Ingezonden. Is uw Lever ziek? SOCMAN'S P1U5N Burgerlyke Stand. Vragen en Antwoorden. FEUILLETON. gouden Visioenen. Kos eens: 1>© DroogDiakiug; tier Zniderzee. "Wederwoord aan den heer S. Mijnheer de Redacteur 1 Sta mij toe, Geachte Heer Redacteur, dat ik nogmaals eenige plaatsruimte kom vragen in Uw geëerd Blad, tot een weder woord eveneens slotwoord aan den heer S. De heer S. schijnt zich krampachtig vast te houden aan de meening van den heer Den Hartog, die aangaande do bruto-op- brengst der gronden in de droog te maken Zuiderzeepolders een pessimistische mee ning is t-oegedaan. Maar laat ik dan tegen over dien bekenden landbouwkundige een niet minder bekende landbouwspecialiteit stellen, n.l. den heer Breebaart, in leven lid van de Eerste Kamer in Noord-Bra- bant, wiens groote kennis van zaken niet weinig heeft bijgebracht tot verbetering van verschillende aangelegenheden, zoowel op waterstaatkundig als op landbouwge bied. En deze heer toch was het, die op de Algemeeno Vergadering van de Hol- landsche Maatschappij van Landbouw op 23 Maart 1912 to Amsterdam getuigde: „dat de verbetering der watervoorziening in alle do Zuiderzee omringende provin ciën, den afsluitdijk op zich zelf reeds tot een rendabel werk zou maken". Niet met praatjes, mijnheer S., die vol gens U het volk moeten misleiden, doch met eiifors zal ik trachten" aan te too- nen, hoe de tot-stand-koming van den af sluitdijk reeds al voor de provinciën Fries land en Noorcl-Holland van onberekenbare waarde zal zijn. Zoo op heden de toestund nog is, moet Noord-Holland bij droge perioden des zo mers het vuile, brakke water uit het Noord zeekanaal, en in het Noorden uit do Zui derzee betrekken. Friesland heeft in zulke tijden geen enkele bron om zijn .zoetwater op afdoende wijze aan te vullen, waardoor niet weinig schade ontstaat aan landbouw en veeteelt, en de scheepvaart dan door lage waterstanden groote nadeelen wordt toegebracht. Bij afsluiting der Zuiderzee ontstaat, of liever blijft het niet ingepolderde deel het zgn. IJselmeerover, hetwelk als een groote ontvangkom van den IJsel kostbaar drinkwater zal bevatten en daardoor allo aangrenzende provinciën rijkelijk van dat water zullen worden voorzien. De kosten voor het maken van dien af sluitdijk worden geraamd op 40 millioen gulden; gerekend naar een rentevoet van 4 pCt., wordt een interest van f 1.600.000. Deze rente nu berekend naar de grootte van den veestapel der beidö genoemde pro vinciën zal voor iedere koe f 3.20 bedragen, een uitgave, ik twijfel niet of iedere land bouwer zal het er gaarne voor over heb- ben. Verder betoogde de heer S., dat mijn voorbeeld, tot vergelijking van de droog gemaakte Haarlemmermeer, met de Zui derzee een bewijs was van mijn onkunde op dat gebied. „De Haarlemmermeer droogmaking was reeds daardoor gemoti veerd, aldus de heer S. omdat do Meer een gevaar was voor de omgeving Zeer juist, maar is het den heer S. dan on bekend hoe talrijke polders langs de Zui derzeekust gebukt gaan onder de groote financieele la-sten, die jaarlijks voor het onderhoud der zeedijken opgebracht moe ten worden en die duizenden guldens be dragen. Immers, de heer S. had het over calamiteuze polders Is het clen heer S. onbekend, dat men ook daar dijken vindt, welke van den teen tot de kruin van