den optocht. Eenige bestuursleden ontvin gen 't gezelschap in dc receptiekamer en in de pauze vertoonde zich de Prins met klein gevolg eenige oogenblikken in de loge van onzen burgemeester, jhr. mr. dr. De Gijse- laar. In de receptiekamer heeft prof. Blok nog het woord gericht tot den Prins. Niet lang duurde het bezoek, want als voor alle vorstelijke personen was ook voor dezen vorst-'van-een-dag de tijd juist afge meten. „Kant Hossel" in do Stadszaal. In de Stadszaal werd door de vereeni- ging Rott. Tooneelisten Sprinkhuijsen's historisch blijspel „Haat Mossel" gegeven. De groote zaal was onder en boven geheel gevuld en velen moesten zelfs worden te ruggewezen omdat het huis was uitverkocht. De aanwezigen hebben zich kostelijk ge amuseerd en luchtten hun vaderlandsche ge voelens na het einde van elk tafereel. De geestdrift bereikte haar toppunt aan het slot van het laatste tooneet toen „Kaat" in triumf met een eerewacht te Rotterdam werd ingehaald, de stad in feestdos is en men, evenals op dezen dag te Leiden, springt en danst omdat het weder is Oranje boven De Vorst die te zijnen huize een druk Bezochte receptie had gehouden en had ge dineerd in ,,De Turk", bezocht ook deze voorstelling, alsmede die in het Bioscope- theater, waar reeds gisteravond de geheele optocht werd te aanschouwen gegeven, wel ke den Vorst en allen zeer behaagde. Zoo behoort ook deze feestviering weer tot het verleden. De vlaggen zijn weder in gehaald, de versieringen weggenomen. En Oranjezon waarom zouden we in No vember niet van een Oranje-zon mogen «preken? die gisteren de feestelijke stad vriendelijk bescheen, gaat nu weer schuil achter een grauwen wolkensluier en de frissche veerkracht wekkende koelte van gisteren is geworden een gure storm, die onheilspellend giert om de huizen en door de bladerlooze boomen. Maar nu deert het niet moer, want wij hebben het feest onzer onafhankelijkheid gevierd, vroolijk en op een wijze, die Lei den niet tot oneer strekt. Heusch wij zijn, waar men ons in vele grootere cn kleinere plaatsen zoo schitte rend voorging, wel eens bang geweest, dat de Leidsche feesten niet bijzonder gelukken zouden. De uitkomst heeft deze vrees be schaamd. Het is gisteren in en voor Leiden goed geweest. Een paar reusachtige reproducties van de bekende proclamaties van 1813 trokken gisteren voor onze ramen zeer de aandacht. Wat misschien weinigen is opgevallen, is dat deze reproducties niet gedrukt waren, doch geheel met>sn pen uit dc hand) vervaardigd. Wie lust mocht gevoelen deze werkelijk bezienswaardige stukken in oogénschouw te nemen is daartoe nog in de gelegenheid. Een wandeling naar de vestibule van het gebouw van het „Leidsch Dagblad" is voldoende. Daar zijn de beide nroclamatïefi. opgehan gen. INGEZONDEN. Do Leidsclie Oualliankelijkheids- leesten. Kou nabetrachting. Zoo behooren de Leidsche feesten ter vie ring van onze honderdjarige onafhankelijk heid, waarvan de voorbereiding nu juist geen bron van vreugde voor de Feestcom missie is geweest, tot het verleden. Had zij den raad van sommige goede vrienden ge volgd, dan was zij in het openbaar met kracht opgekomen tegen wat haar in het openbaar te verduren werd gegeven. En dit was niet weinig. Om te beginneneen critiek op haar plannen, die geen flauw be grip toonde te bezitten van de eischen waaraan critiek moet voldoen. Verder: af keurende oordeelvellingen in tal van on- derteekende en niet-onderbeekende