N". I>iiiss>cla«£ 3 Februari. Tweede Klad. A0. 1S14. Uit de Omstreken. Buitenlandseh Overzicht. Kiesrecht en Staatspensioen. De afd. Leiden der S. D. P. hield gister avond in de GraiaJnlbeura een openbare ver andering ter behandeling van bovenstaande onderwerpen. Te ongeveer 9 uur werd de niet bijzonder jruk bezochte vergadering door den voorzit je dr. Knuttel met een inleidend woord ge iend. Het bevreemde hem geenszins dat ieb bezoek niet grooter was. De onderwer* [pen, die thans besproken zullen worden spreken niet bijzonder tot cle verbeelding kan de arbeiders. En toch moet men ze gteedfl warm houden en wanneer de 8. D. P. thans reeds weer de kiesrechtactie aan de orde stelt dan is dit niet om de S.-D. A.-P. 'n vlieg af te vangen, maar omdat zij meent, dat het kiesrecht nog altijd een zaak is die allereerst bij de Tweede Kamer thuis be hoort. De S.-D. A.-P. zal haar actie inzetten nadat de begrootingen reeds zijn behandeld. Spr. deelde de vergadering mede dat er van middag een telegram was ontvangen van L. de. Visser uit Den Haag dat hij verhin derd was hedenavond hier op te treden. Spr. zou nu zelf het eerste onderwerp in Jleiden. Hoe zijn de vooruitzichten voor in voering van het kiesrecht- vroeg spr. Men jinoet hier wel ondersoheiden grondwets herziening voor en invoering: van algemeen - kiesrecht. Het. algemeeu kiesrecht, dat de liberalen willen is m werkelijkheid nog geen algemeen kiesrecht. De kans voor slagen der grondwetsherziening is volgens spr. vrij gunstig. Maar aan het alg. kiesrecht en vooral voor dat zooaLs de liberalen dlit willen, mogen niet alle andere arbeidsbelahgen worden opgeofferd. Men weet dat de S.-D. A.-P. reeds beloofd heeft zoo noodig voor de oorlogebegrootiDg te stemmen maar ook zal voor de grondwetsherziening de openbare school worden opgeofferd. De c-lericalen ctee- len in dat opzicht de lakens uit. De libera len hebben de sociaal-democraten bij den |T»ek genomeD, d<K?h <Sc clerical en op hun J beurt sleepen de liberalen weer mee. Het IgTOote verkiezingsbedr«.'g is geweest dat de vrijzinnigen en die S,-D. A.-P. toen hebben gezegd voor de openbare school te zullen op komen terwijl ze thans bezig zijn deze schooi ie verloochenen. De grondwetsherziening zal e? met hulp der clericaleu treurig uitzien en 'n royaal kiesrecht zal er wel niet uit voort komen. Spr. ontiseert zeer de houding van mr. Troelstra die in de Kamer heeft gezegd dat hij do arbeidersbeweging in parlemen taire banen zal leideai waardoor op"clen duur S.-D. A--P. en Vrijzinnigen wel met elkaar fconden kunnen regeerem Het reformisme zal blijken dood voor de arbeidersbeweging te zijn. En als onze partij er niet was, zou de etem der arbeiders thans niet ecnis meer wor den gehoord, zeide spr. Het was nu zoo noodig, dat er met kraAfc partij wercl ge steld tegen het militair isme, maar van de arbeiderspartij zal die beweging niet uit gaan. Dat zal m/oeten geschieden door de S. D. P. en cSaarom dringt spr. op aanslui ting bij de partij en het lezen der ,,Tribuna" aan. Spr. besluit met op te merken, dat als toen al a-lg. kiesrecht van deze Kegeering j krijgt, dit er voor de arbeiders beroerd za-1 -uitzien. I De tweede spr. was dr. W. van. Havensteyn uit 11 otterdam die begon met op te merken dat het. orgaan der S.-D. A.