A0. 1914. ^0 Januari. <Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. PRIJS DER ADVERTENTIES Van 16 regels ƒ1.05. Ieüere regel meer 0.175. Grootere letters naar plaatsruimte. Kleine tilvertentiën van 30 woorden 40 Cents contantelk tiental woorden meer 10 0ent3. Voor liet incasseeren wordt f 0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Cents; per 3 maanden 1.10. Bollen Leidon, per looper en waar agenten gevestigd zijn 1.30. Franco per posty 1.65. Leiden, 26 Januari. Prof. Verdam over wijlen prol» Franck. Prof. Verdam, begon heden .zijn collo go alhier met het wijden van eenigo woorden van dankbaarheid en vereering aan den op bijna zes tig jarigen leeftijd overleden Bonn- schc'n hoaglecraar Johanne3 Franek. Zijnhoog- gel.- herinnerde er aan hoe hij op jeugdigen leeftijd (in 1S77) naar Leiden was gekomen om zijn studiën in hot Middelnederlandse!*, op welks gebied hij een academisch proef schrift geschreven had, ondor do leiding yan De Vries to verfijnen cu to verdiepen. En hij is .daarin, dank zij zijn uitnemenden aanleg en gaven, zoozeer geslaagd, dat hij daarin een meester geworden is, die ons op leemten in onze methode kon opmerkzaam maken, ons door zijn studiën en tekstuit gaven gewichtige diensten heeft bewezen cn hot vak -een goed eind vooruit hoeft gebracht. Door zijn uitstekende uitgave van Macr- lant's „Alexander" en door het aandeel, dat hij heeft in do met mij bewerkte uitgave van Maerlant's „Stxophisch© gedichten", zei de hoogleeraar, zal zijn naam in de Ncdcü.'1- landscho pliilologic naast die van ajidere Duitsche geleerden, ik noom slechts Hoffmann von Fallersleben, Ed. von Kausler, Franz Joseph Mono en Ernst Martin, steeds met groote eer worden vermeld. Ook heeft hij ons het eerste Etymologische .Woordenboek onzer taal geschonken, dat het vorige jaar in een geheel njeuwo bewerking, door prof. Van Wijk, is. verschenen. Bovenal heeft hij ons aan zich verplicht door zijn voortref fel ij ko „Mittelnifidcrlandisohe Gram- matik", waarin hij voor alle tijden aan onzo studenten in het Nederlantlscli een betrouw baar en fijnhewerkt richtsnoer bij hun studie heeft in handen gegeven. Prnf. Verdam bracht hulde aan de nage dachtenis van zijn diep betreurden vriend, die zooveel voor de- Ned. Philologie heeft gedaan, en sprak de hoop uit, dat hij hij zijn leerlingen het gevoel van erkentelijkheid en veroering mocht hebben verlevendigd jegens dezen voortreffelijken geleerde, die ons zoo onverwacht is ontvallen. De Pluimveetentoonstelling in de Stadszaai is weder gesloten. Hedenmorgen zijn de verschillende inzen dingen weder naar do respectieve eigenaars verzonden. De vogels treffen het op reis vervoerd te worden bij felle vorst ware voor hen niet wenschelijk geweest. Voor het bestuur is uit financieel oog punt deze tentoonstelling geen succes ge- weost. Het aantal bezoekors bedroeg slechts 1500 tegen 3500 verleden jaar. Daaraan heeft het ijs schuld. Wie gaat, als het mooi ijs is, naar een pluimveeten toonstelling kijken Natuurlijk alleen do liefhebbers en die hebben kunnen genieten, want deze tentoonsteling overtrof verreweg wat ooit op dit gebied in Leiden is geweest. M«n ver zekert zelfs, dat het de grootste nationale» pluimveetentoonstelling was, die ooit hier to lande werd gehouden. Door de afd. Leiden van de Vereeni ging tot bestrijding der Tuberculose als volksziekte, is benoemd mej. Jorisseó, thans als zoodanig werkzaam in Drente, standplaats Assen. Mej. Jorissen zal 1 Februari in dienst treden. Prof. Eerdmans, alhier, het meuwge- kozcu lid der Tweede Kamer voor Botterdam III, heeft den wensch te kennen gegeven, om alvorens zitting te nemen, nog de tot de a. Paaechvacantie loopende colleges aan de Universiteit te kunnen geven, tenzij de om standigheden zijn zitting-nemen noodzake