„Ik bsn zeer dankbaar voor het gratis recept. üit de Omstreken. ALPHEN. l>e loop der bevolking dezer gemeente in 1913 is als volgt: Op 1 Jan. 1913 was de stand 3356 mannen, 3167 vrouwen, totaal 6523. Geboren 12-1 mannen, 97 vrouwen, to taal 221gevestigd 447 m., en 432 vr. totaal 879; overleden 46 m. 53 vr. totaal 99vertrok ken 416 m., 421 vr. totaal 837. Stand op 1 Jan. 1914 alzoo 3465 m. en 3222 vr., totaal 6687 inwoners. Er werden 43 huwelijken vol trokken, terwijl 1 echtscheiding werd inge schreven. ALKEMADE. De bevolking dezer gemeente vermeerder de in 1913 door: "Vestiging met M. 70 V. 99, tcz. 169 Geboorten 95 92, 187 Tez. M. 165 V. 191, tez. 356 Zij verminderde door: Vertrek met M. 106 V. 118, tez. £24 Overlijden 25 50, 75 Tez. M. 131 V. 168, tez. 299 M. 31 V. 23, tez, 57 Bevolk, op 1 Jan. 1913 bedroeg M.2500 V.2595, tez.50)5 Bevolk, op 1 Jan. 1914 M.2534 V.2618, tez.5152 HAZERSWOUDE De Christelijke Jongelingsvereeniging „Eere zij God" had andermaal in dezen wintc- het genoegen, in „Salvatori" een spreker te doen optreden en wel ds. J. W. H. Kalkman, pred. te Harmclen, met het onderwerp„Zekerheid". De zaal was goed bezet en het gehoor zeer aandachtig. Do spreker knoopte zijn rede vast aan do lezing van den eersten zendbrief van den apostel Paulus en daarvan het tweede hoofdstuk. In den tijd van Paulus, zeide ds Kalkman, bestond er veel zekerheid des geloofs, evenals in den eersten tijd na de „Hervorming". Er was ook een zekerheid ten tijde van de Fransehe revolutie, maar dal was een zekerheid in het ongeloof. In onzen tijd, zoo vervolgde de spreker, be staat die zekerheid weinig, maar integen deel een onzekerheid, blijkende uit de uit roepen of verzuchtingen„Och, mocht ik!" enz. enz. De spreker was verblijd nog C6ns te Ha- zerswoude te mogen optreden, aan welke gemeente hij zoo'dierbare herinneringen had uit den tijd, toen hij meermalen daar mocht spreken. Üit de goede opkomst wat te zien, dat het genoegen wederkeerig was De heer A. van Nes, van Fiijsocrd is tot tijdelijk onderwijzer benoemd aan de Christelijke School op het Dorp Gedurende het jaar 1913 werden aan het hulptelegraafkantoor alhier behandeld 971 telegrammen, waarvan 472 verzonden en 499 ontvangen. HILLEGOM. Door de heeren A. E. von Salicr, van Haarlem, en S. C. Rodrigues, van Amster dam, werd gisteravond in „De Beurs" een openbaar debat gevoerd over de noodzake lijkheid van sociaal-democratie en over de militaire politiek der S.-D. A.-P. De ver gadering was belegd door de „Jong Voor uitstrevende Vrijzinnigen" en door de S.-D. A.-P. afd. Hillegom. De zaal was geheel en al bezet. KATWIJK. De bevolking dezer gemeente is in 1913 vermeerderd door geboorte met 198 m., 193 vr., door vestiging met 214 m., 150 vr. en verminderd door overlijden met 64 m 48 vr., door vertrek met 193 m.139 vr. en bestond op 31 December uit 6029 m., 5693 vr, totaal 11,702 ingezetenen. Het aantal levenloos arngegèvenon bedroeg 16, dat dor voltrokken huwelijken 89. In 1913 zijn aan de gasfabriek aange sloten 76 ponden, een getal, dat sedert het lo. jaar nimmer wer.l bereikt. Op 31 De cern: er waren aangesloten 762 panden met gywonen mrier, 17 gasmotoren en 13 panden inet. munt leiding. Het aantal aansluitingen