-P. heeft gezegd, dat dit ministerie zou zijn een ministerie van het alg. kiesrecht en van het militairisme. Van dit laatste wordt door heb volk de echuld gegeven aan de clericaleu. Dit io een leugen volgens spr. want heb zijn juist de toonaangevende liberale organen die op een geheel eekader van slagschepen aandringen. Hierna komt spr, tot zijn eigenlijk onder werp de kansen van het staatspensioen. SpT. ging daarbij even terug naar cle inva liditeitswet van Takna. die hij kwalificeerde kis ..diefstal aan de armen." Gelukkig is deze wet niet doorgevoerd, kin nu staan wij in uit opzicht weer blanco. Alleen hebben we $ekreg&u het noodwetje, de invoering van art. 369. Maar nu doet zich de vraag voor, Vat er nu zal komen. Voorziening m oen .Ver schrikkelijk en nood van de oude arbei ders is nog altijd dringend en dit te meer Omclat de zorg voor de ouden van dagen nu voornamelijk, rust op de schouders van de jongere generatie der arbeiders, welke daar door een last wordt opgelegd die ze niet kan en mag dragen. Spr. juicht toepassing .van art. 369 toe, maar hij vreest clab daar Öoor het staatspensioen in verkeerde banen Wordt geleid. De liberalen vielen de kosten Zoo tegen, dat zij er al niets meer van moe ien hebben. Bij de verkieziugen hebben d'e D. P.-ers reedh gezegd cïat de liberalen tegen staatspensioen zijn en dit is nu dan Ook gebleken. De liberalen zijn in de eerste plaats tegen fcet principe van staatspensioen omdat hot fujit op een revolutionnaire basis. De arbei ders moeten dos de bourgeoisie er toe dwin gen van hun theoretisch standpunt afstand te doen. Doch bij de steeds hoogere uitgaven voor bet militairisme zal men er ook geen geld Voor vinden vooral in cle naaste toekomst Bieb nu er een tijd van malaise, in zicht is. Het feit op zichzelf dat een tegeuslauder >ftn staatspensioen als mr. Treub minister Sew orden in, spreekt ul voldoende. Hij heeft ®og kort geleden erkend tegenstander te tijn, zooctab hij in clit opzicht niet aan dema gogie doet. Tteub.-wil zoodanig staatspensioen dat de fouancieele en moreele bezwaren tob een nn- Jininm worden beperkt. Zoo wil bij de be deeld en van de ouderdomsrente uitschakelen cisehen dat personen dia niet kunnen aan- fcoonen dat zij behoeftig zijn er ook buiten vallen. Zoo heeft Treub den weg naar het Staatspensioen voor goed versperd, meent spreker. Wanneer we nu dit zien, clan blijkt daar uit, dat dit ministerie niet is een dem. ministerie zooals de S.-D. A.-P. het meent, maar een reactionnair ministerie, erger nog dan het clericaal ministerie van minister Heemskerk. Daarom moet er door het socialisme tegen clit ministerie front gemaakt worden. Noch 't revisionnisme noch de syndyoa-listen kun nen dit echter doen. De S. D. P. staat er al leen voor en daarom moet zij krachtig ver- eterkb worden. Aan het débat werd alleen deelgenomen door den heer Akkerman die het anarchisme tegenover cle politieke actie stelde. Jiiiet wat beide sprekers hebben gezegcl, bewijst diat er van de wetgeving niets is te verwachten. De heer Knuttel beantwoordde den debater. LISSE. O eiuoen tcraad. Afwezig de heeren Van Lijnden en Van der Meij. Voorzitter was wethouder Van Parijs. Ingekomen vaai Geci. Staten was, o.a. de goedkeuring op het raadsbesluit inzake liet verleenen van een voorschot aan de woning- vereeniging „Volksbelang", on het besluit tot aankoop van clen Zuidhoek. Procesverbaal van kasopname, waaruït bleek dat op 15 Januari 1.1., in kas was, f3821.92. Van den dirocteuv van het Post- en Tele graafkantoor alhier was een schrijven inge komen hoiidendo d'e mededeeling dat er geen bezwaar was om de Gasfabriek, gedurende den nacht, telefonisch