Vrijdag 80 Januapf. Tweede Élad. A". 1914. Buitenlandseh Overzicht. Uit de Omstreken. Faillissementen. Do verbanning der tien arbei ders u i fc Zui d-A f r i k a, belooft een naak te worden, waarover heel veel zal wor den gesproken. Al is men in sommige lerin gen.ia Zuid-Afrika blij, die. mannen te mis sen, toch komt van alle kanten de critiek op de regeering los. En in Engeland, èn in Zuid-Afiïka is een storm van veront waardiging losgebroken. Want ook Enge land heeft hier een woordje mee te spre ken. De regeering zelf waa zich bepaald wel bewust iets to doen, wat niet in den haak was. Getuige de wijze, waarop het trans port gesthieddo. Van telephoon of telegraaf was geen ge bruik gemaakt, do noodigo orders waren door oen Bpeeialen koerier per auto naar Durban gebracht; De ballingen werden Maandagnacht in een gevajigeniswagen onder sterk militair escorte naar een der voorsteden van Johannesburg gebracht en daar in een spoorwegrijtuig gozet, waar •reeds soldaten aanwezig waren. Het station werd scherp bewaakt door politie-agenten en militairen met de bajonet op het ge weer. De gordijntjes van alle veneters van den trein waren dichtgetrokken, zelfs de spoorwegbeambten wisten niet wie zij ver voerden, alleen werd hun gezegd, dat het fcooneelspelors waren. Ook de gedeporteer den waren onkundig van hetgeen hun bo ffen het hoofd hing, eerst aan boord werd hun medegedeeld, dat zij naar Engeland overgebracht zouden worden. Daarna word hun twee uren tijd gegeven om brieven aan hun families te schrijven. Aan boord waren eveneens militairen, 'dezen bleven tot het sohip buiten de haven was. Toen werden zij in een boot weder aan wal gebracht. De buitengewoon strenge censuur belet de Zuid-AfrikaauBche bladen op het oog en- blik hun meening te zeggen, maar do En- «elsche bladen zijn niet minder malsch in aun oordcel, als dit de Zuid-Afrikaansche bladen konden zijn. De liberale .Daily News" spreekt van het ziekelijk despotisme eu den willekeur, door generaal Botha in Zuid-Afrika inge voerd. Het blad vreest, dat die ook naar Engeland zullen overwaaien, want de En gelsche Tories juichen niet alleen Botha's minachting voor do wot too, maar beweren, 'd&U Engelsche staatslieden zijn voorbeeld moesten volgen. De .Times" vernoemt uit Durban, dab men het afkeurt dat de regeoriug het go- recht. geen uitspraak heeft laten doen. Do „Daily Mail" verneemt, in dien selfden geeöt ieN uit Johannesburg. Do woorden van rechter Weasels, die vro gieteren moedoelden, hebben algemeen veel indruk gemaakt. De unionistische bladen keuren het op treden der Zuid-Afrikaansche regeering eiet direct goed, maar willen wachten tof. Botha gesproken heeft. De gouverneur lord Gladstone moet reeds op weg zijn naar Engeland om op heldering te geven over het gebeurde. Ook de laatste Zuid-Afrikaansche oor- k>g is .'weer in herinnering gebracht. Dit heeft Ramsay Mac Donald gedaun op het congfes der Engelsche Arbeiderspartij te Glasgow, waar scherp geprotesteerd i« tegen de verbanning. Mac Donald stelde een besluit voor, Waarin de vergadering kraolvtig verzot Aö-uboek-ent tegen de gewelddadige onder drukking van hel- vakvore-emgiugdeven in Zuid-Afrika, tegen de afkondiging van 'den staat van beleg, dien ze oen schending $oeint van de eerste rechten van Britsch burgerschap, tor handhaving waarvan, naar me.i liet. Engelsche volk had to ver- itaun gegeven, de Boerenoorlog juist was gevoerd. Mac Donald noemde de verbanning van de tien een cynisch besluit van den Boe renoorlog, dien oorlog, waartoe men ons heeft, verlokt zei hij en waarin tus schen de twee- en driehonderd niillioen pond sterling u besteed en, wat c-rger is, dui/.enden kostbare levens zijn opgeofferd. Dil slot van dion oorlog is te bar. Het Parlomeivtslid Wardle Sprak in ge lijken geest. Koir Hardio, eveneens lid van het Parlement, zei, dat Engeland recht heeft om in dezen