N#. 16557. (§eze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieeie Kennisgeving. PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 16 regels /T.05. Iedere regel meer fO.l7|. Grootere letters naar plaatsruimte. Kloino ailvertentiën van 30 woorden 40 Oents contant; elk tiental woorden meer 10 Conta.-Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZEIt CO ER A Nil Voor Leiden per week 9 Oents; per 3 maan Jen f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agentsn gevestigd zijn 1.30, Franco per postn 1.65. Kohieren der Plaatselijke Directe Belasting. Burgemeester en Wethouders van Lei den brengen ter algomecno kennis, dat het 2o Suppletoir Kohier der Plaatselijke Di recte Belasting, dienst 1913, is goedge keurd, en ingevolge art. 264 der Gemeente wet ter lezing is nedergolegd. Burgemeester en Weths. voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester* VAN STRIJEN, Secretaris, Leiden, 14 Februari 1914. 11IX DEK WET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien het verzoek van den directeur der Leidsche Zoutkeet om vergunning tot uitbreiding der zoutziederij in het perceel Oude Singel 250, Sectie B nrs. 15Ü5 en 2804 door don bijbouw van 8 smeltkuipen voor ruw zout cn het aanbrengen van een trans- portinstallatie ter lossing van schepen, ge dreven door 2 olecbromotoren, elk van 4 pit. Gelet op de artt. 6 on 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan heb publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op f de Secretarie dozer gemeente tor visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, don 28sten Fe bruari e.k. des namiddags te halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal wordeD ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hindèrwet voor het gemeentebestuur of oen zijner leden zijn verschenen, ten ein- do hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN RT^TJEN, Secretaris. Leiden, 14 Februari 1914. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden Cozien het verzoek *ran de firma R. M. Beuth en Zonen om vergunning tot uitbrei ding van de fabriek van gewatteerde de kens in het perceel Kaiserstraat No. 8, Sectie F No. 1111, door het bijplaatsen van twee electromotor en, waarvan 1 van 5 en 1 van 20 p.k. tot het in beweging brengen van diverse machines Gelet op de artt. 6 en 7 der Hinderwet: Geven bij deze kennis aan het publiek, dat genoemd verzoek met de bijlagen op de Sècrctarie dezer gemeente ter visie ge legd is; alsmede dat op Zaterdag, den 2Bsten Fe bruari e.k. des namiddags te halftwee, op het Raadhuis, gelegenheid zal worden ge geven om bezwaren tegen dit verzoek in t-e brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd 7-ijn zij, die niet overeenkomstig art. 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of eon zijner leden zijn verschenen, ten ein de hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd. N. O. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRTTEN, Secretaris. Leiden 14 Februari 1914. Leiden, 14 Februari. Over <1© Leidsche Politie. Wij namen gisteravond een ingezonden atuk op, geteekend door J. J. van Veere. Hu wij echter weten waaraan dat 6tuk zijn oorsprong te danken heeft, betreuren wij het, het opgenomen te hebben, en het- is yerkelijk te wenschen, dat degenen, die ingezonden stukken willen schrijven, wat meer ontwikkeling mogen hebben, dan do heer J. J. van Veere. In ,,De Politiebode" van 6 Februari komt een stuk voor, geteekend ,,Als straks de blijde morgen laokt"waarin van een Politio-agent B. sprake isj maar, al is de verantwoordelijke redacteur van dit blad de heer G. van Putten, te Leiden, daarom gebeurt alles, wat in dat blad staat nog met i n L ei d o n. En dat heeft zoo waar de schrijver J. J. van Veere gedacht, bor duurt daarop maar voort en bolostert onzen commissaris vaa politio I Bij moet hot schrijven van ingezonden ukken maar nalaten hij bederft de zaak er agenten meer dan hij denkt. Ons excuus aan don commissaris van po litie ~~"v^e >>Ste.