ingezon den stukkeninsinuaties in en buiten den Gemeenteraadongegronde besehuldigin gen door personen en corporaties, steunen de op subjectieve couranten-verslagen en door volkomen onbevoegden verspreide ge ruchten gezochte cn daardoor mislukte geestigheden ten koste der Feestcommissie; vergaderingen, waar een buitenstaander den indruk zou hebben verkregen, alsof de Feestcommissie op de bank der beschul digden zat, waar haar eenzijdige samenstel ling haar werd verweten, alsof zij zich zelf had benoemd, en waar de weinige sprekers die een behoorlijken toon wisten aan te slaan, een aangename uitzondering maak ten eem aandoenlijke overeenstemming tusschen Leidsche. bladen, in een waarvan ten anonyme schrijver zijn eigen loftrom- pettende en de portée van zijn geschrijf niet eens snappende, zijn wraaklust bot vierde. De Feestcommissie heeft den haar gegeven vriendenraad niet gevolgd; zij is haar eigen weg blijven gaan en heeft met stilzwijgen smaad en verguizing gedragen, of neen, dit woord past hier niet, zij heeft een en ander langs haar rug laten afglijden tot waar het behoorde. Van andere bevriende zijde werd de 'Feest-commissie meermalen de raad ge geven: „Leg. Uw mandaat neer en laat de regeling der feestelijkheden aan de betweters over". Ook dit advies heeft zij niet gevolgd. Gedachtig aan het: „een man een man, een woord een woord", achtte zij zich door het aannemen van haar mandaat moreel jegens haar last gevers verplicht haar taak tot den einde toe af te werken. Nog anderen hoopten en drongen er bij' de Feest-commissie op aan, dat zij geen duim breed van haar programma zou af wijken, doen zou wat haar na zorgvuldige overweging als het beste was voorgeko men. In strijd met dezen wensch heeft de Feest-commissie zonder haar meening to wijzigen, zonder haar standpunt te verla den, zich bereid verklaard aan een door baar niet noodig geachte, maar door de vergadering voorgestelde uitbreiding van het feestprogramma haar beste krachten te wijden. En zoo zijn dan, na moeitevol le voorbereiding, de feestelijkheden op den 8sten September en den 18den en 19den November tot stand gekomen, laat ons hopen tot tevredenheid van het meeren- deel onzer stadgenooten. Die voorbereiding met al wat daarmee is gepaard gegaan, heeft ons aanleiding ge geven tot drieërlei opmerkingen. De eer ste betreft de critiek, waarover wij boven reeds een oordeel uitspraken. Een fransch schrijver, was het niet Voltaire? heeft het zoo juist gezegd, dat een critiek, die niet weet te waardeeren, haar roeping miskent. Dit wil niet zeg gen, dat zij alles maar mooi en goed moet vinden, dat zij geen afwijkende meening mag hebben en verkondigen. Maar dit wil zeggen, dat- zij de door haar beoordeelde personen en zaken recht moet laten weder varen, dat zij zoeken moet naar de mo tieven der door haar veroordeelde daden of beschouwingen of geestes-producten; dat zij in elk geval een belangeloos stre ven, een wei-overwogen poging moet eer biedigen. Om te kunnen waardeeren, moet zij begrijpen en om te kunnen begrijpen zal zij meermalen moeten informeeren, overtuigd dat zij gevaar loopt door gebrek aan kennis van de geheimste roerselen bij anderen dikwijls den bal deerlijk mis te slaan. Wie zich niet tot die hoogte weet te verheffen, mag zich de rol van voor lichter niet aanmatigen. De critiek op de plannen der Feest-commissie is in ons oog bedenkelijk laag beneden matige eisehen