Ingezonden, Marktberichten. Vragen en Antwoorden. Inkomstenbelasting:. Mijnheer de Redacteur 1 De door B. en Ws. voorgestelde -wijzi ging in de heffing der inkomsten-belasting, waarbij liet in het vervolg niet geoorloofd zal zijn, van het inkomen af te trekken hetgeen men in de andere belastingen, moet "betalen, lijkt mij onbillijk. Om dat duide lijk te maken, diene het volgende voorbeeld, dat aan de praktijk is ontleend. Twee inwoners van Leiden, die ik nu feiaar A. en B. zal noemen, bewonen twee geheel gelijke huizen (huurprijs bijv. f 600) fen betalen ieder in de personeele belasting i 150. Het inkomen van A. is 4000, dat van B. f 8000, A. betaalt f 75 bedrijfsbe lasting, B. f 160. Geen hunner betaalt Vermogensbelasting, doch A., die voor zijn bedrijf een werkplaats in een naburige ge meente hoeft, betaalt daar nog als forens i 30 belasting. Wordt nu het voorstel van B. en "Ws. Slangenomen en stellen wij het percentage der inkomsten-belasting op 5 pCt., dan zal A. met f 4000 inkomen f 12.75 meer moe ten betalen. B., met f 8000 inkomen, be taalt slechts f 15,50 meer, terwijl de bil lijkheid cischt, dat hij f 25.50 meer zou moe ten betalen. B. en Ws. willen geen progressie; dit blijkt hier al to duidelijk Ik acht het ze?r juist gezien, dat men indertijd besloot, de aanslagen in de andere belastingen van het inkomen af te trekken. Dat dit in verschillen de gemeenten niet go- beurt, bewijst niets. Hoe lager het inko- !men is, des te meer drukt de huishuur en als gevolg daarvan do personeele belasting. Do nieuwe wijziging bevoordeelt de hoogste inkomens. Een geringe progressie lijkt mij beter. Wil men dat niet, welnu, dan vcr- hooge men het percentage met een kleine fractie, doch men late het in -mindering- bren gen "der verschillende belastingschulden zoo- tols het pu is. U, Mijnbeer de' Redacteur, dankende voor ide verleende plaatsruimte, Hoogachtend, K. Plaatselijke Inkomstenbelasting;. Met belangstelling las ik in het „Leadscn Dagblad'1 van 29 Oct. 1.1. dc voordracht van B. en Ws., aan den Raad gedaan, om wijziging te brengen in de verordening voor bovengenoemde belasting. Deze wijziging Btrekt om eenigszins tegemoet te komen aan den wcnsch van die Raadsleden, die er op hebben aangedrongen om een matige progressie in de heffing dier belasting. Ga ik het voorstel na, dan valt niet to ontkennen, dat, wanneer niet meer wordt toegelaten de aftrek der aanslagen in de personeele-, bedpijfs-.pn vermogensbelasting het belastbaar inkomen niet onbelangrijk zal stijgen en dat daarin zeer zeker zit een zekere soort van progressie. Toch zal, zeg gen B. en Ws., nog een onderscheid moeten worden gemaakt ten. aanzien van de perso neele belasting. En niet ten onrechteer zijn toch perceelsgedeelten die voor een bedrijf worden gebezigd, en de aanslagen dddrvan, die moeten blijven, worden afge trokken. Toch zie ik tevergeefs, dat een be langrijk aantal belastingschuldigen niet worden genoemd in de voordracht, n.l. de verhuurders van gemeubileerde kamers en pensionhouders; het valt toch niet te ont kennen, dat dit ook bedrijven zijn evengoed als winkeliers, logementhouders en derge lijke, en er zijn van deze soort categorieën zeer velen, vooral in een studentenstad. Het voorstel om een vast cijfer vast te stellen voor aftrek ten aanzien van onder houd enz., van onroerende goederen, zal voorkomen, dat dit twistpunt na vele jaren ook zal verdwijnen. Het worde echter roy aal geregeld. Ook over de vernauwing der klassen is