Vrijdag SO Januari. A0. 1914. (§eze 'Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Officieels Kennisgeving. Oit de Omstreken. N°. 16544. PRIJS DER ADVERTENTIES: Van I6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine-feövertentiën van 30 woorden 40. Gents contantelk tiental woorden meer 10 Gents. Voor het incasseeren wordt/"0.05 berekend. l'KIJS DEZEH COURANT: Voor Leiden per week 9 Gents j per 3 maanden f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per post1.65. MINDE K WET. Burgemeester ea Wethouders van Leidon Gezien art. 8, lst-e alinea, der Hinderwet; Brengen bij deze ter algemeen© kennis, da-t door hen op heden vergunning is ver leend aan de N. V; Boekdrukkerij voorheen L. VAN NIFTERIK Hz.- en rechtverkrij genden tothet uitbreiden van de boek drukkerij in het perceel Kaiserst-raat" No. 9, Sectio F nos. 895, 696, 1045, 1046 en 657. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 30 Januari 1914. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Geopendvan 912 en des middags van 2—5 uur Aanvraag van werkzoekenden. 1 kantoorbediende, 25 timmerlieden, -35 metselaars, 30 opperlieden, 10 stukadoors, 1 voeger, 15 schilders, 1 voorslaander, 1 grof- bankwarker, 1 machinist, 1 boekbinder, 1 schipper, 4 grondwerkers, 12 loopknechten, 20 losse werklieden, 1 werkster, 1 wasch- vrouw. Leiden, 3d Januari. liet lastige Kroos In onze Wateren De vraag, of wij in onze slooten on vaarten in de toekomst weder zooveel last zullen hebben van bét lastige kroos, dat den vorigen zomer de wateren met een dichte deken bedekte, zoodat de scheep vaart er hinder van ondervond, meent men in ontkennenden zin te mogen beant woorden. Dit kroos ia e-en eub-tropische plant, die 6tellig niet bestand is tegen een tem peratuur van eenige graden boneden het vriespunt. Het lastige goedje is dan ou ook ongetwijfeld doodgevroren. Maar een andere vraag is het of de kiemen (sporen) van de plant zijn bezwe ken. Deze zijn natuurlijk naar den bodem gezakt en het komt er nu maar op aan, of zij het daar groot-endeels zoo koud heb ben gehad, dat zij de kiemkrachb heb ben verloren. Is dit het geval, dan zullen wij in de eerste jaren wel geen last meer ,Van deze plaag hebben en dan is meteen ook verklaard waarom deze plant, die, naar men in den laatste tijd meent, uit Duitschland naar hier is afgezakt, zich zoo snel heeft kunnen vermenigvuldigen. De oorzaak zal dan moeten worden gezocht in de zachte winters der laatste jaren. Niemand zal er rouwig om zijn, als «lit kroos zoo goed als verdwenen is, te meer, omdat de ervaring heeft geleerd, dat zijn mestwaarde zoo goed als nihil is. Vereenigiug voor Vrouwenkiesrecht. Gieteravond hield cle afcL Leaden van de Vereen, voor Vrouwenkiesrecht in het. Nutsgebouw een algeme.ene ledenvergade ring, onder presidium vail mej. C. Lulofs. Uit het jaarverslag van do secretaresse, mej. De Bruin, bleek, dat 1913 voor de af- deeJing een goed jaar is geweest. Ondanks het feit, dat d« afd. door overlijden en ver trek niet minder dan 40 leden verloor, waar sleohts een 10-tal nieuwe leden, uit andere gemeenten overgekomen, tegenoverstaan, steeg 't totaal aantal leden nog van 265 bot 331. Ook naar buiten uit liet de afd. van ach spreken door het houden van verschillende openbare vergaderingen. Bijzonder succes had de lezing, door de. öchermerhorn over Ibsens' Brand", welke op verzoek van die leden, die ook wel eens over wat anders dan over kiesrecht wenschten te booren, werd gehouden. De leden met genoodigden hiel den ook nog een praatavondje, waar het zeer gezellig toeging. De rekening van de penningmeesteresse, mevrouw