Tweede Blad. A0. 1914. Buitenlandseh Overzicht. Uit de „Staatscourant". Uit de Reehtzaal. N°. 16559. I>iiis<Iag; IT Februari. We hebben kunnen HET PALEIS vernemen, dat te VAN DEN Durazzo heb paleis PRINS VON WIED. van den prins Von Wied in orde wordt gebracht. Het boste huis was voor dit doel uitgekozen. Een moeilijke keuze, want de huizen in Durazzo hebben de meeste over eenkomst met varkensstallen. Veel zaaks wordt het paleis niet. Als men den correspondent van de „Tr- buna" te Durazzo mag gelooven, dan zal de prins Von Wied in den eersten tijd van zijn verblijf in zijn Albaneesche noofdstad en vermoedelijk ook later nog dik wij 's met weemoed terugdenken aan het com fort, dat zijn Duitsche paleizen boden. Hij zal n.l., zoo zegt deze correspondent, in een tent moeten verblijven of barakken moeten.laten opslaan, tenzij hij er de voor keur aan geeft onder den schoonen Alba- neeschen hemel te slapen. Do Internationale Commissie van Toe zicht beeft, zooals men weet, haar intrek moeten nemen op een oorlogsschip bij ge brek aan een geschikt verblijf en naar het schijnt, zal de prins zich ook op een dergelijke wijze moeten behelpen. 'A ,,Ik heb", zoo vervolgt de correspo'Tt&y® „het huis bezocht, dat voor hem in gcreo'd- heid wordt gebracht. Iets treurigers kan men zich niet voorstellen. Het i3 niet beter dan een hooischuur met zijn lage en zijn verroest ijzerwerk, waar de eenvou digste kolonist niet zou willen wonen. Op dc photographieën is het kort buiten gewoon geflatteerd. Het is niet alleen een vorst onwaardig, het zou zelfs niet goed ge noeg zijn voor een postkantoor". Dat belooft dus wat voor den prins. Enfin, do prins geniet tegenwoordig nog wat meer comfort dan hem in Albanië wacht. Hij gaat, voor hij naar zijn nieuwe vaderland vertrekt, nog naar Londen voor een conferentie met koning George en sir Edward Grey. Na zijn troonsbestijging zal hij een officieel bezoek brengen aan den Paus en ook aan Konstantinopel, waar hij den sultan hoopt te ontmoeten. Gouverneur Ham- KABINETSCRISIS merskjöld moet ge- IN- ZWEDEN. 6laagd zijtpinet 'de 6a- menstel 1 mg1"k^ki\ 'een ministerie, doch eerst over eenige dagen zal ,dl', worden meegedeeld. Hij Hpfrt ceiïT za kenkabinet saam geste ld, zoo wtfirdt gemeld, uit mannen die door alle partijen als ach tenswaardige, vaderlandslievende en boven de partijen staande personen worden ge roemd. Hammerskjöld zelf. is eveneens een bekende ca goed aangeschreven persoon lijkheid in Zweden. Reeds tweemaal was hij ministerin 1901 maakte hij deel uit van liet ministerie-Otters, in 1905 van het mi- nisterie-Lundenberg. Bij de scheidingskwes- tio was hij een der vier Zweedsohe onder handelaars met Noorwegen. Daarna werd hij gezant van Zweden en Denemarken en in 1907 regeoringspresident van Upsala. De koning ziet in hem den man, om den toestand thans te beheerschen, daar hij ab soluut geen conservatieve regecring wenscht. Nu zal Hammerskjöld de volksvertegen woordiging moeten gaan ontbinden. Do linkerzijde, die er de meerderheid heeft, toonde bij do bespreking der inter pellatie van de regeering, geen geneigd heid in een enkel opzicht terug te wijken integendeel, eenstemmig namen alle spre kers der linkerzijde den handschoen op,.tu toonden, hoe weinig zij zich lieten imponee- ren door de indrukwekkende boeien-demon stratie, wijl zij weten, dat hoe imposant die ook schijnen moge, zij slechts, zooals de Zweed,sche dichter zegt, het schuim is dat door de