N°. 16533. Zaterdao- 17 «Januari. Derde JBlad. A0. 1914. Brieven van een Leidenaar. Buitenlandseh Overzicht. Tweede Kamer. üit de Omstrsksii. CCCCLXVI. Met meor dan gewone belangstelling heeft de burgerij het voorstel van B. en >Ys. om tot aankoop van ruim 19 H.A. wei land achter het Raamland over te gaan, ontvangen, als ik de meeningen, welke men er voor had, goed heb beluisterd, dan heeft de Gemeenteraad in den geest van de groote meerderheid der gemeentenaren gehandeld door hét voorstel af te stem men. Niet, dat mon het in het algemeen niet inziet, dat het goed is, dat de gemeen te grond bezit in den omtrek der bebouw de kom, of dat men het onwenschelijk aou achten, dat de gemeente dit bepaalde terrein zou bezetten, maar men had tegen den hoogen prijs van ƒ8000 per H. A. be swaar. De Raad, voorgelicht door de buiten staanders, waaronder er zijn, die. met do grondprijzen uitnemend op de hoogte zijn, is ook tot het inzicht gekomen, dat men tegen zulken prijs niet aan grondbedrijf mag doen. Men lieeft indertijd ook ongeveer dezen prijs betaald voor de terreinen aan de westzijde van liet Station en den zuidkant Tan den Rijnsburgerweg, doch dab was een geheel ander geval. Voor dien grond had men bijna onmiddellijk een bestem ming. Men weet, dat onder het Ministerie Kuyper het plan bestond de Rijksverze keringsbank van Amsterdam te verplaat sen naai* een kleinere stad, dicht bij Den Haag en de toenmalige burgemeester, mr. De Ridder, was vrijstellig van meening, dat Leiden daarvoor in aanmerking zou komen. Dat is toen mis geloopen, doch ook met die mogelijkheid voor oogen, was aan koop van deze terreinen wenschelijk, want er hingen toen al plannen voor den bouw van een nieuw Ziekenhuis m de lucht, die, dit was met wiskundige zekorheid te voor zien, binnen niet te langen tijd werkelijk heid zpuden worden. Do gemeente moest dezen grond hebben. Ware dit met het weiland van den heer Voorsluit ook het geval geweest, dan had men dien zuren appel moeten doorbijten Maar aan de stichting van nieuwe Rijks gebouwen is, als straks heb oude Zieken huis is ingericht tot Ethnographiscli Mu seum, in de naaste toekomst niet te den ken, en mocht er onverwacht aan een terrein behoefte komen, dan hebben wij nog altijd het Raamland, dat in de eer- 8te tien jaren nog niet is vol gebouwd. Zeker, daarna zal successievelijk het be doelde weiland aan de beurt kunnen ko men voor bouwterreinmaar het is vol strekt niet noodig, dat do gemeente het zelve exploiteert. Kwam het land onder den hamer, of wilde de eigenaar het voor een prijs, zoo- als ongeveer weiland van deze kwaliteit gewoonlijk verkocht wordt, van de hand doen, dan kan de gemeente het gerust koopen. Doch op hoop van zegeii jaarlijks de gemeentekas te bezwaren met een rente verlies van ƒ4200 voor ik weet niet hoe lang, dat zou wezen het voeren van ver keerde grondpolitiek. Er schijnt zich, op welke wijze zal ik nu maar in het midden laten, zoo langza merhand een legende te hebben gevormd, dat de gemeente allen grond in den om- hek moet en wil hebben. De eigenaren komen daardoor onder suggestie en vooral als hun dan op een beetje geheimzinnige wijze over den prijs wordt gepolst, dan vragen zij erorm veel gelcT. B. en We. heb ben ditmaal ook niet aan dio'^Sugg'estie kunnen ontkomen on wie' weet of-do- meer derheid van den Raad ook ni-et onder in vloed was geraakt, indien niet het nuchtere verstand van de buitenstaanders zich krach