lijk mochten maken. In dat geval zal hij onmiddellijk het hoogleeraarsambt neerleg gen. In de kerk van O. L. V. Hemelvaart Mon-Père-kerk aan de Haarlemmerstraat, bij de Haven, alhier, zijn in het schip dei- Kerk tien nieuwe kronen voor electrisoh licht aangebracht en gisteravond in gebruik geno men. De vroegere gasverlichting is daarmo- de nu geheel vervallen. Den commies eerste klasse bij do dir. bol., den heer M. Padmos, alhier, wordt im-it ingang van 1 Febr. Middelburg in plaats van Terneuzen als standplaats aangewezwn. Bevorderd wordt mot 1 Febr. do hoer J. M. Noord ijk van rijksklerlc dierdo lel. ten kantoro Rotterdam (invoerr.) tot rijksklerk tweede kl. ten kantore alhier. Alhier is opgericht do Hollandsche Kropperclub, zich ten doel stellende dit ras meer te doen aankwecken. Prof. S oil re i ne in akers is benoemd tot correspondeer end lid van de mathematisch- Physikalisclvo Klasse der Königl. Gesell- Bcnaft der Wissenschaften te Gött.ingen. Hier te lande was deze onderscheiding tot nu too leen verleend aan prof. Lonentz en prof. KarnerEngli Onnes. 1 („Cheui. Weekblad".) IJS. t Lang zal het niet meer duren dat wij u ijsberichteri meedeelen, het is alweer ge daan en in plaats van een helder winter zonnetje, is do lucht grauw en'staag val- den^de droppels neer. Het. is een treurig gezicht voor de schaat- sonliefhebbera, dio, al hebben zo nu ook hun hart kunneu ophalen, er nooit genoeg van krijgen. Wat al plannen en afspraken heeft de nu zoo plotseling en sterk ingeval len dooi niet in de war gestuurd. Maar enfin, wo hebben mooie dagen gehad. La ten we daarvan nog èeri en ander vortellea. De Koningin midden tasicheu de Schaatsenrijders. Allereerst dan natuurlijk over het tochtje dat onze Koningin per schaats van ,,De Vink" naar Katwijk aan den Rijn maakte. Overal langs den weg waren de menschen toegesneld en eerbiedig groetten allen Hare Majesteit. Het doet ons hart goed als wij onze vorstin zich zoo vrij en eenvou dig zien bewegen to midden van haar volk. Er waren niets geen bijzondere maat regelen getroffen. II. M. en gevolg reden als elk ander gezelschap langs do baan. Te Katwijk wachtte de vorstelijke auto en bij „Waterlust" werd afgestapt. Juist waren daar ©en lieer od een dame met een drietal kinderen bezig de schaatsen aan te binden, toen H. M. aankwam eu zich bukte om de schaatsen af te doen. Do menschenmassa, die op eenigen af stand volgde en in de buurt stil bleef staan deed het ijs kraken en mevrouwtje een beeto angstig, zeido tegen de Konin gin, dio zij niet dadelijk herkende, ,,Ik wou dat do menschen maar doorreden; straks gaan wij er nog allemaal door.' „Ja" zei H.M., „maar dat will on ze niet", en nog oenigo woorden werden gewisseld. Eerst toen uit do toegesnelde menigte een hartelijk hoerageroep opsteeg tot af scheid, bemerkte de damo met wio zij te doen had gehad Toen haar dochtertje zei, „Kijk, daar hoeft maatje zoo maar met.de Koningin staan praten." draaide H. M. dio juist wegging, zich even om en lachte verbouwe reerd mevrouwtje nog eens extra toe. Bekendighcidswedgtrijdeii op de L<eidsclie Usbann. Het liep Zaterdagnamiddag tegen half- zes toen deze wedstrijden geëindigd waren. Het verveelde echter niet want van de verschillende nummers was het een al aardiger dan hot andere en do ouders toonden haast evenveel belangstelling als de kinderen zelf. Na afloop vereenigden de deelneemsters, die in de pauze reeds op warme chocolade melk waren getracteerd, izch met 't dames comité en het bestuur der IJsclub in de restauratietent waar de prijzen werden uit-, gereikt. De voorzitter prof. Kan bracht hulde aan de dames, die deze wedstrijden hadden georganiseerd, dankte de firma gebrs. Pel voor het mooie klokje en de heer Van Rossum "du Chattel voor do broche, die zij beschikbaar