aangesloten te hou den met het Telefoonkantoor. Van do N. V. „Thimor", Eerste Necler- landscho maatschappij voor het onderzoek van drinkwater, was een schrijven ingeko men, houden de mededeeling dat het water uit de Ringvaart verwerkt kon worden tot zeer goed drinkwater. Tevens werd verzocht met bovengenoemd.? maatschappij in rela tie te willen treden, voor het uitwerken van plannen voor eeu drinkwater-voorziening. Het werd gestold in handen van de water leidingscommissie. Daarna kwam nogmaals in behandeling liet verzoek van de Gemeenteambtena ren, om verhooging vnri salaris, in verband met hun bijdrage in de pensioen-grondsla- J gen. B. en Ws. stelden in verband hiermede j voor, om het salaris van don heer Zanevelcl te \erhoogen met f108, van cleu heer Van Hemert met f63, van clen heer Suijkerland met f 72, van rnej. Van der Broek met f 37.50 en van de veldwachters en do gemeente werklieden ieder met f 40. De heer Langeveld wilde alleen de sala rissen van do veldwachters en de gemeente werklieden verhoogen, respectievelijk met f 40 en f 30. De lieer Van Zanten vindt het verwonder lijk van B. en "Ws., dat zij nu, slechts een paar maanden na de met algemeen© stem men aangenomen protestmotie, een derge lijk voorstel doen. Iiij is er bepaald tegen en zal zich clan ook aan de motie houdon. De heer Pijnacker wil wel iets verhoo gen, maar wil ook, dat cle gemeente-amb tenaren zelf ook iets bijdragen aan hun pensioen. Do heer Warmerdam wil ook wel iets \egemoet komen en doet een voorstel om liet salaris van den heer Zanevelcl te ver hoogen met f 75 van clen heer Suijker land met f50, van den lieer Van Hemert met f 40, van mej. Van den Broek met f 25, en van de veldwachters en cle gemeente werklieden loeier met f 40. Tot stemming overgaande, werd het voor stel van B. en Ws. eerst in stemming ge bracht, en met 6 tegen 3 stemmen ver worpen. Vóór stemden de heeren Warmerdam, Van Parijs en Riggel. Daarna werd het voorstel van den heer Warmerdam met 6 togen 3 stemmen aan- gouomen. Tegen stemden de heeren Lan geveld, Van Zanten en Lefcber. Hierna kwam nogmaals aan de orde, de requesten van de Christelijk Geref. Ge meente en do Gereformeerde Gemeente, om afschaffing of inkrimping van de kermis met clen laatsten Zondag. Bij monde van den heer Aan Parijs werd door cle Ned.-Herv. Kerk aan deze reques ten adhaesie betuigd. Door de heeren Tromp, Warmer dam en Van Zanten werd betoogd, dat vooral de laatete Zondag uit een zedelijk en gods dienstig oogpunt, behoorde te verdwijnen. De heer Lefeber wilcle een commissie be noemen om eerst eens te onderzoeken of dit geen nadeelige gevolgen zal hebben. De heer Langevelcl gevoelt daar ook veel voor. De heer Pijnacker zegt., dat, nu de Burge meester de sluitingsuren regelt, van onge regeldheden niets meer to bespeuren is. De heer Van Zanten zegt, dat hij aan een voorstel tot inkrimping van de kermis ook wel een bepaling wil verbinden voor heb verleenen van subsidie voor een volks feest. De heer Warmerdam is hier bepaald op tegenvolksfeesten hebben alleen dan reden van bestaan, als er bijzondere feiten herdacht worclen, zooals bijv. met de Onaf- hankelijkheidsf eesten. Hierna worel een voorstel van den heer Van Parijs, om cle korniia op Vrijdagavond te doen eindigen, met 6 tegen 3 stemmen aangenomen. Tegen stemden do heeren Pijnacker, Riggel en Van clcr veld. Inzake het schrijven van de Necl.