Kunst, letteren, enz. B. VAN NOOBTi PAFiAJPEUlES DE JONG'S Hagelslag- chocolade. Agenda van de weeks Aeademienieuws. Gemengd Nieuws. OUDEWETERIXG. Het vijftigjarig be staan der Chr School is ook door de leer lingen daarvan op prettige en opgewekte wijze herdacht. Bovendien is er een ten toonstelling gehouden van leermiddelen en van het door de kinderen gemaakte werk, welke druk bezocht werd. Dank zij de uit stekende regeling is de geheele feestviering onder de meeste kalmte voorbijgegaan. RIJNSBURG. Door een gelukkig toeval zag de heer De M., dat bij zijn buurman, een manufacturier, een begin van brand was ontstaan. Na te hebben gewaarschuwd ontdekte men dat een baal kapok in lichter laaie stond. Het hevig brandend goedje werd met behulp van 't personeel van den heer De M. naar beneden geworpen en daar gebluscht, waardoor erger werd voorkomen. Door dit snelle en actieve optreden bleef de brand tot een kleinen omvang beperkt. SASSENHEIM. Toen Zaterdag j.l. het treurige ongeluk bij Klinkenberg was voor gevallen, bepaalde ieders aandacht zich na tuurlijk bij hem, die door het ongeluk het leven had gelaten, den koetsier K. Een enkele belangstellende schonk een mede lijdenden blik aan het paard, dat zielloos op den berm van den weg lag en daarmee uit. NeeD, toch niet. Zoo hier en daar werd gezegd,,Hein Herreur heeft ook nog een opstopper opgeloopen van een der paar den". Verder werd daar niet op ingegaan, omdat ieder dacht, dat dat wel afliep. Ja, maar dat liep verkeerd af. Toen Herreur den koetsier tussehen de gaarden vandaan trok, kreeg hij werkelijk een slag van een der paarden tegen zijn voet, en dat die slag nogal was aangekomen, bleek 's avonds, toen Herreur dien voet door dr. Quant liet onderzoeken. Een der voetbeentjes was middendoor geslagen. Men begrijpt hoeveel pijn de man heeft geledenNiettegenstaande dat, heeft hij den koetsier onder de paarden vandaan gehaald en hem nog 'helpen binnendragen bij den dokter. Hoevelen zouden 't hem liebben nagedaan Maar nu de gevolgen. De man moet een week of zes rust houden. Dat beteekent voor hem al dien tijdzon der verdienste. En wat beteekent dat voor ons, lez.ers? Mij dunkt dit, dat we, waar niemand hulp biedt, de handen moeten in eenslaan en Herreur voor zijn kranig op treden beloonen. Ieder, die voor dat doel iets wil afstaan, kan dat bij dr. Quant of bij uw correspondent deponeeren. VOORSCHOTEN. Sedert langen tijd werd door velen de behoefte gevoeld aan een naai- en breischool, vooral voor groo- tere meisjes. Enkele dames hebben getracht aan dien wensch tegemoet te komen en heb ben leerlingen opgeroepen. Het gevolg was, dat reeds 16 meisjes zich hebben opgegeven. Het voorloopig comité is in onderhande ling met een tweetal onderwijzeressen en heeft ook reeds het oog laten vallen op een geschikte localiteit. De financieele zijde is echter nog een groot bezwaar, waarom den ingezetenen dan ook per circulaire verzocht zal worden iets voor dit zeer goede werk af te zonde ren. Voer de afd. 's-Gravenhage van den Clir. Mil. Bond van Oost- en West-Indië trad gisteravond in het Ambachtshuis op de heer B. L. Hagedoorn, gepensionneerd majoor van het Indisch leger. Na ingeleid te zijn door ds. C. van Wijngaarden, gaf de spreker in welsprekende woorden een overzicht van het leven van den koloniaal, zijn strijd, maar ook van de verleidingen, waaraan hij is blootgesteld. Het niet talrijk opgekomen publiek er waren ongeveer 40 personen heeft ge noten van de pittige taal van den begaaf den spreker. Dr. J. H. Gerretsen sprak een slotwoord. Dat de lezing beschamend was, bleek wel hieruit, dat er een flinke collecte was en bovendien voor f 13 aan jaarlijksche biju dragen werd ingeteekend. De heer A. W. Kwak treedt op als cor respondent voor deze nuttige zaak. BINNENLAND. 