Mode-Magazijn DE PAUW, D AE3£S- e n Kiel DEBHOEDEN. ran Kunstmeststoffen Wie bij ons koopt, spaart zijjn Hombcr Rijwielen KIT TE KOOP, Japonstoffen. Mantels. Kostumes, t. z. Kindermantels. Kinder j urken. Pelterijen, Haartwistposder, GERARD NI. DEE Te huur of te koop VAN VOLLENHOVEN'S J. F. RIEDEL, AIMSTERDAMSCHE SUPERFOSFAATFABRIEK. No. 164*75. LEIDSOH DAGBLAD, Donderdag* 6 November. Tweede Blad. Anno 1913. Buitenlandseh Overzicht. „Pak me üee'? 31/, Cent. Irtijke yYssortimetits Botermarkt 5—6—7—8. e. z. v. Billijke JPrijzeïi. Solide Waar. Pension. „SANITAS", Steenscliuur L- 20°|o korting. Apddoefn. Haarlemmerstraat 229, is het goedkoopst Adres voor Zie de Etalage. 8112 80 mak in alle tuigen. Te bevragenC. WAS SENAAR, Boerenburgerweg, Noordwijk, is van af 8 November verkrijgbaar bij in liet Bloemenmagazijn der firma 1. E. HEENK, Hoogewoerd 43. Vraagt inlichtingen omtrent de bemesting van villa- en stadstuinen, kweekerjjen, parken, enz., bij de "eo «o AMSTERDAM, Interc. Telefoon 7655—7283. .Aicl. Propaganda „Tuinbemesting". Een paar telegrammen hebben reeds mel ding gemaakt van het eindigen van het re gentschap in Beieren. Nog weinige da- gen en Bodewijk III zal als koning worden ingehuldigd De waardigheid heeft hij reeds aanvaard en bij die gelegenheid een om vangrijke amnestie afgekondigd. Volgens koninklijk besluit worden de ti tel en de eererechten van koning Otto door de troonsbestijging van koning Lodewijk niet veranderd. Met den ouden koning is 't treurig gesteld. De „Bayr Cour." bevat een verslag over het bezoek van twee Beiersche afgevaardig den aan den krankzinnigen koning Otto. Beiden werden door den hofmaarschalk des konings aangediend met de woorden Hier zijn twee afgevaardigden die U. M. hun opwachting wenschen te maken. De bezoekers bevonden zich in een ont vangstzaal, waarvan de wanden en deuren geheel gecapitonneerd waren. In den don kersten hoek van het vertrek tusschen twee vensters 6tond een groote, krachtige man die onophoudelijk drie, vier pasje3 vooruit en dan achteruit deed, altijd op dezelfde plaats. Hij gesticuleerde met de handen en beschreef kringen in de lucht. Zijn vingers waren steeds in zenuwachtige beweging, nu eb dan.richtte de koning het hoofd op, stak dan de hand in de hoogte en praatte voort durend verward en nagenoeg onverstaan baar. Blijkbaar hoorde hij aldoor geluiden en streed hij met waanvoorstellingen. De bezoekers zag hij in het geheel niet. Sedert 10 jaar heeft men bij den zieke geen enkel helder oogenblik waargenomen. De koning was sterk verouderd, zijn ge stalte is wat gebogen, zijn knevel en baard zijn grijs geworden evenals zijn nog dicht hoofdhaar. Zijn trekken zijn ingevallen, zijn oogen dof. De zieke neemt zeer onregel matig voedsel tot zich. Toen de koning eindelijk erg onrustig werd, verzocht de geneesheer den bezoekers zich te verwijderen. Voor zij daaraan had den kunnen voldoen, greep de zieke een zware massive vaas en smeet die in een hoek. Eigenlijk is in de Krupp-affaire wat in België te gebeuren staat ,van heel wat meer belang dan de behan deling der zaak op dit oogenblik in Duitschland. Men weet, dat de liberale afgevaardigde voor Luik in de Kamer de zaak aan de orde zal stellen door de in terpellatie. Baron de Eroqueville, de minister van oorlog, is reeds bezig om zich op de hoogte te stellen van de verhouding van Von Metzen tot de Belgische officieren. Al eeni- ge maanden* moet hij bezig zijn juiste in lichtingen te verkrijgen, betreffende de ka nonnen, die voor Antwerpen bestemcT wa