„IN BEfil ¥£üaiJL0E«l N°. 16570. Dinsdag; 3 Maart. A®. 1914. T veede Blad. Buitenlandseh Overzicht. Vragen en Antwoorden. wordt verplaatst naar <1e overzijde, lioels JAINVOSSÏBIVSTEIEOj!-. FEUILLETON. LEIDSCH DAGBLAD Dat het paleis van den ALBANIEV3 mbreb van Albanië niet HOOFDSTAD, veel te beteekenen heeft, hebben we indertijd aange toond. Met do hoofdstad is het niet beter gesteld. De „Gaulois" heeft een modewerker derwaarts gezonden en die heeft zijn in drukken over Durazzo meegedeeld. Het is moeilijk, zegt h.„ zich een denk beeld te vormen van do verwarring en chaos, dio op het oogenblik te Durazzo heerschen. Bij mijn aankomst had men nog totaal niets gedaan om do gasten to ont vangen, dio weldra- in de hoofdstad hun in trek zoudon nemen. Men krijgt den indruk, dat men rertoeit in een gehucht in Califor nia, waar pas een goudmijn ontdekt is. In een paar weken tijcis zijn geheel© straten op nieuw opgebouwd. De- vertrekken in do met kunst en vliegwerk opgetrokken ge bouwen worden togen fabelachtige prijzen verhuurd, hoewel zij niet voldoen aan do meest element-ai ro eischen, dio een Wes terling aan een bewoonbaar huis stelt. Zoo is mij bekend, dat do vertegenwoordiger van Oostenrijk-Hongarije 'n klein en slecht ingericht huis huurt voor den fabelachtigen prijs van 16.000 franc per jaar. Yoor drie of vier halfbewoonbare kamers moet oen huur van 7000 k 6000 frano betaald wor den. Bovendien is liet- leven uiterst duur, wat ook toegeschreven moet worden aan do huoge salai-issen, die do talrijke buiten- landscho ambtenaren ontvangen. Als liet ko ninklijk paleis thans raecr of minder be woonbaar is, dan moet men dit toeschrij ven aan het kranig optreden van den hof maarschalk Tliilo ven Troth», dio langen tijd in Duitsch. Zuid-West Afrika, gediend en daar geleerd heeft zich met do meest primitieve middelen te redden. Men kan aleh voorstellen, hoe ontevreden de hofda mes dor nieuwo vorstin bij haar aankomst waren* toen zij, gewend aan de luxe der Ihwopeesoho hoven, haar intrek in den bouwvallig en konak moesten nemen. Een vao haar had niet minder dan 60 koffers medegebracht ais moest zij in het Nieuwe Paleis to Potsdam haar intrek nemen. Een paar maal heb- iWöBKLOO&HEID ben we in korte be- IN DE rioht-en gewezen op TER. STATEN. de kolossale werk loosheid, die in de iToroenigde Staten heersebt. En do ellende, ifHerdoor veroorzaakt, wordt nog vergroot door de strenge kou die de laatste dagen 'b. vertoeven op straat onmogelijk maakt. Yan deze oflKtandigheid maken thans geweten- iooze mannen gebruik om de menigte op te mien tot daden van geweld en de hongerige ötokkera geven maar al te gaarne gehoor kan hun ophitsende woorden. De New-Yorkscho correspondent van do „Daily Mail" woonde een verga-dering bij. waan een der sprekers den menschen aan ried de winkels te plunderen en de kerkbe sturen te dwingen hun gedurende den nacht toegang to verleenea tot- de kerken. Dit mid del wordt trouwens reeds druk in praktijk gebracht. Een woeeto menigte bestormde na afloop van een meeting van de .Industrial Workers of the World" een kerk van de baptisten, waar juist een dienst werd gehou den, en eiseihte, diat de kerkbanken ont ruimd zouden worden, opdat de werkloozcn er konden slapen. De deuren van versohilende kerken wer den geforoeerd en het kostte de politie vrij- wat moeit© om de hongerige en havelooze menscben af te houden van geweld. Merkwaardigerwijze weten de leiders de dakloozen buiten do stedelijke kostelooze logementen te houden, hoewel daar bijv. Zaterdagnacht duizend bedden vrij waren. Zaterdag kwamen te New-York 600 gede legeerden bijeen, benoemd door