ABDIJSIROOP,» H0ESTERS Uit de „Staatscourant". Kunst, letteren, enz. vreest de Tering. Is uw Lever ziek? Agenda van de week: Faillissementen. LISSE. De verschillende gemeente-ambt»- naren hebben zich per request gewend tot Ged. Staten van Zuid-Holland, met het ver zoek, het raadsbesluit inzake pensioenrege ling der gemeente-ambtenaren, niet te wil len goedkeuren. Do Raad besloot indertijd dat de betrok ken ambtenaren zelf zouden betalen vootr eigen pensioen 3 pCt. en voor het weduwen- en weezenpensioen ook 3 pCt. Gisteren werd alhier de vijfde en laatste droge veiling gehouden vanwege het ,.H. B.-G.", onder directie van de heeren Bader en De Mooy en ten overstaan van notaris O vermeer te Nieuw-Vennep. De catalogus bevatte ruim 300 nummers. De belangstelling was groot en de koop lust goed, voor enkele soorten zelfs zeer goed. Wij noteerden als volgt: Parma f8 a f12. La Reine f3 a f5. Gele Prins f 10 a f 13. La Précieuze f9 a f 12. Chryselora f 18. Murillo f 12 a f 15. Artus f5 a f8. Witte Duo Max. f 14 a f 20. Titiaan f 24. L'Inma- oulé f7. Rose Gris de Lia f3 a f5. Grand Duo f 36. Thomas Moore f 7. Roi Cramoisie f 11. Eleonore f 34. Golden Spur f 20. Glad. America f 6. Glad. Pink Beauty f 8. Glad. Salminette f 11. Alles per H.L. De prij zen moeten bovendien nog verhoogd wor den met 10 pCt. voor kosten. NOORDWIJK. Gistermiddag had op de al ge mee ne begraafplaats alhier de begrafe nis plaats van den heer Th. Tulleken, die tot 1 Mrt. j.l. directeur was van ons post en telegraafkantoor. De overledene, die 66 jaar oud was, heeft dus maar korten tijd van zijn welverdiende rust mogen genieten. De hestellers hebben hun oud-directeur ter Vetste rustplaats gedragen, terwijl de direc teur en twee van het kantoorpersoneel de baar begeleidden. Op de begraafplaats zagen wij verscheidene notabelen, die den heer Tul leken gekend en gewaardeerd hebben. De heer Coens van Sen den, directeur van het postkantoor te Bennekom, sprak als oudst» vriend eenige woorden hij de geopende groeve. Spr. eohetste den overledene als een werk zaam, plichtgetrouw en liefhebbend man, wien het stipt vervullen van zijn plicht boven alles ging. De heer C. H. Jeekel, schoonzoon van den overledene, dankte. Een vijftal kransen en bloemstukken dek- tei de haar. Men verzoekt ons te vermelden, dat de oude man, die Dinsdagmorgen te Noord- wijk door de tram werd gedood, geen bede laar was. 't Was C. Freeke, die het grootste deel des jaars door arbeid in zijn onder houd voorzag, doch gedurende den winter tijd ventte met kleine koopwaren. ZOETERWOIJDE. Gisteravond in 't barre weer liep op den Hoogen Rijndijk alhier een oude man te zwerven, blijkbaar niet wetende waarheen. De veldw. D. er hij geroepen, nam hem mee naar zijn woning, waar hem spoedig bleek, dat hij met een kindsch per soon te doen had. Na hem van eten en drinken te hebben voorzien, bleek uit een la6tig onderhoud, dat hij te Wassenaar thuis- behoorde en dat hij C. H. heette, 55 jaar. Na hem nachtelijk verblijf te hebben ver schaft, is hij heden naar Wassenaar ge transporteerd. Telegraaf kantoor. De Directeur van het Telegraafkantoor alhier deelt mede, dat voortaan in het Hoofdtelegraafkantoor gelegenheid bestaat tot het voeren van telefoongesprekken met de aangeslotenen hier ter stede. Het tarief bedraagt 0.10 g 1 d. per 3 minuten. Bij Kon. besluit is een delegatie aange wezen ter vertegenwoordiging van de Ned. Regeering op de in Nov. te Londen te houden intern, conferentie betreffende vei ligheid van het passagiersvervoer ter zee en zyn daarin benoemd: tot algemeene le den de