Ro, 1657Ï. !Ooiidex*clao- 5 Maart. Tweede Blad. A0. 1914. Buitenlandsch Overzicht. Vragen en Antwoorden. Kardiuaal fiopp. f <ve reeds meldden, is een man. van beteekc- nis in Oostenrijk on Duitschland heenge gaan. Georg Kopp, den 25en Juli 1837 te Du- derstadt, in de provincie Hannovor, gebo ren, bezocht, na eerst ala telegraafbeambto werkzaam to zijn goweost, van 1358 tot 1861 het thoologisch-philosophisch instituut te Hildesheim, volgde in laatsgenoemd jaar de lessen aan heb se^ninarium aldaar en werd in 1862 tot priester gewijd. Nadat hij gedurende eenige jaren als rector in een weeshuis en als kapelaan te Detfurt do geestelijke bediening had uitgeoefend, werd hij is 1865 bij hot generaal-vicariaat te ITiklesheim tot assistent benoemd. Na in 1S72 vicaris-generaal geworden te zijn, volgde in 1831 zijn benoeming tot bisschop van Fulda. Hij onderhield steeds de beste betrekkingen met de rogeoring te Berlijn, waaraan hij 't te danken had, dat hij in 1886 voor zijn geheelon levensduur tot lid van het Heerenhuis benoemd werd. Als zooda nig heeft hij zich steeds de grootste moeite gegeven om do verhouding tusschen de Ixatholieke kerk en den Pruisischen staat, die destijds zeer veel te wenschen overliet, to verbeteren. Het is aan zijn bemoeiingen te danken, dat de z.g. pacificatie-wetten" van 21 Mei 1886 en 30 April 1887, waarbij den Katholieken groobe concessies gedaan werden, tot stand kwamen. Op verzoek der Pruisische regeering word hij in 1887 tot prina-bis9chop van Broslau verheven, aan welke waardigheid het lidmaatschap van het Oostenrijksche Heerronhuis en van den Oostenrijksch-Silezischen Landdag verbon den is. Als plaatsvervanger van den Oos- tenrijkschen gouverneur van. Silezië bevond hij zich dezer dagen te Troppau, om de debatten van don Landdag te leiden. Paus Leo XHI benoemde mgr. Kopp in liet jaar 1893 tot kardinaal en sinds dien was hij de erkende leidor der z.g. integraal- Katholieken in Duitschland, De Berlijnsche richting ondor de Duitsche Katholieken welke zich in tegonstelling met do Keulsclie (centrums-) richting, verzet tegen samen werking in algemeen christelijke vakbon den. vond in Kardinaal Kopp steeds haar grootsten beschermer. Alweer iets dat er op DUITSCHE wijst hoo weinig innig BONDSSTATEN, de band is, die de Duit sche Bondsstaten op 't oogeDblik bijeenhoudt. Er is natuurlijk geen sprake van een breuk in het rijk, maar de bartel ij kheid hebben de Pruisen met hun aanmatigend optreden doen verdwijnen. De Tweede Kamer te Karlsruhe heeft te gen de stemmen van de vrijzinnigen en van de sociaal-democraten een credieb goedge keurd voor hot herstel van bet Badenscho gezantschap te Munc.hen. De redo, die Rebmann, de aanvoerder van de nationaal-liberalen, hield, om toe.te lichten, waarom zijn partij, die vroeger te gen het gezantschap geweest is, voor het voorstel zou stemmen, was in velerlei op zicht opmerkelijk. Hij zeide, dat nu in Beie ren een vorst den troon had beklommen, die met een sterk initiatief begaafd was en door wden Munchen weer een brandpunt, van politieke en oeconomisckc vraagstukken zou V'orden. De andere bondsstaten verkeerden in hetzelfde geval als Baden. Het is noodig, dat zij zich aaneensluiten en daarvoor zijn gezanten noodig. Tegenover het Pruisische particularisme, dat nis een ernstige belem mering voor de ontwikkeling van het Duit- ^■he rijk te beschouwen is, moest heb Ba- detvsche particularisme gesteld worden. De liarieieele souvereiniteit