N°. 16533. A0. I914-. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van ,2on- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. Offieieeie Kennisgeving. Ziitei'da» 17 Januai'i^ IISC PRIJS DEIS ADVERTENTIEN: tfsn 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer Grootere letters naai plaatsruimte. - Kleine tdvertentiën van 30 woorden 40 Gents contantelk tiental woorden meer 10 Oents.-Voor het inoasseeren word; 0.05 berekend. P1CIJS ijEZEIt COOKANTt Voor Leiden par week 9 Oents j per 3 maandeD f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn f 1.30. Franco per post 1-65. Do Burgemeester en Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 16den October 1913, is vastgesteld do vol gende verordening VERORDENING, houdende wijziging van de verordening van 10 October 1912 (Gemeenteblad No. 27), re gelende de heffing van een belasting onder den naam van „Marktgeld" te Leiden. Art. 1. Art. 2 sub I van bovengenoemde veror dening wordt gelezen als volgt I. Op de veemarkt en de markt voor vette varkens a. voor een paard, hit, rund, schot, vaars, pink of graskalf0.25 b. voor een beer, zeug, vet of gemest var ken f 0.25 c. voor een vet kalf, veulen, muilezel of ezel ƒ0.15 d. voor een nuchter kalf, jong varken, schram of schaap ƒ0.10 e. voor een lam, hok, geit of bigge 0.05 f. voor een lam tusschen 1 Augustus en 31 December ter markt aangevoerd, en voor een bigge, zwaarder dan 25 K.G. ƒ0.10 Voor het gebruik van hokken is geen be lasting verschuldigd. Art. 2. Deze verordening treedt in werking op 1 Januari 1914. Gedaan te Leiden, ter openbare raads vergadering van den 16den October 1913. De Burgemeester, N C DE GIJSELAAR, De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde de heffing van deze belasting goedgekeurd bij Koninklijk Besluit van den 19den December 1913, No. 15, waarbij te vens is aangehaald de verordening regelen de de invordering dier belasting van den 3den September 1907. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den 17den Januari 1014. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leaden, 17 Januari. Volkspetitioniiement voor Plaatselijke kenze. Do woordelijke tekst van bovengemeld verzoekschrift luidt „Ondergeteekenden, allen ingezetenen van Leiden machtigen het „Nederlandscho Comité voor Plaatselijke keuze", om na mens.hen aan Hare Majesteit de Koningin te verzoeken, de Drankwet zoodanig te wij zigen, dat aan do mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder in een plaats gelegenheid worde gegeven bij stemming zich uit te spreken over beperking of opheffing der inrichtin gen voor drankverkoop vergunningen" of vergunningen" én „verloven") ter plaatse; en, wanneer der uitgebrachte stemmen zich daarvoor verklaart en de Regeering daartegen geen bezwaar heeft, tot die beperking of opheffing worde over gegaan." Hieruit kan men duidelijk zien, dat do beweging zich niet alleen richt tegen de vergunningen tot verkoop van sterken drank, maar ook wel degelijk tot de verlo ren tot verkoop van alcoholhoudende, niet sterke, dranken (bier en wijn). :Dc heer S. de Boer Azn. deelt mede, dat bij hem is bezorgd een enveloppe, in houdende 75 voor do vereeniging „Sohool- kindervoeding" van S. K. V. De lste-luitenant jhr. F. S. Op ten Noord, van het 2do reg. veld.