steenglooiingen voorzien zijn, als verdedi ging tegen de hooge stormvloeden? Ik nnodig den heer S. uit. eens een ver kenningstocht te maken van af Nijkerk via Elburg—Kampen, enz., tot Harlingen (Friesland). Bij de inpolderingen zullen deze zeedij ken geheel overbodig worden en zullen de groote kosten van onderhoud door de be trokken autoriteiten voor andere doelein den kunnen worden aangewend. Hierin gaat m. i. het vergelijk van de Zuiderzee roet de Haarlemmermeer reeds op, maar er komt bovendien nog bij, door het bren gen van het IJselmeer op een constant peil, dat buiten de boven reeds geschet ste toestanden met betrekking tot den landbouw en veeteelt het IJselmeer een zeer geschikt vaarwater zal worden, en do ontzaglijke hinderpalen van thans voor do scheepvaartbelangen zullen zijn weggeno men, en zullen ongetwijfeld de havens, welko thans door verzanding moeilijk zijn te bereiken, alsdan weer van beteekenis worden. Deze geschetste toestanden, mijnheer S., sterken mij meer in mijn overtuiging dan Uw voorbeeld van het stukje land en do daarop door U gebouwde woning van f 5000, waarvoor ge slechts f 200 huurpen ningen erlangt -het is voor een huurder om van t© watertanden. Maar ik beu vast overtuigd dat, al zeer spoedig na voltooi ing van het huis, gegadigden zouden ko men en U een belangrijke winst zouden aanbieden. Maar bovendien, mijnheer S., laten wij een oogenblik aannemen, dat van het benoodigdo kapitaal voor droogmaking der Zuiderzee genoemde rente moest wor den betaald, zou het dan nog niet beter zijn, om die gelden te besteden op eigen bodem, waar duizenden inwoners, en ten slotte dus ook het- Rijk, wèl bij zullen va ren dan ze wellicht k 5 pCt. toe te vertrouwen aan buitenlandsche hypotheek banken, enz. Het Panamakanaal of liever de Panama geschiedenis heeft inderdaad ontzaglijke financieele offers gekost; maar waren de groote knoeierijen daarbij niet voorgeval len en de leiding terstond aaD mannen als kolonel Goedhals opgedragen, onder wiens bekwame leiding het reuzenwerk in betrek kelijk korten tijd is voltooid, voorzeker zou den er millioenen bezuinigd zijn geworden. Verder laat de heer S. volgen, „dat ons volk vpeedig ook contra's zal kunnen le zen", het moest het tot nu toe bijna uit sluitend met pro's doen. Zie daar, M. de R., dat pleit m. i. toch genoeg er voor hoe urgent de zaak is Maar ik wil den heer S. een eigen wapen in handen geven door Z.Ed. te melden, dat reeds in 1S94 een zestal heeren, deel uitma kende van de Staatscom. voor 't onderzoek van de plannen der Zuiderzeevereeniging tegenstanders waren. Het waren do heeren Mees, Van Nierop, Rohusen, Veegens, Welcker en AVellan. De aanwijzing tot het vinden der bron nen, waaruit het geld te voorschijn zou kunnen komen, meende ik te kunnen vin den bij Oorlog en Marine. Het was echter niet mijn bedoeling elk der budgets tot do helft t-e verminderen ofschoon ik er mij best mee zou kunnen vereenigen maar ik bedoelde de jaarlijkscho verhoo gingen dier budgets achterwege te laten, en deze voor het grootsche werk beschikbaar te stellen. Dan zouden bij de voltooiing dier werken wellicht nog eens de woorden wor den herhaald, die jhr. mr. Gevers van En- degeest. eenmaal bezigde in zijn boek „De droogmaking van het Haarlemmermeer", die op bldz. 233 van dat boek