In ieder geval zou zulk een vloot, wilde zij effect sorteeren, ontzaglijk groot moe ten zijn en veel geld kosten. Maar hoe groot ook, zij zou een groote mogendheid, die niet naar haar wil zich wilde schikken, moeilijk mores kunnen leeren. En- hoe wil de zij optreden tegen Staten, die niet van Zeekant zijn te bereiken Trouwens, prof. Van V. zelf heeft nog niet precies aangegeven hoe hij zich de vloot zelf en haar werking denkt. Zal zij een werkelijke vloot zijn of slechts op papier bestaan en in tijd van actie worden samengesteld uit nationale vloten. Maar de groote mogendheden zul len, wanneer haar belangen er mee ge moeid zijn, haar vloten daarvoor niet ver- leenen. Het gevolg zon zijn, dat alleen kleine Staten door haar tot rede kunnen worden gebracht; maar daarvoor is zij niet noodig cn onbillijk zou dit tevens zijn. Om al deze redenen verwerpt spr. het denkbeeld, dat, naar zijn meening, ook op de laatste vredesconferentie een eerlijke begrafenis is bezorgd. Spr. heeft veel meer vertrouwen in de vredesbeweging, zooals zij thans werkt. Als eenmaal internationaal rechtsbesef vol doende is ontwikkeld, dan zal men den oorlog niet meer willen ter beslechting van geschillen, maar vrede willen door recht, en dan zal een politieleger niet meer noodig zijn. Enkele achterlijke Staten kan men clan op andere wijze wel tot vrede brengen. (Applaus). van de gelegenheid tot het doen van vragen, werd uit de vergadering zelf zoo goed als geen gebruik gemaakt Dc heer Krabbe weerlegde nog eenige be denkingen, door zijn tegenstander gemaakt, waarna de lieer Van Dorp, die zijn meening handhaafde, het laatste woord hield. Mej. Van Eek sloot de vergadering, die reeds aan het verloopen was, te ruim tien uren mot een woord van dank aan de spre kers en met de opmerking, dat oudere en jongere vredesvrienden, voor- en tegenstan ders van het plan-Van Vollenhoven, ten slotte een ideaal hebben en den vrede Wil len. S2aalscli«ppij der Noderlandsche EiCdei'lmnde. Gisteravond hield de Maatschappij der Nci. Letterkunde alhier haar gewone rnaandelijksche vergadering, onder voorzit terschap van dr. G. J. Boekenoogen. De eerste spr. was,, de heer J. F. kj- S.erck, van Haarlem, die een voordracht hield over Alardus Aemstelredamus, een IGde ceuwsche humanist. Spr. begon met te wijzen op de ontwik keling van het humanisme in het begin ccr 16de eeuw, onder den invloed van Erasmus. Verschillende geleerde mannen droegen hem hcoge vereering toe, waaron der in de eerste plaats Alardus, Uit een aantal, weinig bekende werken van dezen priester, werd zijn levensloop nagegaan, te Amsterdam, Alkmaar, Egmond, Keulen, Leuven, enz. De geleerden en kunstenaars, mei wie hij bo zonder in kennis is geweest, als Crocus, Canisius cn Sartorius, als mede Jacob Cornelisz en Jan van Scorel, werden vervolgens besproken. Zij hebben zi.'n boeken me houtsneden versierd. Her haaldelijk bezocht Alardus de beroemde bibliotheek van het klooster te Egmond, om de handschriften te raadplegen, die hij voor zijn werken noodig had en daarin dan ook beschrijf», evenals vele rijke kunstwer ken van g'oudsmrdskunst en edelgesteen ten, die hj daar heeft bewonderd en die grcotcndce's verloren zijn. Deze werken van Alardus, waarvan spr. er eenigo ter tafel brengt, bewijzen zijn groote geleerdheid en belezenheid. Hij be zorgde o.a. dc uitgave der werken van Ru- dolphus Agricola en bewerkte uitvoerig „Sclcctae Simiii tudines." Alardus, die