-art. alhier, is overgeplaatst bij do Ildo afd van het korps te 's-Gravenhage. .Hedenmorgen werd op de Haarlem merstraat een invalide door oen toeval ge troffen. Hij werd bij den winkelier W. bin nengedragen en later per politiébrancard naar het Invalidenhuis vervoerd. Door den val had hij geen noemenswaardig letsel be komen. Gisteren om kwart over drieën ont stond een begin van brand op de eerste verdieping van een pakhuis van de meu belfabriek aan de Nieuwstraat, toebchoo- rende aan G. J. C. Op die verdieping was een pakhuisknecht bezig met het vullen van een matras met kapok. De kapok is ver moedelijk door een in de nabijheid staan de kachel in brand geraakt-. Met eenige emmers water is het vuur door een agent en den knecht gebluscht. IJS. Nu de wind. weer naar het Oosten ge- loopen is en de weerberichten beter zijn geworden is er weer alle kans dat de liefheb bers morgen weer kunnen schaatsenrijden. Door do korte dooi heeft het ijs niet al te veel geleden en waar 't deze week al goed was, zal het morgen ook wel berijdbaar wezen. De Schenk is tot Den Haag toe berijd baar; de meeste bruggen en vlonders zijn weggenomen, maar men moet toch zeer oplettend zijn, want er zijn nog verschei dene zwakke plaatsen. Voorburg is over de Machinesloot van de Schenk af gemakkelijk te bereiken. De brug onder den Electrischen spoorw.tunnel is gelegd. Te Voorburg over de Spoorsloot naar de Goo, waarover links Leidschen- dam en rechts Delft te bereiken is. Prachtig ijs. Verbinding van Delft met het Westland is tot stand gebracht over de Laakwete- ring. Gaag en Kastanjewetering onberijd baar. De vijvers in het Ilaagsche bosch zijn misschien nog niet goed. Door de groote mcnschenmassa, die daar het ijsvermaak beoefende, zijn zij stuk gereden en de po litie moest omstreeks drie uur het ijs ont ruimen. Zooals wij reeds eerder meedeelden is de Warmonder Leede door de „Warmond- sche IJsclub" in neheer genomen. Hof lee de, Ringsloot en Kooipolder, de laatste onder Sassenheim gelegen, zijn eveneens te vertrouwen. Van daar kan men op de Ringvaart komen bij de „Leeghwater,, en houdt de vorst aan, dan zal deze waar schijnlijk tot de „Lijnden" berijdbaar zijn. Het Oegstgeester Kanaal is prachtig, de Haarlemmertrekv. daarentegen veel min der en onbetrouwbaar zooals het bestuur van do „Oegstgeestsche IJsclub" ons mee deelt. Op den Rijn onder Valkenburg werd ook ïeeds gereden, hoewel er een vaargeul is waardoor nog steeds motorschuiten varen. Onder Zoeterwoude is bet ijs in de sloo- ten goed, ook op do Miemng wordt gere den. Het bestuur der IJsclub Leiderdorp Zoeterwoude bericht echter, dat het ijs op den Does, Meerburgervaart, Vliet en moerdere vaarten, uitloopende op den Rijn, zeer gevaarlijk is. Het bestuur heeft borden laten plaatsen, waarop vermeld wordt, dat het ijs gevaarlijk is en het bestuur zich van alle werkzaamheden op het ijs ont houdt. i Te Hazerwoude wordt op de Poel gere den. De tenters staan er réeds met ,,heete melk en moppen". De toegangswegen van de gemeente zijn nog onbetrouwbaar; de menschen moeten dus te voet naar huis toe. Op de ringsloot achter Oudowetering werd gisteren deD geheelen dag druk gereden. Langs den langen weg kon men Roelof- arendsveen en vandaar zelfs Nieuwewetc- ring bereiken. Over het algemeen was het ijs in goede conditie, alleen in het laatste dorp liet de toestand op sommigo plaatsen wel iets te wenschen over. Op gevaarlijk© plekken waren waarschuwingsborden ge plaatst. Te Voorschoten werd een avondfeest op hét ijs gehouden. Achter het huis van den heel* J. M. v. Kempen ligt een prachtige vijver nu met spiegelglad ijs bedekt- Daarop heeft gisteravond de lieer v. Kempen het- per soneel zijner fabriek een ijsfeost aangeboden. Rondom den vijver wierpen vele •oranjekleu rige ballons hun mat licht, terwijl grootö vuren liet ijs verlichtten. Zoo nu en dan werd de gansche omtrek verlicht door Ben- gaalsch vuur. Men waande zich in een sprook jesland verplaatst te zijn. Ook „Bcnvenutio" was weder op Kaar post om door muziek vroolijkheid to brengen. Do- uitslag der gehouden wedstrijd is als volgt: Schoonrijden1ste prijs de lieer Slüxen, 2d© prijs do heer P. Jongoueel. Hardrijden: 1ste prijs J. A. do Groot, 2de pr. L. v. d. Berg. Tonnetje voortduwen:. 