N°. 16523, Dinsdag 0 Januari A°. 1914. t§eze £ourant wordt dagelijks, met uitzondering van gon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Biad. Uit de Omstreken. esM&E&L&hao. PRIJS DER ADVERTENTIEN Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17$. Grootere letten naaf plaatsruimte. - Kleine idvertentiën van 30 woerden 40 Cents contantelk tiental woordon meer 10 Cents. Voor het inoaweoren wordt/"0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTi Voor Leiden per week 9 Cents j per 3 maanden 4 f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn p 1.30. Franco per post i.gg. Leaden, 5 Januari. De uitslag der alhier door B. en Ws. gehouden aanbesteding voor de levering van: (.bestek 2; {Straatklinkers en Mctsel- Bteenen (.6 perc.) was als volgt: J. Vos cn Co., Arnhem, Waalklinkera, f 18.40 eu f 19; Gebr. Koning, Leiderdorp, Kijnklinkers 16.25, Vlakke gr. klinkers f 15.25, Boerengrauw 13.75, Ondergrauw f 12.75; P. Fontein en Zonen, Leiden, Waal- klinkers A 19, idem B f 19; C. Filippo en Zoon, Hazerswoude, f 18.40. (Bestek 3) Ourthe- of Melafierkeien en Lavakêiën (2 perc.): L. Her both, Luik, Ourthe f 74.6-1; A. Biëmond Az.Botterdam, Lava f 98, f 85 N. V. Bouwmaterialen M. Luijten, Lekker- kerk, Ourthe f 88.90, Lava f 80.42; F. H. Michels, Andernach, Lava f69.90; Pelt en Hooykaas, Rotterdam, Ourthe £7S, Diorict f74.30 en f 114.50, Melafier f 8-4 en f 118.50; W. Deurvorst, 's-Gravenhage, Melafier f131; fa. D. Engers, Amsterdam, Melafier f 123.20; L. van Gent, Nijmegen, Grès. f98. (Bestek 4) Kiezelzand en Gewasschen grind (2 per.): Holl. Zand-, Grind- en Bazalthandel Magna", Leiden, Grind f3 30; L. Bouwm. Handel H. v. d. Berg en J. v. d. Duijm, Leiden, Zand f 2 29, Grind f 2.9-4; J. H. Omtzigt, Zoeterwoude, Grind f3.15; Corn. Schipper, Amsterdam, Zand f2.30, Grind f3.—. Tot het comité inzake het volkspeti tionnement voor Plaatselijke Keuze traden als sympathiseerende vereenigingen alsnog toe: De vereeniging voor Vrouwenkiesrecht afd.' Leiden; de vereeniging voor Onder linge Vrouwenbescherming, afd. Leiden, Sympathiebetuigingen kwamen in van veel Leidsche ingezetenen, die zich op maatschappelijk gebied bewegen, en voorts van 5 professoren, 8 geneesheeren, 12 pre dikanten, 2 raadsleden, 18 hoofden van on- derwijs-inrichtingen, van den commissaris van politie en van 2 .inspecteurs van po litie. Voor den Indschen dienst is bestemd voor rechterlijk ambtenaar mr. K. H. Korff, alhier. LEIDSCHE SCHOUWBURG. „Ilerida Gablor." ,,Die Haghe-Spelers" zijn weergekeerd. Al is Verkade geen liefhebber van reizen, toch blijft hij niet uitsluitend optreden in zijn eigen schouwburg aan de Heerengracht in de hofstad 't Is zoo onder de bedrijven door een heel poosje geleden dat we Ver kade en Ennv Vrede hebben zien optreden. De schouwburg bood een echt-gezelligen aanblik. De baignoire was goed bezet, de loge zelfs heel goed. Was de oorzaak van dezo opkomst het optreden van Verkade of de opvooring van een werk van Ibsen Verkade had namelijk Ibsen's ,,Hedda Gabler" voor deze voorstelling uitgekozen. We willen hier direct aan toevoegen, dat we deze keuze niet kunnen roemen. ,,Hedda Gabler" staat soms zoo tegen over de werkelijkheid. De personen zijn in vele opzichten zoo onwezenlijk. Bij het programma was een inleiding tot dit stuk gevoegd. En al heeft dezo voor hen, die „Hcdda Gabler" niet kenden veel opge helderd, toch is tr nog al iets overgeble ven, dat zoo vreemd, zoo onnatuurlijk aan deed. Is het bijv. geen dwaasheid dat Tcs- man en mevrouw Elvsted den arbeid van Lövborg beginnen op een oogenblik dat elk ■normaal mensch nog kapot zou zijn van verdriet over diens dood, nauwe lijks een paar uren na zijn overlijden, op een oogenblik dat Tesman zelf nog diep onder den