N». 1651$. A®. 1913. De Dieuwjaarswenschen feze cEourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit VIER Bladen. Eerste Blad. PRIJS DER ADYERTENTIEN 7»n 1ti regels /"X.05. Iedere regel meer /'0.17J. Grootere letter» uu plaatsruimte. Kleine idrertentiën ran 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woordon meer 10 Oenta, Voor het inoasseeren wordt/"0.05 betekend. PRIJS DEZER COURANT» Voor Lelden per week 9 Oents per 3 maanden i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten getreetigd sijn 1.30. Franco per post1.65. welke worden opgenomen in het „Leidsch Dagblad" van Woensdag (Oudejaarsavond) 31 December kosten 25 Cents per advertentie, indien zij worden aangeboden tot en met. Dinsdag 30 December. Na dien tijd kosten dezeadvertentiën 50 Cts. Buiten Leiden wonenden kun nen postwissel zenden en de advertentie op het strookje schrijven. W1NKELSLUITI25 £4. Met 1 Januari a. s. treedt de Verordening op de Winkelslui ting alhier in werking. Wij hebben nog eenige Ver ordeningen met toelicht ingen van de heeren W. Balfoort en A. P. A. Eskens, Inspecteurs van Po litie alhier, in voorraad, en raden ieder, die het werkje nog niet heelt, aan, zich er alsnog een exemplaar van aan te schaften. Verkrijgbaar bij dén Portier in de Vestibule tegen 10 Gents p§i' stuk. Vmi* houders van inrichtingen, wftariii sterke drank, alcohol houdende ea alcoholvrije drank Tvordt geschonken. Tegelijkertijd met het in-werking-treden dor winkelsluitingsverordening (Donder dag 1 Jan a. s.) treedt ook de gewijzigde verordening op het sluitingsuur van ver gunning- en verlofslokalen in werking. Het nieuwe in deze verordening is, dat- voor het publiek toegankelijke inrichtin gen, waarvoor verlof voor den verkoop van uitsluitend alcoholvrijen 'd r a n k is verleend, ook des avonds twaalf uren moeten gesloten zijn. Dit was voor heen niet zoodaarom vestigen wij er nu de aandacht op. Op 1 Jan. a. s. moeten dus alle inrich tingen, die voor het publiek open ttaan en waarin drank, onverschillig weikon, voor gebruik ter plaatse wordt verkocht, te mid dernacht gesloten zijn, tenzij door don burgemeester aan de houders schriftelijk is toegestaan hun inrichtingen na midder nacht voor het publick geopend ie houden. Leiden, 27 December. Aan den heer J. J. Sleyser, alhier, is opgedragen de levering van bureaube hoeften ten dienste van de gemeente-secre tarie, gedurende 1914 en 1015. De gisteren gehouden.- bloempjesver koop ten bate van het Tuberculosefonds .van den Ned. R.-K. grafischen Bond heeft opgebracht f 194.48?}. Hier komt nog hij de opbrengst van de op eeu uitvoering gisteravond verkochte bloempjes, waarvan het bedrag echter nog niet bekend is.' Ds. A. Roorda, pred. bij de Geref. Kerk alhier, is, van zijn langdurige en ernstige ziekte hersteld, in de ochtend- godsdienstoefening op Eersten Kerstdag weer voor do Geu). opgetreden. Deze, dankbaar voor zün herstel, zong zijneer- waarde toe Psajm 134 3. Onze vroegere stadgenoot, de heer H. A. Boekwijt, is geslaagd voor het examen voor commies bij de posterijen en telegra fie. De kapitein W. Laatsman, van het 2de reg. veld-artillerie alhier, is bestemd tot adjudant bij den staf van het korps te 's-Gravenliage. Gistermiddag zijn door de politie al hier twee personen, die op de Kaiserstraat onder den invloed van alcohol aan liet vechten waren, in bewaring gesteld. De een had den ander tijdens de vechtpartij tob bloedens boe in een vinger gebeten. In het politieposthuis aan de Haven werd •eu man verbonden, die in een café aan de Haarlemmerstraat tijdens een vechtpar tij een slag met een stoel in don nek had Ontvangen, waardoor een hevig bloedende wcmde was ontstaan. Cleopatra. Er is eenige avonden in de Stadszaal weer een bijzonder mooie film te zien. Men schijnt er zich echter nog niet van bewust te wezen, want de beide eerste voorstellin gen getuigden niet van groote belangstel ling. 