N°. 16521. Zaterdag 3 Januari. A\ 1914. Qeze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIJF Bladen Eerste Blad. Offieieele Kennisgeving. Uit de Omstreken. LEIDSCH DAGBLAD PRIJS DKR ADY ERTENTI EN Van 1—regels ,'1.05. Iedere regel meer f 0.174. - Grooter® lettere naar plaatBrnimto. - Kleine edvertentiën van 30 woorden 40 Gents contant; elk tiental woorden meer 10 Gents.Voor het incasBeeren wordt/"0.05 berekend- PRIJS DEZER COURANTj Voor Leiden per week 9 Gents; per 3 maanden Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn Franco per post 1.10. 1.30. 1.65. BlIASKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gelet op de artt. 12 en 37 der Drankwet; Brengen ter algemeene kennis, dat door ANTONIUS MARIA VEEREN, wonende te Leiden, een verzoekschrift is ingediend, om verlof voor den verkoop van alcohol- houdenden, anderen dan sterken drank, voor gebruik ter plaatse van verkoop, in de voorzaal en de billardkamer van hèt perceel Langebrug No. 45. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN. Secretafjs^ Leiden, 3 Januari 1914. 1 'L-fC.' Leaden, 3 Januari. Do 9-uur winkelsluiting. De 9-uur-winkelsluiting lijkt hier zonder buitengewoon verzet van de zijde der win keliers te zullen worden ingevoerd. Gisteravond, den eersten gewonen werk dag, waarop dc winkels en magazijnen om 9 uren moesten gesloten zijn, liad de po litie voor de controle tamelijk uitgebreide maatregelen genomen. Verscheidene agen ten op rijwielen doorkruisten de stad en voornamelijk de volksbuurten, doch pro cessen-verbaal zijn niet opgemaakt. In de voornaamste winkelstraten, zooals Breestraat, Vischmarkt, Botermarkt, Nieu we Rijn, waren om 9 uren de winkels alle gesloten, zooals trouwens vóór de wette lijke invoering voor het meerendeel reeds .het geval was. Verscheidene hadden ech ter het licht laten branden, zoodat het pu bliek van de étalages kon blijven profitee red en het aanzien der straat er weinig door veranderde. Op dc Haarlemmerstraat was het nogal woelig, vooral ook, doordat tal van nieuws gierigen eens een kijkje kwamen nemen in afwachting van dc dingen, die zouden kun nen gebeuren. Er was een meer dan gewone politie macht aanwezig. Verscheidene winkeliers hadden ook hier gesloten en de lichten uit gedaan de winkels van anderen waren nog open en de winkeliers stonden in den winkel of in de deur. Aan uitingen van tegenzin ontbrak het niet altijd van do zijde dezer winkeliers voornamelijk en ook uit het publiek werd een enkele maal een afkeurend woord over den dwangmaatregel gehoord, terwijl an deren er hun ingenomenheid over te ken nen gaven en het vermoeden uitspraken, dat er na zes weken niemand meer over zal klagen. In een galanteriewinkel hoek Pelikaan straat hield men do deuren wijd open, waarom hier zich af en toe heel wat nieuws gierigen verzamelden, die echter door de politie tot doorloopen werden aangemaand. Een andere winkelier verkocht blijkbaar iets op straat, wat zoeals men weet, geoor loofd is. De vischhandelaar dicht bij de Vrouwcsteeg plaatste voor zijn deur een hekje en posteerde zieh daarvoor. Tot den bekenden verkoop over het hekje" kwam het echter niet. Ook hieromheen hokten nieuwsgierigen en op een relletje belusten samen, doch zij werden door een tweetal agenten tot doorloopen aangespoord. Het weer was evenmin als de vieze stra ten voor een avondwandeling aanlokkelijk en zoo verdwenen tegen tien uren do mees ten. Het kalme, doch vastberaden optreden der politie werkte er ook toe mede, dat er betrekkelijk zoo weinig voorviel. Van avond, Zaterdag, kunnen de win kels weer na negenen open blijven en Maandagavond^ zullen do menschen er zich vermoedelijk