heeren J. V. Wierdsma, president- directeur van de HollandAmerika-lijn te Jtlotterdam, tevens voorzitter; H. S. J. Maas, consul-generaal der Nederlanden te [Londen, tevens ondervoorzitter; A. D. Muller, hoofdinspecteur voor de scheep vaart te 's-Gravenhage; J. Wilmink, direc teur van de Kon. Hollandsche Lloyd te Amsterdam; J. W. G. Coops, referenda ris bij het Dep. van Landbouw, Nijverheid en Handel, tevens secretaris, te 's-Graven hage tot technische leden de heeren: prof. E. Vossnack, van de Technische Hoogeschool te Delft; M. G. de Gelder, voorzitter van de commissie tot vaststelling van de mi nimum-uitwatering, directeur van de Rot- terdamsche Droogdok-Mij. te Rotterdam; H. J. Nierstrasz, chef van den technischen dienst der radiotelegrafie te Schevenin- genP. H. Gallé, adjunct-directeur bij de Kon. Ned Meteorologisch Instituut te De Bilt. Bij Kon. besluit is met ingang van 16 November aan den luit.-ter-zee 2de kl. J. van Hengel eervol ontslag uit den zee dienst verleend onder toekenning van tijde lijk pensioen; is benoemd tot hoofdcommies bij het Dep. van Justitie, belast met de inspectie van het gevangeniswezen in algemeenen dienst, P. J. Serie, thans tijdelijk als zoo danig in dienst; ie met ingang van 1 Nov, benoemd tot ambtenaar van administratie aan de Rijks boogere land-, tuin- en bosch'oouwschool te Wageningen J. H. Goedheer, thans tijde lijk als zoodanig werkzaam is benoemd tot notaris pinnen het ar rondissement Rotterdam ter standplaats Rotterdam, A, G. Mulié, thans notaris te VtaanJingen is de emeritus-predikant H, Stegenga, te Apeldoorn, benoemd tot predikant fcij de protestantsehe* gemeente in Ned.-Indië. I 11 l H"|' mil 1 M ,11 11 li——»— Bo omlrr:lo^sreiite. Naar het ,,Hbl." verneemt, zullen op 9 December a.s., den dag der üitbetaling van de ouderdomsrente aan zeventig jari gen, twee termijnen van de rente worden uitbetaald, n.l. voor de week van 3 De cember dag der invoering van art. 369 der Invaliditeitswet) en voor de week van 9 December. Ouden van dagen zullen dien dag dus vier gulden kunnen ontvangen. Ernst Zahn te Leiden. Menigeen zal, hetzij in de oorspronkelijke taal, hetzij vertaald, romans of gedichten hebben gelezen van den Zwitserschen hotel houder-schrijver-dichter. Ernst Zahn, on toen, dank zij do welwillende bémiddeling van dr. N. J. Beversen, rector aan het gym nasium alhier, de gelegenheid werd gebo den met dezen merkwaardig veelzijdigen man persoonlijk kennis te maken, was het te voorzien, dat velen daarvan zouden ge bruik maken, te meer, omdat haast voor nie mand de toegangsprijs een bezwaar behoef de op te leveren. De Foyer der Stadszaal was dan ook gis teravond flink bezet en do talrijke aanwe zigen zullen zich den avond niet hebben be klaagd. Zahn is een sympathieke figuur en heeft een volle, welluidende stem," waarmede hij 'n groot zaal als den Foyer volkomen be- heerscht, zonder dat zijn geluid een enkele maal hard klinkt. Vóór de rustpoos las hij een nog niet uit gegeven novelle ,,Der Tod des Ritters Jo hannes Apro" voor, een eenvoudig, tref fend verhaal, waarmede hij zijn gehoor wist te boeien. Daarna gaf hij een reeks grootere en kleinere gedachten, nu diep-ernstig, door tintelend van humor. Vooral de lieve kin derliedjes waten mooi, zooals zij door den dichter zelf werden voorgedragen. Dat de vriendelijke schrijver-dichter tel kens warm werd toegejuicht, wat nog eens werd bezegeld na het hartelijk woord van dank door dr. Beversen, behoeft nauwelijks gezegd. Voegen wij hieraan nog toe, dat o. a. aanwezig waren de vertaalster van spr.'s werk me.vr. Van