't Is weer een film van den aard van ,,Quo Vadis?" die door zoo enorm velen werd bewonderd en geroemd, en 't is dan ook dezelfde bioscoop-exploitatie, n.l. van Herman Smits en Co., gevestigd te Haar lem en te. IJmuiden, die haar geeft. Do verschillende rollen voor dit dra matische kunstwerk in vijf afdeelingen wer den meesterlijk gespeeld en een groot or kest vergezelt de schoone tafereelen met toepasselijke muziek. Den inhoud kunnen wij hier niet geven, da-arvoor verwijzen wij naar het geïl lustreerde tekstboekje. Wel moeten wij er echter even dc aandacht op vestigen, dat ook deze film, evenals „Quo Vadis?" niet geschikt is voor kinderen. Do prachtfilm neemt den ganschcn avond in beslag. Bioscope Imperial. Het bioscope-theater aan den Stationsweg was gisteren vol, geen plaatsje bleef onbe zet en het programma dat de heer Hartman aanbood, was dit .waard ook. Dertig jaren, of het leven van een spe ler, is een aangrijpend drama, dat uitste kend gespeeld wordt. Prachtige tooneeltjes komen er in voor, noemen wij slechts de wedrennen. Daarna kunnen wij genieten van „Cleopa tra, Koningin van Egypte", ook een uitste kende film, vooral trof ons hier de rijkdom van décors en kleeding. Hoofd- en bijrollen worden allen goed gespeeld en de balletten zijn, in één woord, schitterend. Toch kun nen wij niet zeggen, dat „Cleopatra" die pen indruk op ons maakte. De handeling is een weinig mat en niet altijd duidelijk. Ons inziens had het drama dat zich tusschen Cleopatra en Marcus An- tonius afspeelt, nog meer op den voorgrond gebracht moeten worden. En om de menschen nu niet zoo treurig en onder den indruk van dit dramatisch ge doe naar huis te laten gaan, komen nog een drietal blijspelen of kluchten aan het slot, zoodab vooral op het eind, de zaal daverde van het lachen. Tot en met Donderdagavond geeft de bioscope „Imperia!" dit mooie programma. Het Volkspetitionuement. In het algemeen comité inzake het volks petitionnement voor plaatselijke keuze heb ben thans zitting genomen (behalve plaat selijke Drankbestnjdersvereenigingen) a. Politieke vereenigingonS.-D. A.-P., Bond van Christen-Socialisten, Christelijk- Sociale Partij. b. Vakvereenigingen Bond van Ned. On derwijzers, Bond van Chr. Onderwijzers en Onderwijzeressen in Nederland, Algem. Ned. Ambten.-Bond, Vereeniging v. Han dels- en Kantoorbedienden „Mercurius", Meubelm. en Behangersbond, Timmerlie- denvereeniging „Vooruit", Chr.-Nat. Werk lieden-Bond, Nat.-Chr. Onderofficieren- Bond, Leidsche Schildersbond, Alg. Ned. Werkl.-Bond, Ned. Lood- en Zinkw. Bond, c. Sympathiseerende vereenigingLeid sche Bestuurders-Bond. d. Medewerkende particulierenP. J. van Reedt Dortland, ds. D. Plooy^mej. E. C. Knappert, E. G. A. Smeets, mej. Snellen; mej. mr. Th. G. Huet. Déze personen en vereenigingon werden door liet comité uitgenoodigd of meldden zich uit eigen beweging aan. Den lsten Januari 1914 hoopt J. Sin- jou den dag te herdenken, waarop bij vóór 25 jaar zijn betrekking als koster van de kerk der Remonstrantsch-Gereformeerde Gem, alhier aanvaardde. Het zal den vrien delijken en bescheiden man, die tot aller tevredenheid werkzaam was, dien dag aan bewijzen van belangstellingen zeker niet ontbreken. Het ledental alhier van de Chrisfcen- 6tudentenvereeniging bedraagt 104. De 21-jarige David Benning, onge huwd, wonende in de Decimastraat alhier, en werkzaam op de fabriek „Werklust en Nijverheid" van de firma Filippo aan den Hoogen Rijndijk, te Hazerswoude, wilde toen de machinist de