Van Houten's Cacao garb's riitbribd iip ..cm E.M BUCHANS P1UEN Ingezonden. Uit de „Staatscourant". Vragen en Antwoorden. dus alleen aan te toonen de politieke nood zakelijkheid van zijn kabinet, het karak ter van dat kabinet en zijn verhouding tot de partijen. En in dit verband betoogt spreker, dat in een constitutioneel, par lementair land een regecring moet steu nen op den wensch van het volk. Slechts in landen met een absoluut monajrchalen regeeringsvorm kan een kabinet zijn eigen w^aschen op den voorgrond brengen. In dit verband beantwoordt spreker absoluut bevestigend de vraag, of bij de jongste ver kiezingen bepaalde volkswenschen op den voorgrond traden. In de eerste plaats is dit het geval met den eiseh van algemeen kiesrecht en weg neming van de beletselen tegen vrouwen kiesrecht. Men kan donken over het samengaan van Eoc.-democraten en concentratie hoe men wil, zonder een zeer sterke gemeenschappe lijke overtuiging omtrent de noodzakelijk heid van de tot-stand-koming van algemeen kiesrecht, zou tusschen die beiden geen band zijn gelegd geworden, en zoolang aan die begeerte niet is voldaan, zal die band tusschen sociaal-democraten en vrijzinni gen steeds opniouw gelegd worden. Deze electorale hervorming is dan ook hoofddoel van het kabinet en vormt zijn politieke noodzakelijkheid. Dit zal het ka binet doen zoodra dit mogelijk zal blijken. Do Regeering wenscht daarbij niet de lei ding uit handen te geven en kan daarom den heer Dc Meester niet beloven, dat reeds binnen enkele maanden het Grond- wetshorzieningsontwerp zal worden inge diend. Do Minister verdedigde voorts opneming van de Staa&spensiomieering als tweede hoofdpunt in het regeeringsprogram. Met Staatspensioen had men wel is waar misschien nog eenigon tijd kunnen wach ten, maar het kabinet achtte do zaak be slist door aanneming van art. 369, van het ontwerp der vorige Regeering, dat regel recht indruischt tegen het rechtsgevoel der natie, omdat bij dat artikel den een gego- ven werd, wat den ander wrord onthouden, en iedere band met de premiebetaling werd doorgesneden. Wat de vraag betreft of do Regeering verplioht is de verzekeringswetten-Talma uit to voeren, antwoordt do Minister, dat do Rogeering daartoe natuurlijk verplicht is, ma-ar voor zoover zo niet gewijzigd wor den. En wat dit betreft, kan do Minister toezeggen, dat die wijzigingswetten ver moedelijk nog in dit zittingsjaar zullen worden ingodiond. Wat de opneming van minister Treub in hc-t Kabinet aangaat, achtto do Minister het een kleine handelwijze van rechts om een staatsman met ziclizelven in tegen spraak to brengen. Maar overigens doet het er niet toe hoe een staatsman vroege over eon zaak dachtmen heeft cr mee co maken hoo hij cr thans over denkt, en dit heeft met hot algemeen beleid van het ka binet niets t© maken. Vervolgens zette spreker het karakter van het kabinet uiteen, betoogend, dat een. kabinets-formeerder noodig was staande buiten de partijen, doch niettemin reke ning houdend met de hoofdgedachte van het constitutioneele-stelsel, dat met de uitspraak der kiezers rekening moet wor den gehouden. Buiten de partijen staanae, staat dit kabinet veel dichter bij het wer kelijke leven dan een partijkabinet. Nadrukkelijk verklaarde spr. dat bij de samenspreking van den kabinets-forma- teur met voormannender concentratie geen enkelo band tusschen hem en de concentra tie is gelegd en dat toen do conferentie was afgeloopen, de fevmateur nog even vrij stond als daarvoor, ja zelfs nog geen program was opgemaakt. Er bestond niets dan een evenwijdig loopendo gedachte. In dit verband is er dus ook geen sprake, dat het kabinet voor do concentratie do kastan jes uit het vuur moet halen. Het haalt eenvoudig uit het vuur do kastanjes, die er door den loop der politieke omstandig heden uit het vuur moesten gehaald wor den. Het kabinet trad op geheel uit eigen bosef van zijn verplichtingen tegenover het Nederlandscho volk. En al moge men