N°. 16561. Donderdag 19 Pebruari. Tweede Blad. A0. 1914. Buitenlandseh Overzicht. Eerste Kamer. Uit de Reehtzaal. Een- rumoerige Kaïnerzit- TAALSTR.IJD ting ie gister gehouden. IN B1&LG1E. De taalstrijd is in Belgic bijzonder geschikt orn de gemoederen tot boven het kookpunt to brengen. Vlaming en Waai mogen het sa men goed kunnen vinden, komt de taal kwestie naar voren, dian ia 't uit met de vreugde. Het eind van de felle discussies van gis teren is geweeöt, dat een door de regeenhg in overleg met de Katholieke Vlamingen, ontworpen amendement op de Belgische on- denvijswet, luidend als volgt., werd aange nomen. ,,In al de gemeentelijke-, aangenomen- of aanneembare scholen is de moedertaal der kinderen de voertaal in de onderscheidene graden van het lager onderwijn. „Tot het eenigazin3 verzacht toepassen/ van bovengemelden regel, kan volgens de behoeften der scholen machtiging worden verleeoid te Brussel en in de voorstellen van Brussel, alsmede in de gemeenten op de taalgrens. „Die verzachte toepasmng mag niet ten gevolge hebben, dat het grondig aanleeren van de moedertaal geschaad wordt. „Ue ministerieel© besluiten tot machtig ging worden in het Staatsblad hekend ge maakt Het gezinshoofd verklaart, welke de moedertaal of de gebruikelijke taal is. „Acht het hoofd der school, dat het kind niet bekwaam is om de lessen in de door liet gezinshoofd aangewezen taal met vrucht bij te wonen, dan kan het gezinshoofd in beroep komen bij het schooltoezicht. „Elk jaar brengt het schooltoezicht een bijzonder verslag Vit over de toepassing van bovenstaande bepalingen." Men ziet hieruit merkt de „Nieuwe Ga zet" op, dat de uitzonderingen op het prin ciep „Moedertaal-voertaal" alleen Brussel zijn voorsteden en de gemeenten op de taal grens betreffen. Brussel wordt dus opgeof ferd. De aanneming van de geheele onderwijs wet in tweedie lezing geschiedde met 98 stemmen der katholieken. De liberalen en socialisten hadden de zaal verlaten. Het amendement was van te voren aangenomen met de rechtsche stemmen voor, de linksohe togen, uitgezonderd de Vlaamschgezinden ouder deze laatsten, die zich van -stemming onthielden. Als tegenstander© der wet heb ben ze ongetwijfeld niet willen voorstem men. In den Duitschen BEVOEGDHEID Rijksdag is, naar aan- MILITAIREN IN leiding van wat te DUITSCHLAND. Zabern gebeurd is, de wenschelijkheid betoogd om een regeling saam te stellen voor do bevoegdheid van de militaire macht in Duitschland. De regeering gevoelde hier blijkbaar niets voor, want in de bijeen komst, waarin de zaak aan de orde kwam, bleef zij weg. Dit vermoeden is uu bewaarheid. Ter vergadering van dc commissie uit den Rijksdag, belast met het onderzoek van het ontwerp tot regeling van de bevoegdheden der militaire macht heeft de regeerings- vortegenwoordiger nameus den rijkskanse lier de verklaring afgelegd, dat het voor gestelde wetsontwerp zich uitstrekt tot rechtsgebieden, die buiten de bevoegdheid van den Rijksdag liggen, zoodat de aanne ming er van uiet kan geschieden, dan na wijziging van de Rijksgrondwet. Voor een dergelijke grondwetswijziging kan de re geering geen steun harerzijds beloven. Zij zal, in verband met die opvatting, niet verder aau de beraadslaging der commissie deelnemen, maar zich in de vergaderingen der commissie wel doen vertegenwoordigen. In' den loop der vergadering heeft de commissie besloten om het noodige mate riaal voor nader onderzoek en