N°. 16567. Vrijdag 27 Kebrnan. A0. 1914. <§eze (Ccu.ra.ni wordt dagelijksmet uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste blad. Offieieele Kennisgeving. Onder oase Vroede Vaderen. PRIJS DKR ADYERTENTIEN: Van 16 regels A 1.05. Iedere regel meer /"0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine advertentiën ran 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incaaseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oenta; per 3 maanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post 1.30. 1.65. Hl tUUUWliT. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, lsto alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeene kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan J. PARlMENTIER en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de fabriek van wollen gareus, in het perceel Schelpen- kade No. 6, beetle M. No. 2200. Burgemeester on Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Weth. Iooo-Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 2Q Februari 1914. OKA^IÜWKï, Burgemeester en Wethouders yan Lei den; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door ALBERT GERRITSEN, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van uitsluitend alcohol vrijen drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in den winkel en de daarachter gelegen kamer van het perceel Haarlemi- mefstraat No. 87. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE G1JSELAAR, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 27 Februari 1914. niNOMSiWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden: Gezien de missive van den Minister van Binnenlandcche Zaken van den lDden Fe bruari 1914 no. 3-12/1, aid. K. W. waarbij 'frorden toegezonden de stukken, bedoeld bij artikel 5 der Hinderwet, betreffende do op richting van oen koelmachine, gedreven door een electromotor van 1 H P. in het Organisch Chemisch Laboratorium dor I(ijks-Universiteit to Leiden, kad. Sectie M no. 1224, alsmede de missive van Gede puteerde Staten in de provincie Zuid-Hol land van den 24sten Februari 1914, B No. 472 (lsto afd.), G. S. No. 28/2 Gelet op artikel 6 dor Hinderwet Geven bij dezen kennis aan het publiek, dat de bedoelde stukken op do Secretarie dezer gemeente ter visie gelegd ziin en dat door een Commissie uit het College van Gedeputeerde Staten voornoemd, ter vol doening aan het bepaalde bij artikel 26 dor wot; op Zaterdag den llden Maart. e.k. des namiddags ten 4uur op het Raadhuis ge legenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen de voorgenomen oprichting in te brengen, terwijl zij er do aandacht op ves tigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor genoemde Commissie zijn versohenen, ten einde hun bezwaren mon deling too te lichten. Burgemeester on Wethouders voornoemd, J. A. VAN HAMEL, Wet.hr. Looo Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 27 Februari 1911. B. en W. hadden gisteren vermoedelijk uitvoerige discussien verwacht en daarom niet minder dan drie stenografen laten aanrukkeü, een beetje tot verwondering der Raadsleden, die niet bijzonder strijd lustig schenen. Het zou dan moeten gaan over do twee door B. en W. voorgestelde salarisregelin gen en wat wilde men daarvan zoggen? Do Secretarie-ambtenaren zelf hadden zich, bohoudc-ns de kleine groep van bevolkings- agentcn, gaarne bij do regeling neergelegd, do organisaties der Leidsche agenten Yan politie hadden nog wel enkclo pogingen gedaan, om de leden van den Raad te be wegen ,,iets meer" te geven, waarmede zij den Voorzitter, als hoofd der politie, geen plcizier hebben gedaan, zooals hij nog deed uitkomen, maar de Raad had niet den moed meer te oischen. Het gnat met ons ge meentebestuur als met do Regeering, waar van rnr. Troelstra gisteravond in oen ver gadering in Den Haag, zei do, dart' ziji