golf wordt voortgebracht, maar niet de golf zelf, die daaronder vloeit. De linkerzijde heeft dan ook algemeen het manifest onderteekend, waarin de toe stand wordt uiteengezet, cn zich tevens verbonden, geen deel uit te maken van ee.n regeering, die zich op ander standpunt stelt dan het kabinet-Staaff De rechterzijde is evenmin bereid de plaats op de regecringsbank in te nemen. Als merkwaardig staaltje van stemming wordt gemeld, dat gisteren het eerste num mer verschenen is van een nieuw blad, „De Republiek" gehccten. Het staat onder lei ding van den burgemeester van Stockholm, Karl Lindhagen, die tevens lid is van de Tweede Kamer. Hot hoofdartikel in het eerste nummer draagt ten opschrift: „Geen terugtocht", daarin wordt betoogd, dat do "jongste ge beurtenissen een sterke republikeinsohe stemming in het land deden ontstaan, en "wordt het aftreden van den koning ge- eischt. Minister Bo- -M INI STER BOTHA tha heeft nu OVER DE UITZETTING, ook gesproken over de de portatie der werkliedenleiders. In do Zuid- Afrikaansche Kamer van Afgevaardigden heeft hij een rede van bijna twee uur over deze zaak gehouden en met kracht de mee ning der regeering verdadigd. De volle verantwoordelijkheid zei de hij te aanvaar den. In zijn redevoering weidde hij uit over de ongeregeldheden, welke in Juli 1.1. te Johannesburg voorvielen en die hij be schouwde als een oorlogsverklaring tegen de maatschappij Ho toestand, die toen heerschte teide hij stond gelijk met een revolutie, ver oorzaakt door de zoogenaamde democra ten. Ik heb in den oorlog vele tragische feiten medegemaakt, maar de toestand te Johannesburg op den öden Juli was het ver schrikkelijkste, wat ik ooit heb ondervon den. Johannesburg was toen niets anders dan een vulkaan, die elk oogenblik tot uit barsting kon komen en dood en verderf rondom zich verspreiden. Indien spreker en generaal Smuts niet hadden ingegre pen, zou er dien nacht to Johannesburg en veertig mijlen langs de Reef bloed gevloeid hebben in stroomen. Duizenden levens zou den verloren zijn gegaan, om niet te spre ken van de ontzaggelijke schade aan de eigendommen. Spreker woes vervolgens op het gevaar, dat voortvloeide uit de propaganda van revolutionnaire denkbeelden onder de in boorlingen Hierna viel spreker de houding van ge neraal Hertzog heftig aan. Generaal Hert zog had volgens hem zelfs op zijn edgèn con gres in de Oranje Vrijstaat geen enkel woord van blaam gesproken over de onge regeldheden. Ook zou een waar patriot in Juli de re geering ter hulp zijn gesneld en niet ge wacht hebben, tot hij hiertoe door de re geering werd opgeroepen. Ook onderwierp 'de minister Merriman's redevoering aan critiek, welke hij in zeker opzicht beschouw de als een der krachtigste pleitreden voor de deportatie. Generaal Botha verklaarde, verder, dat de regeering oprecht verlangde, dat do betrekkingen tusschcn Engeland en Zuid- Afrika goed zouden blijven. Men had zich afgevraagd, wat er gebeuren zou, als En geland de bannelingen terug zond of do in demniteitswet verwierp. Dat was een kwestie, welke de regeering niet de moeite waard had geacht te overwegen. Wat zij gedaan had, was zij bereid te verantwoor den voor het parlement en het volk. Indien de regeering niet aldus was opgetreden, zou het cr voor Zuid-Afrika slecht uitge zien hebben. Het vertrouwen onder het volk zou vernietigend zijn. Hij gaf toe, dat do deportatie een hoogst ernstige maatre gel was, maar het welzijn van het