nu nog zoo meenen, dat de concentratie de verantwoordelijk heid had moeten dragen om de regeermg te aanvaarden, behoefde dit volstrekt geen reden te zijn voor het huidige extra-parle- mentaire kabinet om niet het bewind op zich te nemen. Als de concentratie reden meende te hebben tot haar ongeneigdheid om te regeeren, kon men haar daartoe toch niet dwingen. Voorts betoogde spreker, d. wel is waar logisch ook mannen van rechts in dit extra parlementaire kabinet hadden kunnen zit ting nemen, maar politiek onmogelijk zou liet geweest zijn, om in een bewind bijeen te brengen ds mannen van partijen, die even te voren elkaar zoo fel bestreden hadden en hun medewerking te vragen voor maatregelen, die rechts steeds fel be streden had. Op defensiegebied zal het ka mnet voortgaan ^n do lijn, door den voor- gaanden Minister van Oorlog getrokken. De Regeering heeft voor defensie-maat regelen op geen der partijen te steunen. Do defensie staat buiten en boven het partij-belang. En wie tot die maatregelen met wcnscht mede te werken, drage zelf de' verantwoordelijkheid van de gevolgen. In dit verband wijdde spreker eenige be schouwingen aan het anti-militairisme, dat niet uitsluitend b:j de arbeiders zetelt, maar eenzijdig is het daartegenover, om het milibairisme te wijten aan hot kapitalisme. Wanneer dit kabinet dan ook komt, zoo als ,,Thorbecke" heb noemde, met het ge weer op schouder, dan geschiedt dit niet om voet te gevon aan het militairisme, maar dan doet het slechts den meest ele- mentairen plicht, dien iedereen en elke le vende natio past, n.l. om het land zijn zelfstandigheid te doen behouden. De Minister zette daarna uiteen, dat, waar het de plicht voor allen is om Alg. Kiesrecht tot stand te brengen en wear de ltegeering meent, dat zij daarvoor in rtTTtf fT i TT-'- -en/ su>-e^&C' -oezc-cuy /isxwz>- de Kamer een meerderheid zal vinden, het een slechte politiek zou zijn door Grond wetsherziening voor dit kiesrecht, te ver warren met andere punten van Grondwets herziening, zooals het onderwijsvraagstuk. Daarom wenscht de Regeering op dit oogenblik nog geen herziening van het on derwijsartikel. Een gelijktijdige herziening van kiesrecht en onderwijsregeling is echter nog niet geheel uitgesloten. Dit kabinet is intusschen overtuigd van de wenschelijk- heid van pacificatie op schoolgebied en het voelt juist door zijn zelfstandigheid dé kracht in zich, om als eerlijk makelaar op te treden bij dio vreedzame oplossing. Het verschil tusschen de Regeering en de rechterzijde ligt niet in het wezen der zaak, doch slechts in de te volgen methode. In de troonrede op te nemen een pas sage omtrent de onafhankelijkheidsfeesten, achtte do Rogeering niet noodig, omdat het voornemen bestond tot het uitvaardigen van de bekende proclamatie en voor het niet opnemen van een passage van de ope ning van het vredespa'jis bestond de voor naamste roden, dat door het vorig kabi net die opening reeds op uitnemende wijze bij de plechtigheid zelf werd herdacht. Heden zal de Minister zijn rede voort zetten. Te tien uren wordt dan eerst met het M. U. L. O. subsidiewetje begonnen. Avondvergadering. In deze vergadering onder voorzitter schap van den heer Borgesius, deelde do Minister van Waterstaat bij de voortzetting van de behandeling zijner be grooting in antwoord op de vraag van den heer Van Nispen (Rheden,) mede, dat de keuze voor commissarissen voor het over leg met Pruisen in zake den overlaat bij Löbith reeds is geschied. In antwoord op een opmerking van den heer Duynstee deelde hij mede, dat met Druten nieuwe onderhandelingen zullen worden aange knoopt met betrekking tot de exploitatie van het veer aldaar. De Minister hoopt., dat de gemeente zal in zien, hoe een mo torboot toch eigenlijk uit den tijd is. Om trent het verzoek om de sluistoestanden bij het fort St.