-Crt." bevat de statuten van ïia Ver^ni8i«g voc>r Geschiedenis der Ge- e^-» Natuur- en Wiskunde, alhier, en de J^'jzigde statuten van de afd. Leiden van >,tlefc GroeDe Kruia'h Een Leidsclie Koeivoreeniging. Dezer dagen deelden wij mede, dat er plannen bestonden tot oprichting van een Leidsche Roeivereeniging naast de bestaan de Studentenroeivereen. „Njord". Gister avond heeft op de bovenzaal van „In den Vergulden Turk" de oprichtingsvergade ring plaats gehad. Aan de bestuurstafel hadden plaats genomen de keeren dr. O. J. A. van Itcrson, P. A. v. d. Heide, A. Goe- koop en E. Wickers Rollandet, Dr. Van Iterson, die do bijeenkomst presideerde, deeldo mede, dat hot initiatief was uitge gaan van de drie keeren die naast hem za ten en die hem om medewerking gevraagd en hem verzocht hadden deze vergadering te leiden. Als student had hij aan roeien gedaan en hij voelt veel voor het denkbeeld dat naast „Njord" een biirgervereeniging wordt opgericht, die natuurlijk bij het uit schrijven van wedstrijden of anderszins met de studentcnvereeniging zou kunnen samen- werken. - De» financieele medewerking van stadge- -h-ooten gevraagd, is zoodanig bevredigend geweest, dat deze de oprichting wettigt-. Door 92 personen werd een aandeel ad 25 genomen, zoodat er een bedrag van f 2300 bijeen is. Dit is nog wel niet voldoende maar men mag straks ook rekenen op con tributies. Het voorloopig comité heeft reeds plan? nen laten gereed maken voor een booten huis waarvan de kosten zijn geraamd op f 3200. De teekeningen hiervan waren in de vergadering aanwezig, welke de algemeene goedkeuring konden wegdragen al zou daarmede het ideale nog niet zijn be reikt. Voor de plaats had men het oog geves tigd op een terrein aan het Galgewater tussohen do brug van de Staatsspoor naar Utrooht- en het bootenhuis van „Njord". De ruimte is er niet geheel voldoende zoodat het bootenhuis gedeeltelijk over het water zal moeten worden gobonwd. Do heer Sala vroeg zich af of het wel goed gezien was om de plaats, waar voor 8 jaar het water voor het zwemmen werd afgekeurd, nu weder hot middenpunt eener roeivereeniging te maken en vestigde de aandacht op een plaats aan het nieuw te graven kanaal aan de Oostzijde der stad waar men prachtig water had en ook spoedig in vorbinding was met De Kaag en ander water. De voorzitter achtte do mindere zuiver heid van het water in het G alge water voor het roeien niet zulk een groot bezwaar en wees er op, dat veel groote scheep vaart voor do roeiers een kwaad ding is, en daarvan verwachtte hij in het nieuwe kanaal veel last. Het heeft een voordeel dicht bij „Njord" te zijn. Het prikkelt de ijver zucht. en men komt er lichter toe gemeen schappelijk sportfeesten te organiseeren. De voorzitter merkte echter op, dat men vanavond nog niet tot een besluit hoeft te komen. Misschien doet er zich nog een bote- re gelegenheid voor en wordt er terrein aangeboden. Nog werd de opmerking gemaakt of men niet kon samenwerken met do bestaande watersportvereeniging „De Kaag". Do heer Goekoop zeide, dat dit denk beeld ook reeds door het comité was over wogen, doch men meende don indruk te hebben gekregen, dat het bestuur van „De Kaag" daarvoor niet veel voelde. Do heer Sala begreep dit. „Do Kaag" is niet bepaald een