DE JONG S üil de Omstreken. EECLAME'CACAO merhand hebben ontwikkeld tot een helden dicht. Thans beschouwt men dit laatste als een schepping van den tijd, waaruit het clagteekent, dus de Xlde en Xllde eeuw, en neemt aan, dat plaatselijke legenden en kronieken de gedachten aan personen en oorlogen van vroegere tijden hebben ver levendigd. Daardoor bestudeert men thane meer den tekst van het gedicht zelf, ter wijl voorheen de nadruk werd gelegd op de voorgeschiedenis, op de evolutie, waarvan het heldendicht als het eindpunt werd be Bchouwd. Deze veranderde wijze van behandeling illustreerde spr door een letterkundige verklaring van het Roelantslied; hij deed uitkomen hoe schitterend Redder allen hier- frn was voorgegaan en besprak sommige kwesties, waarin hij van hem verschilde. Na deze ontleding van het oudste en schoonste der oud-Fransche heldendichten gaf spr. een overzicht van de nieuwe pro blemen, cïie door de theorie van Bédier worden opgeworpen, en van het ander© aanzien, dat vroegere problemen thans krij gen het onderzoek van den schrijver naar de bronnen komt nu meer o-p den voor grond. Spr. eindigde met de richting aan te wij ten, waarin, naar zijn meening, gezocht zal moeten worden om het eigenaardige karak ter van het heldendicht te verklaren. In het eere-comité voor het te Haar lem op te richten Hildebrand-gedenkteekwn hebben o. m. zitting onze stadgenoot© n prof. G. J. P. J. Bolland en prof. dr. G. Kal ff. Lid van het nationaal comité is o.m. prof. dr. P. D. Chantcpïe de la Saussaye, alhier. Prof. W. B. Kristensen, van hier, heeft gisteravond in de afdeeling Den Haag van den Ned. Protestantenbond gesproken over het natuurgevoel in de oude godsdiensten. Prof. dr. B. D. Ecrdma-ns, van hier, heeft toen in de groote zaal van den Protestan tenbond te Utrecht, voor de Vereeniging van Vrijzinnige Hervormde-n Godsdienst en Vrijheid een lezing gehouden over de betee- kenis van den strijd der vrijzinnigen in de Ned.-Hcrv. Kerk. De dames J. G. Hoorneveld en N. C. Groenendijk, van hier, zijn in Den Haag geslaagd voor het examen nuttige handwer ken. x AALSMEER. De vereeniging „Het Hulpkrius", ge vestigd aan den ringdijk alhier, heeft haar jaarvergadering gehouden in Café Bloe- mink. Volgens de verslagen van den se cretaris cn penningmeester was de toe stand goed te noemen. Plet ledental is gestegen tot bijna 200, terwijl er eon batig saldo is van f 83. De aftredende bestuurs leden, de heeren Van der Veen; De Ruy- ter cn Wcsseis werden herkozen. BODEGRAVEN. De muziek vereeniging 7jWcrkmans Vriendenkring", gaf in het Zui d-Hoilandsch. Koffiehuis, alhier, t\vee uitvoeringen. Al direct bij 'den aanvang der muzieknummers kon men bemerken, dat de vereeniging, on der de leiding van. den heer J. Vink, te Leiden, met reuzenschreden vooruit ge- F?ian is. De nummers werden in alle onder- de eien mooi afgewerkt. Het hinderlijk ge schetter der instrumenten werd voorkomen. Het publiek 0p beide avonden was dan ook zeer dankbaar en onderstreepte door een luid applaus de woorden van hulde door den voorzitter aan den heer Vink gebracht. Een mooi geschenk werd den directeur aangeboden, als bewijs van waar deering voor zijn uitstekende leiding. Het is voor „Werkmans Vriendenkring*' te ho pen, dat hij nog lang aan het hoofd van deze vereeniging mag staan. Er wordt hier tegenwoordig wel aan gymnastiek gedaan. Verleden week gaf de gynmastiekvereeniging „D. O. S." twee uit voeringen en nu was het „Hercules" die een zeer goed geslaagde uitvoering in het hotel „Van Haaften" gaf. De oefeningen aan de werktuigen en de -standen werden zeer toegejuicht. HAZERSW OUDE. De vereeniging1 -„Trouw Schoolbel- zoek" hield haar jaarvergadering ten huize van den kastelein J. Rodenburg. Nadat de voorzitter, de heer A. Fortgens, de bijeenkomst roet enkele woorden bad ge opend, werden de notulen gelezen en goed-* gekeurd. De penningmeester, de heer J. Dekker, deed rekening en verantwoording van zijn gehouden beheer, waaruit bleek,- Üat de ontvangsten in het afgeloopen jaar hadden bedragen, f219,80 en de uitgaven f 185.80, zoodat er een batig saldo is van f 34. De rekening en de bescheiden wer den vergeleken en goedgekeurd door de heeren A. H. Goldberg Jr. en N. van Abspoel, die daarna rapport uitbrachten. De voorzitter dankte den penningmeester Voor zijn getrouw beheer en sprak hem op Waardeerende wijze toe. Vervolgens las de heer C. van der Plee zijn jaarverslag voor, dat algemeene irfc stemming verwierf. Daar, wegens aan staand vertrek uit de. gemeente,, de heer Van der Hee dien arbeid voor de laatste rnaal had verricht en het secretariaat aan leen opvolger zou overdragen, nam de voora zitter deze gelegenheid te baat, om naj mens de vereeniging hierover zijn diep leedwezen te betuigen Hij bedankte den Scheidenden secretaris voor alles, wat hij in 't belang der vereeniging gedurende een achttal jaren had gedaan en drukte den wensch uit, dat deze in de residentie ook gelegenheid en lust zal; hebben,, om zich iaan de belangen van het openbaar onder- Wijs te wijden. De heer Van der Hee ant woordde, dat hij, ni.et dan noode van deze Jvereeniging heenging, die steeds zijn volle feympathie had. Bij de nu volgende stemming-en voor feen secretaris, verwierf de heer N'. van Abspoel ten slotte 10 stemmen en d'e heer K. Rav%nsberg 7, zoodat de eerste gekozen Was. De gekozene nam die benoeming aan. Herkozen werden als bestuursleden de heeren A. Fortgens en J. yellekoop; als commissieleden de heeren L\ J. Windhorst A. van Geest,- A. Rijkaart,- A. N. van Exter cn W. van Klaveren Jbz. ,Van de opstellen, door de leerlingen gé-; maakt,- over het uitstapje naar Arris",- werden enkele door den voorzitter voorge; lezen, waarna de commissie van het vorige jaar,- bestaande uit dc hoeren A,. N. Gold'; berg, J. Dekker en C. van der Hee,- op nieuw door de vergadering met het beoor-; deelen van dit werk werd belast. Op voorstel van den lieer L'. C. vah. Geest werd de aftredende secretaris bij acclamatie tot eerelid van 7,'Trouw School-; bezoek" benoemd,- hetgeen deze bereidwib lig aanvaardde. Ten slotte sprak de voorzitter een woord van dank tot alle aanwezigen voor den steun, dien de vereeniging van hen genoten had, welke dank niet het minst toekomt aan mevrouw 'de douairière Visser van Plazerswoude,- wier financieele en moreele steun het bestuur op onbekrompen wijze in staat had gesteld, aan zijn yerplichtin-i gen te voldoen. HILLEGOM. De Raad dezer gemeente vergadert Donderdag 19 Febr. a.s., des voormiddags te 10 uur. De Hillegomsche Tooneelvereeniging „l'Amitieheeft gisteravond in de zaai van „Het Wapen van Friesland" haar 83e uitvoering gegeven. Ditmaal was het een en al vroohjkheid, die cr op de tooneeb planken heerschte. Blijspelen en komische voordrachten wisselden elkaar af. De zaal was geheel bezet. Het publiek genoot. HAARLEMMERMEER. De „Sts.