het niet voor het eerst, dat hierop de aan dacht gevestigd wordt. Het is altijd onbil lijk geweest, dat tot een zekere klasse met ƒ100 of meer, maar beneden f 1000 werd gerekend en in hoogeren feitelijk een spe ling van ƒ1000 of meer wordt toegestaan, ook dit euvel staat dus te verdwijnen. Zoo gaan dus deze voorstellen, hoewel al te be scheiden, een stapje in dc goede richting, want belasting naar draagkracht blijft toch maar een dringende eisch. Dat B. en Ws. vorwijzen naar eventueele regeeringsvoor- stellen tot invoering van een Rijksinkom- Btcnbelasting en tot een betere regeling van de Rijks- en Gemeente financiën, om daarmede te kennen te geven te wachten met verdere voorstellen te doen, komt mij wel wat gewaagd voor. Laten we intus- Bchen hopen, dat het een en ander niet tot de vrome wenschen blijft behooren. Ten slotte blijkt het, dat B. en Ws. art. 10 der verordening niet wenschen te wijzi gen er zou te veel arbeid uit voortvloeien, wanneer aan het verlangen werd tegemoet gekomen, om in den loop van het dienstjaar wijziging in de aanslagen te brengen. Het wil mij voorkomen, dat dit niet onaange vochten mag blijven. Waarom kan niet, evenals bepaald is bij art. 40 der wet op de bedrijfsbelasting, ook in de verordening worden opgenomen, doch wanneer in den loop van een dienstjaar kan worden aange toond, dat het belastbaar inkomen niet meer dan 25 pCt. is gedaald, ook evenredi ge ontheffing kan worden verleend, dat is een eisch van billijkheiden nu moet men niet komen dat, wanneer niet meer betaald kan worden er nog een staat van onmisba re posten bestaat, waarop men dan kan worden gebracht, want men moet niet ver geten, dat wanneer het zóó ver is, dat er dan al heelwat ellende geleden is door het middel van overweging, dat op dit soort menschen wordt toegepast, en is men een maal op een dergelijken staat gebracht, dan 11 men non-valeur en bovendien beloopt men dan de kans zijn kiesrecht, althans dat voor den Gemeenteraad, te verliezen, wan neer de betrokkene niet in Rijksbelastingen ie aangeslagen. Het komt mij mitsdien voor, dat een be paling zooals bij de bedrijfsbelasting be staat, een zeer billijke is, en in de Leidschc verordening niet mag ontbreken; het zal me dan ook niets verwonderen, dat bij de behandeling van deze voorstellen een po ging zal worden gewaagd, ook deze hoog r.oodige billijkheid in de verordening op te nemen. A. I. WITMANS Mzn. 's-Gravenhage, 2 November 1913. „Endcgeest." Als wij het afwijzend prae-advies lezen van B. en Ws. op het adres van den Amb- tcnaarsbond, houdende verzoek tot wijziging en verbetering der arbeidsvoorwaarden van 't pers. der gemeentelijke instellingen „En degeest", enz., dan dringen zich onmiddellijk twee vragen aan ons op, en wel: lo. door welke overwegingen zijn de samenstellers van de Wet op het Arbeidscontract geleid, toen zij in die wet bepalingen vastlegden, welke zich zóó gunstig onderscheiden van die, geldende voor bovenbedoeld personeel 2o. Hoe komt het, dat andere gemeente besturen wel bereid zijn gebleken veran deringen ten goede aan te brengen in de dienstverhoudingen van het verplegend, per soneel (externaat, kostgeld, enz.) Wij noe men o.a. Amsterdam, 's-Gra vcniiage, Prov. gestichten Noord-Holland, Zaandam. B. en Ws. doen er o. i. geen goed aan hun betoog te baseeren op de overweging: er wordt, niet geklaagd, en dit wel hierom, omdat een pas-aangestelde tijd noo- dig heeft zich te schikken in de nieuwe omgeving en vaak de ontwikkeling mist