Gogh—Kaulbach en eenige Zwitsers uit Rotterdam. RECLAMES, ,1 40 Cent 5172 47 Hoest gij, fluimt gij, kucht of niest gij, zijt gij zwaai verkoudenbeeef dan dat de lering U beloert. Acht Uw kwaal niet te licht, gij staat bloot tering, asthma of chronische bronchitis te krijgen. Zelfs als gij schijnbaar genezen zijt kan Uw sluimerende kwaal op den eer8tvolgenden guren dag met dubbele hevigheid uitbareteD. Luister naar onzen welgemeenden raadGebruik onmiddellijk de Abdijsiroop, Klooster Sancta Paulo. Dan zult gij alle schadelijke gevolgen voorkomen en spoedig grondig en blijvend genezen zijn. Wacht niet totdat het te laat is, koop vandaag de Abdijsiroop nog. De zuiverend en borstreraterkend, ia het krachtigste geneesmiddel tegen asth ma, bronchitis, pleuris, influenza, slijm- en kinkhoest, de hevigste ver koudheid, den hardnekkigsten hoest, alle borst-,keel- en longaandoenmgren en voorkomt de tering. Prijs psr fis cob vso 230 sr. 11van 550 sr. I 2.- vsn 1000 sr. I 350. Ejtchl roodco baod reel lisadt«ekcnias L.I.Akker.RoHerdsrn.Vc*fcriisl»*arbij alle (JtobtHcd et» de meeste apothekers Maak hem dan in ordehot is gemakkelijk te doen. Zonder pyn, zondot stoornis; alleen door het heilzaam effect merkt B ge, dat ge genezen zot door 5174 9 Donderdag. Oosterkerk. Zending bid tond. Spreker- WelEerw. heer T. Doeveudans (Am terdam) Ualfacht. Graaubeurs Nederl. Reisveieepiging. Voordracht v. d. heer G- W. Kriesz, Globetrottor. 8 u u r. Zoeferwoude. Chr Deokers (Dorp) Vergadering Onafhankeljjkheidsfeest. 8 uur. Sae8?nhefTH. Gereform. Kerk. Gereform. Jong- Vereenigiog .Jonathan". Sproker Da. G. Wisse. Zes uur. Vrijdag. Leidsche Sdfcouwburg. Optreden Ilongaarschea Violist Telmanyi. 8 uur. Collegezaal Prof. Dr. Jause, Nonnensteeg. Medische Faculteit. Lezing Prof. Di. M.C. Schuyten (Antwerpen), duur. Zondag. Leidsche Schouwburg, „Vtiend Frita", Tooneel- spel. 8 u u r. Zomerzorg. Uitvoering Muziek- en Tooneel- vereeniging „Nut en Vermaak". 8 uur. 't Postkof. Albert Dol. 8 uur. Dagelijks Bio-cooe Théatre „Imperial" Stationsweg. 8 uur. (Woenedug-» en Zaterdags ook 2 uur.) me WIL Varkenelappen, Savoye kool, Vruohtengruwel. SPORT. Voetbal. De Bestuursvergadering v#n den „L. V. B.'\ In de bestuursvergadering van den „L. V B." werd besloten alsnog tot de oompe tities van den „L. V. B." toe ts laten de ,,Noordwijksche V. V." indien bet terrein dier vereeniging goedgekeurd wordt Ingevolge een schrijven van de vereeniging „Leiden" bleek bij die vereeniging de ge dachte te bestaan, dat de ,,L. V. B." te zorgen bad, dat „Leiden" haar thuiswed strijden zou kunnen spelen op het terrein van de tegenpartij. De vereeniging „Lei den" schat de macht of de zorg van het bondsbestuur wel wat hoog. Bij de inschrij ving is duidelijk te kennen gegeven aan „Leiden" dat het spelen van de wedstrijden op het terrein der tegenpartij een beswaar is voor den goeden afloop der competities, maar dat het bestuur haar nog eenigen tijd zou laten om naar een terrein te zoeken. Op 9 November valt de eerste thuiswed strijd van „Leiden" en nu heeft „Leiden" nog geen terrein. Welke pogingen „Leiden" heeft aangewend om hierin te voorzien, zijn niet bekend, maar van veel zorg getuigt het niet, dat op het laatste oogenblik eerst de oogen open gaan. In verband hiermede was ook een fohrij- vcn ingekomen vor> ..Lugf"uurn",#die nota bene voor „Leiden" „Lugdunum" van Zondag a. s en voor de ontmoeting tusschen „Lugdunum" en „L. F. C." een onzijdig terrein wi)de aangewjezen zien, omdat „Lugdunum" beter op een vreemd terrein speelt dan op het eigen veld. Natuurlijk kan het „L. Y. B."