tig tegen dezen vorm van grondaankoop had gekant. Het lijkt mij toe, dat de gemeento in zulke gevallen ook maar beter doet, recht op het doel af te gaan en openlijk met de betrokken eigenaai'9 onderhandelt. Een ge heim van meer dan dertig Raadsleden en misschien even zooveel ambtenaren blijft bezwaarlijk een geheim. Ik geloof niet, dat men mij zal tegenspreken, wanneer ik zeg, dat de heer Voorsluis, vóór dat iemand namens dc gemeente zich tot hem wendde, al lang wist, dat men op zijn land een oogje had geslagen, en dat dit hem als een goed koopman er toe bracht, do streng stijf te honden. Hij heeft nu ingezien, dat het niet gaat en dat, wanneer hij tegen behoorlijken prijs zijn bezit van de hand wil doen, hij zich dan bij de gemeente kan vervoegen, en andere eigenaren van gronden uiogen zich dit ook voor gezegd houden. Het laatste Raadsbesluit heeft geleerd, dat de Gemeenteraad van Leiden wel aan grondpolitiek wil doen, maar alleen op sen wijze, zooals een vermogend particulier het zou willen, n.l. dat de exploitatie niet- °P een schadepost uitloopt en de kwade kansen niet alleen voor deu kooper blijven. Ik meen hiermede van dit onderwerp to kunnen afstappen en houd dan nog juist wat ruimte over om een en ander medo te deel en van dc bouwplannen van het nieuwe Ziekenhuis, waarvan ik de situatie- kaarten heb gezien, op de gemeente-secre tarie. Het schijnt nu met do uitvoering dier plannen ernst te zullen worden. Voor een ^viertal perceelen iü den Pesthuisp'older nabij do Rijks-werkinrichting, die indertijd niet door aankoop ia het bezit van het 'Jk of de gemeente konden komen, is ont eigening aangevraagd. Dat zal een reuzen complex van gebou wen worden. Hefc heele terrein ten Oosten van het station van het Holl. Spoor tot aan de Poelwetering, zal er mee worden gevuld. Het dichtst bij het station-emplacement komen te staan de machine- en administra tie-gebouwen, zoodat de klinieken van den rook en het geraas van het spoor weinig of geen last zullen krijgen. i'aviljoensgewijs worden dan gebouwd een drietal gebouwen voor interne klinie ken en verder, eveneens geheel op zich zelf staande inrichtingen voor klinieken oogheelkunde, kinderziekten, dematologie en otologie. Het spreekt van zelf, dat deze gebouwen uitwendig zoowel als inwendig naar de eischen des tijds zullen worden in gericht, zoodat wij daar een prachtinricb- ting zullen krijgen, die dat deel der stad weder een geheel ander en mooier aanzien zal geven. Zooals de burgemeester in zijn nieuw jaarsrede heeft doen uitkomen, zal dit jaar met den bouw een aanvang worden ge maakt, zoodat er in de grond- en bouwvak- bedrijven dezen zomer zeker in Leiden wel geen werkloosheid zal heerschen en het aan levendigheid in dat gedeelte niet zal ont breken. Do nieuwe hertog van Brunswijk brengt aan Berlijn zijn eerste officieele bezoek. Hij gaat na niet naar zijn schoon ouders, maar naar den keizer en dé keizerin van het Duitsche Rijk, waarvan zijn her togdom een deel uitmaakt. Over de ont vangst meldde gisteren een telegram reeds iets, maar toch moeten we er nog iet-s aan toevoegen dat ongetwijfeld de al- gemeene belangstelling zal hebben. Met weet dat indertijd, bij de troonsbe stijging van Ernst August de kroonprins een gansch andere meening was toegedaan dan zijn vader en den Rijkskanselier. Dat heeft nogal wrijving gegeven, vant Wil helm Jr. was er tegen om zijn zwager op den Brunswijkschen troon te zetten. Deze