ft®. 16557. Zaterdag: 14 Februari. "Vierde Blad. A°. 1914. Brieven van een Leidenaar. Buitenlandseh Overzicht. Gemengd Nieuws. IDSC CCCCLXX. Mijn vorige Brief, waarin ik naar aanlei ding van de opmerking van mr. Aalberse in do laatste Raadsvergadering, dat er Leid- politie-agenten voor bedeeling in aan merking komen, de door doze beambten ge noten jaarwedden mot emolumenten me dedeelde, 'opdat het publiek zelf zou kun nen oordeelon voor hoever daartoe aan leiding bestond, hoeft de heer Van Putton, voorzitter en bezoldigd bestuurder van den Bond van Gem. Pol.beambten in Nederland uit zijn tent gelokt Deze oud-politieman heeft, ook hier den aard van zijn vorige betrekking niet ver loochend. Zooals wij dit immers van onzo Leidsche politie gewend zijn, is ook hij or onmiddellijk bij, waar hij gevaar aanwe zig acht. Jammer eohter, dat. hij ditmaal geen blijk heeft gegeven van een andere voor een politieman te waardeeren eigen schap, d. L de situatie goed te overzien. Hij slaat, om in dezelfde beeldspraak door te gaan, er maar luk-raak op los, en op mijn onschuldig hoofd vallen de slagen. Vaar hij nu voor ©en groot deel repre- I senteert het geheele Leidsche politiekorps, j dat mogelijk wel den leider volgt, zou het er wel eens slecht voor mij kunnen uit- I zien. En ik heb te veel respect voor den hei ligen Hermandad, dan dat. ik met diens vloek beladen langs Leidens straten zou willen gaan, Wanneer het inderdaad waar is, wat de voorzitter van den B. van Gem. Pol.-be- ambten blijkbaar meent, dat de gemeente Ledden haar politie-beambt-en zeer slecht bezoldigt, zóó slecht, dat velen hunner één bonte kraai maakt immers nog geen winter een beroep moeten doen op de particuliere weldadigheid, dan moest hij mij veeleer dankbaar zijn, dat ik enkel l naakte cijfers gaf, die immers het moest I en het duidelijkst spreken, cijfers, zonder F commentaar. Ik was ©n ik ben er nog innig van over tuigd, dat het Leidsche publiek van wol- ken 6tand of richting ook, niet zou en niet /al dulden, dat do mannen, dio voor de orde en veiligheid van de stad waken, zóó zullen worden beloond, dat zij daarnaast moeten worden bedeeld. En wanneer mijn oijfers de waarheid er van bevestigden, zie, 'lam verwachtte ik niet een aamal van den heer Van P., maar een krachtige schreeuw uit de openbare meening zelve, om dat on- I recht zoo spoedig mogelijk te horstellen. Dat zou meer indruk hebben gemaakt dan zijn aanval op mij, die berust op het verkeerd verstaan van een woord, waaruit hij dan natuurlijkerwijze een verkeerde gevolgtrekking maakt. Als ik zeg, dat menig Raadslid, alleen raadplegend zijn goed hart, den politie mannen gaarne een flinke verhooging zou I toekennen, trekt 6pr. deze oonclusie,,dus weer bedeeling'en vervolgt: immers be delaars alleen doen een beroep op iemands goed hart-." earne erken ik des heeren v.d. P.'fl meer derheid in politiezaken, doch laat hij het dnn ook van mij aannemen, dat zijn ,,dus" en wat er opvolgt, op het voorafgaande gelijkt als een tang op een varken. En voorts afgescheiden van des schrij vers absoluut onjuiste conclusie, dat alleen bedelaars op iemands goéd hart zich mogen beroepen waar heb ik beweerd, dat ons politie})ersonee1 dat zou moeten doen? Zoo berust- dan het grievende in mijn re deneering, jegens hem en zijn vroegere makkers, louter op het misverstaan van on zo taal, en bestaat enkel in zijn verbeel ding. Zijn absurde-bewering, dat de Raad te boog zon staan om een goed hart te too- nen, jegens de politie, is, mede van het niet .behoorlijk onderscheidingsvermogen op