geoleven. Onze tweede opmerking kunnen wij niet beter duidelijk maken dan door de vraag te herhalen, die ons telkens op de lippen kwam: „Waar blijft het fatsoen?" Waar bleef het fatsoen van die ingezonden-stuk- kenschrijyers, die van achter het schild der anonymiteit met steenen of nog iets ergers gooiden? Waar was het fatsoen der Cou rant,, die haar kolommen voor dergelijk on waardig geschrijf openstelde, het daardoor aanmoedigde en de schrijvers en lezers een averechtsche opvoeding gaf? Welken ande- ren naam dan onfatsoenlijk verdient de verdachtmaking der Feestcommissie met be trekking tot het besteden der haar toever trouwde geldmiddelen? Verraadt de han delwijze van personen en corporation die hun ongegronde, in elk geval onbewezen be schuldigingen niet alleen brachten waar zij thuis behooren, in den boezem der Feest commissie, maar ze terstond door de peis wereldkundig maakten, geen gebrek aan fatsoen? Is de recktszegel„niemand wordt veroordeeld zonder gehoord te zijn" slechts een theorie voor juristen geschreven, of moet hij de praktijk des levens doordrin gen En als een beschuldiger, die zijn aan klacht publiek heeft gemaakt, van de on gegrondheid wordt overtuigd, mogen wij- hem' dan niet gebrek aan fatsoen verwij ten, indien hij zich niet haast rijn onge gronde beschuldiging in 't openbaar terug te nemen, laat staan zijn verontschuldigen- gen aan te bieden? Het was waarlijk onzo schuld niet, dat wij telkens vroegen „Waar blijft het fatsoen En nu onze derde opmerking. Verschei dene malen' hoorden wij uit vriendenmond „Die courantenschrijverij over de feesten begint me danig te vervelen; als ik half denk, dat het weer zoo iets is, gooi ik het blad wegvliet is eenvoudig schande cn de Feestcommissie heeft groot gelijk, dat zij een hooghartig stilzwijgen bewaart." Wij waren dankbaar, maar niet voldaan. Wat wij gehoopt hadden? Dat die vrienden het niet bij hun mondelinge afkeuring hadden gelaten, maar het noodig hadden gevonden de pen op te nemen om dc ingezetenen te toonen, dat de Feestcommissie in haar op vatting volstrekt niet alleen stond, maar op de instemming van velen mocht rekenen. Hebben wij hier te doen met iets specifiek- Leidsch, of is het een algemeene kwaal, dat men vaardig is in het bestrijden én afbreken maar het verdedigen en opbouwen liever aan anderen overlaat Behoort het niet tot de ridderdeugden dat men rijn medestan ders, als zij onrechtvaardig behandeld wor den, ter hulpe snelt? En zal onze samenle ving niet platter en duffer worden, als wij in de beoefening dier ridderdeugden gaan verslappen? Wij nemen de vrijheid deze vraag in de overweging van onze lezers aan te bevelen. De Feestcommissie 1813—1913. N. BROUWER. A. J. DEN HOLLANDER. D. JAEGER. W. C. MULDER. Mr. E. RIJKE. Leiden, den 20sten Nov. 1913. Vergeeft ons, inwoners van Leiden abonné's van het Leidsch Dagblad" en alle anderendie dit stak zullen lezendat wij dit hebben opgenomen Maar wij hebben van U, burgerijzoo veel mogelijk Uw ingezonden stukken opgenomenen konden wij nu dit stuk weigwen P Hadden wij dit atiders niet moeten doen om uwentom onzent- wille Want komt het te pasom U allen, die uit oprechte vaderlandsliefdewaar van de ingezonden stukkenUw geest driftige vergaderingenUw aller be moeiingen, waardoor Gij tot zulk een uitnemende feestviering van onzen onaf hankelijkheidsdag zijt gekomenblijk gavenom onze Redactiealdus de les te lezen? In een begeleidenden