Leidsche vereeniging, ocu groot aantal leden woont in Den Haag of Rotterdam. De voorzitter was ook van oordeel, dat een afzonderlijke Leidsche roeivereeniging voldoende reden van bestaan heeft, al be hoort ook samenwerking met „De Kaag" niet te worden uitgesloten. Nadat alle aanwezigen zich tot aanslui ting hadden opgegeven werd tot de oprich ting der vereeniging besloten en aan het Comité opgedragen, de 6tatutcn en een huish. reglement to ontwerpen, welke in een volgende vergadering aan het oordeel der leden zullen worden onderworpen. Daar is eenige haast bij, want de Kon. goedkeuring op de statuten zal worden aan gevraagd en men wil nog gaarne voor het a.s. roeiseizoen klaar wezen. Het Comité stelde zich voor de contribu tie op f 10 te bepalen met een entréo van f 5. De aandeelhouders zouden wordon vrij gesteld van entreegeld. Ook werd nog gesproken over den naam der voroeniging en o.m. den naam „Prof. Damsté" genoemd, oud-Leidenaar en enthu siast liefhebber van roeisport. Tot een be sluit in dezen kwam men echter niet. De voorzitter sloot ten slotte met oen op wekking tot allen om ieder in zijn kring propaganda voor do vereeniging te maken en leden te werven. Ook wij, die den nieuwe vereeniging met groote instemming begroeten, wekken gaar ne allen, die voor deze 6choone en gezonde sport iets voelen, op, om rich als lid of do nateur bij deze vereeniging aan te sluiten. Men kan rich bij een der bovengenoemde oomitéleden opgeven. Leidsche Christelijke Besturenbond. De Chr. Besturenbond hield in het go- bouw „Prediker" zijn tweede groote leden vergadering, waarin als spreker optrad mr. dr. J. Schokking, pred. alhier, met het onderwerp „De plaats der Chr. Vakorga nisatie". Nadat de voorzitter, de heer H. Wetse- laar, de vergadering op de gebruikelijke wijze geopend en met een kort woord, den spreker en de andere aanwezigen een har telijk welkom toegeroepen had, waarbij hij nog even opmerkte, dat deze vergadering uitsluitend toegankelijk was voor leden der bij den Bond aangesloten organisaties en geestverwanten, gaf hij het. woord aan den heer Sohokking. Spr. begon met aan te toonen, dat Chr. vakorganisatie geoorloofd, wenschelijk en noodzakelijk is, om daarna de plaats, die de Clir. vakorganisatie heeft in to nemen, in den breedo en principieel te ontwikke len. Hij meent, dat Chr. arbeiders, belijden de Christenen, moeilijk hun beginsel kun nen doen gelden in de z.g. neutrale en mo derne organisaties. Uitvoerig behandelde spr. waartoe het Chr. beginsel, ook op het terrein der vak organisatie, ons verplicht. Op kerkelijk en politiek terrein behoort de vakorganisatie zich niet te bewegen dit was juist de fout der gilden en aanleiding, dat zij niet meer waren waartoe zij in heb leven waren geroepen. Na een krachtige opwekking tot hen, die nog geen lid van een Chr. vakorganisatie waren, besloot spr. zijn schoon© rede. Hierna was er gelegenheid tot 't stellen van vragen waarvan door een drietal per sonen gebruik wérd gemaakt, die door spre ker uitvoerig werden beantwoord. Te ruim elf uren werd de goed geslaagde vergadering door dr. Schokking gesloten. Volkszang. In de gistermiddag gehouden algemeene vergadering der afd. Leiden van de Natio nale Vereeniging voor den Volkszang werden tot lid van het definitieve bestuur der afd. gekozen de dames W. J. 3. Greven, C. Ver dam en A. W. Verheggen en de heeren N. Brouwer, W. A. van Maaren, dr. J. A. Voll- graff en prof. dr. N. van Wijk. De heeren prof. dr. H. Oort en A. L. A. van Unon, die met mej. Greven het voor loopig bestuur vormden, hadden verklaard niet voor een definitieve benoeming in aan merking te