1ste prijs J. Bol- stier, 2de prijs Joh. de Groot. Sjoelbakken1ste prijs' D. v. d. Berg, 2Jo prijs W. Couvée. Na afloop deelde do hoor v. Kempen zelf do prijzen uit. Er was veel belangstelling en velen zullen den heer v. K., wiens zoon, do lieer J. M. van Kempen Jr., do organisator was van dit feest, dankbaar zijn voor dezen avond,.welko wederom bewezen heeft, wat hij vool* zijn personeel zijn wil. Gistermiddag levérde het nieuw gegraven kanaal der firma-Guldemond to Noord wijk er- hout een gezelligon aanblik op. De voorge nomen hardrijderij op schaatsen gitig dóór. Do belangstelling ook uit omliggende dor pen was enorm- Daar hot ijs vrij goed was, doch niet ge schikt om dé groote menigte te dragen, had de „Noordwijkerhoiitsche IJsclub" haar baan alleen opengesteld voor het bestuur cn de 27 deelnemers, die zich hadden opge geven. De toeschouwers honden wandelen op aangrenzend weiland, daartoe welwillend ter bcschikknig gosteld door. den heer J. Paile- vliet. Er werd gereden om levensmiddelen, dié de winners echter -zouden afstaan aan een weduwe of behoeftig gezin naar eigen keuze- Zelf kregen zij voor hun moeite een kistje sigaren en een alhier wonende dame gaf bovendien nog f 5, welke eveneens aan de bevoorrechten moesten worden afgestaan. Er waren stoere rijder- bij. De geluk kige prijswinnaars wardenJ. Schouten, J. Slingerland, J. v. d. Star, J. de Jóng cn N. v. d. Voort. Alle-overige deelnemers kregen "bovendien 1 H.L. steenkolen. Het bestuur had alles uitstckend goregeld. Het ijs bleef vrij goed, cn een hangend buitje was zoo beleefd den afloop van den wed strijd af to wachten. Gisteravond heeft de leien vergadering van do IJsclub „Hillegom" besloten, gezien de veranderde weersgesteldheid en de huidige onbetrouwbaarheid van het ij15» de wedstrijd voor kinderen van leden, die vandaag plaats zou hebbon, tot later liit te stellen. Als do vorst opnieuw invalt, wordt er de volgende week behalve dit kinderfeestje nog g-eorga- seerd esn schoon rij dei-ij "en een hardrijderij. De enkele slooten, die gisteren nog berijd baar waren, zijn stuk gereden en toiaal bedorven. j Morgen zal bij gunstig weder op de vijvers bij het kasteel „Oud-Wassenaar" een ijsfeest plaats hebben. Men meldt ons nog uit. WnrmondEen staaltje van groote liefhebberij voor schaat senrijden gaf hier gisteren de 81-jarige oud landbouwer, do heer C- v.: Stoen, die nog een fink riitje reed, waarbij hij zioh nog liool goed thuis toonde tv gevoelen op het ijs. Do hardrijderij gaat. door. Toeschouwers zullen zich met een plaate op den wal moe ten vergenoegen. Het ijs in do Hoofdvaart in de Haarlem mermeer is minder betrouwbaar geworden. Er zijn verschillende zwakke plaatsen ge constateerd, die wel afgezet zyn geworden, doch het blijft voor de schaatsenrijders steeds uitkijken. Een waarschuwing is niet over bodig. Bioscope-theater Imperial." Voor hen, die houden van een. bioscopisch drama, en ai© zijn er zeer velen, lieert de directio van bovengenoemd theater aan den Stationsweg gezorgd voor een waar buit-en- kansj e. Behalve het altijd interessante wereld nieuws, om op de hoogte van den tijd te blij ven en 'n komisch nastukje, om niet al te ge roerd huiswaarts te gaan, wordt als nieuw wcek-programma, hetwelk gisteravond aan ving, gegeven een groot drama, in zes afdee- lingen. Wij hebben het geheel gevolgd en moeten zeggen, dat het van