tusschenbeide te ko men.. C h i 11 e e z o n en Japanners zijn oog steeds niet. de beste vrienden. Op For- Büoba komt het tusschen de vertegenwoordi gers dezer beide naties dikwijls tot botsin gen, Zoo is 'b ooik een poosje geleden ge beurd, Het gevolg waa, dab de Japansche 'overheid; een groot aantal Chineesjes aan- hie'd. Do jjOstasiatisohe Lloyd'' vernam nu dat, da 200 beschuldigden, 82 wegens gebrek aan bewijs wérden vrijgesproken, 6 ter dood de overige tót t uc hth u Bstr af f en voor den l ijd ven <J1 tót 115 jaar veroordeeld wer den. Een paar dagen voor deze uitspraak voor de bijzondere rechtbank te Biyoritsoe in het tfci.striot. Bjuntsjikoe hadden er in een ander fcdeelte van het. eiland, in het <lffilrict Tait- ernstige oiigeregeldheden plaats, Dit- utaal girig het tussoheu Formosoan-sohe boe ten ou de Japansche politie. Er moeten tij me gelegenheid aau beide zijden vele dou- n e,ï gewonden eijn gevallen. gouverneur-generaal van Formosa, Eraaf Sakooma, gaf in zijn rapport aan de regof>vijig als oanleuüng voor laatstbedoelde 71yLoa aiön, dat onder de plattelandsbe volking van hot district Taitsjoo groote verbittering üieerschte over onteigening van land ten behoeve van een ïnodel-suikeron derneming. KOitTK 15EKICHTEN. De „Deutsche Kur." verneemt uit be trouwbare bron, dat men in parlementaire kringen veel spreekt over een demonstratie van den Keizer tegen den Bijksdag. Toen de ambtelijke personages langs den Keizer voorbijtrokken, merkte men algemeen op, dat hij ds. Kampf, den voorzitter van den Rijksdag, voorbij liet gaan, zonder de min ste notitie van kern te nemen; maar den twee voorzitters van het Pruisische Huis van afgevaardigden reikte hij op in heb oog loo pend e wijze de hand. In Duitschland hebben de rechtban ken in 1913 10,5-16 gevallen van kindermis handeling behandeld. Van de liefde der ouders voor hun kinderen krijgt men geen hoog idee, wanneer men nagaat, op welk een in-treurig wijze zelfs heel kleine stumpers behandeld worden. Tegen Yon Eorstner is thans het pro ces aanliaDgig gema-akt wegens de verleiding van eèj> zestienjarig meisje. De arrondisse mentsrechtbank te Zabern zal 'b 17 Febr. in behandeling nemen. Er is draadlooze gemeenschap tot stand gekomen tusschen Duitschland en Amerika. De afstand tusschen beide stations, Eilveze bij Hannover en Fuckerten, bedroeg 6500 kilometer. De jongste Napoleon mag ook al niet in Frankrijk komen. De Belgische prinses zal zich niet met haar zoon naar Parijs kun nen begeven tot bijwoning van een oere- clienst in de Notre Dame. Dit blijkt uit het antwoord van den minister van binnenland- sohe zaken op een vraag van den Bonapar- tdötiscben afgevaardigde En,gezand. Zoo jong en dan al staatsgevaarlijk. Laatst, meldden we -dat in Spanje de ainaasappelenoogst mislukt was door de vorst. We vreesden al dure sinaasappelen. Maar 't valt wat mee. De Hamburgache Ka- metr van Koophandel is bij den Duitschen consul op informatie uitgegaan. Over net geheel genomen moet do oogst zoo goed als geen schade hebben geleden. In heb jaar 1913 zijn in Rusland in to taal 374 booten, een bedrag van 139,000 R. vertegenwoordigend, en 226 inbeslagnemin gen aau de pers opgelegd. Verder werden er 20 bladen geconfisceerd en 63 redacteurs gearresteerd. Dit alles langs administratie- ven weg, zoodat hierbij de straffen op gTond van gerechtelijke vonnissen nog niet eens zijn inbegrepen. Yenizelos is te Weenen aangekomene Hij zal Zaterdag de gast zijn van den kei zer. Er is een complot tegen Enver pasja, den Turkschen minister van oorlog, ontdekt. Drie ontslagen officieren en vier studenten in de theologie zitten reeds in de gevange nis. Te Athene verzekert- men van gezag hebbende zijde dat het Jong-Turksche Co mité met Bulgarije een verdrag heeft ge sloten nopeus de herverdeeling van Mace donië en Thraeië, ingeval van een gunsti- gen oorlog togen Servië en