N°. 16530. Woensciag; 14 Januari. A0. 1914-. <§sze i§ourant wordt dagelijks, met uitzondering ran §pn- en feestdagen, uitgegeven. f 1.10. Dit nommer bestaat uit DRIE Bladen Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Oit de Omstreken. PRIJS DEK ADVERTENTIEN: fan Xo regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17^. Grooteie letters naaj plaatsruimte. - Kleine «dvertentiën van 30 woorden 40 Oanta contant; elk tiental woorden meer 10 Cents. Voor het ineasseeren wordt/" 0.06 beiokoniL PRIJS DEZER COURAOTi Voor Leiden per week 9 Oeats; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd rijn Franco per post 1.30. - 1.65. HINDERWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien het verzoek van de Firma Gcbrs. Splinter om vergunning tot uitbreiding van de potten- en buizonfabriek in het per ceel Rijnkade No. 7, Sectie K No. 13 14, door verplaatsing van den bestaanden gasmotor van 8 pk. Gelet op do artt. 0 en 7 der Hinderwet; geven bij deze kennis aan het publiek, dnt genoemd verzoek, met de bijlagen, op de Secretarie dezor gemeente ter visie ge legd is alsmede dab op Woensdag, 28 Januari ©,k. des namiddags te half twee, op het Raadhuis gelegenheid zal worden gegeven om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen, terwijl zij er de aandacht op vestigen, dat niet tot beroep gerechtigd zijn zij, dio niet overeenkomstig artikel 7 der Hinderwet voor het gemeentebestuur of een zijner leden zijn verschenen, ten einde hun bezwaren mondeling toe te lichten. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELA AR, Burgemeester. VAN STRTJEN, Secretaris. Leiden, 14 Januari 1914. Het morgen versohijnend nummer be vat o.a.New-York bij dag. Het City- Hafl-Park. Huiselijke twist", naar de schilderij van F. de Braekeleer, Ylaamsch genreschilder. „Do slag bij Wagram", naar de schilderij van Horace Vernet. New-York bij avond, een zeldzame foto. Een „vrouwelijke timmerman" te Ber lijn. De koning van Spanje op jacht in de Bergen van Rio Frio met leden van het Diplomatencorp8. Een Hollandsche na volgster van Isadora Duncan. Prins John jongste zoon van den Koning van Enge land. Do grooto Noordzee-Haring-vis- scherij Amsterdamsche Droogdok-Maat schappij. Foto van den heer W. Fenonga, afgetreden directeur „Prins der Nederlan den", nieuwste en grootste schip van do Maatschappij „Nederland". Gerestau reerde Nieuwe Kerk to Amsterdam. Op voering van „Agneto" door de Nederland- sche Opora-Vereeniging. Leaden, B4 Januari. IJS. Het heeft hedennacht veel ijs gemaakt met heldere lucht en vier graden Oeisiua. De burgemeester te Utrecht heeft ter wil le van heb ijsvermaak de vaart op een ge deelte der Singels verboden. Zoover zijn we liier te Leiden nog niet. Dinsdagnamiddag is op den Kooipolder te Sa-ssenheim al druk schaatsen gereden. Het ijs ie mooi en wel betrouwbaar. Ook in Haarlem, Utrecht en nog veel an dere plaatsen zijn do banen geopend. Hier begint nu het buitenwater dicht te vriezen, in Galgewater en Rijn lag wel een c.M. ijs, maar dat is voor sleep booten geen bezwaar en lustig varen zij er doorheen. Mocht hot nog zoolang doorvriezen dat wij weer het in jaren niet gekende genot mogen smaken om vrij cn frank langs een einde- loozo ijsbaan to zwieren, dan zuilen eerst de ijsvereenigingen in den omtrek heel wat werk hebben om dio baan in goede orde te brengen. Wat dc kosten betreft, zou dit nu zoo geen bezwaar zijn, in verband met de slappe winters der laatste jaren is er geld 4?eooe.g in kas. Laten wij maar hopen, nog een paar nach tjes zoo cn dan Maar aan voorspellingen wagen wij ons uieb, dat gaat maar eens goed' voor een en kelen keer. Op de Zuiderzee is veel ijs, nu ook ligt de haven van Yolendam dicht en de vracht