11 andelswar en wet. De Minister van Landbouw, Nijverheid en Handel heeft aan de Kamers van Koop handel en Eabrieken bericht, dat hij voor nemens is te bevorderen, dat een ontwerp van wet, houdende vaststelling van rege len betreffende de aanduiding van han delswaren, aanhangig wordt gemaakt. Dezo wet strekt ter beteugeling van de vervalsching van handelswaren en daar mede samenhangende oneerlijke concurren tie. De brief gaat van een voorontwerp van zoodanige wet, met uitvoerige memorie van toelichting, vergezeld. De Minister zal het op prijs stellen, zoo mogelijk spoedig te vernemen, tot welke opmerkingen dit ontwerp der Kamers aanleiding geeft. Het geheele ontwerp behelst slechts 7 artikelen. - De Minister van Binnenlandsche Za ken brengt ter algemeene kennis, dat eer lang te Leiden, te Utrecht, te Groningen en te Amsterdam gelegenheid zal worden gegeven tot het afleggen van de practische examens van apotheker. Die examens zul len worden afgenomen te Leiden, Utrecht, Groningen en Amsterdam, respectievelijk op 8, 1 en 15 December en 20 dezer. De Koninklijke familie is voornemens in de helft van December haar winterver^ blijf in de Residentie te gaan houden. Men meldt ons uit 's-Gravenhage Door de Staatsspoorwegen is, in overleg met de Duitsche spoorwegen, een speci ale dienst ingericht, voor het vervoer van wagenladingen van Rotterdam naar Zuid- Duitschland. Yan af Yenlo loopt tot dat doel een directe goederentrein naar Keu len Eifeltor, alwaar de wagens in directe treinen voor Zuid-Duitschland, Oostenrijk en Zwitserland overgaan. Door dezen maatregel, die door den han del zonder twijfel zal worden toegejuicht, zullen de in die wagens vervoerde goede ren bijna tw^e dagen vroeger ter bestem ming aankomen. Ift de.Javaanschc maatschappij. Gisteravond hield de heer C. F. H. Du- mont, leeraar aan de H. B.-S. voor Jon gens alhier, vroeger in Ned.-Indië, in het Klein-Auditorium der Academie voor de Indologen-Vereeniging een voordracht over ,,een stukje leven uit de Javaansche maat schappij". Daartoe verplaatste hij zijn hoorders in gedachten in een der residenties van Mid- den-Java. De weg, die bewandeld wordt naar een desa, geleund tegen een vulkaan, werd beschreven, de ligging der desa in de vlakte, hoe die zich aan ons. oog voordoet, verscholen onder dicht geboomte, bestaande uit honderden soorten van allerlei gewas sen medegedeeld, en daarna beschreven de woning van het desahoofd, de inrichting, meubileering, enz., waarbij vooral op het tj'pische werd gewezen. De wandeling werd daarna door de rijstvelden voortgezet, waarbij gewezen werd op de daar staande hoogst primitieve gebouwtjes en in verband hiermede een beeld gegeven van het liefde leven der inlanders en de gebruiken daar bij. Daarna werd door middel van een pra- toe sasat of inlandsch pont een rivier over getrokken, waarna het Yorstenlandsch ge bied werd betreden, waarbij vooral werd gewezen op het verschil tussehen vorsten landen en gouvernementsgebiedhier alles netheid en zorgvuldige afwerking van kom- pongs, wegen, enz. daar een toonbeeld van jammerlijke vervallenheid. Eindelijk werd den weg teruggenomen naar het gouverne mentsgebied en de rivier overgestoken over een brug van Europeesch maaksel en een bezoek gebracht aan de woning van een as- sistent-wedana en van een wedana. Na de pauze werd de inlandsche muziek, meer speciaal de gamelan besproken. De geheele voordracht werd verduidelijkt door tal van voorwerpen en ten slotte werd er