Griekenland. De inlandsche soldaat, die de vorige week te Aden overste Walker doodschoot, ia door den krijgsraad tor dood veroor deeld. Japan heeft ook zijn vlootsolia-ndaaJ. Marine-officieren hebben geknoeid met Diütsche firmu is tob het afsluiten van con tracten. De schade van de vulkanische uitbar stingen in Japan valt, blijkens ambtelijke rapporten mee. Van het a ulkaan-eiland worden 18 personen vermist en do stad Kagusjima heeft 33 dooden. Ook de mate- rieele schade valt mee. Onder den eersten indruk zijn de mededeeiingen du3 wel overdreven. Tot gouverneur-generaal van het Aus tralische gemeenebesb is benoemd lord Chelmsford, oud-gouverneur van Queens land en Nieuw-Zuid-Wales. Tot eersten gouverneur van de Pa- nama-kauaal Zóne heeft president Wilson benoemd kolonel Goetha-ls. De New-York- sche burgemeester doet nog pogingen Goebhals te winnen voor het baantje van politiecommissaris. De kolonel heeft er wei ooren na-ar, maar zal het alleen aanvaar den, als hij geheel vrij blijft in heb benoe men van het personeel, onafhankelijk van de bosses, die in New-York op het begeven van baantjes zoo'n invloed hebben. Ovei'Srti'oomingeu in Ccilifornië. We meldden reecls, dab volgens een door het F-arijsche blad „Excelsior" ontvangen bericht uit San Francisco, door een vloed golf ernstige overstroomingen zijn veroor zaakt, waardoor o.a. Santa Barbara ge heel en al zou zijn geïsoleerd, hetgeen ernstige bezorgdheid wek to voor het leven der duizenden inwoners. Yan andore zijde kwarn geen bevestiging. Alleen gaf de „Daily Chronicle" een ongeveer gelijk luidende medcdeeling. Urb San Francisco wordt aan dit blad gemeldSanta Bar bara., aan do zuidkust van Öalifornië, on geveer 60 mijlen van Los Angclo», is van do verbinding met de overige wereld afgesneden door oen overat rooming, ge volg van buitengewoon hoogo getijden en men maakt, rioh bezorgd over de veiligheid rem de bevolking daar. Santa Barbara, zoo zegt de correspon dent van heb Engelsche blad verder, een plaatsje van ongeveer 10,000 inwoners, is een van do meest gezochte winberver- blijfplaatsen in California, een Ameri- kaansch Mentone. In dezen tijd van het jaar zijn do talrijke hotels gevuld met gasten uit alle doelen dés lands, die daar aan de felheid van den winter wil len ontkomen. Zondag werd het treinverkeer met de stad onmogelijk gemaakt en sedert is ook de telegraphisehe en telefonische verbin ding verbroken. Volgens de berichten zou het. land van de kust tot de Santa Ynoz-bergen in een groot meer zijn herschapen, vele voeten diep, en de boomgaarden zijn «verwoest. Een hevige storm heeft de zee over land gedreven en honderden huizen moeten on bewoonbaar zijn geworden, maar nodere bijzonderheden ontbreken. Aldus do „Daily Chronicle". Dat ziet er dus ernstig, genoeg uit. Het „Hbld." ontving echter, van een Amsterdammer wiens zoon- supervising en gineer is bij de City Waterworks te Santa Barbara, en die naar aanleiding van het Reutel-telegram inlichtingen inwon, inza ge van een door hem van. dezen zoom" vangen telegram, luidende: „Pe-rfëcljy well. Thanks. No tidal wave. here". Geen vloedgolf dus? Blijkt in de eerste plaats hieruit, dat de medcdeeling van de „Daily Chronicle" omtrent de verbreking van de telegra phisehe verbinding met Santa Barbara on juist is, er blijkt eveneens uit, dat van een vloedgolf, die deze- plaats zou geteisterd hebben geen sprake is. Hoe komen de correspondenten van „Excelsior" en „Daily Ohronicle" dan nan hun berichten Zonderlinger wordt deze zaak, nu een nieuw Reutertelcgram melding maakt van oen tweede, bericht van de. „Excelsior" uit San Francisco zeggend, dat oen mailtrein uit Chicago in het overstroomde gebied van Santa Barbara verloren is gegaan, een bericht, dat bevestigd wordt door een Exchange telegram in den „Evening Stan dard". Nadere mededeeiingen van wat er heeft plaats gehad dienen dus té worden