boo ten die uit Harlingen vertrekken, nemen hun koerg heel over Nieuwediep. Ook maakte der wind uit Oostelijke richting cle reis over do Zuiderzee bezwaarlijk. De zeesluizen bij Harlingen loozen veel water zooclat het Friescho buitenwater niet erg betrouwbaar ia voor sclmatsenrijders. Wij hoorden dan ook nog geen datum noemen voor de elf- «ted en-tocht. We] worden overal wedstrijden gehouden, maar dat is meeefc op de uitgestrekte stuk ken ondergeloopen land Zoo ook te Jour©, waar Baarda den Isten prijs kreeg, waarbij hij snelle rijders als A. Poep- jes, Holst, JE. de Vries en anderen vist te slaan. S. Castelein kwam or zoo ongelukkig n'et het hoofd tegen eon paal to vallou, dat men voor hersenschudding vreest, LoonActie der Kleermakers. Overal komt er beweging onder de arbei ders en arbeidsters in de Klecderindustric. Ook to Leiden zijn de verschillende orga nisaties aan het werk. Als een uitvloeisel daarvan werd gisteravond een vergadering gohouden in het gebouw van den R.-K. Volksbond, belegd door de aideelingon van den Ned. Naaisters- en Kleedermakersbond „Sti.-Gerai'dus Majella" en den Ned. Rond van Arbeidsters in do Kleedingindustrie. Do hoofdbestuursleden, de heeren A. F. J. van Diemei, van Utreoht, en A. v. d. Heeg, van Amsterdam, voerden het woord. Do voorzitter der afdeeling, de heelr G. A. Warmerdam, opende de samenkomst te kwart voor negenen met ©en opwekkend woord tot do talrijko aanwezigen, waaronder ook een enkele vrouw, en sprak do hoop uit, dat de nog niet georganiseerden van avond zoozeer het belang dor organisatie zouden inzien, dat zrij zich zouden aansluiten, ieder hij den Bond, waartoe hij behoorde. Hij gaf daarop het woord aan den heer Van Diomel, die aanving mat do opmerking, dat overal in don lande do werklieden naar verbetering van de looncn en arbeidsvoor waarden stroven. Ook do kleadermakcrs moe ten dit voorbeeld volgen. Daarvoor is allea> eerst noodig organisatie en daartoe wekte spr. kraohlig op. Twee zaken moeten op den voorgrond wor den gesteld: vastlegging der loonen en af sluiting van contracten. Wat de Typogra fenbond in dit opzicht heeft verkregen, moge den kleermakers tot spoorslag strekben. Do loonen van de kleermakers zijn ook niofc in overeenstemming met do levensbehoeften. Vooral do huisindustrie werkt een goede loon regeling tegen. In den sla-ppen tijd wordt het loon schrikbarend laag. De confecticba- werkers, zoowel als do maatwerkers, worden er de dupe van. Om de looncn ©enigszins draaglijk to krijgen, worden overlang© werk dagen gemaakt en worden do vrouwen en kinderen meo in do werkplaats getrokken. Als do kleermaker om verbetering vraagt, dan antwoordt do patroon: „Ik kan niot meer botalen, do concurrentie dwingt mij er toe. Wilt gij niet langer werken, scliedtlb dan maar uit. Ik kan voor u wel honderd terugkrijgen." Zoo'n antwoord moet do patroon niet meer kunnen geven en dat zal niet m'eer kunnen, wanneer de arbeiders allen georganiseerd zijn in hun vakbonden. Wat organisatie ver mag, heeft Amsterdam geleerd. Do patroons zijn nu tot de werklieden in liet lrieeder- makersvak gekomen om oen loonregeling te treffen. Dat is zooals het behoort. Ook in Leiden moot hot zoo gaan en dat kan, wan neer allen, oud en jong zich aansluiten hij de organisatie. Do buitenstaanders maken een oplossing in den goeden zin moeilijk. Wij zoeken den strijd niet, zeide spr., doch als heb wezen moet, dan zullen wij don strijd niet vreezen. Doch dan moeten allen schouder aan scliouder staan. De niofc-geor- ganiseerden werken op allerlei gebied ons togen. Zij verrichten allicht onderkruipers- diensten en staan den strijdenden zoo in den weg. De goedgezind© patroons willen wel hoogCV loon betalen, want zij