taalgebied, een gevolg. Hiermede- zou ik van dezen schrijver af scheid kupnen nemen, ware het met, dat zija voorstelling van zaken ook verder aan leiding tot misverstand kan geven. Allereerst .het staatje, houdende een ver gelijking tussohen de salarieering der poli tic in Leiden en Haarlem. Hierbij is n.l. afgeweken van den juisten «"egel, dat alleen gelijksoortige groot heden mogen worden vergeleken. Voor Leiden neemt hij de thans gel dende regeling voor Haarlem had hij dit °ök moeten doen. Maar daarvoor neemt bij de cijfers van het voorstel van B. en W., dat nog door den Raad moet. worden- goedgekeurd en nu althans nog niet'geldt. Doch ook in ander opzicht vormen zo een on juist-cn maatstaf. Ben ik wel ingelicht, da n staat de Haar- tenisohe agent 1ste klasse vrijwel gelijk met. onze hoofdagenten en zijn er van de hon derd agenten in Haarlem circa 10 a 12 Dto klasse en in Leiden thans van de 00 reeds een 50-tal, Zoo dekken do verschil lende cijfers der vergelijking elkaar niet. Dan is het in de Leidsche regeling een poot voordeel, dat. de politic-beambten 'eeds na 30 dienstjaren aanspraak op vol pensioen hebben. Ik weet niet of deze gun- Higo bepaling ook in Haarlem geldt, doch m ieder geval, geldt zij niet voor'het raee- fendecl der andere gem een te-ambten ar en Leiden en elders en allerminst voor C'öreonen in particulieren dienst. Om de te ontloopen, dat door verkeerd ver baan van een woord de grievende opmer- ,in2 7-°l> kunnen worden gemankt, dat ik ("/,b gunstige bepaling den politieman mis- pUn'Rbe-1 ik op den voorgrond, dat dit a-1- J'1 minst het geval is, maar er moet reke- "Mlg mee gehouden worden, Zooals ook met de pensioenbijdragen van de ambtena ren in het algemeen, een geldbelegging voor de toekomst, die wel degelijk waarde voor den ambtenaar heeft een waarin me nigeen, werkzaam bij een particulier, gaar ne zou willen doelen. Daarom gaat het niet aan alleen reke ning te houden met hetgeen de politieman wekelijks in handen krijgt en mag evenmin de vrije uniformkleeding bij do bereke ning uitgeschakeld worden zooals de schrij ver doet. Voor de gemeente beteekent dit laatste een uitgaven van f 85 per man, het moge voor den agent zooveel waarde niet hebben, wegcijferen, zooals de heer Van P. doet, mag men dit kleedinggeld niet. Wie te veel bewijzen wil, bewijst ten slot te niets Wat cle diensturen aangaat, ik geef gaar ne den heer Van P. toe, dat deze bij de politie lang zijn. Dit brengt nu eenmaal het ambt mee" En wie zich voor politieman aanmeldt, weet dit. Daarom zal 't ook niet dikwijls voorkomen, dat iemand die be hoorlijk een vak geleerd heeft voor agent solliciteert, of het moet zijn, dat slapte in zijn bedrijf en dientengevolge werkloosheid hem er toe dwingt. Maar een vergelijking met de werktijden van een stadswerkman, die handenarbeid verricht, gaat in de meeste gevallen niet geheel op. Een smid, een metselaar, een timmer man, een straatmaker, een plantsoenwer ker bijv., zouden het zoolang niet kunnen uithouden op den duur. De straatwandeling van den politieagent moge vervelend, voor sommige naturen geestdoodend en een enkele maal ook ge vaarlijk zijn, zij is, vooral waar zij voor en na wordt afgewisseld door rust in een po litieposthuis, toch niet bepaald vermoeiond en Licbaamsloopend. Dat een politieman daardoor eerder ver sleten zou zijD dan een gewoon werkman, is een bewering, die niet bewezen wordt door het feit, dat deze beambten reeds na 30 dienstjaren en op 55-jarigen leeftijd worden gepensionneerd. Een voorname re den voor dit vroege pensionneeren