brief werd ge vraagd bovenstaand schrijven zonder eenige wijziging van vorm of inhoud op to nemen. Welnuwij hebben het opgenomen maar feitelijk schamen wij er ons overRed. Leiden, 20 November. Gouden Feest van «1e Congregatie van de 11. Familie. De Mannen-af deeling van de Congregatie van de H. Familie, herdenkt heden den dag waarop voor 50 jaren deze congregatie is opgericht. Op Vrijdag 20 Nov. 1863, werd in een Bisschoppelijk schrijven tot de oprichting toestemming gegeven, en als directeur be noemd de weloerw. kapelaan Scheiberling, Onder leiding van dezen eersten directeur werd de af doding tot bloei gebracht en op uitstekende fundeering bleef zij steeds vooruitgaande, zoodat zij nu nog ruim 330 leden en een 40-tal adspirantledeg^ (jonge lingen) telt. Niet lang nadat rle weleerw. heer Sohei- berling tot directeur benoemd was, werd onder zijn redactie, door de firma- Geyer, alhier, tot de uitga.vo overgegaan van een „Zondagsblad voor de leden der II. Fa- milieu, dat nu reeds in zijn 49sten jaargang is, en voor'den bloei der Aartsbroederschap zeker zeer dienstig is geweest en nu nog in een oplaag van ruim 35,000 expl. verschijnt. Ook toen de weleerw. hoer Scheiberling later tot pastoor te Vogelenzang benoemd was, bleef hij nog lang de Redactie waar nemen en in heb belang van de Congregatie v/erken. Zondagmorgen a-.s. te halfelf zal de ker kelijke viering plaats hebben, cn zal Z. D. H. Mgr. A. J. Callier, Bisschop van Haarlem, in de parochiekerk van O. L. Vr. Hemelvaart, waar de Congregatie geves tigd is, een pontificale H, Mis opdragen. 's Avonds zal in een f ecstc on c re g at ie te 7 uren, Z. D. IJ. de Bisschop een toespTaak honden en zullen aan bijna 30 jubilarissen medailles worden uitgereikt. Een voorbereidend tridiura, geleid door den weleerw. pater. Redemptorist Polman is reeds aangevangen. Behalve deze kerkelijke viering zal den leden in de Stadszaal, op Dinsdagavond a.e. nog éen feestviering bereid worden, waarin do tegenwoordige 'directeur de weleerw. héeii 1 Van Meeuwen, een inleidend woord zal spre ken en dc weleerw. zeer gel. heer J. Huibers van het Seminarie „Hageveld", te -Voorhout, de feestrede zal houden en verschillende zang en muzieknummers zullen worden gegeven, waarbij o.m. ook de dames M. Castelein cn M. Batenburg haar-medewerking zullen verleenon. Zooals reeds in ons verslag over d© fees telijkheden in. 't kort wordt vermeld, ge raakten gieteravond tijdens de drukte bij de Korenbeurs vier personen, waarvan "twee kinderen, te water. Een agent begaf er zioh gekleed in en redde een kind en een per soon, die zich ook te water had begeven om te rodden. Ook de 15-jarige J. v. d. Heyde was gekleed to water gegaan e11 wist een jongen uit het water te halen. Een 17-jarig meisje werd door handreiking gered. Allen' hadden oogehschijfi 1 ijk geen letsel bekomen. Gisteravond is tusschen zeven en tien uren in de Wolsteeg ingebroken in de bo venwoning van mé}. R. Toen zij thuiskwam, stond dè straatdeur ipen. Vermist worden een horloge, epn zegelring, een ring met" juweelen steentje en eenige 2-J-cents^etuk- keö. - De.,,St9.