indruk is van den dood van een tante. Hedcla Gabler is de dochter van een ge neraal. Onbemiddeld is zo achtergebleven. Haar moeder heeft zo vroeg verloren en hiervan geeft- haar gehecle optreden blijk. Hedda heeft zich, zooals ze zelf zegt-, „moe gedanst" en om verzorgd te zijn trouwt ze met Jörgcn Tesman, een studie- men sch, een knappe kop, die het tot pro fessor zal brengen en haar dus een rustig bestaan kan aanbieden. Hcdda had meer dere aanbidders, maar Tesman geeft zo haar hand, hoewel hij haar juist het meest onverschillig is. De man, waarvan ze het meest hield, is Eljert Lövborg, een boemelaar, maar een genie. Hij is aan den rol gegaan en niet tot haar gekomen met „wingerbladen in het haar, trotsch en overmoedig" ^*:n. andere aanbidder was de officier van justitie Brack, een gezelschapsraensch meer met. i;;Pen- "adat Hedda van haar huwe- jksreis is teruggekeerd, komt Lövborg weer in haar nabijheid. Hij is oen ander mensch geworden door de toewijdende lief de van mevrouw Elvsted. Ook Brack ont moet ze kort na haar terugkomst. Bij beider bezoek wordt gesproken over de re volvers. een liefhebberij, dio Hedda altijd eigen is geweest. Hcdda bindt dan den strijd aan met me vrouw Elvsted. Ze wil haar groote macht op Lövborg doen gelden Door een han- digen toeleg weet ze hem te bewegen naar oen vroolijke fuif te gaan. Gevolg is dat Lövborg dronken wordt cn den eersten stap weer gezet heeft op den weg, dien hij met zooveel moeite verlaten kon, dank zij mevrouw Elvsted. Hij gevoelt thans te heb ben afgedaan. Eljert wil een eind aan zijn leven maken en Hedda geeft hem daartoe een harer pis tolen. Ze wekt hem op een .schoonheids daad" te doen. Maar zoover komt het niet, onvrijwillig, in een ruzie met een vrouw, wordt Lövborg, door een toevallig schot, doodelijk in het onderlijf getroffen. Brack heeft nu alle macht over Hedda. Hij weet dat van haar het pistool is, dat zij den öhgelukkigen in den dood heeft gedre ven. Dan krijgt Hcdda moed. Zij, de laffe vrouw, richt een pistool op zichzelf en maakt een eind aan liaar leven. Enny Vrede is een te lief, te zacht vrouw tje ora.de demonische Hedda in alle opzich ten goed te kunnen geven. De onmogelijke figuur van Tesman werd zoo goed dat mo gelijk was gespeeld door Phil, la Chapelle. Voor liet tooneel is dit een goede aanwinst. Tilly Lus hebben we in geen vier jaar zien optreden. Nu gaf ze mevrouw Elvsted. Ma-ar ze deed het niet met zooveel warmte en gevoel als verwacht mag worden. Paul do Groot speelde vooral in het vierde be drijf uitnemend als den officier van justi tie, doch Verkade zelf was erg middelma tig. Als Juliane Tesman voldeed W. Schmidt-Crans goed, maar Theo Vogelzang zag er voor de dienstbode met haar witte muts te jeugdig uit. Dat Verkade spoedig terugkeere om met een ander stuk revanche te nemen. BODEGRAVEN. Gisteren is in den vroegen morgen door den hevigen wind do klei vletter Do H. dicht bij Bodegraven van de schuit geslagen en verdronken. KA TW1J K-A AN.ZEE. In aansluiting met wat wij gisteren reeds vermeldden, schrijft men ons het vol gende: De schipper van een Katwijksch visschers- vaartuig begaf zich gisteren naar Den Haag om een hem door den kantonrechter we gens niet bijhouden van het scheepsjour naal opgelegde straf te ondergaan. Dew iü de tram, waarmede hij zich naar Leiden begaf, zich ook do rijksveldwachter V. d. B. met een drietal arrestanten bevond, meende onze schipper, dat ook hij gratis kon reizen. Toen hem evenwel aan 't ver stand werd gebracht, dat dit niet het ge val was, nam hij aanstonds 't besluit uit de in beweging zijnde tram te springen. Hij volvoerde dit besluit dan ook even voorbij de halte .Valstrik" en kwam daar bij ongelukkigerwijze vrij onzacht in aan raking niet den