AiingsVan Mels, toonde eeu to taal bedirag aan inkomsten aan van f 432.42$, terwijl de uitgaven hadden bedragen f 453.66$, zoodat de rekening sloof? met een tekort van f 21.24. Mej. SchuytDe Best, die als afgevaar digde de ftlgemeene vergadering had be- zoöhfc, bracht daarover een zeer uitvoerig en aangenaam aan te hooren verslag uit, waarvoor haar dank werd gebracht door de presidente. Tob bestuursleden werden herbenoemd hiej. O. Luiofs en mevrouw O. BlomDie ren. Mej. Lulofs, ter vergadering aanwezig, Jjom deze benoeming aan, doch deelde mede, dat zij sleohts tot November haar functie zal kunnen vervullen, omdat zij tegen dien tijd naar Den Haag denkt te vertrekkeneen me- dedeeling, die met leedwezen werd verno men. Algemeen vereen igde do leden zich met het voorstel van het bestuur, om zich te ver klaren tegen een verhoogde contributieaf dracht aan hét hoofdbestuur en dit bedrag op 50 ets. per lid te handhaven. Een afgevaardigde naar de landelijke mee ting in het Paleis voor V ölksvlijt te Amster dam op 15 Febr. a. s. wordt, bénoëmd, ter wijl meerdere leden zich bereid verklaarden mee te gaan. Besloten werd om mee te doen aan het volkspetionnement aan de Regee ring, om de beletselen voor vrouwenkies recht uit cle Grondwet weg te nemen; en 'daarvoor een comité benoemd, bestaande uit mevrouw Harting, mej. SchuytBest en den heer L. Aiings. Ieder lid zal een adres worden toegezon den met het verzoek daarmede in haar of zijn kring te werken en kandteékenïngen te verzamelen. STAÜSZAAL. Friedberg;. Een heerlijken avond vol edel kunstge not hebben wij met dezen eminenten pianist doorleefd, ondanks de voor dezen kunste naar minder gunstige omstandigheden want cle grootc zaal had zich (en dit was wel te verwachten) niet geheel gevuld, hetgeen den klank niet ten goede kwam. De Ibach-vleugel was in de hooge tonen ontstemd en dab nog wel, waar deze vleu gel zich zoo gaarne door Friedberg laat bespelen de pianostoel kraakte het pu bliek keek den pianist te veel op de vingers, en werd in de pauze beleefd verzocht om te verhuizenhet halve licht in de zaal, waarover het publiek klaagde, was op ver zoek van den pianist zelf Friedberg zag ©r vermoeid uit, maar niettegenstaande alles, heeft hij zijn geniaal 'spel-cloen uitkomen in verscheidene van de zwaarste werken op pianistisch gebied. Aan techniek en in dat woord ligt op gesloten alle denkbare moeilijkheden wordt eenvoudig, bij dezen kunstenaar niet meer gedacht. Daarboven is hij verheven. Die technische volmaaktheid stelt hem in staat het stuk, dat hij onder handen heeft, geheel klaar voor ons open te leggen, tot in de kleinste détails verzorgd. Misschien een enkele maal al te veel, want zou Cho pin niet verbaasd zijn, als hij zijn Etude en valse door Friedberg hoorde spelen met de accenten, die daarin aangebracht werden 1 Toch eigent zijn 6pel met den weeken, nooit ruwen aanslag, met de vele schakeo- ringen zich voortreffelijk voor Chopin. Hoe mooi klonk in het Scherzo de tegen stelling tusschen het opbruisende begin met heb heerlijke gezongen middendeelhet Poolsch wiegenlied Schumann's Kinder- seen en zijn in de mode, Myra Hess speelde die hier kort geleden hoogst karakteris tiek was Friedberg's opvatting van „Ritter vom Steckenpferd" van Debussy's twee composities uit de „Préludes" hebben wij genoten; de ongewone harmonieën in „Fil- lo aux cheveux de lin" vooral in „Min strels" met de mandolinen en de tamboers klonken goed. Moskovsky's „Etincelles", eoht virtuozenstukj e, hoorden wij zelden zoo licht en Liszt's valse en Rhapsodiè. leeg van inhoud, werd boeiend door de