door een gramophoon Indische muziek ten gehoore gebracht. De voorzitter der Tweede Kamer heeft gisteren medegedeeld tot zijn leed wezen de Kamer Maandag te moeten la ten vergaderen. Het gaat te langzaam met de Indische begrooting. Nu is bet evenwel, zegt ,,De N. Crt." Maandag een nationale gedenkdag, die van het herstel der onafhankelijkheid. In het Malieveld in Den Haag heeft de vaandel- uitreiking plaats en 's middags en 's avonds zijn er muziek-uitvoeringen en vuurwerk. Zou daarmede niet alsnog rekening te hou den zijn? De arbeid der Kamer stelt velen aan bet werk op dien nationalen dag en dat kan toch do bedoeling niet zijn. Dr. J. A. Cramer, predikant bij de Ned.-Herv. Gem. in Den Haag, hoopt 10, Maart 1914 zijn 25-jarige ambtevervulling daar ter stede te gedenken. Reeds meer dan 25 jaar is te Rot terdam het verlangen geuit een goede ver bindingsweg te verkrijgen tussehen de Hooldsteeg en Jonkerfrans-straat. Nadat do parallel loopende Botersloot na de dem ping van den Goudschen Singel met deze in verbinding was gebracht, is dit vraag stuk toen voor een tijd op den achtergrond geraakt, doch later bleek steeds meer en meer, dat het eerste vraagstuk daarmede niet was opgelost. Thans is het weder op den voorgrond gebracht. De leden der com missie voor de plaatselijke werken, die ten tijde van het door haar uitgebracht advies aan B'. en Ws. lid dier commissie waren, en de leden van het college van B. en Ws., voorstanders van deze zaak, tot welke laat- sten behooren de wethouders A. de Jong, J. v. d. Molen en H. Stulemeijer, hebben n.l. een voorstel ingediend, om B. en Ws. te machtigen het noodige te verrichten tot het doen tot-stand-komen van een wet tot onteigening van de noodige perceelen noo- dig tot het verkrijgen van zulk een bete ren verkeersweg. Ook te Glieel (België) zal Maandag het herstel van Nederlands onafhankelijkheid in 1813 worden herdacht, 's Morgens zal prof. dr. P. J. Muller in het gebouw der Yereeniging iü het belang der lijdende Nederlanders, verpleegd te Gheel, een dankdienst leiden, en 's namiddags zullen de patiënten zich vereenigen met leden van het' bestuur der Yereeniging en be langstellenden uit Nederlaud, in de thor de patiënten versierde zaal, tot een feeste lijk samenzijn. De Raad vaD Rotterdam heeft geen gehoor gegeven aan den aandrang van ont- houdersvereenigingen, om op den onafhan kelijkheidsdag de vergunningslokalen te doen sluiten. De heer Ter Laan achtte het motief prijzenswaardig, doch zag met B. en Ws., de groote practische bezwaren, die in een groote stad zulk een straffe maat regel zou hebben, niet voorbij en de Raad sloot zich zonder hoofdelijke stemming bij de zienswijze van B. en Ws. aan. Het bestuur van de Zendingsgenoot schap der Evangelische Broedergemeente te Zeist heeft aan het hoofdbestuur der zending te Paramaribo, als feestgave ter herinnering aan de bevrijding van de Su- rinaanisclie slaven f 15.032.83 afgedagen. De afdeeling contröle der N.-B. D. S.-M. zal met ingang van 1 Januari a s. worden opgeheven en worden ingedeeld bij de 'centrale controle van Nederlandsche spoorwegen. In verband hiermede zal 'h<ïfc personeel van die afdeeling met ingang van dien datum van Gennep naar Utrecht worden overgeplaatst. („Maasb In den Raad van Enschedé werd beslo ten tot invoering van den vrijen Zaterdag middag voor gemeente-ambtenaren cn werk lieden. Besloten werd n.l. met ingang van een nader door B. en Ws. te bepalen tijd stip den werktijd voor de amotenaren en werklieden (met uitzondering van hen, dio zijn aangesteld voor afwisselenden dag-, nacht- en Zondagsdienst) des Zaterdags middags om 1 uur te doen