ontmoeting genoot daardoor voor al belangstelling dat de. keizer met zijn zoons tegenwoordig zou zijn. Do ontmoe ting tusschen den hertog en den kroon prins was zeer hartelijk. En ook op het paleis moet het samentreffen met den kroonprins allerhartelijkst zijn geweest. Dat is dus meegevallen. Het scherpe mee- ningsverschil heeft dus waarschijnlijk geen aanleiding tot verwijdering gegeven. De hertogin, 's keizers dochter, is niet meegegaan naar Berlijn, in verband met haar gezondheidstoestand. Berlijn is verontrust door de geruchten van een Rijkskanselierscrisis. De ,,Voss. Ztg." kwam gisteren met de raede- deeling dat in ernstige diplomatieke krin gen beslist verteld wordt dat Yon Beth mann Hollweg een verzoek om ontslag heeft ingediend. Met hem zouden Yon Jagow, de staats secretaris van buitenlandsche zaken, en dr. Zimmermann, de onderstaatssecretaris, den staatsdienst verlaten. Als opvolger van Yon Betkmann Hollweg zou Yon Tirpitz, de staatssecretaris van marine, als opvolger van Von Jagow dr, Solf, de staatssecretaris van koloniën, optreden. ,,Er wordt aan toegevoegd, dat Von Bethmann Hollweg als opvolger van graaf Wedel stadhouder van Elzas-Lotharingen zou worden. Deze geruchten worden van een zijde, die zich herhaaldelijk als zoo betrouwbaar en zoo degelijk bewezen heeft medegedeeld, dat wij ons verplicht voelen er melding van te maken zonder voor de juistheid te kunnen instaan." Al dus de ,,Voss. Ztg." De Deutsche Cour." bevestigt dat Von Jagow en Zimmerman zullen heengaan. Zij zouden hiertoe gekomen zijn, omdat zij bij. de besprekingen over de militaire zen'ding naar Turkije en bij de onderhandelingen met Engeland, clie zij krachtig in het be lang van Duitschland gevoerd hebben, op allerlei bezwaren en moeilijkheden ge stuit zijn, die liun door bepaalde perso nen in den weg zijn gelegd. Hiermede doelt het blad klaarblijkelijk op Von Bethmann "Hollweg. Ook dit blad noemt als opvolger van Yon Jagow dr. Solf. Yan dr. Solf vertelt het blad, dat hij eigenlijk de schrijver is van het boek Duitsche wereldpolitiek en geen oor log". Hij zou het samen met Pleehn, den ver tegenwoordiger van Wolff's telegraafbu reau in Londen, uitgegeven hebben. Zijn Engelschgezinde houding zou den door slag gegeven hebben, dat hij als opvolger van Yon Jagow in aanmerking komt. Verder doelt het blad nog medo, dat men van het bezoek van graaf Wedel te Berlijn buitengewoon belangrijke gevol gen verwachten kan. Tegenspraak op deze belichten is niet uitgebleven. De Berlijnsche correspondent van do ,,Köln. Ztg." ontkent, ten stellig ste dat een der hoeren aan aftreden denkt. Het bericht, dat de prins Yon Wied van den Albaneeschen troon had afgezien, is onjuist geweest. Tenminste er komen nu weer berichten, ook uit Albanië, van de aanstaande troonsbestijging. Zoo wordt uit Durazzo gemeld, dat de prins na zijn aankomst tot erfelijk koning zal worden uitgeroepen. Wel is het zeker, dat do inkomst geen blijde zal zijn. Het is goed geoordeeld, dat hij door twee Italiaansche bataljons zal worden vergezeld. Naar de ,,Tagl. Rundsch." verneemt, heeft de Duitsche keizer in een onderhoud met den prins Yon Wied, dezen ,,het Albaneesche avontuur" ten sterkste afge raden. Ook tegenover anderen heeft de keizer zich niet bijzonder opgewekt uitge laten over de vooruitzichten van den prins in Albanië. Do prins en diens gemalin zijn zeer optimistisch gestemd ten opzichte der hervormingsplannen in