-Crt." bevat- de statuten van de vereeniging „Eensgezindheid" alhier. HOOFDDORP'. Gisteravond hield de Geref. Knapen-; vereeniging, haar eerste feestelijke jaarver gadering, die druk bezocht was door ouders en belangstellenden. Plet was een zeer ge zellige avond onder de leiding van den heer A. Borst Pzn., die steeds met de lei ding der vereeniging belast is. De avond, werd gepasseerd met voordrachten en het leveren van opstellen, terwijl de jongeluid jes onthaald werden op versnaperingen, LISSE. De oude steenen muur bij het huis ■„Roozendaal," zal dan eindelijk moeten verdwijnen, omdat daar ter plaatse een autogarage met werkplaats zal worden ge bouwd voor den heer Van Werkhoven alhier. De muziekvereenïging Eensgezind",- zal aan een in dezen zomer te Hoorn te geven muziekconcours, deelnemen. NOORDWIJK Gisteravond had de afd. Noord wijk en Omstreken van de „Holl. Mij. van Hand bouw" een vergadering belegd op de bovenzaal van „De Poort van Kleef," waar toe ook met-leden waren uitgenoodigd. Groot was de opkomst niet.. Nadat de voorzitter, de heer jlir. W. C. van Panhnys, dc vergadering had geopend, verkreeg de heer L. B. van der Slikke van Grootelint bij Zwijndrecbt het woord, om te spreken over- „Hoe leert men de rentabiliteit van zijn bedrijf kennen?" Naar aanleiding van een drietal spreek woorden, vestigt spr. er bij wijze van inlei ding de aandacht op, dat men op den akker, in den stal, in het huishouden, op kleinigheden dient te letten, óók in tijden van voorspoed. Dat kan men, als men zijn bedrijf kent, d.w.z.,- als men aan de hand van aantcekeningen omtrent inkomsten en uitgaven te weten is gekomen, of het be drijf al of niet rendeert, en welk onder-; deel van het bedrijf men moet uitbreiden of inkrimpen, al naar gelang de aanteeke- ningen uitwijzen, dat bedoeld onderdeel veel of weinig opbrengt. Dat aanteekening houden beteekent het voeren van een eenvoudige boekhouding, waarvoor een landbouwer vaak terug schrikt, omdat hij van meening is, dat het moeilijk en tijdroovend is. Zeker spr. geeft het toe eenigen tijd en eenige moeite vordert de boekhouding, maar moei lijk is het xtiet, en het voordeel vergoedt ruimschoots de genomen moeite. In tijden van tegenspoed leert de boekho-uding, waarop men moet bezuinigen. In verband hiermee wees spr. er op, dat vele boeren niet weten, wat hun huishouding kost, iets, wat toch bepaald noodig is. Dat boek houden moet eenvoudig, maar geregeld ge beuren. In een zakboekje, dat men altijd bij zich heeft, teekent men elke uitgave, elke ontvangst en alles, wat men van be lang acht, geregeld en nauwkeurig aan. Men begint dan met het opmaken van een inventaris. Op het zwarte bord maakte spr.; een voorbeeld van zoo'n inventaris. De eerste inventaris is de moeilijkste; alle volgende zijn, behoudens eenige wijzigin gen, aan den eersten gelijk. Vervolgens legt men desnoods in een eenvoudig schoolschrift een zoogenaamd rubriekenboek aan: Dat wil zeggen: men neemt de linkerbladzijde voor de ontvang sten en de rechter voor de uitgaven. Dan bestemt reuen eenige van die dubbele blad zijden voor alles, wat betreft landerijen en gebouwen; eenige andere voor alles, wat het melkvee betreft. En zoo legt men aan rubrieken voor paarden, varkens, klein vee graan- en peulvruchten, axbeidsloonen enz.. Dan kan men aan het einde des jaars berekenen door eenvoudig optellen en af trekken wat de paarden,, de koeien enz. hebben opgebracht of gekost. Op het bord werkte spreker een rubriek nader uit. Dit alles deed hij zóó duidelijk en bevattelijk en op zoo'n onderhoudende wijze, dat het een lust was, om te hooren. Naar aan-" leiding van hetgeen spr. over stalmest had gezegd, werd hem gevraagd, waarom hij stalmest van zoo geringe waarde achtte. Hij beantwoordde deze en nog een andere vraag, en wees. er op, dat bijv. de stikstof in den stalmest niet in direct opneembaren vorm aanwezig is, zoodat op kleigrondten stalpiest weinig waarde heeft. Op zand grond heeft stalmest nog wel waarde, als men ze op bouwgrond, gébruikt* Op WeL- land (zandgrond) is