gouver neurs van verschillende 6taten, burgemees ters, organisaties van werkgevers en arbei ders, om het werkloozen-probleem te be- i spreken. Mitchell, burgemeester van New- York, hield een rede, waarin hij uiteenzet te, dat er iets gedaan moest worden tot be strijding der werkloosheid. Heb best achtte hij den stroom van werkloozen te leiden naar Ihet platteland, waar nog veel werk krachten te gebruiken zijn. En verder stel de hij voor, 'n onbevooroordeelde couimi sie te benoemen, die het vraagstuk in studie zou nemen, zoodat ten spoedigste maatre gelen ter bestrijding van het euvel kunnen worden beraamd. Er is een aanvullingsbc- ENGELAND'S grooting voor de vloot YLOOT. van dertig millioen gulden bij het Lagerhuis ioge- diend. De geheele Engelsche marinebegreo- ting is daardoor gestegen tot een kleine 600 millioen gulden. Minister Churchill heeft aan het Lagerhuis meegedeeld, dat de ver hooging noodig ie geworden door vermeer dering der uitgaven voor oliereserves, vlieg tuigen, loonen Cn de bespoediging van den bouw der drie slagschepen van het vloot - program 1913'14 in verband met de ver werping door den Cauadeesehen Senaat van heb wetsontwerp om voor rekening van Ca nada drie dreadnoughts voor do Engelsche vloot te doen bouwen* Over de oliereserves verklaarde öhurchill, dat Engeland beschikt over een voorraad, die meer Am voldoende is om in tijd van vrede allo Engelsche oorlogscchepen, die olie stoken, gedurende drie jaar van brand stof te voorzien en in tijd van oorlog gedu rende een jaar. Met den bouw van luchtschepen is over eenkomstig heb program voortgang ge maakt. Wel gaat het Engelsche program op dit stuk niet zoover ais het Franscho en Duibsche, maar in verband met Engeland's groot en nog toenemend overwicht door heb aantal beschikbare watervliegtuigen, acht de admiraliteit dat program onder de tegenwoordige omstandigheden Vioendo. De minihster deelde mede, t hij den toevstand der vloot in den breede zal uiteen zetten bij de toelichting van de aanstaande ma r i n ebegroo ti ng. Iq een schriftelijk antwoord op een vraag, waarin de aandacht wordb gevestigd op de opmerkingen die Yon Tirpitz, de Duifcsche minister van marine, den 4den Februari in de begrootingscorninissie van den Rijksdag heeft gemaakt, en inhoudende dat voorstel len tot beperking der watervecpaatsing van groote oorlogschepen bij hem in goede aarde zullen vallen, verklaart Churchill dat de waterverplaatciüg van de laatstgebou .vde Engelsche oorlogsschepen belangrijk kleiner is dan die van bijna alle slagschepen, voor buiteniancLsclie mogenheden gebouwd. IIQUTJE BERICHTEN. InZuid-AIba-nië is opstand uitgebro ken. Delwino is door opstandelingen in genomen en te Santi Qurranta is de auto- nomio uitgeroepen. Bloedige botsingen worden verwacht. Teel Grieken, iiit dit gebied gsian over Saloniki naar Amerika. Do onderhandelingen tusschen Ser vië en Turkije schieten op. Tliahs is ook de kwestie der wakoefs, goederen in de doode hand, geregeld. 't Is al herhaaldelijk gezegd, dat Ita lië nog vanaf den Tripoli taan schen oorlog Turksche eilanden in de Aegeïsche zee bezet houdt. Italië had beloofd geen belasting to zullen heffen. Nu is ?t dit toch gaan doen en heeft daardoor de bevolking tegen zich verbitterd. De staking 'te Yalencia, waarvan do telegrammen, alsmede van do relletjes, meermalen melding maakten, 13 opgehe ven. De aanklachten door genraal Deimling en luitenant Von Eorstner tegen verschil lende bladen ingediend;, zijn ingetrokken. Do strafkamer heeft afgezien van verdere instructie en do kosten ten laste van den staat gebracht. In Yictoria heeft het Hoogerhuis een wetsontwerp