om den juisten zin te begrijpen van het hem voorgelegde reglement, welks we tien- taal vrijwel bargoensch voor hom is, en vervolgens wijl dc betere elementen zich zelfs niet aan een proeftijd wagen. Die blijven heelemaal wég. Doorredeneerende op do wijze van B. en Ws,. zou men met evenveel recht kunnen voorstellen de salarissen van het verplegend personeel te halveeron, want ook dan zou den zich nog wel liefhebbers opdoen. Maar wil de Raad onzer gemeente inder daad de belangen der patiënten, voor wier lichamelijk welzijn dit college in laatste instantie aansprakelijk is, dienen cn behar tigen, late hij dan kloekweg het prae-ad vies van B. cn Ws. voor kennisgeving aan nemen cn overgaan tot de eigenlijke orde van den dag, d. w. z. herziening van do arbeidsvoorwaarden der meergenoemde ver plegende beambten. liet beruchte verloop is ook thans nog niet tot staan gebracht. Hoe beter de arbeidsvoorwaarden van het per soneel, hoe grooter de ambitie, de dienst ijver en hoe minder het verloop. Moge de Raad die waarheid voor oogen houden bij zijn beslissing 1 M. de R., onze beleefde dank voor de verleende plaatsruimte in uw Blad. Het Bestuur der Afdee- ling Leiden van den Alg. Nod. Ambten aar sbond. WelEdl. Heer Redacteur! Mijn oprechte dank voor de plaatsing van mijn vorig ingezonden stuk met ver zoek dit eveneens te plaatsen als antwoord op het stuk van den heer J. M. K. Dat onze wijze van feestvieren verschil lend is, kan ik mij zeer gped begrijpen, doch is een persoonlijke kwestie. In antwoord op Uw vraag: Wat de Hel den zelf zouden wenschen, zoo moet ik U zeggen, dat wij zoo'n vraag niet mogen stel len, maar rekening hebben te houden met den ernst van dezen dag, en dezen op an dere wijze te herdenken als onze geachte heer K. wenschb. Wanneer iedereen dit in ziet, dan vervalt Uw bezwaar wat betreft het huichelen van Leiden. Gaarne zou ik eens persoonlijk uw mee ning vernemen over „Vrijheid". Men kan m. i. materieel onder de plak zitten, doch nimmer moreel. Wanneer men zich ten min ste Man noemt. Neen, laat er rouw zijn over het geheelc land als teeken van gepasten eerbied, be toond aan de gevallen Helden, welke hun leven veil hebban gehad voor het nage slacht. Laten wij niet baatzuchtig zijn om ten koste van dat bloed feest te vieren. Laat Leiden's bifrgers de vlaggen met rouw bekleeden en naar de kerk gaan om de bidstonden bij te wonen. Dan pas is Leiden een stud, welke zulk een feest op goede wijze viert, en kan als voorbeeld dienen voor andere steden zooals reeds meermalen op ander gebied is voorgevallen. Gij bewijst er tegelijkertijd den werklie den een dienst mede, want feestvieren kost zeer veel geld en tijd en dit hebben wij wel noodig in dezen duren tijd, wil men ten minste behoorlijk leven. Gij zijt nu nog jong, geachte heer K. en kunt hierover nog niet oordeelen, maar later, wanneer gij op het leven een beteren kijk hebt, dan weet U, dat tusschen de rozen ook doornen staan. Neen, heer K. Uw levensbeschouwingen zijn nog te optimistisch, over zulke zaken, om hierover te debatteeren. Gij vergeet één ding en wel het voor naamste n.l dit: Dat alles door God be stierd is geworden. Geloofd zij God met het diepst ontzag, Hij overlaadt ons dag aan dag Met Zijne gunstbewijzen. Hoogachtend, G. J. SNOEK. Leiden, 1 Nov. 1913. Geachte Heer Redacteur! Ondergeteekende, bode der Verzekering- Maatschappij tot uitkecring bij overlijden onder de zinspreuk: Tot Nut van 't ;\lge- meen, nam gisteren met verbrzing kennis