van de bondssta ten. die ernstig bedreigd wordt, moet ge- Imndhaafd worden. Om al deze redenen was do nat ionaal-liberale partij thans voor het borstel van het gezantschap. Minister Von Dusch zeide, dat hij in de kwestie van het particularisme niet nader v ilde treden. Maar vele vraagstukken, voor- *1 belasting vraagstukken, dienden beter ge beld te worden en daarvoor was het ge- 7antschap noodig. De positie van den gezant Munchen, die overal toegang heeft, zou zoor belangrijk zijn. Het ziet er in Epirus BP, OPSTAND slecht uit. Uit een vorigo EPIRUS. mededeeling weet men reeds dat de autonomie j* uitgeroepen. De Grielcsche autoriteiten kunnen weinig ten goede doen. De Epiroten vnllon zich niet. onder de Albaniërs, de bar baren zooals zij zeggen, stellen. Evengoed de Albaneezen hebben de Epiroten er Qflar verlangd om vrij te zijn. To Santé Quarante bedaagt het aantal opstandelingen 1200, terwijl in en om De- lirno ruim 3000^ gewapende Epiroten gecon centreerd zijn. De gouverneur van laatst genoemde stad verklaarde, dat, wanneer hij de onder hem staande militaire macht or ders zou geven om de revolutionnairen aan te vallen, de troepen hem toch niet zouden gehoorzamen. Generaal Papoulas heeft Koritza aan de Albaneesche autoriteiten overgegeven en zich daarop met zijn troepen naar Kolonia teruggetrokken. Voor zijn vertrek hield hij tot de inwoners der stad een toespraak, waarin hij mededeelde, dat de Gricksche regeering hem en zijn manschappen bevel gegeven had, de stad te ontruimen en dat do koning, met het oog op de groote be langen van Griekenland, wenschte, dat de inwoners van Koritza de Albaneesche regee ring zouden erkennen en ten stelligste ver bood, dat zij hun gehoorteland zcdu\en verlaten. Deze mededeeling verwekte groote ont roering en opwinding in de stad, doch niet tegenstaande het verbod des konings, maak ten velen zich gereed om uit het land te trekken. Tn officeele kringen te Athene wijt men de verergering van den toestand in Epirus aan heb feit, dat de mogendheden niet de in de Grieksche nota van antwoord voor de Epi roten gevraagde waarborgen toegezegd heb ben. Hadden de groote mogendheden zulks gedaan, dan zou do taak van Yenizelos veel gemakkelijker geworden zijn. In Italië ziet men met bezorgdheid deze ontwikkeling van den toestand aan. Do .Popoio Romano" maakt Grieken- laud een verwijt ervan, dat heb heeft nage laten Zographos te arresteeren. De abnor male toestand is een openlijke beleediging voor de groote mogendheden, wier verzoe nende houding poogde do oplossing te bren gen van heb Albaneesche probleemeen op lossing, die nu wordt uitgesteld of ver traagd, wat groote gevaren mei zich kan brengen. KORTE BERICHTEN. Hoeft Nederland Albanië officieren geleverd om do gendarmerie in orde te brengen, Duitschland zal op verzoek van den nieuwen vorst officieren zenden om het leger te vormen. De Parijsche „Excelsior" verneemt uit Brussel, dat koning Albert van België, zoodra zijn armbreuk hersteld- is, naar Frankrijk zal gaan om een vliegorsbrovet te verwerven. Te Zaborn zullen andere gendarmen komen. Zij, die er tijdens de relletjes wa ren, worden naar elders overgeplaatst. To Metz veroordeelde do strafkamer den landbouwer Picaut, ie Chateau-Salins op grond der wet tegen heb verraden van militaire geheimen tot twee jaar gevange nisstraf en 500 Mark boete. Bij de behandeling der zaak bleek, dat Picaut zich schuldig had gemaakt aan me- dedeelingen over den kruiswisscl