de waarde ,van stal mest gering. Spr. raadde het gebruik ,van chili-salpeter aan. De voorzitter dankte in hartelijke bewoordingen den spreker. Medegedeeld, werd nog door den secre taris, den heer K Ham, dat de volgende .vergadering t© Noordwijkerhout zal wo-l"-» den gehouden en dat de voorzitter dan ter sprake vul brengen het vraagstuk van de droogmaking der Zuiderzee, welk werk,- als het tot uitvoering komt,- over het ge-i heel© land zóóveel arbeiders aan het boe renbedrijf zal onttrekken, dat het wensche-- lijk mag worden geacht, daarop de aan-; dacht van het Hoofdbestuur eens te ves-» tigen. Daarna werd de vergadering gei sloten, i NOORDWIJKERHOUT. Nu do sneeuwklokjes weder in haar mooi wit winterkleedje te voorschijn ko men, dagen ook weer de Westlandsche op koopera o-p, die deze bolgewasjes, waaraan hier door de kweekers weinig aandacht ge schonken wordt, komen koopen. „De Noordwijke-rhoutsche Voetbalclub" gaf ditmaal geen openlucht-uitvoering, doch een op de planken van het tooneel in café „Hensbergen". De dorps-élite was verte genwoordigd. 't Programma bestaande uit komische scène's enz. werd met behulp van de Leïdscho humoristen Hellma-n en Van Leeuwen aardig afgewerkt. Een woord van dank, namens de voetbalclub wordt gebracht aan onzen jeugdigen dorpsgenoot en sport man, M. van Dijk, die alles in 't werk stelt, om de voetbalclub in eere en aanzien te brengen. Als bewijs van ingenomenheid met on zen nieuwen predikant dr. H. van Weasel, bracht men in diens tuin, tijdens rijn af wezigheid, een volière met 12 rashoenders. Een cadeautje van de Kerkvoogdij. RIJNSBURG. De volgend© week Vrijdag zal voor de afdeeling -„Patrimonium", alhier, dit maal een spreker van elders optreden en. wel de heer C. Smeenk van Arnhem, re dacteur van ;>Patrimomum". Spreker heeft als onderwerp gekozen: ;,De Sociale Wet geving." Naar wij vernemen is deze bijeen komst ook voo rniet-leden toegankelijk. SASSENHEIM. Het comité, dat dezen winter leringen organiseert, had voor Vrijdagavond uitge- noodigd den heer L'. J. Quant, luitenant ter zee le klasse te Den. Helder, om ons iets te vertellen over de bewapening van een modern oorlogsschip. Na een kort© inleiding over de groote waarde, van onze koloniën, wees spreker op de noodzakelijkheid voor ons van het bezit van modern© oorlogsschepen, om die koloniën tegen vijandelijke aanvallen te kunnen verdedigen. Daarvoor zaL noodig zijn het aanschaffen van z.g. dreadnoughts,- schepen, gebouwd naar een bepaald prin cipe, het eerst door Engeland in de vaart gebracht en bewapend met een achttal kanonnen van 34 tot 38 c.M. Op deze schepen heeft men ook noodig kanonnen van 15 c.M. voor het beschieten van tor* pedobooten en vliegmachines, welke over dag naderen en nog kleinere soorten, die van 6 a 7 c.M., om zich de torpedo's 's nachts van het lijf te houden. Wat spreker van déze verschillende oor logswerktuigen had verteld voor de pauze, liet hij na de pauze zien door middel vaQ een zestigtal lichtbeelden. Spreiver besloot zijn uitvoerige, voorlee- ken zelfs zeer begrijpelijke lezing,- met den wensch, dat de Tweede Kamer een dread nought voor onze koloniën zal toestaan en wekt© de aanwezigen op, wat belang stelling te toonen voor de vereeniging „Onze Vloot." VALKENBURG. De heer J. Varkevisser heeft wegens hoogen leeftijd bedankt als zetter voor 's Rijks belastingen. VOORHOUT. Met ingang van 18 Febr. wordt hier in hei hulptelegraafkantoor een hulptele- phoonkantoor opengesteld, welks dienst uren gelijk ziin aan die van het betrokken hulptelegraafkantoor. De hier gevestigde vereenigingeri „Kruiaverbond", „Mariavereen." en „An na