is, dat er in den dienst momenten kunnen voor komen. dat een politieman vlug en snel moet handelen, kra-chtig moet ingrijpen, wat in het algemeen een man op jaren minder goed kan doen. Ook hier heeft do schrijver ten onrechte weder een oorzakelijk verband gelegd. Over de salarissen van den Oommissaris on de Inspecteurs van politie heb ik niet gesproken. Ik kan, wat de heer Tan P. daarover mededeelt, dus met de opmerking, dat naar de mij verstrekte cijfers de jaar wedden der inspecteurs in Haarlem inte gendeel sedert eenige jaren belangrijk hoo- ger zijn dan in Leiden, voorbijgaan. Wanneer wij echter de salarissen van een andere groep van ambtenaren, dio der on derwijzers ik zou er de leeraren ook nog bij kunnen noemen bij, die in Haar lem genoten, vergeleken, zouden we ook zien, dat de laatste aanzienlijk hooger zijn. Wil dat nu zeggen, dat de Leidsche ge meenteraad den onderwijzers, evenala de politie ik durf uit vrees voor een tweede sohrobbeering van den heer Van P. niet zeggen,,een minder goed hart toedraagt" laat mij dus zeggen onrecht doet? Immers, neen? Het staat bovendien iederen ambtenaar vrij, van uit Leiden naar Haarlem of naar een andere plaats te solliciteeren. Bij de onderwijzers ziet men dit veel gebeuren. Wel wijst dit op een misstand, doch het herstel moet in een geheel andere richting gezocht worden. De politie-agent en de onderwijzer, rijksambtenaar, ziedaar, den weg ter gene zing van dit nu niet te vermijden euvel, aangewezen. Laat.de heer Van P., als hoofdman eener groote landelijke organisatie, van uit dit ruime standpunt voor zijn politiemannen opkomen. Als het mij gegeven mocht zijn inplaats van Brieven van een Leidenaar", „Brieven van een Nederlander" te mogen sohrijven, dan zou ik gaarne in dit mooie streven aan zijn zijde staan, zooals ik hem en de plaatselijke organisatie langs royalen weg ook wel wil helpen om tot een behoor lijke positieverbetering van de Leidsche agenten te komen. Daartoe kan ook reden bestaan, al is het niet waar wat de heer Aalberse slechts voor enkele politiegezinnen meende, doch wat. do heer Van Putten meer in het alge meen van hen beweert, n.l. dat. zij moeten steunen op de openbare liefdadigheid. Als dit. waar was, ik herhaal het nog eens, zou het een schande wezen voor het ge meentebestuur, een schande tevens voor do burgerij, dio het toeliet. En, eonder mij partij te stellen, heb ik aan het Leidsche publiek met officieele cijfers getoond, wat- do arbeidsvoorwaarden der Leidsche politie zijn; de heer Van Putten heeft, er zijn beschouwingen naast gezet, zoodat ieder zich nu een eigen opinie kan vormen. Staan ze aan zijn zijde, heeft hij ze overtuigd, dat inderdaad de politie man op de openbare li^-dadigheid is aan gewezen, dan twijfel ik niet of or zal een roep opgaan tot het gemeentebestuur, om nu eens en voor goed aan deze beambten recht te doen en de gemeenteraad, dat inderdaad zijn goed hart wel eens het zwij gen oplegt, uit yrees, dat de lasten voor de burgerij te zwaar zullen drukken, zal dan over dit bezwaar heenstappen. Overigens verwacht ik van de op handen zijnde regeling een matige positieverbete ring, zooals die ook tot stand gekomen is voor de gemeente-werklieden en nog voor Me brugwachters, en vermoedelijk voor nog meerdere - groepen zal volgen. Laat de heer Van P. die verbetering nu toch bij voorbaat geen bitteren bijsmaak geveit, door de in ieder geval onjuiste conclusie: „dus weer een bedee ling". Daarmede bewijst hij noch de gemeente, noch de politie zelf een dienst. De vertegen- DE MOGENDHEDEN