Albanic. In toonaangevende kringen ziet men de toekomst van het vorstenpaar niet zeer rooskleurig in. De tijding dat Ismael Kemal bey als pre sident van de voorloopige regeering heen gaat, wordt thans tegengesproken. De Grieken moeben een drietal plaatsen, Kolonia, Woskopeia en Koritsa, hebben ontruimd. Over heb Turksche avontuur in Albanië meldt de ,,Alb. Corr." uit. Walona? Het onderzoek van den krijgsraad, onder voorzitterschap van don Nederlandschen ko lonel Dc Veer, heeft uitgemaakt ;dat het complot, hetwelk majoor Bekir bey. ten uit voer heeft trachten te leggen, van Turk sche zijde op touw is gezet. Do ontcijfering van de stukken, die Bekir bey bij zich had, en waartoe men overging na kennisneming van een eveneens in beslag genomen brief wisseling, heeft den krijgsraad alle draden van de samenzwering aangewezen. Men heeft telegrammen in beslag genomen, die Bekir boy en Izzet pasja hebben gewisseld. Daarin is sprake van de overkomst van lzzet pasja naar Albanië. E n ander tele gram gaat over de onverwijide uitzending van Turksche soldaten. Voorts vond men bij Bekir bey een ontwerp telegram aan cle Porte over een samenkomst van Izzet pasja met Ismael Kemal bey, den voorzitter van de voorloopigo Albaneesclie regeering. On der de in beslag genomen papieren is ook een brief van zekeren Husli bey uit Kon- stantinopel, die daarin bijzonderheden meldt, over do naar Albanië gezonden of ficieren eh soldaten en over do plannen tot vorming van benden aldaar. In dezen brief wordt ook gesproken over samen werking van de Noordelijke en de Zuidelij ke Albaneezen ten gunste van Izzet pasja. Ook is nog gebleken, dat Bekir bey eenige malen een onderhoud met den Turkschen consul te Brindisi heeft gehad. Uit Z u i d-A f r i k a komen omtrent cle staking -de"volgende berichten Te JcKannesburg heeft de politie een in val gedaan in het hoofdkwartier der arbei derspartij, waar juist die afgevaardigden der letterzettersvereenigihgen vergaderden. Alle 62 afgevaardigden zijn gevangen geno men, wegens sohending der wet op den staat van beleg, die vergaderingen zonder verlof van de overheid verbiedt. Uit Kaapstad wordt gemeld, dat-, hoewel de beriohten uit verschillende plaatsen ge wagen van een geleidelijk verloop der sta king, de krijgswet van kracht blijft en de regeering zo handhaven zal tot de normale toestand is herseld. Uit Durban, Braamfontein en Pretoria wordt de gevangenneming van nog meer leiders der staking gemeld. In de mijnen op den Rand wordt nagenoeg niet gestaakt. In de meeste mijnen gaat het werk zijn gewonen gang. Te Pretoria is alles rustig. De stakers heb ben het werk nog niet hervat, maar velen moeten naar het eind van den staking ver langen. In andere plaatsen hervat het stakend spoorwegpersoneel gaandeweg den arbeid, voegt men hieraan toe. KORTE BERICHTEN. Pruisen heeft met een consortium een lecning aangegaan van 400 millioen mark tegen vier percent rente» Elk jaar wordt 25 millioen afbetaald. Briand formeert in Frankrijk een nieuwe partij, Fédération des Gauches ge- heeten. Hij zelf is voorzitter van de com missie van bestuur. Onder-voorzitters zijn o.m. Barthou, Millerand en Poirier. De spoorwegstaking in Portugal heeft geleid tot verschillende gewelddaden. To Lissabon zijn de telefoon- ejn telegraafdra den doorgesneden, evenzoo te Alcandra en Caldas da Rainlia. Troepen zijn naar de stations gezonden ter handhaving van de orde. Twee naar Saloniki gevluchte