afge wacht.. HAARLEMMERMEER. Oemcenteraful. Voorzitter: burgemeester A. Slob. Afwezig: de heer T. C. Los, na kennis geving. Medegedeeld wordt, dat bij Ivon. Besl. de gemeente vrijgesteld is van het geven van herhalingsonderwijs aan meisjes bui ten do avonduren tot 1 Mei 1919. Het plaatsen van oen hek en ee-n doos voor kransen op een koopgraf door D. Hel der gevraagd, wordt toegestaan. Bij de bootnenverkooping zijn deze ge gund aan G. de Goederen te Woerden voor f 23-1, terwijl de tuingrond in 'fc geheel heeft opgebracht f 152. Goedgekeurd wordt - een wijziging van art. 16 der bouwverordening, waardoor B. en Ws. voortaan kunnen toestaan liet ma ken van erkers buiten de rooilijn-. Nu liet adres der gezondheidscommissie gunstig luidt op het verzoek yan Penning* om een nieuwen weg te mogen aanleggen te Niouw-Vennep, wordt zulks definitief goedgekeurd. Gisteravond is nog een adres ingekomen, zegt de Voorz., uit heb dorp Zwanenburg, waarbij de inwoners verzoeken mede te werken met Amsterdam, Haa-rlemnierlie-. de en het Rijksbureau voor drinkwater voorziening om Zwanenburg te voorzien van leidingwater. Waar de goede verstandhouding in het college van B. en Ws. de laatste weken wel eenigszins te wenschen overlaat, daar stelt de Voorz. voor deze vrij urgente zaak tlians maar af te doen en niet te wachten op een praeadvies van B. en Ws. dut. spr. niet spoedig in uitzicht kan stellen. Spr. stelt daarom voor te besluiten: lste dat de Raad deze zaak in beginsel zeer toej uicht 2de dat. de Raad gaarne wil medewer ken, als de financieel© lasten niet. te be zwarend zijn; 3de. B. en Ws opdracht te verleenen met Amsterdam, Haarlemmerliede en het Rijksbureau nadere onderhandelingen te openen 4de adressanten hierva'n mededecling te doen. De heer Van Zijverden betreurt liet, dat de verstandhouding tusschen B. en "We. niet. is, zooals ze moest zijn. Spr. hoopt op spoedige opheffing dei* bezwaren. De heer Verkuyl zegt het ook te betreu ren en zou daarom met de behandeling dezer zaa-k willen wachten. De heer Knaap vraagt of uitstel wel mogelijk is, de zaak is immers urgent. De heer Evelein eonstateeert, dat trots de verhouding, de wethouders niet te kort geschoten zijn in hun teak. De heer Overmoer zou deze kweebie in besloten zitting op willen lossen De Voors. voelt daar niet veel voor. Spr, leest een verklaring voor, waarin hij er op wijst, dat de wethouder Evelein -hem op 't oogenblik meer tegenwerkt dan moewerkt. Moet er gedecideerd worden met voor of tegen, dan gaat heb zoo. Ia hij e* tegen, dan dringb hij er op het niet bij oommissie of Raad te bren gen. Doet de Voorz zulks toch en krijgt, hij die mee, dan verklaart hij dat die meege gaan zijn door mooie woorden, en advoca ten-handigheden en dat ze begoocheld zijn. Is die wethouder er voor, dan zegt hij, dat hij wél wil meegaan om don burge meester een pleizier te doen, doch behoudo zich vrijheid voor in den Raad er tegen te spreken, of te stemmen zulks werkt op den Raad in. Daardoor kunnen arbeid - en studie van den Voorz. te vergeefs worden en wordt deze vleugel lam geslagen. Spr. doet deze mededeeiingen, opdat de Raad wat verder ter tafel zal komen in dit licht zal bezien. De hoeren Verkuyl en Kistenmaker zeg gen, dat ze achter niemand aanliepen, toon zij tegenstemden intake het Burg. Arm bestuur. De heer Knaap is het met den Voorz. eens. De heer Hovy gaat mede met den heer Verkuyl. De heer Evelcin zegt, dat. o\ er het Arm bestuur rijp en deugdelijk is' gesproken _Spr._ zal niet terugkomen op de verkla ring van den Voorz., die keurig in elkaar gezet is om hem te dupeeren. In do laatste vergadering van B. en Ws., gaat spr. verder, is u nog eens terug gekomen op de plaatsing van het gebouw voor het „Witte Kruis" en toen hebt u gezegdhet liet mij feitelijk koud, waar dat gebouw kwam, maar jullie wilden je 7Ïv doordrijven en toen zei ik; ik wil haas