weten wel, dat ton slotte op het publiek de verhoogde looncn verhaald worden. Maar de minder -wélgezinde patroons honden het tegen. Een gemeenschappelijk looncontract kan dit voorkomen. Nog wees spr. ook op cle vole misstanden in het bedrijf, het vele hoen en weer loopen naar den winkel, het bijleveren van garen en zijde, liet overdoen van het werk zonder extra-loon, enz., enz. Een betaling dor extra- werkzaamheden zou reeds oen beduidende loonsverhooging doen verkrijgen. Met een krachtige opwekking tot organi- seeren, besloot spr. zijn warm toegejuichte redo Do voorzitter dank to den spr. en hoopte, dab zijn wooTden zoodanigen invloed zul len hebben, dat allo hier aanwezige onge organiseerden zich hedenavond zullen aan sluiten. Do heer Van Dieuiel wildo ook Fob beeef wekken, dat de organisatie het eersto is1, wat een arbeider to doen staat. Dit is eigen lijk do eenvoudigste zaak van do wereld. Eu toch, oudo strijders hebben den moed opge geven, want do arbeiders zijn telkens weer afgovallen. Er zijn echter jongere leider® opgestaan, die weer met nieuwen moed be ginnen, en hot ledental van den Rond dor werklieden in do Kleadorindustrie is in do laatsto jaren van 260 tob 2600 geklommen en do Katholieke Bond klom van 200 tot 600. Eén illusie moest spr. don werklieden ont nemen. Zij moeten niot vertrouwen op de welgezinde patroons. Als mensch zijn zij niot minder of bet ar dan do werkliedenmaar als patroon staan zij tegenover de werk nemers. De ondervinding loert dat. Overal, waar da moderne Bond met do Christelijke en Katholieke samenwerkt, organiseer®® zij zioh ook direct» om macht togen maöht to stellen. En dat de organisatie Wol iets uitoefent, toonde 6pr. aan met to wijzen op hot feit, dat zijn bond met of zonder samenwerking van anders organisaties thans op 17 plaat- Ben in ons land een loonaotio voert. Dat de toestand van de kleedermakers en vooral van de huisarbeiders ellendig ia, werd ook door spr. met schrille kleuren ge schetst. Alleen door eigen toedoen, door eigen machtsontplooiing moet en kan alleen ver- betéring komen. De patroons worden nu al zenuwachtig. In Den Haag zijn stem men opgegaan, om de Regeering to vragen om de patroons to beschermen tegen het terrorisme der kleermakers. Daaruit blijkt dan tooh wat er to wachten is van dien kant, als inderdaad de werklieden zich krachtig schrap zotten. In Leiden werden do meeste ateliers eerst t© 9 uren gesloten. Maar daarmede is het voor den kleermaker nog niet ge daan. Er wordt dikwijls nog werk meege nomen naar huis. En dit zijn nog de meest bevoorrechte werklieden. De thuiswerkers hebben het nog slechter. In Leiden bestaan eigenlijk geen loon regelingen. Spr. gaat een beantwoorde vragenlijst na, waaruit blijkt, dab slechts enkele patroons hier extra werkzaamheden betalen. Velen begeeren een pak „met muziek", d. w. z. dat er veel extra-zaken op en in aangebracht worden. Nu men in Amster dam daarvoor extra moet betalen, behoeft de muziek er niet meer in. (Gelach). Zoo ziet men, dab verbetering van de ar beidsvoorwaarden eigenlijk ook in het be lang der patroons is. Spr drong ten slotte aan op eenheid onder werklieden van elke richting. De patroons doen eveneens. Toen men in Amsterdam bij de firma Davidson, eon firma, dio bii dc andere patroons niet to best staat a-a.ni ©schreven, staakte, spron gen andere patroons haar onmiddellijk bij. Een bekend Katholiek patroon nam in den© steunbeweging cle leiding. Dit moet den werklieden ten voorbeeld zijn om allen sa men to gaan in den strijd om betere toe standen te verkrijgen. Strijd en staking zoe ken wij nietverbetering van arbeidsvoor waarden is ons cloel. Maar spr. weet, dat zoodra de arbeiders het hoofd opsteken, zelfs reeds