van het Gemeentera-adsverslag van Katwijk. Ik las daarin, dat men het den gemeente, secretaris, den heer Varkevisser, kwalijk nam, dat hij in het gemeentehuis werkzaam heden verrichtte, die daar niet thuis behoor den. Ik vind het van D. clc Ruiter Zijlker erg, erg kleinzielig to reclame men over din gen, die zoo goed als niets ts beduiden heb ben; erg kleingeestig van iemand, die voor ontwikkeld wil doorgaan cn die wil weten, dat hij zeH Fransch kent. Het eenige, wat ik ter secretarie kom doen i6 iederen Woensdag een boekje van Secre tarie halen; dat is te mijnen gerieve, want ik zou het ook bij den heer V., aan huis kun nen halen. Dat ia alles.-En ik durf hier bevestigen, dat alle werkzaamheden het fonds betreffende bij den heer V., aan huie geschieden, want ik ga ieder Zaterdagavond naar hem toe. 't Ware te wenschen, dat Kat wijk meer zulke rechtschapen menschen als de heer Varkeviseer. onder zijn inwonenden telde. U dankend voor de plaatsing verblijf ik, Uw dw, dn. D. VERHAAR. Katwijk-aan-Zee, 31 Oct. 1913. Geachte Redactie! Een kleine rectificatie In het bericht van de jaarvergadering van den GerefZendingsbond, te Utrecht gehou den, wordt aan 't eind yermeld, dat 't be stuursvoorstel„dat allen, die namens den Geref. Zendingsbond willen worden uitge zonden, moeten behooren tot de Ned.-fierv. Kerk" wierd aangehouden. Dit is ten deelo juist. Genoemd voorstel is aanvankelijk verwor pen met 20 tegen, 37 stemmen vom (2/3 der aanwezige stemmen werd vereischt, in dit geval moesten dus 38 stemmen ten gunste van het voorstel zijn uitgebracht.) Later echter bleek, dat aan de stemming was deelgenomen door aanwezigen, die niet de presentielijst geteekend hadden en dus volgens den Voorzitter niet hadden mogen stemmen. Waar echter (jis fout te laat werd ont dekt, zal in overweging worden gegeven binnen zeer korten tijd wederom een verga dering te beleggen, opdat die andermaal zich uitspnake. Met dank voor de p1aatsing. L. Leiden, 31 Oct. 1913. iiOOSduineii, 3 Nov. Groenten veiling. De prij zen waren: Bloemkool lste soort f af 2de soort f a f Komkommers (Eng.) 1ste soort 'f a dito 2de soort f a f dito (gele) Isle soort a f dito 2de soort f a f dtlo (witte) lste soort a dito 2de soort r—.— af Rood© kool f 1 3) a 11.50. Peiziken lste soort af—; '2de sooit f .- af SaVoio kool f af Salade lste soort f2.10 a '"2 40. 2de jooiv f0 90 a f 1 40. Andijvie f 0.50 a 10.75. Rabarber f a f Selderij ƒ0.60 a f 1 Peterselie af per lö'J bos. Peen lste soort 1.70 f 2 20, 2de soort 9 a f KroteD af Spinazie f 0.19 a ƒ0 29. Zuring af Postelein f 0.76 .af 0.82. Erwten f a Princes^eboonen 0.82 a 1.20 pv mand. Soijboonen f a p. lüOO. Komkommerstek t a f per beo. Boerenkool 4 a 5 c. Stoofsla 12 a 41 c. Schorseneeren lste soort f 5 80 h 9 90. dito 2de soort f 1.70 ft f490- Tomateu lste soort f 7.a f 11.90, dito 2de soort f 1 90 a ƒ5.90, dito 3de soort f a "f per 50 KG. Rotterdam, 3 Nov. Van Tarwe was beden een klein aa bod, wat op de kooplust chter niet van invloed was. De goed-i kwaliteiten, die weinig voo komen, waren prijsboudenJ te verkoopen. het oveiige ging l-rngmam tot vorige weekprijzen van de hand Van de Wiliielrama en Monarch werden de beste partijties uitgezocht van f9.50 tot f 9 90. Goede van f 9 tot ^9 40 en nfwijkendo van f 8 tot 8 75; alles ner HL 100 kilo. Rogge weinig ter markt vao f 8 tot 8.25 per 100 kilo. Van Gerst werd de moo'e Winter van f 9 tot f9.50 verkocht, dito Chevaher 950 tot f9.75 per 100 kilo Haver mede weinig