eindigen. (Eén uur per week zal worden ingehaald yan den tijd, die door dit besluit minder, aal worden gewerkt). Koloniale tentoon'telling te Samarang, Het comité voor Nederland van boven genoemde tentoonstelling heeft een recla- mcboekje het licht doen zien. Onder alle mogelijke reclameboekjes, die verschijnen, is dit een zeer aantrekkelijk. Reeds dadelijk trekt de artistieke teeke- ning, van de hand van Albert Hahn, op het voorblad de aandacht en wanneer men het boekje inziet, zal men niet ander3 dan lof kunnen hebben voor de keurige uitvoering. Daar wordt geschreven over aard en lig ging der tentoonstelling, over Semarang's handelsbeweging, over Semarang als werk en woonstad en van Semarang als uitgangs punt voor touristen, alles geïllustreerd met talrijke kiekjes uit stad en omgeving. Behalve een plattegrond van het ten toonstellingsterrein bevat het boekje een kaart van verkeerswegen op Java en een van de stoomvaartverbindingen in Oost- Indië en met Azië, Australië en Amerika. Een Engelsche uitgave van dit reclame boekje zal ook worden uitgegeven. Legerzaken. Organisatie inf.-mïtr ail 1 eurs. Het ligt, volgens „De Avp.", in het voor nemen van het legerbestuur om bij elk der 24 regimenten infanterie een mitrailleur peloton in te deelen. Het aantal mitrail leurs zal ook een zoodanige uitbreiding on dergaan, dat in de toekomst elk bataljon de beschikking krijgt over een sectie mitrail leurs. Deze uitbreiding zal geleidelijk worden toegepast, zoodat bij de legermanoeuvres in 1915 de 1ste cn 3de divisie met complete mitrailleurorganisatie zullen kunnen optre den, terwijl bij de 2de en 4de divisie deze organisatie eerst in 1917 zal zijn doorge voerd. Dezesmaanders. Nader deelt „Het Volk" mede, dat te Amsterdam slecht-s 11 van de omstreeks 120 deelnemers aan het examen voor een 6i- maandschen militairen diensttijd zijn ge slaagd te Delft slechts 2 van de 52. Te Haarlem waren van de 42 aspiranten voor het examen den eersten dag al 41 af gewezen. Met 1 aspirant, zegt de „O. H. Ct.", werd het examen voortgezet. Te Utrecht zijn, volgens het „U. D.", van de 80 j ongel ai er 74 a fgewezen. Rijkscnrsnssen in Tee- en vleesclikenrinjj. De directeur-generaal van den landbonw brengt ter kennis, dat op 6 Januari 1914 van Rijkswege op nader aan te kondigen plaatsen cursussen in vee- en vleeschkeuring geopend zullen worden. Het doel van het aan die cursussen te geven onderwijs is, aan niet-veearteenijkun- digen de noodige kennis te verstrekken, om als hulpkeurmeester bij een Rijks- of ge meentelijken vee- en. vleeschkeuringsdienst werkzaam te kunnen zijn. Het onderwijs omvat de theorie en de practijk der vee- en vleeschkeuring, bene vens de kennis, zoowel van de voornaam ste wettelijke bepalingen, betreffende het veeartsen ijk undig Staatstoezicht, als van de smetstoffen, de ontsmettingsmiddelen én de toepassing daarvan. Tot bedoelde cur sussen, dio omstreeks twee maanden duren, worden alleen toegelaten zij, ctie a. den leeftijd van 23 jaar hebben bereikt lichamelijk goed ontwikkeld, in het volle bezit hunner zintuigen en van goed, zede lijk gedrag zijnb. het slachtersvak kennen en ten minste gedurende 2 jaar als slachter werkzaam zijn geweestc. door het afleg gen van een openbaar examen doen blij ken, voldoende onderlegd te zijn in lezen, schrijven en rekenen, alsmede in de ken nis van het metrieke stelsel. Het onderwijs en de leermiddelen worden kosteloos verstrekt. Wanneer voor toelating tot een der cur sussen meer dan 8 personen in aanmerking komen, gaan zij voor, die het beste examen hebben afgelegd. Aan het einde dezer cursussen wordt een openbaar examen