willen komen. In de daarop gevolgde bestuursvergade ring werden benoemd tot voorzitter dr. J. A. Vollgraff, tot secretaris mej. A. W. Ver heggen en tot penningmeester d'e heer W. A. van Maaren. Reeds zijn een 70-tal leden tot do afdee- ling toegetreden. Wil zij echter voldoende kracht kunnen ontwikkelen, dan ie toetre ding van meerderen en vooral ook finan cieele steun noodig. D e minimum-contribu tie bedraagt slechts f 1 en behoeft dus voor hen, die aan bevordering en verbetering van den volkszang willen medewerken, geen be zwaar te zijn. Wij vertrouwen, dat zij, die kennis geno men hebben van het resultaat der volkszang avonden, die in het Leidsche Volkshuis ge houden werden, overtuigd zullen rijn van het nut, dat de afdeeling zal kunnen stichten en daarvoor gaarne hun offer zul len willen brengen. Stndievereenigioff voor Socialisme. Onder de Leidsche Studenten worden stappen gedaan, om te komen tot een Stu- dievereeniging voor Socialisme. Het doel dezer Vereeniging zal rijn: de gelegenheid tot grondige studie van en kennismaking met het socialisme voor de student-en in Leiden zoo goed mogelijk te maken. De middelen, waarmee zij hoopt dit doel te bereiken, zijn lo. het vormen van een studiecursus on der leiding van een bekend wetenschappe lijk sociaal-democraat 2o. het nitnoodigen van sprekers voor oen avondvoordracht of oen cursus 3o. het doen circuleeren van portefeuilles met de meest bekende socialistische werken en tijdschriften en het vormen van een bi bliotheek. Gisteravond te ruim 9 uren zag een op een rijwiel surveilleerendo agent een 6lager fietsen met een mand op diens rij wiel, hetgeen den agent verdacht voor kwam. De agent beval daarom den slager af te stappen, opdat hij de mand zou kunnen inspectecren. In plaats van af te stappen reed do sla ger zoo hard hij kon weg, achtervolgd even wel door den agent. Zij reden door en langs straten en grachten en eindelijk den Haar lemmerweg op. Juist bij do Kwaakbrug werd de slager gegrepen en toen bleek, dat hij in die mand oen groote hoeveelheid ongekeurd vleesch vervoerde. Het vleesch werd ter keuring overgebracht naar het Slachthuis cn pro- ©es-verbaal opgemaakt tegen den slager. LEIDSCHE SCHOL WH ERG. Dr. Georg; Henschel. De dtDchter van dezen hoogbegaafden zanger, die wij in December hier hoor den, zijn wij niet vergeten, maar nog liever hooren wij den vader. Het optre den van dezen artist is een gebeurtenis in het muziekleven. De stem moge iets van den vroegeren glans verloren heb- ben, gisteravond was Henschel stellig goed bij stem. En daarom dringt de vraag zich op: „Waarom een afscheidstour- née?" Moet de gezongen slotregel van dezen onvergetelijken avond ?,J'aime a/ Tester chez rnoi" werkelijkheid wor den? Moeten wij ons voor goed dit hoog- muzikaal genieten ontzeggen? Zooals Henschel zingt en speelt, is echt muziek. Verheven boven alle moeilijkheden, hier door nooit te zwoegenwars van alle effectmiddelen; eenvoudig in optreden ook in 't weggaan zonder bloemen of kransen; dit zijn wel de eigenschappen, die dezen kunstenaar kenmerken. Zelfs de niet zeer mooie Bechsteyn-vleugel raakte onder de bekoring van Henschel's muzikalen aanslag en gaf mooier klank dan anders. Van af 17501914 zijn wij met Hen schel langs een reeks van liederencom- ponisten gegaan, en hebben wij in de liederen Henschel als componist, als zanger en als begeleider kunnen bewon deren. Dozadrie gedaantes waren in hem vereenigd bij het vertolken van „Soni- memacht" met de lichte, geheimzinnige stemming er bij „Am grünen See von Nemi", heide uit den Trompeter von Sackingen. In alle andere liederen was de eenheid