na deze eerste welgeslaagde vergadering, de pa troonsorganisatie in Ledden ook beter zal lneenguznfc wnriion Als zij zelfi-hot initiatief daartoe niot nemen, zal heb hoofdbestuur er wel voor zorgen. Het kan ook wel zijn, dat enkele pa troons hun kleermakers uitnoodigen om afzonderlijk met hen to onderhandelen. Wijst dit dan van de hand, waarschuwde spr., en wacht u voor allo andere trucjes, die zullen worden aangewend, om uw een heid te breken. Verwijst hen steeds naar uw bestuur. Waar het op aankomt i9, dat alle kleermakers zich aansluiten. Er zijn hier van de 200 thans 90 georganiseerd. Dit valt spr. niet tegen, maar er moeten veel meer bijkomen. De moesten der aan geslotenen behooren tot cle beste zaken. Daaruit blijkt, dat hot niet do sleohtsten zijn, dio actie voeren, zooals altijd van pa- troonszijdo wordt beweerd. Hoe meer er georganiseerd zijn, des te kleiner de kans, dat er een werkstaking noodig is. Do pa troons zullen dan eer toegeven. Teruggaan kunnen de werklieden nu niet meer, als deze loonaotio mislukt, zullen zij dieper in het moeras komen. De loonen zijn hier zoo laag, dat in eerst-e-klasse-zaken in Lei den niet meer betaald wordt dan in tweede klasse-zaken in Amsterdam. Maar als allen één blijven, dan kan ook in Leiden dit voorjaar gelden: na lijden verblijden. (Luid applaus). Van do gelegenheid tot debat werd ge bruik gemaakt door den heer Akkerman, die er op wees, dat er vele leden onder do aanwezigen zijn van een ziekenpot, dio a,s. Maandag weer gezellig met do patroons zullen vergaderen. Hij noemde cijfers van loonen, .o a. van 12£ cto. por uur, zelfs voor naohtarbcid, cn daarom wekte hij ook do oude leden van den ziekenpot op om niet langer met do patroons feest to vieren, maar tegen hen to strijden voor verbetering van hun le vensvoorwaarden. Do voorzitter sloot tegen elf uren de vergadering met do mocledeeling, dab de looncontiacten naar do versohillendo pa troons waren verzonden, en epoorcle de aanwezigen aan, om zich niet apart met hun patroons to verstaan, doch de onder handelingen aan de besturen over to la ten. Hij wekt© ten slotte op zich als lid te doen inschrijven, waar van velen gebruik maakten. Bij beschikking van den Min. van Bln- nenl. Zakon is, voor hot tijdvak vau 16 Jan, tob en mot 31 Doe. 1914, bonoemd tot assis tent voor do scheikunde aan de universiteit alhier, dr. H. J. Taverne. Naar aanleiding van het verslag over do voordracht van den heer D. Jurriaanse, wordt do opmerking gemaakt, dat daarin voorkomt, dat do best© maanden voor oen bezoek aan clon Harz rijn: Juni, Juli, Aug. en Sept., terwijl do spreker gezegd heeft dat do beste maanden zijn: Mei, Juni, Sept. en Oct. omclat cle Ha.rz, behalve bergachtig, ook boschrijk is en in genoemde maanden do voor- en najaar stint en beter tot haar recht komen. Naar „De Tribune" molclt, is het ja-ar- lijksch congres van de S. D. P. vastgesteld op 6 en 7 Juni te Leiden. Tot leden van het Hist, Genootschap te Utrecht zijn benoemd de heeren Felix Driesson, dr. J A. Yollgraff en mej. dr. C. Serrurier, allen te Leiden. BODEGRAVEN. Tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school voor M. U. L. O. alhier, is aangesteld mej. J. Los, te Oegstgeesb. HEEMSTEDE. Heb bouwen van een vroon- en winkel huis met bovenwoning - architect de heer J. J. P. Oud, te Leiden is bij 'ondershand- sche aanbesteding gegund aan den heer Th. Smit, aannemer alhier. 