-Crt." bevat de. statuten van de wis- en natuurkundige leeskamer „Bosscha". In he-t administratiegebouw der Stede lijke Fabrieken van Gas én Eleotriciteit aan de Langegracht werd gisteren feest gevierd. Do heer A. Hombergen, eerste klerk bij de afdeding „Gas", mocht nl. den dag herdenken, waarop hij vóór 25 jaren in dienst der toenmalige „Stedelijke Gasfabriek"' trad. De directie, alsmede de administra;- tieve en technische ambtenaren, hebben dan ook uiting gegeven aan hun gevoelens van waardeering en sympathie jegens den ju bilaris. Het kantoor was voor deze gelegen heid keurig met planten en bloemen ge tooid, terwijl onder Vr ooi ijken kout 1 een groote schare van ambtenaren zich had verzameld om den jubilaris te oomplimen- teJeren. Te halftien arriveerde de jubilaris met echtgenoot© <en kinderen n,aj door leem der ambtenaren per rijtuig van zijn wo ning te zijn gehaald ten kantore van den hoofdboekhouder,' waar aan de echtgenoote van den jubilaris een bloemstuk werd aan geboden. De hoofdboekhouder, de heer J. G. F. Kriens, verzocht de jubi kerende familie hem naar het bovengelegen kantoor te willen vergezellen. f Was de jubilaris verrast» door de tegen woordigheid van zooveel ambtenaren en den u-angebrachten plan ten tooi, deze verrassing maakte plaats voor een diep gevoel van aandoening, toen de directeur der lichtfa brieken, de beer N. Wi van Doesburgh', naar voren trad, om namens de directie uiting to geven aan de gevoelens, welke zjj voer den jubilaris kpesterfc. Met den wensch, dat de heer Hombergen nog vol© jaren aan de administratie ver bonden zou blijven, besloot de directeur zijn van waardeering getuigende toespraak en bood den jubilaris namens commissarissen een ënveloppe met inhoud aair. De hoofdboekhouder, de heer Kriens, was voorzeker de tolk der ambtenaren, toen hij mot een eveneens van waardeering getui gende [toespraak, den jubilaris een meubi lair afanbood, vergezeld van een oorkonde, bevattende do handteekeningen der deelne mers, [aangekocht door directie' en ambte naren. Namens twee andere af deelingen van dienst spraken nog de beieren D. Keijzer en O. Meijer hun waardeering jegens den jubi laris uit onder aanbieding van een boel# op piëdestal en een koperen schemerlamp, waarna allo aanwezigen de jubikerende fa milie geluk wonschten. Gezellig bleef men nog eenigén tijd bij één, totdat d© jubilaris na zijn erkentelijk heid te hebben betuigd, met zijn familie lafscheid nam, oon verder bot feest Sn kui se] ijken kring t© herdenken. 1De hee.r H., Ei. Knappert is' benoemd tot adjunct-archivaris te Haarlem. Op Zondag 23 November a.s. zal in de Oud-Katholieke kerk al liter door Z. D. H. den Aartsbisschop van Utrecht, liet Heilig Sacrament des Vormeis worden toegediend. Z. H. E. zal daarbij worden.' geassisteerddoor don eerwaarden lieer J. M. van Beek, pastoor alhier, als diakeD, cn den eerwaarden hoer P. J. .van Buuren, ï>astoor te Amersfoort, als sub.diaken. De heer H. A. C. Boelman is te Breda geslaagd voor apothekers-assistent. Hij werd opgeleid door den lieer M. Boekwijt, apothe ker, aan de Vischmarkt. Men meldt ons dat he-t bestuur der Chr. Kweekschool voor Onderwijzers en On derwijzeressen alhier in beginsel heeft be sloten aan de Kweekschool een cursus voor de hoofdakte te verblinden. Vanwege dc Chr. Oranje.yeTeendging genoten h'edenn amid dag ongeveer duizend leerlingen der Cbr. «scholen in d© Staxlej- zaal van h'et historisch lichtspel, dat ge noemd© Voreemgmg alhier aanbiedt. OEGSTGEEST. Velen hadden storm en regen getrotseerd om met ds. Ruys en de Chr. Zangvereeniging „Debora" to geden ken, hoe voor 100 jaar ons land en volk zijn onafhankelijkheid weer terugkreeg. Na ge bed en het voorlezen van Psalm 46 zong de zangvereeniging „Het Geuzenvendel op den Thuismarsch", een lied, dat ons een oogenblik terugvoerde naar den schoonen, doch zoo bloedigen Geuzentijd. Met gevoel werd dit nummer ten gehoore gebracht, doch hadden de piano's nog niet wat zachter kunnen gezongen worden? Nog twee num mers werden door het koor gezongen, jam mer, dat de tenor en bas zoo slecht bezet zijn, dan hadden beide nummers, vooral waar een foTsch geluid moest ontwikkeld worden, nog beter tot ons gesproken. De nummers voor koor werden afgewisseld door een solo„Een kind van Holland", gezongen door mej. A. Nieuwenhuizen Segaar. Met veel gevoel werd dit lied voor gedragen, alleen in de hooge tonen was de stem wat zwak. Nog werden ten gehoore gebracht twee vioolsolo's„Kirchen-Arie" van Stradella en „Andante Cantabile" van Tschaikowsky. Wij wisten niet, wat meer te bewonderenhet schoone vioolspel van den heer M. Kort of de prachtige orgelbe geleiding van den heer Dirkse. Alleen bii het eerste nummer leek ons het tempo wel wat snel genomen. Het tweede gedeelte van den avond werd ingenomen door een feestrede van ds. Ruys, die als uitgangspunt koos Psalm 46 2, laatste gedeelte. Ook bij dit woord hebben we genoten. In gloeiende woorden, in helle kleuren 'werd ons geschilderd het doel van den over weldiger, gekarakteriseerd in dit ééne woord: „Je veux manger la Hollande". Weg moest onze taal, weg moest onze gods dienst, de steunpilaar van ons voorgeslacht, weg zeden en gewoonten. Ons volksbestaan moest uitgesneden worden, omdat Napo leon wist, dat in de moedertaal do ziel van ons volksbestaan schuilde, daarom de Fran- sché taal in school, in kerk, in maatschap pij. De menBchen en staten waren slechts pionnen in het schaakspel van den genialen speler. De volksziel, door God gevormd moest vermoord worden. Al de ellende onder Na poleon's overheersching werd met leven dige kleuren geschilderd. Maar de dage raad zou komen. Uit den mond van den Koning der koningen klonk het: „Tot hier toe en niet verderMet Napoleons macht was het gedaan. Hollands eer werd weer hersteld. Met zichtbaar genoegen vertelde de. Ruys ons, dat juist uit deze streken, van onze omgeving, de grootste kracht uit ging tot verdrijving van den dwingeland. Katwijk, Scheveningen en Alphen waren de baanbrekers om tot de zoo vurig begeerde vrijheid te komen. Met een heenwijzing naar den Scheveningschen visscher, den 80-jari- gen Blok, riep spreker or»s toe getrouw te zijn aan ons Vaderland, wekte hij op tot liefde voor ons Vorstenhuis. Na deze rede, die onder ademlooze stilte werd aangehoord kreeg nog eens de zangvereeniging het woord, zong mej. Nieuwenhuizen—Segaar „Ons Vaderland" van R. Holl, mej. P. Luyt„O. God, verlaat mijn Neerland niet", terwijl nog een viertal nummers van Grieg voor viool en orgel werd ten gehoore gebracht. Resumeerendo kunnen wij zeg gen de Zangvereeniging onder haar ver dienstelijken directeur, den heer C. Fon tein, heeft haar best gedaande dames-so listen hebben vol gevoel gezongende hee- ren, die voor zulk een schoon samenspel zorgden, ©er en dank voor wat ze ten ge hoore brachtenhulde aan onzen lccraar, die ons door zijn boeiende, geest-driftvolle rede zulk een schoonen kijk heeft gegeven op een belangrijk deel der historie. Het was een goede avond. ALKEMADE. Bij de verkiezing can- didaatstelling ,voor een lid van den Gemeenteraad wegens ontslagname van Öen heer S. Strijk, werden candidaat ge steld de heeren