Vrijdag 28 Noyember. A®. 1313. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering en feestdagen, uitgegeven. van (Zon- Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Glück tlvif Offieieele Kennisgeving. Onder onze Vroede Vaderen. N«. 16493. i PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1u regels ,'1.05. Iedere regel meer f 0.171. Grootara lettere naar plaatsruimte. - Kleine edvertentiën Tan 30 woorden 40 Oents contantelk tiental woorden meer 10 Oents. - Voor het inoasseeren wordt ƒ0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANTt Voor Leiden per week 9 Oents i per 3 tuaanden 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd zijn t 1.30. Franco per post 1.63. Voor onze abonné-; hebben wij van de bibl otheek-uitgave weer gebonden voor 5Ü Cents be schikbaar E. WERNÈR, de bekende romanschrijfster, die Dinsdag 75 jaar is geworden en wier portret we bi] die gelegen heid gaven. Deze uitgave is in de Vestibule te zien. Aanstaanden Dinsdag kan deze premie voor on ze abonnés worden afgehaald bij den Portier in de Ve-tibule. De Burgemeester en- Wethouders van Leiden doen te weten, dat door den Raad dier gemeente, in zijn vergadering van den 6den .November 1913, is vastgesteld de vol gende verordening VERORDENING, houdende wijziging der verordening van den 2den Mei 1912 op de straatpolitie (Gemeenteblad No. 17), laatstelijk gewijzigd bij verordening van den 6den Februari 1913 (Gemeenteblad No. 3). Artikel 1. Artikel 9 va-n bovengenoemde verorde ning .wordt gelezen als volgt: „Het is verboden a) tot berging van aseh of vuilnis, be stemd om vanwege het bevoegd gezag te worden medegenomen, andere dan be hoorlijk gesloten of overdekte emmers, bakken of dergelijke voorwerpen te bezi gen b) deze emmers, bakken of dergelijke voorworpen op den openbaren weg neder te zetten vóór de komst van den vuilnis ophaler c) deze emmers, bakken of dergelijke voorwerpen op den openbaren weg te la ten verblijven, na het vertrek van den vuil nisophaler." Artikel 2. In de artikelen 11 en 12 dier verorde ning vervallen de woorden „door de pachters van asch en vuilnis daarmede be last of". Artikel 3. In art. 66, eerste lid, wordt in de eer ste zinsnede en in art. 71, tweede lid, wordt onder litt. e in plaats van „9" ge lezen- „9, litt. ab en c". Artikel 4. Deze verordening treedt in werking op den lsten Januari 1014. Vastgesteld door den Gemeenteraad van Leiden, gelet op het advies der Gezond heidscommissie, d.d. 30 October 1913, No. 48/25, in zijn openbare vergadering van 6den November 1913. De Burgemeester, N C. DE GIJSELAAR, De Secretaris, VAN STRIJEN. Zijnde deze veroidcning aan de Gede puteerde Staten Zuid-Holland, volgens hun bericht van den 12/14 November 1913, B. No. 1521, (2de aid.), G. S. No. 48, in af schrift medegedeeld. En is hiervan afkondiging geschied, waar het behoort, den23sten November 1913. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR. Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Burgemeester en Wethouders van Leiden; Gezien art. 8, 1ste alinea, der Hinderwet; Bréngen bij deze ter algemeen© kennis, dat door hen op heden vergunning is ver leend aan F. W. NIJSSEN en rechtver krijgenden tot het uitbreiden van de waschin rich ting in het perceel Maredijk No. 131, Sectie L. No. 519. Burgemeester en Wethouders voornoemd, N. C. DE GIJSELAAR, Burgemeester. VAN STRIJEN, Secretaris. Leiden, 27 November 1013. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Aanvraag van werkzoekenden. 2 Kantoorbe dien den, 1 Opz.