-Andries afdoende te verbe teren door dc bestaande schutsluis te ver anderen in een gekoppelde, kan de Minis ter nu nog niets antwoorden. Den heer Drion zegt de Minister toe een onderzoek omtrent last, welke ondervonden zou wor den bij den sleepdienst op de Maas, omdat deze niet goed geregeld zou zijn. Met betrekking tot de bezwaren, welke de polder zou ondervinden van de verleg ging -van den Maasmond, zegt de Minister j dat een onderzoek niet heeft uitgemaakt, j dat door die verlegging hoogere storm- vloedstand is gekomen, doch dat inmiddels- I nogmaals ee.i onderzoek kan worden in- gesteld. De hoeren Van Vuuren en Van den Berch van Heemstede wilden een com missie benoemd zien om uit te maken of door belanghebbenden schade is geleden, maar de Minister antwoordde, dat dit al leen zou kunnen geschieden, wanneer de wet zelve in zulke gevallen schadeloosstel ling zou voorschrijven. De verbetering van den nieuwen Water weg van Rotterdam aanbevelende, omdat hij do scheepvaart een groot volksbelang acht, waarschuwde de heer Spiekman met het oog op het Panamakanaal, dat men moet rekenen op schepen metgroo- ter diepgang dan 10 Meter. Daar met het uitdiepen zeer langen tijd gemoeid is, mocht men sprekers eisch niet voorbarig noemen. De Minister bestreed de meening, dat de Rogeering ten deze nalatig zou zijn. Daar men te Rotterdam (anders dan bijv. te Amsterdam, waar men met sluizen te maken heeft) een waterweg geleidelijk dieper kan maken, behoeft men er niet zoozeer op de toekomst te rekenen. Den heer Duymaer van Twist zegt de Minister toe te overwegen, om ook reeds voor het aanwijzen van brokstukken van wrakken premie uit te loven, ter te gemoetkoming van den last, dien de scheep vaart op de Zuiderzee ondervindt van de wrakken. De heer Van Veen, niet tevreden over den onderbouw van het kanaal van Die ren naar Hattum, omdat de diepte onvol- I doende is, dringt er op aan, dat de Mi nister zijn eischen van financieel© mede werking door provincie, gemeente en be langhebbenden niét al te hoog stelle, een 1 verzoek, dat door den heer Smeenge ondei-teund werd en waarop de Minis- I ter antwoordde, dat de Regeeving reeds haar gezindheid om mede to werken ge- I toond heeft en dat de eisch van krijgen 1 van bijdragen vooral gesteld is om de ze- kerheid to erlangen, dat de behoefte ook gevoeld wordt. Op een vraag van den heer Schaper om ter vermindering van den golfslag in de haven van Delfzijl een dam te leggen, of zoo iets, antwoordde de Minister, I dat een dam te duur zou zijn, dat men nu al aan het bezwaar tegemoet komt door j liet leggen van schuiten, hetwelk f 6 per dag kost en dat er vertraging was ten gevolge van verschil tusschen Rijk en pro vincie over de vraag wie dat betalen moest. De heer Schaper vindt, dat het Rijk het beter betalen kan dan do provincie. Op 'n klacht van den heer Do Muralt over de langzaamheid, waarmede voorzien wordt in de havenbehoeften van Temeu- zen, hoewel reeds in de vorige eeuw toe zeggingen gedaan zijn, een klacht-, door den heer Smeenge ondersteund, zeide de Minister een eventueel verzoek om vergunning om steigers te mogen plaatsen, in ernstige overweging te zullen nemen. De overeenkomst met do Belgische Spoor wegmaatschappij omtrent de exploitatie van de havenwerken, moet, zoolang ze be staat, worden uitgeoefend, maar er is een andere overeenkomst in voorbereiding. De noodige onteigening worde met do grootst mogelijke voortvarendheid voorbe reid, maar in 1914 zal nog geen*geld noodig zijn om de onteigening te betalen. Naar aanleiding van klachten van de heeren Duymaer van Twist en Smeenge, verklaart de Minister, dat het Rijk gaarne bereid is een deel der kosten voor dé verbetering van het Meppelerdiep te dragen, wanneer de provinciën het maar eerst eens worden. Heb Rijk kan eerst op treden in geval van bewezen nalatigheid der betrokken provinciën, of wanneer een der provinciën eindelijk'de onderhandelin gen afbreekt. De heer Bogaerdts drong er op aan, dat de Staat zich zal beijveren den ver bindingsweg tusschen Noord-Brabant en zeeland, o.a. ter wille van het