veel te Leuven verbleef, is daar in 1642 gestor ven. Ondanks zijn vriendschap met Eras mus, wist hij weerstand te bieden aan de reformatorische beweging en bleef hij aan dc Kerk ge rouw. De tweede spr. was prof. dr. G. Kalff, die een cn ander mededeelde uit de volks literatuur der 16de en 17de eeuw. Dc z.g. vliegende blaadjes uit dien tijd, hebben beleekenis voor de kennis onzer literatuurgeschiedenis. Zoo noemde hij een drietal, op losse vellen gedrukte Geuzen liedjes, die als bewijsstukken ihebben ge diend in een proces van een liedjeszanger der 16de eeuw. Niet minder belangrijk voor de kennis van onze letterkunde zijn de plano-drukken. Zoo kennen wij een 190 kleinere gedich ten van Vondel, welke alle bij de boek- verkoopers van dien tijd voor de ramen te koop hebbe ngehangen, waarmede wordt weerlegd de voorstelling, dat Vondel slechts werd gelezen door de hoogere standen. Spr. noemde verder een verzameling pla no-drukken, bewaard in de Kon. Biblio theek te 's-Gravenhage. Spr. vestigde daar uit de bijzondere aandacht op een stichte lijk gedicht van H. L. SpieghelKerk- twists Jaarleed van 1601, met een daartegen gericht „Weed-Woordt" van een onge noemde. Tal van andere gedichten en liedjes wer- 3en nog door spr. genoemd en besproken, waarvan wij nog noemen: „het aerdigli en avontuurlyck verhael van twee Doch ters, die haer selven 'snaghts ten twaelf uyren met een touw ten vengster uyt heb ben gelaten en zijn met Jonkmans gegaen naar het Haegsche Bosch." Spr. besloot zijn voordracht met enkele mededeelingen over de wijze, waarop som mige dezer liederen ten gehoore werden gebracht. De voorzitter bracht namens de verga dering ook prof. K. dank voor zijn groote r*an belezenheid getuigende voordracht. ALPHEN. Donderdag a.s,, des voormid- •tfags te negen uren, zal de Raad vergaderen. AALSMEER. De heer E. J. F. Bon is door B. en Ws. voor 1914, benoemd tot Gemeente-geneesheer. BODEGRAVEN. Onze vroegere p'aats- genoot, de heer M. de Beer, is benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnzen te Oosterland. De heer J. van Andel, hoofd eener christelijke school alhier, is benoemd tot gedelegeerde van de Gereformeerde Kweék- school (Haringvliet) te Rotterdam. 'Vanwege de afd. BodegravenZwam- merdam van „Het Groene Kruis" is al hier een cursus geopend in kraamvrouw- verplcging en zuigelingen verzorging. Mej. Wyarda, te Rotterdam treedt als leid ster op. HAZERSWOUDE. Tot machinisten van de motoren der electrische bemaling van de „Groote IJazerswoudsche Droogma kerij", zijn benoemd de heeren Ph. de Gel der, C. Endeveld en Ph. Rademaker, allen tot hiertoe watermolenaars van dien polder. De bondsring „Koudekerk en Omstre ken" van den bond van jonge'ingsvereeni- gingen op Gereformeerden grondslag, hield in de consistorie der Geref. Kerk alhier een vergadering. Na het zingen van psalm 119 17, werd de vergadering geopend door den heer H. Visser, van Alphen, die vervolgens in leidde bet onderwerp„Bestuursfunctiën," waarna de heer Reyneveld, van Koudekerk behandelde: „De jongelingsvereeniging in haar verhouding tot de Christelijke levens actie. Met dankgebed werd de bijeenkomst, die zeer leerzaam was, gesloten. HILLEGOM. In de druk bezochte ver gadering der afd. Hillegom van den „Alg. Ver. voor Bloembollencultuur,'' ia Hotel Sistermans alhier gehouden, werden voor het hoofdbestuur candidaat gesteld de hee ren J. W. van Zanten Gz. en Th. Jonk heer. Afgevaardigd