ter markt kon van frl tot 7.90 per 100 kilo langsaam plaatsiug vinden. Uruir-ebooneu wedero n ruin aangeboden; mindere en afwijkende soorten lager verkocht. (Lede harde kwaliteit onver.v derd Puikodrooge part q van 13.V5 tot f 1150 en vei der van ƒ9.75 tot f 12 60 per Hl. naar kwaliteit. Witteboonen verkocht van 11-75 tot r 16.50 Kroon Erwten f10 tot ƒ1125; kleine erwten 10.25 tot f 11. Rotter.lam, 3 Nov. B ïtenl- Granen. Mati per 2000 k lo. La Plata gele, loco 128 Gr Donau stoomend ƒ133 Galtox stoouien l 128. Am. mixed iqco/156. Rogge per 200 kilo 70/71 kilo Daotz. Nov./Dec.- afl. r 143 i4 kilo Helena disp. r 156. 75/76 kilo Helenh disp. f 160. 70/71 ki'o Petersb. stoom, 157. Gerst per 2000 kilo. 60/G1 kilo /w. Zee Jan./ Apr.-all. f 135. Dito l»itodag-.g*w. 123. Haver per 10 J kilo. 47/48 kilo Donau spoed. gew. 6.75.45/46 kilo Petersb. di p. 69J. -ïCliicdftin, 3 Nov. Noteering van den .Bond van Distillateurs". Aloutwyn ƒ12.50. Jenever f 16.50. Per Ned. vat zonder hut en zonder belasting. hiedum, 3 Nov. Noteering Beorscommissie. Moutwijn 10 25 per H.L-. zonder .ust en zonder de belasting. Stemming vast. Spoeling f 2 Graan Spiritus fsOf a f21.25. Ue'asse Spiritas f 18.25 a rmwe Spiritus 9$ a /9J. Alkmaar, 3Nov. Aangevoeld220 vette varkens. Prijs 50 a 57 ets. per kg 41 vette kalveren 1 45 a ƒ120; per KG. f\ a f120, 12 nuchtere kalveren 9 12 a f 25,2 lG schapen f 27 a f 41.75 tiet ritueele moord proces te tiiei. Nu zijn de deskundigen aan het woord geweest, eerst de medische en later de theo logische. In zooverre heeft hun optreden overeenkomst, dat zoowel de medischen als de anderen elk 'n eigen rapport uitgebracht hebben, omdat zij van te voren wisten niet tot overeenstemming te" kunnen komen. Vooral het rapport van prof. Sikotrski, den psychiater, dat trouwens geheel afwijkt van dat zijner collega's, is, opmerkelijk eenzijdig-, tegen de Joden gericht. Sikorski onderscheidt drie phasen van den moord: het bloedaftappen, de foltering en den genadeslag op het hark. De eerste won den, in den sinus van de dura mater (harde hersenvlies) en in de halsaders, veroorzaak ten overvloedige bloeduitstortingzij wa ren doodelijk, maar veroorzaakten den dood slechts langzaam. Toen het eerste doel was bereikt, gingen de misdadigers liet kind martelen, door het in het hoofd en elders te steken; vooral de steken in de lever moe ten bijzonder pijnlijk zijn geweest. Al deze wouden werden toegebracht met een ge oefende en vaste liand; het zou die van een slagerkunnen zijn geweest. Sikorski gaat verder, geheel buitsn zijn taak als medisch deskundige om, met trach ten te bewijzen, dat ritueele moorden voor komen. De psychologische oorzaak van die misda den, zoo luidt het woordelijk in het rap port, is een wraakneming van het ras of een vendetta van de zonen van Jakob tegen do andere rassen. Hij antwoordt niet op de vragen, die hem gesteld zijn als deskundige, maar houdt een lezing over den ritueelen moord. Hoewel de president hem verscheidene ma len aanmaant om ter zake te komen, laat hij hem toch doorgaan. Terecht protesteert de verdediger van Bei lis, Maklakof, do broeder van den minister van binnenlandsche zaken, hiertegen. Deze zegt, dat het hoelo rapport van Sikorski niets dan een groots rechtsverkrachting is. Do theologische deskundigen zijn niet ge- lukkiger geweest. Er waren hun 29 vragen gesteld, en allen hebben een eigen rapport ingediend. De eerste van hen, pater Pranaïtis, die aan de ritueele moorden gelooft, heeft