bij heb station Marchingen, waarvan de geheim houding in het belang der landsverdediging noodig wordt geacht. Heb Fransclie pantserschip Waldeck Rousseau" heeft pech. Voor do tweedo maal binnen enkele dagen zit het bij Tou lon op het strand, ditmaal niet bij ongeluk, doch om zinken te voorkomen. Toen name lijk het sohip gisteren uitliep bemerkte het personeel van do machinekamer, dat door een groot lek bij de ketels water naar bin nen stroomde. Men hoopt het lek spoedig to hebben gedicht. Het Engelscho Lagerhuis heeft do aanvullingsbegrooting van 30 millioen gul den voor de marine goedgekeurd. IJsland bezit nog geen spoorweg. Tot nu toe behielp men zich met pony's. Er komt nu een spoorweg van zestig mijl lengte n.l. van Rcyjavik naar het Ran- garvalledistrict. Do Russische minister van Binncn- landsoho Zaken heeft verlof geweigerd voor liet oprichten van een monument voor Tolstoï, wijl zijn geschriften een vijandig karakter hebben ten opzichte van Kerk en Staat. Do onderdrukking van Finland wordt voortgezet. Zoo heeft do gouverneur-gene raal van Finland thans den ministerraad een wetsontwerp voorgelegd tot invoering van de Russische taal bij heb schriftelijk verkeer tusschen regeeringsorganen en staatsambtenaren. De Russische Rijksraad heeft een door do Doema goedgekeurd regeeringsontwerp over de arbeidsovereenkomsten tusschen kantoorbedienden en hun werkgevers ver worpen. Generaal Stössel, de bekende verdedi ger van Port Arthur, is door een verlam ming getroffen. Zijn toestand is zorgelijk. De Duitsche gezant te St.-Petersburg, graaf Pourtalès, gaat heen en zal worden vervangen door zijn collega uit Washing ton, graaf Von Bernstorff. Prinses Natalie, de echtgenoote van prins Mirko van Montenegro heoft een verzoek tot echtscheiding ingediend. De prinses is 31 jaar, de prins 34. De liefdes avonturen van den prin3 moeten de aanlei ding zijn van het verzoek. In Albanië zijn 300 gendavmon, dio last kregen naar Walona te gaan, aan het mui ten geslagen. Ze willen alloen gehoorza men aan Essad pasja. Do bevolking In de provincie Elbassan beeft zich tegen een christelijk vorst verklaard. De Servische rogeoring heeft haar ge zant te Sofüt opgedragen krachtige stappen te doen bij de Bulgaarsche regeering tot in vrijheidstelling der Servische krijgsgevan genen. In de zaak tegen graaf Mielezynski, vrijgesproken in zake den moord op .zijn vrouw en neef, heeft het O. M. liooger beroep aangeteekend. De bekende zaak wegens landvcr-eaad tegen de tientallen Roetenen in Hongarije is geëindigd. 32 hunner gaan de gevange nis in en 23 zijn vrijgesproken Zwitserland krijgt nieuwe postzegels. De Bondsraad heeft de ontwerpen van den Franschman Grasset reeds goedge keurd. Had het Japansche Lagerhuis als pro test tegen do vloobschandalen de marinc- begrooting reeds met 30 millioen vermin derd, het Hoogerhuis heeft cr nu nog eens 67 millioen afgenomen. Het Lagerhuis kan zich evenwel met deze laatste vermindering niet vereenigen. Villa's schrikbewind in N.