aan de water leiding bedroeg gedurende 1913 in totaal 49, liet a-,nt ii abonnementen op 31 Decem ber bedroeg 248, dat der op meter aange slotenen 327. Door B. en Ws. dezer gemeente werd Vrijdagmiddag aanbesteed het rijden van vrachten ten dienste der geme.mte Katwijk gedurende het jaar 1914. Hiernaar werd in- gexinx'.vn door: Joh. v. d. Gugteu P.D zn. -ie Katwijk aan den Bijn, als volgt.: f0.30 per kar voor vuilnis, puin enz. en f 0.577* pur kar voor basalt. G rs. J. en W. v. d. Gugten te Kat wijk aan den Rya, als volgt: f0.20 per kar voor vuilnis, puin enz. f 0.45 per kaïr of f 0.68 per Af.3 voor bazalL P. de Vreugd, te Katwijk-aan-Zee, als volgt-: Vervoer van zan 1 in Duinoord f 0 17J/2 graszoden en kolenasoh f 0.25, bagger enz. f 0.30, puin on steen f0.27, alles per kar. Voor 'bastrading, Waakteen f0.95, IJsel- en Bynstéen f0.50 per KAK) zandkcien enz. f 0.25 per kar. Gunning aanpehouGcn. Nog werd aanbesteed het egnlisecron van een bouwterrein 1 ngs de Jan Tooropstraat ie Katwijk aan Zee. Hiervoor waren zeven biljetten ingeko men, n. 1. van D. v. d. Bent f719; A.'v. d. Plas f625.25; Jb. Remmelrwaaï f621; D. Ouwehand Tz. f491; P. Kraaienoord f693; G. Verkevi-or f529; P. de Vreugd Dz. f513. Allen te Katwijk-aan-Zee. Dit werk is gegund aan den laags ten inschrijver I). Ouwehand Tz. KATWIJK AAN DEN RIJN. De afdeeling Katwijk aan den Rijn van het H. B. G. vergaderde gisteravond m het logement „De Roskam". De opkomst der leden was niet schitterend. De voorzit ter, de heer Jac. Wassenaar wcnschte d-cn le den een gunstig jaar, en hoopt dat 't met de tulpen beter mag zijn dan in 1913 toen liet niet rooskleurig was. De penningmees ter, de heer iï. W. Grimbergen brengt het jaarverslag uit, waaruit blijkt dat het le- «iental niet vooruitgaande is. Door den pen ningmeester, den heer Joh. Heemskerk wordt financieel verslag uitgebracht, zijnde een niet noemenswaard batig saldo in kas. De aftredende bestuursleden de heeren H. W. Grimbergen, J. Heemskerk en Jae. Was senaar werden herkozen. Tot afgevaardig de voor de algemeene vergadering op 19 Jan. e.k. te Haarlem te houden, werd be noemd de lieer O. J. die Ridder. Voor de verkiezing van een Voorzitter van het Hoofdbestuur, wegens bedanken van den heer Kruseman, krijgt de afgevaardigde vrij mandaat, evenzoo voor het voorstel Enkhui zen om prijsopgaaf der Veilingen in het Kweekersblad te doen per regel, hoewel de afdeeling met dit voorstel sympathiseert. Besloten wordt zooveel mogelijk propagan da te maken voor het ,,H. B. G.M; ver schillende voordeden voor de leden woraen opgesomd. Vooral de beurs te Hillegom is van groote waarde. Niets meer aan de orde zijnde werd de vergadering door den Voor zitter gesloten, onder dankzegging aan de heeren voor hun tegenwoordigheid. KATWIJK-AAN-ZEE. Bij de Coöperatieve Boerenleenbank is thans op 155 boekjes een bedrag gToot f64,000 aan spaargelden belegd. In do Gemeentezaal werd Vrijdagavond door 't comité „Volkspetitaonnemcnt voor Plaatselijke Ken ze" oen openbare verga Je- ring belegd, waarin als spreker optrad ds. W. H. H. Dijkman, predikant te Rozenburg, die in c n rede do noodzakelijkheid van plaatselijke keuze aantoonde. Debaters ga ven zich niet op,' wel maakten twee aan