reeds bij neerleggen. Verzet geeft trouwens ook niets. Alleen wanneer do ervaring over geruimen tijd leert, dat men schade in zijn zaken lijdt, is het tijd van ageoren. Mej. Borkeljon, nlhier, is benoemd tot tijdelijk onderwijzeres aan de openbare school A. to Bodegraven. Bij Kon. besluit is voor het tijdvak van Jan. 1914 tot on met den dag, vooraf gaande aan dien, waarop mr. J. Hecres, mocht ophouden lid der Tweede Kamer der Staten-Generaal te zijn, benoemd tot lector in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan do universiteit alhier, om onderwijs te geven, in do geschiedenis van Nod.- Indië en in do historie en methode der Zonding, dr. E. O. Godéo Molsbergen, 'lector aan do gemeente-univorsiteit t-e Am sterdam. Mr. K. J. Poll, alhier, is door B. en 3. van Dordrecht benoemd tot commies- dreeht3111 ^emeeQto"secre''ar^0 to Dor- Dc ophaaldienst van huisvuil. Het publiek is blijkbaar nog niet aan den nieuwen ophaaldienst en de dienst nog niet aan het publiek gewend. Er komen althans herhaald© klachten tot ons van menschen, die den vuilnisman niet hebben gehoord of gezien en daardoor met het huisvuil zijn blijven zitten. Wij vreezen, dat de stadsgrachten van deze nalatigheid, hetzij van de huismoeders en dienstmeisjes of van de ophaalders, de slachtoffers zullen worden. In door de po litie onbewaakte oogenblikken wordt, zoo als wij van meer dan één vernomen, de vuilnisbak in het water geleegd. Men weet, dat er niet meer door den vuilnisman aan huis wordt gescheld. Een luidklinkcnde bel kondigt zijn komst aan. Maar wordt deze altijd in de keuken ge hoord, vooral aan de Singels, waar de hui zen een heel eind van de straat afstaan Kan er geen verwarring plaats hebben in het eerst met het bellen van stoomvaartui- gen in de stadsgrachten 1 ■-frMen weet ook nog niet den tijd, waarop hét vuil wordt weggehaald. Het komt ons daarom voor, dat het over- nAÜegiag zou verdienen in den eersten tijd de burgerij toch nog anders te waarschu wen wat gemakkelijker gaat nu voorloopig toch twee personen met den dienst gemoeid zijn. Als liet publiek eenmaal den tijd, waarop ongeveer de vuilnisman kan worden ver wacht, kent, kan het er op rekenen. Men moet bedenken, dat do burgerij er niet is voor den vuilnisdienst, maar omge keerd de vuilnisdienst ter wille van de bur gerij. Samenwerking moet er zijn, doch die moet, zooals de wethouder Eischcr bij do opening terecht opmerkte, het eerst ge zocht wrorden door de mannen van den dienst. Tivee«le lezing met klaviervoordracht door LH O JflttXS. Sloot, de eersto lezing met C- Ph. Em. Bach, de tweede werd geheel gewijd, aan diens vader, J. S. Bach, een der grootstcn onder de grootc mannen der Toonkunst. De levensgeschiedenis van J. S. Bach werd ons door den heer Mens uitgebreid verteld; wel wat al te uitgebreid; want liever dan in zoovele niet-belangrijke bijzonderheden to treden, hadden wij meer van Bach's muziek willen hooren vertolken door den pianist Mens; die, zooals gebleken is, een knap Bach- speler is. Dit hoorden wij reeds in de vertolking van een Adagio uit „Capricio über die Abreiso eines Freundes", een 6 deolig werk, waarvan wij tot onze spijt slechts liet derde deel te hooren kregen, en dat wij gaarne in zijn geheel hadden gehoord, omdat dit derde deel het weeklagen vertolkt over het vertrek van den vriend (die-Bach's broeder was) en de andere doelen: het afscheid, d© pos- tillon-aria, de slotfuga, ook zeer belangrijk zijn om aan te hooren. Uit Bach's monumen taal werk ,,Das wohllcmpericrto Klavier", een bijbel voor musici, bevattend preludiums en fuga's, in allo toonsoorten, liet de heer Mens ons uit het eersto deel ©enige