zijn. De heer Biesheuvel heeft toen gezegd ik «loe mijn boekje dicht en ik kom nooit weerom; ik ben in mijn heele leven nog niet zoo beJec&igd geworden. Het gaat. bij u, om wie de baas zal zijn. Het baasschap laat ik graag aan den bur gemeester, maar wij, die beiden grijze ha ren hebben, willen niet als kwaj'ongens gebruikt worden. De Voorz. releveert nog eens de kwes tie. De heer Evelein had hem vóór de vergadering mede hunnen deden, dat zijn ideeën gewijzigd waren. Spr. vindt het een fataal standpunt van den heer Evelcin om het maar goed te vinden om den burgemeester een pleider te doen. De lieer Evelcin Dat doet- Biesheuvel ook. De Voorz. Ja, inzake het „Witt'o Kruis", daar ging het er om, wie zijn zin zou hebben. Dc burgemeester, werd gezegd, was te royaal, te Robfcerdaiiiseh, maar wij wethouders, wij zullen den vinger op hot laadje houden; de burgemeester is een verkwister, maar de Keer Evelein houdt ze bij mekaar. In dat geval vcu ik mijn zin hebben, omdat, het er op aangelegd was, cla't ik den kop zou stooten. En dan vecht ik er voor. De heele drukte, is gekomen, doordat ik zeide, dat do heer Evelein zich op het standpunt, plaatste van een koopman en niet op dat. van een gentleman. In de vergadering van B. en Ws heeft de hoer F.velem toen gezegd: als ik 25 jaar^ jonger was, zou ik je den nek om- draaien. De lieer Eveleinomdat ik me niet Iaat boleedigon. De Voorz.En ik niet door u. Dat was go-en taal van een gentleman. De Leer O vermeer raadt "aan de discus sic te staken, De discussie wordt gesloten, en de ver gadering gesloten, nadat besloten is het reglement voor het armbestuur volgende week te behandelen. VOORHOUT. («emeenterand. Voorzitter: Burgemeester J. G. van Griethuyseu. Afwezig: wethouder Warmerdam en het lid Van Rijn. De voorzitter opent de vergadering en stelt voor, tot toelating ter vergadering, over to gaan van het nieuw gekozen raadslid, den heer W. v. d. Laan. De heer Yau der Laan wordt hierop door den secretaris binnengeleid en legt de bij de wet vereischte eeden in handen van den voorzitter af, waarop de voorzitter en de leden, den heer Van der Laan hun ge- lukwonschen aaubiecleu, en waarbij de voor zitter hem toespreekt en hoopt dat zijn werk steeds in het belang der gemeente moge zijn. De heer Van der Laan zegt, dat hij zal trachten aller belangen na-ar behooren te behartigen, en hij aan de verwachting van hen, die hem geroepen hebben, zal hopen te voldoen. De voorzitter wenscht hierop den leden en hun gezinnen een gelukkig en voor- deelig jaar welke zinsneden wordeiï beant woord namens deti Raad, door het oudste Lid, den heer G. Col ij n. De voorzitter doet mededeeling, dat do toename der bevolking was 14 zielen en nu bedraagt 2259 zielen Verder dat de Rijksbijdrage voor deze Gemeente over 1913 1' 916.60 is en de geld- leening, waartoe besloten is. tegen 99 pCt. en 4.5 pCt. rente bij de Mij. van Gem/en- teorediet gesloten is. Het ingekomen schrijven van de gemeen te Woerden om adhaesie te betuigen aan de idee, om een*Electrische Centrale, voor geheel Zuid-Holland op te richten, werd op voorstel van den voorzitter aangehou den tot de bespreking bij dat punt det agenda. De voorzitter zegt, dat de publieke te lefoon-spreekcel klaar is en vraagt daarom, den Raad welke verlichting daarin gebruikt, zal moeten worden. De voorzitter meent, dat een electrisch lichtje het beste is. De heeren Colijn en Van der Laan zouden echter meteen het hulppostk. clectr. ver- licht willen zién. Dit is echter de zaak van do kantoorhoudster, die echter, zoo zij dit wenschen mocht, dan bij die leiding en óp dieri meter kan aansluiten. Hiertoe wordt, besloten Het aangevraagde ontslag van den heer J. v. Dobbelen als secretaris van de Com missie tot Wering van Schoolverzuim, wordt dezen verleend, en in zijn plaats met algemeeue stemmen benoemd de heer H. Vermeijs, nieuw benoemd hoofd der