ren, doch die nog steeds te Essen liggen. Een zaakje, dat België millioenen gekost heeft. "Von Metzen moet voor zijn vertrek uit ^Brussel de namen der officieren hebben 'genoemd, doch nu wenscht hij niet meer te spreken. De minister wilde nu trachten de niet-voorgelozen documenten van het proces uit Berlijn ter inzage te krijgen, doch dit is hem niet gelukt. Met leedvermaak kondigt ,,Le Soir" koorts aan, dat de enquête-commissie reeds heeft uitgemaakt, dat België 5 millioen francs betaald heeft voor kanonnen, welke Creuzot voor de helft van dien prijs had aangeboden, maar die niet bij deze firma besteld werden, omdat zij de bijpassende granaten niet kon leveren. Naderhand bleek echter, dat Creuzot toch bereid was geweest, om ook de granaten te leveren. De correspondent van de „Frankfrt. Ztg." meent, dat men deze onthulling van ,,Le Soir" met de noodige voorzichtigheid moet aanvaarden, daar Creuzot wel alles in 't werk zou hebben gesteld om de leverantie machtig te worden, als haar producten gelijkwaardig met die van Krupp waren. Zooveel is zeker, aldus eindigt de corres pondent, dat de gansche zaak in Belgïër een opzien wekt, dat wel in staat is, niet alleen om Krupp schade te berokkenen, maar ook benut zal worden, om het aanzien van Duitschland zooveel mogelijk afbreuk te doen. Er zal ongetwijfeld menig woordje wor den gesproken over deze kwestie. Gisteren meldden we Teeds dat de t to on st e 11 itng be Gent een gro mislukking wa-s geworden. Hoe groot het verlies was, konden we nog niet vertellen daaromtrent waren geen mededeelingen ge daan. Nu verluidt dat een der bestuursleden der tentoonstelling aan een journalist ver klaard heeft, dat er een tekort is van 2?V a 3 millioen francs. Yoor A n t we r p e n is en blijft de har venkwestie aan de orde van den dag. Men gevoelt door Rotter dam te zullen worden overvleu gel d en zoekt naar middelen om den ouden roem te herstellen. Antwefpéri heeft vóór dat het door de geregelde lijnen als ha ven is aangewezen, maar waar oók in dit opzicht er kentering drei^gt te komen, is het zeker dat de voorsprong van d's Neder- landsche haven groot-er zal worden Over de Rijnvaart spraken we dezer dagen reeds evenzoo hebben we gewezen op de actie, die gevoerd wordt om particuliere exploitatie der elevatoren te vorkrijgen, wijl men dit een levensvoorwaarde acht om het graanver- voer te behouden. Nu blijkt het noodzake lijk dat er ook gewerkt moet worden om zelfs voor den invoer voor het eigen land de positie te behouden, die Antwerpen thans inneemt, wijl zelfö in dit opzicht V.otterdam een ernstig concurrent is geworden. De Handelskamer van Antwerpen heeft aan den minister van openbare werken een brief gericht, waarin zij opnieuw aandringt op onmiddellijker! aanleg eener rechtstreek- sche vaart tusschen Antwerpen en Luik. Zij vestigt er de aandacht op dat Rotter dam Antwerpen tot in het Luiksche bekken de loef afsteekt en dat alleen een directe waterweg tusschen Antwerpen en Luik eenige verbetering in den toestand zal kun nen brengen. In Frankrijk gevoelt men zich niet erg gerust. Er is een wijdvertakte Duitsche verspiedi-ngs- dienst ontdekt. De hoofdzetel er van is te Genëve, in Zwitserland. Het schijnt een zeer bijzondere organisatie te zijn. De spionnen zouden namelijk jonge meisjes zijn. Een groot aantal Duitscher deerntjes zijn over Frankrijk neergestreken om te trachten alle mogelijke geheimen uit te vissohen Moeten die dames eoms connec- In Duitschland wordt weer gesproken van een nieuwe vorstelijke verloving. "Vol