Turk sche marineofficieren, Resja-d en Said, heb ben aan een journalist meegedeeld, dat 't lijk van het Jong-Turksche comité eerlang uit zal zijn. Zij verwachten dan een libe rale regeering, dio aansluiting aan Grie kenland zal zoeken. Volgens oen offioieuse mede- deeling is het nieuwe Roemeensche kabinet als volgt samengesteld: minister president en minister van oorlog: Bratiano; financiënCostinescubuitenlandsche za ken: Porumbaru; binnenlandscho zaken: Mortsun; landbouw: Oonstantinescu; open baar onderwijs: Duca; handel: Radofitsh; justitie: Antonescu on openbare werken: Anghelescu. Het kabinet legt morgen den eed af. President Wilson heeft eindelijk zijn eerste groote receptie gehouden, waaraan diplomaten, autoriteiten en een menigte notabelen deelnamen. Er waren twee duizend gasten. Een telegram uit Mexico meldt, dat volgens een uit het paleis afkomstig be richt Hucrta heden het decreet zal uit vaardigen, waarbij voor do gevraagde lee- ningen toestemming wordt gegeven. Een Engelreine onderzeeër vergaan. Weer is de Engelsche marine door een treurige ramp getroffen. De onderzee boot ,,A 7" is bij Plymouth gezonken tij dens een oefening met andere onderzee booten in de zes mijl van Plymouth gele gen Cawsand baai. Nadat enkele bewe gingen waren uitgevoerd, bemerkte men dat de ,,A 7" verdwenen was Aan boord bevinden zich twaalf man en een luite nant. Uit Plymouth is hulp gevraagd. Reddingsbooten spoeden zich naar de plaats van de ramp Ofschoon vanmiddag om vijf uren de opvarenden nog teekenen van leven ga ven, heeft men wreinig hoop ze te kunnen redden. Tot 's avonds acht uur zijn de pogingen om de ,,A 7" tc lichten mislukt. Ofschoon men in officeele kringen verzekert, dat de bemanning van dit type onderzeebooten twaalf uren onder water in leven kan blij ven, heeft men toch alle hoop op redding opgegeven. Om negen uren wercl het reddingswerk gestaakt.het zou niet voor hedenochtend hervat wrorden. Toen duikers voor de eer ste maal naar beneden waren gegaan en op clen wand van de boot tikten, kregen zij antwoord van clo bemanning, maar dc tweede maal, om zes uur, niet meer. Men vermoedt dat een gebrek aan de pompen, die do vergaarbakken met water moeten leegpompen de ramp heeft veroorzaakt. Dit is de vijfde onderzeeboot van de En gelsche vloot, die vergaat. Het eerste vaartuig van dien aard verging 18 Maart 1904. Het was clo ,,A 1" die bij Tho Needles met clc „Berwich Castle" in aan varing kwam. Elf man verdronken hier- bij. Veertien van de achttien opvarenden verdronken bij het zinken van de „H VIII" bij Plymouth op 8 Juni 1905 en toen 15 Juli 1909 cle ,,C XI" verging bij een aan varing met de pakketboot „Eddystone" bij Cromes werden van cle zestien opva renden slechts drie gered. Nog verloor Engeland do ,yA III" door een aanvaring met de Hazard", het schip clat- tob geleide diende, bij Bonchurch Toen waren er veertien dooden. In het geheel zijn het dus vijf booten met G6 dooden. Alleen Frankrijk overtreft het in het aantal slachtoffers. Het ver loor vier schepen, ,,Fardafet", ,,Luten", „Plwoiosa" en ,,Yondómiaire", met 75 Dë „Voltarno-rainp.'' Het te Londen gevoerde onderzoek no pens do lamp van de ,,Volturno" heeft uitgemaakt, dat het verlaten van het schip het gevolg is geweest van den brand iu de lading en dab noch gozagvoerder, noch of ficieren eenige blaam kan treffen. De vwlkaasische uitbarsting in Japau. Volgens do laatste opgaven zijn er bij clc