hadden gesteld en.de heeren De Wilde en Koerts en Feen- stra voor do reductie verleend op de aan gekochte goederen en chocolade, waarna hij de prijzen uitreikte. Eerste prijzen verkregen de jongedames: O. Zuurdeeg, Bertha Luzac, L. do Graaf, Nini Kan, L. de Graaf en Lina Beekhuis. Tweede prijzen: H. Straatburg, L. de Graaf, Lizzie Eerdmans, Jeannette Pel en Nini Kan. Des avonds werd op de baan een geani meerd ijsfeest gehouden. Het bezoek was zeer talrijk, de baan elcctrisch verlicht en do meeste rijders en rijdsters van een brandende lampion voorzien, dat een aller aardigst effect opleverde. Er heerschte een opgewekte stemming, waartoe de muzie het hare bijdroeg. Het feest duurde van zeven tot halfelf. De Zondag. Gisteren i3 het overal druk geweest op alle banen hier en in den omtrek. Het weer was mooi, wel was de wind wat sterk, weinigen hebben zich daardoor faten afschrikken om een tochtje te ma ken. En wie dat niet wilde, wel die kon hier in de buurt blijven. Op de Singels reed men mannetje aan mannetje. Do ouderwetsche tentjes met „heeto melk en dikke pieten" ontbraken niet Ook op het Galgewater waren er veel rijders en toe schouwers, vooral bij ,,Do Vink" zag het z art van de menschen. Daarbinnen in de caté's ging het lustig toe, overal vroolij- ko gezichten, dio achter hun „boerenjon gens" of bordje erwtensoep zaton. Het top- punt bereikte die drukte, toen do club- tocht der L. S. O. daar ontbonden werd te ongeveer 's middags halfvijf. Op do Kager- en Braassomer-meren za gen wij weer de ijsschuitjës, zij hadden gis teren een aardig windje en met automobiel- snelheid vlogen ze over het ijs. Wo zullen nu verder maar niets meer zeggeü, over waar hot wel en wadi1 het niet druk'was, afschoon dit laatste wek nergens het geval was. Overal hebben we een heerlijken ijsdag gehad. De Tocbt der L. S. O. De uitgeschreven tocht van de Leidsche Sport Organisatie heeft ook plaats gehad. Niettegenstaande de wind vrij stevig woei, kon men aan het begin van de Haarlcm- inertrekvaart al zien, dat er iets bijzonders ging gebeuren. Er waren n.l. tamelijk veel toeschouwers. Om kwart voor elven het gebruike lijke professorskwartiertjo schijnt ook bij schaatsenrijden te behoörcn werd afge- redon en bij de Stinksloot afgeslagen. Er zullen toen ongeveer een 60-tal deelnemers zijn geweest. Met wind achter werd weldra de Zijl bereikt, waar de booten ons ver plichtten over planken over 't ijs te gaan en spoedig werd daarna <te Does bereikt. Door Hoogmado ging het met een flinkeri gang over de Wijde Aamen behoefde zijn beenen maar op te lichten om met onge looflijke vaart over liet ijs te glijden, som migen ging het te hard 1 Wij lieten Iloclof- arendsvecn links liggen en stevenden nog altijd met denzelfdcn harden gang op Oude- Wetering aan het gezicht op de Brasse- mermeer was indrukwekkend. De heer P. A. Werninlc, die leider was van den tocht, bracht het geheele gezel schap te halfeen aan de" gemeenschappelijke erwtensoep-tafel. Toen echter kwam het. Gesterkt en wel stond het gezelschap opmaa r nu moest voortdurend tegen wind worden gereden over Oud-Ado en Rijp-Wetering naar De Kaag. Er werden groepen gevormd en na zoo nu en dan eens te hebben gerust, werd Warmonderhek te halfvior' bereikt-, waar de secretaris der Sportorganisatie het gezel schap afwachtte. Een hart-versterking kwam ons zeer te stade, want werkelijk het was hard werken geweest! De heer S. J. Sa-la, dio zich ook zeer verdienstelijk maakte en de deelnemers met alles ter wille was, had kien kortstee weg over de "Warmonder Leo genomen, maar voeten en beenen der deelnemers hadden daar enorm te lijden I Bij vieren werd de tocht weer voortge zet door do dames en heeren let wel, lozer, er waren een 10-t.al dames bij en om halfvijf aan „De Vink" ontbonden. Al