naar de Alg. Verga dering werden de heeren G. J. van Wave- ren en G. V. van Zanten. De beschrijvings brief lok^e veel debat uit, wat de contri butieregeling betreft. Het goederenvervoer per tram en per spoor werd als treurig gesignaleerd. De heer F. Lommerse aan vaardde de benoeming tot lid van het af- deelïngsfcestuur, terwijl de voorzitter, de heer H. V. van Zanten, die meende af te moeten treden, pp gemeen verzoek en aandringen voor ee.i jaar nog zou aan blijven. De Hillegomsch-o coöp, brood bak kerij en verbTuikcrsvcreenigïng „Onderling Belang" heeft gisteravond een druk bezochte jaarvergadering gehouden. Uit de verant woording der rekening bleek, dat de ont- van asten bedroecen f 52.-109 49 en de uit gaven f 51.196.05. Het winstsaldo was f5971.83. Het aantal leden is thans 409- De voorgestelde statutenwijzigingen werden goedgekeurd. Men herkoos de drie perio diek aftredende bestuursleden en benoemde tot "commissaris den lieer A. Joeker. In d-e reservekas werd gestort f200, afgeschreven f 701, uitgekeerd gratificatie aan het per soneel f 125, en het bestuur f 400. Het divi dend aan ,de leden is 11 pCt. De weekloon en der bakkers .werden van f 13 op f.14 ge bracht. In de zaal van den heer Eeim alhier is gisteravond een vergadering gehouden, waar in als woordvoerder optrad de heer von Salier, van Haarlem. Hij bepleitte het nut der Jong- vrijzinnigó Partij, zette haar taak uiteen en gaf .tevens een uiteenzetting der huidige politieke constellatie. JEen af deeling van deze partij werd opgericht en in het voorloopig bestuur gekozen de heeren G. Muller, R. Kreeft, F. J. Hocsen en W. J. G. Philippo. KOUDEKERK. De Raad vergadert Maan dagmorgen kwart over tienen. Gisteravond gaf „Koudekerks Zang school" een openbare uitvoering in de school bij gelegenheid van het 40-jarig bestaan, onder leiding van den lieer Joh. Kres, van Oegstgeest. Nadat door den heer H. van Driel naar .aanleiding van het feit een enkel woord was gesproken, werd de leiding over gegeven aan den directeur, wien een woord van lof niet mag worden onthouden voor hetgeen ten gehoore is gebracht. Alle num mers liepen best van stapel; ook de solo's, gezongen door de dames T. de Ligny en M. van Driel, werden züiver gezongen. Na den zang werden enkele tooncelst-ukjes op gevoerd, zoodat het half twaalf was, toen het overtalrijke .publiek huiswaarts ging. Het is een genotvolle avond geweest, KATWIJK. Nu het nieuw aangebouwde gedeelte in gebruik is genomen, hoeft het bestuur der Chr. School voor M. U. L. O. alhier besloten het personeel met 1 onder wijzer uit te breiden, zoodat iedere klas één leerkracht bekomt, Gisteren werden niet minder dan 14 paartjes in ondertrouw opgenomen, een ge tal dat tot beden nog nimmier werd bereikt. Vorig week bedroeg dit getal 10, samen alzoo 24; voegen wij hieraan nog toe, dat het totaal van het per jaar voltrokken hu welijken bedraagt, ongeveer 80, dan ziet men, dat de visschers met behouden teelt, een niet onbelangrijk aandeel van de huwelijkspaartjes vormen. Niet al deze jeugdige paren zijn zoo ge lukkig geweest, zich een vaste woning te verzekeren, velen zijn gedwongen tijdelijk hun intrek te nemen in perceelen, die des zomers door badgasten worden betrokken. Aan arbeiders- en visscherswoningen bestaat beslist dringende behoefte, maar er is ge brek aan bouwgrond, zoolang de domein gronden, die daarvoor jads het ware zijn aangewezen, niet in exploitatie