O. L. S. In behandeling komt nu het adres om lóonsverhooging van de in dienst der Ge meente zijnde schoonmaakster vau de O. L. S. De voorzitter meent, dat de jaarwedde van deze vrouw niet buitensporig hoog is en stelt daarom voor, dit bedrag met f 15 te verhoogen. De heer Colijn vindt dat nog te gering on stelt voor het tot f 100 te brengen. Voor deze verhooging stemden do heeren Colijn, Van der Laan en Van Reiseu, en adressante krijgt £30 per jaar meer. Bij do behandeling vau de subsidie-aan vraag „proeftuin Lisse'', werd door B. en Ws. voorgesteld f 25 toe te staan. De heer Van der Laan nam kennis uit hot landbouwverslag, dat Voorhout, wat 't aantel beteelde H.A. bloembollenland be treft, No. 3 was. De hoofdzaak was hier Hyacintenteelt en de Gemeente had er dus groot belang bij. Spreker stélt daaroni voor f50 te geven, zooals gevraagd was, anders kon do zaak wel eens niet door gaan, want ook Leiden o.a. heeft de sub- sidie niet toegekend. Hiertoe wordt na deze toelichting be sloten. Voor de comm. voor reel. II. O. worden benoemd de heeren Colijn, Van der Hulst en Van Reiscn. In behandeling komt nu het punt con tract Electriciteitsvoorzieniug. De voorzitter zegt, dat het tegenwoordige contract loopt tot 31 Dec. 1924, en nu voor gesteld tob 31 Dec. 1943; Bij dit laatste was de prijs dan inpla-ats van 35 tob 29 ct. teruggebracht en bij een gebruik van 40 pCt. van do leidingkösten. zal nog een re* ductie van 5 ct. p. K. W. verkregen worden. Do heer Van der Laan vindt hét. geen aanlokkelijke oplossing oen mcnschcnleef- tijd gebonden te worden, terwijl men clan 'tevens ook niet meer in de gelegenheid is, een later mógelijk voordeëliger aanbieding te accepteeren. Spreker is dan ook niet voor een zoo lang contract. De voorzitter is het met spreker eens tegen den langen termijn, doch men heeft geprobeerd wat men kon. De heer Van der Laan heeft opgemerkt, dat Zoeterwoude o.a. veel voordeeligër uit is en daar op teen bepaald gébruik re ductie verleend wordt, daar 10 pCt. van de aanlcgkosten ook een slecht te cóntro- leeren grens is. Bovendien is spreker van meening, dat men zoo-'n contract eerst eens zou moeten bestudeeren eer men er goed over oórdee- len kan. De voorzitter beaamt dit en zou gaarne nog een nieuwe poging aangewend 'zien, waarvoor hij een commissie zou 'benoemd willen zien. Het zou B. en Ws. zeer ver heugen, indien een betere regeling nog tot- stand zou komen. De voorzitter stelt voor. het college van B. en Ws. uit te breiden met 2 personen en daaruit die commissie te laten bestaan. Hierna werden gekozen de heeren Co lijn en Van der Laan. Bij do rondvraag brengt de heer Van der Laan ter sprake den aftrek van den II. O. De levensbehoeften worden hooger -en daar mede diende met de regeling' van den af trek rekening gehouden te worden. De tegenwoordige aftrek is f300 en 25 voor iéder kind; hij zou beter achten, dat f 400 en f 30 voor ieder' kind afgetrokken zou worden. De voorzitter zegt dit punt in overweging te zullen nemen en zoo heb kan, nog dit jaar de regeling te treffen. De heer Van der Laan wil de zaak niet foiceereu, doch zou er prijs op stellen, zoo er spoed achter gezet werd. De heer Colijn zou een betere regeling willen voor het bergen van huisvuil aan pas nieuwgebouwde woningen. De voorzitter zegt, dat hier weinig aan te doen is. de menschen werken niet mee. De heer Van Reisen vertelt, dab aan het Soldaatje eeu vuilnisbak gestaan heeft. Het vuil gooide men toch in de sloot en den vuilnisbak hebben ze verbrand. De voorzitter zegt, dat hierin weinig verandering te brengen is, en sluit daarop de vergadering. R. Zandberg, koopman on winkelier, te Wijnjeterp. O. Derksema, zich ook noemende O. Nieborg Derksema, teadhandelaar, te Scheemda. M. Stemmer, winkelierster, te Dordrecht. A. P. Coeradi, kamerverhuui-ter, te Amsterdam.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 5