-bestuur niets anders doen dan een dergelijk verzoek ter zijde leggen. Nadat verschillende huishoudelijke zaken waren behandeld werd tot consul benoemd voor het terrein van „Beresteyn" P. Laver- man van Voorschoten. Het Bestuur stelde een permanente pro testcommissie samen uit M. v. d. Akker, voorzitterD. Schutte, pl. voorzitterM. A. de Graaff en de plaatsvervangende le den H. van Gelder, J Yerra en S. N. Wa- ringa. De jaarlijksche ontmoeting tusschen ,,L. Y. B." en „G. Y. B." werd onder nadere goedkeuring van den „G. Y. B." vastge steld op 23 December, Leiden is aan de beurt om ontvangende partij te zijn. In verband met het scheidsrechtersvraag- st.uk in den „L. Y. B." werd besloten op 22 November de scheidsrechters uit te noodi- gen tot een bijeenkomst, waarop men door bespreking van verschillende belangen eenige verbetering in den toestand wil trachten aan te brengen. Het Nederlandsche elftal. Het Nederlandsche elftal zal toch eenige- zins anders samengesteld zijn, dan we gis teren mededeelden. De „Tel." deelt hier omtrent het volgende mede. Zondag a.s. zal het nu reeds definitief vastgestelde Nederlandsche elftal op het II. V. V.-veld te Den Haag een oefenwed strijd spelen tegen een Zwaluwen-combina tie. Dit is dus geen proefwedstrijd, want het elftal zal op 15 dezer in Huil spelen zooals het thans is vastgesteld. De definitieve opstelling van het elftal luidt thans, naar de commissie ons meldt: Gobel (Yitesse) doel. Wijnveldt (U. D.) recht achter. Bosschart (Quick) links achter. Boutmy (H. B. S.) rechts midden. De Korver (Sparta) spil. Bouman (D. F. G.) links midden. Yan der Wolk (Sparta) rechts buiten. De Groot (Sparta) rechts binnen. Buitenweg V. V.) midden voor. Jan Yos (U. V. Y.) links binnen. N. Bouvy, links buiten. Daar echter N. Bouvy wegens de ver moeiende reis niet uit Hamburg zal overko men voor dezen oefenwedstrijd, zal (voor Zondag alleen dus) Poortman (Sparta) zijn plaats innemen. Als reserves zullen mee naar Huil gaan B. v. Hemert (D. F. C.), De Klerck (H. F. O.) en W. Westra van Holthe (Achilles, As sen). Luchtvaart. De 300ste reis van de „Hansa". De toeristenstuurballon der Zeppelin- Maatschappij, de „Hansa" heeft haar 300- ste reis volbracht. De prachtige stuurbal- lon, clie sedert vijftien maanden zijn gere- gelden dienst nog nimmer heeft onderbro ken, heeft, gedurende de 632 uren, waarop hij in de lucht is geweest, een totalen af stand van 34,336 K.M. afgelegd. In het ge heel vervoerde de „Hansa" 6337 personen gedurende 300 reizen. Verkiezing Provinciale Staten van Znid-Ilo&land. District Gouda. Gisteren heeft de stemming plaats ge had voor de verkiezing van een lid van de Provinciale Staten vaD Zuid-Holland in het district. Gouda. Het aantal kiezers bedraagt 13272. Uit gebracht zijn 10670 geldige stemmen, waar van op de heeren jhr. mr. W. Th. C. van Doorn, lib., 40S9; A. Dijkgraaf, soc.-dem., 862; R. U. Jongenburger, anti-rev., 5362; dr. E. A. Keuchenius, chr.-soc., 100, en G. Roos, vrij anti-rpv., 257 stemmen; zoo dat gekozen is de^neer R. U. Jongenbur ger. De verkiezing strekte ter vervulling van de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer Yingerling. Onderscheidingen. De koning van Montenegro heeft nog de volgende onderscheidingen toegekend aan Nederlanders, die zich ten opzichte van het comité „Ambulance Montenegro" verdienstelijk hebben gemaakt, en benoem de dr. J. van der Hoeven Lëonhard, arts te Amsterdam, tot officier in de orde van Danilo I van Montenegro, en de volgende heeren tot ridder in dezelfde x>rde: J. Romer, vice-consul v&d