eenigen telegraafpaal, dio daar langs de baan staat. De tram was uatuurlijk doorgereden, maar bij halte ,,Tol" bemerkte do conducteur wat er ge beurd was. Hij liet toen achteruitrijden naar do plaats, waar de patient nog steeds lag. Hij ha-d zich ernstig aan 't hoofd be zeerd en kon ook moeilijk loopen. Eenige passagiers namen hem op en droegen hem in de tram, waarna men hem naar Dr. H. to Katwijk aan den Rijn ver voerde, die hem het eerste vorband legdo. LISSE. In verband met een bericht, voorkomende in het nummer van Vrijdag, aangaande het in onderpand houden van een kind, kunnen wij berichten, dat dit bericht geheel onjuist is, cn dat do werkelijke toedracht der zaak is als volgt: Door een moedor was haar lcind, 2 dagen oud zijnde, ter verzorging afgegeven aan de St.. Ann.a-S lichting op do Keizersgracht te Amsterdam. Dit geschiedde op 17 Mei 1911. Toen het kind ongeveer één jaar oud was, werd het ter verzorging afgestaan aan per sonen, waar, zooals later bleek, het uit oen godsdienstig oogpunt, minder goed op zijn plaats was, cn vanwaar het dientengevolge op den eersten verjaardag van het kind, weer in bovengenoemde stichting terugkwam. Ilot hier ter plaatso woonachtige kindor- looze oohtpan.r Van V. had reeds lang den wcnsch gekoesterd om een Idnd tot zich te nomen, waarvan door de ouders afstand was of werd gedaan. Hot gevolg van dien wenseh was, dat hot echtpaar op'een gegeven oogenblik in con nectie kwam mot heb bestuur van moergo- noemdo stichting, ten govolge waarvan op 18 Mei 1912 meergenoemd kind in het bezit kwam vaoi bovengenoemd echtpaar Van V-, nadat door de moeder, waarvoor zij een ge zegeld contract heeft ge tee ken d, voor altijd afstand was gedaan van het kind. Het. kind groeide ten gevolge van de lief derijk© verzorging zijner ploegouders, voor spoedig op tot e>en lief knaapje, dat dan ook zijn verzorgers aanhing met al de liefde, die een kinderhart kan bevatten. Hot spreekt vanzelf dat. het echtpaar zich ten zeerste verheugde in het bezit van het kind, wat hun zorgen op zijn beurt ten volle beloonde door on ver vals elite liefdeblijken. Dezo vreugde werd echter op Dinsdag 30 December 1913 deerlijk verstoord, doordat de natuurlijke moeder, nadat zij in al dien tijd niets van zich had laten hooren, op eens haai- kind kwam opeischen, voorgevende dat zij eerlang met haar man, die in Duitsch- land werkt, aldaar ging wonen. Dat de pleegouders het kind zoo maar in eens niet afstonden, behoeft, dun let ons, geen beloog, hoewel zij zich in een jammerlijken toestand verplaatst zagen, omdat de moeder bij liet zien van haar kind in'tranen uit barstte. Do moeder echter, ziende, dat men haar kind niet maar zoo wilde afgeven, ad was men ten zeerste met haar lob begaan, ver voegde zich bjj do politie, die haar verwees naar den kantonrechter, die echter niet thuis was. Nadat zij den nacht hier ter plaatse had doorgebracht, vervoegde zij zich des andoifcn daars bij den Officier van Justitie te Haar lem. die daaroD aan don burgemeester alhier last ga£ het kind aam de natuurlijke moedor te doen afgeven- De pleegouders, begrijpende dat het con tract blijkbaar voor de wet niet vam kmcht was. bevonden zich intusschen in een on be schrijft ijken gemoedstoestand, ten gevolge waarvan dte pleegmoeder op Oudejaarsdag met het kind de vlucht nam naar h,aar ouders in hot Mallegat. Het mocht echter niet baten, want in gezelschap van 3 politiemannen werd heb kind door de moeder, vam de pleegmoeder op- geëischt, en, onder onbeschrijfelijke tooneelen, ten slotte afgegeven- Dit is in het kort de geschiedenis- van deze zaak, en, zooals mem zdet, is er goen sprake van geld voor de verzorging, om de eenvou dige reden, dat de moeder het kind voor altijd had afgestaan en de pleegouders