j. Verwey te Rijpwet«pring en de heer S. Strijk, die later zich voor het lidmaatschap weder beschikbaar beeft gesteld. De stemming zal plaats hebben op 1 December e.k. AALSMEER. Den lsten December hoopt onze postbode, de heer J. L. Prin- kel,- den dag te herdenken waarop hij voor 25 jaren bij de posterijen alhier in dienst trad. Aan den heer Th. Kindermann is, door den Commissaris der Koningin in Noord-Holland, eervol ontslag verleend als lid der Gezondheidscommissie alhier. BODEGRAVEN. De Chr. Zangvereeni ging „Halleluja", alhier, gaf op den her denkingsdag van de herstelling van Neder lands Onafhankelijkheid een uitvoering in de Ned. Herv. Kerk. Er was een groote menigte toehoorders gekomen, die vol lof was over den zang van de leden van „Hal leluja" .Bovendien gaf de heer W, Turken burg een historisch verhaal van den op stand in 1813. HAZERSWOUDE. Het kiescollege der Ned. Herv. Gem. benoemde gisteren tot ouderlingen de heeren N. van den Bosch Sr. en J. van Beek Smz. en tot diaken Iden heer PL .Groen met bijna algemeene' stemmen, HILLE60M. Ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der tooneelvereeniging „l'Amitié" is Dinsdagavond in de zaal vai* den heer Sistermans alhier, door oud-leden een feest-uitvoering gegeven. Aan het mo- neelspel ging vooraf de overhandiging van een nieuw vaandel. De oud-leden voer den eèn stuk op, dat voor 25 jaar het eerste was, waarmee de vereeniging haar langen loopbaan aanving. Dit tooaieelspel,- een paar voordrachten en een blijspelletje werden goed uitgevoerd. De zaal was maar tamelijk bezet. De afdeeling „Hillegom" van de te^ Sassenheim gevestigde „Vereeniging van* Kantoor- en Handelsbedienden werkzaam in het bloembollenbedrijf", heeft gister avond in ,De Beurs" alhier vergaderd! onder voorzitterschap van den heer G. C.; Kornmann, van Sassenheim. Het afdee- lingsbestuur werd gevormd en wijzigingen in de statuten en het huishoudelijk regle ment besproken. Voorstellen daaromtrent komen op de eerstvolgende algemeene ver gadering aan de orde. De afd. telt reeds meer dan 50 leden. LEIDERDORP. De afd. van Patrimo nium alhier, hield in het gebouw „Irene",- haar 21ste jaarvergadering in gezellig sa menzijn. Hoewel het weer niet erg gunstig was, waren niettemin toch een groot aaix. tal leden met hun vrouwen opgekomen. Ter bestemder tijd opende de voorzitter,- de heer W. Samson, de bijeenkomst op de gebruikelijke wijze. Hierna hield deze een rede, welke uitblonk door pittigheid,- zooals we van hem gewoon zijn; vooral kwam dit uit in dat gedeelte, waarin hij in herinnering bracht, wat God voor honderd jaren aan ons volk had gewrocht; besluitende met een vers van Da Costa,- waarin wordt herdacht dat diezelfde God nog leeft. Zooals dit in de laatste jaren gebruikelijk was, werd het verslag van den secretaris en den penningmeester in den vorm van een samenspraak uitge bracht; en daar dit nogal op humoristi sche wijze werd gedaan, werd de lachlust hierdoor menigmaal opgewekt; met groot; genoegen werd opgemerkt, dat de vereeni.; ging, wat het ledental betreft, steeds voor. uitgaande is; ook sloot de kas met een klein voordeelig saldo. Verder werd do tijd doorgebracht met houden van voor drachten en samenspraken, zoowel in pro., za als in poëzie, terwijl afgevaardigden van nabijgelegen zusterafdeelingen, en de beidei christelijke jongelingsvereenigingen hier ter, plaatse het hunne bijdroegen om het genot te