«Mexico. Het „Berliner Tageblatt" publiceert een brief, die het blad uit Chihuahua, het cen trum van. den huidigen opstand in Mexico, van particuliere, goed ingelichte zijde toegezonden is en een duidelijk beeld geeft van do persoonlijkheid en-" de daden van den rebellen-generaal Villa-. Aan dit schrij ven zijn de volgende passages ontleend Eenige dagen nadat de gouverneur van Chihuahua, generaal Mercado, met meer dan 6000 man regeeringstroepen en waar schijnlijk meer dan 1000 Mexicaansche vluchtelingen, mannen, vrouwen en kinde ren, de stad Chihuahua ontruimd had, hield generaal Villa den 8 December i.l. met ongeveer 5000 man zijn intocht in do stad. Nog nimmer heb ik zulke afkeerwek kende gezichten gezien als" onder deze lie den. Vóór Mercado's aftocht hadden de buitenlandsche consuls verzocht minstens 200 man regeeringstroepen tor bescher ming van de stad achter tc laten, welk ver zoek ook door Mercado ingewilligd werd want men vreesde met rcoht dat hèb gepeu pel aan het plunderen zou slaan. De consuls en de voorloopige verteggH-' woórdiger van den gouvernepr Frederrëo Moe, die Maderistisch gezind was, stol den voor het leven dezer 200 man in, be loofden hun hoogere soldij na Vilfó^ü intocht vrijen aftocht. Toen de consuls der rebellen-genera-al na zijn intocht verzoch ten het leven dezer soldaten te bescher men, geraakte Villa, die de spreuk „EI est-ado soy yo" (De staat ben ik) tot de zijne maakte, in hevige woede over het op treden van Moyo cn wilde hem laten dood schieten. Met de grootste moeite slaagde men er echter in, den soldaten een vrijen aftocht, zonder wapenen, te verzekeren en het leven <ler in de hospitalen onderge brachte gewonden te redden. Moye maakte gebruik van de eerste de beste gelegen heid om naar El Paso te vluchten. Door het gepeupel met gejuich begroet, trok Villa onder het luiden der klokken Chihuahua binnen. Zijn eerste werk was al le Mexicaansche bezittingen te confiskeeren en de Spanjaarden het land uit te wij- zon. Verder dwong hij alle handelaars hun waren tegen waardeloos papieren geld af te staan. De Spanjaarden kregen zes dagen tijd het land te verlaten cn al hun eigendommen werden verbeurd verklaard. Alle Mexicaansche zaken moesten haar artikelen aan Villa's mannen tegen wille keurige prijzen verkoopen, voor zoover de goederen niet eenvoudig door do solda ten op karren geladen en naar de kazer nes vervoerd werden. Het groote waren huis „El nucvo Mundo", dat in hoofdzaak met Fransch en Duitsch kapitaal werkt, behoort onder do door Villa geconfls- kcerde zaken, waarschijnlijk omdat de di recteur een Spanjaard was. De prachti ge huizon der rijke Mexicanen werden t-ofc kazernes of woningen voor officieren inge richt en er werd vrceselijk in huis gehou den. Twee Spanjaarden, die in de stad bleven, waarschijnlijk omdat zij geen mid delen bezaten, werden door Villa eenvou dig doodgeschoten. Te Torreon liqt hij dertig Spanjaarden doodschieten. In de eerste dagen na Villa's intocht, heerschte er een afschrikwekkende toe stand Niemand was er zeker van zijn le ven, daar men niet met zekerheid kon weten of men niet om een of ander nietig voorval aan Villa's willekeur ten offer zou vallen. Bijna de gehcelc Duitsche ko lonie cn een groot aantal buitenlanders van verschillende nationaliteiten, maak ten dan ook gebruik van de eerste trei nen, die Villa liet loopen, om naar de Vereenigde Staten te vluchten. Naar het heet, heeft. Villa een besluit uitgevaardigd, waarbij bepaald wordt dat alle in omloop zijnde banknoten en geldstukken binnen een kort tijdsbestek af gegeven moeten worden on dat- alleen 't door hem uitgegeven papieren geld in omloop mag zijn. Voor de waarde van clib papie- Ten geld bestaat niet de minste garantie, maar Villa- heeft beloofd de mijnen te zul len laten exploiteer en om hiervoor do noo- dige waarborgen te kunnen geven. Aldus is de toestand in den Staat Chi huahua. Andero staten, zooals