bespreking aan de regeering te vragen. Met name zaï worden verzocht de in de. verschillende bondsstaten geldende voorschriften over te leggen en mede te 'deelen welke stappen de regeering heeft gedaao of voorbereid, om eenheid te brengen in de voorschriften der verschillende staten. Al gaat de commissie nu voort met haar werkzaamheden, 't ligt voor de hand, dat baar arbeid geen offect zal hebben. Het nieuwe kabinet POLITIEKE heeft officieel doen we- TOESTAND IN ten, wat het van plan is. ZWEDEN. Zoowel in de Eerste-als in do Tweede Kamer 21Jn dezo plannen bekend gemaakt. In de Eerste Kamer heeft zich de minister van buitenlandsche zaken Wallenberg van dezo taak gekweten, in de Tweede Kamer heeft Hammerskjöld zelf het gedaan. In de verklaring wordt uiteengezet, dat het conflict tusschen den koning en het afgetreden kabinet niet zoo ernstig was, dat daarom de oplossing van het vraag stuk der landsverdediging zou moeten wor den verschov^ De regeering zal den koning voorstellen, door ontbinding der Tweede Kamer de kiezers in de gelegenheid to stelleu, zich ovcr dat vraagstuk uit te spreken. Hot doel der regeering is, de tot ver schillende partijen behoorendo aanhangers der ontwerpen inzake de verdediging des 'ends te vereenigen. pa de ontbinding der Tweede Kamer do hoofdiuhoud dier ontwerpen opon- aar morden gemaakt. Do kosten wil do regeering vinden door heffiDg van een bui tengewone belasting onder inachtneming van de werkelijke draagkracht der bevol king. Ten slotto legt de regeering er don na druk op, dat Zweden zijn leger e"n vloot uitsluitend wil versterken in het belang der landsverdediging, met inachtneming van het beginsel, dat het land oen onzijdige positie heeft in te nemen. De koning is niet de eenige, die uit academische kringen een ovatie kreeg. Professoren en studenten* van de hooge- scholon to Upsala, Lund, Göteborg en St-ockholm hebben een adres opgesteld en ten getale van 1300 geteekeud. Dit adres is aan den afgetreden minister president Staaff overhandigd. Professor Löfstedt uit Lund was de woordvoerder van de deputatie, die Staaf Het adres bracht. In zijn redevoering verklaarde Löf stedt, dat deze hulde oeteekent, dat men den arbeid van het afgetreden kabinet nog niet als afgeloopen beschouwt, maar slechts door een intermezzo onderbroken. Heel verstandig 'wordt het optreden van den koning niet gevonden, want behoudt de oude regeeringspartij haar aanhang, dan 'is daarmee het optreden van den koning, zich partij 6tellen in een zaak, in deze do landsverdediging, veroordeeld op krasse wijze. Generaal Smuts is ONVOORZICHTIGE in zijn uitlatingen UITLATING VAN een beetje onvoor- GENERAAL SMUTS, zichtig geweest. Dezer dagen heeft hij een redevoering gehouden aan een feestmaaltijd to Johannesbrug. Daar moet hij o.a. Kobben gezegd: „De dag is zeker niet ver meer, waarop de Zuid-Afrikaan- Bche Unie het grootste gedeelte van, mis schien al het gebied in Afrika, ton Zuiden van den equator, zal omvatten". Voor een minister van landsverdediging wat ondoordacht. Met Duitscho bladen heeft hij 'fc reeds aan den stok. Zoo pro testeert het blad „Hamb. Nachr." in de scherpste bewoordingen tegen wat het „eenvoudig ongelooflijke taal" neemt en vraagt of er soms „groote Engelsche in vloeden" achter Smuts' redevoering schui len, in verband waarmede het blad wijst op het feit, dat geen enkel Londensch persorgaan de geuite zinsnede der rede voering heeft