kunnen wor den genomen. KATWIJK AAN DEN RIJN. De Veree- niging ter bevordering van de -Bloembollen cultuur voor Katwijk ,en omstreken, ver gaderde gisteravond in het logement „De Roskam", alhier. Tegenwoordig waren S5 leden. De aftredende bestuursleden, de hoe ren W. M. van Beden, Jac. van- der Gugten en A. van Paridon werden met bijna alge meen© stemmen als zoodanig herkozen en lieten zich die keuze welgevallen. Door den voorzitter, den lieer C. v. Tol, werd namens den heer burgemeester dank g 'bracht voor de aangebrachte versieringen bij gelegenheid van zijn 40-jarige ambtsvervulling, welke moded-oeling mot applaus werd begroef. Aan den veldwachter B. van der Star w-erd oen gratificatie van f 2.50 toegezegd, voor het constateeren van tulpendiefstal bij oen dor kvveokers. Met de gebruikelijke ver loting werd de .vergadering gesloten. De veilingen van de alhier gevestigde Tuinbouwvereeniging zijn voor dit jaar af- geloopengisteren had. de laatste plaats. Hoewel we nog niet in de gelegenheid zijn om cijfers te noemen, kunnen we wel mededeelen, dat het resultaat dit jaar de verwachtingen ver heeft overtroffen. Hoe langer hoe meer wordt, ook door de tuin ders liet nut dezer veilingen ingezien, ter wijl het aantal koopers van elders niet on belangrijk mag worden genoemd. Alleen het veilingsterrein laat nog wel wat te wenschen overhet moge voor verkoopels gerieflijker zijn gelegen dan vorig jaar, nu ,t zich over de geheele lengte langs den Rijn uitstrekt, voor het algemeen verkeer is de plaats echter niet zeer gunstig. Meermalen in het afgeloopen tijdperk was de passage zooal niet gestremd, dan toch. vaak belem merd. Nemen de veilingen in belangrijkheid toe, dan zullen ook deze terreinen spoedig geheel ondoelmatig moeten worden genèemd. KATWIJK.AAN.ZEE. Door enkele Kat- wijksch© visschersvaartuigen is in 't afge loopen seizoen nog iets anders gevangen dan haring cn wel vaten wijn. Ook eldc-rs thuis- behoorende loggers hebben wijn aangevoerd, uit zee opgepikt. Er moet n.l- in den afge loopen zomer een scheepslading wijn, groot zevenhonderd vaten, in zee geraakt zijn. Van deze lading zijn hier vijf vaten aangevoerd en ter strandvonderij gedeponeerd. Deze wijn moet van goede kwaliteit wezen. Vrijdag middag had op h-e>t erf van den heer W. Taat, aan de Zuidstraat alhier, op last van den burgemeester-strandvonder, de verkooping va-n deze vijf vaten wijn plaats. Drie er van hielden ruim 400 L. in en brachten hij' verkoop f190 op, t erwijl de overige twee met een inhoud van 700 L. elk, voor f200 aan den man gingen- Als men hierbij 10 pCt. rekent voor onkosten van verkoop, be nevens 20 cents per Liter voor accijns, komt d© Liter den kooper op ongeveer 35 cents en kan hij dus een goedkoop glaasje wijn drinken. Hedenmiddag had alhier hij inschrij ving plaats de verkooping van twee loggers der voormalige reederij naaml. venn. „De Ver wachting". De uitslag der inschrijving was, dat de stalen logger „Vriendschap", K.W. 137, met toebehooren door den heer N. Par le vliet alhier werd gekocht voor f 20,170, de logger „Verwachting", K.W. 141 met toebehooren voor circa f 4000 door den heer Joh. v. Duyvenboden alhier. De reoclerij Gobrs. Den Duik, die zeven vaartuigen telt, wordt 't volgend jaar met drie nieuw© loggers uitgebreid. Tevens zul len de heeren Den Duik die tot nu toe voor gezamenlijke rekening de reederij uitoefen den, dan elk voor eigen rekening het bedrijf