land wae de hoogste wet en het was de plicht der re geering, die lieden, die dit welzijn bedreig den, van de gemeenschap uit te sluiten. Wat is beter vroeg hij ten slotte vele levens in gevaar te brengen of negen per sonen te verbannen 1 Indien zij het land niet waren uitgezet, had men op .een herhaling der moeilijkheden, waarin het land de laat ste dagen gewikkeld was, kunnen rekenen. Met do ontwikkeling en vooruitgang van het land, zou het gedaan geweest zijn, het krediet was geschokt geworden en de ge- heele bevolking zou er onder geleden heb ben. Hij was er dan ook van overtuigd, dat het parlement do handelwijze der regee ring zou goedkeuren. De minister sprak in liet Zuid-Afrikaansch en werd gedurende en na zijn redevoering herhaaldelijk toegejuicht. KORTE BERICHTEN. Het Deensche koningspaar zal in het volgend jaar een bezoek brengen aaD het Belgische hof. Tegengesproken wordt, dat de gezond heidstoestand in het Duitsche leger zoo slecht is. Het Wolff-bureau is gemachtigd te verklaren, dat het daarmee beter ge steld is dan in Januari van het vorig'jaar. Wel heeft het Parijsche „Journal" gelijk, dat cr besmettelijke ziekten voorkomen. In het Badensche Rijksdagdistrict. Ol denburgKriehl is de nationaal-libcraal Koclsch, wiens verkiezing ongeldig was verklaard, gewipt door den centrum-man dr. Wirth. Een onzer telegrammen van gisteren is op grappige wijze onjuist weergegeven. In het onderschrift bij het telegram van het overlijden van een prinses van Baden kan men van een fabelachtig huwelijk en dito ouderdom van den echtgenoot lezen. Juist is men ingelicht door in de beide laat ste jaartallen de 5 en de 7 do cijfers der honderdtallen beide te vervangen door 8. Ten einde de nauwe.betrekkingen tus- schen de mogendheden der Drievoudige Entente te bevorderen en de geclachtenwis- seling sneller te doen plaats hebben, stelt de Russische minister Sassonof voor, alle aangelegenheden die de drie mogendheden raken, in het vervolg van te voren te Lon den te doen onderzoeken door Sir Edward Grey, graaf Benckendorff en Cambon. In Engeland heeft men willen pogen te verhinderen dat de Zuid-Af rikaansch e bannelingen aan land zouden worden ge laten. Minister Mao Kenna heeft thans ge antwoord dat dit niet mogelijk is, want dat al die mannen Bribsche onderdanen zijn of door naturalisatie geworden In April, ter gelegenheid van het bezoek van het Grieksehe koningspaar aan Boekarest, is de verloving te verwachten van den Griekschen kroonprins George met de oudste dochter Elisabeth van den Ro©- meenscheD kroonprins. In Rusland is een Oostenrijker wegens spionnage aangehouden. Zekere Flieg werd te Kief gearresteerd. Do echtgenooteo van de verbannen arbeidersleidere Bain en Wntson zijn uit Johannesburg vertrokken om over Kaapstad naar Engeland to gaan. Duizenden deden haar aan den trein uitgeleide. Een telegram uit Chihuahua meldt, dat dezer dagen een officier van de rebel- lenmacht onder generaal Villa gedwongen was, het doodvonnis to voltrekken aan zijn eigen broeder en schoonvader, die schul dig waren bevonden aan moord op een Amerikaan. Tevergeefs smeekten de gevan genen den officier om genade. Do bevelen van Villa waren te beslist en de executie had plaats. Bij Kon. besluit is benoemd tot vice-pre sident der a-rroDd.