vereen." vierden gezamelijk een feest, waarbij de prestidigitateur, de heer S. Pro- pèr uit 's-Gravenhage, deo middags eerst de kinderen vermaakte en 2s avonds de leden en genoodigden op aangename wijze bezig hield. De kapelaan en eenige professoren van het seminarie Hageveld woonden de presta ties van den heer Proper bij, die, waar men een gezelligen, prettigen avond wensohfc, wel op z'n plaat-s is. Mej. Annie Vester, met haar medébectuurstera, verstrekte de kleine bewonderaars van. den grooten man, in den midda-g allerhande versnapering die dank baar werden aanvaard. NIEUW-VENNEP. Tot onderwijzeres aan de Chr. school is benoemd mej. J. Hommes, te Delft. WOUBRUGGE. Do Raad dezer gemeente vergadert a.s. Maandag, voorm. 11 uren. De arbeider R., die Donderdag met paard en wagen op. hol raakte, was gister avond nog niet tot bewustzijn gekomen. /OORSCHOTEN. -—Van het sedert 1870 alhier bestaande ziekenfonds zijn tot bestuursleden gekozen, de heeren baron Schimnxelpennink v. d;. Oye, ambachtsheer dezer Gemeente en S. de Groen. WARMOND. Door den Burgemeester alhier, den heer A. J. Scjiölvinck, is het eere-voorrih- terschap der Vogelschietvereeniging „Ons, Vermaak2', de vorige week alhier opge richt, aangenomen. D© rioleering van een gedeelte Dorp straat alhier is gegund aan de minste ia- schrijfster, mej. de wed. J. Beugelsdijk, wo nende in deze gemeente. WASSENAAR. Gisteravond gaf do Muziekvereeniging „Excelsior" alhier, haar laatste vvinter- uitvoering, met medewerking van het „Hay dn "-kwartet, uit Leiden, bestaande uit de heeren Jac. Kroon, lo viool; Jac. Blitz, alt; Elkan Hangjas, 2o viool; L. C. Veerman, violoncel. Met de nummers 3, 0, 7 en 9 van het programma, te weten: „Fantaisie sur Popera Tancrède", G. Rossini; „Ouvertu re Jeane d'Arc", Jos. Kessels; „Het kwartet voor Piston, Althoorn, Tenorhoorn en Bariton, door de heeren U. Rijken, L. Kauwenhoven, G. v. Aken, L. de Gast; „Le Trouvère", Potpourri sur l'opera do Verdi, M. J. H. Kessels, had „Excelsior" enorm veel succes. Ook de tooneelstukjes door de leden zelf voorgedragen vonden, zeer veel bijval. Het geheele programma werd keurig door „Excelsior" afgewerkt, doch het glanspunt van den avond was: No. 19. (F'eters complete Ausgabo der 83 Quartetten van Joseph Haydn, uitgevoerd door het „Haydn"-kwartet, en als toegift op dringend verlangen van het publiek, dat haast niet eindigde met applaudisseeren ga ven de heeren nog „Andante Contabile", Quartet D.-Dur, van P. Tschaikowski. „Poco Adagio" uit het Kaiser Quartet, van Haydn. Indrukwekkend schoon werden deze stuk ken gespeeld. Deze uitvoering was dan ook weder één succes voor het „Haydn"-kwartet en voor „Excelsior"* Boud vau Patroons in het Bloembolleubedrij f. Onder voorzitterschap van den heer O. J. L. v. d. Meer, van Noord wijk, verga derde bovengenoemde Bond to Haarlem. Bij de opening gewaagde de voorzitter van het succes bij de oprichting door het voorloopig comité behaald. Er waren reeds zeventien af deelingen op gericht, die haar vertegenwoordigers naar dezo vergadering zonden, en wel, Benne- broek, Beverwijk, Hillegom, Heemskerk, Heemstede, Lisse, Ovorveen, Oegstgeest, Noord wijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Vogelenzang, Sassenheim, Schoten, Wasse naar en Warmond, terwijl patroons van Haarlem en Limmen, te weinig in getal voor een afdeeling, xich bij naastbijzijnde afdeelingen zullen aansluiten. De voorzitter was erkentelijk voor den steun van het bureau van de „K. S. A.", to Leiden, van welk bureau mr. A. Tepe ter vergadering was om inlichtingen to verschaffen of van advies to dienen. Uit de vastgestelde statuten blijkt, dat de Bond ten doel heeft, o.m. de regeling in Katholieken geest van do verhoudingen tusschen patroon en werkman. Men zal het doel trachten te bereiken: Door het houden van vergaderingen en besprekingen; Tijdelijke samenwerking, zoo dit noodig geoordeeld wordt met vereenigingen, die hetzelfde doel met gelijksoortige middelen trachten te bereiken; Het bevorderen van het tot stand ko men van collectieve arbeids-contracten; Het richten van verzoekschriften en adressen tot de bevoegde macht. Lid van den Bond kan worden, ieder R.