N\ 16472 Maandag 3 November. A0. 1913. fleze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van <§onen feestdagen, uitgegeven. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. FEUILLETON. Beau Brocade. LEIDSCH DA&BLAD PRIJS DER ADYERTENTIEN: Van 1o regels ƒ1.05. Iedere regel meer f 0.17J. Orootere letter» naai plaatsruimte, - Kleine tdvertentiën Tan 30 woorden 40 Oenta contantelk tiental woorden meer 10 Oente. Voor het incasseiren wordt/0.05 berekend. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per week 9 Oente i per 3 maanden i i f 1.10. Buiten Leiden, per looper en waar agenten gevestigd sijn 1.30. Franco per post 1.65. 5Ü Leiden, 3 November. In den ernstigen toestand vaji ds. F. Oberman, pred. bij de Ned.-Herv. Gem. alhier, is een verandering ten goedo geko men. Er is nu grond voor hoop op herstel. De ter-aarde-bestelling van prof. Speyer zal plaats hebben op de begraaf plaats „Rhynhof", morgen te 12 uren. In verband met deze begrafenis zullen er morgen hier geen college© gegeven worden. Do bate van de samenkomst op j.l. Vrijdagavond van belangstellenden in het Chr. Onderwijs alhier, in de Pieterskerk, bedraagt ongeveer driehonderd gulden. De heeren B. Coster, voorzitter, en P. J. Bomli, secretaris der vereeniging ,,De Eendracht" alhier, wenden zich aVs zooda nig tot den Baad dezer gemeente, met het verzoek aan hun vereeniging, overeenkom stig het bepaalde in paragraaf 7 der Wo ningwet, een voorschot te willen verleenen, bedragende ƒ125,000, ten einde uitvoering te kunnen geven aan haar plannen, die be staan in het bouwen van 35 arbeiderswonin gen en 6 boven- en 6 benedenwoningen. De bedoeling is woningen te bouwen, die f 2.75 it ƒ2.80 per week huur doen. De minimum eischen aan die woningen te stellen, zullen moeten zijneen huiskamer, een slaapkamer voor de ouders, een slaap kamer voor de meisjes, een slaapkamer voor de jongens, een keuken, een zolder, en een bergplaatsje of schuurtje voor brand stoffen enz. Om zooveel mogelijk voor luchtverver- Bching in de woonkamer te kunnen zorg dragen, is het kamer en suite systeem aan gewend. Daardoor is 't mogelijk het huis flink te luchten, door het voor en aohter met de buitenlucht in verbinding te bren gen. Dc voorkamer kan dan als slaapvertrek voor de ouders worden benut of voor even tueel ziektegeval als ziekenvertrek gebruikt worden. - Op de verdieping worden dan twee slaap kamertjes gemaakt, terwijl de rest als zol der voor het drogen der wasch en berging .van een en ander kan worden gebezigd. De bouwkosten zullen 88,775 bedragen, 00 aankoop van bouwgrond 22,625, stra tenaanleg en rioleering ƒ6500, aan andere onkosten gaat nog ƒ5100 weg, zoodat de kostenrekening sluit op ƒ123,000. De exploitatie-rekening becijfert een huuropbrengst van 7371 met een overschot van 106.58 voor huurverlies. Het complex gebouwen komt met het front aan de Schelpenkado te staan. De 1ste luit. G. Dekker, van de 2de afd. 4de reg. veld-art., is overgeplaatst bij het depot van het korps alhier. Op de 21ste lijst van de 3oste jaar- oollecte voor de Scholen met den Bijbel komt o.a. voor Hillegom met f 178.49. Tweetai bij de Rem. Broederschap te Dordrecht (alfabetisch)mr. M. J. A. Moltzer, pred. te Nieuwkoop, en G. J. Sirks, proponent. Op 65-jarigen leeftijd is in Den Haag overleden mr. J. H. van Goor, raadsheer in den Hoogen Raad der Nederlanden. De afd. Den Haag van den Bond van Ned. Gemeentewerklieden