afgekeurd. De „Hamb. Nachr." besluit: „Voor ons is de overgave van Duitsch Zuid West Afrika, binnen korten of langen tijd, een zaak, waarover zelfs niet te prar ten valt. Wie ons ooit een zoodanig voor stel zou doen, zou evengoed op graniet kunnen bijten. De Engelsche regeering kan nu natuurlijk do aansprakelijkheid voor de redevoering van den Zuid-AfrikaanscheD minister van zich afschuiven, maar zij kan niet ontkennen, dat dergelijke ministerieel© uitlatingen in Duitschland -kwaad bloed moeten zetten". KORTE BERICHTEN. Keizer Wilhelm gaat in het voorjaar naar Korfoe. Hij zal ook een veertien- daagsch tochtje door Griekenland maken en dan tevens een bezoek brengen aan Athene. Do Duitsohe keizerin gaat wel naar Homburg. Den 27sten Maart zal ze voor acht weken derwaarts gaan. De keizer zal haar zes weken gezelschap houden. Van August Bebel's herinneringen is nu het laatste deel vorschenen, dat door Kautsky persklaar gemaakt is en tot 1882 loopt. Voor de rest van het werk had Be- bel alleen nog maar de gegevens bijeenge bracht. Bebel beschrijft er uitvoerig den strijd in, dien hij met de. Duitsche politie to voeren heeft gehad. „In de twaalf jaren dat de socialistenwet van kracht was" zegt hij „ben ik ik kan het zonder overdrijving zeggen in Duitschland de man geweest, die het meest door de politie vervolgd is". In het district KeulenLand heeft, wegens ongeldigverklaring van de verkie zing van het vorig jaar, een nieuwe verkie zing plaats gehad. De Centrum-afgevaar digde Kucklioff werd herkozen. De Land- en Discontobank te Aalborg had twee speculeerendo ambtenaren. Ze hebben de bank een som van 641.000 kro nen gekost. Do justitie heeft zich reeds met de zaak bemoeid. Italië zal de twaalf eilanden, die het in de Egeïscho Zee nog bezet houdt, den 31sten Maart ontruimen. De „Berl. Lok. Anz." weet raeo te doe len dat het militair verbond tusschon Roe menië en Griekenland tijdens Venizelos' verblijf te Boekarest tot 6tand is geko men. Wo hebben reeds gemeld dat Sassonuf, Rusland'a minister van buitenlandsche za ken zal heengaan. Als' zijn opvolger wordt prins Troebetskoi genoemd. De stammen in do Spaansche zone van Marokko toonen de laatste dagen opnieuw groote bedrijvigheid. Bij Larasj is hevig j gevochten en de Spaansche troepen moe ten or gevoelige verliezen hebben geleden. Bij Tetooan tijn de Spaansche kampen ook bestookt. De ,,N. R. Ct." maakte indertijd mel ding van de voorgenomen 6tiohting eener Hebreeuwsohe universiteit to Jerusalem. Dit bericht werd tegengesproken. Van bei- do hebber we melding gemaakt. Nu weor komt genoemd blad met de mededeeling, dat het gebleken is, dat het eerste bericht juist is. In alle richtingen wordt in Japan het onderzoek naar het vlootschandaal voort gezet. Over het geheele land wordt huis zoekingen gedaan. Weer zijn een paar hoo- ge officieren geschorst. Een voorname En gelsche scheepsbouwfirma moet ook bij do zaak betrokken zijn. De regeering wordt heftig aangevallen, doch het vertrouwen van den keizer blijft zij behouden. Men weet dat de Vereenigdc. Staten schepel naar het gebied van het drijfijs zouden zenden om transatlantische stoo- mers te waarschuwen. Het eerste stoom schip is nu voor drie maanden vertrokken. De volgende week vertrekt nog een schip voor eenzelfden kruistocht. Humoristische inbrekers. Eenige dagen geleden werd door twee goedgekleede boeven ingebroken in een huis te East Sheen, bij Londen. Het 6chee<lde