tot invoering van het vrou- j wenkiesrecht met 23 tegen 10 stemmen verworpen, in de andere staten van het Australischo Gemeenebesfc hebben de vrouwen het kiesrecht. In Engeland wordt met de werf van Iiarland and Wolff to Belfast onderhan deld over den bouw van het grootst© schip van de geheel© vrereidvloot. Heb vaartuig zal 60.000 ton meten, dab is nog .tweeduizend meer dan de op stapel staan de „Yaterland" van do H. A. P. A. G. De reis van deir Düibschen kroon prins zal Daar Duitsch Oost-Afrika, Zuid- west-Afrika en Kameroen, gaan. in Oost- Afrika zullen de kroonprins en zijn vrouw vermoedelijk ongeveer half xAugustus aan komen, om van de plechtige opening van heb laatste gedeelte van den spoorweg naar het Tanganjika. getuige to zijn. Het Noderlandèck oeirlpg3schip „Heemskerk" vertoeft thans to*"Nice. De commandant heeft er receptie ingehouden voor .onze laijdgenoofcen te Nico en Icuastre- ken en uit de Itinera. Heb achterdek was hiertoe smaakvol niet palmen versierd. Ook de burgemeester van Nice en, haven- en marine-autoriteiten kwamen er. I)o vroegere onderkoning van En- gelsch-Indie, lord Minto, is na een langdu rige ziekte overleden. Said pasja, de voorzitter van den Turkschen Senaat, is overleden. Hij werd 79 jaar. Safd is achtmaal grootvizier ge- woest. Prins Saïd Halini wordt als zijn opvolger genoemd. De daders van den aanslag te De- bretsin zouden te. Buk&reefc gevat zijn. Het zijn de student Johannee Gataran en een oud-rnatroos der Kussische marine, Theo- dorof genaamd, dio eenige jaren geleden gedeserteerd is. Naar verluidt, moeten bei de gearresteerden in verbinding staan met den Pan.Slavitiscko partij ta St -Peters burg. De Engelsche minister-president Asquith heeft een deputatie, die algemeen© dienstplicht kwam bepleiten, ontvangen. Persoonlijk gevoelt de minister hier niet veel voor, maar van de regeering hebben de hoeren ook niets te verwachten. Die acht de vloot voor de verdediging voldoen de. In Frankrijk is thans definitief go- sticht een katholieke partij. De hooge geestelijkheid heeft haar goedkeuring hier aan niet willen hechten. Het Lagerhuis heeft met 215 tegen 152 stemmen in tweede lezing een wet aangenomen, die bij een algemeeue verkie zing alle verkiezingen op één dag, en wel op een Zaterdag, stelt. De uitoefening van het meervoudige kiesrecht zou daardoor bemoeilijkt worden. De unionisten stem den tegen. Eeo ilielstal ran 1,000,000 franc. Een groote diefstal is Zaterdagochtend onder uiterst brutale omstandigheden in het centrum'van Parijs gepleegd, door on bekend gobleven dieven, die blijkbaar hun plan reeds sinds lang hadden voorbereid en over een goed functionneerende organi satie beschikten. Een besteller van aangeteekende brie ven, die met behulp van een post-auto zijn dienst, uitoefende, was nauwelijks met het bezorgen in het beurskwartier begonnen, toen hij, na eenige banken bezocht te heö- ben, in de ruo Chauchat bemerkte, dat men in zijn wagen geweest wa3 en een klei nen zak, dien hij bij een effectenhandelaar moest afgeven, weggenomen had. Hij had geen oogenblik bemerkt, dab hij door ver dacht© personen gevolgd werd. De eenige opheldering die hij kon geven, bestond hierin, dat de bestuurder van den auto, die 't rijtuig moet bewaken, als de bestel ler de banken binnengaat, een voorschrift overtredend, 'a oogenblik zijn post verla ten hacï om een zak naar een bank to helpen dragen. Waarschijnlijk hebben de dieven van dit tijdstip gebruik gemaakt om den zak te stelen. Do vermiste zak be vatte, volgens de begeleidende declaratie, 19 stukken effecten, 3 aangeteekende brie ven en 8i voorwerpen met aangegeven