heeft bij adres aan den Raad aldaar gevraagd om den gemeente-werklieden in hun verlofweek een toeslag te willen toekennen, gelijk aan een week loon. De predikant bij de Waalsche Gem. in Den Haag ds. A. A. Chouillet, zal de volgende week, op advies van zijn genees heer, tot herstel van gezondheid, voor drie maanden naar Zwitserland vertrekken. De Raad van Den Haag heeft be sloten tot een uitgaaf van f 250.000 voor asfalteering van straten. Ongeveer f 100.000 zal worden uitgegeven voor die asfaltee ring vóór scholen en ziekenhuizen. De Minister van Marine heeft be richt, nadat de voorzitter en de secretaris van het uitvoerend comité voor de onaf hankelijkheidsfeestviering te Scheveningen op Dinsdag 9 December hadden verzocht, voor de historische voorstelling van de lan ding van den Prins een oorlogsschip ter beschikking te hebben, dat er geen be paalde toezegging kon worden gedaan „doch dat in verband met de bewegingen der schepen zal worden getracht aan het verzoek van het uitvoerend comité te vol doen". Het voornemen bestaat, den 30sten de zer, den dag van de landing van Willem I aan het strand te Scheveningen in 1813, op het gedenkteeken (de Naald) aldaar een lauwerkrans met oranjelinten neer ta leggen. Door den kerkeraad der Ned.-Herv. Gem. te Scheveningen zai ten spoedigste worden overgegaan tot het benoemen van' een hulpprediker ter verlichting van het werk der predikanten. Reeds is een oproe ping gedaan van candidaten tot den H. Dienst, die zich voor dit werk beschikbaar willen stellen. De Ned. missie, bestaande uit kolonel W. J. H. de Yeer en majoor L. W. J. K. Thomson, belast met de bestudeering van het vraagstuk van het organiseeren eener gendarmerie in Albanië, zal in het midden der volgende week Nederland verlaten, ten einde zich 7 November te Triëst in te schepen met bestemming naar Walona. Het mag thans als vaststaand worden aangemerkt, dat ter tentoonstelling te Semarang in 1914 ook een afzonderlijk Hollandsch paviljoen zal verrijzen en dat niet, zooals eerst noodzakelijk scheen, de Holla-ndsche inzendingen in de algemeene hallen zouden dienen te worden onderge bracht. De Raad van Ambt-Hardenberg heeft met algemeene stemmen voor kennisgeving aangenomen het verzoek van den heer H. Meertens, om terug te komen op het be sluit, waarbij hem ontslag is verleend als onderwijzer te Kloosterhaar, omdat hij ge weigerd had den kinderen nationale liede ren te leeren. De heer M. betuigde zijn spijt over het gebeurde. Er was een ver zoek van 59 ingezetenen ingekomen ter ondersteuning van zijn verzoek. De majoor der inf. Thomson, oud lid van de Tweedo Kamer, is benoemd tot officier in de orde van het Zwaard yan Zweden. Prins Hendrik heeft van de gemeente Ermelo gekocht het derde deel van de z.g.n. Elspeeter struiken, groot ongeveer 210 H.A., voor f68.250. Omtrent het ontslag van den heer G- Th. Beishuizen, lid van de Prov. Staten en lid van het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Onderwijzers, onderwijzer aan de openbare school te Garsthuizen, ge meente Stedum, kan nog het volgende ge meld worden: Op Maandag 22 September heeft de heer Beishuizen, in het lokaal, waar hft les gaf, in het bijzijn der leerlingen, tijdens den schooltijd aan het hoofd, den heer De Tries, de volgende woorden toegevoegd: „Kwajongen, wat doe je hier? Kwajongen, jij behoort daar(wijzende naar het lokaal van het hoofd). Jij hebt hier niets te ma