auto-ver keer, tot stand te brengen. In antwoord hierop toonde de Minis ter op een kaart, welke groote plannen de Regeering te dezen opzichte heeft. Do uitvoering zal vele millioenen kosten, maar alles kan niet tegelijk geschieden. De Mi nister geeft toe, dat dc verbindingsweg in Zeeland, vooral met het oog op Ylissingen, de voorkeur verdient. Wanneer ook de au tomobielclub van plan blijft te steunen, zal dit de zaak kannen bespoedigen. Be vestigend antwoordde Minister op een vraag van den heer Duymaer van Twist of er van weegtoestellen gebruik gemaakt zal worden bij de in uitzicht gestelde nieuwe wielbclasting. Op vragen van de heeren Smeenge en Jannink omtrent subsidie voor wegen van Koekange naar Ruinen, van Dwingclo naar Bcilen en tusschen juorculo en Neede, antwoordde de Minister, dat bij al deze zaken in geval van het ver- leenen van subsidie moet worden in het oog gehouden, dat het algemeen belang bij het gevraagde betrokken gering is. Daarna werd de vergadering gesloten. De heer Van Idsinga, lid der Tweede Kamer voor Bodegraven, heeft tot dusver de vergaderingen der Kamer niet bijge woond. In verband hiermede wordt ver nomen, dat hij om gezondheidsredenen reeds sedert geruimen tijd in het buitenland vertoeft. Onderverzorgiujj en wat daarmee gepaard gaat. Is men verplioht voor de gevolgen in te staan van wat men als kind beloofd heeft? Onderstaande regelen ïicht ik tot u, vele lezers van dit Blad, daar dit wel mogelijk een waarschuwing kan ;zij.n voor hen, die daar wat moe te maken hebben. Welnu dan, als kind van 19 jaar deed ik bij het sterf bed van mijn vader de belofte, om als kost winner voor mijn moeder te willen zorgen. Ook nog voor een jongere zuster, wat niet belette, dat ik nog twee broers en twee zusters hacl en een broer hij de marine, on gehuwd, die allen te zamen niets hebben gedaan om mij in dat moeilijk werk te steunen. Nu zal ik maar niet beginnen om hier Ti oer te schrijven wat-, naar hun meening:, ik mocht doen of niet doen. Dit zij genoeg: het duurt op dit oogen blik al acht maanden, dat zij ziek is. Zij is 77 jaar en heeft verval van krachten, zoodat ik genoodzaakt was voor haar een verzorgster te nemen. Nu, dat gaat met kosten gepaard. Reken daarbij, dat ikzelf een halfjaar ziek ben geweest en dank zij de goede regeling op mijn fabriek licht werk mag doen voor hetzelfde loon. Tijdens die ziekte van mijn moeder en van mij kwamen weieens oen broer of zuster met oen kleine ondersteuning, maar toen ik vroeg om een toelage voor mijn moeder van een kwartje per week, toen hadt je de pop pen aan het dansen 1 De oen is zoo humaan, om tfco zeggen: Stuur haar naar een in richting! De .ander laat niets van zich hoo- ren. Een dorde bolooft wat en komt niet opdagen. Een ander zegt weer: Als ik weer- komt, zal ik wel wat voor je meebrengen, nu heb ik niets bij mij. Daar komen zij een zieke voor bezoeken en zoo gaat bet maar door en bij dit alles laten zij mij maar alleen zorgen, zeggende: Dan had hij het jnaar niet op zich moeten nemen. Is dit nu een argument voor wat ik 17 jaar terug beloofd heb? Nu is mijn doel hiermee: Yaak loes ik in de Vragen en Antwoorden, dat kinderen zijn vérplicht voor hun ouders te zorgen; maar wie wil mij daar nu in helpen? Voor rechtskundig ad vies bieb ik geon geld. U, Mijnheer do Redacteur bij voorbaat mijn dank. Iemand, die 17 jaar voor zijn oude moeder zorgt, Leiden, 7 Dec. 1913. Mijnheer do Redacteur! Daar ik, zooals gewoonlijk, j.l. Zaterdag de courant ter hand nam en daarin een ingezonden stuk las aangaande den toe stand, die er heerscht op den Hoogen Rijn dijk, zag ik gaarne onderstaande regelen geplaatst in Uw geëerd blad. Hiervoor bij voorbaat mijn oprechte dank. Met alle aandacht heb ik en hebben ve len met mij dit ingez. stuk gelezen en wil ik den geachten inzender er opmerkzaam op maken, dat die toestand niet veroorzaakt is door het vervoeren van heipalen voor do nieuw te bouwen H. B.