-teekenaar, 10 Timmerlieden, 5 Stucad'oors, 8 Opperlieden, 2 Metselaars, 10 Schilders, 1 Bankwerker, 1 Grofbankvverker, 1 Stoker, 1 Broodbakker, 1 Piccolo, 1 Grondwerker, l Tuinman, 10 Loopknechten, 20 Losse werklieden 2 Werketera. Een adres, waaraan zich' voor em aantal bejaarde werklieden een tragedie verbindt, ziedaar het begin van de' overigens weinig belangrijke vergadering. Zooals men weet, gaat met ingang van 1 Januari de reinigingsdienst over in handen der gemeente. Do firma Blok is dus genood zaakt do bij hom in dienst zijnde werklieden te ontslaan. Do vraag is nu, of deze werk lieden door do gemeente zullen en kunnen worden overgenomen. B. en Ws. willen, zoo wordt gezegd, all eon de werkkrachten, niet ouder dan 40 jaar, die overigens voldoen, overnemen; dat zijn er 18. Het geheele aan tal werklieden bodraagb 47 en daaronder zijn zeer bejaarde, die met den besten wil 'niet overgenomen kunnen wordendoch er zijn er ook hij tnsschen 40 en 50 jaar, die nog niet op zijn en voor wie de armoede voor do deur staat, zoo zij midden in den winter zonder werk en zonder verdienste komen. En van dezen nu was een verzoek ingekomen, om ook nog in dienst der ge meente te mogen overgaan, zij het dan ook tijdelijk. Zij voerden ook aan" het bezwaar, dat zij eerst een paar weken geleden van het ontslag hoorden, zoodat zij niet eer in de gelegenheid waren naar ander werk om' te zien. Hot lijkt ons toe, dat deze Verontschuldi ging niet geheel opgaat; immers, dat hun ontslag boven het hoofd hing, kondon zij voorzien, zoodra het bekond was, dat de ge meente zelf den reinigingsdienst ter hand zou nemen. Waarheid, bittere waaxlioid is echter, dat voor deze mannen, die geen vak hebben geleerd, het niet gemakkelijk zal zijn elders we'rk te krijgen, on allerminst in den winter. De heer Fischer gaf nu op het verzoek schrift eenigo toelichting. B. en Wis. kon den niet,een, beslissing nemen, voor de be grooting het aantal peïsonen aanwees, dat noodig is. Dit bedraagt 68j daarvan moe ten al dadelijk 30 overgenomen worden uit den gemeentedienst zelf: diepers, ruimers, enz. Verder zijn er hij een stal baas en twee smeden, die dus niet tot do eigenlijke werk lieden hohooren, zoodat er slechts 35 van de firma B. zouden kunnen worden overge nomen. Poch daaronder zijn npg 15 voer lieden, menschen dus, die met paarden moe ten kunnen omgaan, en ook dezen kim non vcor 't meerendeel niet onder de oudo werklieden, worden gevonden. Nu hadden B. on Ws. besloten, voor wie er nog verder noodig waren, de werklieden van de firma over te nomen, die niet ouder dan 40 jaar zijn. De heer Sïjtsma meende, dat werklieden tusscheri do 40 en 50 jaar ook nog wel te gebruiken waren, en hij drong er op aam dezen in lossen dienst 'aan te stellen; dan behoeven zij niet in het pensioenfonds te vallen. Hij wilde, waar het belang der ge meente niet ernstig wordt geschaad, consi deratie met deze werklieden gebruiken. De heer Pera meende, dat uit do vrijkomende werklieden ook wel voerlieden konden Woor den gerekruteerd, wat de wethouder niet toegaf en wat ons in het algemeen ook niet geheel zonder bedenking schijnt. Een zwaar beladen wagen zonder gevaar voor ongelukken brug op en brug afwaarts te leiden, is waarlijk niet ieders werk. Do heer Briët informeerde nog naar hot groot aantal werklieden, dat uit andere tak ken van gemeentedienst naar de reiniging overging en de heer Botermans vroeg of er met den heer Van Uldcn, die het bag.gec- werk zal uitvoeren, reeds over mogelijke overnemen van werkkrachten overleg was gepleegd. Ook dit was geschied. De Raad, die niet de benoeming dezer werklieden hoeft, kon niet meer doen, maar do wethouder ver zekerde, dat zoo humaan mogelijk jegens de werklieden zou worden gehandeld, waar op de Voorzitter goedkeurend knikte. Wij hopen .dus, dat hot nog za.l schikken voor deze menschen. Het adres werd ten slotte ter afdoening ip handen van B. en Ws. gesteld. De verschillende punten der agenda gaven weinig of geen aanleiding tot