dien tengevolge het kind vam af het eerste oogem- blilc liobben beschouwd als hun lcind, en nooit of nimmer het kind tot zich zouden hebben genomen, als zij in de veronderstel ling haddon moeten verhoeren, hot kind vroeg of laat weer te moeten afstaan- De moeder is intusschen mot haar kind afgereisd naar een hotel op de Martelaars gracht te Amsterdam, waar zij nog eenigen tijd zou vertoeven vóórdat zij uaar Duiüsch- land vertrekt. Daar hebben de pleegouders het kind en de moedor ook nog bezoekt, en gezien dat de moeder alios deed om het kind zijn ver zorgers en het scheidonsloed te doen ver geten, hetgeen voor hen ten minste nog eon groote troost was in hun droefheid, omdat zij nu de overtuiging haddjn, dat het kind ook daar een liefderijk© verzorging zou ont vangen, hoewel zij aanvankelijk het kind liever grafwaarts hadden zien dragen. Wij hebben gemeend dit te moeten neer schrijven, om hierdoor den verkeerden indruk, die het. bericht bij velen teweeg heeft ge bracht, zoo mogelijk, weg te nemen. OE-GSTGEEST. De ijsclub „Oegstgeest" hield gister avond haar jaarlijksche algemeeno verga dering in het café .Weltevreden" van den heer A. F. de Rooy. Na opening der ver gadering door den voorzitter, werden de notulen gelezen, welke onveranderd wer den goedgekeurd. Hierna deed de penning meester rekening en verantwoording over 1912'13. De rekening sloot met een batig saldo, groot f591.04. Ze werd nagezien en accoord bevonden door de heeren A. den Haan en -J. Zeestraten, die daartoe door den voorzitter waren uitgenoodigd. Het uitgebrachte verslag door den secretaris bracht geen bijzonder te hooren, daar de winter geen ijs bracht. Penningmeester en secretaris werden bedankt voor hun ge houden beheer en administratie. Daarna had de verkiezing plaats van 5 bestuurs leden wegens periodieke aftreding van de heeren L. Oudshoorn, J. v. d. Voet, J. Nieuwenhuizon—Segaar, B. J. M. Kortman en M. N. de Eroekert, welke allen met bijna algemeene stemmen werden herkozen. Meegedeeld werd, dat de werklieden door de IJsclub voor ongelukken en inva liditeit zijn verzekerd. Als gewoonlijk had er een verloting plaats van l paar schaatsen en 4 kistjes sigaren, welke ten deel vielen aan de heerenB. Hoff, J. Schoneveld, L. de Ko ning, L. Nouwens cn M. Spaargaren. Na rondvraag sloot de voorzitter de ver gadering. TER-AAR, De loop der bevolking over het j'aar 1913 is als volgt: Geboren 59 M. cn 62 V. 1© zaraen 121; gevestigd: 55 M. cn 72 V. te zniïien 127; totale vermeerdering 114 M. en 13-4 V., to zomen 248. Overleden: 22 M. en 23 V., te zamen 45; vertrokken: 61 M. en 79 V., te zamen 140; totale vermeerdering 83 M. en 102 V., te zamen 185. De bevolking was op 1 Januari 1913: 1520 M- en 1485 V., te zamen 3005 en op 1 Januari 1914: 1551 M. en 1517 V., te zamen 3068. In 1913 werden 3 kinderen als levenloos geboren aangegeven, terwijl 12 huwelijken werden voltrokken. VOORSCHOTEN. Hedenmorgen heeft de kroonprins van Solo een bezoek gebracht aan de Kon. Ned. fabriek van gouden on zilveren werken van de firma J. M van Kempen en Zonen. Z. H. bezichtigde met veel ge noegen verschillende werkzaamheden en vele voorbanden kostbaarheden en toondo zich zeer voldaan. Van de fabrieksgebou wen wapperde do Nederlandsche drie kleur. B en Ws. van 's-Gravenhage hebben een voordracht aan den Raad in bewer king voor een overeenkomst, volgens welke do Ned.