0 HILLEGOM. De bondssecretarÏB van den „Ned. Bond van Arbeiders in het Landbouw-, Tuinbouw- en Zuivelbedrijf', de heer W. v. d. Vall, heeft gisteravond in „Flora" alhier, gesproken over „Waarom en hoe georganiseerd?" Spr. bepleitte aansluiting bij een moderne vakvereeuiging, zooals de zijne er een is. Gedebatteerd werd door de heeren B N. Loerakker en S. Osinga. De zaal was vol. Gisteravond heeft do Hill. Tooneelver- eeniging „L'Amitie" in Hotel „Sisterma-ns" ©en zeer druk bezochte uitvoering gege ven. Vertolkt werd „Reginald van Valken burg", een geschiedkundig drama met zang. Het spel waa zeer goed; de spelers hadden veel succes. De klerk eerste kl. der P. en T., de hoor W. P. M. van Grie-nsvon, is verplaatst van 's-Hortogenbosoh naar hier. KATWIJK. Tob onderwijzer aan de Ohr. School voor M. U. L. O. alhier is bonoemd de héér W. Dalmeyor, thans werkzaam te Haar lem. LISSE. De Raad vergadert op Vrijdag 10 Januari a.s., 'a namiddags te twee uren, NOORDWIJK. Gisteravond had in cle zaal van oafó „Flora" een vrij goed bezochte vergadering plaats van de R-K. Kiesvereeniging „Kies recht ie Kiesplicht". De leiding was in han den van den voorzitter, den heer dr. A. Ker vel, dio in zijn openingswoord er aan herin nerde, dat dit de eerste vergadering was on der leiding van het nieuwe bestuur; hij sprak den wensch uit dat 1914 eon in alle opzichten gelukkig jaar mocht zijn. Daarna deelde hij mede, hoe het bestuur onderling de functies heeft verdeeld. Daar wij dit reeds eerder vermeld hebben behoe ven wij het hier niet te herhalen. Daarna werd het ontwerp 'gewijzigd reglement, zoo als het door het bestuur ter tafel werd ge bracht, aangenomen met eenigo kleine wij zigingen. De manier, waarop 't bestuur thans is samengesteld uit vertrouwensmannen van verechillendo groepen, is iu het reglement vastgesteld. Ook de manier waarop de te genwoordige bestuursleden zijn gekozen. Als nieuwe ma-atregel is in liet reglement vastgelegd, cü\t het dagelijkseh bestuur, voorzitter, vioe-voorzitber en eerste-secreta- ris, herkiesbaar zijn bij periodieke aftreding dooli dat in dat geval do andere bestuursle den niet terstond horkiesbaar zijn. Daarna wercl als afgevaardigde (voor den tijd van 4 jaar) naar de vergaicto ingen van de Centrale R.-K. Kiesvereeniging „Kat wijkLeiderdorp" gekozen de heer O. Ver- weij, en als plaatsvervanger de lieer J. H. v. d. Werf. Naar cie vergaderingen van den Prov. Bond van R.-K. Kiesvereenigingen in de provin cie Zuid-Holland werden voor den tijd van 4 jaar gekozen cl© heeren J. H. v. d. Werf en O. Verweij, en als plaatsvervangers de heeren Ohr. v. d. Meer en O. W. Alkemacle. Daarna werd do vergadering gesloten. OEGSTGEEST. De loop cler bevolking gedurende 1913 is geweest als volgt: Aanwezig op 1 Januari 1913 2267 in., 2597 vr. Totaal 4804. Geboren 62 m. Cl vr. Totaal 123 Gevestigd 401 ui. 516 vr» 917 Totaal 463 m. 577 vr. Totaal 1040 Overleden 44 m. 52 vr. Totaal 00 Vertrokken 340 ni. 4.01 vr. ,5 741 Totaal 384 m. 453 vr. Totaal 837 Vermeerdering 79 m„ 124 vr. Totaal 203. Aantal op 31 December 1913 2346 m., 2721 vr. Totaal 5067. OUDEWETERING. Gedurende eenige dagen liebben we hier en iu dc omstreken bezoek gehad van zigeuners. F.en landbouwer te Niouwe-we- tering, dio huu toestand een zak hooi uit don hooiberg te nemen, moest de hulp der politie inroepen om hen te verwijderen. Niet één zak, maar bijna een heel© kar hadden ze vol geladen. Aan den rwngdijk hebben ze bij den heer Van Tol een paar pantoffels weggenomen. Tot aller blijd schap zijn ze qu weer vertrokken, da Haarlemmermeer in. SASSENHEIM. Onze dorpsgenoot de heer A. Will ems, behaalde op de Pluhnveetentoonstelling t© Hillegom met zijn toom Plymouth Rock'a (kippen), niet minder dan 4 prijzen: een eere-prijs, een 1ste prijs, een 3den prijs en een klasse^prije. TER-AAR Door de vereeniging „Ijsvermaak Od3 Genoegen" is een jaarvergadering go- houden. Na de opening bracht de secretaris verslag uit. Do rekening sloot met een ba tig saldo van f 60.23 en werd nagezien en in