gens de geruchten zou het huwelijk aan staande zijn van de jongste dochter van den hertog van Cum berland, een oudere zuster van den nieuwen hertog van Brunswijk, prinses Olga, met erf-groothertog Adolf Frederik, van MecklenburgStrelitz. Er wordt reeds lang onderhandeld. De prinses is 29 jaar, de erf-groother tog 31. Het schijnt, dat in Dublin omtrent den toestand nog niets met zekerheid te zeggen valt. Duiden de berichten: er de laatste dagen op, dat het er iets rooskleuriger werd, nu is weer het tegenovergestelde het geval. Er schijnt sprake van te zijn, een aantal stakers naar Engeland te zen den om voorloopig daar wat' te verdienen. Yan de week gaat van wegë het Congres van Yakvereenigingen, het zevende, schip met levensmiddelen voor de werkeloozen te Dublin de Iersche Zee over. Men schat het verlies, dat de werkgevers nu reeds door de staking hebben geleden, op 8Ö0.000 en ^reest, dat veel van den han del, die naar elders is verhuisd, nooit meer zal terugkeeren. .Uit Wellington wordt gemeld, dat de stak i'ng'son rusten nog steeds voortduren. Een -bende van 2009 man heeft een aanval gedaan op de kazer ne der vrijwillige p<?iïrie.. Uit de menigte werd met revolvers geschoten, waardoor een officier gewond werd. De bereden po litie slaagdo er in, na verscheidene char- iges uitgevoerd te hebben, de menigte uiteen te drijven. Twee jeugdige personen liepen hierbij ernstige kwetsuren op. Te Wellington bevinden zich thans reeds meer dan 1CC0 bereden politie-agenten, ter wijl zich te Auckland ongeveer Myx) perso nen. bereid verklaard hebben politie-dienst te verrichten. Het is zeer wel mogelijk, dat ok de leden van den zeemansbond te Wellington zich bij de stakers zullen aansluiten. Wanneer er sprake is van uitbrei ding van leger of vloot, dan betreft dit meestal staten van Europa. Men moet nu niet meenen, dat- men elders stil zit. De Vereenig de {Staten la ten zich ook niet onbetuigd. Uit den aard der zaak kan men met-kleiner strijdmacht, vooral te land, tevreden zijn. Do buren hebben niet veel in de melk te brokken. Maar na zes-jarigen arbeid is het minis terie van oorlog met een mobilisatie-plan gereed gekomen. Volgens dit plan zullen de Staten binnen den tijd van zes uur een half millioen man marschvaardig kunnen hebben. M i t c h i 11 is gekozen tot burg e- meester van Grooter New- York en Tammany is geslagen. Nu is er tevens belangstelling, wie die mijnheer Mitchill is, want tot nu. toe kende niemand hem. Veel bijzonderheden vinden we nog niet vermeld, doch de weinige willen wc onze lezers geven. Mitchill is 34 jaar. Yan oorsprong is hij een Ier, In -Now-York had hij zich er reeds zoo ingewerkt dat hij ver schillende belangrijke ambten bekleedde Gelijk we gister reeds meedeelden was hij thans havenmeester der stad aan welks hoofd hij nu zal staan. wordt aan do Abonnés van het „Loidscli Dagblad" geleverd voor De spoorwegramp bü Mélun. Een droeve tijd! Nog is de herinnering aan een vreeseiijke ramp ons niet uit het geheugen of een andere vraagt weer de aandacht. Honderden zijn in de voorgaan de maand als slachtoffer gevallen van scheeps-, mijnramp of overstrooming en thans heeft een ernstige spoorwegramp in Frankrijk plaats gehad. Reeds hebben we vele bijzonderheden meegedeeld, maar nog steeds komen de tijdingen binnen, die mei- dén van de afschuwelijke toojieelen, die zich hebben afgespeeld, van de ellende, die door staan is. Hier te lande zal ongetwijfeld meer dan gewone belangstelling bestaan voor dit spoorwegongeluk, daar het zeker is, dat ook