dor mocasten liooren. Spreker besprak eerst dit meesterwerk van Bach en merkte terecht op, dat Bach ten onrechte vaak een dor componist wordt genoemd zonder poczie; want dat juist de preludiums uit „Das wohltemperiortö Klavior" vol poëzie zijn. Als bewijs hiervan speelde de heer Mens het preludium en do driestemmige fuga in D- moll en het preludium met do vierstemmige fuga in D-dur; duidelijk hoorden wij het in treden der verschillende stemmen. (Een rin kelend bij-ge>luid werd in de pauze wegga- nomen door het varplaatsen van een lan taarn). Na. de pauze werden enkele werken van Bach; de koraalvoorspelen, die de voorberei. ding waren tot oratoria en passionen, in gToobe trekken behandeld en werden nog eenigo preludiums en fuga's gespeeld; o.a- de prachtdgo es moll prelude. Waarom niet de liierbij-behoorendo driestemmige fuga ge speeld werd. beerrjipen wii niet. Dan nog de as-dur-preludium en vier-stemmige fuga en de sierlijke, elegante bes dur-prelude en drie stemmige fuga. Ten slotte hoorden wij nog eenige int©- ïessant© uitspraken van groot© meesters over Bach, van Baohvei-eering blijk gevend. Met aandacht volgde het kleine publiek wat de heer Meus mededeelde. Jammer, dat wij tot 14 April moeten wachten, vóórdat deze le zingen voortgezet worden- Do derde avond zal dan gewijd worden aan Jos. Hadyn. 1De man, die gisteren door de Leid- sche politie ter beschikking van den bur gemeester van Leiderdorp werd gesteld, 19 nog 's namiddags naar de strafgevangenis to 's-Gravonhage overgebracht, als verdacht van diefstal van zeven schapen uit een wei land. Bij den heer J. A. M. A. Grondhout, secretaris-waarnemend penningmeester van do Leidsche afdeeling van do vereeniging ,,Tot steijn van verwaarloosden", werd een gift vfyi honderd gulden thuis bezorgd, ten behoeve van bovengenoemde afdeeling. Het 339-jarig bestaan van de Lcidscho universiteit zal, omdat 8 Februari a.s. op Zondag valt-, den 9den worden gevierd. De reetor-magnificus, prof. dr. G. Jel- gersma, zal in de Stadszaal een feestrede uilspteken, en dc gezamenlijke hooglearaircn zullen zich des avonds vcreenigen aan een getnccnschappelijken maaltijd. Dan wordt hun vanwege het L. S- C. een serenade gebracht. Gisteravond ongeveertien uren ont dekte de aardappelenhandelaar S. T'. I., dat er een sterk© brandlucht in zijn pakhuis aan de Mare hing. Hij waarschuwde onmid dellijk de politie, die met het noodige ma teriaal ter plaatse verscheen. Het bleek, dat de brand was ontstaan in houtwol en op vulsel, dat zich tusschen een steenen muur en een houten schot bevond, vermoedelijk door het onachtzaam wegwerpen van een brandenden lucifer of een eindje brandende sigaar. Noemenswaardige schade is niet aange richt. Alleen zijn een paar planken ge schroeid. Be hlussching geschiedde onder leiding van den ondercommandant der brandweer met een slang op een kraan van dc huiswa- terleiding. Gelukkig, dat de brand niet eenige uren later werd ontdekt. Gisteravond te zeven uren werd een politie agent gewaarschuwd, dat er zich in een huis, waarin een voorschotbank is ge vestigd, aan de Pieterskerlcgrncht, iemand bevond, die blijkbaar dit buis niet kon verlaten. De houder vau do bank, wonende aan den Morsehweg, werd onmiddellijk ge waarschuwd en spoedde zich naar- zijn „bank". Hij opende de deur en zoo waar, er kwam een vrouw voor den dag! De hou der; die te ongeveer vijf uren 's namiddags het gebouw had verlaten, sloot do buiten deur, niet wetende, dat er nog iemand was achtergebleven. Een hoekhuis Langegracht en Noorder straat, in welke laatste de toegang is tot het terrein der gomeente-reiniging, moest het gisteren ontgelden. Een viertal