-S., maar dat dit vanouds is. Hoogstwaarschijnlijk is de ge achte inzender niet op de hoogte van den toestand; maar daar ik en meerderen met mij dien weg viermaal per dag moet pas- seeren, om naar mijn betrekking te gaan, I en er meermalen onder elkaar er over ge- I sproken hebben, dat heeren autoriteiten weinig of in 't geheel niet de aandacht I vestigen op dien weg, daar het toch eigen- lijk een onhoudbare toestand is. Zelden of j nooit is deze weg nu eens wat het eigenlijk I wezen moet, want het bedoelde gedeelte ligt meestal met vettige modder of plas sen, zoodat men met regenachtig weer de- zen weg niet goedschiks Kan passeeren. j Het zou niet overbodig zijn, wanneer de veegmachine, die toch verscheidene malen over dezen weg moet om naar de stad te gaan om daar haar diensten te verrich ten, ook wat meer dien weg, alwaar zoo'n druk verkeer heerscht, te ontdoen van de noodige modderpoelen en plassen. Vertrouwende dat door bovenbedoelde regelen eenige verandering moge komen, teeken ik J. L. Leiden, 9 Deo. 1913. KECLAÜIfiOS, A 4 0 Cents per regel 7104 6 Voedingswaarde 112 tegen ander brood 80. HOTEL CENTRAL, Lange Poten, Den Haag. Te spreken Vrijdags vau 10-12 en van 1-6. Mevr. G. v. d. BRINK, Corsetière, Keizersgracht 717, Amsterdam. 7106 13 doen wonderen bij gevallen van moeheid en overmatige hersenarbeid. Zij geven een gezonden en verkwikkenden lanp. 7103 8 Hooggeachte Redactie I U nogmaals dankend voor het plaatsen van mijn vorige stukje, verzoek ik U be leefd nog eenmaal een klein plaatsje in Uw veel gelezen Blad. Een sensatie-bericht is u toegezonden, zoo scheef mogelijk, en blijkbaar zijn van dezelfde hand, aan een ander blad, dat in dezen omtrek niet gelezen wordt, doch ons toch is toegezonden, grove onwaar heden geplaatst. Het min edele in dat bericht was bo vendien, de partijen, die bier riddertijk naast elkander staan, te prikkelen, oolijk om er een partïjzaak van te maken. Zoo scheef als dat bericht was, zoo scheef stelt ook de heer J. het weer voor. Ik schreef mijn vorige stukje niet om mij uit een benarden toestand te redden, ik ken dien niet, van opruien geen sprake; ik kan het tegendeel bewijzen, ik ben nog nimmer verbaliseerd. Of wil heer J. dit doen1? En ten slotte past het een gemeente- beambte geschillen met een gemeentebe stuur publiek te bespreken? Nog eenmaal, heer J., praat wat minder, schrijf of vertel geen dingen, die nimmer gebeurd zijn, verhef u niet boven de in woners dezer gemeente want, werke lijk, zoo hoog is u toch ook op de maat schappelijke ladder nog niet geklommen en u zult met andere vreemdelingen een rustig leven in Woubrugge hebben. W. A. BOOT. ■Woubrugge, 8 Dec. Bij Kon. besluit is D. II. Ulrich, com missaris van politie to Dordrecht, benoemd tot ridder in de Orde van Oranje-Nassau is aan H. Visscher op verzoek met in gang van 1 Jan. 1914 eervol ontslag ver leend als burgemeester van Grafhorst-, Wil- sum en lJselmuidcn met dankbetuiging is aan mr. II. G. van Sonsbeeck, op ver zoek, eervol ontslag vefleend als lid van het college van regenten over de gevan genissen te Alkmaar, onder dankoetuiging, en is benoemd tot lid van gemeld college mr. C. van Lookeren Campagne, officior van justitie bij de arrondissements-recht- bank te Alkmaar. Bij Kon. besluit is benoemd tot president van den Krijgsraad te 's-Gravenhage mr. dr. C. P. Zaayer, advocaat te 'sGraven- liage, lid van de Prov. Staten van Zuid- Holland is aan J. M. Korteweg, te Heenvliet, op verzoek met ingang van 2 Januari eervol ontslag verleend als dijkgraaf van clen pol- dor Heenvliet, provincie Zuid-Holland; zijn benoemd met ingang van 18 Deo. tot burgemeester van Domburg J. L. van Voorthuysen, met ingang van 19 December tot burgemeester van Koewacht C. P. J. Diorick is bepaald dat in de gemeente UtrecJt een rijkslandbouwwinterschool zal worden gevestigd Vraag: Zooals U misschien zult we ten, ontvangt elke agent eener J_<evens- verz.