onge looflijk briljante vertolking. Het Beetho-, ven-spel in de eenvoudige Sonate opus 10 en in de ingewikkelde Sonate opus 109 was niet vrij vap affectatie, Beethoven gemoder niseerd, hjpewel in de haast onspeclbare variaties op het zeer mooi gezongen thema Friedberg's meesterschap ten volle uit kwam. Na de geweldige inspanning, die Liszt's Rhapsodic met zich brengt, speelde hij nog een extra-nummer: Schubert's Ballet muziek Rosamunde, en dit was niet het minst, zoo pittig gespeeld. Geestdriftig werd Friedberg toegejuicht. Tot redacteur van het Bijblad der Ko ninklijke Nederlaridséhe Weerbaarheidsver- eeaiging „Allen Weerbaar" is benoemd -de heer F. W. van Wijk, litt. cand. en militie luitenant bij het 4de reg. inf., alhier. De afd. der S.-D A.-P. alhier besloot om de coöperatie „Vooruit" te vragen ccn deel van haar winst voor de propa ganda aan do afdeeling af te staan. Do heer Eduard IJdo, wiens boek- en steendrukkerij en lichtdruk-inrichting in het begin dezes jaars haar 25-jarig jubileum her dacht, heeft zijn cliënteel© en vrienden ter herinnering aan dit heuglijk feit, een zeer d'oelmatigen en keurig uitgevoerden week kalender aangeboden, aan het hoofd, waar van een afdeeling van de in den loop der jaren steeds uitgebreide inrichting prijkt. Naar aanleiding van een bericht, waar in werd gemeld, dat prof. Eerdmans eerst in Maart zitting zou nemen als lid van de Tweede Kamer, zij vermeld, dat het Ka merlid voor Rotterdam III reeds gisteren zijn geloofsbrief heeft ingezonden. Besloten word den geloofsbrief in handen te stellen van een commissie, tot leden waarvan do voorzitter benoemde de hoeren Jannink, Teenstra en. De Monté ver Loren. BODEGRAVEN. De Raad vergadert Zaterdag 31 Janu ari, des morgens te 11 uur. HAARLEMMERMEER. Bij den openbaren verkoop van heng sten van 'a Rijks hengst-v.eulendepöt té Ber gen op Zoom werd „Primus" 'aangekocht door do hengstenvereèniging „Slotorweg" alhier voor £2325 en ,,-Pius" door den heer Arie Roodenburg eveneens alhier voor f 1525. Te Hoofddorp is een vereeniging opgo- rieht van landixmwers-bietenverbouwors uit deze en omliggende gemeenten. Déze ver eeniging zal zich belasten-met de leiding der controle op het afleveren ivan suikerbieten. Aangesteld zullen worden een controleur- scheikundige, alsmede controleurs voor monsterneming, fairbank toezicht en scheepa- meting. Ruim 90 landbouwers, gaven zicli als lid op. Het bestuur werdt gekozen als volgtW. Biesheuvel Wz., D. Houtkoop er, A. O. v. Nieuwenliuizen en N. Géertsema, allen al hierG. Kruseman en B. Biesheuvel Az. te Houtrijk en Polanen en W. Nieuwkoop te N. Amstel. De kosten der controle zullen f 3600 bedragen, die zullen worden omgeslfu gen onder de leden als volgtvan 60 milli- oen ongewogen bieten 4 cent per 1000 K.G. en van 60 millioeD gewogen bieten 2 cent per 1000 K.G. De langdurige en belangrijke vergadering werd daarna gesloten. HILLEGOM. Gisteravond is ten overstaan vao no taris Langeveld een perceel bloembollen- grond in deze gemeente, groot H.A. 1.38.60, bij afslag verkocht aan d<jn heer H. ïïulse- bosch, te Lisse, voor f 12r400. KATWIJK a/d. RIJN. De ruim 60-jarige wed^ K., alhier, kwam gistermorgen te vallen, met het ongelukkig geyolg, dat zij een arm brak. De onmiddel lijk ontboden geneeskundige H. E. de Rui ter Zijlker achtte opname 'in het Academisch ziekenhuis noodig, waarheen zij dan ook werd vervoerd. LEIDERDORP. Donderdagavond hield de „Harmonie- vereeniging LeiderdorpZoeterwoude", in de openbare lagere school, haar gewone jaar- lijksche uitvoering, onder leiding van den nieuwen directeur, den heer