schreef: „Het Rijk heeft een wingewest veroverd, na een vreedzamen strijd, zonder tranen of bloed, waar wetenschap en genie als veld- heeren, en de nijvere polderjongens als sol daten zijn opgetreden". Overigens doet het mij genoegen, dat de heer S. bij mij idealen heeft geconstateerd. Ik acht mij gelukkig die te bezitten, want een mensch zonder idealen heeft m. i. geen reden meer van bestaan. Ik wil het dan ook niet verhelen, dat ik in mijn gedachte de Zuiderzee van een zou ten plas in een zoetwatermeer zio veran derd, omspoelende de vruchtbare ingepol derde landen; de kwijnende visschersplaats- jes tot welvarende dorpen zien herrezen; de vervallen havens tot ruime, diepe bek kens veranderd, vol met flinke schepen, vervoerende de massa's producten van en naar het nieuwe gewest, en over de af sluitdijk van Holland naar Friesland zie ik in mijn gedachten den trein voortstui- ven en ik hoor een juichtoon van onzo na zaten ook die van den heer S. over het grootsche volk tot do uitvoering waar van hun voorouders overgingen. O. KOETS. Leiden, 23 Februari 1914. (Hiermede sluiten wij het debat over dit onderwerp. R,ed.). RECLAMES, 40 Cents per regel. HOTEL GENTRAL, Lauge Poten, Den Haag. Te spreken Vrydage Tan 10-13 en ran 1-6. Keizersgracht 717, Amsterdam. 2549 12 Maak htm dan in ordehet is gemakkelijk te doen. Zonder pijn, zoncer stoornis; alleen door het heilzaam effect merkt go, dat ge genezen zjjt door 2548 9 KATWIJK. Geboren: Neeltje, D. van C. van der Mey eo L. Ouwebaud. Johannes. Z. van Joh. Dijkhuizen en Ros. Catbarina Jobanna, D. van Jac. de Vreugd cd P. Verborg. Dirk, Z. van Jac. van der Plas en H. Nijgli. Jannetje, D. van A. Nijgh en Jac van Duijn. Neeltje Jacobs, I). van A. Haasnoot en M. van Duijn. Cornelia, Z. van A. Sneijders en P. de Vreugd. Hendrik, Z. van Joh van der Plas en L van Duijvenvoorde. Overleden: Trijntje Guijt, 88 j., wedr. van P. van der Plas. Gehuwd: J. de Jeu jm. en G. van Dijk jd. Nic Hoek jm en B. van Duijn jd. LEIDERDORP. Geboren: Johannes, Z. van N. van Wijk en J. de Vries. Catbarina Maria, D. van H. J. DickhofF en A. M. Bavelaar. Overleden: L. ter Wee, 47echtgenoot van J. G. van Assen. NOORD WIIKERHOUT. Geboren: Arie, Z. van J. de Winter en H. r. d. Berg. Getrouwd: W. de Jong en Wijnands. P. L. Luijken en M E. v. d Wiel. Overleden: tiubeitus Duivenvoorde 6 m. RIINSBURG. Geboren: Flendrik, Z. van D. Slijkhuis en J. Oorre aal. Elizabelh Catbarina, I). van P. Brussee en M. A. de Kluijver —Dirk, Z. van H. v. d. Meij en M. v. EgmoDd. SASSENHE1M. Geboren: Jan Abraham Nicolaas, Z. van N. Beumtr en D. Koreohoff. Heodricus Petrus, Z. van H. v. Munster en en M. v. d. Star. Gehu w*d: T. F. de Groot 23 j. en E. M. Warmer» dam 23 j. NOORD WIJK. Geb.oren: Allegonda Gerardina, D. van F. v. d. Berg en C. G. de Loor. Arie, Z. van J. Vegt en C. Leeflaug. Arend Z. van C. van Rooijen en A. Haasnoot. Hendncus Johannes, Z van A. van den Berg en M E A. Zoutenbier. Hestor, Z. van L. v. d. Deijl en T. Duindam. Gerrit Jao, Z. van C. H Hermanides en N. M. M. Hulsman. Pieter, Z. van J. C. v. d. Lippe en K. v. d. Niet. Getrouwd: JohaDnes Gerardus van Eeden 29 j. en Margaretha Hendrika Maria van der Heijden 21 j. Remier bodewijk Kallenberg 23 i.. te Leiden, en Johauna Wilhelmma Maria Bemeluian 24 j., te Noordwijk. Overleden: Maartie Ammeraal, 77 j., wed. van A. Haasnoot. Nioolaas Roos, 11 m,, Z. van J. Koos en W. C. Sanders. TER-AAR. Bevallen: K. P. Bosland geb- Bader Z. M. Hoogervorstgeb. Koeleman D. M- Wassenborg geb. Snabel Z. WOU BRUGGE. Bevallen: K. Peters geb. Rijlaarsdam Z. Overleden: Ph. van den Ing, M. 8Sj.,wedr. van J. Heemskerk. REEüWIlK. B e va lien: W. Penning de Vries geb. Rijnbeek Z. W. H. Kats geb Oorschot D. K. Hoogendoorn geb. Snatorse D. A. van Spengen geb. Hoogendoom Z. G e b u w dF. Kraan en M. Lubber*. VOORSCHOTEN. Geboren- Hendrika Eva Maria, D. van C. van Esmond en A Binnendijk. Albertus Petrus, Z. van C. G. Karremans enJ.H. van der Krogt WASSENAAR. Geb o r e n.-TheodorusReino dos, Z. van Th. Kortekaas en J. M. van der Spek. Gerarda Wijnanda, D. van C. van der Holst en C. M. van Veen. Waltberus Hubertus, Z. van F. A. Baol en P Takx. Aaltje, D. van P. BIanke9poor en C. Zwarts. Antoniu9, Z. van J. W. Noordover eD A. F. Gerrits Overleden: M. van der Kroft V. 75 j. C. Voorbam M. 93 i ZOEfERWOUDE Geboren: Lijdia AViHiel- mina Martina, D van J. Vijlbrief en A. J. Over- vliet. Maria Alid i Huberts AniODia, D. van J. J. Morsoh en H. H. de Mank. HendricusTbeodorus, Z. van W F. Penning de Vries eo M. Rijnbeek.j Martinne Petras, Z. van P. den Eisen en A. Bolle- boom. Cornelia, D. van G. van Dam en D. A j Goedhart - George Wilbeim, Z. van G. vanReenen I en J. S. FriedbolT. I Vraag: Ik ben weduwnaar en heb een buishoudster. Nu is er een dagmeisje, moet ik nu voor heiden belasting betalen? Wan neer ik nu met Mei het dagmeisje weg doe, krijg ik dan van de overige 8 maanden Bet geld terug? Antwoord: Ja, indien U zorg draagt dat in de maand April a. s. een verzoek om. ontheffing, gericht aan dien Directeur der Rijksbelastingen, wordt bezorgd bij oen Ontvanger der Rijkebelastingen van uw woonplaats. Deuk er aan dat de betaling vooraf be hoort to gesahieden en U eerst in begin 1915 een beschikking op uw verzoek krijgt. Vraag: Hoe zou het tooh komen dat on ze oude predikant ds. Van Meer niet meer eens zijn gemeente bezoekt in de kerk? Ds. Oorthuis komt nog steeds naar zijn oude gemeente. Ds Van Meer, uit Apeldoorn, is toch nog niet uit he>t oog of hart zijner gemeente, net als ds. Oorthuis? En het verheugt ons steeds dat ds. Oort huis 14 Februari weer hier is geweest. Antwoord. Wij weten het niet. Het kan aan den Kerkeraad liggen die het ds. Van Meer niet vraagt of aan den dominee die zulle een verzoek afwijst. Dat dominee nog niet uit het hart zijner gemeentenaren is kunnen we ons levendig begrijpen maar dat hij heelemaal in Apeldoorn ook nog niet uit uw oog is lijkt heel sterk. Als de Kerkeraad uit uw vraag de goede gezindheid ten opzichte van ds. Van M. verneemt zal hij hem wel eens vragen, en als hij er de vraag bij insluit komt dominee bepaald over. Vraag: Waarom krijgt de Wittesingel vier verbindingen met de stad en de Ma- resingel maar twee, is dat omdat de Witte singel zooveel btwoners meer hoeft en die hun tijd zooveel meer noodig hebben, of omdat daar meer Gemeenteraadsleden voordeel van hebben? Antwoord Foei, foei, wat denkt u slecht over de leden van den Gemeente raad! Trouwens zooveel Raadsleden wonen er ook niet op den Witten Singel. Maar weet u wat u doet. Maak een adres aan den gemeenteraad op, dat op pooten staat. Laat