ramp slechts G00 meoischen omgekomen. Al le huizen aan den oever van cle Ka-go-Sji- mabaai, ten getale van 30,000 zijn bescha digd. Uit het noorden worden groote hoe veelheden levensmiddelen gezonden. De heftigheid der aardschokken vermin dert. Het gevaar schijnt geweken. Yergadoring van gisteren. Bij do voortgezette behandeliug van do bogrooting van Suriname voor 1914 sloot cle heer Yan Doorn zich aan bij cle z. i. zeer opbouwende critiok van den heer Kleerekooper en gaf hij den Minister in ernstige overweging in de aangegeven rich ting werkzaam te zijn. Spr. acht het eigen lijk een schande voor Nederland dat liet zulk een uitgestrekte kolonie heeft, die een voor werp van bespotting is geworden. Dringend acht ook spr. rechtstreeks ingrijpen om ver- beteriug t-o brengen noodzakelijk, en spr. kcr hoopt, dat cle nieuwe Minister van Koloniën den verkeerden weg van den vori- gen niet volge. In dit verband wees spr. op het verderfelijke voor cle kolonio van de politiek in zake de bacovencultuur. Hij be handelde vevvolgens eenige speciale grens kwesties. Na do pauze betoogde cle heer F o e. k, dat. hij hot betreurt, dat men hier te lande zulk een ongunstig oordeel velt over Suri name,eensdeels omdat dit ondankbaar is je gens een bevolking, van welke wij toch veel getrokken hebben in don loop der jaren, en anderdeels omdat het ongunstige oor dcel naar spr.'s overtuiging ongegrond is. Wanneer heb opperbestuur een good beloicl voert en als ook Nederlandsch kapitaal beschikbaar wordt gesteld, is liet aan geen twijfel onderhevig, dat Suriname tob bloei kan worden gebracht. Wel is waar heeft Nederland er vaak op onbekrompen wijzo geholpen, maar nu niet- precies op de juiste wijzo. Wil men de Kolonie effectief helpen, dan moeben Nedcrlandsohe fondsen beschik baar worden gesteld, die echter niet moe ten teruggetrokken worden nis hefc doel, waarvoor ze gegeven wordenuitvoering van maatregelen en werken, die tot den op bloei kunnen medewerkou, toe een «uva an ke! ijk financieel wanoütxes loidt Halver wege hier le biijvr-n sta-arn ia veoierloiijk. In de tweede plaats behoort hot opperbe^ Stuur er voor te zorgen, dat de Gouverneur van Suriname omringd worde door eenjge zeor bekwame hoofdambtenaren, op wie hij bouwen en vertrouwen kan. In verband met het vorenstaande besprak spr. uitvoerig de zaak der bncovencuk.uur, welker mislukking hij uitsluitend toeschreef aa de krallotenziokte en wel aan enkele* hier en daar gemaakte fouten. De Minister behoort- zoo spoedig mogelijk te oontraotee- ren tot 't verkrijgen van 'n va^t© scheep»^ge legenheid voor don uitvoer van het product. Zelfs al zou het meer kosten dan aanvanke lijk geraamd is. Spr. behandelde daarna de to volgen fi- uancieelo politiok in de Kolome en omtoog- de verder nog, dat z. i. de OQoa.Mgena.nio zaken, welko in Suriname beroering wek ken en waarop spr. thans met dieper zal ingaan, het gevolg zijn van hefc niet geiuk- kige optreden van den adviseur, die thans naast den Gouverneur staat. Ook drong spreker aan op spoedige uitvoering van een nieuwe strafwetgeving voor dc Kolonie De heer Scheurer sloot zich aan bij het betoog-Fock, dat de Gouverneur om ringd moet worden met een uitverkoren staf van ambtenaren, en besprak daarna de baco- vencultuur, waarbij hij het beleid van ex- Minister De Waal Malefijt verdedigt, wien geen verwijt treft. De heer Van Vu.u ren drong aan op wijziging van het begrootingsreoht, waar voor