machine aanzette een riem, die van een as was geraakt, daarop terugbrengen, toen hij door de machine werd gegrepen en tusschen twee poelies geraakte, terwijl het lichaam een rondwen telende beweging meemaakte. De beide beenen werden den ongelukkige afgesneden Na uit zijn vreeselijke positie te zijn ver lost, gaf hij onmiddellijk den geest. B. wac een zeer oppassend werkman. De „Leidsche Pluimveel-verecniging" verzond heden het „Vraagprogramma" voor do tentoonstelling, die zij zich voorstelt 23, 2-1 en 25 Januari a.s. te houden in de Stads zaal. Behalve een groot aantal geldprijzen worden nog verscheidene kostbare bekers, medailles en kunstvoorwerpen, als eere- prijzen uitgeloofd. LEIDSCHE SOIIOCWBUIIG. „Het Kind*' en „Liefdesdnel"» De opvoering van Heyermans' één-acter „Het Kind" en van Scribe en Legouvé's „Bataille de Dames" is voor Pine Beider een geweldig succes geweest. Met buitenge woon veel genoegen hebben we haar zuiver doorvoeld, haaf innig warm, zeer gedistin geerd spel gadegeslagen. Pine Beider blijft toch zoo in alles zichzelf. Geen grein tje effectbejag, 't Is een en al natuur. Zooals zij gisteravond in „Het Kind" Erida Larsen gaf, zoo moest dat ongeluk kige moedertje zijnzooals zij de comtesse d'Autrefal speelde in „Liefdesduel", zoo kan alleen een vrouw in staat zijn een zwa re taak te vervullen als die, welke door do comtesse was aanvaard. over de aangename kwaliteiten van „Liefdesduel" zullen we nu niet weer uit weiden. Op dit aardige blijspel hebben we eerder gewezen. Pine Beider was weer uit- stcKend als comtesse d'Autrefal. Hoe be studeerd is zelfs het kleinste trekje. Een kleinigheidje: Haar houding b.v. wanneer ze zich de overwonnene gevoeld in den strijd om de Flavigneul's toegenegenheid. Schitterend was zc in haar optreden tegen over den baron De Montrichard. Hetty Beck was een hoogst bevallige Lconie de la Villegantier. Wie trippelt als zij de trap op? Van Frits Bouwmeester kunnen we niets dan goed zeggen. Maurits de Vries trok wel eens wat te malle gezichten. Do Montrichard was niet zooals den vorigen keer van Van Warmelo. Jan Buderman vertolkte deze rol niet, zooals op het pro gramma vermeld stond. Was 't niet Alex Faassen Jr., dien we als bediende misten? Dan maken we hem een complimentje voor zijn goed spel. „Het Kind", dat voorafging, maakte een diepen indruk. Geweldig was de wanhopige smart van Pine Beider als^ mevrouw Lar sen. Ontroerend schoon was zo als de vrouw, getroffen in wat haar het dier baarst is: haar kind. Haar spel sprak meer dan dat van Maurits de Vries als baar man. Zelfs dan als deze zijn voornemen, het blin de kind door een injectie' te dooden, ten uitvoer zal brengen, treft hij niet, blijft men er koel tegenover staan. Do zenuwachtige vróolijkheid van Frits Bouwmeester als dr. Stein was prachtig uitgebeeld. Hetty Beck was een gevoelige Emma Jonas, rustig en ingetogen. Greta Gijswijt gaf een aardige dienstbode. Mogen we ons verzoek, om geen toegang te geven gedurende bet spel, nog eens her balen? Het geschuifel en gefluister en het geklap met stoelen was gisteravond al heel storend De Schouwburg was ditmaal goed bezet. De baignoire beter dan we dat in den laat ster) tijd gewoon zijn. Boiidsilag van hot Nod. Jongelings verbond voor Znid-IIollaml. In „De Graanbeurs", waaruit de Bonds- vlag woei, had gisteren, Tweeden Kerstdag', deze Bondsdag van Zuid-Holland plaats van dc in dit gewest gevestigde gfd. van het Ned. Jong.