-rechtbank te Amster dam mr. W. A. van Woudenberg Hamstra, thans rechter in gemeld college benoemd tot klerk bij het Rijksarchief in Friesland A. Corée, te Leeuwarden aan dr. J. J van Rijn, op zijn verzoek, met ingang van 1 April 1914, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Rijks Hoogere Burgerschool te Leeuwarden aan A. Pateer, te Gouda, op zijn ver zoek met ingang van 1 Mei a.a. eervol ontslag verleend als opzichter van den Rijkswaterstaat 1st© kl. Kantongerecht te Leiden* (Vervolg.) Willem St.; 70 jaar, landbouwer te Rijns burg stond terecht, wegens overtreding van het schouwreglcment van Rijnland. Hij zou een zijp of sloot niet behoorlijk hebben schoongemaakt, wat door den schouwraad yan Rijnland was geconstateerd. Beklaagde, die vrij doof was, zeide, dat hij over deze bekeuring zeer ontstemd was. Hij heeft 20 knechts, doch om liet nu eens heel goed te laten doen, liad hij een des kundige het werk laten doen. Zelf had hij geconstateerd, dat het mooi gedaan was. Hij zou tegen dc boete niets hebben, maar het komt zijn eer te na. Hij staat als eerste klasse landbouwer bekend. Als getuige décharge werd gehoord H. v,. d. Mey Hzn., te Oegstgeest, dief wel verstand van dit werk had, Rij heeft de sloot na de herschouw. gezien en ver klaarde, dat de sloot flink schoongemaakt was. Er dreef wel eenig kroos in, maar dat is niet te voorkomen. De schouwraad van Rijnland, Koets, hield onder eede staande, dat de sloot niet schoongemaakt was, zooals het hoort. Niet alleen dat er kroos in dreef ér stond ook nog opgewassen riet in. Een tweede getuige k décharge, de werk man Mattheus Zandbergen daarentegen verklaarde, dat de sloot puik schoon was. De Ambtenaar wilde den eersten klasse klasse werkman nog als getuige hooren, alsmede getuige Van Sillevoldt, zoodat de zaak een week werd uitgesteld. Jantje van D., vrouw C. de V., te Rijns burg, had vuil geworpen op de openbare straat, waaronder den inhoud van een nachtspiegel. Beklaagde ontkende. Een buurvrouw, Jansje Kagmann, klaagde zeer over last van buurvrouw. D.at was niet waar, zeide beklaagde, zij had wel eens last van haar. De Ambtenaar wilde .den eersten schen de twee buurvrouwtjes te vervelen en vroeg f 1 of 1 dag. J. M. van W.j wed. IC, had een hond een fox-terrier laten loopen zonder muil band, zooals door den burgemeester was gelast. De adjunct-inspecteur Van derMeu- Ten liad deze overtreding geconstateerd en haar verbaliseerd. De juffrouw, die zeer rad ter tale was, hield een uitvoerig betoog, waaruit bleek, dat verbalisant een pik op der had; 2o. dat het hondje anders nooit losliep; 3o, dat het zoo'n lief hondje was. Nadat de Ambtenaar met moeite den woordenvloed van de juffrouw had gestuit, eischte hij f 3 of 2 dagen. De juffrouw vond dit veel te veel voor een vrouw, die zoo haar best doet. M. J. H., echtgenoote van V. te Leiden, was ten laste gelegd, dat zij kleeden geklapt had op de Rijn- cn Schiekade. Zij zeide het gedaan te hebben in haar tuintje aan den openbaren weg. De Ambtenaar vroeg vrijspraak. G. van L., orgelmaker te Leiden, had een hond des nachts onbewaakt laten loopen. Het dier was des avonds, nadat hij ouder gewoonte even buiten gelaten werd er van door gegaan. Eisch ƒ1 of 1 dag. Dirk H. te Katwijk, had eenige jongens in strijd met de arbeidswet te 7 uur arbeid' laten verrichten. Eisch 6 of 4 d. Jan v. d. S landarbeider te Leiden, zoo- als hij zeide, hoewel hij bij' den kantonrech ter als koopman te boek stond, had zonder vergunning van B. en W. op het ijs gestaan met. oen tentje waarin versnaperingen to koop werden aangeboden. Do man had niet geweten, dat hij daarvoor