gedachten- wisseling. Do heer Pera. werd woor in zijn oude functie van lid der commissie voor liet pnderzoek der reclames tegen aanslagen in de plaatselijke directe belasting hersteld» waarmede hij blijkbaar zeer in zijn schik was. Op den voorzittersstoel is hij echter niet weer gebrachtvoor dezen werd dr. Zwiers aangewezen. Over het voorstel tot h,et geven van een naam aan den to maken verbindingsweg üis- schen den Doelcngracht en den Witten Sin gel is ook merkwaardig weinig gesproken, hoewel men daarover in het college van B. en Ws. verdeeld wasdaar de een Pater- straatje wensohte on dei ander do voorkeur gaf aan don naam van Patersteeg. Er word nog wel een klein proef bal] et je voor een anderen naam door den heer Reimoring'or opgelaten, dóch zonder succes. En de Oom- missie van Fabricage toonde bij monde van den heer Kor ff haar lief do aan den naam steeg ook niet zóó te hebben verpand, dat zij niet wilde berusten in straatje, hoewel zij den naam voor den krap 3 Meter gemeten verbindingsweg niet geschikt achtte. De heer Van dor Pot kwam. nu zoo maar in oens al do bruggen ten doop houden, al had hij de namen van deze petekindoren niet dadelijk bij elkaar. De heer Sijtsma vond het zonde en jammer van den tijd, dien eerst B. en Ws. en later de Raad met deze benamingen zou moeten zoekbrengen. Mr. Van der Lip vond hob denkbeeld ooliter nog niet zoo gok. Men geeft den straten iminors ook namen, waaïom zou men heit dan den bruggen niet doen? Wij dachten dat er nogal eenig verschil was. In de straten zoekt men menschen on zonder den naam der straten te weten, zou dit dik wijls moeilijk gaan, doch dit geldt voor bruggen niet. Het idee lachte den Voorzitter toch' ook wel too em B. on Ws. zouden het eens over wegen. Als het op een bijeenkomst van dit Collego eens wat vlug lijkt af te loopen, kan men nog eens eon boom van eeai bruggen]- naam opzetten en de Raad. kan het in open bare Vergadering nog eiens dunnetjes over doen. Wie nu vindingrijk is in mooie namen, mag al vast eens beginnen. Het voorstel van mr. Fokker, met de des betreffende Verordening incluis, inzake dei. heffing van een toegangsprijs voor heb be zichtigen van het Stadhuis is in de windse len gebleven. B. en Ws. hadden in hun schrif telijk praeadvios er geen lcwaad genoëg van weten "te zeggen en alleson do goede be doeling Van den voorsteller er in kunnen, waardeeren. De voorsteller toonde zich' ,zóor ontstemd, al meende hij het per slot van tekening nog niet zoo kwaad, dat m'en hem' om het praeadvies waarvoor B. en Ws. twee maan den gedaan hadden om ts bestrijden, slechtd drie dagen had gegund. De Voorzitter roken de hem voor, dat er toch tusschen Zateii> dagavond en Dondjerdagnainiddag minstens vier dagen liggen, tenzij de voorsteller den Zondag uitsohakelde. liet leek don Voor-, zitter anders juist een geschikt onderwerp voor vcrpoozin.g op Zondag. Do heer F. knaagde een poosje aan het praeadvies, de heer Sijtsma spTong hom; als goed kameraad nog even bij, doch het eind van de allesbehalve warme gedaclitenwis- eel'ing was, dat do voorsteller hot voorstel •introk. De Voorzitter, die do opbrengst op oen paar honderd gulden schatte, liet doorsche meren, dat het heun' vrij wat aangenamer zou geweest zijn, wanneer mr. F. of een ander mot een voorstel tot invoering van een belasting op do publieka vermakelijk heden was gekomen. Ouder gewoonte is er oveir of liever naar aanleiding van da bezwaarschriften tegen do aanslagen in het vergunningsrecht van de heer en Van Oerlo en Si 1 jee weer wat gedis cussieerd. Do heer Bosch, voorzitter van de commissie van advies inzake deze reclames, zette het debat in. Over de afwijzing der beide reclamanten was men het tus schen B. en Ws. en do Commissie eens maar over do wijze, waarop