-Herv. Kerk, aangaande de verkoopsvoorwaarden van den Zuidhoek, werd1 met algemeene stemmen besloten, om bovengenoemd kerk genootschap to berichten, dat cle Gemeente Lisse de overdracht, hiervan niet direct wenscht to 'doen geschieden, maar zich houdt aan het desbetreffend-Raadsbesluit van 4 Januari 1.1. In vorband met plannen voor cle ver bloeding van do haven, werden cle bespre kingen gehouden in geheime zitting. Toen de vergadering weer openbaar wercl, besloot men om den bestaanden duiker on der de Gracht, niet te vernieuwen, maar deze alléén te doen verlengen. Tevens wercl besloten om den heer Koets, opzichter van Rijnland, te Leiden, op to dragon heb maken van bestek en teeke- ning voor een verbreeding van de haven met bijbehoorencle werken. Deze werken zouden dan' hoogstwaar schijnlijk begin Maart aanbesteed kunnen worden. Op een desbetreffend verzoek werd het salaris van den heer Kingma, voor het hev- halingsonderwijs, en wel, in verband met de. grondslagen voor het pensioenfonds voor gemeente-ambtenaren, verhoogd tot f210. Nog werd besloten om mot. 1 April a.s., aan cle openbare school do leerkrachten met één vaste dito te vermeerderen, zoodat er dan op 1 April a.s. zullen ziju. vier vaste en één tijdelijke leerkracht. Op 15 Januari 1.1. bedroeg het aantal leerlingen 115. Daarna wercl liet gewijzigd Reglement- van het Burgerlijk Armbestuur, conform vastgesteld. Goedgevonden werd voorts een af- en overschrijving op de begrooting der Gas fabriek, tot een bedrag van f 2315. Een plan tob verfraaiing van het Vierkant werd aangehouden tot een volgende ver ge dering. Óp voorstel van B en Ws. word beslo ten. om een lantaarn bij te plaatsen in de Wagenstraat. Daarna werd kennis genomen van" een schrijven, van den heer H. van GrnVei? waarin hij mededeelde, genoegen to ne men met de bestrating van de Schoolstraat cn cle Bondst-raab, zooals dit door cle Ge meente was voorgesteld. Medegedeeld word nog, .dat door de N. Z.-H.-Tram-maatschappij vergunning was verleend voor de bestraling van cle ruimte t.ussehen de rails. Daarna werd cle openbare vergadering gesloten en ging men nogmaals over in comité. Generaal. Er schijnt zelfs-nu HET ZU1D-AFRI- nog gepoogd te KA AN S OH VERBAN- zijn om de regee- NINGS BE SLUIT. ring terug tc doen komen op haar be sluit. en cle ballingen terug te roepen. De arbeidersleiders Creswell en Lucas zouden hiervoor pogingen hebben gedaan. De „Umgcni", het schip, dat hen naar Engeland vervoerde was Vrijdagmiddag gepraaid bij Cape Point. De beide genoem- clo leiders vertrokken cloarop Zaterdag in .de vroegte met cle sleepboot „Marge-t" •naar zee in cle hoop de „ümgeni" nog in te halen en de ballingen op tc lichten. Laatst genoemd schip had echter een te grooten voorsprong en Creswell met zijn makker moesten hun poging opgeven. Bain, een cler ballingen, heeft van de „Umgeni" een brief gezonden aan zijn vrouw, waarin liij schrijft, dat hem en ziju makkers, voor zij vertrokken, wercl mede gedeeld, dat hun vrouwen en kinderen op kosten der regeering naar Engeland zouden worden overgebracht. I In Engèlsclie arbeiderskringen worden voorbereidingen getroffen cm cle ballingen officieel tt> verwelkomen, zoodra ze in En geland zullen zijn. Verschillende etaldngleiclers zijn in Zuid- Afrika in cle laatste dagen in vrijheid ge steld. De vergadering van den Volksraad te Kaapstad mocht zich gisteren begrijpelij kerwijze in buitengewone belangstelling verheugen. De dicht-opeengepakte menig te op de tribunes verkeerde in spanning voor clo door Smuts voor