afgenomen, ter verkrij ging van een kosteloos uit te reiken diplo ma van hulpkeurmeester van vee en vleesch. Afdeeling van Toonkunst te Leid on. De afdeeling Leiden der Maatschappij tot bevordering der Toonkunst beeft haar 73ste jaarvergadering gehouden. Het jaarverslag en het verslag van den afgevaardigde naar de S4e vergadering der Maatschappij, gehouden te Rotterdam, werden na. lezing goedgekeurd. De rekening van den penningmeester, sluitende over het boekjaar 1912/13 met een voordeelig saldo, werd goedgekeurd en de penningmeester onder dankbetui ging gedechargeerd. Uit het jaarverslag bleek, dat het aan tal leden der afdeeling-zangvereeniging steeg tot 198 én dat der afdeeling sta- tionnair bleef 363 en 3 donateurs. Door periodieke aftreden van een der leden, het ver trék van den secretaris jhr. A. Rappard en door uitbreiding van 't bestuur met één lid is 't bestuur thans sa mengesteld als volgt: voorzitter prof. dr. H. IJ. Groenewegen, vice-voorzitter de heer Carl Th. Driessen, mej. M. van Geer, de heer N. Brouwer, bibliothecaris de heer N. J. Brouwer, secretaris, dr. C. A. Crommelin en 2de seer.-penningmeester, de heer W. A. van Maarn. Ten slotte huldigde de voorzitter in' keurige bewoordingen den aftredenden se cretaris voor rijn toewijding gedurende negen jaren voor de belangen der afdee ling, vriendelijke woorden door de verga dering krachtdadig met applaus werden gesoulinieerd. Isouard van Lier.f Men meldt ons uit Amsterdam j' Heden nacht is op 67-jarigen leeftijd de oud-thea terdirecteur de heer Isouard van Lier over leden. Met hem wordt de herinnering aan een stuk theatergeschiedenis weer levendig, een geschiedenis, waaraan eveneens d© beide broeders van den ontslapene, de heeren Lion en Joseph van Lier, in de eerste plaats hun naam verbonden houden. Het zou ons te ver voeren de geschiede nis van het „Grand Theatre", waar de drie gebroeders Van Lier hun triomphen heb ben gevoerd, te memoreeren. Zulks is nog treffend geschied bij de fees telijke herdenking van het zestigjarig be staan der firma A. van Lier en het 25-jarig jubileum van de drie gebroeders als direc teuren van het „Grand Theatre" in Maart 1912. Isouard was toen reeds ziekelijk. De heer Isouard van Lier is niet slechte bekend ge weest als theater-directeur, doch ook als régisseur. Na reeds lang in meerdere rollen te- hebben medegespeeld, begon hij in het seizoen 18641865 zijn eerste sporen als ré gisseur te verdienen. In het jaar 1896, toen Ernst Possart in het „Grand Theatre" vele voorstellingen gaf, w. o. „Freund Fritz", was het ook Isouard van Lier, die in dit Duitsche stuk een rol vervulde. 't Is te betreuren, dat de man, die zoo veel voor ons tooneel deed, in de laatste jaren, door de financieele moeilijkheden met liet „Grand Theatre" werkloos moest zijn. KUCLAttKS, 5519 10 40 Cent per regel. HO O GE WOERD 31. voor Dames on Heoren in allo prijzen. Groote keuze: Heerenhandschoeneu. ZIE DE ETALAGE. Een nieuwe C'-.ocolade voor de Boterham In bussen van: 1 Kilo 1.80 M Kilo f 1.— M Kilo 0.55 1 Ons 0.24 f.B09 13 Vrijdag. Leidiche Schouwburg. „Op Hoop van Zegen", Spel v. d. Zee. 8 u n r. Graanbenrs. LeJenvei gadering Yereeniging Huurders. Halfnegen. Rijnzaterwcude. Café De Boer. Openb. Vergade- ling Ueoarlement Maatsch. Nut v. t AlgeraeeD. Spreker: de heer Deierbauff. li al f acht. Zaten! ng: CnfóNeuf. Algem. Verg dering Leidache IJsclub. Negen uur. Zondag. Leid che Schouwburg. Ensemble Solser en Hesse 8 uur. Stadsgehoorzaal. „Kaat Mo3spl". 8 uur. Zomerzorg. Dansavond Dansclub „Lancan". 8 u u r. 't Postbof. Duo Patté 8 uur. bagelyks Bio?co-»e Théatre „Imperial" Stationsweg. 