ken, jij maakt het onderwijs in de geheele school onmogelijk. Jij hebt daar genoeg te doen. Daar hoor jij, daar verdien jij je centen. Maak maar dat je eigen werk afkomt, kwajongen". De heer Beishuizen verklaarde in hoofd zaak wel deze woorden, voorkomende in het besluit van B. en Ws. te Stedum tot ontslag van den heer Beishuizen gebezigd te hebben in tegenwoordigheid van de kin deren. De heer De Vries was daar echter vol gens den heer Beishuizen de oorzaak van, hij behandelde den heer Beishuizen op een zoodanige manier, dat deze eindelijk driftig werd; in kalme oogenblikken zou hij, zoo verzekerde hij, deze woorden niet gebruikt hebben. De heer J. W. Mathijsen heeft in den Amsterdamschen Raad aangekondigd een voorstel om het ambulantisme „te laten uitsterven", naar hij het noemde. Dit zou hierop neerkomen, de nieuwe aan te stellen hoofden van scholen een eigen va«te klasse op te dragen en hen niet te belasten met de administratieve werkzaamheden, thans aan heb ambulante hoofdschap verbonden. De Raadhuis-Dam-commissie en B. en Ws. van Amsterdam hebben de plannen van architect Kromhout voor een groot ho tel-restaurant op het midden-Damterrein goedgekeurd en nog in den loop van deze maand zal de voordracht bij den Raad wor den ingediend. De huurders der diverse perceelen van het blok HajeniusZeemanshoop, hebben in verband met de oprichting van het mo- uumentale gebouw, dat de firma Peek Cloppenburg aldaar zal oprichten, dezer dagen aanzegging ontvangen, tegen 1 Mei 1914 de door hen bewoonde perceelen te ontruimen. Sedert eenige dagen kan men op den Dam op het terrein, waar vroeger het Com mandantshuis stond, een steiger ontwaren, waar de kunstschilder Tinus de Jong zit te schilderen om het laatste complex gebou wen, dat weldra onder sloopershanden zal vallen, op het doek te vereeuwigen. Zooals bekend ia, heeft de heer De Jongh Indertijd de verschillende gebouwen van den Dam geschilderd, o. m. het gebouw van de Groote Olnub, zoomede het voormalige Commandantshuis en aangrenzende stra ten, waarvoor hij van H. M. de Koningin speciaal de vergunning kreeg om uit de ra men van het Koninklijk Paleis te mogen schilderen. Mr. H. Goeman Borgesius, die, wegens zijn benoeming tot voorzitter van de Twee de Kamer, ontslag heeft genomen als di recteur van de Eerste Ned. Verzekering- Maatschappij op het leven en tegen invali diteit, heeft afscheid genomen van ambte naren en beambten dier Maatsohappij. Naar „Het Vad." mededeelt, deed de directeur mr. dr. W. P. J. Bok in hartelijke woorden uitkomen, wat de beide Maat schappijen door het aftreden van mr. Goe man Borgesius verliezen. Mr. H. G. de Cock, onder-directeur, sprak namens het personeel, en bood den heer Borgesius een est van Bauer aan, waarna de afgetreden directeur dank zegde en van allen hartelijk afscheid nam. Do heer Asscher verdedigde in den Amsterdamschen Raad het voorstel van hem en eenige andere heeren, tot be houd van het percentage der inkomstenbe lasting in do hoofdstad op procent. De Voorzitter bleef er bij, dat het per centage moet worden verhoogd. In stem ming gebracht, werd het voorstel-Asscher verworpen met 31 tegen 6 stemmen. Daarna werd het voorstel van B. en Ws. - om het percentage der inkomstenbelasting te brengen op 5 3/4 procent, aangenomen. Het Gemeentebestuur van Utrecht heeft besloten een proef te nemen met het vege tarisme voor schoolkindervoeding. In het geheel wordt te Utrecht