Montenegro te Yelp; dr. C. B. Tilanua, voorzittef van het Balkan-comité van het Roode Kruis te Amsterdam; J. Fabius, lste luitenant bij de veld-artillerie te Utrecht; C F. Uter- móhlen, directeur van de Kon. Fabriek van Verbandstoffen te Amsterdam. liet optreden van politie tegenover buitenlanders. Naar „Het Volk" meldt, is door het Kamerlid Van Leeuwen aan de Ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie de volgende schriftelijke vraag gesteld: In „Het Volk" van 25 Oct. 1913 werd de Ned. vertaling opgenomen van een in het Finsch geschreven brief van het Fin- 6che parlementslid Hilia Parssinen, waar in de beschrijving voorkomt vaD de hoogst onbehoorlijke behandeling, die zij op 10 Sept. 1.1. te Oldenzaal van de zijde der Ned. politie heeft ondervonden, ondanks op de paspoorten van genoemd parlements lid en haar gezellin de woorden voorkwa men: „Veroorloofd te reizen in alle landen van Europa en Amerika. Ik heb de eer, den heeren Ministers van Buitenlandsche Zaken en Justitie te ver zoeken, op do volgende vragen te ant woorden lo. Zijn Hunne Excellenties bereid een ernstig onderzoek in te stellen naar het in bovengenoemden brief van het Finsche parlementslid Hilia Parssinen beschreven voorval, en de Kamer in kennis te steil 3a van den uitslag van dit onderzoek eD de door Hunne Excellenties c.q. in verband daarmee te nemen of genomen maatrege len 2o. Zijn Hunne Excellenties bereid, af doende maatregelen te nemen om te voor komen, dat voorvallen als in bovenge noemden brief zijü beschreven, zich her halen 7 G. van Beusekom, sigarenfabrikant, te Gouda. L. de Groot, pakhuisknecht en caféhou der, te Rotterdam. H. Landweer, verzekeringsagent, te Rot terdam. J. A. Peek, caféhouder, te -lotterdam. Jao. >P'. Galcsloot, te Amsterdam. F. Derrij, winkelier, te Leijenbroek bij Sittard. W. L. Koenders en J. A. Hopmans, bei den aannemers te Nijmegen, te zamen han delende onder de firma Koenders en Hop mans. Telegrafisch weerbericht, naar waarnemingen in den morgen van 6 Nov. Medegedeeld door het Kon. Ned. Meteor. Instituut te De Bilt. Hoogste barometerstand 770.4 te Horta; laagste stand 743.2 te Malinhead. Verwachting tot den avond van 7 Nov.: Matige, tijdelijk wellicht krachtige, meest zuidwestelijke wind; zwaarbewolkte lucht, met tijdelijke opklaring. Waarschijnlijk nog regenbuiendezelfde temperatuur. tiet weer iu heit baiteuland. Medegedeeld door het Kon. Ned. Met. Inst te De Bildt De depressies beheerschen thans het we der in het geheele waarnemingsgebied. Krachtige tot stormachtige Westelijke win den waaien in de Golf van Biscaye en brengen do Fransche Westkust zware re gen, terwijl heden zelfs onweer wordt ge meld. In Duitschland en Zuid-Scandinavië is het regenachtig weder met zware Zuid- Oosten-winden in het Skagerak en mist aan de Oostzeekust. Alleen in Noord- bcandinavië is het betrekkelijk goed weer met een weinig vorst aan de Botnische Golf. Op de Britsche eilanden is na een korte opklaring de regenkans weer toege nomen. De temperatuur daalde in Schot land tot onder het vriespunt. Gemeenteraad van Aarlanderveen. Voorzitterde burgemeester. Aanwezig alle leden. De vergadering wordt geopend met ge bed, waarna enkele ingekomen stukken voor kennisgeving worden aangenomen. Een adres van de afdeeling Alphen c.a. van het „Groene Kruis" om eenige bijdrage te willen verleenen of eenige rentelooze aandeelen te willen nemen ten einde de afdeeling te helpen in staat stellen een auto voor het vervoer van zieken aan te schaffen, wordt gesteld in handen van B. en Ws. om advies. Op het verzoek d.d. 27 