8 uur. (Woen^lag* en Zaterdags ook '2 uur.) fllE&T!. Gestoofde paling, Worteltjes, Griesmeelschotel. GEMEENTELIJKE ARBEIDSBEURS Geopendvan 912 en des middags van 25 uur. Aanvraag van werkzoekenden. 1 Kantoorbediende, 1 Opz.-teekenaar, 10 Timmerlieden, 6 Stucadoors, 3 Opperlie den, 1 Metselaar, 1 Behanger, 6 Schilders, 1 Bankwerker, 1 Grofbankwerker, 1 Brood bakker, 1 Piccolo, 1 Motorschippersknecht, 1 Grondwerker, 8 Loopknechten, 2 Maga zijnknechten, 1 Waker, 20 Losse werklieden, 2 Werksters. Leiden. Geslaagd is voor het aïte- texamen, eerste gedeelte, de heer Ni Van. der AValle en bevorderd zijn tot arts mej. W. C. van Vliet en de heer C. B. WV Yerweyde. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 14 Noy Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 774.6 te Horta. Laagste 721.5 te Seydisfjord. Verwachting tot den avond van 15 Nov.: stormachtig, later tijdelijk afnemende zuid westelijke tot westelijken wind; betrokken tot zwaarbewolkte lucht; regenbuien; de zelfde temperatuur. Het weer in het buitenland. Medegedeeld door het Kon. NctL Met. Inst, to De Bildt Geheel (West-Europa heeft krachtigte iot. stormachtige (Westenwinden, onder invloed van leien depressie beneden 720 m.M. bij IJsland ten hoogte drukking over Spanje. De vorigte depressie veroorzaakt nog "buiïg weer in Duitsohland ten Zweden, Alleen in Zuid- Oosb-Erankrijk ten Zuid-Duitschland is tijde lijk de lucht opgeklaardbijna overal is de beim'pteratuur g<edaald ten regen gévallen. Kaiwijk-aan-Zee. Te IJmuiden zijn binnengekomen de log gers „Johannes" K W. 42 met 1 last en ver lies van het grootste deel van de vleet, en „Katwijk aan Zee IV" K.W. 78 met 21 last. Het ritueele moordproces. Beilis is vrijgesproken, maar daarmee ia het proces niet geëindigd. De jury heeft wel gezegd, dat Beilis onschuldig is, maar aangenomen, dat de moord plaats greep op het terrein van de Paaschbroodfabriek. In Kiëf begint thans do beweging, dio op opsporing der moordenaars aandringt veld te winnen. De officier van justitie zal, om daaraan te voldoen, wel een nieuw on derzoek moeten openen; en.door de wijze waarop de eerste vraag aan de jury i3 geformuleerd, wordt het onderzoek aan de schuld van vrouw Tsjeberjak en haar om geving bemoeilijkt en de mogelijkheid ge opend, dat Feiwel Schneerson of een dei' andere joden, in de fabriek van Saizef werkzaam, van den moord wordt beschul digd. Wat tot nieuw© jodenvervolgingen aanleiding kan geven. De „Jewish World" brengt een vreemd verhaal dat echter niet onaannemelijk is, wanneer men weet dat de persoon, die er het onderwerp van is, zeer bijgeloovig is. Er wordt beweerd, zoo verklaart dat En- gelsch Joodsche weekblad, dat koning Con- stantijn van Griekenland, die onlangs tegen den ,bloed-laster" protesteerde, er bij den tsaar schriftelijk op aandrong, die beschul diging tegen de Joden bij het Kief-proces in te trekken. De tsaar zou, naar verluidt, sterk onder den indruk van die vermaning zijn geraakt, maar alvorens er op in te gaan, liet hij 'n Russischen boer bij zich komen, Grigorie Raspoetin geheeten, die over buitengewone mystieke krachten moet beschikken en op grond van die reputatie wel invloed aan het Russische hof heeft. Het advies van dien mysticus zou zijn ge weest, dat het ritueele moordproces tot het einde toe diende te worden voortgezet. En dienovereenkomstig besloot toen de tsaar. De „Jewish World" voegt er aan toe: „In gewone omstandigheden zou dat ver haal lachwekkend zijn geweest, maar het vond ingang, wordt in ruimen kring ge loofd en kenschetst den stand van zaken in Rusland, waarop het Beilis-proces een zoo helder licht heeft