. W. Briëfc. J. Carp entier. Dr. G. Fabius. Prof. Dr. P. H. L. Kan. Jhr. Mr. Dr. N. O. de Gijsclaar. A. J. M. Hafkenscheid. Prof. Mr. J. E. He er es. P. A. Hibma. C. H. Krantz. Leiden, Maart 1914. De afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche onderwijzers heeft j.L Zaterdag in een huishoudelijke vergade ring met algemeene stemmen de volgende motie aangenomen: Do afdeeling Leiden van den Bond van Nederlandsche onderwijzers acht het zeer in het belang van het onderwijs, dat door de Regcering de vrijheid wordt verleend op de 6cholon do vereenvoudigde spelling te ge bruiken, en besluit daarvan aan de pers kennis te geven. Het bestuur der Leidscbe Vereeni- gin voor Yacantiekolonies opende Zaterdag namiddag zijn deuren voor kinderen, die in aanmerking wenschten te komen voor uit zonding naar zee of bosch. De toeloop was zoo groot, dat te halfvier de deuren moesten worden gesloten, nadat ongeveer 86 kinde ren met moeder of vader waren binnenge laten. Er is geen denken aan om al deze kinde ren, die naar het uiterlijk te oordeelen zon der uitzondering hoog noodig een frissche zee- of boschluehtkuur moeten meemaken, te helpen, tenzij er heel veel geld komt. Er is op 't oogenblik juist genoeg in kas om ongeveer een 32 kinderen er gelukkig mee te maken. Het bestuur hoopt dus op extra steun, en dat velen lid zullen worden (penningmees ter is de heer A. J. de Lange. Plantsoen) zoodat het mogelijk zal zijn, althans de grootste helft uit te zenden. Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen nuttige handwerken de dames J. C. Eradus en A. do Niê, van hier. Te Rotterdam slaagde voor dit examen mej. M. M. van der Walle4 Zaterdagavond kwart voor zevenen werd op de Haarlemmerstraat een melkwa- gentje van den melkboer De H. door een met een paard bespannen wagen van de Carsjens Maatschappij aangereden. De melk stortte over den weg, er ging voor f 3 verloren. In den nacht van Zaterdag op Zondag werd door de politie op den Zoeterwoud- schon Singel, ongeveer l uur, aangehouden een man, die beweerde niet verder te kun nen loopen. Hij was ongeveer 12 uur de tram uitgestapt, en had zijn enkel ver stuit. Do politie nam hom mee naar het Bureau waar het been verbonden werd. Hij werd gedeeltelijk per brancard en roei bootje thuis gebracht, daar de man in den Kronesteinpolder thuis hoorde. HAZERSWOUDE. Bij de Geref. Kerk is beroepen ds. Wielenga van Ruhrort. HAARLEMMERMEER. Wegens de vele regens is de water stand in den Haarlemmermeerpolder zoo hoog, dat beide watermachines in werking zullen worden gesteld. De landbouwwerkzaamheden liggen door do natheid van den grond geheel stil, zoo dat de werkeloosheid onder de land bouw arbeiders op 't oogenblik groot is. HOOFDDORP. Na een gohouden vergadering van de leden der geitenfokvereeniging, is hier een plaatselijke geitenverzekering opgericht, mot aanvankelijk 23 deelnemende leden- geitenhouders. Het bestuur der fokvereeniging zal de voorbereidende werkzaamheden regelen, waarna een zelfstandig bestuur zal worden gekozen. HILLEGOM; Te 's-Gravenhage slaagden voor het examen nuttige handwerken de d^mes H. M. P. van lil en C. H. H. B reu kei,- Kan hier* Te Utrecht slaagde voor dit examen, mej, C. E. M. de Ruwe. LEIMUI DEN. In de vergadering der commissie tot Wering van Schoolverzuim, Zaterdagavond alhier gehouden, werden de heeren Th. C. C Ninaber en A. van Loon respectieve lijk als voorzitter en secretaris herkozen, LEIDERDORP. Te 's-Gravenhage slaagde voor het examen nuttige handwerken mej5 A. M. de Heer,- alhier. NOORDWIJKERHOUT. De R.-K. Zang- en tooneelverecniging „Pius X" thans herdoopt in Onderling Ge noegen" heeft zich geschaard onder de be schermende vleugel» van den R.