het begin tot het einde boeitdat er zeer spannende oogenblikken in voorkomen en prachtigo tafereelen te aanschouwen geeft. Zoowel van mooie scè nes binnenshuis als in de natuur krijgt men volop te genieten. Waarop nog bijzonder de de aandacht dient te worden gevestigdde film „Be-estmensch" geheèten, is fijn ge klcurd. De heer Hartman geeft cis altijd ook nu weer nadere verklaring van hetgeen men ziet. Een nummer, hetwelk de belangstelling verdient, ook om de moraal, méér voorze- zeker dan gisteravond. Volksbij een komsten. De bioscoopvoorstelling, waarop gister avond de Commissie voor de Volksbijeen komsten haar bezoekers heeft vergast, is bijzonder in den geest gevallen. Dc groote zaal wa9 voller dan ooit, zoo- .wel op de galerij als beneden. Velen moes ten zich met een st-aanplaatsje vergenoe gen. En, ofschoon de zaal uitteraard meest al donker moest zijn, wat gemeenlijk niet bevorderlijk is aan de goede orde, bleef de aandacht., ook van de jongeren, door het vertoonde zoozeer gespannen, dat men geen andere afleiding noodig had. Hot aantal nummers volgde elkander dan ook in zulk een verrassende verschei denheid op, dat de aandacht onverdeeld op het doek bleef gevestigd. Men kreeg van alles te zien een vluggo beeldhouder, wedrennen, den wijnoogst, een verliefden veldwachter, een visioen van rijkdom. Tripoli, enz. enz. Het leer zame, liet aangename, het komische volgde elkaar in bonte orde op. Wat kon men meer begceren. r.Mét ingang van 23 Januari ft.s. is be noemd tot adjunct-inspecteur van politie alhier, de heer H. Breedveld, klerk bij do politic te Haarlem. Geëmployeerden in bet logement en kotfiebni«hoader»bedriji. De afd. Leiden van den Ned. Gentralcn Bond van Geëmployeerden, in het loge ment- en koffiehüishoüdersbedrijf had te gen gisteravond eri des nachts te één uur i ergaderingen uitgeschreven in het café Zomerlust aan den Stationsweg. Do twee de, de nachtelijke vergadering, voorname lijk, omdat vele kellners eerst na het slui tingsuur der hotels en restaurants vrijaf hebben. Deze laatste bijeenkomst heeft ech ter niet plaats gehad, omdat de burge meester weigerde daarvoor ver gunning to geven. De vergadering, die te negeri uren was bijeengeroepen, word uitteraard niet tal rijk bezocht. De voorzitter der ufdecling. de heer Et- tink, opende te ruim negen uren met een woord van welkom to», clc a<i.i waaronder ook enkele vrouwelijke geëm ployeerden, en sprak er zijn leedwezen over uit, dat het hoofd der politie geen vrijheid had kunnen vinden, de nachtelijke vergadering toe te staan. Het was, zooals hij op gezag van den spreker hoofdbe stuurder meedeelde, nog nergens el ders geschied en ook in Leiden had men eenige jaren geleden een nachtelijke ver gadering gehouden met toestemming van den burgemeester. Voor zijn pleizier. ver gadert men des nachts trouwens niet en het spijt hem, dat vannacht verscheidene vakgenooten voor de gesloten deur zullen komen. Hierna gaf hij het woord aan den lieer J. G. van Heusden, secr.-pe-nningm. van liet hoofdbestuur, uit Amsterdam, die het doel en streven van den Centra len Bond in een geestdriftige improvisatie uiteen zette. Allereerst, was het doelhet besef wekken, dat het hoedenproletariaat, waar toe ook de kellner behoort, zich niet voor namer mag achten dan den gewonen loon arbeider, maar met dezen zich op het. klas sen-standpunt moet stellen en den klassen strijd strijden. Verder wil de Bond centra- liseeren, alle kleine vereenigingen in zich opnemen waardoor men een macht kan worden tegenover het patronaat en het daarachter staand groot kapitaal Do Bond heeft nog niet veel naar buiten uitgewerkt, omdat