vergunning noo- dig had. Do Ambtenaar vroeg daarom slechts ƒ0.50 of 1 dag. Uitspraak over veertien dagen. Ilaagsehe Rechtbank, Veroordeeld werden: G. T,, te Ou dshoorn, wegens mis handeling, tot drie maanden gevangenis straf (eisch zes maanden) K. H., te T e r-A a r, wegens mishande ling, tot drie maanden (eisch zes maanden). Haarlexnsclie Rechtbank. Moord te IJutuideu* Den 4den September j.l. is te IJmuiden mej. Dina Sant, de zestienjarige dochter van den drogist van dien naam, in haar woning doodgeschoten door J. B., een man, die maandenlang nu eens hier en dan eens daar in de haven met zijn pleizierjacht lag. B. was 's ochtends den winkel binnengeko men naar de huiskamer doorgeloop en en had daar twee schoten op Dina gelost. Hij had de gewoonte op de uitstapjes met zijn jacht jongedames mee te vragen en ook Dina had daarvan vaak gebruik gemaakt. B. heeft een zeer bewogen leven acnte-r zich; hij noemt zich jachtbouwmeester, ia van zijn eerste vrouw gescheiden; zijn twee de vrouw is nabij Ghristiania, toen hij daar met zijn jacht was, over boord gesla gen en verdronken. De justitie te Ghristiania had geep. aan leiding gevonden hem na het gebeurde met zijn tweede vrouw te vervolgen. Hem werd nu ten laste gelegd, dat hij met het oogmerk Dina Sant opzettelijk van het leven te berooven op 4 Sept. haar woning is binnengedrongen en daar uit een met scherp geladen revolver twee schoten op haar hoofd heeft gelost, waarvan een schot door den schedel is binnengedrongen boven het lin- keroor, liet slaapbeen in den linkerslaap heeft doorboord en bovendaen dc groote her senen en de kleine hersenen in dwarse rich ting, aan de gevolgen waarvan Dina Sant op September 1913 13 overleden Voor de behandeling van' deze zaak hield de rechtbank een buitengewone zitting. Voorlezing werd gedaan van het rapport der deskundigen dr. Kan en dr. Muller, die op last van den rechter-commissaris een on derzoek hadden ingesteld naar beklaagdes geestvermogens. Zij schetsten de. beklaagde als een zeer ontwikkeld man. Hij had wel eens driftbuien. Hij heeft zijn opleiding ont vangen aan eeri gymnasium en ie «daarna op den Lloyd gaan varen als stuurmansleerling. Hoewel daartoe aangezocht-, zette hij zijn studie niet vóórt-, doch werd solist co trad onder meer to Frankfort al3 zanger op Wegens een gebrek aan zijn stembanden kwam hij naar Amsterdam en stelde zich daar onder behandeling van een speciali teit, docb na zijn herstel had hij angst ge kregen voor de concertzaal cn is niet- meer opgetreden. Hierop kwant hij op een scheepswerf en kocht een kotter, doch lang hield hij het op die werf niet uit en in 1901 werd hij beambte aan de werf Conrad te Haarlem. Hij had nogal eens bevliegingen van ver liefdheid, doch ernst was het hem nooit, tot hij, in 180G directeur geworden van een hoenderpark, een huwelijk sloot. Dab huwe lijk was zeer ongelukkig, zijn vrouw 'liep van hem weg en toen hij poogde haar weer to ontmoeten, werd hem geen onder houd met haar toegestaan en de scheiding volgde. Nu ging hij naar Ghristiania, waar hij ook weer een kotter aanschafte, waar op hij met zijn tweede vrouw ging leven, die volgens zijn zeggeo bij ceD "tocht op zee overboord sloeg. De doctoren schetsten beklaagde als een intellectueel persoon, die alle oorzaken en gevolgen logisch uiteen zet. Hij is van een aanleg, die hem vooral bij vrouwen ver trouwen doet winnen. Hij is een man van het oogenblik en mist volharding, weasvht nu