eer-, hjk is, maar arm. Do hoer Pcra alleen deed nog_4?en zon derlinge poging, om, zooals hij meende, het beter voor de agenten te makon. Geïn spireerd door het adres der Vereen. ,,Door Eendracht Saamgcbracht", wilde hij do regeling zoo veranderen, dat de agenten reeds na 17 jaar hun maximum konden be reikenmaar voorstellen daartoe de-ed hij £}ot, amendementen indienen evenmin hij verzocht B. cn W. het voorstel te rug te nemen, om later een gewijzigde re geling voor te stellen. Daar kon natuurlijk mets van inkomen. De agenten zelf hebben het u gemakko- 'P- gemaakt; v/at u wil, hebben zij in hun ïi?v Scvraagd, zeide de voorzitter; u °bt dit sic.ds voor to stellen. Maar weet de heer Pera wel, waarop dit de gemeente zal komen to staan Het eerste volle jaar reeds ƒ3000 meer dan de door B. en W. voorgestelde ƒ4500, het tweede ƒ5000, enz. Van eenig voorstel of motie, waartoe hem enkele Raadsleden prikkelden, kwam nu niets. De Voorzitter kon het den heer x'cra ook niet aanraden, al wist hij, dat deze wel tegen een verwerping kon, zeide hij schertsend. Mr. Aalberse liet zijn denkbeeld, om een bezoldiging te geven naar de grootte van het gezin, nog niet varen. Het bezwaar, dat Leiden de eerste gemeente zou zijn, voelde hij niet sterk. Er moet toch één de eerste zijn. Wij vonden dit logisch. Indien men werkelijk hierin een goede oplossing ziet, moest men er juist een'eer in stellen voorop to gaan. Hij noemdo nu ook nog den maatregel in het belang der gemeente, omdat men niet zoo dikwijls om verliooging van salarissen zou worden lastig gevallen. De beambten, hoofden van groote gezin nen, die nu de meeste behoeften hebben, zijn dikwijls aanleiding, dat er om verhoo ging wordt gevraagd. Wij vreczcn, dat dit oen illusie zal blijken. Met of zonder kin dertoeslag zal er onder do ambtenaren en beambten, in dienst van openbare licha men, gepoogd worden hun positie verbe terd te krijgen. De Voorzitter heeft ter loops. eenigo bezwaren tegen het stelsel ontwikkeld, al kon hij persoonlijk in prin cipe er met meegaan. Het denkbeeld zou echter door een geheele groep van gemeen ten moeten worden verwezenlijkt en daar om wilde hij het wel eens in de „Vereen, van Nederlandscho Gemeenten", waarvan hij bestuurslid is, zooals men weet, ter sprake brengen. Dc lieer Sijtsma merkte daartegen op, dat hij dit niet moest doen namens de ge meente zelf, want al had men er zich niet over uitgesproken, hij geloofde toch stel lig, dat do meerderheid van den Raad zich tegen het principe zou uitspreken. Dit zal moeten blijken als do heer Aal berse straks wellicht bij wijze van motie heb denkbeeld aan heb oordeel van den Raad zal onderwerpen, waarbij hij dan hoopt, dat deze niet zoo lang zal worden opgehouden als een andere door hem aan hangig gemaakte motie (die inzake de rechtspositie der ambtenaren). Do heer Fokker ging, volgens den voor zitter, buiten zijn boekje, toen hij er ter loops óp wees, dat z.i. het aantal inspec teurs wel voor vermindering vatbaar was. Goede bezoldiging, maar dan ook niet to voel ambtenaren, was zijn leus. Do Voor zitter meende, dat dit tot het gebied be hoort, waarover hij als hoofd der politic alleen te zeggen heeft. Tooh is zulk een wenk zeker niet kwaad. Een burgemeester heeft ook nog meer te doen dan zich met de politie te be moeien. Do heer Sijtsraa maakte bezwaar tegen do instelling van den rang van brigadier, waarmede men weer terug komt op het oude stelsel van drie rangen, wat, volgens den voorzitter, absoluut niet het geval is. Heb boteekent hier slechts aan enkele verdienstelijke eerste-klasso-agenten een onderscheiding te geven en wanneer een groep agenten ergens dienst moet doen, is daardoor zulk een brigadier als van zelf als de leider aangewezen. Voor bovoor- rechting behoefde men niet to vreezen. Hiermede hebben wij het