tusschen den zanger en den begeleider ieder oogenblik tc bewonde ren, terwijl eenheid van het geheel ver kregen werd doordat de verschillende liederen aaneengeschakeld werden door muzikalo tusschenspeien, terwijl ieder lied karakteristiek werd weergegeven door meesterlijke afwisseling van uit drukking. Na de ernst van Franck's en Haendels muziek, het gees tig-opgewekte van Cimarosa. Beethoven's lied klonk bepaald grappigtevergeefs trachtten wij hierin Bêethoven te herkennen, eerder zou men het aan Mozart of Havdn toe schrijven. De Schubert's wederom prach tig. Van „das Wandern" kent Henschel het geheim om een dusdanig muzikaal beelcl van dit eenvoudig lied te scheppen. Schumann's „Idi grolle nicht", overbe kend en altijd weer mooi; minder be kend waren het militair-klinkend „Husa- renabzug", en „Lied eines Schmiedes". De balladen van Löwe blijven geliefde nummers op de programma's van be gaafde zangers; levendig en friscli was de voordracht en welk een klonk gaf do stem bij liet „Janchzen" van Heinnch der Vogler. Hierna Dvorak's ernstig lied; een mooie Braluns „Unüberwinri- lich" en tot slot na Henschel's liederen de zoo knap en uitstekend volgehouden coupletten van Vulcain uit „Philemon en Baucis". Niemand had haast om weg te gaan, wenschend nog meer te hooren. Dit werd vervuld in het bekende Itali- aansche „Victoria", onvermoeid gezon gen alsof de zanger pas begon. Neen, dit was geen afscheid. Wij hopen op een allerlaatste tournée. Röntgenstralen en strnctnar In kristallen. Gisteren hield voor de Phil. Faculteit der Leidsche Studenten dr. L. S. Ornstcin, lector voor de mathem. physica, hydrono- mica en rnathem. chemie aan de Universiteit te Groningen, 'n mot lichtbeelden verduide lijkte voordracht over: „Interferentie ver schijnselen bij Röntgenstralen en structuur der kristallen." Met de resultaten van eigen onderzoekin gen en de nieuwste ontdekkingen op dit gebied, o. a. door M. Lane, W. H. en W. L. Bragg en Bravais toonde hij de groote beteekenis der interferentieverschijn selen bij Röntgenstralen aan. Ten slotte werd de bet-eekenis der reflectie aan de kristallen voor de spectrographie der Röntgenstralen geschetst en werden enkele der reeds verkregen uitkomsten weergege ven, die deden zien, dat dit merkwaardig verschijnsel ons niet alleen in staat stelt met groote zekerheid den inwendigen bouw der kristallijnen stof na te gaan, doch dat het ons ook over den bouw der atomen nieu- ivjB en belangrijke gegevens verstrekt. De laatste (lag. De aandacht zij or op gevestigd, dat het heden, Zaterdag 14 Februari, do laatst o dag is der aangifte voor do niouwe kiezers lijst. De centrale afdeeling van de Gemeente secretarie alhier blijft dan ook heden tob middernacht geopend, doch uitsluitend voor het doen van aangifte tot plaatsing op de kiezerslijst. Afscheid van den lieer Draayer. Zooals men weet, werd door den meenteraad, op diens verzoek aan den heer W. Draayer, sedert 1 November 1891 leeraar in dc Nederlandsche Taal en Letterkunde aan de 11. B.-S. voor Jongens alhier, op de meest eervolle wijze ontslag verleend. Het was te voorzien, dat het heen gaan van den heer Draaycr, die bij het schooltoezicht hoog staat aangeschreven, zich onder zijn inedeleeraren hartelijke vriendschap heeft verworven en bij zijn leerlingen zeer bemind is, niet geheel in stilte zou geschieden. Men wilde van hem gemeenschappelijk afscheid nemen Dit afscheid had hedenmiddag in bet gymnastieklokaal aan de Pieterskerk- gracht plaats. Daar waren behalve directeur, leerar ren, leerlingen cn oud-leerlingen verte genwoordigd het Dag Bestuur der ge meente, door den wethouder van