het onderzoek moet worden gevoerd, bestond verschil. Do Commissie schijnt te willen, dat de schat tor en herschatter bij do bepaling van heb vergunningsrecht naar een bepaald systeem' zullen te werk gaan. B. en Ws. daarentegen wenschen hen daarin geheel vrij te laten on alleen op het resultaat te letten. .Wij scharen ons in dezen aan do zijde van het College 3'an B. en Ws., wiens opvatting zich ook het best verstaat met do wet. Mr. Fokker wraakte het, dat do Commis sie niet de belanghebbenden of liever den deskundige willen liooren. Op zichzelf lijkt ons dit ook niet goed, doch uit do medö- deelingen van don heer Zwiers bleek, dat deze, steeds doz»lfdo deskundige, altijd met dezelfde bezwaren komt, die de Commissie al lang k'ent, wat do Voorzitter bevestigde. En om herhaaldelijk een afwijkende schat tingsmethode te hooren uitleggen, daarvoor kan de Commissie haar tijd niet geven. Men moet, om billijk te oordeelen, alles maar weten! Heb slotbedrijf dezer vergadering was, dat zonder slag of stoot de verhooging der op centen er doorging, die velen het volgend jaar weder in hun beurs zullen voelen en- waardoor de inkomsten der gemeento met ruim f 8000 zullen worden vermeerderd, een perzik, die naar meer zal doen verlangen. Wij gelooven teoli, dat inzake bela-sting- verhooging, in welken vorm dan ook, het laatste woord nog niet is gesproken. Hierna ging do Raad in geheime zitting over en het duurde anderhalf uur vóór de deuren weder opengingen, enkel om de ge schorste openbare vergadering officieel be sluiten. Leadew, 23 ^ovembei1. Cnze> stadgenoot, de heer J. den Os, St.-Jorissteeg, No. 16, is op do Nationale Pluimvee-tentoonstelling V. P. N. te Schie dam bekroond met eersten en eere-prijs voor de schoonste inzending kanarievogels en eersten en eereprijs voor de fraaiste inzen ding Inlandsche vogels. Ingekomen is voo-r „Schoolkindervoe ding" f 0.60, gecollecteerd door Jansje en Mina bij de terugkomst van het jonge paar; f4 van den heer F.; f0.50 van een piano avondje en f 1.17 van de koperen bruiloft van Chris en Anbje* De Bond van Stontspensioiineerin»;. In Leiden heeft de Bond van Staats-, pensionnecring tot dusverre nog geen vas ten voet kunnen krijgen. Wel werd voor eenige jaren hier eens een afdecling pp- gericht, een voorloopig bestuur benoemd, maar van dit bestuur is nimmer eenige kracht uitgegaan en later is het uiteen gevallen. Wel waren hier nog eenige al- gemeene leden en nu dacht men den tijd gekomen, dat dezen zich met liefst vele nieuwe leden tol een afdeeling zouden vormen. Daarvoor werd gisteren een openbare vergadering in het Nutsgebouw belegd, uitgaande van de Rotterdamsche afdeeling", welke vergadering slechts matig was be zocht. Prof. mr. J. E. Heeres opende de bij eenkomst met een inleidend woord, waar na een der hoofdbestuursleden, de heer Perio, een rede hield, waarin hij het doeL en streven van den Bond uiteenzette. Hij begon met een schets te geven van het lot der oude onvermogende menschen, die óf in eigen huis óf in armhuis of ge sticht hun laatste levensjaren slijten, waar uit bleek, dat dit lot over het algemeen] zeer droevig is. In Duitschiand is het eerst een begin gemaakt met de invoering van een oudendags-pensioen. Dit geschiedde in 1889 en twee jaren later kwam Denemar ken met een veel betere ouderdomsonder- steuning. Het Deensche stelsel werd door spr. op heldere en duidelijke wifz-e uit eengezet. Ook het staatspensioen in Nieuw- Zeeland en de wijze, waarop in andere! Staten, o. a. in België, de verzorging van den ouden dag ter, hand is genomen, werd door spr. besproken. In ons land heeft men lang niets voor de wettelijke ouderdomsverzorging ge voeld. Men keek maar steeds naar Duitsch iand, waar men dwangverzekering had in gevoerd. Alle politieke partijen wilden dien weg pp, alleen de S.