-K. Volks bond. In de Geméentewoning alhier, is opge richt een cursus, waarop een ervaren ver- ploegster, aan moeders onderricht geeft in de behandeling van zuigelingen. NOORDWIJK-AAN-ZEE. Zaterdagavond vergaderde de Noord- wijksche Christelijke Visschersvereeniging -„Bid en Werk" in ,,Ons Huis." Nadat de voorzitter, de heer Jac. van Duyn, nog steeds ernstig ongesteld is, werd deze vergadering geleid door den tweeden voorzitter, den heer C. v. d. Wiel, die na de opening met gebed den leden, mededeeling deed yan het besluit, door het pestuur in de vorige week genomen, om zich ter vergadering te IJmuiden, waar men tracbteai zou te komen tot oprichting van een christelijke bond van zeevisschers, te doen vertegenwoordigen door twee af gevaardigden. Nadat door den voorzitter verschillende .vragen uit de vergadering beantwoord wa ren, waarbij wij tevens te weten kwamen,- dat de bond thans 800 leden sterk zal zijn, werd zonder stemming besloten zich bij den bond aan te sluiten. Als hoofdbestuurslid (elke plaatselijke af deeling kiest haar eigen hoofdbestuurslid) werd daarna gekozen den heer B. van Duyn, die zich deze benoeming liet welge vallen. De heer H. de Boer deed daarna een meer uitvoerig verslag der vergadering te IJmuiden, waarna werd vastgesteld in gevolge de Statuten van den Bond over te gaan tot benoeming eener Commissie van redactie voor de statuten der plaat selijke vereeniging, teneinde deze ter ko ninklijke goedkeuring te kunnen aanbieden en aldus de vereeniging als afdeeling van den bond aan haar verplichtingen te doen beantwoorden. De heeren LI. de Boer en H. W. Door- neveld, beiden buitengewoon lid der ver eeniging, werden in deze commissie bij acclamatie gekozen en namen deze taak bereidwillig op zich. Vo.or het proefblad van het eigen orgaan dat nog deze maand verschijnen zal, werd ook vanuit de vergadering de noodige toe zegging verkregen. 't Was reeds laat geworden toen de vergadering op de gebruikelijke wijze ge sloten werd. RIJNSBURG. Zaterdagmiddag schrok het paard van den heer v. Y. alhier, voor de electrische tram. Het beest wierp zich achteruit, waar door de wagen een flink gedeelte van het hek langs den weg^totaal tegen den grond wierp; daarna nam het verschrikte dier de pooten op en ging er in woeste vaart van door. Op de dorpstraat werd het beest in zijn loop gestuit, zoodat zonder verdere on gelukken dit voorval afliep. WARMOND. Eenige personen hier ter plaatse heb ben zich tot een comité gevormd, om meer liefhebberij aan te kweeken voor de pot- bloemen. Een proef zal genomen worden om stek ken van potbloemen, in een pot geplant, uit te geven, tegen een geringe vergoeding. In de maand April zal dit plaats hebben. Vermoedelijk in de maand Augustus zul len do bloemen in een tentoonstelling bij eengebracht worden, en de beste exemplaren bekroond, waarvoor prijzen beschikbaar zul len worden gesteld. De deelname is reeds nu boven verwach ting, daar al een driehonderd potten moe ten zijn aangevraagd. Deze eerste proef zal alleen gaan over geraniums on fuchsia's. Do opbrengst, na aftrek der kosten, zal bestemd zijn, ten bate van de R.-K. Bijzondere School., ZOETERWOUDE. Gister namiddag arriveerde alhier aan den Haagweg een kara.vaan woonwagens, welke den weg versperde, en een motorrij tuig wat aldaar moest passeeren, niet den weg vrijliet. De veldwachter werd daarom gowaarschuwd, doch toen de bestuurders der woonwagens dit bemerkten trokken zij af in de richting van het Haagsche Schouw. SPORT. Ovenvinaiiug der Nederlandsche militairen. Zevende overwiimins; in Antwerpen. Leiden door L.F.C. geslagen. L. V. V. III behaalt een flinke overwinning;. Bcresteyn neemt revanche op Norvicna. I>s> Katupioencn van Twee Znld in actie. Fluks lil speelt in l>en Hang gelijk. ©verziekt. Zoo tusschen de buien doer, kan men wel zeggen, zijn er gisteren toch nog eenige wedstrijden gespeeld. Internationale wed strijden moeten nu eenmaal toch doorgaan, omdat het moeilijk zou zijn, om een der gelijke ontmoeting, waarvoor zooveel maatregelen zijn g-etroffen en waarvoor het publiek in zoo groote massa reeds van te voren kaarten gekooht heeft, uit te 6tcllen. Nederland had gisteren veel succes. In Den Haag namen onze militairen revanche voor de nederlaag te Aldershot geleden. H. M. de Koningin-Moeder kwam tijdens den wedstrijd op het ,,H. V. V. '-terrein en bleef