echter zoo weinig positiefs kunnen vertellen, dat alle aanhangers van de moordlegende er door teleurgesteld zijn. Op dezen des kundige vooral hadden zij een groot deel van hun hoop gevestigd. Het is te hopen, dat dit proces, juist door zijn zoo zwakke dcskundigenverklaringen ein delijk eens voorgoed zal aantoonen de onzin nigheid van de beschuldiging tegen een groot deel der Russische natie. De „N. R. Ct." schrijft: Donderdagavond heeft de rabbijn dr. Wer ner uit Müncken tc Berlijn gesproken over den „Talmud en da Sjoelchan Aroeoh". Hij toonde, zoo meldt de „Erank. Zeitung". aan, hoe leugenachtig de beweging van anti-Semi tische zijde is, dat dc Talmud de Jolen te genover andersdenkenden elke misdaad ver oorlooft. Dc Talmud, zei de spreker, is niets anders dan een commentaar op den Bijbel (O. T.), maar de Bijbel der Joden predikt naasten liefde. Dc Talmud leert, dat alle menschen kinderen Gods, broeders zijn. Ieder mensoh, dio naar de zedewet loeft,is God welkom', ook do niet Jood. Het is onverschillig, op welke wijze God vereerd wordt, als de mensch slechts op den bodem der zedelijkheid en dor mcnschenliefde staat. Indien zoo zegt do Talmud u bevolen wordt, een kind to dooden, omdat anders gijzel!gedood zult worden, moet men liever ziohzclf laten doo- dcD dan het kind dooden. Dat is, dames,, en .hoeren, de ritueele moord der Joden! (Stormachtige bijval!) In geen enkel Joodsoli wetboek staat ook maar op één plaats, dat do Joden, tot welk doel dan ook, het bloéd van andersdenkenden noodig hebben. Er is nooit een ritueele moord geweest, noch bij de gemeenschap der Joden, noch bij oenigo Jocdsch© sekte. Ook do Sjoelchan Aroech ging dr. Wer ner voort die een compendium van zede- wetten is, leert, dat de Jood ieder mensch, zender onderscheid van geloof en ras, moet liefhebben en zooveel mogelijk helpen. Er staan in den Sjoelchan Aroech ook ketter- wetten, die voor dien tijd zijn gegeven. Maar welke godsdienst had in de middel eeuwen geen ketter wetten De ketberwet- tcn der middeleouwsche Katholieke Kerk zijn toch ongetwijfeld tienmaal erger dan die van den Sjoelchan Aroech. Wij zullen trots allo vervolgingen aan onzen heiligen godsdienst vasthouden. Wij streven naar de hoogste zcdeloer. Joodte zijn is mensch te zijn, liet Jodendom is het menschdom. Polen-bijeenkomst. Een ongewone bijeenkomst had in het Feestgebouw te Winterswijk plaats. Daar waren op den eersten dag ruim 1100 en den volgenden bijna 2000 Polen aanwezig ter bespreking van hun gemeenschappelijke be langen. Een 4-tal punten stond op de agen da, die door verschillende personen wer den ingeleid. De heer Brejski, uit Bochum, sprak over „Onze vereenigiDgen en haar arbeid", waarbij hij vooral op eendrachtige samen werking wees. De- heer Kwiatkowski, uit Herne, toonde de noodzakelijkheid aan der oprichting van vereenigingen voor de jeugd. Daarna zette de heer Janicki, uit Gel- senkirchcn, de taak uiteen, die de Pool- sche \touw voor den nationalen arbeid te verrichten had, en bepleitte daarbij de stichting van vrouwen-vereenigingen, en tot slot hield de heer Sienkierski, uit Rauxel-Schwerin, een referaat over de zielsverzorging voor de Polen in Rhcin- land en Westfalen, die behoefte hadden aan aanstelling van Poolsche geestelijken. Een deputatie zal voor dit doel naar den Paus gaan, om dit te bewerken. De beslui ten van den eersten dag werden in de openbare vergadering van den tweeden dag medegedeeld en door deze goedge keurd. Daarna werd door