wezige hoeren gebruik van de gelegenheid tot het stellen, van vragen. De twintigjarige J. Kr. alhier had het ongeluk zoodanig op het ij3 te val len, dat hij een zijner armeu brak. Eon te huip geroepen geneesheer oordeelde overbren ging naar het Acad- Ziekenhuis noodig. L1SSE. In de gisteravond gehouden vergade ring van het „H. B. G." werden als nieuwe leden aangenomen de heeren J Verduijn en J. C. Smakman. Door den secretaris werd verslag uitge bracht over de werkzaamheden der afdeel, in het afgeloopen jaar. Vervolgens werd door den penningmees ter rekening en verantwoording gedaan De gezamenlijke ontvangsten hadden be dragen f 483.63;, en de uitgaven f375.38, zoodat er een batig saldo was van f 114.284. Door de heeren J. P. Hulseoosch en J. Berbee werd de r koning nagezien en in orde bevonden, weshalve de penningmees ter onder dankzegging voor het beheer werd gedechargeerd. Hierna kwam de be schrijvingsbrief voor de 26ste alg. vergade ring in behandeling. In verband m:t punt 6, verkiezing van een voor it ter wegens bedanken van den beer J. H. Kruseman te Warmond, werd besloten den heer L. Koolhoven te Bloe- mendaa! te steunen. In verband met. de punten 7 en 8 werd aan de afgevaardigden vrij mandaat gege ven. Vervolgens was aan de orde het verkiezen van een len secretaris, wegens periodieke aftreding van den heer A. Raaphorst Hz., en de verkiezing van een tweeden voorzit ter /welke functie reeds lang on ezet was. Eerstgenoemde werd bij declamatie als zoo danig herkozen, en als 2e voorzitter werd gekozen ds heer J. Dam en Jz., die zijn benoeming aannam. Ten slotte werd aan het bestuur opgedra gen naar een spreker uit te zien voor het onderwerp; „Wat te doen bij slechte zand gronden?" Daarna werd de vergadering gesloten en ginc men over tot een verloting van 8 kistjes sigaren. Benoemd is bij de dir. bel. met in gang van 1 Febr. de part. klerk van het kantoor alhier de hoer A. Keur tot rijke- klcrh derde kl. ter Dir. Rotterdam (lijdelijk). NOORD WIJK. Gisteravond sprak op uitnoodicing der Chr. Jon gel. Ver. „O. R- i Ch." in dc Ned.- Herv. Kerk te Noordwijk-Binnen dr. J. Lammert© van Bueren, Ned.-Herv. predi kant te Amsterdam, over bet onderwerp: „Machtig orn te bekwamen". Spreker deed rl.it aan de hand van l Kor. 9 8 en verdeelde zijn rede in drie gedach ten; de rijkdom van God, de rijkdom, oie God in ons bereik heeft gesteld, en het ge bruik, dat wij van dien rijkdom te maken hebben. Hoewel men over de opkomst tevreden mocht zijn, had blijkbaar de weersgesteld- heid daarop toch invloed uitgeoefend. NOORDWIJK. In café „Levenslust" van den heer Van Dam vergaderde gisteravond de nog jonge, maar opbloeiende afdeeling Noord- wijk van den „Bond tot bescherming van ■Jen trekhond." Als men de leden zoo hoort praten over „hun hond", dan ontwaart men, dat ze mcoleven met wat vaak genoemd wordt „het paard van den kleinen man". Want, wat voor kleine boertjes de geit is, dat is de hond voor neringdoenden enz., die zich de luxe van een paard niet kun nen veroorloven. Dat neemt niet weg, dat van de afd. Noordwjjk ook wel personen lid zij'n, die niet on'ter genoemde categorie vallen. Het bectaur zal trachten, het leden- lal uit te breiden. Om echter te voorkomen, dat