tc stellen indem niteitswet. De leden cler arbeiderspartij stelden een reeks van moties voor, verband hou dende met de gebeurtenissen tijdens en _na dc staking. Naclat cle voorzitter een dier moties, strekkende om de verbannen leiders te vergunnen naar Zuicl-Afrika terug te keo- ren, van cle band had gewezen, onderwierp minister Smuts de indemniteitsweb aan de goedkeuring van den Volksraad. Sir Thomas Smart, leider der oppositie, verklaarde zich tegen die wet niet te zul len verzetten, daar do rogoering ten allen prijzo de wet en de orde moot handhaven. Creswell stelde een amendement voor, strekkende om afkeuring uit te spreken over do verbanning dor werkliedonleiders, In heftige woorden viel Oreswoll de re- ge© ring aan ovw het laalrwaardige en grievende onrecht, den ballingen aange daan, en over clen vernietigenden aanslag op cle vrijheid clcr burgers van het lancl. Spr. beschuldigde de regeering onrust tc hebben gezaaid, ten einde zich nu daarop te kunnen beroepen om zich vrij te plei ten van het moorddadige optreden te Jo hannesburg in Juli van het vorige jaar. Creswell verklaarde dat hij na zijn vrijla ting al het mogelijke heeft gedaan om langs wettelijke# weg te verbanning- te voorkomen, maar cle censor heeft zijn te legram niet vullen verzenden. Spr. be sloot met de verzekering dat cle. arbeiders zich ni?t aan een samenzwering hebben schuldig gemaakt, wèl echter de regeering en cle kapitalisten, die samenspannen om heb land ten eigen bate te kunnen exploi- teeren. Na verwerping van CreswellV amende ment, is de indemniteitswet in eerste lezing aangenomen. Tegen stemden alleen de af gevaardigden eter arbeiderspartij. De twee de lezing is op Woensdag vastgesteld. Dan zal minister Smuts in den breede cle han delwijze der regeering verdedigen. 't Is moeilijk voor een ONZEKERHEID buitenstaander om zich IN PORTUGAL, een denkbeeld te vor men, hoe 't er in Por tugal eigenlijk uitziet. Een telegram van gisteren heeft 't doen voorkomen of er weer wat gebeurd is. Of 't zoo is Het te legram vertelde, dat zelfs de republikein- sche garde gewonnen is voor cle zaak der monarchisten. De grootst mogelijke reser ve is geboden bij cle aanvaarding van dit bericht. De correspondent te Lissabon van de Parijsche editie der „New York He rald" beweert, dat er geen sprake is van een krachtige beweging ten gunste van de wederinstelling cler monarchie. Correspon denten, bij wie in dit opzicht de wensch cle vader is van de gedachte, zijn volgens den ..New-York HeralcV'-man, de versprei ders der geruchten. Do .New-York Herald" zegt, dat cle zaak heel eenvoudig en ook heel natuur lijk is. De Portugeezen zijn voor heb rnee- rencleel republikeinen, maar hoewel een- sternmig op clit punt, behooren zij, zooals ook in andere lauden het geval is, tot verschillende partijen, die elkander met zuidelijke heftigheid besti-ijden. Er heerscht op heb oogenblik eeu kabinetscrisis. Deze zal vroeger of later wel cloor president Arriaga worclen opgelost, clio oplossing zal echter velen weder niet naar den zin zijn. Is het nieuwe, kabinet eenmaal opge treden, dan zal cle oppositie weder pogin gen in het werk gaan stellen, om ook dit kabinet den weg van alle voorafgaande ministeries te doen opgaan, precies zooals liet in de meeste andere staten gaat. Affonso Costa, de thans afgetreden eer ste minister, is een cler eerste politieke, krachten van Portugal, en evenals Clemen- ceau in Frankrijk, een specialiteit in het omkegelen van