orde bevonden. Besloten werd tot heft houden van een feestavond, zoo er geea goed ijs komt. De afdeeling „Volksweerbaarheid'' heeft een bijeenkomst gehouden met de schietvereeniging „Piet Hein". Na do ope ning werd verslag uitgebracht. Het aantal donateurs bedroeg 69 en dab der donatri ces 2. De rekening sloot met een nadeelig slob van f 38.61. Vervolgens y erd benoemd tot voorzitter, vice-voorzitter, secretaris en penningmeester van „Volksweerbaarheid" respectievelijk de heeren J Hogenboom, J. G. Vis, F. W. Brewe en B. Heemskerk en van de schietvereenigng W. Esveld, J. Kalshoven, H. de Vos en C. Rijnsburger. Tob commandanten werden benoemd de heeren J Keijzer en L. van Veen en tot commissarissen de heeren M. van Winkel en H. Hoogervorst. In deze gemeente is overleden de heer H. C. Kroft in den ouderdom van 54 jaas. Do overledeno was va-n af 27 Juni 1890 lid van den Raad en gedurende ruim 14 jaren wethouder dezer gemeente, aan wier belan gen hij zijn beste krachten wijdde. In lienï gaat een zeer geacht burger verloren. Niet alleen, dat hij bijstand verleende aan ver» scliltienae-personen, iïij was ook een steun1 voor do tuinbouwvereeniging, waarin hij veel belang eteldo, VALKENBURG. Voor do loting der militie werden elf jongelingen ingeschreven, waarvan 2 redoa tot vrijstelling wegens broederdiensb opga ven. WOUBRUGGE. Naar aanleiding van de oDtslag-aanvra» ge van den leider van het electrisch bedrijf den heer Jos alhier, vernamen wij, dat ge noemde heer op gedaan verziek uit den Raad geantwoord had, dit hij beteid was zijn ontslagaanvrage in te trekken indien dit verlangd werd, mits de Directeur van de stedelijke fabrieken van gas en electriciteift te Leiden daaraan zijn goedkeuring hecht. Dinsdagavond gaf de Chr. zangvereenï- ging „De Lofstem" alhier een. uitvoering in heb Herv. Kerkgebouw onder leiding van den heer W. C. P. Janez van Oudewetering. Ds. Ekoring opende na het zingen van Ps. 33 2 met gebed. Er werden een elftal nummers ten gehooro gebracht, daaronder trok „Wilhelmina van Nassau wen" door Graaf van Hoogendorpen en vooral „Zij zullen het niet hebben door H. Snel, do aandacht. Dr. Ekcring was de tolk der ver gadering toen liij verzocht dat stuk te her halen. Een tweetal dames gaf een duo ten beste dat wel zeer lieflijk klonk door de gewelven, doch wat zacht was. Na de eerste reeks zangnummers, gaf cfei directeur in do pauze een schoon stuk op de piano, getiteld „Het Onweer", waarin zijn meesterschap uitkwam. Men hoofde liet on weder, de brandklokken heb fluitje van den horder, in één woord het muzikaal ge hoor werd gestreeld. In do tweede reeks bleek een cantate van Oldeman „Nederland en Oranje" goed inge studeerd. Dezo eorcto uitvoering onder leiding van den heer Jansz is g'oed geslaagd Nu moe ten een twintigtal jongelieden met muz kal© talenten het koor komen versterken en dio geen gaven hebben zich terugtrekken, dart kunnen wij volgend jaar een uitnemend© uitvoering verwachten, aan de leiding zal het niet ontbreken. Ds. Ekering sprak een woord van dank tot heb koor en sloot dezen aangenamen avond met dankgebed, Op 1 Januari 1913 bedroeg de bevol king dezer gemeente 1114 mannen en 10<0 vrouwen, te zamen 2184- personen. In 1913 werden geboren 71 kinderen. Er vestigden zich 138 personen; totaal 209 personen. Overleden zijn 2-2' personennaar elders vertrokken 200 personentotaal 222 perso nen. Op 31 December 1913 bestond dus de be volking dezer gemeente uit 1110 mannen en 1081 vrouwento zamen 2171 personou* Er weiden 23 huwelijken gesloten. WADDINXVEEN. De werkman E. M. alhier, is verdron ken gevonden onder een draai. Hat lijk—ra-ti geheel in het ijs vastgevroren.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1