sommigen lid worden, als er een trek- Imndenconcours wordt gehouden, en dan het vuigend jaar weer bedanken, zal men hen, die lid worden in een jaar, waarin zoo'n concours wordt gehouden, voor dit jaar f 1 contributie laten betalen; anders is de con tributie lager. Nadat de voorzitter, de heer A. Caspecrs Pz,. de vergadering geopend had, en den leden een gelukkig jaar 1914 had gewenscht, decide de heer A. Caspers Hzn., mede, dat er vanwege den Bond een maandblad zal worden uitgegeven. Van het Hoofdbestuur was bericht ont vangen, dat in België honden (teven) zul len worden aangekocht voor alle afdeelin- gen, die een goed tehuis eer voor beschik baar kunnen stellen, 't Doel van dezen maat regel, dien van rijkswege gesubsidieerd wordt, is het aanfolcken van goede trekhonden. De gene, bij wicn zoo'n hond gestationncerd wordt, krijgt f 20 vergoeding voor den tijd, dat hij liet leest niet kan laten werken. Do jongen van die hond worden eigendom van de afdeeling. Besloten werd, zoo'n hond te laten komen en dan voorloopig te huis vesten bij den voorzitter., Alsdan kan nog beslist worden, hoo verder te handelen. De rekening en verantwoording van den pen ningmeester sloot met een voordoelig gal do van f 29.85. In de plaats van den heer C. Roodenburg, die bedankt had, werd tot be stuurslid (en secretaris) gekozen de heeri Joh. Zuiderduin. De periodiek .aftredende bestuursleden, de heeren A. Caspers Pz. eu A. Caspers H zn., worden met algemeene stemmen herkozen. Besloten werd, in geval de hond van één der leden lijdt aan een ziekte, dio toekent naar de bekende, cn zeer besmettelijke Sca- biose, de bondskourmeester zal ontboden wor den, om van dezen te vernemen, welke maat regelen er genomen moeten worden. Voorts werd nog medegedeeld, dat de afd. 3 trek honden heeft» die gastationneerd zijn bij de heeren C. Roodenburg. L. J. Zonneveld en Minck. Ingeval nu de hond van één der leden tijdelijk niet in staat is. om te wer ken, dan kan men één dezer 3 honden tij delijk in gebruik krijgen. Daarna werd de vergadering gesloten. De plaatselijke commissie voor het Volkspciilionnemcnt voor Plaatselijke Keuze alhier, heeft als zoodanig vergaderd in „Ons Huis" om te bespreken hoe de actie voor plaatselijke keuzo in elkaar gezet dient t© worden. De leiding was in handen van den hoor B. v. d. Wiel. 1UIJNSBUEG. Ook buiten is een afwisstling in de dagelijksche sleur van zaken meestal zeer welkom en daarom was de aankondiging dat in de zaal van den heer J. Verbreè een bioscoopvoorstelling gegeven zou wor den, voor velen een aangename tijding, 't Is dan ook wel zoo gemakkelijk in eigen plaats te genieten. De Bioscoop Exploitatie „Elite" gaf dan cenige voorstellingende kindervoorstel ling had een propvolle zaalook de avond voorstelling was vrij goed bezocht. De aan wezigen hadden geen berouw van hun komstde komische stukken brachten de lachspieren in beweging; ook de natuur- tafereelen verkregen veel bijval. Het slot stuk vooral gaf uitbundige stof tot vroo- lijkheid. Zeer voldaan waren allen met hetgeen hun was te zien gegeven. RE EU WIJK. In cle buurtschap Sluipwijk, alhier, zakte het 6-jarig zoontje van O. J. door het ijs. Hoewel men er met veel moeite in slaag de het knaapje nog levend op het droge en tot bewustzijn to brengen, is heb toch 's avonds aan do gevolgen van het ongeluk overleden. VALKENBURG. 