woordigers der EN DE BALKAN. mogendheden bij de Porte en Griekeche negeering hebben de instucties ontvangen ter mededeeling aan Turkije en Griekenland, wat betreft de zuidgrens van Albanië en de eilanden in de Aegeieche Zee. Men zal dus nu spoedig in Konstantinopel eü Athene weten, waar men zich aan te hou den heeft. Griekenland zou de bezette eilan den, behalve Tenedos, Imbras en Oa-stello- rizo mogen behouden, maar moet dan zui delijk Albanië ontruimen. In diplomatiek© kringen te Londen verwacht men van Tur kije geen tegenkanting. Griekenland zal de eilanden niet als vloot-basis of eenig militair doel mogen gebruiken en moet de rechten der mohanimedaansche bevolking waarbor gen. Op 31 Maart moet Griekenland Albanië hebben ontruimd. Men moet nu dus weer afwachten, wat er gebeuren zal. Of inderdaad Turkije tevre den zal zijn en of Griekenland werkelijk zorg zal dragen om vóór 31 Maart Albanië te heb ben ontruimd, Er ia toch ook nog iets verontruetencta. Het Atheensche blad ,,Nea Hërnera" zegt uit volkomen zekere bron te weten, dat Griekenland op liet punt staat, een aantal machtige oorlogsschepen, die het de over macht op Turkije in Aegeïsohe Zee verzeke ren, aan te koopen. De ,,Eoho d. Paris", verneemt, dat de Turk- sche regeeving opnieuw over den aankoop van een slagschip onderhandelt en wel het slagschip dat op een. werf te New-York yoor rekening der Argentijnsche regeering gebouwd is. Het schip heeft reeds eergis teren en gisteren proeftochten ondernomen, waarbij moet gebleken zijn, dat de turbines niet goed geplaatst zijp. Het voor den aan koop van het slagschip benoodigde gekl zal worden gevonden uit de door Duitsclie financiers aan Turkije - voorgeschoten geL- den. De ondei handel ingeh tiisschen Tur kije en de Argentijnsche regeering worden door bemiddeling van een groote EngeL- sche firma gevoerd. Do vloot is vooral een puilt, waarop Grie kenland en Turkije de aandacht schenken, 't Is een raadsel, waar men in die lande de millioenen vandaan haalt, nadat eerst twee oorlogen zijn gevoerd, die ver bazend veel geld hebben verslonden. Baron De Geer heeft KABINETSCRISIS de hem opgedragen IN ZWEDEN. taak, een nieuw ka binet to vormen, niet kunnen volbrengen. Hij heeft den koning reeds mededeeling hiervan gedaan. De ko ning zelf heeft hem nog een handje gehol pen, doch zonder succes. Waar de uitbrei ding van leger en vloot op den voorgrond kwamen, dacht hij succes te hebben bij de leden van de parlementaire commissie voor landsverdediging. Hij riep de commissie bijeen, verzocht de heeren een portefeuille te aanvaarden, doch allen weigerden. Thans is gouverneur Hammarskjöld ver zocht een gematigd liberaal kabinet te vor men. Veel trek had deze er niet in, want hij raadde den koning om maar direct do rechterzijde hiermee te belasteD. Voorloopig heeft Hammerskjöld het ver zoek in overweging genomen. Mocht zijn raad worden opgevolgd, dan zal admiraal Lindman, de gewezen minister-president van het conservatieve kabinet, dat in No vember 1911 aftrad, wel voor de samen stelling moeten zorgen. Voordat deze afloop van de zaak bekend was, heeft „Politiken'b heb Deensch blad, den Zweedschen volksvertegenwoordiger Branting naar zijn meening gevraagd. Deze geloofde toen reeds, dat De Geer niet zcu slagen en dat men zijn poging eigenlijk als mislukt kon beschouwen. Dit is uitge komen, naar men ziet. En Branting ver volgde de mededeeling over zijn opvattin gen: Wanneer nu nog een ander lid tier libe rale partij gesteld, dat er nog iemand gevonden kan worden, die zich aan een mislukking wil