aan onge veer 1300 kinderen schoolvoeding verstrekt; voor 400 van deae Vinderen zullen nu in den komenden winter de spijzen volgens de ve getarische voedingsleer worden bereid. B. en Ws. hebben besloten de zorg hiervoor op te dragen aan de plaatselijke afdeeliug van den Ned. Vegetariërebond, die het den klei nen zeker zoo goed en smakelijk mogclü1 zal maken. De Nederlandsohe Vereeniging te Brussel heeft het plan gevormd voor een feestviering ter herdenking van het her stel van Nederlands onafhankelijkheid. Zij mocht medewerking ondervinden der Ne- derlandsche vereeoigingen te Brussel, Ant werpen en Gent. De viering zal aanvangen 17 November met een middagfeest in „Patria", waar prof. Blok een rede zal uitspreken. Het muzikale gedeelte bevat nummers van me vr. Thekla Brückwilder, te Amsterdam, mej. Andrine Savelli, een landgenoote, van den Muntschouwburg te Brussel, en den heer Laurent Swolfs. Een kinderkoor van het te Brussel gevestigde Muziekfonds, onder leiding van den heer A. Clauwaert, zal vaderlandsche liederen ten gehoore brengen. Het feest wordt besloten met een apotheose „1813". Er volgt dien dag een gastmaal van de in België verblijvende Nederlanders met hun dames. Den 18den November zal er 's avonds in „Patria" feest zijn voor de minder ge goede landgenootenzangeressen en humo risten zullen Nederlandsche liederen en voordrachten ten gohoore brengen, Neder landsche films zullen vertoond worden, versnaperingen uitgedeeld, en het geheel zal besloten worden met een bal. KATWIJK. Alhier is opgericht een co mité, dat zioh ten doel stelt, handteekenin- gen te verzamelen op een verzoekschrift, dat men het volgend jaar cler Regeering hoopt aan te bieden. Gevraagd wordt in dit verzoekschrift om de drankwet zoodanig te wijzigen dat aan mannen en vrouwen van 23 jaar en ouder in een plaats gelegenheid worde gegeven, bij stemming zich uit te spreken over be perking of opheffing der inrichtingen voor drankverkoop ter plaatse. Het comité nu, dat opgericht is met de bedoeling, om voor dit petitionnement in onze gemeente te gaan werken telt twin tig leden. De eerste vergadering van het comité is gehouden. In deze vergadering werd in do eerste plaats besloten den edelachtbaren heer T. A. O. de Ridder burgemeester dezer ge meente het eere voorzitterschap aan te bieden, hetgeen door Z. E. bereids is aan vaard. Hierna ging men over tot het kie zen van een bestuur, dat behoudens moge lijke veranderingen als volgt is samenge steld dr. G. 0. A. v. Dorp, voorzitter N. Tj. Swierstra, secretaris; T. A. Gaik- horst, penningmeesterdr. J. Hucting, D. Ouwehand Az., R. Ouwehand en N. Parle- vliet. Het comité denkt propaganda te ma ken voor het stelsel van Plaatselijke Keuze in het algemeen en voor het Volkspctition- nement in heb bizonder. Nadat dit was vastgesteld ging men na hoe het comité zich de noodige financiën moet verschaffen, zonder welke het niet in staat is, zijn plannen ten uitvoer te bren gen. Besloten werd de verschillende drank bestrijdersorganisaties ter plaatse om sub sidie te vragen en bij sommige ingezetenen steunlijsten aan te bieden, vertrouwende, dat men in onze plaats wel zooveel voor deze zaak zal voelen dat het comité in staat zal worden gesteld op een royale en dege lijke wijze zijn actie te voeren. LEIDERDORP. Vrijdagavond was iu do Raadzaal de feestcommissie 18131913 in eind-vergadering bijeeu. Na opening door den voorzitter, ds. M. Kramer, bracht