men allereerst inwendi- gen arbeid had te verrichten en do vakge nooten zelf van bet besef te doordringen, dat in organisatie hun kracht ligt en dat er voor hen, die nog niet eens loonarbei ders zijn en in geen enkele sociale wot zijn opgenomen, ontzaglijke krachtsinspanning gevergd wordt. Niettemin heeft do Bond ook reeds weinig succesjes te boeken, waar hij optrad voor enkele of voor een groep leden tegen het patronaat.. De eigenaar dige positie, die het kellnersbedrijf onder het publiek inneemt, maakt den Bond sterk tegenover de bedrijfsleiders. Hebben wij in een conflict de publieke opinie mee, zeide spr. dan winnen wij. Zoo werd de staking in het hotel ,,de l'Europe" to Utrecht een volledig succes en werd nog menig kleiner geschil te Amsterdam, Rot terdam, cn Den Haag in voor de geëm ployeerden, gunstigen zin opgelost Van sociaal-economische beteekonis wa ren de met succes bekroonde bemoeiingen met betrekking tot de regeling der ar beidsvoorwaarden bij do verpachting van Musis Sacrum", to Arnhem, door het. gemeentebestuur, waarin omtrent aantal arbeidsuren, schaft, en rusttijden en ver lof, gunstige bepalingen zijn opgenomen. Dit heette vroeger in dit bedrijf niet te kunnen. Nu marcheert het goed cn de Bond zal dit nu ook trachten te verkrij gen bij do verpachting der buffetten aan de stations. Spr. wekte ten slotte op tot aansluiting. In Leiden bestaat nog altijd een vereeni ging, die haar kracht zoekt in ondersteu ning. Deze vereeniging legt een zalfje op de wond. De Bond wil de wonden radicaal genezen. Wanneer sommigen zeggen, dat 40 ets. contributie per week er niet- af kan, dan blijft spr. dit ontkennen, en valt het al zwaar, welnu, dan maar een glas bier min der drinken en een spelletje mindor bil jarten. Er valt voor de kellners nog zoo veel to verbeteren, wij kunnen ons nog niet eens bij loonarbeiders vergelijken Ieder arbei der heet zijn loon waardig te» zijn en do kellner ontvangt dikwijls niet eens loon. Om in deze en vele andere misstanden ver betering te brengen, roept. spr. allen toe vereenigt u in den Centralen Bond. Op de toegejuichte rede volgde geen de bat. Gisteravond omstreeks kwart voor ze venen zijn door de politie aangehouden twee personen, een van 16 en een van 22 jaar. Beiden werden door een agent aan getroffen op een weiland tusschen den Ma- redijk en de IJsbaan. Zij waren bezig een kist, waarin zich oen groot stuk lood bevond, weg te 6lepen. Vermoedelijk is deze kist met het daarin liggendo lood ontvreemd ten nadeel© van de restauratie op do IJsbaan. Proces-ver baal is opgemaakt. L.E1DSCHH SCHOUWBURG. „Der Fann." Dat is do tweede maal; in. dit seizoen, dat. we van den EngeLschmiui Edward Knob lauch een tcoïieëlwerk'zienopvoeren. Eerst is Roy aards geweest met een vertaling van ..Milestones", aan welk tooncelspel Knob lauch sléchts "voor do helft dëel had, on gis teravond kwamen ilo „Münchener Kammer- spiele", onder directie van Erich Ziegelcn Ecnno Bing met oeu Duitsche vertaling van „The Faun". Voor ons waren bij" dit gezelschap drio oude beleenden, Mirjam Horvilz, die hiel* hét vorig jaar nog optrad, Fritz Ivranz en Ilse Ivranz-Ponzlin, die we elders in con operette hobbcn zien optreden. Het weer zien heeft ons verblijd, wijl hun spel do groote aantrekkelijkheid, die er toen van uitging, behouden heeft In „Der Faun'' is lord Stombury oen ge weldige pechvogel. Bij de Ascot-rennen heeft hij maar even zeventigduizend pond ver- lonen. Hij zit or leelijk tusschen en is daarom van plan or kortweg eon eind aan te maken. Zelfs hoeft hij zich door zijn bediende Fish oen revolver laten geven. In de volvoering van zijn plan