verschillende perso nen, o.a. de afgevaardigde dr. von Niego- lewski en Nowicki, uit Posen, het woord gevoerd, om over verschillende Poolsche aangelegenheden te spreken, waarna het slotwoord werd gesproken door den heer Stolpe, uit Bochum, die dank bracht aan allen, die tot het welslagen van het con gres hadden medegewerkt en een woord van hulde sprak voor het Nederlandsche volk, de Winterswijksche bevolking en het gemeentebestuur 'en een „hoch" uitbracht op den Paus en Koningin Wilhelmina. De liaagscite Schouwburg;. Door het dagelijksch bestuur van de Ned. Toon kunstenaarevereeniging is a:.n den gemeenteraad van 's-Gravenhag© een adres verzonden inzake die verbouwing van den Haagse hen Gemeentelijken Schouwburg. Daarin wordt o. m. opgemerkt: De too stand van den Ouden Gemeentelijken Schouwburg te 's-Gravenhage was door de te nauwe toegangswegen (gangen en trap pen) tot de kleedkamers, met bet oog op brandgevaar een ernstige bedreiging voor het leven der tooneelspelers. Dé inrichting der kleedkamers, wascbgelegenheden, wa© van dien aard, dat ook aan de minste eisohen van gezondheid en geriefelijkheid niet was voldaan. De spiegels waren onge schikt geworden om bij het grimeeren eeni- gen dienst te kunnen doen. Do verlichting der kleedkamers liet alles te wenschen over. Adressanten verzoeken daarom, dat b'j de uitvoering der plannen tob verbouwing van den ouden gemeentel. Schouwburg aan deze herhaaldelijk kenbaar gemaakte gebreken van heb oude gebouw te de-zer opzichte moet worden herinnerd en rekening-moet worden gehouden meb de billijke eisohen der too neelspelers. Zij verzoeken zoodanige maat regelen te vullen verordenen dat in den her bouwden gemeentelijken schouwburg te 's-Gravenhage wordt gezorgd voorvoldoen de ruimte, reinheid, verwarming, ventilatie, goede verlichting tin kleedkamer hetzelfde licht als op het tooneel). zindelüko waschge- legenheid voor ieder afzonderlijk, voldoend strcomend water, toiletkamers voor dames en heeren afzonderlijk, rein, verli^' en voorzien va.n het noodige. Vraag: Er is in de Ned.-Hcrv. Kerk een beweging, (gaande gemaakt door het Ned. Zend.-Genootschap en de Utrcchtsche Z.-V .en het Java-Comité) om den Zendings- arbeid te doen uitgaan van de Ivcrk, een schoone zaak, en dc classis Leiden heefb dan ook, om te beginnen, den zendeling Eggink voor haar rekening genomen. En alles wat in Leiden en Omstreken kan in gezameld worden, zal verdeeld worden aan de drie bovengenoemde Zendings-Corpera- ties. Nu heb ik dr De Visser, in de Hoogl. Kerk, hooren spreken over de woorden van den Apostel Paulus aan Timotheus„Be waar het pand, U toebetrouwd". Nu heeft bet N. Z.-G.en. het pand niet bewaardin het midden van de 19de eeuw heeft zij dat pand verwaarloosd. En toen is door vrome mannen - de Nederl. Zendings-Verecniging opgericht uit de Herv. Kerk en deze Ver- "eenigirig hoor -ik in deze combinatie niet vernoemen. Nu was mijn vraag of de Ncd. Zen dings-Vereeniging dat pand nu op haar beurt heeft verwaarloosd? En of het Ned. Z.-Gen. dat pand weer in eerc heeft h«u- steld 1 Zoo ver mij bekend is, heeft dc Ned. Z.-Vereeniging dat pand nog zuiver be waard. En daarom begrijp ik de zaak niet waarom zij buiten de combinatie is gesloten. Antwoord: De inzender van deze Vraag verwart twee verschillende zaker., n.l. de actie der Classicale Zendingscommis sie, die onlangs een samenkomst in do Pieterskerk organiseerde, en den Zendings- bazar, die tegen het einde dezer maand in den Foyer zal gehouden worden. De beweging voor Kerkelijke Zending dateert reeds van 1902, toen wijlen ds. A. H. Rooze, predikant to Rotterdam, haar in het openbaar begon te bepleiten. Zij ia niet uitgegaan van de .corporaties, zooals de inzender schijnt te ïïfeenen, maar deze hebben wel getracht haar vruchtbaar te maken. Zoo zijn er in ortdefschóidene Clas ses der Ned.