maar weinig of do heeren waren op hoe- terdaad betrapt cn alleen hun tegenwoor digheid van geest redde hen uit. de hau- den der politie. Door hun koelbloedigheid, waarbij zij tevens een groote dosis humor toonden te bezitten, konden zij niet alleèn het huis ongehinderd verlaten, maar ook don gestolen buit medencmen. Het huis in kwestie was des avonds eenigen tijd onbe waakt en de inbrekers maakten van de ge legenheid gebruik de woning binnen te slui pen. Onverwacht keerde de zoon van den bewoner terug cn zag in do eetzaal licht branden, dat echter gedoofd werd, toen hij het tuinhek achter zich dichtsloeg. Toen hij de eetzaal binnen kwam en het elec- trïsche licht opdraaide, zag hij twee heeron allergemoedelijkst in leunstoelen bij het haardvuur zitten. „Wat doet gehier?" vroeg de binnentredende. „Wat doet gij hier?" luidde de wedervraag waarmede een der bei de mannen, die een weinig aangeschoten scheen, hem antwoordde. „Dit is ons huis en ik .woon hier, verklaarde de verbluf te jonge man, „wat beteekent dio onge paste grap?" „Dit is-toch mijn huis?" zei- do vreemdeling, een weinig uit hot veld geslagen. Toen zag hij de kamer rond en scheen eerst toen te bemerken, dat hij niet „thuis" wa-s. Met de noodige verontschul digingen verklaarde hij, dat hij een straat verder in een dergelijk huis woonde, dat zijn hifissleutel toevallig in het slot van deze huisdeur gepast had en dat hij eenigs- zins tipsy een onvergeeflijke blunder gesla gen had. Zijn partner, die zijn rol eveq- cene uitstekend speelde, begon hem nu zijn domheid te verwijten cn onder het uitsta melen van duizend excuses en heftig gesti- culeerend, verwijderden zij zich ten slotto. Door deze goedgeslaagde komedie had de zoon des huizes'alle verdenking laten varen en eerst later ontdekte hij, dat de slimmo inbrekers een groot aantal juweelen cn kostbaarheden medegenomen hadden bo vendien zijn eigen overjas. Iets over vrijwillige filmcensuur in Engeland. Het. vorige jaar is in Engeland een ver- ecniging tot stand gekomen, de* British Board of Film Censors, die een vrijwillige censuur op de bioscoopfilms wenschte in te voeren. De voreeuiging kreeg den moreelen steun van het ministerie van binnenlandscho za ken en mocht zich verheugen in de onder steuning van verschillende autoriteiten, zoowel in Engeland als in de koloniën, dio invloed oefenen op do toelating van bios coop-schouwburgen. Zoo kon do vereeni- ging eenige macht uitoefenen en het gevolg was, dat de meeste filmfabrikanten vrij willig zich aan de censuur van den Board onderwierpen. Er is thans een verslag ver schenen van den Board en hieruit blijkt, dat de instelling der censuur al een pre ventieve werking had. Immers er werden in het vorige jaar niet minder dan onge veer 7500 onderworpen aan het oordeel van den Board onderworpen en tegen slechts 166 van deze films moesten de censoren bezwaar maken. Aan vele dezer bezwaren werd tegemoet gekomen, slechts 22 werden definitief afgekeurd. Dit ciifer toont zeker wel dat deze volkomen vrijwillige censuur de filmfabrikanten terughoudt van de be handeling van ongewenschto onder werpen. Tn het verslag worden de redenen opge geven. die tob -de veroordeeling der 166 films hebben geleid en daavoit bliikt, dat die veroordeeling geschiedde, omdat de films onzedelijke voorstellingen gaven, gru welijke moorden, wreedheden, medische operation voorstelden, tooneelen weerga ven, die misdadige instincten zouden kun nen wekken, of een beleediging waren van godsdienstige onderwerpen. Zooals gezecd, werd in vele gevallen aan de bezwaren der censoren tegemoet gekomen, zoodat ten slotte 22 films beslist bleven afgekeurd we gens voorstellingen vanonzedelijkheid, belachelijk maken van een geestelijke, wreedheid jegens dieren, rechterlijke exe cuties, overmatige dronkenschap, ongepas te kleeding en gedragingen, heiligschennis. RECLAMES, li 40 Cent per regel. 