glasruitjes werden door den boom. van een reinigings wagen, waarvoor een paard was gespannen', ingedrukt.. Het paard luisterde, naar men zei, niet naar het sturen. De schade is door de gemeente vergoed. AI.FEN. Den 7den Januari is het -25 jaar ge leden, dat H. Verschuur werkzaam werd op de vernisfabriek van de li ©aren Varossicau en Co. AALSMEER. Door den heer Luik, bouwkundige, is aanbesteed het bouwen van 2 woningen aan den Stationsweg. Langste inschrijvers: Perc. A., metselwerk, Terreehorst, Nieuw- v-een f1278; perc. B., timmerwerk, Gebr. J. en W. v. d. Laarse, alhier, f 2069perc. C., P. v. d. Zwaard, alhier, f 337perc. A. en B., G. v. d. Heuvel, Haarlemmer meer, f 3552massa, Terreehorst f 3890. Op de centrale veiling werden serin gen verhandeld voor den kapitalen prijs van 48 cents per tak. BODEGRAVEN. Tot brievenbesteller aan het postkan toor alhier, is benoemd A. Broekhof. HAZERSWOUDE. De heer J. Luiting, onderwijzer aan de Chr. School op 't dorp is als zoodanig benoemd aan een school voor M, U. L. O. te Arnhem. KATWIJK-AAN-ZEE. Gisteren is uit IJmuiden ter trawl- visscherij uitgevaren de logger ,,K. W. 147" Wilhelmina III schipper W. van der Plas, van den heer Den Duik alhier. Door do Visschersvereeniging Draagt elkanders lasten" is op de statuten d© Kon. goedkeuring gevraagd. NOORDWIJK. In de zaal van café „Het Fortuin" van de erven C. Gordijn, hield gisteravond de afd. Noordwijk van het „Hollandsche Bloeiubollenkweckersgenootschap" een vrij goed bezochte vergadering, onder leiding van den voorzitter, den heer G. J. G. van Parijs. Deze wenschte mede namens het- bestuur den leden met hun gezinnen een gelukkig en voorspoedig jaar toe. Was in het afgeloopen jaar de hyacin tenteelt bevredigend, de opbrengst der narcissen vrij goed, die der irissen heel goed, de tulpenteelt was daarentegen alles behalve goed. Hij hoopte, dat 1914 óók voor de tulpenkweekers een goed jaar mag zijn. Ook wenschte hij naast de reeds be staande groepen van hyacinten- en narcis- senkweekers, een groep tulpenkweekers mocht tot stand komen. De voorzitter zegt, dat de berichten uit liet buitenland nogal moedgevend zijner wordt goed verkocht. Spr. wekt op tot het lid worden van „IJ.-B.-G.", Hij dankt zijn medebestuurs leden en de leden voor den in 1913 weder om genoten steun en de welwillende mede werking. Ook dankt hij do vertegenwoordi gers van de pers, die 6teeds voor goede verslagen zorgden, waarvan men de waar de niet mag onderschatten. Met den wensch, dat in het pas begon nen jaar de afdeeling van ,,Ii.-B.-G." tot grooteren bloei mag komen, eindigde spre ker zijn, met applaus begroete, inleiding. De heer A. H. Faase deelde mede, dat er gelegenheid was, voor de leden van de ,,Hyacintengroep", om het contract voor het waarborgfonds en dat voor de vaststel ling der rommelprijzen te teekenen. Tot afgevaardigden naar de aanstaande alg. vergadering werden gekozen do hee- ren J. W. Paardekooper en A. H. Faase, tot plaatsvervanger de heer W. Alkemade Azn. Voor de voorzitters-vacature van het .,H.- B'.-G.", ontstaan door het bedanken van den heer J. H. Kruseman, werd gecandi- deerd de heer G. J. G. van Parijs. Jbesloten werd, mede te gaan met het hoofdbcstuurs-voorstel, om het „H.-B.-G." te doen aansluiten bij de groep veilings- vereeniging van de ,,Ned. Tuinbouwraad". Inzake het voorstel-Bovenkarspel en Omstreken, om in de beursberichten in het ..Kweekersblad" steeds den prijs per re gel te vermelden, ging men mede met het praeadvies van het H.