het door andere personen aan den Maresingel teekenen en stuur het den hee ren op hun dak. Als een nieuwe verbin ding noodig is zal het Gemeentebestuur er dan wel toe besluiten. Maar denk er aan liet adres moet opgezegeld papier, an ders wordt er geen notitie yan geno men. V r a a g: Is het billijk van 't bestuur van den 'Haarlemanermeerpolder om hun perso neel voornamelijk brugwachters een dienst tijd van 14 uiur per dag, zonder tusschen- poozen en 7 diagen per week, te zamen 98 uren, in dienst te houden, en de dienst is van dien aard dat er geen tijd voor eten of drinr ken overschiet, zoodat huisgenooten moeten bij springen om gelegenheid tot eten te ge ven. Het loon is f 10.50 per week zonder meer, en daar de toestand voor alle ambte naren van genoemden polder hier slecht ia en veel te wenschen over laat, hebben zij een vereeniging opgericht, die Koninklijk ia goedgekeurd en hebben heden op hun re- j quest, dut in October al ingezonden moest zijn om voor de begrooting behandeld te kunnen worden, een afwijzende beschikking ontvangen. Is dat ook niet onbillijk, dat zulks zoolang moet duren? Zijn ook de ver gaderingen van genoemden polder alle ge heime zittingen omdat ik er nooit een ver slag in de bladen van lees Heeft liet perso neel ook recht op hooger beroep bij de een of andere instelling? Antwoord: Een loon van f 10.50 voor een werkman, die 98 uren per week in het getouw moet zijn, lijkt one voor den tegen woordige n tijd wel wat erg weinig. De heeren schijnen het anders nog al goed te vinden, anders hadden ze niet afwijzend beechikt op het request. De vergaderingen van de besturen van waterschappen zijn in den regel niet open baar. Begrooting en rekening moeten echter goedgekeurd worden door Ged. Staten uwer provincie. Wij zouden u dierhalve raden bij dit College in hooger beroep te gaan. Is dit het met u eens dat do loonen te laag zijn dan zullen ze het polderbestuur in overwe ging geven deze te verhoogen. Vraag: Een heer, die kamers bewoont, mag die ook zijn verloofde op zijn kamer ontvangen Of kan de hospita daar iet# op tegen hebben en zoo iets verbieden Antwoord: Wij gelooven niet wan- neer de hospita overtuigd is, dat het de „verloofde" is, dat zij dit kan verbieden. Als wij echter de verloofde waren, dan zou- den we ons alleen tot een kort bezoek be palen om praatjes te voorkomen. Vraag: Als een agent van politie schulden bij mij maakt van eet- en drink waren, kruidenierswaren voor een geza menlijk bedrag van 13 gulden 50 cent, en I hij betaalt mij niet, moet ik dat mij laten welgevallen, is daar niets aan te doen Bij voorbeeld den commissaris er over aan* spreken Antwoord: Wij vermoeden, dat da Commissaris zich met de schulden der po litie niet bemoeit. Maar als u de vordering in handen van den deurwaarder stelt, zult u hot geld wel krijgen. Vraag: Zou een geldbelegging in do Holland-Noord-Amerika Hypotheekbank bo» lide zijn? Antwoord: Ga daarvoor een eolideui effectenhandelaar raadplegen. Daar zult gij voor een mogelijke belegging toch te recht moeten komen. Misschien weet die nog een betere belegging. Vraag: Is het ook mogelijk om, nu do grensbewoners van Leiden hun kinderen naar de school te Leiden zendecr, die wat hooger schoolgeld te berekenen, zooals dat met de H. B.