2171 i BRUNS& ANKERMAN Leiden. Speciale Afdeelinrg van Costuunirokken naar mant. Vergadering van gisteren. Staatsbegrooting. In de voortgezette zitting verdedigde minister Cort van der Linden uitvoerig het standpunt van zijn kabinet, dat het, hoewel steunende op een meer derheid, maar zich niettemin geheel los ge voelende van de partijen in het parlement, eenvoudig een beroep doet op het Neder- landsche volk om eenige sociale hervormin gen tot stand te brengen. De Minister erkent, dat een dergelijk kabinet, met het oog op de tegenwoordige partij-verhoudingen, al3 een uitzondering moet gelden, maar het optreden van zulk een kabinet was een politieke noodzake lijkheid' geworden nó. de weigering van de geconcentreerde vrijzinnigen cn de S.-D. A.-P. om het bewind te aanvaarden. In dit verband wees spreker er op, dat sedert de klassieke tijden van het parlementarisme met de publieke opinie niet meer zulk een rekening wordt gehouden als geboden is. Er heeft zich tusschen de publieke opi nie, dio zekere bepaalde dingen eischt, en het parlement iets geschoven, waardoor het parlement niet meer kan genoemd wor den de zuivere afspiegeling van den volks wil, maar van de buiten het parlement tot- stand gekomen partijen. En wanneer nu een kabinet buiten de partijen om een be paald punt, dat door de publieke opinie gewenscht wordt, wil verwezenlijken, dan behoort zulk een kabinet dus eon beroep te doen op die publieke opinie, die machtiger is dan alle partijen. En - zij is daarmede volkomen in harrao- nie, zooals gezegd, met do richting, waarin het parlementarisme zich heeft ontwikkeld. In onmiddellijk verband hiermede ging thans do Minister breedvoerig uiteenzet ten, dat inderdaad de publieke opinie eischt invoering van algemeen kiesrecht, dat daar om een der voornaamste punten van heb huidig Regeerings program is geworden. Trouwens, heb kabinet-Heemskerk had al finale uitbreiding van het kiesrecht op zijn program. - Ook wees spr. er op, dat in alle landen, waar het algemeen kiesrecht besta-at, men het wenscht te behouden. En niemand denkt er in die landen aan iemand van het kiesrecht, uit te sluiten uit sociale of econo mische overwegingen. Vervolgens zette spreker uiteen, dat zich ten aanzien pok van St-aatspensionnee- ring eenzelfde publieke opinie doet gelden, zij het dan niet zoo krachtig als voor kies recht, en leverde hij in dit verband een breedvoerige bestrijding van de rede van den heer Regout, betoogende, dat. artikel 369 der Iuvaliditcitswetv-Talma wel was een overgangsmaatregel, doch niet in de gewone bcteekenis* des woords, maar eeu welke in de Invaliditeitswet een geheel he terogeen beginsel schiep, dc onrechtvaar digheid n.L, dat de Staat geheel vrij een ouderdomsrente gaf aan sommigen slechts, die het niet noodig hadden, terwijl deze onthouden werd aan vele andere wer kelijk behoeftigen, een onbillijkheid, die niet slechts tijdelijk, maar altijd durend zou blijven. Dat was het, waardoor het