wordt hij evenwel verhinderd door ©en faun, oen boschgod.ie, die van achter con struik te voorschijn komt als de lord kalm op eon divan ligt om zich een kogel dooT het hoofd te jagen. Over die vreemde verschijning is Stom bury iiiots tevreden, maar met onverstoor baar flegma interpelleert hij den faun, wié hij is en van waar hij komt om dan in een lexicon nog eens de identiteit vast te stellen. Alles komt uit: behaard, hoorn tjes en een staart, alleen met de voeten is het niot in orde, want die zijn te men- scholijk. Do faun belooft in het nu volgend onder houd den lord tipps bij de volgende rennen, mot andere woorden dus, de lord zal een ferm sommetje winnen, maar dan moet Stom bury op zijn bourt den faun in do gezel schappen infcroducoeren. De lord slaat toe, laat don faun oen costuum uit z'n garderobe uitzoekon cn als prins Silvany "zal hij wor den voorgesteld. Wat dan vólgt, is alIcrkodJigst. Een groote waarde mag men „Dor Faun" niet toeken non, maar hot'is oen zeer onderhoudend stuk. Do prins heeft- zijn faunachtige neigingen, gehouden cn beweegt zich zoo in het gezel- sohap van do lieden met onze hodendaag- sohe begrippen. Dat er, o, zoowel is dat, uit zijn stand punt van natuurwezen gezien, door den faun wordt gehekeld, laat zich begrijpen. De suf fragette krijgt ook haar deel. Dc boschgod brengt andere begrippen en niet het minst bij de kiesreohtdame, dio genezen wordt van haar ideeën omtrent hot huwelijk en ten slotte zich mot lord Stombury gaat ver loven. Als 't zoover is, is do taak voor den faun afgeloopen en verdwijnt hij weer achter do struiken, vanwaar hij gekomen is. „Der Faun" is heel onderhoudend. Het werd goed gespeeld, al was 't jammer, dat er bij oogenblikken wel eens wat to rad gesproken werd. De faun zelf maakte zich hieraan evenwel geen oogenblik schuldig. Erich Ziegel heeft- deze rol ver diens tel ijk gegeven. Juist door ziju spel kwam er tee- kening in. Zijn dolle wendingen in het eerste bedrijf, zijn vrijheden in do beido andere en dan zijn lachen, hoe goed was alles in den toon gehouden. Geen oogen blik kon worden gezegd, dat hij er niet „in" was. Zelfs hot abnormaal loopen hield lijf goed vol. Ziegel deed zich als een goed ko miek kennen. Mirjam J^ïorwitz was als lady Alexandra, Vancey een lieel besliste kiesrechtvoorstand- 6ter, maar tegen de dierlijke neigingen van den faun was ze niet bestand. Goed wad hot too nooit je aan het slot van het tweede bedrijf tusschen haar en Ziegcl. A. Prasch-Grevenberg was een leuke inrs. Hope-Claxko en Ilse Kranz-Penzlin een be koorlijke dochter. Ook Adèle Lindomex was uitnemend als de oude jongejuffrouw Lydia Vancey. Ernst Stahl-Nachbaur beeldde, we zeiden liet reeds, door zijn buitengewoon flegma, heel juist den lord uit. Frit-z Kranz mot' den goeden toon voor sir Ernest Craddock. Paul Mara was als Mourice Morris liet typo van oen woekeraar. Franz Otto had als Cyril Overton wol wat te veel overeenkomst met iemand wiens hersenen niet geheel in orde zijn. Ook Ludwig Landau had van Fish, den bediende, meer kunnen maken. Het ensemble zat uitstekend in elkaar. Het bezoek was verre van schitterend. El* was op allo rangen een tekort en bovenin, waar anders de eerste banken nog*al bezet zijn, zat ditmaal bijna niemand. Hedenmorgen omstreeks acht uren, wilde een wielrijder, die eeü steenkolen- wagen, welke bespannen was met twee paarden, voorbijrijden. Hij viel voor den wagen, met het gevolg, dat zijn rijwiel ou der den wagen kwam en totaal werd ver nield. Do jongen wist- op het laatste oogenblik van het rijwiel te komen en bekwam geen letsel.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1