-Herv. Gem. te Schcveningcn den eigendom zou krijgen van een perceel ge meentegrond aan de Nieuwe Parklaan al daar, tusschen den Duinweg en het ter rein van de lawntonnisclub „Leimonias", met het doel om daarop een derde Herv. Kerk te bouwen. De bouwplannen zijn reeds ontworpen door een Schovcningschen architect. Bij heb tot-stand-komen van be doelde overeenkomst zou de kerkelijke ge meente afzien van den ombouw en do uit breiding van de Badkapel op het Gevers- Doynootplein en zou de gemeente Den Haag de vrije beschikking krijgen over het grondstuk, waarop thaus do kapel staat, en met betrekking tob de op aangrenzen- den grond rustende servituten. Blijkens de in ,,De Stand." gepubli ceerd© lijsten van do 35ste jaarcollecto voor de scholen met den Bijbel heeft die collecte, georganiseerd door 730 locale comités, fl03.0S3,25 opgebracht of f 6261.70$ meer dan verleden jaar. Deze opbrengst is een record. De eerste Unie-collecte, gehouden in 1S79, bedroeg f 41". 188.63.V. Zij klom tot f 107.309.87 in 1886 en daalde toen tot £75.932.72$ in 1895. Daarna ging zij weer naar boven. De opbrengst der 35 Unie-collectea be droeg gezamenlijk f 3.092.8-49.45$. De overleden boekhouder der Doops- gez. Gem. te Tjalleberd (Fr.), de heer J. Wuite Jr., heeft aan die Gemeente f5000 vermaakt. De heer J. M. van Heel, sedert 27 jaar burgemeester van Maasland, heeft aan den Raad medegedeeld, dab hij met ingang van l Juli ontslag zal aanvragen. Het Dagclijksch Be-stuur der Neder landsche Handels-Hoogeschool le Rotter dam, heeft dr. T. P. Sevensma. conservator aan de Universiteits-bibliotheek to Amster dam, benoemd tot adjunct-bibliothecaris van de bibliotheek der Ïïoogeschool, met het daaraan verbonden handels-economisch- archicf. Gisteren had in de zaal van ,,De Harmonie" in de gemeente Hoek-van-Hol- land de officieele ontvangst plaats van mr. A. R. Zimmerman, burgemeester var? Rotterdam, ter gelegenheid" van de samen voeging van de beide gemeenten tot één gemeente Do heer Zimmerman hield een toespraak tot de burgerij en hoopte, dat allen zouden medewerken, om den bloei van de vergroote gemeente bevorderen. Na afloop begaf de burgemeester zich naar de nieuwe secretarie, waar hij audiën- verleende aan allen, die daartoe het ver langen te kennen gaven. In hotel Amerika" werd den heer Zim merman door de commissie van ontvangst een lunch aangeboden. Een en ander droeg een feestelijk karak ter. Bij den kerk- en t-orenbrard, welke 5 September 1911 te Vlissingen woedde, werd o. a. ook de Engelsche Kerk, een deel der St.-Jacobskerk, een prooi der vlammen In verband met de ontmante ling van de St.-Jacobskerk werd besloten het kerkgebouw der Engelsche Gem. niet op de oude plaats, maar in het nieuwe stadsdeel op de Nieuwe Markt te herbou wen. Zondag had de inwijding van dit ge bouw plaats. Het kerkje was toen veel te klein. De bijeenkomst werd geopend met ge bed door cl>. Oberman, predikant bij de Engelsche gemeente to Middelburg en Ylissingen, waarna de gemeente zong Hymn. 1. Ds. Oberman las vervolgens 1 Koningen 8 26—43. Een gemengd koor liet daarop hooren ,,The Abode of Wor ship". Vervolgens sprak ds. Wood, uit Woodbroocke, bij Birmingham, naar aan leiding van Hebr 10 24 en 25 Aan het einde van zijn preek roemde hij do edelmoedigheid der Nederlanders, die elk ander volk zijn voorgegaan io ver draagzaamheid jegeas aadarsdsakonde». De nieuwe kerk beschouwt hij als een monument voor de vriendschap tusschen Engeland en Nederland. Met gezang en dankzegging werd do plechtigheid besloten. De te Amsterdam op 51-jarigen leef tijd gestorven mr. J. Bruyn, subst.-off. bij de rechtbank aldaar, werd in indie gebo ren en, promoveerde in 1892 aan de Am- sterdainsche Universiteit tot doctor in de rechtswetenschap pen. Na achtereenvol gens in Leimuiden eri Hazerswoude als burgemeester gefungeerd te hebben, volg de in 1897 zijn benoeming tot kantonrech- ter.-plaatsvervanger to Alphen. In 1900 werd mr. Bruyn tot ambtenaar vau het O. M. bij de Alkmaarsche recht bank benoemd, Van 1905 tot 1908 vervuld© hij eenzelfde functie aan de rechtbank te 's-Gravenhage. Den 7clen October van da«. jaar vond zijn installatie als substituut-of ficier plaats. Mr Bruyn was onder zijn ambgenootc.