eens dood te zijd en krijgt dan huil buien, doch eenige oogenblikken daarna wenscht hij gaarne in het leven te blijven. Hij voelt zich overal de baas, vooral ;n liefdeszaken Deze eigenschappen zijn echt-er geen af wijkingen, die aan zijn toerekenbaarheid doen twijfelen. Hij heeft ge hallucinaties of dwaaldenkbeelden, geen ziekelijke afwij kingen en is dus volgens deskun ligen in den zin der wet toerekenbaar. Nu volgde heb verhoor van den beklaag de, waarbij hij verbelde, dat hij met l)ina Sant had afgesproken, dat deze hem cp 4 September l&lfj aan boord zou bezoeken. Zij kwam niet en daarom ging hij aan wal, waar hij een onbekende ontmoette, die tot. hem zei: Ga maar niet naar Dina, die is met een ander in de duinen. Hij ging toen naar boord terug, iiet een briefje voor Dina achter en begaf zich naar het postkantoor, waar hij een brief haalde, die voor hem gekomen was Daarna ging hij naar Dina's woruig. Hij had toen zijn revolver bij zich. Hij vertelde, van het verhaal van een onbekende niets te hebben geloohl, iv&rfr te IJmuiden liegen ze allemaal. Do revolver had hij steeds bij zich, omdat heb te IJmuiden nogal Lastige meiuscben zijn. Hij ging den winkel van Sant binnen liep dadelijk door naar do aohterkamer, waar hij Dina op een canapé vond liggen. Hij vroeg haar, wat er aan was van het in de duinen zijn. Zij lachte en schucLde het hoofd en hij werd toen zoo woedend, dat hij zijn revolver trok en twee schoten op haar loste. Hadt ge de bedoeling, vroeg de presi dent, Dina to dood-en Bekl.Dat weet ik niet. Pres. Ma-ar ge hebt 't toch in dc instruc tie verklaard het staat zwart op. wit. Bekl. Als het op papier staat, zal ik het wel gezegd hebben. Pres.Dat vraag ik u niet, ik vraag al leen ja of neen.,Ge hebt uw verklaring persoonlijk geteekend. Bekl. Ja, dan zal het wel zoo zijn. Zqos als u weet, heb ik op mezelf geschoten en toen ik tot bewustzijn kwam, dacht ik, wat heb je eigenlijk gedaan I Met ja of neen, op de vracg van den president antwoorden deed beklaagde niet. Pres. Waarom hebt- ge dan geschoten 1 Bekl. Ik schoot op Dina en daarna op mezelf, omdat ik voelde toch niet met haar gélukkig te zullen worden. Nu werd de moeder van het slachtoffer gehoord, die verklaarde, dat Dina en B. zich zouden engagecren. Toen hij op 4 Sept. was binnengekomen, zag hij buitengewoon bleek, hij liep als naar gewoonte dadelijk naar achteren en onmiddellijk hoorde zij een schot. Zij deed de schuifdeuren open en zag, dat B. een tweede schot op Dina loste en dat Dina bloedde. Bij haar binnen komen riep zij uit: Wat doe je daar? Na hot tweede schot draaide beklaagde zich om en schoot zichzelf in het achter hoofd. Zij riep toen om de politie en ver der weet zo er niets meer van, want zo mocht niet meer binnenkomen. Zij ver klaarde van liet verleden van beklaagde op de hoogte te wezen van de scheiding en van liet verdrinken der tweede vrouw en zij hadden ook wel wat op de verloving tegen. Zij gelooft niet, dat Dina met een ander in de duinen is geweest. Mr. Mae Donald legde een foto over van het vermoorde meisje, waaruit bleek, dafe men zich in haar leeftijd zeer goed kon ver gissen. De doctoren F. Bok eD Romeling gaven verklaringen van hun bevindingen to IJmuiden. De doctoren C. J. W Westerman en H. Jonker bevestigden hun rapport, waarin werd geconstateerd, dat het schot, dat- in de hersens was doorgedrongen, den dood had veroorzaakt. De doctoren A. C. Kan en N. F. Muller bleven teen bij