-S. bezoekers het geval is? Antwoord: Op de scholen der 3de ©n 4de klasse worden geen kinderen uit aan grenzende gemeenten toegelaten Op de 1ste en 2de klasse scholen wel en het schoolgeld is voor dezen niet hooger dan voor de kinderen van ingezetenen. Er zou iets voor te zeggen zijn het schoolgeld voor de kinderen uit de buitengemeenten wat hooger te stellen, omdat de gemeente er geld op toelegt. Misschien gebeurt dit nog wel. Er zouden dan echter wel eedlPminder kinderen van buiten kunnen komen. Vraag: AVeet u of een uwer lezera mij een middel te noemen om door de zon gfc deeltelijk verkleurd© glacé-handschoenen' een egale tint to geven De oorspronkelijke kleur was donkerbruin. Antwoord: U moet ze verven. Dat kunt u laten doen, maar u kunt in eoü drogistwinkel ook de ingrediënten zelf koo- pen, wat voordeeligor is. Vraag: AVij zijn twee aardige meisjes, naar het idee van enkele bedienden. Ntt zijn wij in de gelegenheid om vereerd t* worden met knikken, lachen en zwaaien, Nu is onze vraag, zou dat nu kwaad kun nen? Antwoord: Als het daarbij blijft tran het volstrekt geen kwaad, hoewel we het zwaaien volstrekt niet galant vinden Alt de dames op nadere kennismaking gesteld zijn moeten ze maar eens terug lachen. Arriendelijk natuurlijk. AVie weet of ze dan weldra niet vereerd worden met een ann van de bedienden. Doch laten ze dan voor al niet zwaaien. Vraag: Vindt U het nu billijk, dat aai! het postkantoor 's avonds na 9 uur post< gels enz. verkocht worden en een winkelio' mag na 9 uur niets meer verkoopen. Ik zo- toch zeggen; gelijke monniken gelijke kap*» pen. AVaarom mag het postkantoor na 9 uur postzegels enz. verkoopen? Antw oord: Het postkantoor valt niet onder het begrip winkel en de verorde- dening op de winkelsluiting is derhalve op dit kantoor niet toepasselijk. AVij vinden daarin niets onbillijk maar daarover kan men verschillen. De ambte naren zouden heb wel aardig vinden, maar het pubUek stellig niet. Naar aanleiding van de vraag, wat er aan een haan te doen is, die doorzwikt op do pooten, schrijft men ons van geachte zijde Bedoelde haan lijdt aan Rachitis (been zwakte), is te verhelpen door eenmaal daags de pooten in te smeren met JodiunA tinctuur, doch zoodra vervelling intreedt daarmede ophouden. Tevens het dier wat ijzervitriool in het drinkwater geven, goed voeden en veel dierlijk voedsel gevenbijv. alle dagen wat paardengehakt 72) In zijn verbeelding legde hij den weg over het vasteland bedelend af, of wist over zee naar Konstantinopel en Varna te komeD, en ging, na het schip heimelijk ver laten te hebbcD, landwaarts in naar het Balkan-gebergte, en vond daar, door een gelukkig toeval, de plaats, waar het goud begraven lag. Wakend en slapend zag hij het, voelde hjj het, hoorde hij het als een liefelijke muziek klinken, terwijl hij er mee rammel de, en het maakte hem dol. Als een ander dan Job Round dat munt stuk, waarop de juiste ligging van den be graven schat gegraveerd was, in zijn bezit had gehad, en als Bowling dat had gewe ten, zou hij een moord begaan hebben om er zich meester van te maken, en het niet Ie duur gekocht hebben gevonden. Maar in fbb's bezit was het voor Bowling veilig. Iemand, die een dosis vergift had kunnen verdragen sterk genoeg om een olifant te dooden, had voor Bowling iets bovenna tuurlijks, en hij was te dom om