bijv. Du- rango, hebben waarschijnlijk evenveel ge leden, zooal niet. meer. Men kan zioh uit deze korte beschrijving eenig begrip vor men, hoe het met alle zaken, alle land- bouw-, te-clmiscke- en handelsondernemin gen in de noordelijke staten van Moxieo gesteld ts, hoe allee door Villa gecontro leerd wordt, hoe onzeker onder den heer- schonden toestand ee.i verblijf in het re- volutiegebied vuor vermogende Mexicanen en ook voor vreemdelingen is, in zooverre deze laatsten geen Amerikanen zijn, die al len door Villa beschermd worden. Na de inneming van Juarez, waarbij Vil la de gewone gruweica pleegde, heeft do Amerikaansche burgemeester van El Paso zich met hem laten fotograveeren. Over de persoonlijkheid van Villa, dien de Ver. Staten zoo vriendschappelijk gezind zijn, en over wiens herkomst men in het duister tast, kan men slechts één oordeel vellen, n.l. dat hij een der grootste bandieten is, die Mexico ooit heeft gezien. In het armhuis te Heubude aan de Oostzee brak brand uit. In korten tijd stond het geheele gebouw, wat met een rie ten dak bedekt was, in lichter laaie. Niette genstaande al het mogelijke werd gedaan, om de inwoners te redden, kwamen drie vrouwen van 62, 84 cn 87 jaar en een 9-ja- rigo knaap in do vlammen om. Een vierde vrouw stier tijdens het transport naar het ziekenhuis. In een circus te Hamburg word tijdens een voorstelling de temmer Karl Deutrich door een Afrikaanschcn leeuw plotseling aangevallen en op den grond geworpen. Het woedende dier reet hem een been open, en alleen aan 's mans bui tengewone geestkracht is het te danken, dat hij er het leven heeft afgebracht. Deu trich sprong, voor de andere leeuwen hem eveneens konden aanvallen, overeind en schoot zijn revolver op den wild gewor den leeuw af, terwijl hij langzaam naar de deur van de kooi terugweek. De zwaar gewonde man is in een ziekenhuis opgeno men. In Engeland is or, naar cle „Evening Standard' op gezag van een der groote importfirma's te Londen mee deelt, tegenwoordig een buitengewone vraag naar bananen. De vraag overtreft verre het aanbod, hoewel bijv. deze een importforma vijftig tot zeventig duizend trossen aanvoert. Er worden, volgens den zegsman van het genoomde blad, eigenlijk nog te weinig bananen geteeld, vooral nti ook op heb vasteland do vraag belangrijk toeneemt. Zelfs in Rusland neemt de vraag toe. Kort geleden was de banaan hier nog onbekend cn toen do eerste wer den ingevoerd op een tentoonstelling te Moskou, zag men de Russen. de vruchten met schil en al opeten. Maar nu weet men in Rusland ook a) beter. Do bananenhandel is dus blijkbaar nog voor groote ontwikke ling vatbaar. Te Philadelphia heoft zich een zonderling drama afgespeeld, waarover de „Daily Tel." de volgende bijzonderheden weet mede te deelen, Een Zuid-Afrikaan- sche boer, Herman Peters genaamd, die tij dens den boerenoorlog onder Cronjó had go- vochten en later als een gevangene naar Bermudz werd gedeporteerd was van? plan uit Philadelphia, waar hij geruimen tijd ge woond had, te vertrekken en had twintig vrienden en vriendinnen op een afscheids diner uitgenoodigd. Terwijl men zeer ge noeglijk bijeen zat en. een der dames een dronk wilde instellen op den gastheer ,trok laatstgenoemde een revolver en schoot een jonge vrouw, Mrs. Snijder genaamd, dood. Verschrikt trachtte men te vluchten en ge durende de verwarring, die ontstond, schoot Peters nogmaals, thans op een andere da me, Mrs. Tennison genaamd, die echter niet