ministeries. Hij is tweemaal aan het bewind geweest en beeft in dien tijd heel wat tot stand ge bracht. De scheiding van Kerk eu Staat is zijn werk, do invoering van godsdienst vrijheid eveneens, Eenige so.eiale. wetten zijn door hem ingevoerd of voorbereid. Cosla heeft, meer gedaan, hij heeft voor heb eerst in vijftig jaar cle rekening van den staat met een batig saldo doen sluiten. Eén fout bezat hij evenwel; hij ontzag niets of niemand en heeft daardoor het aantal tegenstanders van zijn politiek vergroot. Zoo is 't gekomen, dat president Arriaga ten slotte Costa heeft- beduid dat hij heen moest g'aan. Het, is dus niet anders clan een ministercrisis., waarmee men hier te doen heeft. Een crisis evenwel, die lastig zal zijn op te lossen, wijl een kabinet moet worclen gevormd, dat de eenheid, weer her stellen kan onder d-e republikeinen. Aan al de uitlatingen in de pers wordt door de monarchisten een te groot-e waarde toege kend. Zoo min als men er in Frankrijk aan denkt, dat dc kansen van vroegere vorsten huizen op een terugkeer tot den troon ver groot zijn door een heftigen aanval op cle regeering door Clemenceau, zoomin is clit in Portugal heb geval met het vorig ko ningshuis. Niemand deukt aan een terug roeping van Dom Alanuel, zegt cle meer genoemde correspondentvan een herstel der monarchie is geen sprake. Portugal is een republiek, waar cle verschillende repu- blikeinsche groepen elkaar met zuidelijk tèmneramenb bestrijden. KORTE BERICHTEN De Vlamingen zijn slecht to spreken OA er het besluit inzake het taalgebruik bij het onderwijs. In Antwerpen is een indruk wekkende beboogiug gehouden van katho lieke Vlamingen tegeu dit Kamevbesluit. Men hoopt nu bij do tweede lezing cler wob nog mildere bepalingen ingovoerd te krijgen. De wonderen zijn de wereld nog niet uit. l'n Mecklenburg Streljtz wordt kamer- lieer Henning von Bülow vervolgd we gensmajesteitsschennis. Het betreft bcleediging van clen groothertog. Koning Lodewijk van Beieren ontving een afvaardiging van adellijke dames, die hem vroegen het beschermheerschap over asyls voor zieke dieren, die cloor het ge- heele land 'zullen worden opgericht, te aanvaarden. De koning vroeg 'hoeveel geld er reeds bijeen was en raadde toen den dames heb geld te gebruiken voor arme, zieke mcnschen. Die zijn er mee gebaat, zei de koning, honden, katten en paarden niet; zieke dieren maakt men af. De erfgenamen van Bebel maken be kend, datede nalatenschap niet 995.120 Alk, bedraagt, maar 305.000. Er bestond een combinatie der stoom vaartlijnen van AYesb-Europeesche landen op Amerika. Vrachttarieven en alle anclero zaken werden onderling geregeld. Door ru zie tusschen Norddeutscke Lloyd en Ham burgAmèrika-lijn werd het contract op 31 Januari niet hernieuwd. Alen vreesde een tarievenoorlog, cloch de Holland- Am erika-lijn heeft de deelhebbenden we ten to bewegen, het contract tot Maart te verlengen, in cle hoop dat een vergelijk zal worden getroffen. Zwe-edsche en Deensche ingenieurs maken plannen klaar voor een tunnel on der de Sont van Malmö naar Kopenhagen. Door deze tunnel zal een spoorweg moeteu worden aangelegd. De kosten zijn ruw ge schat op 60 millioen gulden. Sjoelgin, de uitgever van het blad „Kieflanin" en licl van ,de Rijksdoema i3 tob drie maanden arrest veroordeeld, omdat hij op 27 Sept. 1913 in eon door hern onder teekend hoofdartikel over de houding vaa den officier van justitie Tsjaplinski' in heb proces tegen Beilis onjuiste berichten heeft verspreid. Yenizelos bevindt zich thans te St.