hun conclusie, dat beklaagde volkomen toere kenbaar wa-s. De verdediger stelde de pertinente vraag of beklaagde op 4 September goed kan heb ben begrepen wat hij deed. De deskundigen beantwoorden de vraag bevestigend. Gehoord werden de vader en de moeder van de tweede vrouw van beklaagde, die bij Ghristiania overboord is geslagen. Zij verklaarde daar geen oogenblik aan te heb ben gedacht, dat beklaagde een misdrijf te gen hun dochter had gepleegd. Het was een bijzonder gelukkig huwelijk. Beklaagde heeft, zich steeds tegenover hen Dobel be toond en zij hebben hem dan ook gezegd, dat er in hun huis steeds een plaats voor hem open was. In zijn slótverhoor bleet beklaagde J. B. er bij, dab hij niet het opzet had gehad Dina Sant te do oden. Hij wist zelfs niet eens, dat Jijj op haar geschoten had; pas toen hij de revolver op zichzelf richtte, wist liij weer wat hij deed. Het opzet erkennen deed hij dus niet. Do officier van justitie, rnr Hoycr, eischte zevon jaar gevangenisstraf Mr. Wil lek es Mac Donald, de verdediger van beklaagde, viel ten sterkste aau het rapport van do deskundigen dr. Kan co dr. Muller Naar pleiters oordeel zal deze beklaagdo zij'n misdrijf chibbol en dwars boeten, als hom een gevangenisstraf van drie jaar wordt opgelegd Deze man heeft steeds verlangd naar do zee, on wanneer hij zeven jaar lang zal worden opgesloten in een cel, dan komt hij daar als een gebroken man uit. Van klasse-justit-ie kan, wanneer de rechtbank dezen man licht straft, geen sprake wezen, het betreft hier toch een crime passionelle. Mr. Mac Donald vroeg verbetering van 't rapport door de deskundigen uitgebracht of wol een., nieuw onderzoek naar de geest vermogens van beklaagde. Ingezonden. School ki si dervoedS ng. Heb bestuur zit in financieclen nood waarom het voor eenige weken een 300-tal circulaires zond aan verschillende personen te dezer stede. Van dit aantal kwamen er slechts een 20-tal terug met gunstig re sultaat. 't Is niet veel, maar voor dit wei nige is het toch dankbaar maar er is iede- ren dag, om oen 530-tal arme schoolkin deren een warm maal voedsel te verschaf fen pl.m. 45 uoodig, om dit gedurende zes dagen in de week van af 8 Dec. tot ongeveer half Maart a.s. een ieder kan dus narekenen welke som daarvoor noodig is en het is geen wonder, gezien onze inkomsten, dat do penningmeester over Januari pl.m. G00 te kort komt. Waar moet dat heen? Een zeer zuinige raming van nog te verwachten inkomsten, dezer dagen gemaakt, bracht aan het licht, dat, zonder verdere hulp, het einde van deze maand hoogstwaarschijnlijk niet kan worden gehaald, d. w. z dat ons bestuur midden in don winter hot zoo nuttige work zal moeten staken. Veel hierover tc schrijven is niet noodig, ieder kont „Schoolkindervoeding", cn ik zou alleen dit willen zeggen, dat het mij be vreemd, dat do vereenigingen, die andera op hun jaarfeesten ons zoo trouw steunden, vele jaren lang, nu achterwege blijven, uitgezonderd een enkele. Mogen de achterblijvers nog spoedig vol gen! Intusschen doet het bestuur ook nog een ernstig beroep op diegenen, -die een cir culaire ontvingen, maar deze tot heden niet terugzonden, en in liet algemeen op die stadgenoot-en, die iets gevoelen voor onzen hoogst nuttigen arbeid. Het adres van den penningmeester is be kend. Mogo het spoedig blijken, dat het te kort is aangezuiverd. A. I. WITMANS Mzn, voorzitter. Leiden 13 Februari 1914.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5