uitoefenen. De visscberswereeniging „Draagt elkan ders lasten" alhier, hield gisteren haar jaar vergadering. Ds. Rutgers trad op als president. Uit liet verslag van den secretaris bleek, dat liet ledental met 26 vermeerderde en alzoo steeg tot 142. Uit het verslag van den penningmeester bleek, dat de ontvangsten bedroegen: aan contributie f714.30, aan begunstigersgeld f201, aan rente f 208.9*2, totaal f 1124.22. De uitgaven voor zieken beliepen f 446.25. Aan andere uitgaven f81.40, totaal f527.65. zoodat een batig saldo in kas was van f596.57. Het kapitaal bedroeg f 7365, en is dus tot f 7905.22 gestegen. Voor de leden, die jaren terug bedankten omdat het hun niet naai* den zin ging, is verleden jaar d© gelegenheid opengesteld om weder toe te treden, als; zij 10 jaar lang f 2.50 stortten. Den lsten Jan. 1914 zal deze be paling worden opgeheven. NIEUW-VENNEP. .Alhier heeft men uit twee lantaarns der gemeentelijke verlich ting de benzol-lampen weggenomen en ook nog andere balddadigheid verricht. Door de politie en den burgemeester in persoon werd reeds een ijverig onderzoek ingesteld. Het afvisschen van het water der Hoofd vaart en tocht, waarin men vermoedde*,, dat de lampen waren geworpen, gaf geen resultaat. NOORDWIJK. Gistermiddag was er op 't terrein van de afgebrande speelgoedfabriek aan den Goóweg iets typisch te zien, iets, dat men niet zoo maar alle dagen krijgt te zien. De heer W. P. de Vreede alhier en de hoer Van Dijk, van Noordwijkerhout, heb ben indertijd den opstel van de fabriek voor amotie gekocht. En nu gistermiddag moest do 20 Meter hooge fabrieksschoorsteen er aan gelooven. Zooals dat gewoonlijk gaat, werd er van onder een gat in gehakt; hou ten stutten in het gat gezet, en daarna een vuur er in aangelegd. Lustig rookte dc schoor steen, maar voor 't laatst. Toen de houten stutten begonnen te branden, kwam er wel dra ©en moment, dat de reus zich niet op do been kon houden. Hij viel in de ge- wenschte richting, en brak onder het. vallen in drieën. Er was heel wat belangstelling, 't Was dan' ook een interessant gezicht. Laatst vermeldden we, dat op ©en nacht bij ©en bewoner van de Molenstraat eenige konijnen waren doodgebeten. Een dezer nach ten hoorde de dienstdoend© naohtagent kip pengekakel en geschre?uw op het erf van molenaar De Groot. De agent van politie er op af. En toen zag hij een hond lcopen met een kip in den bek. Ec-n goed gemikt revolverschot, doodde den vie.rvoetigen roover. Het zij een waarschuwing voor hen, die 's nachts hun hond „de vlakte" opsturen, om den kost te vinden, dat honden, die aangetroffen worden op een erf, waarop z© niet thuis hooren, een blauwe boon in hun body krijgen. NOORDWIJKERHOUT. Men is het cr nogniet over eens of er van poging tot inbraak op ,,De Boekhorst" sprake mag zijn. Er waren wel twee ruiten van dc jachtopzienerswoivng vernield, maar voetsporen zijn niet aange troffen en niets wordt vermist. Er kan dus best slechts baldadigheid in het spel geweest zijn. De jachtopziener had dien drg een flinke som ge'd in huis, waarmee bij de rekeningen van den heer Madame Pont, die de jacht gehuurd heeft, moest gaan betalen, en het kastje, waarin het geld was opgeborgen, stond dicht bij de ra men. Men denkt nu, dat het daarop gemunt was, maar bewijzen zijn er niet voor. Het aantal leden der Prbtestantsche •Ziekcnvereeniging neemt gaandeweg toe. Het bedraagt thans reeds 40. Eenige bloembollenkweekers alhier