October j.l. van F. A. v. d. Berg te Utrecht om voor reke ning der gemeente een schrijfmachine aan te schaffen wordt afwijzend beschikt omdat op dit oogenblik de noodige middelen niet beschikbaar zijn. Benoemd wordt tot lid van de commissie van beheer van de gasfabriek, de heer M. van Muiswinkel en tot diens plaatsvervan ger de heer A. van Dam. Overeenkomstig het voorstel van B. en Ws. de gezondheidscommissie gehoord, wordt de breedte van den Kerkvaartsweg tusschen de Dorpsstraat en de ophaalbrug over de Ringsloot bepaald op 10 meter. Op het verzoek van H. IJdo om ontheffing van het bepaalde bij art. 27, lid 2 van de bouw- en woningverordening voor den bouw van een schuurtje wordt gunstig beschikt. Tot bode-concierge van het Raadhuis wordt met ingang van 1 October 1913 be noemd de veldwachter J. Yerxput, op een jaarwedde van ƒ104 met genot van vrije woning. De Voorzitter stelt namens B. en Ws. ten opzichte van de pensionneering der gemeen te-ambtenaren voor den inkoop en de pre mie voor eigen pensioen geheel voor reke ning der gemeente te nemen en, voor het pensioen van weduwe en weezen 2 pCt. te verhalen van den pensioengrondslag der ambtenaren. De heer M. van Muiswinkel kan zich best vereenigen met het voorstel van B. en Ws. om niets te verhalen voor eigen pensioen en den inkoop geheel voor rekening der ge meente te nemen, niet evenwel met het voorstel omtrent pensioen weduwe en wee zen. Hij is van oordeel, evenals de minder heid van het college van B. en Ws., dat de gem. voor haar ambtenaren heeft te zorgen en dezen hebben den plicht te zorgen voor hun vrouw en kinderen, ieder naar de be hoefte van zijn gézin. De Regeering is blijk baar hetzelfde beginsel toegedaan geweest, omdat zij de gemeentebesturen, de vrijheid heeft gegeven om de bijdragen voor wedu wen- en weezenpensioen geheel te verhalen. De heer J. van der Bosch zegt, dat een werkman die ƒ10 verdient niet zoo gemak kelijk de pensioensbijdragen kan betalen als bijv. een gemeente geneesheer, die toch al een flinke praktijk heeft. De Voorzitter zegt, dat B. en Ws. 2 pCt. hebben voorgesteld, omdat zij voor de be staande ambtenaren, die hun uitgaven naar hun inkomsten hebben geregeld 5 pCt. te veel vonden. De htfer M. van Muiswinkel zegt, dat het waar is, dat 5 pCt. van de ambtenaren een groote uitgave is, maar men vergete niet dat de gemeente reeds den inkoop en dc premie voor eigen persioen zal betalen. De positie der ambtenaren is door de pension neering belangrijk verbeterd. Indertijd i6 de door de minderheid voorgestelde premie wekelijks nog al heel wat, maar wanneer het blijkt, dat de premie voor de ambtena ren te bezwarend is dan is hij er wel voor te vinden om de traktementen te verhoogen. Krachtens zijn beginsel zal hij voor bet voorstel der minderheid stemmen. De Voorzitter zegt den heer Van Muis winkel dank voor zijn toezegging dat hij te zijner tijd niet tegen verhooging der jaar wedden zal zijn. Het voorstel van de minderheid wordt aangenomen, met één stem tegen, die van den heer Ruting. Besloten wordt dat nieuw aan te stellen ambtenaren zullen moeten betalen 3 pCt voor eigen pensioen en 6 pCt. voor wedu wen- .en weezenpensioen. Aan de orde komt de behandeling der begrooting der gemeente dienst 1914. Overeenkomstig het voorstel van de fi- nancieele commissie wordt de post straten en pleinen met 1000 verlaagd en de post onvoorziene uitgaven met dat bedrag ver- h6ogd en van de begrooting afgevoerd een post ad 195 voor de aanschaffing van nieu we schoolbanken. Hierna wordt de begrooting eenparig vastgesteld. Op voorstel van B. en