len waren zeer voldaan, ook over de be reidwilligheid van de zes padvinders, die zoo nu en dan ter hulpo moesten snellen en den geheelen tocht m e d om aakten Een volgenden keer hoopt de Sportorga nisatie op een paar honderd deelnemers 1 De gebombardeerde Booten. Over de gebombardeerde stoombooten bij de Haarlemmermeer schrijft men ons nog, dat toon eenmaal de booten stil lagen er den geheelen nacht, op den dijk door ecni- ge mannen gewaakt is, om zoodra weer een poging aangewend werd om voort te gaan „de helpers" te wekken, waarvoor do kruiwagens met projectielen volgeladen klaar stonden om te vuren. Tegen den morgen trokken de booten dan ook maar weer terug. Zoowel de rijks- als gemeentepolitie van Haarlemmermeer heeft zich geconcentreerd aan de buitenzijde dozer gemeente, langs de Ringvaart, om naar aanleiding van cïe invallende dooi de ijsbrekers en sleepboo- ten, die de vaart willen openen, te bo- schermen tegen vijandelijkheden van het publiek. Een IJftscbnitje in gevaar. Op 't Kagermeer voor den Hellegatspol- dermolen zakte 't ijsschuitje, met 't roode duiveltje op zijn zeil, door een pas toe- gevroren wak. Het hcele zeiltuig lag op het water, en de twee ijszeilheeren moesten zelf maar zien weer hun zeiltuig op de banen to krijgen, daar omstanders niet ge negen waren hulp te verleencn. Deze weinige bereidwilligheid om te hel pen vond zeker zijn oorzaak hierin, dat voor menschenlevens geen gevaar bestond en schaatsenrijders weinig sympathie ge voelen voor die banenbedervende schuit jes. Anders zijn de menschen die aan wa ter wonen opvallend behulpzaam in alles. Artillerie met Veldgeschut over cl© Boscliliuizer-Wetering. Hedenmorgen was onder Zoeterwoude een aardig schouwspel te zion, en wel iets wat zeker in ons land sinds vele jaren niet is gebeurd, t. w. daar kwamen uit Leiden een aantal veldartilleristen met een bijwa gen enz. en een voorwagen met een stuk veldgeschut met hun aangespannen paar den aan en trokken met den geheelen troep onder commando van overste Vcrff, tegen over den molen van den heer Noordman over het ijs, in de Boschhuizerwet-ering, zon der dat zich daarbij eenig incident voor deed. Op de Warmonder Leede reed gisteren de stalhouder van T. met- paard en ar op het ijs. In jaren niet gezien. Wedstrijden In den Omtrek. De aangekondigde wedstrijden zullen als de dooi aanhoudt wel niet gehouden kun nen worden, het is dc moeite dus niet waard om te vermelden waar hard- of schoon rij den uitgeschreven werden. Van de reeds Zaterdag gehouden wedstrijden doelen we de volgende uitslagen mee. V o o rho u t. Hardrijderij voor jonge lieden. 15 deelnemers. Prijswinners waren B. Prins Wzn., J. de Hollander, A. Eigen- brood en J. Belt Lzn. Wassenaar. Hardrijderij voor jon gens, 12 deelnemers. Prijzen werden ge wonnen door W. van Rijn, Th. Rooyakkers, P. Noordover, B. Jonkman, J. Knijncnburg cn K. Parlevliet. Volwassenen,. 24 deelne mers. Winners waren de heeren Vrouwes, Sijbesma, A- de Smit- Jr., W. van Zog- waart, P. A. van der Hulst en W. Vogels. SchoonrijdenPrijzen werden toegekend aan A. do Smit, P. A. van der Hulst en W. Goor. Aalsmeer. Rijder ij met hindernissen. Prijzen werden gewonnen door de heeren J. Loogman, C. Kloosen, D. Jongkind Jbzn., Jb. Loogman cn E. Verlaan. „Fier feu bus." Zaterdagavond j.l. hield liet Friesche Selskip „Fier feu hüs" alhier, in do zaal van „Zomerzorg" een „Bütengewoano gearkomsto", mede ter herdenking van het tienjarig bestaan der Vereeniging. Do zaal prijkte voor deze gelegenheid met de wa pens der provincie (oud en nieuw) der elf steden en der twee en dertig plattelands gemeenten. De grijze monnik van Schier monnikoog, de acht kerktorens van Acht- karspelen, het haasje van Haskerland, do Franeker klok, enz., enz., al' die vanouds bekende figuren