hebben in het afgeloopen seizoen Irissen gekweekt, wat tot heden zelden voor kwam. Zij zien hun poging met succes be kroond, daar de vraag naar Irissen in 't Buitenland dit jaar bijzonder groot is. NIEUWEWETERING. Tengevolge van de prettige feestviering op 8 en 9 October was het plan gerijpt een vereeniging op te richten ten einde meer zulke feesten te organiseeren. Aan dat plan is gisteravond gevolg gegeven door de oprichting van een vereeniging met aanvankelijk 44 leden. Het bestuur werd aldus samengesteld: Th. Roosendaal, voorzitter, J. van Iterson, secretaris, H. Los Tzn., penningmeester, J. Verwey, J. Bens, T. Roeloffs, H. F. Schou ten, H. Hageman, M. Los Azn.,- J, J. Coert en J. Straathof, leden. OEGSTGEEST. In de bosschen van de gestichten Endegeest en Rhyngeest, had gisteren ten overslaan van den deurwaar der T. H. van Thiel, de aangekondigde houtveilmg plaats. Er was veel kooplust. De volgende prijzen werden onder meer besteed: als 1 esch f139, 1 eik f120, 2 sparren resp. f 66 en f 60, enz. Als ©en zeldzaamheid kan gemeld worden, dat hij K. Timmcrs, groen tehandelaar, Groenesteeg, een kip dit jaar voor d© derde maal moedetr is geworden. 5 Maart van 11, 7 Mei van 15 en nu, 12 De cember, van 1*2 gezond© kuikens. Moeder en kinderen zijn flink en gezond! Aan den Morsch hebben vannacht dieven een strooptocht gehouden bij de familie W. Zes kippen werden gestolen. Bij de familie v. d. M. werden een nieuwe fiets, twee fuiken, drie schakels en vier konijnen ontvreemd. OUDEWETERING. Bij gehouden stem ming zijn herkozen tot notabelen de hee ren H. Los Tzn. en M. Los Azn., tot leden van 't College van Toezicht, de hee ren P. Hulsbos Bzn. en W. Los Jzn. Ge kozen werd in dit College de heer C. de Jong. RIJNZATERWOUDE. Gisteravond hield de heer Tj. Kielstra voor de leden van ons Nutsdepartement het tweede deel van zijn lezing en trachtte hij de vraag te beantwoorden„Wat hebben wij, menschen van den tegenwoordigen tijd, aan die oude volksverhalen Spreker kwam tot de conclusie, dat wij er in velerlei opzicht veel aan hebben. Ze leeren ons niet alleen kennen de omstan digheden, zeden en gewoonten- van de men schen uit den tijd, waarin die verhalen spe len, maar ook werpen ze licht op den tijd, waarin die verhalen ontstonden. Met tal rijke, doed gekozen voorbeelden, werd dit toegelicht. Maar ook leeren die verhalen ons, dat de menschheid niet genoeg had, zich niet voldaan gevoelde met de nuch tere werkelijkheid van het leven, en dat zij zich daarom droombeelden schiep, waar in zij vergoeding zocht voor al het tobben en zwoegen, de rampen en de tegenspoeden waardoor het menschenleven zich ken merkt. Met de grootste aandacht werd de spre ker, die zijn voordracht wist te kruiden, met tal van kernachtige voorbeelden, aan gehoord en de dank, hem door den voor zitter, namens het publiek gebracht, was zeker wel verdiend. SASSENHEIM. Nu de vergadering der IJsclub op Vrijdag is gesteld, was de bij eenkomst druk bezocht. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester bleek, dat de ontvang sten bedroegen f 153.011/* en de uitgaven f 126, alzoo een batig saldo van f 27.011/*- Dit gevoegd bij de f701,51 op de Raf- feissenbank, geeft in kas f728.521/*- De rekening werd door de heeren Lager- berg en Lange veld in orde bevonden. De aftredende bestuursleden, de heeren J. J. v. d. Geest, M. v. d. Berk en J. Visser Vlasveld werden J>ij acclamatie herkozen. De heer C. Rijnsburger wcnscht niet weer in aanmerking te komen. In zijn plaats werd gekozen de heer P. Westerbeek Czn. Op voorstel van het bestuur werd voor de baanvegers het dagloon bepaald op f 1, te werken van 8 uur voormiddags tot 2 uur namiddags. Hierna verloting om kistjes sigaren. Deze werden gewonnen door de volgende heeren: A. Couvee, C. Posthumus, M. v. Hage, D. Rijnsburger, D. Fortuin, J. Waas dorp, J. J. Nicola, P. v. Dijk Pz., C. Brin- kenhoff, F. Moolenaar, F. A. v. Hoeke len en M. v. d. Berk. De officiee'.e opening van het Raad huis zal a.s. Donderdag plaats hebben, waarbij de Commissaris der Koningin den kelijk tegenwoordig zal zijn. Voor de af deeling van „Het Groene Kruis" is alhier niet veel belangstelling. De menschen'weten wel, dat er zoo iets bestaat en velen betalen elk jaar trouw hun contributie, maar nog een groot getal der inwoners weet van de zaak niets af. Nu was een paar jaar geleden al sprake van het houden van lezingen, uitgaande van de afdeeling. Daarvan is tot heden niets gekomen. We hooren evenwel, dat dr. Le Grand nu a.s. Dinsdag zal spreken over „Eerste hulp b:j ongelukken Misschien trekt zoo iets de aandacht en winnen we lecen. WOLIBRUGGE. Gisteravond, tijdens de oefening, deelde dc penningmeester aan de leden van het fanfarekorps het verblij dend bericht mede, dat het tekort ge dekt was, cn dat de collecte had. opge bracht f75. Dc voorzitter sprak een woord van aank tot de begunstigers en dorpsge- nootcn, die daartoe hadden bijgedragen. fi)® afdeeling Noordwyk van dc Alg, Ver. voor Bloeuibollencnituur. In de zaal van café „Flora" van den heer P. H. v. d. Voort, vergaderde gister avond bovengenoemde afdeeling onder pre sidium van den vice-voorzitter, den heer P. de Groot Jac.zn. De opkomst was groo- ter dan wij in jaren gezien hebben. Nadat de notulen waren vastgesteld, werd als nieuw lid aangenomen de heer J. P. Trompert, waarna de ingekomen stuk ken werden voorgelezen. Als de voornaamste dezer noteerden we: Ie. Schrijven van den heer W. de Ruij- ter, dat hij de functie van voorzitter wenscht neer te leggen. 2e. Brief van het hoofdbestuur, houden de verzoek, om het door de afd. ingezon den voorstel voor de Alg. Verg. in te trekken. De voorzitter deelde mede, dat het be stuur om nader door hem genoemde rede nen op dien brief als antwoord zond, dat de afd. haar voorstel wenscht te hand haven. 3e. Een brief van het departement van Landbouw, enz., dat aan den Rijkstuin- bouwwintercursus, door de afd. opge richt, een subsidie wordt verleend van f 271.11, ten behoeve van het 2s cursus jaar. Daarna was aan de orde behandeling van den beschrijvingsbrief voor de Alge- meene Vergadering, die op 22 .Dec. a.s. te Haarlem wordt gehouden. De punten 1 tot en met 5 waren van administratie- vcn aard, en lokten geen bespreking uit. Punt 6 behelsde een mededeeling van het Hoofdbestuur omtrent de 5-jaarlijk- sche tentoonstellingen, de verg. deelde de zienswijze van het H.-B., om niet te angstvallig vast te houden aan de gewoon te, om alle 5 jaar een tentoonstelling te houden. Punt 7 behelsde een Hoofdbestuursvoor stel, om de contributie te verhoogen, en kwam hierop neer, dat de leden, die min der dan H.A. met bloembollen betelen, f3 contributie blijven betalen. Zij, die van 1 tot 3 H.A. betelen, betalen f5, en zij-, die drie en meer H.A. betelen, betalen f 10. Voorts betalen donateurs f 10. De heer N. M. Alkemade verklaart zioB vóór de verhooging der contributie, doch vindt 'de klasse-indeeling van het H.