31 Dec. 19J2 telde de gemeente 362 m. en 3C6 vr., totaal 668. In 1913 werdc-n ge boren 11 m. en 11 vr. en kwamen van elders in 17 m en 19 vr., dus een vermeerdering van 28 m. en 30 vr. Daarentegen overleden 3 m. en 4 vr. en vertrokken 35 m. en 24 vr., alzoo een vermindering van 38 m en 28 vr. Het totaal mannen werd dus 10 minder, dat der vr. 2 meer. Op 31 Dec. j.l. was de stand deriialve 352 m en 303 vr. of totaal GG0„ Er werden 2 levenloos geboren en 8 huwelijken gesloten. VOORHOUT. De „Sts.-Crt." bevat de statuten van de Coöperatieve Spaar- cd Voorschotbank voor Land- en Tuinbouw alhier. VOORSCHOTEN. Voor de Geref. Gem. alhier trad op ds A. Jonkman, van Voorburg, met een rede in liet belang van do Zending onder de Joden. De spreker bepaalde zijn klein, maar aandachtig gehoor bij llom. 11:12. De aid. Voorschoten van de Holl. Maatschappij van Landbouw hield een openbare vergadering. Do voorzitter heette de 42 aanwezigen welkom en wijdde een woord van herinne ring aan wijlen den heer Schoor, die zoo veel belang stelde in alles, wat den land bouw betrof. De huishoudelijke werkzaamheden wer den uitgesteld tot een volgende vergade ring. waarin dc heer Waal zal optreden. De spreker voor dezen avond, de heer J. van Klaveren, van Elburg, hield een lezing over „Practisohe verloskunde bij Paard en .Rund". Na afloop werden enkele vragen ge steld en beantwoord. De voorzitter, dankte clcn spreker voor zijn leerrijke rede en constateerde, dat ieder veehouder met het gehoorde zijn voordeel kan doeö. Een war ai applaus bewees de instem ming der vergadering- Onder de leden werden toen enkele nutligo voorwerpen verloot. WOUBRUGGE. De sociëteit „Onderling Genoegen" alhier vierde gisteren haar 21ste jaarfeest, in het hotel „Guldemond" De zaal was vol, niet alleen van leden met hun huis- genooten, maar ook van vreemdelingen. De Gebroeders Boesnach van Rotterdam waren voor dezen feestavond uitgenoodigd. Beiden heeren komt een woord van welver dienden lof toe, zoo wel om dc voordracht als om den inhoud van hetgeen door hen werd gezongen of gedeclameerd. Zij heb ben getoond werkelijk humoristen te zijn die door nette voordrachten een publiek kunnen amuseeren, het bestuur roept de Gebr. Boesnach dan ook een hartelijk tot weerziens toe. ZOETERWOUDE. Een dochtertje van den heer Klein, alhier is gistermiddag bij de Vrouwenbrug door het ijs in een wak geredendoch werd door haar zusje zóólang vastgehouden, tot de heer Pier van Niekerk, met behulp van iemand uit Leiden, in staat waa haar te redden. GEMENGD NIEUW». Tweekinderenverdronkente Katwijk-aan-Zee. Men schrijft ons uit Katwijk-aan-Zee: Twee meisjes de acht-jarige Rachel Imt- horn en de zevenjarige Leuntje Ouwehand bevonden zich 's middags te halfvijf op het ijs in 't Prins-Hendrik-kanaal, even voor de brug over 't Zanderijtje, waar nog 's middags een motorschuit was doorgevaren, 't Zij, dat ze door 't schemerdonker zijn misleid of clat zo door 't zwakke ijs gezakt zijn (met zeker heid is dit niet te zeggen) plotseling lagen beiden te water. Eenige jongens cke dit be merkten, waarschuwden schipper