- zeer gezien. Hij stond algemeen belc i.«. als een humaan man, die vooral in do strafkamer bijzonder op zijn plaats was. Als een bewijs van het groote animo, welke onder het officierenkorps bestaat voor de betrekking van hoofdcommissaris van politie te Rotterdam schrijft „Dj Maasbode" kan dienen, dat in de afgo- loopen week op één dag niet minder dm 28 officieren zich bij burgemeester Zimmer man voor dezo functie kwamen aanbevelen. Naar het blad verneemt, komen voor heb vervullen dezer vacante betrekking zeer ernstig in aanmerking do heeren G. Thom son, kapitein der marechaussee te Arnhem, en J. W. Wijnapds, kapitein der mariniers, te Rotterdam. In het hoofdbestuur der Chr.-Sociale Partij hebben thans zittingdr. O D. Cra mer, te Utrecht; A van Dijk, to IJssel- stein; J. Douma, te 's-Gravenhage; ds. J. C. B. Eijkman, te Sittard A. de Geus, te GendringenJ. van der Heeg, te Gronin gendr. E. A. Keuchenius, te Schevenin- gen mr. A. R. van de Laar, te Gendrin gen; E. Zwolsman, to Hillegom. Do Minister van Landbouw, Nijver heid en Handel, mr. M. W. F. Treub, heeft zich voor veertien dagen met verlof naar het buitenland begeven. Ds. M. Jongebreur, te Veenendaal, heeft geweigerd den herkozen diaken, den hee. uo Ruiter Jzn.j te bevestigen. Als protest daartegen waren op twee na alle overige diak. en ouderl. bij deze plech tigheid afwezig gebleven, en een der twee aanwezige diakenen, de heer T. Koninga. verliet na zijn rondgang voor de armen de kerk. Er ia beklag gedaan bij het klassikaal bestuur te Wijk-bij-Duurstede. Heb comité voor een standbeeld voor Johan do Witt heeft een zeer Delangrijk bedrag ontvangon, verzameld door de Algemeeno Maatschappij van Levensverze kering en Lijfrente te Amsterdam, de bij dragen van een groot aantal levensverze keringsmaatschappijen in Nederland voor een te 's-Gravenhage op te richten stand beeld voor Johan de Witt, don grondleg ger der levensverzekeringswetenschap. Na korte ongesteldheid is te Slie- drecht overleden ds. G. J. Schraffordb Koops. De overledene nam een zeer werk zaam aandeel in de vrijzinnige beweging eo was zeer verdraagzaam. Zondagnamiddag heeft, zoo meldt ,,Het Vaderl.", Z. K. H. Prins Hendrik go- ruimen tijd \crtoefd bij de oefeningen van de Padviuders (baron-Van-Pallandt-troep), Haagsche afd vau de Ned. Padvindersor- ganisatie welke oefeningen plaats hadden op de buitenplaats van baron Van Pal- landt te Wassenaar. Z. K. H. betuigde zijn tevredenheid aan hopman Schaap, den leider der oefeningen. Wijion de heer D. Wisse, te Borssele, heeft, naar ,,De .Stand." meldt, aan do Vereenigng voor hooger onderwijs op Ger. grondslag f 1000 vermaakt. Wijlen mevrouw De VriesDe Vos te 's-Gravenhage, heeft gelegateerd aan de Ned.-Herv. Gein. te Middelbands f 2000 aan do vereeniging ..Doreas" f 1000 en aan do commissie voor spijsuitdeeling even eens f 10C0, alles vrij van successierechten. Gisteren hield do Vereniging van No- derkindscho Zoefcwatervischhandciaren een al gemeeno vergadering in hotel ,,NoordJBc{a- bant" te Utrecht. Besloten werd voorloopig het aantal be stuursleden niet. uit te breiden. Na gohouv den verkiezing constitueerde zich hot bcl- stuur aldus: L. v. Oorschot., te Gouda, voor zitter; jhr. J- A. Boreel do Mana<jtiault te Alphen aan don Rijn, viee.voorzitter;. A. v. d. Heuvel, te Dordrecht; D. v. ICla> veren, to Rotterdam; mr. E. M. B. Kcnr4- tenoever, to Gouda, s?ecr.. penningmeester. Naar ,,De Werkmansbode" meldt, blijft de toestand van het oud-lid der Tv-ede Kamer, den heer B. H. Heldt, zorgelijkweinig of geen beterschap ia tot nog toe te bespeuren.

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1