-B. niet de juiste. Hij diende een amendement in, dat, aangevuld met sub-amend, van de heeren P. de Groot Jr. en A. H. Faase, van dezen inhoud was: Zij, die minder dan 2 H. A. betelen, blijven f 3 betalen. De leden, die van 2 tot 4 H. A. betelen, betalen f 5 contributie;' die van 4 tot 10 H. A. betelen: f10; diö van 10 tot 20 H. A. betelen: f 15; en die meer dan 20 H. A. betelen: f20 contri butie. De afdeelingen krijgen boven het ge wone quotum nog 10 pCt. van de verhoo ging der contributie.. Na eenige discussie werd dit amende ment aangenomen. Over punt 8 van den beschrijvingsbrief; voorstel van de afd. Heemstede, om een commissie in te stellen, die maatregelen beraamt, om bollendiefstallen tegen te gaan, waartegen het H.-B. in zijn prae- advies aanvoerde, dat er geen resultaat mee zcu bereikt worden, voerde de heer Braun het woord. Spreker keurt het ten sterkste af, dat het Hoofdbestuur blijkbaar altijd naar de schaduwzijde zoekt van een voorstel, door een afdeeling ingediend. Lichtzijden van zulke voorstellen kan het H.-B. blijkbaar nooit vinden. Spr. illustreert dit met voorbeelden. De heer A. H. Faase meent, dat op de Alg. Verg. gewezen moet worden op het succesvol werken van de Noordwijksche Commissie tot bestrijding van bollendief stallen. Hij zou willen aanraden dergelijke commissies in de afdeelingen in te stellen. Hij zou een centrale commissie willen vor men, bestaande uit afgevaardigden van de plaatselijke „diefstallen-commissies", en vertrouwt, dat de afd. Heemstede daar mee accoord kan gaan. Aldus werd be sloten. Onder punt 9 stond het voorstel der afd. Noordwijk zelve, behelzende het instellen van een commissie, die een onderzoek in stelt naar de klachten over traag vervoer van goederen per H. S.-M. Het H.-B. had in een ongunstig prae-advies het aan nemen van dit voorstel ontraden. In het Weekblad is over dit prae-advies een twistgeschrijf ontstaan tusschen de redac tie en den heer N. M. Alkemade, die nu voorstelde, in dezen geest aan het H.-B. ^subsidiair de Alg. Verg.) te schrijven „De afd. Noordwijk, met belangstelling kennis genomen hebbende van de gcdach- tenwisseling in het Weekblad over het voorstel-Noordwijk, neemt hierbij haar voorstel terug, doch stelt in de plaats er van aan het Hoofdbestuur vcor, om: le. liefst in overleg met haar, te overwe gen, op welke wijze kan worden verkregen, dat door de H. S.-M. gedurende den druk ken handelstijd de termijn van aflevering van bloembollen, per spoor verzonden, wordt beperkt; 2e. dat, wanneer de te volgen weg ia gevonden, het Hoofdbestuur onverwijld er toe overgaat, deze belangrijke zaak ter hand te nemen, en met de H. S.-M. in onderhandeling treedt". Dit voorstel wordt, na een protest van den heer Braun over het aftreden van voor B.-B.-U., winst kan afwerpen voor aangenomen. De begrooting voor 1914 die sluit met een nadeelig saldo van i 1729.30, werd goed gekeurd. Voor de rondvraag op de Alg. Verg. werd nog aangenomen een voorstel, op geworpen door den heer Braun, en nader geformuleerd door den heer Ni M. Alkema de, om een commissie in te stellen, dia onderzoekt, of het in eigen beheer nemen van het Weekblad, orgaan der Alg. Ver. voor B.-B. C., winst kan afwerpen vooi de Vereeniging. Tot afgevaardigden naar de Alg. Verg.- werden benoemd de heeren J. Braun ©fis

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 10