J. Noordanus, waarvan gezegd kan worden dat ze uitmun tend geslaagd is. De verschillende nummers werden zeer verdienstelijk uitgevoerd, waarvan de direc teur, die nog zoo kort aan de vereeniging verbonden is, alle eer heeft. Ook heeft het kinderkoor van het kinder huis „Voordorp", onder leiding van ds. M. Kramer, zeer veel tot het welsiag-m van deze uitvoering bijgedragen. De verschillende liederen, die dit kinder koor ten gehoore braohten, vieleD fij.'onuer in den smaak en het geweldig applaus na het laatste stukje, was voor da Kramer wel het bewijs dat zijn welwillende medewerking zeer op prijs werd gesteld. Ook cle solisten, mej. Joh. Kortmann van Leiden en de lieer B. Nierstrasz alhier, heb ben zeer verdienstelijk gezongen, terwijl do pianobegeleiding van mej. H. Beekhuis on berispelijk was. Het geheel was voor het Leiderclorpsche en Zoetérwoudeche publiek een avond vol kunstgenot,en zij die wegbleven, hebben zich een genoeglijken avond onthouden. Do piano was een eigen fabrikaat uit heb magazijn van den heer L. Valk, firma Pel- tenburg, te Leiden. LISSE. Do aldeeling Lisse var den „Ned. Bond voor Vrouwenkiesrecht", hield een vergadering in „De Witte Zwaan" te Lisse. Als spreekster zou optreden mevrouw W. van Itallie—Van Emdcn. Deze was evenwel wegens ziekte verhinderd. In haar plaats st-ond nu mej. Westerman uit Amsterdam. De zeer druk bezochte vergadering werd gepresideerd door mevrouw Blok—Duyvis, die na een kort woord ter verwelkoming, mej. Mies Hoeksema uit Haarlem gele genheid gaf eenige liederen ten beste te geven. Mej. Hoeksema kweet zich uitstekend van haar taak, wat de vergadering toonde op prijs te stellen. Hierna kreeg mej. Westerman het woord, om iets te vertellen over het vrou wenkiesrecht in 't algemeen. Spreekster toeh meende te miogen beweren, dat on bekendheid met deze zaak de oorzaak is, dat zoo velen er nog verre van staan. Een gelukkig verschijnsel noemde zij het, dot de laatste troonrede oen weinig moed gaf. dat er misschien iets gedaan zal worden voor do vrouwenbeweging. Hierna ging spreekster na in höevélc op zichten do vrouw al niet te kort komt bij den man en waarom vooral do vrouwen medezeggensschap vrugen. In- het maken van wetten kunnen mannen "heel knap zijn, heel wat wetten zouden er anders uitzien, wanneer bij het maken daarvan overleg was gepleegd met de vrouwen. Met veel aandacht werd naar mej. W©sterman geluisterd, die toonde gooi thuis te zijn in deze zaak en dit ook op een prettige manier anderen kan me-edee- len. -Ten slot werd door een paar dames een kleine voordracht gehouden: „1131913". NOORDWIJK-AAN-ZEE. In de catechiseerkamer der Ned.-Herv. Gem. had gisteravond een bijeenkomst plaats, waarin do heer Van der Stok van Dordrecht een korte uiteenzetting gaf van den inhoud van het wereldberoemde werk van Bunjan, „Eens Cliristenreizo naar de eeuwigheid" Een en ander werd toegelicht door lichtbeelden, In het geheel werden in betrekking tot deze verhandeling 43 platen op het doek gebracht. Na afloop vertoonde do heer v. d. Stok nog een :9-tal platen, betrekking hebben de op Palestina. Ds. Yan Ameidc, pastor loci, die deze bij eenkomst met gebéd had geopend, bracht aan het einde dank voor do duidelijke uit eenzetting vao Bunjan's zeer bekend werk, waarop de heer v. d. Stok deze bijeenkomst sloot met dankgebed. NOORD WIJKERHOUT. Tot aller leedwezen is onze burge meester vooiioopig verhinderd zijn func tie waar te nemen. Wegens de gladheid kwam Z.E. Acht bare te vallen en verstuikte zich den voet. De hier opgerichte onderafdeeling van Patrimonium is wegens onvoorziene om standigheden thans weder