omgaven do leden van het Selskip en hun gasten. De heer S. H. Koster, die, afgezien van een korte periode in het begin, gedurende al dezen tijd het voorzitterschap heeft be kleed, opende met een hartelijk en gepast woord deze bijeenkomst, waarna het Frie sche volkslied staande werd gozongen. Toen het gordijn opging voor het „Sjon- gen fen it Sjongkoar", wachtte het publiek een aardige verrassing: elf damesleden, in de kleurige oud-Friesche kleedcrdracht ge stoken, stelden de bekende elf steden voor. Staande voor de Friesche vlag, liet het Sjongkoar, onder de beproefde leiding van den heer P. de Rook, het schoone vlag- gelied van Jan fen a Geastmar en Halberts- ma door de zaal daveren, daarna „Simmer- joun op it wetter", een stemmingsstukje en een expres voor de gelegenheid gecom poneerd feestlied. Het programma bevatte voor dezen keer geen groot tooneelstukslechts een klein blijspelletje, eenigo voordrachten en on „proetsje". Het blijspelletje werd, evenals met de voordrachten zulks het geval was, verdien stelijk ten tooneele gebracht. Onder applaus der aanwezigen werd bij monde van den voorzitter aan een der medespelendon, mej. De Groot, namens het Sjongkoar een bouquet aangeboden als blijk van erkente lijkheid voor de vele verdiensten, welke zij zich ten opzichte der Vereeniging heeft verworven. "Van de voordrachten viel voorzeker de laatste „Nei Ljouwtermerke" bijzonder in den smaak der aanwezigen. En nu nog het „proetsje". Welnu dan, de heer B. G. Greben hield een prettige, leerrijke causerie over een dor bekendste figuren in do tegenwoordige wereld der Friesche taal- en scbriftenkennis. Hij schet ste ons n.l. den heer C. Wielsma, te Cxouw, als voorzitter van „Frisia" (de zeil vereeniging aldaar), als puntdichter en als vertaler en, het moet gezegd worden, hij deed zulks met piëteit, met kennis van zaken en met talent. „Fier fen hüs" mag zeker nog veel van deu heer Greben verwachten. De feestelijke vergadeing had verder het gewone verloop. Het Selskip mag met groote voldoening op dezen avond terug zien. Ten nadeel© van een schaatsenrijder, die zijn jas op den walkant van den Zoeterwoud- schen Singel had gelegd, is dat kleetlingstuk ontvreemd. In den nacht van Zaterdag op Zondag is door verbreking van een hangslot ingebro ken in do teut van de Leidsche IJsclub. Een paar ni-euwo schaatson cn ccn paar ledcinen riemen worden vertuist. In den zelfden nacht zijn door verbleking van een slot dor buitendeur uit den winkel van De T. aan de Oude Vest ontvreemd een kistjo a 11 ijs-tabletten, vier K.G. Blockers cho colade en andere pakken chocolade. De recher che doet onderzoek. Een 76-jarige vrouw werd vanmorgen op de Doezastraat door een bleekorswagcn aangereden, waardoor zij viel en oen ernsligo beenwonde bekwam. Nadat zij wa3 verbonden in het aardappolenpakhuis van den hoer V., aldaar, werd de vrouw por polilio-braneard naar haar woning ver voord. Afscheid van den gérant vaii ,,'t Fomliol''. Met ingang van l Februari gaat da lieer J. 1'. Klotz, die van 1 Mei 1911 „'1 Post kof"- exploiteerde, dozo zaak verlaten, om do exploitatie van een grootere inrichting do leiding van het cafc-restaurant onder liet Kurhaus, een onderdeel van dit hotel te Scheveniugen -te. aanvaarden. De heer" en mevrouw Klotz hebben zich onder de trouwe bezoekers van ,,'t Post kof" door hun groote voorkomendheid ea bijzondere accuratesse vele vrien len ge maakt. Men waardeerde het zeer, dat deze gérant niets oubeproefd liet en geen kosten spaarde om liet den bezoekers naar den zin te maken. Gaarne had men dit. echtpaar in do zaak gehouden, doch nu het eenmaal vaststond, dat zij -zouden heengaan, wilde m -r. hen niet met.stille trom laten vertrekken Er vormdq zich dezer dagen een com missie, dio iiiet andere bezoekers voeling hield