-Verbond. Op het podium, waal- de Prov. Comm. voor Zuid-Holland had plaats genomen, wa ren tweo groene plantengroepen aangebracht, waarvoor de banieren van twee Leidsche Jongelingsvereenigingen. Do opkomst was zeer talrijk. De groote zaal was geheel be zet. De voorzitter, de lieer J. Hoogewerf, uit Rotterdam, verzocht te ruim tien uren den aanwezigen lied 45 van den Liederenbun del, den Lofzang van Zgcharias, te zingen, waarna hij voorging in gvbecl, terwijl hij na lezing van een gedeelte van het Kerst verhaal in Lukas II de bijeenkomst met een korte rede opende. 'Hij herinnerde aan liet groote feit van Christus' geboorte. Hét is nu een tijd van feestgeschenken. Doch hoven alle geschenken On Nobelprijzen, staat de gave Gods, der wereld in Christus geschonken. Het mensch.- dom lag gekluisterd in de handen der zonde. Dc Lfeiland "wilde den menschen vrijheid en vreugde teruggeven. „Wij zijn geen slaven meer!" jubelde spr. Wij zijn naar Leiden gekomen, om ons voor onze werkzaamheden van Avederliefde te scherpen. Niet in den geest van Jan Steen, maar in dien van een anderen kunstenaar, van Rembrandt, die zich zijn geheele leven heeft bezig gehouden m'et het beeld van Christus. Wjj staan hier op historisoh'en bodem', meende de Voorzitter; hier werkten eenmaal de Bijbelvertalers en weken niet van hun werk, toen de pest in de stad heerschte. H ier wees eens Boerhaavc den ongodist Voltaire, die van zijn krankheid bij hem genezing zocht, de deur, met liet woord: „Wie nierb opstaan voor God, daarvoor sta ik ook niet op." Ook wij moeten afwijzen, wie Christus naar de kroon steken en Diens rijke leven uitleven en omzetten tot daden, aldus besloot de Voorzitter zijn warm toegejuichte toe spraak. De secreta ris-penningmeester, de lieeir H. Duyker, te Leiden, deed eenige mededeel in gen, allereerst over de financiën: 32 van de 115 afd. hebben een bijdrage aan do Commissie gezonden en hij wekte anderen op dit goede voorbeeld te volgen. Het saldo bedroeg f 8.14. Tevens wekte hij op bij verhuizing aan leden hun namen aan den secretaris van hun nieuwe woonplaats op te geven- Gaan leden in dienst, dan behooren de vaders der Mili taire Tehuizen daarvan kennis te hebben. Eindelijk deelde hij mede, dat er in de maand Februari te Rotterdam pen conferentie zal worden gehouden van afgevaardigden van do afdeelingen. Hij hoopte, dat ieder der afdeelingen haar beste leden zouden af vaardigen. Hierop verkreeg de heer D. Noordam, te Rotterdam, het woord, om te spreken over „Uit en v(oor dc praetijk", waarin hij uit eenzette, hoe het inwendig afdeelingskeven naar zijn opvatting moest worden geleid. Hij besprak het bijbellezen, de bestudeering van bijbolsche onderwerpen, het houden van cursuseen. Vooral moeten zij zich op eigen ontwik keling toeleggen. Het heeft .spr. getroffen Hoe weinig jongelieden van Christelijken liuize in staatsdienst zijn- Vooral waarschuwde hij zich niet op te sluiten. De afdeelingen moeten haar deuren wijd open zetten, om allen, die willen bin nenkomen, het Evangelie te verkondigen. Het Chr. Jongelingsverbond is tot groote dingen geroepen, aldus besloot spr. Op het gesprokene volgde een opgewekte gedachten wisseling, waarna de heer J. Lens, uit Den Iïang, een krachtige opwekking hield om te strijden voor het Christelijk ideaal, dat ligt bij de kribbe van Bethlehem. Hierna werd ©enigen tijd gepauzeerd, waar in g-cluncht werd in Den Burcht en ver scheidene jongelui verschillende museums be zochten. Na de pauze voerden nog het woord prof. dr. II. M; van Nes, hoogleeraar alhier, die sprak over „Historie, Mythe en Geloof", en dr. M- J. Punsehc, alhier, die een socio logische verhandeling hield over Arbeid, wel ke lezingen, met groote aandacht gevolgd werden. Dc vioolclub „A. N. U." wisselde een en ander -met muzieknummers af. Do Voorzitter sloot met een hartelijk woord do welgeslaagde bijeenkomst. De visscherijstaking van IJmniden In „De Graanbeurs.,9 Woensdagavond