debat over de salarisrcgcling der agenten vrijwel weer- geg-even. De Voorzitter, wicn heb debat blijkbaar welkom was, hij zat ook uitnemend in de zaak heeft op do gewone, aangename wijze de debaters baast al te uitvoerig be antwoord. De Voorzitter houdt niet van lange vergaderingen, doch hij mag zelf ook wel oppassen, dat hij het niet te lang maakt. Hij is een aangenaam en gemakke lijk causeur maar dat mag hem niet ver leiden om al te veel uitweidingen to doen. Zou hot ook niet beter zijn. dab hij bij zulke zaken wachtte met het antwoord tot dat allen in eersten termijn hebben ge sproken Dit neemt niet weg, dut de Voorzitter uitnemende dingen heeft gezegd. Zijn denk beeld, om te komen tot uniforme salarisre- gelingcn in verschillende met elkaar over eenkomende gemeenten, zoodat er van te gen elkaar opbieden en van elkaar aftrog gelen van beambten en ambtenaren geen sprake meer behoeft te zijn bijv., is stel lig zeer het overwegen waard. Do regeling is er ten slotte ongewijzigd doorgevgaan. Een voorstel van de vrijzin nig-democratische fractie, min mr. Van der Pot, om haar op 1 April cn niet op 1 Juli te doen ingaan, is met vrij groote meerderheid verworpen. Heb verwonderde ons wel eenigszins on der do tegenstemmers ook mr. Aalberse aan te treffen, dio in oen vorige zitting de verontrustende mededeeling deed, dat 't er met sommige agenten zoo miserabel uit zag, dat zij do openbare liefdadigheid moesten inroepeneen mededeeling, die daarna heel wat stof heeft, opgejaagd. Met 1 Juli zien nu onze agenten dooreen- genomen hun weekgeld met f 1 vermeerderd, zeker een welkom meevallertje voor het gezin, al kunnen zij er geen groote dingen meedoen. De gemeente zal liet echter dit jaar f 2250 kosten. Telt men daarbij de f 750 waarop de vermeerdering van het bedrag der Secretarie-Ambtenaren zal bedragen, dan wordt het juist f 3000. 't Volgend jaar zal het heb dubbele zijn, maar dan hoopt de Voorzitter op aanzienlijk grooter baten uit de Lichtfabrieken. De discussie over de salarisregeling der Secretarie-ambtenaren liep enkel over c5o bevolkingsagenten, die zich verongelijkt ach ten, omdat zij, die vroeger in salaris met de adjunct-commiezen gelijk stonden, daar nu beneden blijven. De heeren Van der Pot en Vergouwen traden als pleitbezorgers dezer mannen op, maar de Voorzitter heeft hun, zooals den geheelen Raad, blijkbaar overtuigd, dat er van achteruitzetting geen sprake is. Met alle waardeering vóór hun persoon en voor hun werk, kunnen do be volkingsagenten, vogens den Voorzitter,. niet gelijk gesteld worden met de mennchen, die in aanmerking komen voor adjunct-commies ten Stadhuize. Met betrekking tot de andere punten kun nen we verwijzen naar heb vérslag» Zij geven geen aanleiding tob afzonderlijke bespre king'. Merken we alleen op, dat ook ons ge meentebestuur niet veel lust gevoelt be last te worden met do uitvoering der wet op do uitkeeriug eener ouderdomsrente aan behoeftigen, zooals het wetsontwerp van min. Treub heb wil. Eu om nog iets meer invloed uit te oefenen aan alleen door een adhaesiebetuiging, met het adres Velzen kan worden verkregen, zal Lei den óf zelfstandig óf in samenwerking met de vereeniging van Ned. Gemeenten oen verzoek tot de Regeeriog richten. En laten wij ten slotte nog herinneren, nat de crcmeen- to cadeau heeft gekregen de overblijfselen der zijden vaandels, waarmede eenmaal de Leidsche patriotten door onze straten zijn getrokken. Wij kunnen niet zeggen hoe ze er uitzien. Wie liet weten wil ga naar „De La kenhal", waar zij vootaan worden bewaard. Lesden, 27 Februari» Dr. FRIS». VAS E2SDEN Over de Vrouwenbeweging. Do Leidsche afd. van den Bond voor Vrouwenkiesrecht had het voorrecht dr» Fred, van Eeden bereid te vinden, een lezing over de Vrouwenbeweging te hou den. 