daar tot het einde. Nederland won wel een beetje gelukkig; trouwens in Antwerpen moet dat. ook het geval geweest zijn. Het Beerschokterrein was buitengewoon zwaar voor de spelers, waardoor de lichte Belgische spelers door hun snel spel in het voordeel waren. Met de rust was do stand 11Holland nam de leiding, maar de Belgen maakten ge lijk en juist in een periode, waarop men elk oogenblik een doelpunt voor België, kon verwachtten, benutte Dé Kessler een hoekschop. Door dit onverwachte succes was Nederland binnen en in de weinige minuten, die toen nog overbleven werd nog een vierde doelpunt gemaakt. Wij hebben nu van de tien wedstrijden te Ant werpen gespeeld er zeven gewonnen en een gelijk gespeeld. In de afdeeling van „Ajax I" werd „Con cordia" nu definitief kampioen door „Dordrecht" thuis te slaan. De competitie van „Ajax II" stond we gens onbespeelbare velden weer geheel stil en 't „Kampong"-veld schijnt aan 't zelfde euvel te lijden als het „Ajax"-ter rein. In de eerste klasse van" den „L. Y. B." kwam „L. F. C." het kampioenschap 1 weer een stapje naderbij. De Geelzwarten hebben nu nog twee wedstrijden te spelen, waarvan die tegen „De Sportman II" geen bezwaar zal opleveren. Een gelijk spel tegen „Lugdunum" -al dus voldoende zijn, indien deze vereeniging ten minste de andere wedstrijden wint. In de tweede klasse kreeg ..Lisse" weer leelijk slaag van „L. V. V. III", dat zich door een paar overwinningen aardig naar boven werkt. De Lissenaars zullen moeten oppassen voor de laatste plaats. Won eenige weken geleden „Norvicus" met klein verschil to Voorschoten (de over winning werd later reglementair veel groo- ter)thans nam „Beresteyn II" weer wraak en met het oneven doelpunt- uit vijf bleef de overwinning in Voorschoten. Wedstrijdverslagen van Zondag 15 Maart. België—Nederland 2 4. Het veld was nat; bij het begin is het eon voortdurende glijpartij. Zes minuten is er gespeeld als plotseling na een o. i. doodonschuldige botsing in het Nederlandsche strafschopgebied 't fluitje klinkt men verwacht een of ande re buitenspel-beslissing, maar tot alge meene verbazing wijst de scheidsrechter naar de bekende witte stip en een, afkeu rend gehoon gaat op, als blijkt, dat dö scheidsrechter een strafschop heeft toege kend Brébart neemt den trap en plaatst het leder zeer zuiver langs Göbel, die ab soluut geen kans krijgt. (1—0). Op een oogenblik krijgt Kessler iets over de helft van het- veld in buitenspel-positie den bal, de scheidsrechter laat hem even wel gaan en met groote' snelheid vliegt de H. V. V.'er op Leroy af. De te ver op gedrongen Belgische backs hollen hem achterna, doch zij slagen er niet in den snellen H. V. Y.'cr te achterhalen. Alleen voor Leroy gekomen, die onbegrijpelijker wijs bleef staan, schiet Kessler prachtig den gelijkmaker in het net. (1—1.) De spanning wordt thans buitengewoon en ondanks het slechte veld is het spel zeer snel. Do massa Nederlandsche supporters brul len om het leidende doelpunt, maar do Belgen laten zich evenmin onbetuigd en een donderend gejuich en gebrul rolt voortdu rend langs het veld. Nog een gevaarlijk moment voor do Bel gen volgt, als Mannus door alles is heen- gekomen. Op het beslissende moment schiet hij evenwel iets te hoog en do bal scheert over de lat. Na een buitenspel tegen do Belgen kondigt do scheidsrechter het einde van de eerste helft aan. Rust I1. Over vieren begint de tweede helft. Holland wordt krachtig aangevuurd en begint zich langzamerhand uieec eu oieer te roeren. Eenige hoekschoppen op het Bel gische doel hebben geen succes, daar do Belgen uitstekend wegkoppen. Sayes speelt cvonals bij vroegere gelegenheden, minder eerlijk en het gevolg is, dat Hij eenigo vrije schoppen tegen zich krijgt en door onzo verdediging een paar maal zeer so lide in de modder wordt geplant, wat een ontzettend hoongebrul bij de Belgen doet opgaan. Dan komt plotseling weer een goed mo ment, in onzen aanval. Jacques Francken zet goed voor en de toestormende Westra werkt al vallende het leder langs Leroy en