-Mij. maandelijks een JLiskening-Cou- rant van geïnde promiën en kwitantiën. Nu stuurt de directie den betreifenden Agent, na ontvangst der rekening over No vember, een schrijven, dat vanaf 13 Juni 1910 een fout in de rekeningen gekomen is van een wekelijksch tekort van f 0.99 ten nadeel© der maatschappij. Heeft de directie daar nu recht op, ook al wijst de boeking dit tekort aan? En indien de directie daar recht op heeft, heeft zij dan het recht den agent tot betaling ineens te dwingen van het aangetoonde en algcheele tekort gerekende? Worden ook, bij het opmaken der balans alle rekeningen nagezien door den Accoun tant Antwoord: Dit laatste kunnen wij natuurlijk "niet weten, maar als 't blijkt dat u te weinig heeft afgodragen, dan heeft de Maatschappij het recht dit van TJ to vorderen, evengoed als u 't recht zoudt hebben dit van don verzekerde terug to vorderen. Daaraan is niets to doen, voor. zooverre wij er over kunnen oordcelen, maar het bedrag is groot genoeg om er een advocaat over te raadplegen. Vraag: Zijn degenen, dio do ouder* domsrente hebben aangevraagd en aan wie door de rente-commissie hier ter stedo een bewijs van deze aanvrage is Verstrekt, maar dio tot hodon nog geen bewijs voor het afhalen van deze rente van het Post kantoor hebben ontvangen, hiervan dun uitgesloten Zoo ja, wordt van dezo weigering dan aan aanvragers nbg een kennisgeving go- stuurd? of zijn alle aanvragen nog niet toegewezen, zoodat deze oudjes nog wat geduld moeten hebben? A n tw o o r d U heeft in het ,,Leidsch Dagblad" kunnen lezen dat alle aanvragen nog niet zijn beantwoord. Deze luidj es moeten nog wat geduld hebben. V raag: Kunt u mij ook zeggen wie <1© secretaris van de Leidscho IJsclub is A n tw o o r d De heer Chr. van Spall, Stationsweg, alhier. Vraag: Gaarne zag ik beantwoord, of er ook 'n middel bestaat om tatoueeringen van handen of armen te verwijderen. A n t wo o r dJa maar alleen langs operatieven weg door een geneesheer. Vraag: Ik heb gelezen in het „Leidsoh Dagblad", dat men te Aarlanderveen z.g.n. strooppotten in de polderslooten zet, om veel visch te vangen. Wat zijn dat voor potten, en wat is de inhoud er van Antwoord: Een visscher vertelde ons, dat het een gewone steenen pot wls, ge vuld met dikke keukenstroop, die langza merhand haar zoetigheid aan de omge ving meedeelt, waarop de karpers afgaan. Zijn we niet juist ingelicht dan wil een onzer lezers het zeker wel verbeteren. Vraag: Kunt U mij ook zoggen, of do hulpbrievenbestellers, die al jaren als zoo danig aan het postkantoor verbonden zijn, ook meedeelcn in de fooien met Nieuwjaar en in 't voorjaar, door 't publiek aan het personeel geschonken Antwoord: Dat i3 een zaak die dé belanghebbenden onderling hebben te rege len. Wanneer zulke hulpbesfcellers alleen enkele dagen ir-, het jaar dienst doen, lijict ons toe dat zij er geen aanspraak op kun- i en laten gelden. Zijn zc vrij geregeld werkzaam, doch alleen maar niet vast aan gesteld dan- komt hun ook een deel toe, dunkt ons. Vr-aag: Iemand, oud 21 jaar, van be roep timmerman, wil naar Ned.-Indië ver trekken. Zou er voor dien persoon, daar, als timmerman, of anderszins, carrière te maken zijn Antwoord. Met handenarbeid is in Inclië, waar men aan de inlanders zulke goedkoope werkkrachten heeft in den re gel geen carrière .te maken. Wel als op zichter op een plantage-en als ambtenaar. Vraag: le Genieten collecteurs der Staatsloterij vast salaris of hebben zij een vaste verdienste aan elk lot? 2e Hoeveel collecteurs der Staatsloterij zijn er in geheel Nederland? Hoeveel bier ter stede 3o. Is 't mogelijk dat één coPectcur 200 loten per loterij kan "worden verstrekt? Antwoord: A. tot op een zekere hoog te ja, want zij krijgen een vast aantal lo ten en de vergoeding voor elk lot is con stant. K Tn 't gelieele land pl.m. 140. In Leï- xïen 5. c. In Utrecht is een collecteur, die niet minder dan 700 loten ontvangt. In Amster dam zijn er van 500. In loeiden 170.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6