-D. A.-P. had in 1899 reeds Staatspensionneering voor arbeiders op haar program, waarbij ech ter de arbeidersvrouwen waren vergeten. Toen verscheen er in het jaar 1900 een brochure van de lieer en Boswijk en Wie- ringa, twee diakenen bij de Doopsgezinde Gemeente, waarin de mogelijkheid en de wenschelijkheid van een Staatspensioen voor allen werd betoogd. Deze brochure trok in velerlei kringen de aandacht en in December van dit jaar werd de Bond voor Staatspensionneering opgericht, welkeBond thans 40,000 leden telt. Spr. stond in het bijzonder stil b«j_ het optreden van den Bond. tijdens de verkiezingen, al stelde hij op den voorgrond, dat de Bond niet aan partijpolitiek doet. Hij critiseerde het ouderdomspensioen van minister Talma en besprak vervolgens liet wetsontwerp van minister Treub, dat deze met zijn gewone voortvarendheid reeds nu heeft ingediend. Daarin is gebroken met het verkeerde sy steem, dat enkel oude behoëftigon, die in loondienst hebben gewerkt, pensioen krij gen. Echter moet dc Bond bestrijden het niet opnemen en de pensionnecring .van bedeelden. Spr. erkende echter, dat hij rekening moest houden met 's lands finan ciën. Ten slotte wekte spr. al de aanwezigen op om zich bij den Bond aan te sluiten, waartoe door de meesten werd gevolg ge volg gegeven. In de daarop volgende huis houdelijke vergadering werd een bestuur gekozen, bestaande uit de heeren prof. mr. J. E. Heeres, mr. A. J. Fokker, K. Sytsma, I. Visscher en mej. B. A. Greeven. Lei<bcho Chr. Sestaurdersbond. De Leidsche Chr. Bestuurdevsbond hield gisteravond haar eerste groote vergadering van leden der aangesloten organisaties in het gebouw „Prediker". De vergadering werd geopend met ge meenschappelijk gezang, begeleid door het Chr. harmonicgezelschap „Polyhymnia", waarvan de voorzitter, de heer H. Wetse- laar, voorging in gebed, Romeinen 13 las cn daarna een kort openingswoord sprak. Hij moest tot zijn leedwezen mededeelen, dat ds. Hoogenraad door droeve familie omstandigheden van zijn voornemen om ook als spreker op te treden, had moeten af zien. Daarna verkreeg mr. P. S. Gerbrandy, van hier, het woord om te spreken over „Het doel der Chr Vakorganisatie". Spreker ving aan met de opmerking, dat dit onderwerp een tegenstelling en een veronderstelling bevatte. Met dit laatste Is bedoeld de niet-Christelijke, de vrije socialistische, soms optredend als neutrale vakvereeniging. Met Chr. vakorganisatie is bedoeld de Prctcstantseh Christelijke. Wij mogen daarbij betreuren, dat er scheiding is gekomen met de Katholieke organisme, doch moeten die geheel buiten beschouwing laten. Spreker behandelde, eerst de vrije of 0yn- dicalistische organisatie, welke eerst in Frankrijk woitel schoot en naar Holland overwoei. Do geheele maatschappij moet van ge daante veranderen, de arbeiders moeten vechten om vrijheid, met vereende krach ten het kapitalisme onderste boven kee- ren geen macht, geen band moet er zijn, ma-ar absoluut vrijheid. Het grootste mid del daarvan is algemeen© werkstaking. Aau de onschuldige gedaante der vrije orgo- nisatie Zxil men dien toestand niet direct) bespeuren. De ondergrond der socialistische vakor ganisatie verschilt in tweeërlei opzicht van de vrije. Deze tracht haar doel ook langs den staatkundigen weg te bereikendo vrijen moeten van den Staat nietó hebben. De social, vakorganisatie wil haar dool bereiken langs strenge, straffe, bijna mili- tairistische machtsvorming, ten slotte be slissen mr. Troelstra en de zijnen, terwijl zij toch aan de vakorganisatie moeten vra gen of zij minister mogen worden. Het privaat-bezit moet worden afge schaft, de maatschappij in twee legerkam- gen gesplitst. Alles moet tegen elkander opgejaagd De arbeiders