wijziging van het. Regeeringsregleni©nt noodig is. Verder dringt hij aan op apo«c! bij de bestudeering van het rapport dm- Suriname-com/missie en op spoedige opJoo- sin-g van de versohepingskwestie inzake da bacovencultuur. De heer Van Vojlenhoveu verde digde het advies der Surinarne-commissio omtrent de bacovencultuur, dat onder de gegeven omstandigheden niet anders dnji ongunstig kon luiden. Of men van het ad- vies een juist en goed. gebruik heeft ge maakt, liet spr. in het midden. Hij betoog de vender, dat het allereerst noodige, ooi tot wederopbloei van Surinam© t-e komen, is, heb steunen en cïoen opleven van land bouw, nijverheid en handel der kolomen. Spr. sloot zich voorts aan bij het- betoog van den heer Eook, dat. Suriname zeer goed tot blo-ei is te brengen indien men maar zorgt voor kapitaal en organisatie en een goede creclietverleening in d'ie Kolonie. Heb gaat niet aan te zeggen, dat er van Surina me toch niets te maken zou zijn, omdat da bevolking te lui is om aan te pakken. Do planters inoet men in dit opzicht uitschake len. Spr. betreurde, dat de Kamer vroeger heeft verworpen het wetsontwerp tot op luchting eenér Cultuurbank. Er is eeu lichtpunt iu de zaak der bacoven gekomen, doordien te Rotterdam een afzetmarkt voor het artikel is gevonden, en het zal van de Regeering afhangen om daar een blijvende markt van te maken. D'e heer Bos constateerde, dat, als men de tegenwoordige toestanden in Suriname aanschouwt, het reeds vóór jaren uitge bracht en van alle zijden gccritiseerde rap port der Suriname-eommissie den toets der critiek teu volle kan doorstaan, want lieden is bewaarheid door verschillende sprekers de- grondtoon van dat rapport, n.l. do hoofd fout voor den achteruitgang der Kolonie ligt m de bevolking zelve. En zeer terecht heeft de heer Kleerekoper den vinger op de wondeplek gelegd door te betoogen, clat de Surinaamsche bevolking leeft als een parasiet ten koste van Nederland. Ook spr. zette in verband hiermede uiteen, clat naar doeltreffende, middelen moet worden gezocht om de Kolonie, uit haar toestand van verval op te heffen. Men moet zich door tegenslag niet laten weerhouden, om ook in Suriname kapitaal naar voren te brengen. Hij adviseerde den Minister, dc Suri naamsche aangelegenheden, na behoorlijke studie, krachtig aan te pakken, maar te vens krachtig door te zetten, en onbekrom pen. De vergadering werd verdaagd tot Dins dagmorgen. H AARLEMMERMEER. G euu e ©u t e r n a d Voorzitter: burgemeester Slob. Na d© opening nam de Yoorz. het woord om den leden geluk Le wenscheu met hun hier weder aanwezig zijn. Gememoreerd werden hierop door spr. d<* mut-atdën ia bat college, de algemcene toe-" stand detr gemeente, den loop der bevol king en wat er in 1913 wvsrd veritiohti Spr. eindigde niet een opwekkend woord tot den Raad om ook in 1914 voort Ld vare®. De héér 't Hooft, dankte als nestor dep raadsleden en wenwlile den oorz. niet zij a gezin alles goeds- Do Raad appbiudisseoïde» De heer Los bleok wegéns ziekte afwezig 1© zijn. Gelezen ward hot jaarverslag tier commie- sic Lot. wering van schoolwcrrr>n, waarin,' medegedeeld word, dat het onjcnxviloofde ver zuim, hoewel vérnrindsróodo, nog steeds té hoog was. Medog^dc/ld werd, dab cle Ooinra'.ssb. 1 ;1 dcji Minister zal aandringen or. wijziging der leerplichtwet, om to verbidden het v op richten van arbeid vóór, tijdens en uk d<3

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 9