rechtsge voel van ons volk iu zeer sterke mate ge krenkt is geworden. En een partij, die on gewijzigde invoering van zulk eeu onbillij ke wet zou voor haar rekening nemen, zou op haar politiek saldo eeu post krijgen, welke haar geheele rekening-courant in gevaar zou brengen. Vervolgens verdedigde de Minister zijn ambtgenoot. Treub tegen heb verwijt van den lieer Regout dat de heer Treub do misbruiken van do wet-Talma zou irr de hand gewerkt hebben, althans, dat zij ko ren op zijn molen zouden geweest- zijn. En in dit verband wees spreker op de beken de circulaire, welke minister Treub zond naar de tusschenpersonen, en zulks niette genstaande de uitvoering van art. 369 ge heel buiten de regeering omging en be rustte bij de Rijksverzekeringsbank. Waar deze circulaire de tusschenpersonen uitnoo- digde bij heb onderzoek der rente-aanvra gen vooral goed in het oog te houden het verband tusschen de artt. 32 en 369, kan, men toch waarlijk niet volhouden, dat een bewindsman, die zulk eon aanschrijving uitvaardigt, misbruiken in do hand wil werken. Wat nu betreft do door den heer Re gout uitgesproken verwachting, dat heb out.werp-ouderdomsrcnte door de Eerste Kamer mócht worden verworpen, oordeelde de Minister die hoop eenigszins voorbarig, waar in de eerste plaats dit ontwerp nog niet bij de Eerste Kamer is ingekomen uitteraard, en nog lang niet vaststaat in welken vorm het, na de debatten iu de Tweede Kamer, de Eerste Kamer zal be reiken. Maar de minister houdt zich buiten dien overtuigd, dat na eeu behoorlijk toe gepast hoor en wederhoor, de heer Regout zijn stem zal uitbrengen geheel iu tegen stelling met zijn dreigenden wenscli. (Ge lach). Tegenover den heer Polak betoogde spre ker do dringende noodzakelijkheid van maatregelen tot versterking onzer defensie, waar elk land, ja, elk wezen, zich tob het uitersto behoort in te spannen om zijn on afhankelijk bestaan te waarborgen, .buiten dien heeft Nederland een belangrijke rol te vervullen door op internationaal gebied een betere toekomst voor te bereiden. Bij die taak zullen wij te krachtiger staan, naarmate wij minder er op bchoeveu te speculecren, dat anderen voor ons in de bres zullen moeten springcD. Om al dezo redenen verklaart de Minister nadrukke lijk, dat het kabinet op het gebied dec defensie aiet wenscht to schipperen. Ten slotte verdedigde de Minister het standpunt van het kabinet in de onder- wij skw estie. En wat het standpunt der Regeering tegenover de ïechtsche paYtijcu betreft, wees de Minister er op, dat, waar verschil lende leden van rechts verklaard ?bben zeer objectief de voorstellen der Regeering to willen onderzoeken en sommigen zelfa steun hebben toegezegd, waar zulks moge lijk zal blijken, de Regeering op dit oogen- blik waarlijk uiet meer kan verlangen. De Minister van Finan ciën betoogt, dat het bestaande Tarief geem beschermend, doch een fiscaal karak ter neeft Spreker oordeelde echter, dat er voor een technische herziening van ons Tarief allo redenen bestaan. Er moet meer éénheid in het Tarief worden gebracht, en ten bato van onzen handel dienen belemmeringen bij invoer te worden opgeheven. Do Minister deelde voorts o.a.