blootstellen eveneens geen ministerie bijeen zal kunnen brengen, dan staat er geen andere weg open dan de vorming van een ministerie aan een conser vatief ep te dragen. De huidige verwarring is het werk der conservatieven, het ligt dus op hun weg om ook de verantwoordelijkheid daarvoor te dragen. Een kabinet, door hm gevormd, zou een zuiver partij-ministerie zijn, dat dadelijk bij zijn optreden den Rijksdag zou moeten ontbinden en nieuwe verkiezingen uitschrijven. Hun leus zou dan zijn- „Voor of tegen de legerquaestie", de onzei ..voor de grondwettelijke rechten en tegen het persoonlijke koningschap". Branting sprak verder de meening uit, dat in dezen strijd de zege aan de democra tische beginselen zal blijven. Hoe het dan verder zal gaan, hangt, er, volgens hem van af, of de overwinning meer of minder volkomen zal zijn. Op de opmerking van den journalist, dat er op het oogenblik oen krachtige propaganda wordt gevoerd voor de re publiek antwoordde Branting, dat dit een zeer natuurlijke tegen-demonstratie is. „Wanneer Sven Heeün (do beroemde onder zoekingsreiziger heeft, in de jongste ro yalistische betoogingen een hoofdrol ge speeld) en zijn geestverwanten dreigen met een coup d'ct-at, is het natuurlijk, dat wij niet achter kunnen blijven",, zoo eindigde hij. De vroegere minister-pre- KOKOFZOF'S side-nt Gore.mykin is tot. HEENGAAN, minister-president benoemd. Een tot. Kokofzof gericht keizerlijk besluit wijst op zijn groote verdiensten als minister van financiën en minister-president, en deelt mede, dat de keizer hem, uit dankbaarheid voor bewezen diensten den graventitel ver leent. Het besluit is onderteekend U oprecht waardeerend en met groote dank baarheid, N1KOLAA8. Een keizerlijk besluit aan den nieuwen minister van financiën Bark, herinnert aan de persoonlijke waarnemingen van den keizer gedurende zijn jongste reis. Sedert dien tijd heeft de keizer zijn gedachten laten gaan over die waarnemingen, en ton slotte kwam hij tot het besluit, dat het dringend noodzakelijk is radicale wijzigin gen te brengen in het financieel© bestuur en het economische, leven van. hot- land. Want het is onjuist., dat de gunstige toe stand van de staatsmiddelen afhangt van het verval der moreele en eceoomis-me kracht van de meerderheid dev Russische burgers. Welken invloed het aftreden van Kokof zof zal hebben op de politiek in Rusland kan het duidelijkst uit wat. uit Ween en aan de „Köln. Zt.g." wordt gemeld, blijken. Kenners de.- Russische toestanden beoordee- len 't aftreden van Kokofzof als minister-pre sident in de eerste plaats als een gebeur tenis, die de binneninndsche politiek van Rusland raakt, daar Kokofzof zoowel in den ministerraad als in de Rijksdoema met steeds grooter moeilijkheden te kampen kreeg, maar zij verhelen zich toch niet dat zijn heengaan ook op de buiteilïandsclie politiek van Rusland grooten invloed kan hebben, vooral indien ook Sassonof mocht aftreden. Dit laatste is wel waar-chijnlijk omdat Sassonof in den minister-president zijn sterksten steun in het- kabinet, bad Mot deze beide mannen zouden twee verzoe ningsgezinde staatslieden uit. het kabinvt. verdwijnen zij zijn er st-eeds in geslaagd de uit nationalistisclien hoek komende op hitsingen tegen Duitschland en Oosten rijk te weerstaan. In verband met in den laatsten tijd de aandacht trekkende militaire toerustingen in Rusland en de pogingen orn de Bal kam staten op sleeptouw te nemen, acht. men de verandering in het kabinet niet ge schikt om de onrust, die tegenwoordig van Rusland uitgaat., te verminderen: Te Parijs is een man over- ALPHONSR leden, die zich een we- BERTILLON reld vermaardheid heeft. OVERLIEDEN verworven Alphonse Ber- tillon, de directeur van het identificatie-departement der Paiuj- sche politie-prefeotuur is gisteren overle- den. Over dezen man en zijn werk, dat bij on- zoekingen van politie en justitie zoo'n groo te rol heeft gespeeld, seint de P&rijsche corespondent van de „Tel." Alphonse Bertillon word in 1853 te Parijs geboren. Het woord anthropometric is het eerst ge bruikt. door een Belgisch geleerde, Q.uete- let genaamd, die in liet belang van vleten- schappelijke onderzoekingen de mensche- lijke organen mat. Het wa-s echter Alpheu se Bertillon, die het. systeem in dienst, stel de der justitie, tot het vaststellen der in- dentiteit van recidivisten. Zijn werk wordt gewoonlijk kortweg „Bertillonnage" ge noemd. Het is een systeem, bestaande uit een groot aantal operaties, waarvan het resultaat het onthropometrisch signalement van den persoon in kwestie oplevert. Het. werd aanvaard door het meerendeel der beschaafde landen. In 1880 werd de eerste anthropometrisclie dienst door -Bertillon op de prefectuur van politie te Parijs georganiseerd. Sindsdien zijn de aanvankelijk door hem gebruikte zeer primitieve middelen aanmerkelijk ver beterd, in het bijzonder door heb gebruik maken van duim-afdrukken. Alphonse Bertillon was de zoon van den statisticus dr. Bertillon, die de school en heb genootschap voor anthropologic stiolit- te, en de broer van dr. Jacques Bertillon, gewezen chef der statistische afdeeling van Parijs, en van dr. George Bertillon, werk zaam bij de firma Lafitte. Deze laatste heeft driemaal achtereen toegestaan, dat zijn bloed overgebracht werd op Alphonse Ber tillon, die aanhoudend aan bloedarmoede leed. Deze broederlijke toewijding kon liet. leven van den zieke niet vltr maanden ver lengen, maar zijn kwaal niet overwinnen. We hebben al ROCKEFELLER melding ge- BELASTINGWEIGERA AR uiaakt van John Rocke feller's belasting weigeren. Hij heeft nu echter wat water bij zijn wijn gedaan. Rocke feller weigert nu niet mêer zoo plompweg als eerst, maar tracht langs moer minnelij ken weg zijn doel te bereiken Do belasting ambtenaren van Cleveland plaatsen zich on het standpunt, dat de oliekoning mot alleen belasting'heeft te betalen voor zijn bezittin gen in Cleveland, maar -lat. hij in deze plaats, waar zijp eigenlijk c.orrücliia is, over zijn geheele vermogen belastingschuldig ia. Dat is de wet van Ohio, zeggen ze en daar ze het vermogen van Rockefeller op «en 900 millioen do 11 am schatten, verlangen rij van hem een bedrag van 12,5 millir.on dol- - lars aan belasting. Rockefeller heeft thans geschreven, dat men hem uitstel moest ver- leenen, opdat hij den eta-at van zijn vermo gen zou kunnen opmaken, 'daar de cijfers van de belastingautoriteiten geheel en al verkeerd zijn. De correspondent van de „Daily Chroni cle" te Chicago merkt op, dat men in A*. Unie nu met elkaar wedt, dat de ckekonirg er wel in zal slagen aan te toonen, oat hij eigenlijk maar een arm man is, en dat al do praatjes over zijn rijkdommen zuivere ver zinsels zijn. KORTE BERICHTEN. Naar het „ïïbld. v. Antw." verneemt, zal de Belgische regeering een groot deel van de opbrengst der- leening besteden aan kazernebouw en uitrusting der haven van Antwerpen. Het bericht, dat de Duitsehe keizerin 18 Maart naar Hamburg gaat, schijnt niet juist te zijn. Den 25sten zou ze namelijk voor vier weken naar haa-r dochter te Brunswijk vertrekken. In den Duitschen Rijksdag is een motie ingediend om na