-B., waarin werd uiteengezet, dat zulks om verschillende re denen niet wel mogelijk is. Bij de rondvraag werd er door den heer A. H. Faase op aangedrongen, om te trach ten te verkrijgen, dat de beurs te Sas- senheim niet op denzelfden dag als die te Noordwijk worde gehouden. De voorzitter antwoordde, dat het be stuur gaarne in die richting zal werkzaam zijn. Door den heer G. van Went Jr., werd de wenschelijkheid bepleit van de oprich ting van een groep tulpenkweekers. De heer Faase steunde dit en memoreerde rlo poging, indertijd door den heer Elde- ring, van Bennebroek, gedaan. De voorzitter zegt toe, er in een hoofd bestuursvergadering over te zullen spreken. Met de opwekking, om toch steeds in flink aantal de vergaderingen te bezoe ken, sloot de voorzitter do vergadering. NOORD WIJKER HOUT. In café „Hensbergen" had een alge meene ledenvergadering plaats van het fan fare-corps ,.De Echo der Duinen." De pen- mngmeester deed rekening en verantwoor ding, welke jammer genoeg sloot met een nadecüg saldo van ruim f20. De voorzitter, de heer L. J. Mens, zag Iverin echter geen bezwaar. Tot heden liad ..De Echo" steeds met allerlei moeielijk- heden te kampen, welke steeds glansrijk werden overwonnen. Hij herinnerde aan dc groote geldsommen, welke dc Veree niging van enkele haar goed gezinde fa milies mocht ontvangen, en waarmee nieu we instrumenten aangekocht en oude her nieuwd werden. Het ledental gaat flink vooruit. In onzen tijd, waar on vele omliggende dorpen, al lerlei vereenigïngen slechts mogen bestaan uit lieden van denzelfdcn godsdienst en gelijke politieke richting, is het merkwaar dig, dat de neutrale „Echo" reeds veertien jaren in de beste onderlinge harmonie sa menwerkt onder de bekwame leiding van den heer M. Bolderdijk uit Leiden. In plaats van den heer P. Reynevcld, die naar het buitenland vertrok, werd gekozen tot secretaris, de heer M. v. Dijk. Tot afgevaardigden naar de jaarvergade ring van den „Bond van Harmonie- en Fanfare-vercenigingen," welke in Jan. a.s. te Rotterdam wordt gehouden, werden ge kozen, de heer en J. Schouten, en M. van Dijk. RIJNSBURG. Wij willen constatccren, dat sinds het plaatsen van ons bericht over de slechte ge legenheid of beter 't volkomen gemis aan ge legenheid bij de halten der trams, om be schut voor weer en wind te kunnen wachten, een kleine verbetering is gekomen, a.l is die dan ook zeer klein. De voorkant van het afdakje voor het administratie-kantoor is nu ook voor een klein gedeelte voorzien van glas. Men is nu dus zoogenaamd beschut aan de zijkanten en een klein 6 tuk je voor kant, daar aan beide kanten eonige ruiten zijn geplaatst.. Do helft minstens is echter nog open. Dat dit hij winterweer nog ge heel onvoldoende is, behoeft geen betoog. Vooral bij ongeregelden dienst veroorzaakt door ontsporing of waardoor dan oólc, als men niet weet hoe lang to wachten en zichi dus niet tijdelijk verwijderen durft, is die toestand onhoudbaar. En dan nog do halte „Splitsing", overstap voor de Noordwijker- tram, waar het altijd trekt en koud is, ook daar is men nog altijd totaal dakloos, zon der eenige beschutting. Bij do Ned.-Herv. Gem. is tot ouder ling herkozen de heer N. v. Egraond Dz. en tot diaken do heer W. Oud water. TER-AAR.; Bij den landbouwer S. in dc Kerk buurt, zijn jn den afgeloopen nacht leen den ontvreemd. De dieven die per rijwiel \varc% zijn in hun werkzaamheden gestoord, Bij ccn vechtpartij te Langeraar werd den tuinder E. een diepe snede toege-i bracht. Geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. De dader staat zeer ongun-: siig bekend. VOORHOUT. Loop der bevolking dezer gemeente gedurende het jaar 1913. Aantal zielen op 31 December 1912: 2245 Vermeerdering door: geboorte van 37 meisjes en 35 jongens. Totaal 72 vestiging van 54 vrouwen en 111 mannen. Totaal 165 Algeheele vermeerdering: Vermindering door: overlUden van 17 mannen en 8 vrouwen. Totaal 25 vertrek van 133 mannen en 65 vrouwen. Totaal 198 Algeheele vermindering: 237 2482 223 2259 AIzoo bestond do bevolking dezer gemeente on 31 Dec. 1913 uit 2259 zielen. 