onder wijs, den heer J. A. van Hamel, de Com missie van Toezicht op het M. O. en den inspecteur van het M. O. dr. Coops, henevens enkele familieleden cn vrien den van den lieer Draayer. Aan het gebouw was door de plaat sing van groene palmen een feestelijk aanzien gegeven De. heer Draayer werd door de leer-» 1 ineen per rijtuig van huis gehaald. Met gejuich in ue zaal ontvangen, weid hij allereerst toegesproken door een der leerlingen. Dumont, die hem een aantal fotograpiiieën van de schoollokalen eri de leerlingen aanbood. De directeur, dr. Andreac, voorde daan na het woord. Hij wees voornamelijk op den goeden geest, die er steeds onder: de leeraren heerschte, hoe bij verschil in leeftijd en karakter, toch alle leeraren den lieer Draayer hoogachting toedroe gen. Prof. Heen-s meende als voorzitter van de Commissie van Toezicht op het Mid delbaar Onderwijs niet met zijn hulde achterwege te mogen blijven. Toen de Gom missie het bericht van des- dieereu Draayers ontslag ontving, was liet eenige, wat er gezegd werd: Wat is dat jammer voor het onderwijs 1 Hij wenschte den heer Draayer een welverdiende rust toe. al wist hij, dat deze zich nog aan het openbaar leven zal blijven wijden en dc gemeente zal blijven dienen. Do wethouder van onderwijs, de heer Van Hamel, sloot zich namens het Dage- lijksch Bestuur der gemeente hij de vorige sprekers aan. Hij deelde mode, dat de burgemeester was verhinderd tegen- twoordig te zijn. Deze had hem ver-: zocht dit hier mede te deelen. Spr. herinnerde voorts hoe de heer D.- in 1891 als nummer 2 op de voordracht met 20 tegen 3 stemmen was benoemd. Spr. heeft toen ook tot deze benoeming medegewerkt cn de uitkomst heeft wel geleerd, dat de keuze goed is geweest- De heer D. heeft in zijn kwaliteit als leeraar de gemeente groote diensten be-* wezen, waarvoor spr. hem dank zei. De inspecteur van het M. O., dr. Coops,- sprak ten slotte nog enkele waardec- rende woorden. Hij had den heer D. ook leeren kennen als een uitnemend docent cn hoogstaand mensch. De heer Draayer was door al deze be tuigingen van hulde en waardeering zeer onder den indruk en antwoordde daar door slechts kort. Hij hoopte bij al zijn gebreken liefde te hebben gewekt voor onze schoone moedertaal en drukte zijn leerlingen op het hart deze liefde nimmer; ontrouw te worden. Met een dankwoord tot allen besloot hij, mededeelend dat hij in Leiden zou blijven wonen. Hierna vertrokken de leerlingen allen ordelijk, na eerst den heengaan den leer aar de liand te hebben gedrukt. Al de andere aanwezigen, waaronder ook do amanuensis en de concierge en diens echtgenoot e, namen ten slotte nog met een handdruk afscheid van den heer Draayer. Maatschappij der Ned. Letterkunde. Gisteravond hield do Maatschappij der Ned. Letterkunde in het Nutsgcbomv haar gewone maandelijkoche vergadering, onder voorzitterschap van dr. G. J. Boekcnoogen. Prof. dr. J. J. Salverda de Grave, hoog- leeraar te Groningen, hield er een voor dracht over: „Het Roelandslicd volgens de opvatting van prof. Bédier". Spr. zette uiteen hoe onze denkbeelden over het ontstaan vaji het Oud-Fransche heldendicht in den laatsten tijd vooral door het werk van prof. Bédier „Les Légendes epiqu.es", zoo geheel zijn veranderd. Heb epos verhaalt geschiedkundige feiten van vóór drie eeuwen en de vraag was hoe de kennis cSaa-rvan zoo lang had kunnen blijven bestaan. Vroeger nam men aan, dat, onder den indruk der gebeurtenissen, liederen •waren gemaakt, die onder liet volk waren blijven leven en do herinnering levencUg hadden gehouden. Zij zouden zich langza-

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1