waarde, dio te zamen eon totale waarde hebben van meer dan een. millioen francs. Do politie heeft onmiddellijk een onder zoek ingesteld, maar haar - pogingen om de dieven te vinden zijn tot nu toe zonder resultaat gebleven. Over don juisfcen inhoud van den zak verkeert men nog in het onzekere. Even min is der politie iets bekend van den dief. De zaak is er niet gemakkelijker op geworden. Een paar jongens hebben n.l. in een afgelegen wijk ve-n Parijs niet alleen den gestolen postzak, natuurlijk ledig, te ruggevonden, maar bovendien nog een an dere, die blijkens het merk, ook oau do post toebelioorde. Dat wijst op nog een anderen diefstal; hoe, waar en wanneer die echter gepleegd is, weet niemand uib te maken. De politie heeft een uitgebreid on derzoek ingesteld, maar heeft het raadsel niet kunnen oplossen. Vraag: a. Zou U mij kunnen inlichten wat men moet bijdragen in de gemeente belasting voor een inkomen tusschen 700 600 gld., voor een gezin zonder kinderen gedurende het jaar 1913. b. Kan men de to heffen procenten met Januari vastgesteld in den loop van heb jaar nog veranderen? Antwoord: a. f 11.25. b. Het vermenigvuldigcijfer over 1914 is nog niet vastgesteld dus kan do aanslag over 1914 nog niet worden opgegeven. Yan dit cijfer hangt het bedrag der belasting af. Y raag: Zou U mij kunnen medcdeelen, wat er in Sluis' ochtendvocder zit, den in houd, zooals beenderenmeel, enz., en of dat wol degelijk helpt voor kippen, dat zij meer eieren leggen? Of is het eon reclame? Yroeger, voerde men zo enkel met gerst, en nu hoor jo van ochtend- en avondvoeder, wat denkt U" or van, 'tblijft bij mij en an deren maar een vraag. An t w o o r dDe samenstelling van Sluis' ochtend- en avondvoeder is ons niet bekend. Er zal echter wel verschil in zijn, daar do firma anders volstaan kon met slechts kippenvoeder te verkoopen. Bccn- derpnmeel zal wel een bestanddeel cr van zijn. Yraag het aan de firma zelf eens wat de hoofdbestanddeel en zijn en wat het ver schil is. Wilt ge het positief weten stuur dan twee monsters naar do Rijksserumin- richting te Rotterdam, dio U kosteloos wel zal inlichten. Vr a a g Wanneor een dienstbode, (voor dag on nacht), ziek wordt, hoelang is mevr. dan verplicht-,. de vrij hoogo kosten te be talen, en heeft zij gedurenuo haar ziekte recht op haar volle loon? Antwoord: Wanneer het meisj'e per drie maanden gehuurd is, is mevrouw ver plicht zoo zij niet zoo verstandig is ge weest in een fonds te gaan gedurende 9 woken dokters en apothekers rekening te betalen. Het loon gaat als gewoonlijk door. Yraag: Ik verdien een jaarsalaris, maar wordt iedere nuand ui botaald ontvang aldus 1/12 deel. Nu ik echter in Febr. mijo betrekking verliet, ontving ik echter mijn salaris ge deeld door 365 ma=al 28. Heoft mijn patroon daar het recht toe of behoort mij net als altijd 1/12 deel Antwoord: Wij zoudon zoggen, XI komt toe een twaalde deelof die man-a» nu juist 31 of 28 dagen telt doet er, niet toe. Wij hadden wel eens willen zion of do pa troon als het 31 dagen war on geweest ook. aldus zou' gerekend hebben. Het is goed dat ze zoo niét allemaal zijn. biaf»ijk-aaH-Zee. Tc IJmuiden kwamen Maandag binnen de loggers: „Wilhoimina, III", K. W. 117, met f53S; „Jacoba", K. W. 172, met f53; „Wilhei- mina II", K. W. 138, met f170; „Prinse* Juliana.., K. W. 17, met f 2S0; „Ario Ouwe- hond", K. W. 127, met f35; „Katwijk e» d. Rijn I" K. W. 58, met f60; „Noord zee VI' K. W. 168, met f61; „Katwijk a. d. Rijn li", K. W. 145, met f19; „Noordzee I", K. W. Ill, met f 342 j „Voorwaarts" K. W. 149, met f114; ,,Kat> wijk aan Zee III", K. W. 87, met f 111; „Cornelia", K. W. 175, met f45. 