J. van der Plas, Lzn., die zich in de nabijheid bevond en onmiddellijk alle pogingen aanwend de om redding te verleenen. Do drenkelin gen lagen vijf Meter van den kant en daar 't ijs te zwak was kon v. d. P. er zich niet naar toe begeven. Hij haalde dan ook een haak, zooals op de schuiten wordt gebruikt, waarmee 't hem gelukte Rachel Imthorn op 't droge te halen, hierbij nog geholpen door P. v. d. Oever. Inmiddels had de tien-jarige Huig Ouwehand zijn zusje Leuntje op 't droge gebracht. Onmiddellijk werden nu daar ter plaatse vergce-fsche pogingen aan gewend om de levensgeesten op te wekxen, terwijl inmiddels geneeskundige hulp werd ontboden, waarna de drenkelingetjes ver voerd werden naar hot kantoor van den heer N. Parlevliet. Later werden de lijkjes per brancard naar de ouderlijke woning ver voerd. De smart der ouders laat zich beter gevoe len dan beschrijven. Naar schatting hebben de kinderen tien mi nuten in 't water gelegen. Een woord van lof komt toe aan J. v. d. Plas voor zijn moe dig optreden. Nog zij gemeld, dat de Inspecteur van Po litie reeds anderhalf uur van te voren door de veldwachters de mensoben heeft laten waarschuwen niet op het P .-H. Kanaal tc rijden daar dit ijs onbetrouwbaar was, doch de bedoelde kinderen wareu toen nog in de schooi. Gisterenzoudejeugdigearbei der A Shefrom van den horlogemaker V. alhier per fiets naar zijn werk gaan, tevens met zich aan het rijwiel medevoerende een paar schaatsen/ om na afloop van den ar beid con baantje te leggen. Dit heeft echter niet zoo mogen zijn, in de Voorstraat evon voorbij het Gemeentehuis viel hij te gen de straat en werd hevig bloedend bij den geneeskundigeden heer J. Heuting bin nen gebracht. Het bloed kwam uit neus en ooren en woldra was hij bewusteloosna eerste behandeling werd hij per rijtuig naar zijn woning vervoerd en bracht een zorgelijken middag en avond door, zijn toe stand was niet zonder gevaar. Hedenmorgen was er nog weinig verbe- fcerinn: ten goede to con sta te-eren. H°t ongeluk moot worden toegeschreven aan het feit, dat oen der schaatsen tusschen do spaken van het wiel kwam. §€a£wnj&-aa -Zee. Te IJmuiden kwamen binnen K. W. 173 „Minister Kuypcr" niet 272; K.W. 175 Cornelia met 204K.W. 157 „Do Hoop" met 196K.W. 0 „Devolion met 224; K. W. 142 „J&cob" met 195 K. W. 144 „Wilhemina V" met 272 K. W. 162 „Holland IV" met 227K.W. 115 „Noord zee II" met 323K.W. 152 Agatha Ma ria" met 291 K-W. 137 „Vriendschap met ƒ309; K.W. 15 „Landbouw en Zee vaart I" met 278 K.W. 62 „Herman" met 245 K.W. 17 „Prinses Juliana" met 323K.W. 108 „Huborta Petronolla" met 229; K,.W. 131 „Johanna Maria" met 207K.W. 134 „Katwijk-aan-Zee H" inct ƒ166; K.W. 129 „Hugo en Gretha" met ƒ299; K.W. 58 „Katwijk aan den ItyD 1" root 221K.W. 172 „Jacoba" met 204 K.W. 78 „Katwijk-aan-Zee IV" met "62 K.W. 17 „Noordzee III" met ƒ210; KW. 145 „Katwijk aan den Rijn" met f 172 K.W. 33 „Machiel" met 228 K.W. 7 „D. Meerburg Si.' met 2-38; K.W. '61 „Noord zee IV" 262 K.W. 96 „Willem met ƒ161; K.W. 151 „Vooruit" met- ƒ213; K.W 135 ,Margareth i" met ƒ260; KW. 255 „Ho'land H" mst 199 K W. 14b „Wil- helnina Vil met- ƒ214; K.W. 28 „T'ran- cin.a I" met 193 K.W. 99 „Martina" met 249; K.W. 167 „Nederland IV" met 234K.W. 9 „Fierman Eduard" roet ƒ183; K.W. 64 ..Holland V" met f 868; K.W. 164 „Nederland I" met 224N.W. I „Johanna Jacoba" met" f 178. SPORT. Voetbal. AH© wedstrijden van den Nederl. Voetbal Blond uitgesteld. Do Secretaris-Penningmeester van den Nederlandschen Voetbal-Bond verzoekt ons tor kennis van belanghebbenden to brengen, dat alle voor morgen vastgesteld© N. V.