getroffen werd. Een dor gasten wierp een stoel naar Peters ,doek het- projectiel trof cle lichtkroon, zoodat heb licht plotseling uitgedoofd werd. Petera bleef schieten tot cle kamer ontruimd was en pleegde toen eelfmoord, door zich een kogel in het hoofcl te jagen. Men denkt, dat Peters in de mec- ning verkeerde ,dat cle vrouwen, op wie hij schoot, hem bespiedden en belasterden. Ook moet er 6prake zijn van een liefdeshistorie tusschen Peters en een getrouwde vrouw, die geweigerd had met hem te vluchten. In 1 8 6 6 verging b ij A li c k- land Island heb Amerikaansche schip „Ge neraal Grant", dat van Melbourne naar San Francisco was bestemd. Dit schip had voor een groote waarde goud aan boord en zooals er nog steeds bij Terschelling pogingen wor den gedaan om de schatten vau cle „Lutine" te bergen, is er thans in Amerika een syn dicaat gevormd, dat zich ten doel stelt het bij de ondergang van de „Generaal Grant" verloren gegauo goud weer boven te bren gen. Volgens een Central News-bericlit uit Ckristchurck, Nieuw-Zeeland, zal weldra een Amerikaansche bootTdaar aankomen, die heb bergingswerk zal beproeven. Men schat cle waarde van de goudlading van do „Grant" op 100.000 h 1.000.000 poncl sterling. Het groote verschil tusschen deze twee bedragen wordt veroorzaakt hierdoor, dab men niet weet, wat met een aantal kisten „diversen" die op do scheepskist voorkomen, bedoeld is. Men meent echter dat clit goud is van mijnwerkers, dat zoo is aangeduid, om de waarde van de lading niet te hoog aan te geven. Heb werk wordt verricht door de Gene ral Grant Salvage Syndicate" en men ge looft zeker dat men succes zal hebben. Vroe ger werden reeds vier pogingen gedaan, maar zonder gevolg. Een boer do B cl i n g e n, in Hesser, leed aan zware verkoudheid. Bij het Btrooien van kunstmest zijn stofjes hiervan op de ontstoken slijmvliezen geko men, waardoor bloedvergiftiging ontstond. t)e landbouwer is overleden. Vraag: Ik ben 19 jaar oud en vrij van militairen dienot. Nu wilde ik teekenen bij de Kon. Marine. Wat ia het traktement als vrij» williger, en waar moet ik mij vervoegen? Antw oord: Ge kunt U vervoegen hjf de Kweekschool voor de Zeevaart alhier, al waar U alle gewenechte inlichtingen worden verstrekt. V raag: Ik heb een koerduif, die zit erg in elkander. Hij koert wel eens een enkele maal, maar niet zoo als ik gewend ben en laat ook tevens zijn veeren zoo ruig hangen. Hij heeft een zindelijke kooi, die tweemaal per week wordt schoongemaakt. Kunt U nu mij nog eenigen raad geven, hoe ik dat beest verder moet behandelen en hoe.het komt dat hij zoo ruig is? Antwoord/: Uw duif i3 ziek, dat ia duidelijk, maar om nu uit de verte tc zeg gen, wat het beest mankeert, gaat Lastig. Kan het misschien de ouderdom wezen, of verlangen naar een „betere helft"? In het eerste geval is er weinig aan te doen. In het tweede moet u hem of haar, een wijfje of mannetje geven. Zijn do uitwerpselen wat dun, voer dan wat rauwe rijst. In het te genovergestelde geval kan u een weinig hen nepzaad toedienen, maar vooral niet te veel» Vraag: Wat is het beste en afdoende mididel tegen houtwormen? Gaarne zou ik er een middel tegen weten, hoe deze to ver drijven. Antwoord: Als het voor de omgeving geen kwaad kan, inspuiten met petroleum. V raag; Wat zijn de vereischten om stuur mansleerling te worden? Ik ben 15 jaar en heb goed L. O. genoten. Wat zijn de kosten en leertijd? xAnt woord: Opleiding op een der zee vaartscholen te