verhoogen. Aardig werden de feestvie renden door den heer H, D. van Osna. brugge en de dames Francina en Jacoba van Osnabrugge verrast door een zang-; voordracht; de door hen ten gehoore ge.' brachte liederen waren: „Zomer op het land," „Meikoeltje," „Avondkoor," en 7,Mijn thuis," Het hun toegebracht dave. rend applaus was welverdiend. Ook mag niet onvermeld, het door den heer L. van Giessen gesprokenedeze veteraan der afdeeling bleef ook nu niet achter omj een kernachtige toespraak te houden. Wees hij in de eerste plaats op de rechten^ maar ook op de plichten van den arbeider,, hieraan knoopte hij vast de geschiedenis van dé vlucht van den geliefden oranje-; telg, nu ruim een eeuw geleden; om daar. na te schetsen het heuglijk feit der weder, komst uit Engeland in het vaderland,- om. ten slotte op te merken den grooten zegen. Gods,, welke nog mag worden genoten in het bezit onzer geliefde Koningin Wilheb mina. _Was er op deze feestelijke bijeen, komst veel en velerlei te genieten voor den geest, ook aan de behoeften des li. chaams was gedacht; gedienstige jonge dames zorgden dat ieder ook hiervan zijn deel kreeg. De vergadering werd door den heer A. Spek met dankgebed gesloten,, zijnde vooraf nog gezongen de bekende Avondzang. KATWIJK.AAN-ZEE. De storm, die de vorige week is doorleefd, heeft zijn in. vloed ook op de visschersvloot doen gel den. Veel vaartuigen vischten met Engel, sche netten en nu heeft men met dit soort want wel veel succes gehad, wat de vang. sten betreft, maar de Engelsche netten, zijn niet zoo sterk als de Hollandsche en ze kunnen dientengevolge niet zoo goed als de laatste tegen een stootje of liever gezegd een rukje. Verscheidene vaartuigen onzer vloot zijn dan ook binnengekomen met verlies van een aantal netten of met een beschadigde vleet. Zoo verloor de log- ger KW 42 van den heer N. Parlevliet op zestig netten na de geheele vleet, dc KW 154 der zelfde reederij kwam binnen met een beschadigde vleet en slechts twaalf last haring, terwijl de KW 17 van Gebrs. den Duik binnenkwam met verlies van Zeventig netten. Waarschijnlijk zullen behalve de logger van den lieer Parlevliet meer loggers nog dit jaar ter trawlvisscherij gaan. Vanwege de staking toch der stoomtrawlers te IJmui. den is de visch peperduur en loopt men dus de kans goede besommingen te maken,- waarbij nog komt, dat waar een groot ge tal trawlers nu niet vischt, de loggers misschien betere vangsten zullen doen dan anders. SASSENPIE1M. Onder leiding van den. heer Marbus hebben de verschillende com missies van ons onafhankelijkheidsfeest de slotvergadering gehouden. De algemeene penningmeester, de heer Joh. Speelman, bracht verslag uit over den stand der financiën. De uitgaven bleken te hebben bedragen f 2433.89 en d-e inkomsten f2345.15, zoodat er een tekort was van f 88.74. Dit tekort zal, zooals we weten, worden betaald uit de gemeentekas. Nadat de voorzitter dank had betuigd aan allen, die hebben meegewerkt, om het feest zoo goed te doen slagen, was het tweede punt van de agenda aan de orde: bespreking over een waardig slot der ge houden feesten. Dit was een zeer moeilijk punt. Nog een keer feestvieren, dus zoo'n soort nabe trachting houden, wilde er bij de meesten wel in, maarde centen. Er zou dan eerst in beginsel maar wou. den uitgemaakt, of die nabetrachting door. zou gaan of niet. Bij gehoude.n stemming

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2