-K. meerderjarig persoon, firma of Naaml. Venn., die geen lid is van een werkliedenvereeniging in het Bloemistvak en zelfstandig het bloexnbollenbedrijf uit oefent met bezoldigde werkkrachten. Die op meer plaatsen het bedrijf uit oefent, kan in verschillende afdeelingen lid zijn, doch geen dubbele bestuursfunctie waarnemen. De leden van het Hoofdbestuur worden aangewezen door de afdeelingen, n.L door élke afdeeling één. De Alg. Verg. kiest een voorzitter, de overige functies worden onderling ver deeld. Stemrecht en Contributie zijn geregeld naar het aantal werklieden, dat men in dienst heeft, van f 1 tot f 0, en wel als volgt: 2' en minder werklieden f Ij 4 en minder f2; 9 en minder f3; 19 en minder f4; 39 en minder f5; 40 en daarboven f6. Aan de afdeelingen zal een eoncept- huishoudelïjk reglement worden toegezon den en op de statuten zal de Konink, en de Bisschoppel. goedkeuring worden ge vraagd. De voorloopig© commissie blijft de werk zaamheden nog verrichtenTtotdat haar werk aan. het centr. Bestuur kan worden over gedragen, terwijl intusschen aan andere organisaties kennis zal gegeven worden van het oprichten van den Bond. Zooals zij aangevangen was, werd ook de vergadering met. den Christelijken groet gesloten. Vereeniging van Bakkerspatroons „Eendracht maakt Macht-*' De vereeniging van Bakkerspatroons, ge vestigd te Noordwijk, voor het Noorden van Zuid-Holland, heeft haar derde jaar vergadering gehouden in het café „Zomer- lust" aan den Stationsweg te. Leiden. Na. afloop» der huishoudelijke vergade ring werd de jaarvergadering gehouden, waarvoor 42 leden tegenwoordig waren, en waarbij ook het eere-Iid der vereen., de heer N. J. Drjsselbloem, van Naaldwijk, tegenwoordig was, en waarbij de voorzitter den leden hartelijk welkom heette. Door den secretaris, den heer A. J. Dijs- selbloem, van Voorhout, worden de notulen gelezen, waarna de heer D. Parlevliet, van Katwijk-aan-Zee, als penningmeester reke ning en verantwoording deed. De heeren J. Steltna, Sassenheim, Roo- denrijs, Noordwijk, en Heilsbergen, Noord wijkerhout, bevonden, als commissie, van kasonderzoek, de rekening in orde, en het batig saldo, groot f761.40 tegen c.a. f325 't vorig jaar werd aanvaard en beiden heeren dank gebracht-. Do heer J. Kloos, te Noordwijk, alg. pl. verv. las een keurig saamgesteld jaar- j _verslag. )i Hierop had de verkiezing voor leden van het bestuur plaats. Aftredend waren de heer R. Kroon, voorzitter, Sassenheim en J. Kloos. Beiden werden herkozen en namen na eenige bezwaren geopperd to hebben toch hun benoeming aan. Uit het jaarverslag bleek, dat de Vereen, telt 62 leden, waarvan do vereeniging er één door den dood verloor. Dit lid, wijlen de heer Th. B. Heins te Noordwijk, is op Li Maart door rijn mede-leden grafwaarts gedragen. Aangekocht was: gist 47.345 K.G., zout 1413 zakken, bruidssuikers 128, „kwatta" 220 kisten en 709 Purmerender oventegels ep een dertigtal manden; alles tot een ge zamenlijk bedrag van f14.565. Voor rekening van do leden, door be middeling van do Vereeniging, bloem 2450 balen; natuurboter 20 vaten;-patentolie 