-nog naar aanleiding van het betoog van deu heer Van Niorop mede, dat hij overweegt on> in de belastingverhoogingen ook de indi recte belastingen te betrekken. Spreker had hierbij o.a. op het oog uitbreiding van de zo gelbelasting en invoe ring eener tab a k s b e 1 a s t i n g. Tegenover Van Kol's denkbeeld om Staatsmonopolies in te voeren stond d^ Minister niet vijandig. Hij erkende, dat er voordeelen aan verbonden zijn, maar z.i. zijn de nadeelen. aan dergelijke monopolies verbonden, grooter. De Minister is ook voornemens een ont werp in to dienen om naast de successie belasting een gelijk recht te heffen van schenkingen onder de levenden. De heer Regout drong er bij den Minister van Landbouw op aan. alsnog bij de algemeene beschouwingen het woord te voeren. Heden voortzetting. Uitspraken van het Kantongerecht te Leiden. De kantonrechter veroordeelde P. \V. G. te Leiden wegensdronkenschap en een anders veiligheid bedreigen. Wegens burengerucht L. M. te Noord- Wijk tot f3 oE3 d Wegens lcopen op verboden grond C. v. d. B. Azn. tot 3 of 2 d. P. v. d. B. Azn. tot 2 of 2 d.A. v. D. tot 2 of 2 d. A. v. d. B. tot 2 of 2 d.D. D. tot ƒ2 of 2 d. G. W. tot 2 of 2 d. allen to Noor.dwijkerhout. M. v. D. Gzn. tot 1 of 1 d. K. K. tot 2 of 2 d. beiden te Katwijk. H. D. tot 2 of 2 d. Fl. de B. tot ƒ2 of 2 d. beiden te Katwijk-aanZec. G. J. A. to Noordwijk-aan-Zee tot 2 of 2 d. O. v. d. V. tot 2 of 2 d.C. P. en J. Y. ieder tot 2 of 2 cl. allen to 's-Hage, C. v. S. en G. W. te Noordwijkerhóut ieder tot f 2 of 2d. J. de V. en C. G. te Katwijk-aan- Zee ieder tot 2 of 2 d. D. S. en J. S. to Katwijk ieder tot 3 of 2 d. W. v. d. Z. zonder domicilie en W. H. te Haarlem ieder tot ƒ2 of 2 d. Wegens loopen op verboden grond twee maal gepleegd W. v. <1. Z. zonder domicili© tot 2-rnaal 2 of 2-maal 2 d. idem driemaal gepleegd W. v. d. Z. zonder domicilie eu A. A. J. v. d. T. te Haarlem tot 3-maal 3 of 3-maal 3 d. Wegens konijnen delven op een anders grond zonder vergunning T. v. D., te Kat wijk tot 2 of 2 d. Wegens buiten openbare wegen of voet paden zich bevinden niet. wildstrikken G. K. to Katwijk tot 2 of 2 d. met verbeurd- verkl. van wildstrikken. Wegens het aanwenden van pogingen om wild to bemachtigen met wildstrikken L. Z. te Katwijk tot 2 of 2 d. P. v. d. B. te Noordwijkerhout tot 2 of 2 d. Wegens een andersmans grond bejagen zonder akte en zonder vergunning van 'den reckthebbendo v. V te Rijnsburg tot 6 of 3 d. Wegens arbeidswetovertreding A. v. cL P. tot 10 of 5 d.J. H. tot 10 u c beiden te Katwijk. Wegens schoolverzuim I. la L. tot 2 of 2 d. H. F. tot ƒ2 of 2d.; H. B. t.ot. 3 of 2 d. P. L. A. S. tot 3 of 2 d. G. L. tot 2 of 2 d. J I. Eraclus tot 3 of 3 d. M. C. tot 3 of 3 d. A. J. B tot 2 of 2 d. allen te Leiden T. G. tot 3 of 2 d. A. de J. tot 1 of 1 d. D. D. tot 3 of 2 d. J. de B tot- 1 of 1 d allen te Katwijk-ann- Zee J. van W. te Leiderdorp tot 2 of 2 d. A. K. te Oegstgeest tot 3 of 2 d. P. H. te Xoordwijk tot ƒ4 of 3 d. P. de L. to Rijnsburg tot 3 of 2 d. Wegens het niet voldoende schoonhouden van een sloot M. L. të Leiden tot 1 of 1 d. Wegens het snijden van helm in onvrije duinen G. van D. te Katwijk tot 1 of 1 week tuchtschool. Wegens stoomen in Rijnlands boezemwa ter zonder vergunning G. van D. te Katwijk tot 3 of 2 d. Wegens te snel varen H. O. tot 3 of 2 d. P. B. tot 2-maal 3 of 2-maal 2 d. J. J. v. d. N. tot 3 of 2 d., te Katwijk-aan Zec. Wegens in ccn rijtuigafd. v. lioogere klaa- se stappen dan door het plaatsbewijs ia aangegeven N. G. li. to Haarlqm tct 1 of ld. Wegens rijden zonder licht A. V. tot. f 0 50 of 1 week tuchtschoolG. van S. tot 0.50

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5