te gaan, in hoeverre de werklieden in de wijngaarden schade ondervinden van het bespruiten en zwavel ien van de wijnberg-en. De Berlijrisehe gemeenteraad heeft be sloten een som van 300.000 mark beschik baar te stellen voor rentelooze voorechotten aan personen, die tengevolge van den hul digen economische» toestand in tijde!ijken nood zijn geraakt. Daardoor wordeD rlan noch de politieke rechten, nog de maat schappelijke eer van de ondersteunden, aangetast. De Engelsehe arbeiderspartij bereid groote betoogingen voor ten opzichte van de kwestie de: Zuid-Afrikaansehe banneliiv gen. Direct na.aankomst der Zuid-Afriktaa- ders te Londen wordt een samenkomst ge houden in Albert Hall en daarop gaat 't- hst geheele land door. De uitgebreide oorlogsmaatregelen ui Oostenrijk het vorig jaar hebben handel eu ind/u.strie veel schade berokkend. De armoe de is vooral in Ga-licië groot. Te Langfcerg hebben reeds opstijgingen plaats gehad ea Donderdag bleven de winkels er gesloten uit vreeo voor de volkswoede. O.ok te Stanislau kwamen ongeregeldheden voor en in Wee- nen demonstreeren de werkloozen in groote getale. De Romeinsche dagbladen melddea dat een ongeteekende brief de Iraliaansche overheid op het spoor heeft gebracht van knoeierijen met de leveringen voor het leger m Libyyc. De aanvoerder van 'de bende die in Mexico een trein in een tormcl heeft doen verbranden is gevat en met hem veba voh gelingen. Generaal Villa heefi hen gvwat en zal ze laten doodschieten. Op de markt aan denGoud- schesingel te Rotterdam is van de koop vrouw J. van W., vau den Crooswijkschen- weg, een wogen met manufacturen gssto leri, een waarde van f700 vertegenwcordli- gende. De dief reed met den wagen naar het Noordplein, waar hij J. O., uit d* Ag- nieséstraat, aansprak en met hern over eenkwam, dat hij dé manufacturen vq»h' gezamenlijke rekening zou uitventen. J. O. reed met- dén wagen iiaar de Bergp.obe-' laan, om met den verkoop te E-g-nnen, maar nog vóór hij iets verkocht had, werd hij al aangehouden. De dief bleef onbe kend. O u d m a t e r i a al. Menecli r ij b aan de „N. Gron. Ct..": „Nogmaals Bei Ien Vrijdag. C. .\-zer, slin gerde achter trein no. '144, die 1.05 ufb Groningen vertrekt,, weder een oud rijtuig lste en 2dn klasse aan. Te Assen gaf de conducteur eeiugen rei zigers 2<le kl., die geen plaats konden vin den, verlof, om plaats te nemen in een lsla -klasse-coupé, doch de stationschef deelde mede, dat er in het achterste rijtuig nog plaats was eri men zou moeten bijbetalen, als men zich niet uit de lste klasse verwij derde. Een zevental passagiers nam daarop plaats in het achterste rijtuig. Daar word men zóó hevig heen en weer gesobud door het slingeren en stoeten van het antieke rij tuig. dat een der inzittenden onwel werd. Door een medepassagier werd hem goed moedig den raad gegeven, het hoofd buiten het portiek te steken, omdlvt hij anders v©h) kans liep... beboet te worden, wegcjie het verontreinigen van den coupé'. Als een beu ijs. da.t het- hie r geen onge motiveerde vrees betrof, moge dienen, dat in Hoogeyeen allen uitstapten ---n bij ge brek nan andere plaatsen de reis tot Mep pol vervolgden, staande in een L'de klasse- mi ruig. Het is bedroevend, dab, terwijl zooveleu (en niet aJleen leeken) de ramp bij Bellen wijten aan het oude, liolite rijtuig, de Spoor» we.gman-töohappij voortgaat dergelijke rijtui gen in de sneltreinen te doen rijden. .Eïi zulks terwijl e«n rapport, een andere oor zaak aangevende, nog niet ia veinsohenWL De

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 13