werd in ,,De Graan beurs" een openbare vergadering" belegd door de Vrije Socialisten-Vereeniging, met het doel de vissche.rsstaking te IJmuiden te bespreken. De vergadering was niet druk bezocht. Er waren echter een aantal visscherlieden aanwezig uit Katwijk tii Noord wijk. De vergadering werd gepresideerd door den heer Akkerman, die zeide, dat zijn ver eeniging de visscherijstaking te IJmuiden en de wijze, waarop hij werd gevoerd, be langrijk genoeg achtte, om ook in de ste den te worden besproken. Het speet hem, dat er zoo weinig stadgenooten aanwezig waren. Het verheugde hem evenwel, dat verschillende Noor.dwijkschc visschers hier aanwezig zijn. Hij herinnerde aan .de zeer liedenvergadering, van christelijke zijde te Noordwijk belegd, waar men ieder per soon, die de sprekers zou kunnen weer-i staan, stelselmatig heeft geweigerd. Met het oog daarop, heeft men nu de "beide predikanten, die daar het woord voerden, uitgenoodigd. Ze zijn niet gekomen. Al leen ds. Koers heeft een briefkaart aam spreker geschreven, dat hij niet zou ko men. I-lij zeide de bedoeling van de uit- noodiging niet te begrijpen. Hij hoopt ech ter, dat er leden van de christelijke organi satie uit Noordwijk zullen aanwezig zijn, om met de sprekers, die het woord zul len voeren, van gedachten te wisselen. Als eerste spreker trad nu op, de heer Ronner, voorzitter van den Zeeliedenbond, die de aanleiding van de staking te IJmui den schetste, met al den strijd, die er mee gemoeid ging, en de tegenwerking, die de Zeeliedenbond heeft ondervonden van dc christelijke organisaties en ook van de mo derne vakbeweging. Het is wel eigenaar dig, dat de christelijke organisaties eerst komen, zeide spr., als wij reeds langen tijd voor het recht van de zeelieden heb ben gestreden Dit maakt hun werk voor de arbeiders verdacht. Waarom zijn ze te IJmuiden bijv. niet veel eer begonnen? Dan zouden zij heel wat verbeteringen heb ben kunnen verkrijgen door hun invloed op de reeders. Maar dit is het doel niet. I-Iet is hun te doen om de macht der vrije organisatie te breken. Ook van de moderne vakbeweging laakt spr. het, dat zij het niet velen kan, dat de Zeelieden-; bond de actie leidt. Tot de staking zelf komende, schetste spr. daarvan den stand. Over eenige dagen zal het bedrijf twee maanden hebben stil gestaan, waardoor honderdduizenclien gul dens zijn verloren gegaan in den vorm van loon en van dividenden, Spr. noemt het cijfer van f434.000, dat het bedrijf reeds heeft geleden. De staking was rechtvaardig, de toe stand der zeelieden is droevig,- zoowel watj hun werk en wrerktijd als wat hun loon aangaat. Het leven van den zeeman, voor-; al op de trawlers, is treurig. Spr. noemt: alleen het begin. Men verklaart tegenwoor-' dig in steden en dorpen vele krotwonin? gen onbewoonbaar, maar wilde men al de treurige krotten, die in de schepen worden aangetroffen, onbewoonbaar verklaren, dan zouden de Nederlandsche visschers- en koopvaardijvloot wel eenige jaren stil mo; gen liggen. De reeder-patroons vertrouwen nu op den Kong er als den bondgenoot in den strijd; die de visschers zal dwingen, om straks het hoofd in den schoot te leggen. Spr. hoopt het niet. En op dit oogenblik is dei steun van verschillende zijde voldoende.; Hij venvacht, dat ook Leiden iets* zoo mogelijk veel aan de zeelieden zal af? dragen. Zouden dc reeders niet meer loon kun nen geven? Leent het bedrijf zich daar niet* toe? Indien het zoo ware, dan zouden de' directeuren en hooge ambtenaren wel iets minder salaris kunnen genieten. Maar het; is niet noodig, want de reeders maken.' goede zaken, wat spr. nader aantoonde. Ten slotte deed hij uitkomen, dat dezei strijd een brokstuk is van den grootenj