-Herv; Kerk Zendingscommis- sjes tot stand gekomen, dio een bepaalden post of een'bepaalden zendeling, in samen werking met. de uitzendcilde corporatie, geheel of gedeeltelijk voor haar rekening namen. Altijd werd echter de voorwaarde gesteld, dat geen enkele corporatie daar door schade zou lijden, daar het niet om verplaatsing, maar om vermeerdering der belangstelling te doen was. Ook de classis Leiden heeft reeds eenige jaren een Zen dingscommissie, die evenwel eerst thans actief is opgetreden, en zich ten doel stelt de noodige gelden bijeen te brengen voor den arbeid van zendeling Eggink, Leide- naar, thans met verlof in ons midden ver toevend, die door het Java-comité is uitge zonden. Ook door deze Commissie wordt cr zooveel mogelijk naar gestreefd, dat geen enkele corporatie, ook dus de Ned. Zen- dingsvereeniging niet, door haar optreden geldelijke schade lijde. Het plan voor den Zendingsbazar is uit gegaan van de hier gevestigde Vereeniging tot bevordering der Zendingszaak (Hulp- Yereeniging van het Ncd. Zendingsgenoot schap).* Deze Vereeniging wil gaarne alle pogingen tot samenwerking op het gebied der Zending bevorderen, en beslist daarom de opbrengst van den bazar niet enkel voor het Genootschap, doch ook voor dc Utrecht- sche Zendingsverceniging en het. Java-Co mité te bestemmen, van welke beide corpo raties het gebleken was, dat zij gaarne wil den medewerken om meer eenheid in de Zendingsaetie hier ter stede te brengen. Vraag: Ik ben aangeilagen in de plaat selijke directe belasting en moet f 11.50 be talen. Kunti u zeggen hoeveel mijn inkomen bedraagt Antwoord: U woont zeker buiten do gemeente Leiden,' immers op do aanslagbil jetten van deze gemeente komen de bedra gen voor waarnaar men is aangeslagen. Daar de gemeente-virordoningen tot hef fing eener plaatselijke belasting van gemeen ton buiten Leiden ons niet bekend zijn, kun nen wij u niet van antwoord dienen. Loop. even bij den gemeente-ontvanger teai uwent aan. Deze zal u de juiste inlich tingen kunnen geven. Vraag: Als er in Leiden feesten zijn fen vbet komt aan op feestverlichting, is het altijd Stadhuis en Korenbeurs, waar men do menschen altijd op een hoopje houdt. Zou de feestcommissie nu met de onafhankelijk heidsfeesten niet eens in overweging kunnen nemen ora onze aloude Zijlpoort, met de spreuk: „HAEC LIBERTATIS ERGO" (tot handhaving der Vrijheid) welke spreuk aar dig in overeenstemming komt met dit feest, eens netjes te illumineeren Werkelijk zou het-, wanneer de lijnen goed gevolgd wor den, een grootsoh en schitterend effect geven. Antwoord: Wij willen door opname van het bovenstaande de aandacht van autori teiten en feestcommissie wel eens op dez* zaak vestigen. U moot echter niet veTg»s- ten, d'at van een illuminatie aan de Bree straat en Korenbeurs, die vooral bij zulke) gelegenheden brandpunten van verkeer zijn, veel meer wordt geprofiteerd, dan van een( in een afgelegen stadsgedeelte. Wie zou, vooral op een guren Novemberavond, expre^ gaan naar de Zijlpoort om de verlichting te zien? Maar de autoriteiten moeten het) weten.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6