118 bussen; krenten 40 vaten; Sultane rozijnen 60 zakjes; sucade 2 Iristen; tot een geza menlijk bedrag van ruim f36.000. Behalve een eigen gistwagen heeft do vereeniging zelf een hit, die gestald wordt bij den secretaris te Voorhout. Het verslag maakt nog melding van het feit, dat bij een ziektegeval van den be zorger, do secretaris zelf de gist bezorgd heeft dien dag. Ook hebben dc leden nog een uitstapje gemaakt naaj „Entos" cn Marken. De vereeniging is ook aangesloten collectief bij de „Ncd. Vereen, van Voorstanders van Afschaffing van Bakkers- nachtarbeid" en daarmede in verband was de aanhef van het jaarverslag in dichter lijken vorm gesteld. Na afloop der vergadering in „Zomer- lust", werden de leden uitgonoodigd zich naar den „In den Verg. Turk" te begeven, waar? allen zich vereenigd-cn aan een maal tijd, waartoe ook de gistbezorger, de heer P. van Dijk, van Noordwijk, was uitgonoo digd. Ook de goedvoorriene tafel in „In den Verg. Turk", moest ondervinden, het de vies der vereeniging „Eendracht maakt Macht". BloembolleiD. Bij do firma R. v. d. Schoot, en Zoon* te Hillegom, zijn do resultaten, van een op ruime schaal genomen proef voor Nar- cissenbroei, vooral in nieuwe soorten, ge nomen, te rion. De proeven rijn uitstekend geslaagd eü voor het bloeanistenvak van groote betee- kenis. Een gelijke broeiproef voor Hyacinten is te zien bij den heer A. v. d. Vlugt, to' Lisse, een bekende op dit terrein. VooC vakheden is de collectie bij hem tentoon gesteld, zeer belangrijk, te meer, daar in bloei getrokken bloemen dit jaar over het algemeen kleiner rijn, en dit bij deze col lectie niet waar te nemen ia. RECLAMES, 2009 U <0 r- cLe beste voop het geld Stoom vaart-Mij. Nederland. „Billiton" (uitreis) arriv. 12 Febr. te Pa* dang. „Karimata" (uitreis) arriv. 12 Febr- te Port-Saïd. „Krakatau" (thuisreis) arriv- 12 Febr. te Suez. „Koningin Emma" (thui®* reis) vertrok 12 Febr. va-n Colombo, fiotterdamsche Lloyd. Ceylon" en „Tabanan" vertrokken 12 Febr. van Batavia naar Rotterdam. „Dje» bres" arriv. 13 Febr. van Rotterdam te Ba tavia. „Djocja" (thuisreis) arriv. 13 Febr* to Marseille. „Ma-lang" arriv. 12 Febr. van Rotterdam te Hamburg. „Goenrtoer" (uitr.) arriv. 12 Febr te Pa-dang. Kon. West-Ind. Maildienst. „Prins Maurits" arriv. 13 Febr. wan Pa ramaribo te Amsterdam. „Prins Willem F* vertrok 13 Febr. van Amsterdam naar Pa ramaribo. Kon. Holl. Lloyd „Kennemerland" vertrok 13 Febr. van Amsterdam naar Buenos Ayres. „Rijnland" (uitreis) vertrok 12 Febr. van Rio Janeiro. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 14 Febr, Medegedeeld door het Kon. JNed, Meteor. Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 773.? te Miïn.- chenlaagste stand 724.0 te Thorshavn. Verwachting tot den avond van 15 Febr, r Krachtige tot stormachtigen^, zuidweste lijke tot zuidelijken windbetrokken tot- zwaarbewolkte lucht met tijdelijke opkla ring, waarschijnlijk regenbuien;; dezelfde» temperatuur. liet wees* iu. fe-et B>ao.ftea3a«i<l. Do Britsche eilanden, heb Kanaal en da Noordzee, Duitschland cn Zuid-Noorwegen hebben overal' stormweer uit het Zuiden tot. Westen, met veel regen. Alleen- in Engeland is tijdelijk de lucht opgeklaard* Ook in West- en Noord-Frankrijk, Bel gië en West-Duf >:chland is; de lucht bijna betrokken en valt in het Westen regen, bij temperaturen boven de normalein Zuid- Frankrijk is vrij veel zonneschijn. Duitschland heeft bij lichte bewolkte o! nevelige lucht kalm- weer, de vorst- was er uiterst gering-. ZwedJèn heeft somber en guur weerint het Noorden van Noorwegen klaarde dd lucht op.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2