- P etersburg. De prins Aron Wied zou aan een pre dikant te Frankfort aan de Main, clio reeds jaren een vriend is van heb vorstenhuis, hebben meegedeeld, dat hij tusschen 12 en 15 Februari naar Albanië zal gaan. Do Bulgaarsche regeering lieeft vier socialistische leiders gearresteerd. De oor zaak is hun heftige agitatie gedurende clezo verkiezingsactie tegen koning Ferdinand, en tegen het ministerie. We hebben reeds meegedeeld dat er ge knoeid is met de leveranties voor de Japan- scke vloot. De instructie is ook geopend tegen Pooley, den correspondent van Reur ter te Tokio. Zijn vrouw zou in deze worclen gehoord, clocli toen men aan de woning ratf Pooley kwam. lag cle vrouw bewusteloos en gewond op den vloer een revolver en een scheermes naast haar. liet vergaan vau de „Henroe". De laatste berichten over de schipbreuk van de „Monroe" stellen heb aantal slacht offers op 40. Onder hen is ook de mnrconi- grafist F. J. Kühn. Op een oogenblik, clat cle „AXonroe" reeds begon te zinken, kwam een vrouw op het dek. Zij had geen red- clingsgorclel om *-en Kühn ontdeed zich van clen zijne om clien aan haar te geven. Een moment later verdween het schip. De vrouw werd even later cloor een reddings boot opgepikt, maar Kühn verdronk. Jlillioeneuverduistering van een Parljschen bankier. De in alle Parijsche financieel© kringen bekemle bankier Albert Germain is, onder beschuldiging van groóte verduisteringen, gearresteerd. Germain was ook directeur van het financieelc blad „La Cöte", dat met een maatschappelijk kapitaal Aan drio millioen francs opgericht werd. Hij moet als directeur van dit blad het vertrouwen der aandeelhouders misbruikt hebben. Naar gemeld Avordt, moet het- tekort eenige milliocncn francs bedragen. Nader wordt hierover nog gemeld: Ger- maiu, die van Poolsche ouders stamt, heet van zijn Avaren naam Stanislaus Pietrus- zynski. Hij is te Parijs geboren en 34 jaar oud. Hij begon zijn loopbaau als bankier in Engeland, a'cstigde zich toen te Brus sel en later, in 1908, te Parijs. Daar richtte hij eerst de zoogenaamde „Revue Minière" op, een blad a-ooi mijnondernemingen, en. tevens, met een kapitaal van 1 millioen francs, de Kont-o-Korrent-bank, Avaarvan hij de eenige bestuurder Avas. Om voor zijn bank een bevredigend dividend te maken, richtte hij het blad „La Cöte" op, clab weldra een groot aantal lezers had. Het vorige jaar maakte hij van zijn blad een maatschappij op aandeelen, met een kapitaal van 3.5 millioen francs, voor welke som hij zelf een half millioen zou fournee- ren. Thans moesten cle 12-5.000 aandeelen cler nieuwe maatschappij aan den man ge bracht worden, waarbij bij op onwettige Avijze moet te werk zijn gegaan. Het nieu we syndicaat moet door gefingeerde hand- teekeningen tob stand gekomen zijn, terwijl hij als bestuurder der Konto-Kovrent-bank talrijke personen moet benadeeld hebben. In. het kantoor en in cle weelderig inge richte Avoning van Germain is huiszoeking gedaan. Zijn advocaat zegt, dat zijn cliënt het slachtoffer is van politieke vijanden. In zijn, twee ondernemingen te Parijs waren niet minder clan 150 employés werkzaam. Algemeen wordt toegegeven, dat Ger main, wegenö zijn onverpoosden arbeid, een zelceve achting genoot, ofschoon clo .Excelsior" beweert, dat hij vroeger in België vijf jaar 'gevangenisstraf heeft on dergaan, wegens misbruik van vertrouwen.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5