ontbonden. Een bakker alhier, kreeg op den la ten avond bezoek van een voordeeLigen klant. Deze kocht een witte brood, doch eigende zich uit do vitrine een glazen stolp vol bruidssuikers toe, welke hij vergat cé betalen. De heer A. Sjouw, alhier, komt voor op een drietal ter benoeming van een on derwijzer te Amsterdam. OUDEWETERING. Gisteravond trad in „Hét wapen van Alkemade" op het gezelschap M. uit Lei den. We zijn er geweest omdat we reden hadden er iets van te verwachten. Maar het viel tegen. Wel is waar werd er wel een enkel aardig stukjë ten gehoore gebracht en speelde de pianist soms wel verdienste lijk, maar toch was over het geheel de avond beneden peil Moge de heer Van den Bosch een volgende maal gelukkiger wezen in zijn keuze. Gistermorgen hebben de twee stoom- booten van de firma W. Bus te Haarlem, welke booten Dinsdagavond onder zooveel verzet werden ontvangen en beschadigd, hun reis door Oudewetering en Braasse- mermeer voortgezet en het ijs verbroken. Het kostte echter nog veel moeite om door deze nog tamelijk dikke ijslaag heen te boren. De booten ondervonden nu van de omwonenden geen verhindering. RIJPWETERING. Den 2eu Februari a.s. zal het 40 jaren geleden zijn, dat de heer P. Dongelmans, watermolenaar, in dienst van den -droog- gemaakten Yeender- en Lijkerpolder aan de Poel, als zoodanig in functie trad. VALKENBURG. Vierde uitvoering van Valkenburg's Zangkoor in do Ned.-Herv. Kerkdirecteur de heer Nic. van Beelen. Opverzoek van den eere-voorzitter, ds. Koek, werd het samenzijn geopeud met het gemeenschappelijk zingen van het eer ste en derde vers van Ps. 100. Daarna ging zijn eerwaarde voor in go- bed en sprak toen een kort inleidend woord, daarin zijn blijdschap uitend over deze uitvoering. Was de stand der vereeni ging soms zoo geweest, dat hij voor haar voortbestaan ernstig vreesde, gelukkig was daarin een verandering ten goede geko men: het ledental is aanmerkelijk toege nomen. Ten slotte verzocht, hij het publiek, in de pauze iets te willen bijdragen aan de collecte, die tot bestrijding der onkostea voor de kerk zou worden gehouden. Nu werd begonen aan 't. rijke program ma, niet minder dan 19 nummers, waaron der 4 solo's, 2 duetten en de rest koren. De dames G. Binnendijk en J. Klomp, gaven elk een tweetal stukken als soliste te hooren en verdienen beiden een woord van lof. Aan een goed, lief geluid, paren zij een beschaafde uitspraak. Eveneens komt een waardeerend woord toe aan de dames A. Yarkevisscr en G. Binnendijk, voor haar heerlijken samenzang in de beide duetten. Ook de koren kweten zich, over 't algemeen genomen, uitmuntend van mui taak. Bijzender viel 't op, dat vooral de man nenstemmen veel beter uitkwamen, dan bij de vorige "uitvoering. We zouden té uitvoerig worden, indien we allo nummers afzonderlijk wilden be spreken, daarom zullen we alles maar sa menvatten in deze woorden: „Er is uit muntend gezongen, de uitvoering is iü haar geheel uitstekend geslaagd en heeft onge twijfeld allen, die haar bijwoonden, een genotvoller) avond verschaft". Met stille aandacht werden de verschil lende stukken aangehoord. Dit was ook hot géval" met: „Een kruis met rozen" van De Genestet, muziek van Brandts Buijs, dat mej. M. Peet, die zich zelve hiérbij op het kerkorgel begeleidde, m de pauze deed hooren. Ook haar mag hiervoor een woord van dank niet worden onthouden. Dit mógen we ook den directeur niet doen. die' op een piano van de firma Ben der, meesterlijk, zoowel de solisten als de duet-zangeressen steunde. Ongeveer' tien uren was het programma afgehandeld. Ds. Koek wenschte direc teur en léden