geworpen. I n dennachtis in gebroken in het magazjjn van trieotgoederen, enz. op den hoek van dé Torenstraat en de Geest van de firma v. d. Waal, in Den Haag. Een kostbaar, electrisch werkend zesladïg kasregister werd vernield en een -gedeelte van den inhoud, ongeveer tachtig gulden, gestolen. Onderzocht wordt of ook winkel goederen worden vermist.. Vermoedelijk is de dader of zijn de daders door over de daken van nabijgelegen huizen te klimmen op den zolder van een der p-er- ceolen gekomen, waarin het magazijn is ge vestigd. De politie trachtte hen met honden op te sporen; de dieren liepen alle naar de straatdeur van den bijwinkel, waarom men vermoedt, dat de inbrekers door deze deur het magazijn verlieten. Yerder leverde het opsporingswerk met de politiehonden geen resultaten op. Gistermorgen cm 10 urenliep P. vi; P., wonende in de Koelste eg te Haar lem, in een vlaag van verstandsverbijstering, zoo uit z'n bed, enkel gekleed in z'n hemd, naar zijn aanstaanden schoonvader, R., wonende op den Burgwal. Daar sprong hij door 't raam naar binnen en gaf den schoen maker met een bijl een slag op het hoofd. Gelukkig werd deze niet ernstig gewond. Het gelukte P. weer naar zijn woning en in bed te-krijgen, maar ee/nigo oogenblikken later gelukte het hem weer te ontsnappen. Andermaal liep hij, ongekleed, naar het huis van zijn verloofde en ging daar haar vader met een schoenmakersmes te lijf. Deze vluchtte en liep Tiaar.de politie. De waan zinnige liep naar de kamer van zijn ver loofde. maar gelukkig slaagde hij er niet in verdere ongelukken te veroorzaken. Hij liep nu weer de straat op. dobh werd daar ge pakt door een adjunct-inspecteur van poli tie en een agent. P. werd naar 't -politiebu reau en van daar naar het St.-Elisabeths gasthuis gebracht. Het voorgevallene wekte in de buurt groo te opschudding. Men gaat er. te Amsterdam toe over de electrisehe tractie toe te passen bij de stadsreiniging. Sedert eenigen tijd schrijft „Het N. v. d. D." kan men een electrisch wagentje door de stad rien rij den, zoo behaaglijk van vorm cn kleur, dat de voorbijgangers niet zonder ecnige ver bazing vernemen, met een voertuig van de stadsreiniging te doen te hebben. Het voertuig, waarmede thans proeven genomen worden, heet „voorspanwagen" een naam, die aan deze tweewielige karos gegeven is, omdat zij dient om voor den eigenlijken werkwagen gespannen of 1 ié ver daaraan gekoppeld ie worden, zoodat do naam van „electrisch paard" ook zoo on juist niet zou zijn. Men kan het voorspan verbinden aan een tweewieligen waschwagen, die dient om het asfalt schoon te maken maar ook evengoed aan een veeg- of sproeimachine. Dat heeft het voordeel, dat men met één zelfde voorspan bijv. in den voornacht wa-s- schen en in den nanacht vegen kan en het daarna des daags nog aanwenden kan bij een sproeiwagen. De nicuwo wagen werkt zoo goed als gc- ruischloos, wat bij den nachtelijken arbeid van de reiniging een prachtig ding is. Bo vendien kan de wagen, dank zij zijn beschei den afmetingen, zich in de nauwste straten in allerlei richtingen wenden en keeren, zoodat hij als een speelbal is in de handen van den bestuurder. Yoorloopig wordt de accumulatoren-bat terij, die zich in den werkwagen bevindt, nog elders in de stad gevuld, maar als over de invoering van de electrisehe tractie op grooter schaal zal zijn beslist, zal de dienst der reiniging zelf daarop ingericht worden. De trekkingsdag van de yerloting van de tentoonstelling „De Vrouw", te Amsterdam, is bepaald. Op 22 December a.s. zal die gehouden worden ten overstak van notaris Wertheim.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2