-B.-wedstrijden in verband met het aan houdende vriezende weder zijn uitgesteld. Scha tsuirijdeo. Men meldt uit Davos-Platz, d.d. lö dezer aan de N. £R. Ct. Vandaag kunnen de rijders die zich in Diavos Platz oefenen voor den wedstrijd op 1718 dezer, een klein gedleelte van de baan in gebruik nemen. Ondanks de 50 k 60 werk lieden welke eiken dag op de ijsbaan zijn om do sneeuw daarvan te verwijderen, zal het wel Vrijdagmorgen worden eer de hardrij ders de baan in zijn geheel kunnen rijden. Thans zijn de volgende renners te melden. Hardrijden; Dix, Engeland; Tulp, Hol land1, pseud. O. O. J. de Koning, Holland Th. Bohrer, Oostenrijk; Prochaska, Oosten rijk; Pet-zala, Duitschland; MolancLer, Duitschland; O. Mathiesen, Noorwegen; Frank, Noorwegen. Zoo men ziet zal onze Hollandsche kam pioen zeer weinig in te brengen hebben te gen zulke reusachtige rijders. De heer Bohrer heeft elk jaar 6 maanden gelegenheid tot oefenen en is sinda jaren de schrik der Nooren. De heer Frank is «teede een goeden Noor op korte afstanden en dan nog Dix zal een zware partij zijn voor lange afstanden. Zoo'n zware concurrentie is er in jaren te Davos niet geweest. DECL.A1UES, k 40 Cents per regel. 726 29 ..ER IS NIETS DERGELIJKS VOOR PIJN." „Hot was een gelukkige dag voor mij toen ik in de courant h t gratis xecept zag, aafc Mevr. Jansen genas. Indertijd leed ik aan Influenza en pijn jn alle ledematen. Een dokter zei het waren zenuwpijnen, terwijl rij mij in het ziekenhuis vertelden, dat het Neuritis was. Medicijnen gebruiken vond ik een kwelling en deden mijn hart aan. Ik had het recept nog denzelfden nacht ingenomen en toon ik 's morgens opstond, was mijn kou verdwenen en mijn hart normaal ofschoon ik overdag wat pijn had, heb ik sedert dien tijd er geen last meer van. Ik gaf het mijn kameraad, die mij later vertelde, dat hij van Rheumatiok en Lumbago volkomen bevrijd is. Het recept was als volgt„Ga naar do dichtst bijzijn de apotheek en koop 60 Grein Kephaldol in don vorm van tnbetten. Neem dadelijk 2 tabletten en dan elk uur óón tot do pijn verdwenen is. Ik nam er 3 vóór het naar bed gaan en mijn kou was onder drukt". S3. Hl. de Koningin to Leeuwarden» Gistermorgen te 8.32 vertrok H. M. de Koningin per specialcn Staatsspoortrein met dames en heeren van haar gevolg uit Den Haag naar Leeuwarden om daar de hard rijderij van mannen en vrouwen bij te wo nen. Precies op tijd aangekomen werd H. M. daar ontvangen door den Commissaris der Koningin in Friesland, mr. P. A. V. baron van Hannxma thoe Slooten, waarop zij zich naar diens woning begaf om te dejeu- neoren. Onderweg werd onze Koningin hartelijk toegejuicht door een groote menschenmassa. Niet alleen heel Leeuwarden was op de been, maar ook een groot aantal lieden van buiten waren naar d-e stad gekomen op de tijding dat H. M. naar Leeuwarden zou komen om eon oud-Friesoh volksfeest