strijd van den arbeid tegen het monster, van het kapitalisme. Wanneer die strijd! door de IJmuider visschers wordt gewon? nen, dan is dit een overwinning voor alle! arbeiders in Nederland en daarbuiten en. daarom moet het geheele proletariaat zicli solidair verklaren met deze staking. Een visschersman uit Katwijk vroeg of do staking niet ondoordacht was begonnen- Hem was meegedeeld door een gehuwd zeeman uit IJmuiden, dat het besluit tot; staking werd genomen in een slecht be? zochte vergadering, waar de ongehuwd en de meerderheid vormden en de gehuwden hebben overstemd. De heer Ronner erkende, dat de be? doelde vergadering niet druk bezocht wass doch dit was de schuld van de reeders; zelf, die- met opzet de trawlers in zee deden blijven. Maar tóen zij binnen kwamen, slo? ten zij zich aan l>ij de stakers; wel cen| bewijs, dat zij de rechtvaardigheid van den strijd voelden. Bovendien, de eisch vrijei voeding was reeds voor vier jaar lang ge steld, zoodat niet van ondoordacht aanvat? ten, van den strijd kon worden gesproken* De tweede ,spi\, de heer Adamas, ui€ Haarlem, die nu optrad, dikte een en ander nog eens aan, 'waarna- hij den strijd onzef dagen behandelde, waarbij hij uitging vaf liet Kerstverhaal, om vervolgens de g<*, heele wereldgeschiedenis,- met laarzen van' den reuzenman door te trekken, bekeken), tegelijk uit het oogpunt van den anarchist.- Zijn: moraal was steeds weerniet denj verlosser te zoeken, een Messias te ver? wachten buiten den mensch, maar zijn' eigen verlosser te zijn Het anarchisme zal1 het mensohdom ten slotte verlossen van' kapitalisme en gezag en een samenleving! brengen van geluk en vrijheid. Ook deze rede. gaf geen aanleiding to£ gedachten wisseling, waarna de vergadering- te half elf werd gesloten. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor stakende visscherslicden. Een Kerstrede vim dr. Van der Waerden. In de groote zaal van „Zomerzorg" hield de afd. Leiden van de S.-D. A.-P. gister avond een openbare vergadering, waarin als spr. was aangekondigd de Ka'mercandi- daat der S.-D. A. P. te Leiden dezen zo mer, dr. Th. van der Waerden. De drukbezochte vergadering werd te halfzes door dén voorzitter, mr. Van Eek, geopend, die aanving met mede te deelen, dat de partij, in navolging van de groote steden, ook in Leiden een Kerstvergadering heeft, belegd. Hij wees op den grooten vooruitgang van cle S.-D. A.-P., die nu reeds 25,000 leden teltWat nu reeds ver kregen is, doordat deze Regcering do S.-D. A.-P. wat nieer ruimte heeft gelaten, be- teekent nog niet veel, daarom moet ge ijverd en gestreden worden voor de sociaal- democratie. (A p pl a u s). Dc voorzitter Aan de afd. van den Ned. Bakkersbond, de heer D. de Cler, verkreeg nu even het Avoord, om een beroep te doen op de partijgenooten, om na de vergadering circulaires te verspreiden voor een verga dering op morgenavond, om te protesteeren tégen dc hulp, die cle patroons uit Leiden en omstreken aan de Haagsche bakkerspa troons in de staking Acrleenen. De mani festen zullen ook een uit-noodiging inhouden tot de burgerij, om geen brood te gebrui ken van de patroons, die in Den Haag on- derkruipersdiensten verrichten. Hij zeide, dat de staking in Den Haag er mooi \'oov- stoat. (A p p 1 a u s). De heer Van der W. begon met op to merken, dat, al is er een andere Regeering gekomen, tie toestanden feitelijk nog gelijk is gebleven, omdat.n-L het kapitalisme nog regeert. Dit geldt ook nog in landen, waar. de arbeiderspartij veel sterker is dan bij ons, zooals bijv. in Duitschland. Wel is do sociale wetgeving in Duitschland, dank zij het strijden van de arbeiders zelf, reeda

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1