moeten uitne mende vechters worden, dc Staat moet daartoe zorgen voor uitnemend onder wijs. Behalve het bezwaar, dat zij alleen stof felijke belangen beoogt, bestaat groot be zwaar tegen de organiseering der klassen, die door en door verderfelijk is. Men vor dert de krachten der menschen op voor den maatschappelijken strijd, niet voor den arbeid of het vak. De social, be weging moet in godsdienstloosheid eindi gen, wat d"> practijk echter niet in allo stukken doet zien. Voor ons staat vast, dat de Chr. vakvercenigingen met de beide genoemde organisaties geen contract kan houden. Toch is er wel een punt gemeen. Do Chr. vakorganisatie heeft gezegd, dat er wel iete hapert. We behooron echter voor zichtig te zijn, men zegtdo socialistische organisatie wil de maatschappij omkeeren, wij behouden. Do Chr. vakorganisatie wil wel degelijk de gedaante van het maat schappelijk leven veranderen, maar bindt zich aan Gods Woord. Vrijen en neutralen maken het ons onmogelijk samen te gaam Meer omlijnd het doel der Chr. vakorga nisatie behandelend, sprak spr. over ver heffing van den toestand der loonarbei ders, omzetting van den egoïstischen vorm,' Mot een beroep op Leidsche toestanden, waartegen de socialisten hun banvloek slin geren, betoogde spreker o.m. dat het hiefc aan rechteloosheid der arbeiders man-* keertniet absoluut rechteloos zijn zij, maar toch zijn ze teveel aan willekeur out derworpen. Bijzonder weidde spreker hieruit oven stukwerk en aangenomen werk, het uitlee* nen van arbeidskrachten. Het collectief contract begroeten wij a-la een middel om orde en tucht te krijgen- De voorstelling der socialisten, alsof huil' beweging den goudstroom vloeien doet, ia onjuist, is een leugen, zei spr. en hij be sloot met do Chr. vakvereeniging toe to - roepen, dat zc haar bedoeling steeds open-* lijk uitspreke. Na de pauze, aangevuld door muziek, sprak mr. Briét over „het nut der Chr«i vakorganisatie". •Spr. moest daarbij behandelen de voordee- len, die de Chr. vakorganisatie bieden kan, maar bovenal en in do eerste plaats heb-, ben we te letten op de geestelijke voordee* len, waardoor we ons onderscheiden moe-» ten van de neutrale en socialistische orga- nen, zei hij. Spr. beantwoordde daarbij in 't kort waÖ voor nut de Chr. vakorganisatie heeft vooi; den arbeider zelf, voor het vak en voor d<5 geheele maatschappij. Hij kwam tot de conclusie, dat het ido- aal zal zijn een gemengde vereeniging van! patroons en werklieden, want de vakver* eeniging is ook in liet belang van den pa troon. „Zoo de Heoro het huis niet be waart, tevergeefs arbeiden dc bouwlieden! daaraan", en „Wat baat het den mensch, zoo hij dc ge'.iceie wereld gewon, en leed schade aan zijn ziel". In deze spreuken wordt het doe) en het nut der Chr. vak*- organisatie uitgedrukt, aldus besloot spr, zijn door stormachtig applaus, gevolgda redo. Aan het debat werd door do heeren El* kerbout, De Jong, Jr. en Snel deelgenomerl aio door beide sprekers werden beant- antwoord. De Voorzitter bracht dank aan allen, die medewerkten orn deze vergadering, doofl honderden arbeiders bezocht, te doen sla gen deelde nog mede, dat binnenkort eenf circulaire zal worden gericht aan patroons en werkgevers, met verzoek om doorbeta ling van ioon op dc beide Kerstdagen. De heer De Graaf ging in dankgebed voor. Bij den Lcidschen Chr. BestuurdersboncJ zijn aangesloten de Chr. Metaalbewerkers* de Chr. Textielarbeiders, do Chr. Kantoor- en Handelsbedienden, dc Chr. Sigarenma kers, de Chr. Typografen, de Chr. Balc- kergezellcn, de Chr Bouwvakarbeiders, „Patrimonium en dc Chr. Werkmand- bond. Mej. C. C. van Nieuw enhuizen is te Amsterdam geslaagd voor het examen vrija- en orde-oefeningen dor gymnastiek.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1