bij te wonen. Tegen 2 uur begaf H. M. rich naar de ijsbaan in de BI eek er straat. De wedstrijd werd een oogenblik gestaakt. De directeu ren, gekleed in jekker en korte broek eu hoo- gen hoed wachtten H. M. op. Onder da^ verende toejuichingen der Friezen nam de Koningin plaats op een voor de directie tent opgerichte tribune, vanwaar H. M. een mooi uitricht had op de wedstrijd-baan. De stafmuziek van 't 9de speelde het volkslied. Nadat aan H. M. de stand van den wed strijd was medegedeeld, werd deze voort gezet^ Aan de hardrijderij werd door 13 paren, allen in Friesch kostuum, deelgenomen. Wegens onvoldoende draagkracht van het ijs zijn ter voorkoming van ongelukken al leen de damies-leden en lrindo ren op de ijs baan toegelaten, de overigen bewegen zich op het verhoogd terrein rondom de baan. Al spoedig verliet H. M. do estrade en hoewel het na kraakte en boog en bij eiken stap water op het ijs kwam, gaat zij tot aan de touwen die de wedstrijdbaan afsluiten, en nadat daar een plank en een kleedje ge legd zijn, volgt zij nu van zeer dichtbij met veel belangstelling den wedstrijd. Inzonder heid trok haar aandacht het eigenaardige van de door de Friezm gevolgde wijzo van hardrijden. Goed weder, maar geen vorst Do uitslag van den wedstrijd is als voigu: 1. Jacob Fab er en Anna "Visser, te ïxem- pens; 2. C. Dijkstra, te Lemmer, en Wieta- ke Engelsma te Beets; 3 K. Veldstra t© Oudkerk, en G. Brouwer te Bergoimr De eerste gralificutie werd gewonnen door H. en Anna Gastelein te Vv'arga, de tweede gratificatie door L.. Dijkstra t© Lemmer, en G-eortj e Engelama, te Bccts Wijbren en Repke Foklcema, te Hardergar rijp, en P. en F. de Vries, te Roodkerk. Het ging om prijzen van f 80, f 40, f 20, twee gratificaties van f 10 en vier van f 5, en bovendien om koninklijke prijzen, en wel voor de eerste prijswmners: twee gouden horloges met kettingen en voor de tweede p:rijswinncrs: voor den man een zilveren tebakdoos, en voor de vroanv een zilveren beugeltasch. Tegen halfvier was de wedstrijd afgeloo pen, waarna in de woning van den Com missaris der Koningin, door H. M. persoon lijk, de prijzen aan de prijswinners werden uitgereikt. Om vijf uur vertrok de Koningin weer naar de Residentie, waar rij te ruim negen uur arriveerde. Bij de ter-aarde-bestelling van het stof felijk overschot van den heer B. H. Heldfc, oud-lid van de Tweede Kamer, op „Mosco- wa" te Arnhem, was o. m. tegenwoordig de heer C. H. Kouw uit Leiden, namen© bet Alg. Werklieden-Verbond. Op verzoek van dien overledene werd er niet gesproken en waren er geen bloemen. Ten d&ensto van H. M. de Koningin zal a.s. Maandag 's morgens 8 u 12 min. een trein Holl. Spoor loopen van Den Haag naar Amsterdam en 's middags van Beverwijk naar Den Haag, olcbaar aankomende 'b na middags 4 u. 38 min. Naar men verneemt staat een en ander in verband met het voornemen van H. M. om dien dag cle militaire verdedigingswerker in dit gedeelte der Stelling van Amsterdam in oogenschouw te nemen. Bij Kon. besluit rijn G. Swartsenburg, geneesheer te Zegveld, en G. F. Crone, hoofd der openb. lag .school te Oudemo len, gem. Vries, benoemd tot ridder in d® orde van Oranje-Nassau.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 2