2779 26 keulamk. 76 Als ik u recht oegcepen heb, heeft hij de tweedo helft van een gcese- lïng nog te goed, en dan twee jaar gevangenisstraf. Daarna moet hij terecht staan wegens een nieuw misdrijf, dab dan meer dan zeven en twintig jaar oud is. Als ik do man was, dien hij heeft aange vallen, zou ik heui laten loopen. Ik heb dca dienst nu vijf ea veertig jaar lang ge kend, Coninghame, en nooit heb ik ge zien, dat een soldaat do hand sloeg aan ceu officier, die de manschappen fatsoen lijk behandelde, 't Is altijd zoo'n grimmige bemoeial, die zich gehaat heeft gemaakt, ro altijd een gemeen soldaat vindt om zijn kwade luim op te koelen. Dat weet ik bij ondervinding. En het mort wel een uijdig- aard zij», dio het hark heeft-een armen drommel na zoo'n lang tijdsverloop weer op te duikcD. Wat hij nu cloct bewijst genoeg at voor soort.van man hij was!" „Misschien", sprak Coninghame, „wordt bet tijd u te zeggen, dat ik de officier ben, wiens gedrag en karakter gij u de fiioeit» geeft te beschrijven' „O, zool" hernam de ander, met een koeion blik, na zijn eerste betuiging van verbazing. „Dan spijt het mij, natuurlijk, Verduiveld, dat ik het gezegd heb". En i-stond bogon hij weder heb blad te le- 7,Arb dat hij op zijn knieën had gelegd, om het verhaal van Coninghame te luis den. „Sakkerloot!" zeido kolonel Alured, tocn hij de geschiedenis later verhaalde, „ik wou, dat ik wist waar de arme vent was. Ik zou hem waarschuwen om op zijn hoede te zijn, en hem een vijfponds-bank— noot gei'en om te maken, dab hij weg kwam". De groep officieren, met wie hij sprak, was heb met hem eens. ,,Tk begreep het geval niet dadelijk", ze-ide een, „maar nu herinner ik het mij. Hudson Chowpack Hudson, weet gij was iu den krijgsraad. Hij heeft mij cr alles van verteld. Hij zeide. dat de gevan gene een knappe jonge vent was, van een fatsoenlijk voorkomen, en hij moet ontzag lik aan den hond gehecht zijn geweest, bommige menscben hechten zich bijzonder aan houden. Ik ook. Ik heb een oom ge had, die eens een hond van mij heeft dood geschoten. Louter bij ongeluk, natuurlijk. Ik hield veel van het oude dier, en, op mijn woord, ik had er wel om willen schreien". De dappere officier zag een weinig be schaamd, cn haastte zich om voort te spre ken. „Dab is jaren geleden, cn ik was toen nog jong en Weekhartig. Maar om op dien vent- terug te komen: ik herinner mij zeer goed, dat heb algemeen gevoelen was, dat iedereen blij zou wezen, als hij zich maar uit de voeten maakte. Als zij hem hadden, ziet ge, zouden ze wel streng moeten zijn". Job's kansen waren een vruchtbaar on derwerp tob bespreking in de Londensche militaire kringen. Eenige heeren twijfel den, evenals kolonel Alured, of een krijgs raad wel de bevoegdheid had kennis te ne men van een misdaad, die reeds zoo lang geleden was. Anderen waren er zeker van, dat er theoretisch noch practisch tijdsbepa ling bestond, maar do meesten vonden het een moeilijk geval, en met groote nieuws gierigheid werd het bericht van de arresta tie te gemoet gezien. Het gaf niemand een boteren dunk van Coninghame, dat hij zijn plan om wraak te nemeu zoo hardnekkig doorzette; maar Coninghame was nooit bemind geweest, en veel, wat hij deed, werd dikwijls gelaakt, ais het in anderen geprezen worden. Doch Coninghame genoot dien gelukkigen gemoedstoestand, die het loon is van een goed geweten. Hij zou een misdadiger oau het gerecht overleveren, dab was een daad ten algomeenen nutte zoo zeido en dacht hij? ofschoon het wel wat moeilijk te zien is hoe eu deed te gelijk zichzelven ge noegen. Streng deugdzaam te zijn en daar door tevens zijn wrok aan