'b Was te voorzien, dat velen van de gele genheid zouden gebruik maken, dezen spr. to hooren, die altijd, onverschillig over welk onderwerp, iets oorspronkelijks weet te zeggeniets, wat boeit, tot nadenken stemt, tot verzet prikkelt, ja wat niet al, maar in ieder geval waard is overdacht te wor den. De Foyer der Stadszaal was dan gister avond ook geheel bezet. De vrouwen had den er do meerderheid, doch er waren ook vele mannen. Bij afwezigheid van de presidente werd de spr. met oen kort woord ingeleid door dr. Vollgraff. Dr. Van E. was gezegd, dat hij in Lei den wel niet veel mcnschen vqot zich zou zien, omdat men hier in het algemeen niet veel voor de vrouwenbeweging gevoelt. Dit zou hem niet hinderen, indien het dan maar t'egeristandes waren. En nu er zoovelen waren opgekomen, hoopte hij, dab ook daar onder een aantal nog niet overtuigden zich bevonden. Hij wilde niet de gewone voor- en tegen argumenten opsommen, die men nu lang zamerhand kent. Hij zou zeggen, hoe bij zelf over het vraagstuk dacht. En hij zette dadelijk op den voorgrond, dat hij er geheel voor was. Nog niet zoo lang heeft hij er over nagedacht en zich tob voor kort er buiten gehouden, evenals buiten de politiek. In Amerika vertoevend, heeft hij er wel over moeten nadenken. Men heeft hem er als heb ware in getrok ken. Hij heeft er ook tegenstanders ont moet, dio meenden, dat de vrouw niet bin nen de sfeer van do politiek mag worden gevoerd. Zij vormt heb bolwerk van het individualisme, dab door de cn in de man nen verdwijnt. Maar juist daarom moet de vrouw aan de politiek meedoen. Zij zal er meerdere verheffing aangeven. De aristocratie, die den waren vooruit gang tegenhoudt, heeft nog altijd grooten invloed op do massa, ook van de vrou wen, en zoo zal invoering van vrouwen kiesrecht in heb eerste stadium wel eens remmend werken. Doch dit zal tijdelijk zijn. Wij leven thans in den overgang van den ouden roofstaat tob den ideaal-staat. Heb militairisme, en het Chauvinisme zijn over blijfselen van dien roofstaat. In een land als Rusland staat men daar nog dicht bij, in meer democratische Staten als Frank rijk wijkt men van den roofstaat meer nf. En ook de in allo landen zich openbarende vredesbeweging wijst daarheen. Nu is dc roofstaat een schepping van den man, het gezin een bchepping van de vrouw. Heb gezin lijkt veel meer op het gemeencbest der toekomst, waaraan de vrouwenbeweging bevorderlijk zal zijn. De economische noodzakelijkheid heeft do vrouw er toe gebracht zich naast den man een plaats in de maatschappij te-verove ren. Men kan niet zeggen, dat do vrouw zwak ker is dan de man. Er is een tijd geweest, dat matriarchaat heerschto. Toen stond do vrouw boven den man. En rnen weet niet hoe do vrouw zich in het komende gcmeencbest ontwikkelen zal. Vast stgat, dat het optreden der vrouw in het maatschappelijk en staatkundig le ven de sociale gerechtigheid bevorderen zal en het materialisme verzwakken. De nieuwo vrouw zal een a n d e r o vrouw zijn. Daarmede bedoelt 6pr. niet, dab zij zal worden een man-vrouw. Gelijk waardigheid beteekenfc niet volstrekte ge lijkheid. De personen in de vrouwenbewe ging waren man-vrouwen. Dab mag men hen niet kwalijk nemen. Dat was een noodwen dig gevolg van het verzet, dat hun optre den verwekte. Ool^physiok staat dc vrouw niet beneden den man; Men heeft, om dit aannemelijk te maken, gewezen op het moederschap. Doch de nieuwo vrouw zal later huwen en haar moederzorgen zullen minder lang duren. Dan zal zij nog een maatschappelijk werkster kunnen zijn. Spr. erkent, dat bij de vrouw het gevoels leven sterker is ontwikkeld dan bij den man. Doch dit maakt haar allerminst min derwaardig. Dat is een dwaling uit do ma terialistische 19de eeuw, waar wij haast van genezen zijn. Heb schijnbaar onlogi sche der vrouw staat dikwijls booger dan heb logisch o van den man, zooals