te weten, dat een veertigste gedeelte van de toege diende hoeveelheid noodlottig zou geweest zijn. De helft van den schat was van hem geweest, en hij had wel 't leven van een kameraad waard geacht de andere helft ook te hebben. Daar zou hij een heel dorp voor vergiftigd hebben, als hij 't vei lig had kunnen doen. Onder de AAresterscho volken trekt Iemand rich de haren niet uit het hoofd, of hij moet al zeer zwaar verdriet hebben, maar voor Bowling werd dit een zeer ge wone uitspanning als hij alleen was. Er waren oogenblikken, dat hij zijn hoed nijdig van zijn hoofd sloeg, en met beide zijn groote, knokerige handen in zijn pe per- en zoutkleurig haar greep, en er aan trok en rukte alsof het van zijn bittersten vijand was, knarsetandend van machtelooze woede. Zulke vlagen van razernij had hij twee- of driemaal in een week, en in de tusschenpoozen was hij zoo knorrig en etuursch, dat vrouwen en kinderen genoeg hadden aan zijn gericht alleen, en zijn te genwoordigheid een last voor zijn mede-ar beiders was. Ia een veel zachteren vorm, maar toch telkens terugkeerende, speelde hetzelfde visioen Aaron AVhittaker voor den geest. Als het denkbeeld te dringend werd om aangenaam te zijn, ja, kwellend begon te worden, beproefde hij het van rich af te zetten, en hield zichzelven voor, wat de meeste menschen, die de geschiedenis .gehoord hadden, in gemoede geloofden dat Bowling een leugenaar was. Maar Aaron's geloof aan dat verhaal had te diep wortel geschoten dan dat het gemakkelijk uitgerukt kon worden, en het werd gevoed en versterkt door een ander geloof, dat hij zelf als zonderling erkende, maar dat hem toch gestadig bijbleef. Het was, name lijk, dat Job Round het rechte van Bow ling's verhaal wel wist, en in zekeren zin Bowling in zijn macht had en een voorwerp van haat en vrees voor hem was. Aaron beroemde er zich altijd op, bijzon der sterk te zijn in het maken van gevolg trekkingen. Hij was wantrouwend van aard en door gewoonte, en had een soort van ruwo romaneske verbeeldingskracht. Het was belangwekkend, en gaf het hem een gevoel alsof hij een der personen uit een boek was, zich te verbeelden, dat er in zijn onmiddellijke omgeving een geheim bestond, waarin zijn aanstaande schoonva der betrokken was. Om voor deze uit zijn verbeelding gespro ten veronderstelling eenigen grond te vin den, riep hij zich te binnen, dat, bij zijn eerste gesprek met Bowling, dit heerschap, eerst zoo brutaal, een beleefden toon had aangenomen zoodra de naam van Job Round genoemd was. Dit, in verband ge bracht met Bowling's merkbare vrees voor Job, bij dat zonderling tooneei in den tuin, dat Aaron zelf had bijgewoond; het gesprek in een vreemde taal, dat Bow ling's verhaal was voorafgegaan; den te genzin, waarmede hij het deed, toen hij er toe gedwongen was; den blik van doode- lijken haat, dien de verhaler eens op Job had geworpenen bovenal Bowling's blijk bare zekerheid, dat Aaron op hem afge zonden was: een en ander overtuigde den jonkman, dat hij in 't midden .van een raadselachtige geschiedenis was, die mis schien op zijn voordeel kon uitloopen. En door zijn nieuwsgierigheid gestadig ge prikkeld, en van dag tot dag meer grond vindende voor zijn onderstellingen, ont waakte in hem ook iets van dio vurige begeerte, welke in Bowling blaakte. Bij