Nederland leidt. Daverend klinkt het gejuich der entliu- siaste Hollanders over het veld en algemeen waant men de zaak thans beslist. Intusschen is het gaan regenen, waardoor het terrein nog sappiger wordt dan het réeds was, terwijl Göbel de grootste moeite heeft om den bal te volgen, daar een bere gende lorgnet hem het zuiver gezicht belet. Het leder komt weer bij de Belgische voorhoede en terwijl Göbel eenige meters uit zijn doel is, plaatst Brébart den bal in het net en weer zijn de partijen op gelijkeq voet. Het gejuich, dat thans losbarst, is onbe schrijfelijk iHoeden en wandelstokken gaan in de lucht, terwijl de Hollanders 'n oogen blik bleek worden. Het begint intusschea steeds harder ta regenen, wat evenwel het vuur der Beiges in niets vermindert. Met een kleine kans om te winnen pakten ze flink aan. Daa volgt plotseling een snelle ren van Noor- duijn, die in deze periode veel te weinig te doen kreeg. Hij forceert oen hoekschop, welken hij keurig voorzet. Kessler loopt toe en kopt den bal juist in het net, waarmede Bolland opsiieaw leidt. Nog 6 minuten is er te spelen en duchtig wordt door de oranje-mannen gewerkt. Een vrije schop tegen ons wordt kranig door Gö bel gestepthij plaatst naar den Linker vleugel, Jacques Francken, gaat er met een flink gangetje vandoor, passeert de verde diging, heeft dan nog genoeg adem en Icalmte om den bal in het net te plaatsen en zoo Holland's vierde pnnt te maken. Dan is de strijd beslist. Nederland heeft 42 gewonnen. („de M.-Crt.") Nederland - Engeland (Militair) 2 i Eerst om half drie komen de Engelsche of ficieren, onder het spelen van bun volkslied, in het bekende sukkeldrafje het terrein op hollen. Zij malven front, waarna, onder het spelen van het Wilhelmus de Nederlandsche militairen verschijnen. Vermakelijk was het, diat de Engelsohen front maakten naar het balkon van de boschwachterswoning, den- kcude, dat dit de meest officieelo zitplaats was de Neckrlanders deden beter door dit voor de trbune met genoodigden te doen. Na dit militaire vertoon, wint aanvoerder Van Weel de opgooi en trapt Ryan af. Do Hollanders nemen zonder aar zelen het spel in handen, krijgen een hoekschop, waarna Engeland aanvalt. Het spel gaat dan geruimen tijd gelijk op, afge wisseld door een soliot van Pinsent. Bij een sohitterenden uitval van den Dordtschen amateur, gevolgd door een keurigen voorzet, schiet De Serrière hard over de lat. Dit was het eerste werkelijk goede oogenblik van den wedstrijd, dio zeer kalm spel te aanschou wen gaf. Een lastig schot, dat- Dulfer weet te lossen, gaat naast het doel der Hollan ders, die eenigszins in de meerderheid zijn. Kort daarna redt Van Weel, door zich languit op den grond te werpen, tweo keer schitterend. Langdurig applaus is zijn belooning. Na 25 minuten komt het eerste doelpunt: Ryan passeert \an dei Nagol en de bal zit. Stand 0—1. Nederland streeft ernstig naar den ge* lijkmaker, doch een bezwaar van 't Neder-' landsche spel is, dat de blauwhemden to langzaam zi n, terwijl bij de Engelschen gecu oogenblik aarzelen valt te bespeuren. Nederland is eenigszins in de meéVder- heirl, maar ondanks goede schoten van Oos- tenbroek, blijven doelpunten achterwega. Met 0—1 breekt de rust aan. Bezoek Konicsjji;» .Hoeder. Tijdens de rust verschijnt H. M. de Ko ningin-Moeder in een open landauer op het terrein, waar H. M. door de heeren Jasper Warner, voorzitter van den N. Y. B., mr. F. Klcijn, voorzitter van H. V. V., en kapitein Cassa, secretaris cler militaire voetbalcommissie, wordt ontvangen. Ach tereenvolgens laat H. M. de aanvoerders van Engeland en Nederland, Parker en Yan Weel, aan zich voorstellen. Torw jl H. M_ in het rijtuig, dat voor het clublo kaal van H. Y. V. stil staat, blijft zitten, neemt het spel weer 'n aanvang. Do hee ren Warner en Kleiin verschaffen H. M. alle mogelijke inlichtingen, den wedstrijd eu het 6pel betreffende. Opnieuw is Nederland in de meerderheid ou dringt Engeland op eigen terreinhelft

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1