Ws. wordt besloten, op het verzoek van de bouwvereeniging de „Werkmansvriend" om verbetering van dea toegang van den ingang van de Concordia- straat afwijzend te beschikken. Hierna wordt de vergadering gesloten. Re staking te Umniden. De oorrespondent van het ..Hbld meldd* gisteren uit IJmuiden Op een twintigtal na zijn thans alle hiep thuis beboerende trawlers binnen. De via- schershaven ligt geheel vol. Alleen aan dë zijde van den vischafslag en in het mid den van do haven is eenige ruimte gelaten voor andere vissekers vaartuigen, die af en aan varen. Een 25-tal trawlens heeft een plaats gevonden in het binnenkanaal Niet minder dan 131 dezjr stoom.vischvaartui gen liggen thans voor anker. De strijd krijgt intusschen een zeer scherf karakter. De reeders hebben zich bij notarieel op gemaakt oontract verbonden oia vóór 1 Jan 1916 geen loonsverhooging toe te kennen, en op overtreding van deze verbintenis een boete gesteld van f3000. Bovendien wordt dit oon tract, wanneer het vóór 1 October van het jaar, waarin het afloopt, niet is opgezegd, van jaar tot jaar stilzwijgend verlengd. Dit oontract is op een viertal uitzonde ringen na door alle reeders gcteekend. Van de reeders, die het niet teekenden (voor namelijk kleinere eigenaars) heeft reeds een met den Zeeliedenbond onderhandelingen aan geknoopt, en is tot overeenstemming geko men. Morgen zal, indien geen verhindering in den weg treedt, de aan hem behoorend» trawler uitvaren. Andere reeders wenden och- ter alle pogingen aan om dit onmogelijk te maken, o. a. door pressie uit te oefenen op de leveranciers der êc keeps ben oodigdhe- den. Zij stellen dezen voor de keus óf hen als klant ie verliezen, óf niet te leveren. Zelf weigeren de reeders aan den bedoelden collega het noodige ijs. De fabricatie daar van is nl. in handen van een paar groot» reederijen. De voorzitter van de reedersorganisatie, overtuigd, dat het uitvaren van een enkelen trawler, hoewel op zichzelf van geen betee- kenis, zijn moreel» uitwerking niet zou mis sen, verklaarde ons, dat de rcèders geen' enkel geoorloofd middel zullen verzuimen om den bewusten trawler tot stilliggen te nopen. Ook in dit opzicht wordt dus de strijd scherp. Vele trawlers bc-hoorcn nl. aan een combinatie van twee, drie of vier weinig kapitaalkrachtige personen, die, ja, een trawler in gemeenschappelijk bezit hebben, doch onder groeten hypoth-ecairen druk. In dezen tijd moet een groet deel van rente en aflossing worden verdiend. Wordt dit op eenigo wijze onmogelijk gemaakt, dan is daarvan een volkomen ondergang van dit kleinbedrijf het gevolg. Het aantal stakers bedraagt ruim duizend, die echter voor een groot gedeelte in andere gemeenten, zooals Egmond en Scheveningen, thuis froor-cn. Van de stakers zijn er 400 georganiseerd in den Zeeliedenbond (de fe deratieven) en 180 in „Volharding" (dc mo dernen), .terwijl de rest ongeorganiseerd is. Jongstleden Zaterdag hebben ook de werk lieden der ijsfabrieken en reparatie-inrich tingen, .te zamen ongeveer 250 man, gedaan gekregen, zoodat dezen, wat de losse ar beiders betreft, a.s. Zaterdag, wat de ge contracteerde vakarbeiders betreft Zaterdag 15 November, zonder werk zullen zijn- Door fret geregeld binnenkomen van de trawlers bleef de aanvoer van viseh tot dusver vrijwel stationnair. Dit houdt du. echter op, zoodat de eerstvolgende dagen een belangrijke prijs ver hooging van de visch te verwachten is, terwijl, blijft de staking aan houden, het verveer van IJmuiden af wel zoo goed als geheel zal ophouden.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 2