hem was dit echter veel zwakker; gedeelte lijk, omdat het in zijn aard lag zwakker te zijn, maar gedeeltelijk ook, omdat hij, on danks zijn vertrouwen op de juistheid zij ner beredeneeriogen, niet zulk een zeker heid van dc feiten had als dit voortreffe lijk personage. Sedert eenigen tijd was Aaron betrokken in een handelsonderneming, die tot groot voordeel voor hemzelven en tot groot na deel voor anderen kon uitvallen. Zijn moe der, wier eenige vermoedelijke erfgenaam hij was, had als vrijleen een kleine pacht hoeve, die langen tijd bijna niets waard geacht werd. De grond was schraal en de oogst naar evenredigheid. Het was Aaron in 't hoofd gekomen, dat er misschien groote rijkdom men onder die onvruchtbare oppervlakte verborgen lagen, en na zich een geologi sche kaart van de Btreek aangeschaft te hebben, had hij die zoolang bestudeerd, totdat hij tot de overtuiging was gekomen, dat er onder het vrijleen zijner moeder een nog grooter schat verborgen lag dan die, waarover het Bowling verboden was te spreken. Door dit denkbeeld aange vuurd, eprak hij er de twee kapitalisten, die hij kende, den pachter Bache en Eze- chiël Round, over, en na met een mijn- opzichter, die juist geen man van naam was, beraadslaagd te hebben, besloten zij met Aaron het plan op touw te zetten, waartoe juffrouw AVhittaker haar toestem ming reeds gegeven had. Aaron werd de practische man, en hield ijverig heb toezicht over het graven van do schacht. De onderneming zou de zak ken vullen van allen, dio er in betrokken waren, en do jonkman stelde er een eer in, bij den arbeid in zijn werkpak en met bet vuil van verschillende aardlagen op rijn laarzen gezien te worden. Algemeen hield men het er voor, dat do jonge AVhit taker ging trouwen, en iedereen wist. dat hij op Konalc Cottage kwam, met Job'a toestemming, als de minnaar zijner doch ter. „De Luidende Klok" lag op AVhittaker'! weg van de plaats der werkzaamheden naar zijn woning, en de jonkman, die, ia weerwil, dat hij een tamelijk hoogen-dunk van zichzelven had, gezellig van aard was en niet ongenegen om zich door een praat je te ontspannen, liep daar wel eens aan, om den daar verzamelden boeren te vertel len hoe de mijn vorderde. „Rondom steenkool, mijnheer Parker", zeide hij, op een toon van zekerheid. „De echte, ouderwetsche, dertig-voets Staf ford shire-soort, die duizend pond per mor gen waard is, na aftrek van alle kosten". Hij wist zeer vlug verhalen te verzinnen! van aanzienlijke personen uit den omtrek, die deelgcnooten in de firma wenschton te worden, en wien het niet weinig speet van zulk een veelbelovende onderneming uit gesloten te zijn. De dagen waren reed3 aan het korten, en de parlementszittingcn voor de deul van „De Luidende Klok" waren voor dit seizoen geëindigd, maar de vergaderingen werden nu binnenshuis gehouden, want de zittingen van drinkers en praters duurden het gcheelo jaar door. Bowling kwam nu en dan ook nog, maar hij werd niet langer als een aangenaam gezelschap beschouwd. Zijn gezicht als een onweerwolk ontstemde de aanwezigen, en hij was door geloof noch ongeloof, door spot noch vleierij, er toe te bewegen terug te komen op de verha len van zijn zwervend leven, die vroege® zoo onderhoudend gevonden werden. (AVordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 6