heb in tuïtieve staat boven het intellect. Het eer ste schept, het laatste ordent alleen. Beide hebben elkander echter noodig. Men heeft weinig geniale vrouwen, ge had, scheppende geesten; maar dit schrijft spr. too aan de omstandigheid, dab zij meestal in den kleinen kring van het ge zin werkten. Zeker heeft do vrouw organisatorisch ta lent. Wel is do vrouw in economischen zin onwetend. Zij weet niet'hoeveel maatschap pelijk onrecht or kleeft aan do weelde cn het genot, dat haar door den man voor bet gezin wordt bereid. Krijgt ze daar een kijk in, dan verwacht spr. van haar juist verzet. Hieruit verklaart hij mede den te genzin van den man voor de vrouwenbe weging. Ten slotte noemde spr. do schrijfster van „Do Negerhut", wier eenvoudig boekje den stoot tot de afschaffing van de sla vernij heeft gegeven, en hij vraagt wanneer do vrouw op zal staan orn de vele vormen van slavernij, welke nog bestaan, af te schaffen (Applaus). In de pauze werd gelegenheid gegeven schriftelijk vragen te stellen, waarvan Slechts door één der aanwezigen gebruik gemaakt werd. Daarin word er op gewezen, dat do vrouw zich alleen in vrijheid ont wikkelen kan, zoodat in de Angelsaksische landen de vrouwenbeweging zich het krachtigst openbaart. Spr. was het daarmede niet eens; do ont plooiing der vrouw is, zooals bij met voor beelden uit allo werelddeelen aantoonde, een wereldverschijnsel. Spr. besloot met liet voordragen van enkele gedachten van Tagore cn van zich zelf, waarmede hij ook warme toejuichin gen oogstte. Lagere organisme» ia verband met tie D^jrerlieid. Gisteravond hield prof. dr. L. van Itallie, hoogleeraar alhier, in Amicitia voor de le den en genoodigden van heb Departement Leiden der Maatschappij van Nijverheid een lezing over": Lagere organismen in verband jnet de Nijverheid. De voorzitter van liet Departement do heer J. Hartevelt Azn., opende de bijeen komst met een kort woord waarna hij liet voord gaf aan prof. Van Itallie die aaou- ring mét zijn hoorders te verzoeken hem te volgen naar de grens van planten en <ïio(- renwereld. De planten die liet liier geldt zijn vaak uit een enkele oei opgebouwd cn slechts bij microscopisch onderzoek waar te nemen. Allen behooren tob cle groep der zwammen, dat zijn planten zonder blad- gToen die of hun voedsel ontleenen aan an dere levende wezens (parasieten) of leven op dood materiaal (saprophyten). Uit dit rijksgebied behandelde bij bacte riën (splijtzwammen) gist (spruit/zwammen) on schimmels. De bacteriën kenmerken zich door e$n bui tengewoon voortplantingsvermogen en wel voornamelijk door deeling. óveral zijn zo aanwezig. Al naar dè werking dio ze uit oefenen zijn liet vrienden i.f vijanden der menschheid. Ze kunnen ziekten veroorzaken kleurstoffen vormen, gisting verwekken wat spr. achtereenvolgens nader aantoonde. Allereerst stond spr. stil bij de spruit- zwammen (gist). Zoover dc geschiedenis der menschheid teruggaat is het bekeno dat sui kerhoudende stoffen aan zichzelf overgela ten veranderen. Eerst in de 19do eeuw ie de samenhang tussohen heb gistingsproces en gistcelien bestudeerd (Pasteur, Hansen ea anderen.) Men onderscheidt wild»?- en oultuurgist. De eerste wordt overal in de natuur aan getroffen. Daaronder zijn coorten, die dien stig zijn voor bepaalde indusbriën, andere die nadeelig werken. Cultuur gisten zijn al le dienstbaar voor de bereiding van alcoho lische dranken. Schimmels zijn de allen welbekende plant aardige wezens, die zich op de meest uiteen- loopende stoffen kunnen ontwikkelen, aia zij op vochtige plaatsen worden bewaard, M^stal zijn de schimmels onwelkome gasten eoms echter, en dan zuiver gecultiveerd, spe* len zij een 4ol bij de bereiding van bepaalde soorten van spijzen (kaassoorten o.