14 Huwelijken werden gesloten. Aangiften van Levenloos geboren kinderen kwamen niet voor. BSSSPIEStfLftfóD. liet bestuur der Verc-cniging ,,'s Zomers Buiten" heeft een conferentie gehad met het gemeentebestuur van Amsc-rfoort en met do directie van een der grootste Bankinstel lingen te Rotterdam, hetgeen ten gevolge heeft gehad, dat „'s Zomers Buiten" zich! het bezit verzekerde van 10,000 M2. dennen- bosoh onder Oud-Leusden, een 25 minuten wandelen van het station Amersfoort en nog geen 6 minuten van een tramhalte, jvelko tram met Juni a.s- rijdt. Het terrein is hijzonder schoon gelegen, aan een verharden weg, te midden van uit gestrekte bosschen en biedt een uitnemend middelpunt voor wandelingen door bosch en hei. De - bedoeling is alvast vijf dubbele- landhuisjes te doen bouwen, benevens een, grooter gebouwtje met ongeveer 20 slaap kamers, conversatiekamer, badkamer enz. Gas- en waterleiding worden aangelegd, zoo dat het bestuur van meening is, haar keuze} oen gelukkige kan worden gcuoernd. Reeds kan over ongeveer f 15,000 wori den beschikt'. Pogingen worden in het werk gestald, om] geschikt terrein in een zeeplaats te bemaclh tigen en het ligt in de bedoeling ook daar nog vóór do zomer nadert, enkels huisjes beschikbaar te hebben. To 's Gravenhag© is plotseling overleden mr. J. Ort, sedert 1 Nov. 1913 hoofdcommies van do afd. nijverheid aan hot Dep. van LancL houw. 1913 en 1914. Een onzer Amstcrdamsche correspondent ten schrijft 1913 is voor de hoofdstad een belangd rijk jaar geweest. Omstreeks het begin van het jaar verkeerden Handel en Scheep* vaart in een stadium van bloei, cn lied geheele jaar door bleef er levendigheid heerschen op de beurs cn in de haven, van dc aloude Amstclstad. Er heerschte een prettige geest. Men ging een jubeljaar tegemoet, dat merkte men aan alles. En de Amsterdammer, a:e, daar is hij nu een maal Amsterdammer voor, in de eerste plaats op zijn groene trommel let, verkneu terde zich, dat in 1913 het geld zou rollen meer dan in andere jaren. Vooral in de bouwvakken was het een buitengewone drukte. Drie tentoonstelling gen, „E. N. T. O. S.", „Vrouw" en „I. G. T. A.", Damplannen, allerlei groote banks gebouwen in aanbouw, sakkerloot, dat be loofde iets voor de timmerlui. Er is in 1913 door de arbeiders veel geld verdiend. Ook de neringdoenden heb ben een voordeelig jaar gehad; de vele vreemdelingen hebben allerlei dingen in gekocht en de kleine winkeliers hebben mede-geprofiteerd van de groote verdien sten der arbeiders. Te klagen hadden de eigenaars van de groote hotels. Zij hadden veel van het jubeljaar verwacht, enorme bedragen hadden zij uitgegeven voor nieu we meubileering/linncngoed, enz. Het aam tal first-class Amerikanen en Franschen, die Amsterdam in 1913 bezochten, was echter niet grooter dan in andere jaren. Voorts heerschte er groote werkeloosheid in de diamant-industrie. De wkloosheid nam voortdurend toe, vele diamantbewer* kers zochten een andere branche op, maar de meeste bleven wachten op betere tij den j die echter nog komen moeten. En thans? Zal 1914 eveneens een goed jaar zijn voor den Amsterdammer? Wij meencn van wel. Handel, Scheepvaart en Nijverheid blijven bloeien. Men spreekt al-, lerwege van hopge dividenden, en van sa-: laris-verhooging. Werkloosheid komt spo radisch voor. De eenige donkere wolk blijft de diamant-industries

Leidsch Dagblad | 1914 | | pagina 1