Amsterdam, Rotterdam of elders. Voor u io misschien Rotterdam heb meest geschikt. Het schoolgeld bedraagt 4. per maand en de cursus duurt 2 jaar. Wij vreezen echter dat u nog niet geheei aan de eischen voor het toelatingsexamen kunt voldoen, waarvoor ook wordt vereisehb kennis van de beginselen der Engelsche, Fransche nn Hoogduitsche talen. U zoudb eens met uw vader of moeder nadr den di recteur moeten gaan. De eohool bevindt zich aan de C&* land'straat naast het Zeemanshuis. Daar if de directeur geregeld eiken werkdag dea vaormdddag3 te spreken. Eerst echter een briefje schrijven. Vraag: Ik ontving van de Kamer van Arbeid voor Voedings-en Genotmiddelen een groote lijst ter iuvulling. Nu ben ik, daar ik niemand boven de 21 jaar in dienst heb, geen patroon en wordt dan ook nooit gere kend bij een handeling in die Kamer. Ben ik nu verplicht hier aan wel gevolg te geven, daar volgens mijn meening een niet bestaan de, toch niet bestaat? Antwoord: Stellig bent u patroon en de bedoelde Kamer van Arbeid waardeert u blijkbaar meer dan u zelf doet, door u, zoo* als aan andere patroons iii uw vak of iit aanverwante vakken, een lijst ter aanvulling te zenden. Verplicht om haar in te vullen is u niet, maar u kunt er ook geen kwaad mee en cle beleefdheid vordert om aan dergclijko verzoeken als het eenigszins kan te voldoen. Over de wijsgeerige kwestie of een niet bestaande bestaan kan, laten we ons nieo uit. Daarover zou u een professor in do philosophie, bijv. prof. Bolland, eeun moeten vragen. V raag: Kan U mij ook. verklaren waar om of in het dorp Zoeterwoude f 8 belasting op een rijwiel wordt geheven? Antwoord: Dat kan niet. Daarmede is u bepaald abuis. De rijwiel-belasting ia een Rijksbelasting. Zij bedraagt door het ge heele land voor een rijwiel ingericht voor één. persoon f 2. De gemeente kan daarvan op centen heffen, doch lang niet tot zulk een hoog bedrag. In Zoeterwoude zijn de opcen ten zelfs niet eens hoog. Vraag: Nu toch onze edele burgerva der aan het salarisverhoogeu is, kan ik nieb begrijpen, dat de heeren van de gasfabriek niets krijgen daar zijn er ook, die varieeren van 11 tot 16 harde guldens per week met 4 5 kinderen te hunnen laste? Antw oord: U moet niet denken, dat cle burgemeester zoo n^iar op zijn eigen houtje salarissen verhoogt. Daar komen cle wethouders en eindelijk de geheele Raad ook bij te pas. Of de beambten en ambtenaren der Gasfabriek ook aan de beurt zullen ko men weten wo natuurlijk niet. Als zij in ver band met cle bezoldiging van andere catego rieën in dienst der gemeente recht hebben op een paar harde guldens meer, zullen ze dia wel krijgon en anders moeten ze maar eens vra'gcn. Vraag: Mag een dienstbode, die per jaar gehuwd is, en om de drie maanden loon ontvangt, en de betrekking is opgezegd te gen 15 Mei, haar betrekking binnen 6 weken verlaten? Antwoord: Het meisje, dat per drie maanden gehuurd is, mag met cle zes weken vertrekken, cl. w. z. zes weken vóór het ver strijken van den 3-maanclelijkfichen huur-ter- mijn, mag zij den dienst opzeggen. Dus op 15 Maart tegen 1 Mei Vraag: Kunt u mij eenige opheldering geven aangaande „Lotieico"? Ik ben in de gelegenheid eenige polissen over te nemen. Antwoord; IVij zouden u in het st<v dium waarin al deze onderneming.vn v uk te ren, ten gevolge van de vervolgingen en cle daarop volgende veroordeeling, ernstig. Ta- den geen polissen van „Lotisico" over te nonioiu

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5