Hollanders in den trein zaten, die door het ongeluk getroffen werd. Hoeveel er waren en of hen letsel overkomen is, is nog niet met zekerheid te zeggen. De berichten loo- pen in dit opzicht te veel uiteen De tijding van de ramp heeft te Marseille grooten indruk gemaakt. Do mailtrein, die te Marseille wordt samengesteld, vertrok met ongeveer 150 reizigers voor Parijs, 50 eerste en 100 tweede klasse. Onder de rei zigers waren, naar de ,,N. R. Ct." meldt, veel Engelschen en twee Nederlanders, die met het stoomschip .Wilis" uit'Indië wa ren gekomen en over land hun reis wonsch- ten voort te zetten. Te Tarascon waren 80 reizigers in den mailtrein gestapt. Men bemerkt dat hier geen sprake is van ,,vc«e" Hollanders, zooals in de eerste be richten het geval was. Aan den correspondent van het ,,Hbld." wordt verzekerd dat de reizigers uit den sneltrein er voor het- meerendeel goed zijn afgekomen. In de achterste wagens bevon den zich een aantal Hollanders,.die met de Rótterdamsche Lloyd te Marseille waren aangekomen en nu de reis voortzetten. Zij zijn allen ongedeerd, of hebben slechts on beduidende schrammetjes opgoloopen. In een interview, dat een ,,Matin"-redacteur met enkele hunner had, verklaarden zij „Wij begonnen al op te staan en onze bagage bijeen te zoeken, met het oog op de aankomst te Parijs, toen wij een schok voel den. De trein hield plotseling stil, ons door elkaar werpende. Dc ruiten vlogen in stuk ken." „Niettemin was van ons niemand gewond, althans niet. ernstig. In alle haast snelden wij den coupé uit, sommigen door de deuren anderen door de ramen en namen de vlucht, verschrikt door de kreten der ge wonden. Achter ons verhieven zich do vlam men van den brandenden trein. Dit is alles, wat wij van dc ramp gezien hebben." Hier is dus weer sprake, van meer dan twee landgenooten. 't Is ook nog de vraag of er geen Hollanders zijn omgekomen. Uit Parijs wordt ons tenminste gemeld, dat het lijk van een Hollander, Banker- ville genaamd, gevonden is. De waarheid van dit bericht Üj'kt ons wel twijfelachtig, want de naam heeft een allesbehalven Hol- landschen klank. Het gerechtelijk onderzoek wordt voort gezet. Het heeft bewezen, dat de signalen den machinist van den sneltrein „stoppen" bevalen. De machinist, Dumaine genaamd, heeft nu verklaard zich niet te herinneren, hoe het eerste signaal stond, het tweede heeft hij in het geheel niet gezien. Hij is daarop in hechtenis genomen en in de gevangenis te Melun opgesloten, onder be schuldiging: doodslag door onvoorzichtig heid. De wisselwachter is onschuldig be vonden hij heeft zijn werk goed verricht. Ofschoon de machinist Dumaine (een der best aangeschreven beambten der maat schappij) zeer onvoorzichtig is doorgereden, schijnt toch ook de mist, die er hing voor een deel oorzaak van de ramp. Het ruimingswerk werd dadelijk krach tig aangepakt, maar schoot aanvankelijk weinig op door de duisternis. Ook moesten de werklieden dubbel voorzichtig te werk gaan, daar de tender boven op een geheel vernielden wagon tweeds klasse lag. Onder den wagon lagen verscheidene lijken. 