en, door ruime bijdragen- daartoe, in staat- gesteld, het echtpaar Klotz gister avond een aangename verrassing bereidde. Het gezelschap Carels, uit Amsterdam, werkte met de bekende Posthof-kapel, samen het den bezoekers, die de zaal tot in alle hoeken vulden, aangenaam te ma ken, en oogstte veel bijval. Te halftien verscheen de heer Carels weer op het tooneel, ditmaal, zooals hij zeide, niet als artist, maar als mensch cn verzocht het echtpaar Klotz mede op het podium te komen, dat, toen het aan dit verzoek voldeed, met luid applaus werd begroet. Onder een hartelijke toespraak, waarin spr. deed uitkomen, dab do heer Klotz een jóngen van Jan de Wit was, wat in artisten- taal wil zeggen, dat hij voor zijn zaak staat en een eerlijk concurrent is tevens, bood hij eerst mevrouw Klotz, namens vela trouwe vrienden en vriendinnen uit de be zoekors, een gouden armband in étui waarbij nog een dito medaille met inscrip tie zal worden toegevoegd aan, vergezeld van een bouquet, en aan den heer Klotz een gouden horlogë, met in scriptie, waarbij een lange lijst van namen, vermeldende de personen, die tot dit ge schenk hebben bijgedragen, en aan welfcer hoofd een goed-geteekende afbeelding van ,,'t Posthof". De heer Carels herinnerde er daarbij aan, hoe de heer Klotz ook tegenover hen nimmer stond als patroon, maar steeds als vriend, hen behandelde als mensch. Hij wenschte den heer Klotz en zijn echtgenoote in hun verdere loopbaan alles goeds toe. Een hartelijk en her haald „Lang zal hij loven!" klonk luide door de zaal, waarna de heer Klotz mede namens zijn echtgenoote voor de aangena/- me attentie dankte. Deze avond was doof zijn vrienden en bezoekers hem tot een onvergetelijke gemaakt en hij hoopte, dat zijn opvolger de heer De Boer in de zelfde gunst van het publiek mocht deelen. Verder dankte hij in het bijzonder nog da commissie, den heer en mevrouw Carels en do Posthof-kapel, die met hen hadden samengewerkt om de avonden zoo aange naam en gezellig mogelijk te maken en riep allen een hartelijk vaarwel en zoo mo gelijk een tot weerziens toe. Het publiek applaudisseerde nogmaals luide en warm en daarmede was de plech tigheid :a.fgeloopen. Nu kwamen de arbisten weer aan Het woord. Cousaltntie-tnrean voor Alcoholisten. Door de afd. Leiden van den "Volksbond tegen Drankmisbruik werd geruimen tijd ge leden een medisch Consultatie-bureau opge richt voor alcoholisten, dat onder leiding staat, van dr A. H. Oort, ds. H. E. Knappert cu mr. P. E. Briét en zijn zittingen heeft in een der lokalen van het voormalig Caecilia- Gasthuis. Ongerekend 25 gevallen, waarbij anderen dan de alcoholist zelf om raad vroegen, kreeg liet Bureau reeds een even groot aantal drankzuchtigen onmiddellijk onder behande ling, van wie enkelen van hun kwaal gene zen mogen geacht worden. Al heeft dus het Bureau niet tevergeefs gearbeid, het kan niet ontkend worden, dat, het getal bezoe kers in aanmerking genomen, de vele drank zuchtigen, ook in-Leiden en Omstreken, te gering is. En dat is jammer. Immers, redding van den drinker is het doel van het bureau: hij wordt geneeskundig onderzooht en zooveel mogelijk lange den weg der overreding wordt getracht zijn wil te sterken. Bij dezen steun kunnen de leden der alhier opgerichte Loge van Onafhankelijke Neutrale Tempelieren en andere Vereen:gingen tot Drankbestrij-1 ding groote diensten bewijzen en zij zullen, door cle drinkers op te nemen in hun kring, veel tot hun redding bijdragen. Maar bovenal moet het Bureau, beter nog dan tot op dit oogenblik, gekend worden en daarom is het goed, dat allen, die met dranlo zuchtigen in aanraking komen, de aandacht op dit Bureau vestigen en zorgen, dat. de ongelukkigen in deze veilige haven worden binnengebracht.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1