geluk met dezen afloop, ging weden voor in dankgebed en'verzocht allen om tot slot gezang 96 aan te heffen, waar aan werd voldaan. En hiermede behoorde ook deze avond weer tot het verledeu. NIEUW-VENN EP. Op uitnoodiging der vereeniging van Jonge Vrijzinnigen, te Haarlemmermeer, trad in het hotel „De Gouden Leeuw" al hier in eeD openbare vergadering al3 spre ker op dr. I. H. J. Vos, uit Amsterdam, met het onderwerp- „Op voor het minste- ri-e-Cort van der Linden". Na een korte inleiding door den voor zitter, den heer D. Mastbergen.. begon spreker met de partij-groepeering te schet sen, tijdens de verkiezingen in 1913 en nu, waarbij hij deed uitkomen, dat door het niet aanvaarden der ministerporte feuilles door de S.-D. A.-P. men een zui vere verdeeling had in een conservatieve, een vooruitstrevende en een critiseerende partij. Hij ging na hoe de liberale partij heeft gehad een bloeitijd en hoe verslapping in trad, doch hoe thans, die partij weer op leeft en sterk is door de Vrijz. concentra tie. Hij begroet het ministerie-Gort van der Linden met blijdschap, omdat het nieu we'banen voor ontwikkeling en welvaart openen zal, cloch d,an heeft het den steun noodig van allen .die het wèl meenen met net belang van Nederland. Mevr. Van Riel werd na de pauze ge legenheid gegeven een kort, doch warm pleidooi te houden voor vrouwenkiesrecht, als gemeenschapsbelang. De heer Griekspoor stelde enkele vragen die door spr. beantwoord werden. "Met groote aandacht werd de gloed volle rede der sprekers gevolgd door de talrijke aanwezigen. Met een woord van dank aan pubaek, spreekster en spreker, werd de bijeen komst gesloten. VOORSCHOTEN. Den 13den Februari a.B. hoopt de eerw. zuster Eleonora, mej. Kuiler, van de orde der Dominicanessen alhier, haar GO-jarig professie-feest te vieren. WOUBRUGGE. Ongeveer 55 aansluitingen voor elec- trisch licht en kracht hebben tot heden hier plaats gehad, plus de talrijke straatlan taarns, het licht voldoet uitnemend, van daar dat er voortdurend meer aanvragen om licht komen. WARMOND. Gisteravond vergaderde alhier in het lokaal „De Zon", de afd. Warmond der Alg. Vereeniging voor Bloembollencultuur". Na opening door den voorzitter werd overgegaan tot behandeling van punt 1 der agenda: Rekening en verantw. van den penningmeester, waaruit bleek, dat de ont vangsten waren f 252.62$, de uitgaven f 151.76. Het batig saldo dus f 100.86$. Punt 2, voorstel der afd. Noordwijk, betreffende de verhooging der contributie: Algemeen werd adheasie betuigd met dit voorstel, n.i. de verhooging op anderen en minderen grond slag te stellen dan door het Hoofdbestuur was voorgesteld- Hierna sluiting der verga dering. ZOETERWOUDE. Door den onvermoeiden zorg en ijver van deken Mosmans zijn thans in de nieuwe R.-K. kerk in do Zuidbuurt weer zes nieuwe gebrandschilderde ramen aangebracht door den Utrechtschen meester Frits Gever vervaardigd. Thans bevinden zich in het ge heel dertien van deze ramen in het kerk gebouw, dat tot- een der schoonste moderne kerken in Nederland behoort. De heer Frits Gever heeft zich met dèzo laatste proeven van zijn kunst een uitstekenden naam ge vestigd. ttaiiw^iic-aa -rise. Te IJmuiden kwamen binnen K.W. 131 „Johanna Maria" met ƒ219. K.W. 162 „Hol land V" met- ƒ159. K.W. 17 „Prinses Ju liana" met 229. K.W. S7 „Katwijk-aan- Zee UI" met ƒ300. K.W. 28 „Francina I" met ƒ224. K.W. 58 „Katwijk aan den Rijn I" met ƒ109. K.W. 149 „Voorwaarts" met ƒ183. K.W. 152 „Arie" mot ƒ169. K.W. 140 „Wilhelmina VII" met 216. „De Noordwijk I Johanna Jacoba" met ƒ161.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1