een vijand te koelen is een genot, dot weinigen kennen. In weerwil echter van zijn sbreelend plichtsbesef eu heb persoonlijk genoegen, dat het vooruitzicht van zijn plicht to doen hem opleverde, gingen de tien of twaalf dagen, dio tusschen zijn vertrek uit Oasblo Barfield en zijn eerste tijding van Job Round verliepen, eenigszins vervelend voorbij. Hij zat ia heb hotel, waar hij lo geerde, op zijn kamer, zag uit het venstor en beet op zijn nagels, toen een waiter aanklopte, en binnentredende hem een en veloppe overhandigde. Do generaal nam de enveloppe aan, opende die, en haalde er een kaartje een gewoon visitekaartje uit te voorschijn. Toen hij heb beschouw de, glimlachte hij. „Laat dien heer binnen", fceide hij. De waiter verwijderde zioli, en bracht, na ver loop van een paar in generaal Ce- ningbame's kamer een man vaa een be daard en onverschillig voorkomen, maar met bijzonder© scherpe en opmerkzame oogen. Dio heer was in onberispelijk zwaro gekleed, glad geschoren en droeg een witten halsdoek, met een kleine diamanten speld er in. „Mijnheer Latazzi?" zeide do generaal, toen do deur dicht was en de waiter zich. weer verwijderd had. „Om u te dienen", antwoordde de nieuw aangekomene. Mijnheer Latazzi ge leek zoo sprekend op mijnheer Walker als ooit tweo lua-nuen op elkaar gelijken kun nen. ,.Ha, zool" zeide Coninghame. „Ga zit ten, mijnheer". Hij sprak op zeer 6troeven toon, want hij begreep, dab hij niet uib heb oog moest verliezen, dat hij een per soon van rang en een man van onbezoe delde eer was, terwijl hij daar een spion voor zich had, wiens diensten voor geld veil waren. „Hebt gij uw nasporingen ge daan ,,Hofc spijt mij", sprak Latazzi, „dab ik buitenslands was, toen mij die kleine last. door u word opgedragen, mijnheer. Ik kwam den volgenden dag uib Parijs terug, en bespeurende, dab hot een zaak was, die waarschijnlijk eenige moeite en kieschheid veroischte, besloot ik die zaak niet aan een ondergeschikte op te drogen, maar er zelf op af te gaan". „Ik ben u zeer verplicht", zeide do gene raal, nog even stroef onder het besef van zijn onbezoedelde eer. „Ik ben er tien dagon mee bezig ge weest", hernam Latazzi „Tien dagen per soonlijken dienst, tweo en vijftig poud, tien shillings; retós- en verblijfkosten, tien guiq- jes; totaal drie en zestig pond, mijnheer. Gij krijgt zeven en dertig poud van mij ta- rug"; Hij haalde een zakboekje te voorschijn, waaruit hij zeven vijf-ponds-banknoten tel de, cn nam toen uit zijn beurs eeu paar sovereigns. „Ik heb den uitslag van mijn onderzoek opgeschreven". Nu kwam er uit zijn borstzak een ver zegeld pakket voor den dag, dat hij zijn client met een buiging overhandigde. De cliënt nam hot voorzichtig aan, en zijn aristocratische neusgaten verrieden een kleine aandoening van tegenzin, zooals een man van fijn eergevoel wel moest gevoelen als hij 111 aanraking kwam met iema»d van Latazzi's beroep. „Misschien", zeide de detective, „is het gemakkelijker voor u als ik blijf totdat g© mijn verslag hebt "doorgelezen. Mogelijk hebt gij het een of ander te vragen". „Ga eifcten, mijnheer", sprak de gene raal ten tweeden male; maar Latazzi wil de liever blijven staan. Hij liep de kamer rond, keek naar de platen, die aan de wanden hingen, en Coninghame spreidclo de papieren voor zich uit. en stak do vin gers in do borst van zijn zwarte jas, totdat hij zijn lorgnet met gouden montuur vond. Na dit zorgvuldig met den zoom van zijn jas opgewreven en het daarna op zijn neus gezet te hebben, zonk hij glimlachend iu zijn leunstoel achterover en begon lezen. (Wordt- vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5