's Avonds duurde het ruimingswerk bij het licht van acetyleenlampen, die de enor me massa ijzer en. hemt van de locomotief, den tender en den verbrijzelden wagon be schenen, voort. Om 8 uur slaagde men er eindelijk met behulp van dommekrachten in den tender op t-e lichten. Eerst werd een geheel ver koold lijk te voorschijn gehaald, daarna verscheidene andere lijken, waaronder ook dat van mevr. Amic, die zoolang afgrijse lijke pijn heeft moeten verduren. Haar beenen zijn gedeeltelijk verbrand en de lin kervoet is afgekneld. Men heeft ook tal van verkoolde lijken gevonden zonder hoofd of ledematen. De .nasporingen duren voort. Yolgens opgave van het hoofdbestuur der posterijen zijn 15 postbeambten gedood of vermist. Poincaré heeft 2000 frs. voor. do gewonden beschikbaar 'gesteld en 3000 voor de gezinnen der omgekomen ambte naren en twee gewonden onder het trein personeel. De begrootingscommissie heeft besloten de omgekomen postambtenaren op staats kosten te begraven Do S.-W. A.-P. en «1© Indische bannelinge». Dinsdagavond heeft in het gebouw der Tweede Kamen' de aangekondigde conferen tie plaats gehad tusschen de geïnterneerden Douwes Dekker, Tjipto en Soewardi met- de sociaal-democratische Kamerfractie. Het onderhoud was van langen duur. Omtrent het verhandelde deelt de sociaal democratische Kamerfractie mede: Het resultaat der.breedvoerige besprekin gen is, dat de fractie heeft besloten met kracht op te komen tegen het interneeringa besluit van den gouverneur-generaal, ter wijl verder bij de fractie de overtuiging is bevestigd, dat het streven dter heeren Dou wes Dekker, dr. Tjipto en Soewa-rdi haa-r sympathie verdient als een ernstige uiting uit de Indische bevolking, in den geest van koloniale politiek, zooals diie steeds door de soo.-demooratische fractie is gevoerd. Het is onjuist in de Indische partij te zien een beweging tot opwekking va-n rass en instinc ten speciaal ook tot eenzijdige behartiging van de belangen der Indo's. In den zeer korten tijd van haar beetnan is 't de I. P. gelukt, onder dat deel der inlandsche Intel - leetueelen, dat niet in gouvernementsdienst staat, groeten aanhang te verwerven, zoodat bij de ontbinding dor partij ongeveer 25 pCt. harer leden uitinlanders bestond, nevens welke eenige duizenden Indo's en eenige honderden Ohineezen tot haar V-hoorden. De propaganda van den beer Doliwes Dek ker is juist er op gericht deze verschillende rassen in één organisatie samen te brengen. Het doel ?iiner beweging is, door unificatie van onderwijs de intellectueele gelijkstel- 4053 102 Wegens gszondheldsrsdenen ter Overneming aangebodeneen goed bezet Br. Bur. y. d. BI. No. 6329. 8 Kantoor: Oude Singel 220, e vert tegen scherp concurree renden prijs Grind, Scherp, zand, Bsggelzand enz. in kleine en groofe partijen. OpslagplaatsTelef. Interc. <>algewnter by .Njord". 851. 6170 11 om overtollig haar te verwijderen f 120 p. pot. 5168 6 Garage: Pieterskerkplein 4. 5151 10 Te huur anngob: een klein bur ger Villntje met overname van een Klein Boereube* drijf. Overnemingsom 2500. Huur van bet huia f 250 p. jaar. Aanv. naar verk. Brieven fr. letter «f. 990 DE BRUIN's Boekhandel, Apeldoorn. 5166 10 BU akte den Seten October 1913, ten OTerstaan van Mr. L. hl. J. H. EERSTENS, Notaris te Leiden ver leden, zyn gewgzigd de Statuten van de Naamlooze Vennootschnp Stoem-Zeep-, Kan-de Cologne- en Partninerieënfabrlek voor heen SINUEBSen Ca., Konink lijke Stooin-Zeepfnbriek, ge vestigd te Lelden, opgericht by akte den llden Januari 1899 ten overstaan van Mr C. H. P. KLA VERWIJDEN, Notaris te Lelden verleden. Do gevvyzigde Statuten met de Koninklyke bewilliging zyn opgeno men in de Nederlandsche Staatscou rant van 1 November 1913, No. 266. 5156 17 een groot PAND, geschikt voor vele doeleinden, waarin eenige jaren tei Sigarenfabriek ie geweest. Te bevragen: Nieuwe BUu 98. 6150 7 Krachtig, wol en smakelijk, 6116 42 Booinmarkt, LEIDE IV.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 5