-a.). Door deskundige doelbewuste toepassing door het niet aan liet toeval overlaten ea door ongewensohte werkingen te voorkomen, kan men van deze lagere organismen een. nuttig gebruik maken. Wil men alle nadeelige werking van lage re organismen uitsluiten dan moet men trachten ze te vernietigen of een milieu te vormen waarin zo zich niet kunnen ontwik kelen of niet kunnen bestaan. Dit is bijv, bij het conserveeren van levensmiddelen het geval zooals spr. met talrijke voorbeelden aantoonde. Da goderfwekkende werking der bacteriën is te voorkomen door bewaring bi) lager tem peraturen dóór pasteurise eren, sterilisee- ren en. door toepassing van conserveermid delen. Dit zijn stoffen, dio als vergiffen voor lager organismen moeten worden op gevat. In het algemeen is spr. een sterk tegenstander om vreemde lichamen in spij zen te doen, want wij weten niet welk na deel ons organisme daarvan ondervindt, 'b Mogo kleine hoeveelheden gelden als men ze toevoegt, in verschillende levensmiddelen werden zo van befceekenis, F.n waarom zou men de eene industrie "toestaan, wat men aan de andere onthoudt. Na liet onschadelijk maken van lagere or ganismen te hebben behandeld kwam opr. tot de nuttige toepassing er van en besprak daarbij uitvoerig liet iuelkbedrijf en de kaas bereiding, het ver duurzame van witte kooI4 augurken enz. Ook bij heb" inkuilen van vee voeder spelen zioh in hoofdzaak dezelfde processen af. Groot is de invloed der lagere planten in ale processeu, waarbij alcoholische gisting een rol heeft te vervullen .waarbij spr. ten slotte uitvoerig stil stond. Met aandacht werd do belangrijke en. hoogst leerzame voordracht door de aanwe zigen gevolgd. Teliais voor Militairen aan den Morselrtreg. Nu pas de nieuwe lichting onder.de wa pens kwam., doet het bestuur van het Tehuis Voor Militairen weer allo moeite om het le ven buiten de kazerne zoo aangenaam mo gelijk te maken. Het tracht dat to" doen door zich van do medewerking te verzekeren van sprekers, alsook door den persoonlijken arbeid der bestuursleden zeiven. De Voorzitter, da heer S. J. Le Poole, ging daarin voor door het houden van een zeer mooio lezing ever een twaalfdaagsche reis door de Sell »tscJ; Hooglauden. Deze lezing, opg'd listerd door prachtige lichtbeelden, trok een zóó talrijk bezoek, dab de groote zaal te klein blree. 't Wsö een schoone propaganda-av ond voor het Tehuis. Werd deze lezing Maandagavond gehou den, reeds gisteren was er weer iets bijzon ders te genieten voor de bezoekers, doordat ds. W. J. Roscam Abbing, precl. alhier, zich welwillend beschikbaar had gesteld tot heb houden van een lezing over „Solidariteit". Dit. woord, zei spr. verplaatst ons dadelijk midden in den strijd onzer dagen, doet ook dadelijk het oog vallen op de tweeërlei le vensrichting, welke in dien strijd op den voorgrond treden, die welke God als do Bron van alle leven en werken beschouwt, en die, welke met Hein niet rekent, maar alleen ziet op den eigen aard van onzen tijd. Ook opr wil dien eigen aard niet ontken nen en waar stoomwezen en zoovele uitvin dingen zulke gansch andere toestanden in 't aanzijn riepen, daar ziet- ook werkelijk ou zo jongelingssotiap zioh gesteld voor de be antwoording van vele nieuwe vragen. Ken merkend ia de drang tot organisatie. „Weesfe solidair" is het too ver woord van deze dagen. De letterlijke bcteekcuis van het woord. het gevoel van sooiir.hoorighei<1. van elkaar bijstaan, heeft iets aantrekkelijks. Ook iele echt Christe lijks, want ook Paulus vermaant de Romei nen niet een „Weost eensgezind". En toch, die solidariteit des Bijbels is een andere, dan die. welke ons uit de „Internationale" èegenklinkt. Spr. ziet in de Heilige Schrift drieërlei solidariteit. Daar is een solidariteit, die allo mcnschen van alle eeuwen omvat, dio der zonde, die van Adam af liet menfschdom een

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1