de secretaris, de heer W. Samsoii, op de hem eigen wijze verslag uit omtrent de werkzaamheden der Com missie, die een wèlgeslaagd feest ten ge volge mochten hebben. Uit het verslag van den penningmeester, de heer A. Parmentier, bleek, dat er voor de feestviering was ontvangenf 2148.61&, terwijl de uitgaven f 2216.22 bedroegen. Het kleine tekort kon echter worden ge dekt door het garantie-fonds, dat gevormd was en waarvan 75 pCt. moest worden aangesproken. Hierna was het woord aan den voorzitter om allen, die hadden meegewerkt tot het wélslagen van het feest, dank te zeggen. In het bijzonder dankte bij de sub-com- missie's, die do taak van het bestuur zoo veel gemakkelijker haddon gemaakt; den heer Ph. Boot, die geheel belangeloos een brug had geslagen aan het einde der Voor straat, den heer A. Vromesteyn, die zijn schuur eu erf zoo welwillend had afge staan voor het opstellen van den*optocht, heeren Kerkvoogden, die de Herv. Kerk beschikbaar hadden gesteld voor de repe tities van het Zangkoor en de morgensa menkomst, heeren regenten van „Voor dorp", die de terreinen van 't Kinderhuis als feestterrein hadden afgestaan, zijn mede-bestuurders secretaris en penning meester, die al het hunne hadden gedaan om zijn taak aangenaam en het feest luis terrijk te doen zijn, de beide wethouders en predikanten, die als eere-leden zitting hadden willen nemen, den burgemeester, die het eere-voorzitterschap had willen aanvaarden en in deze functie steeds zijn hooggewaardeerden steun had verleend. Een woord van warmen dank richtte do heer Samson daarna tot den voorzitter, voor de aangename wijze, waarop hij steeds de vergaderingen had geleid, en voor het DE VERMETELE. 371 Zoo gij nu weg en middel vindt, *>m dit voor mij te doen, dan zijn de tweehonderd guinjes voor u. Maar zoo ik dit zelf in orde moet brengen, zoo ik bijna zeker gevaar loop van de brieven beroofd te worden, als ik die zelf bij mij houd, dan zult ge geen shilling van mij krijgen. Nu kunt ge er over nadenken. Ik ga nu squire West 6preken en zien of ik dien roover gevangen kan krijgen, en in boeien gesloten vóór de dag om is". Hij nam zijn hoed op en sloeg zijn mantel over zijn arm. De toestand werd wanhopig. Toen kreeg Mittachip plotseling een idee. „Ik ben er, Sir Humphrey", riep hij opgewekt uit. ,,Ik ben er!" Een volmaakt veilige weg om de brieven goed weggeborgen te krijgen in mijn huis te Wirksworth 1" „Laat hooren". „Ik heb voor een cliënt te Wirksworth eenige schapen gekocht van een boer voor bij Aid work, Hier", voegde hij er bij, ter- WlJi hij een papier uit zijn zak haalde en aau Sir Humphrey overhandigde, „is de kwitantie er voor, .Tock Miggs de c aapherder van boer Crabtee moet anca^g die schapen naar de stad bren- heido *Waarsc^yn^jk vannacht op de „Wel?" vroeg lord Humphrey. „Wel! Jock Miggs kan lezen noch schrij ven". „Natuurlijk niet". „Laat ons hem naar Wirksworth zenden en hem opdragen het pak brieven aan mijn huis te bezorgen en af te geven aan mijn klerk Duffy, die het goed zal weg sluiten tot gij ze noodig hebt. Duffy ver trok vanmorgen heel vroeg naar Wirks worth en zal daar vóór den donker aan komen". „Foei man. wilt gij die kostbare brieven aan zoo'n gekken schaapherder toever trouwen?" „Neen, Sir Humphrey, maar hij is ons vrijgeleide. Beau Brocade raakt de armen of de boeren nooit aan en zou nimmer op de gedachte komen, dat ge Jock Miggs in vertrouwen had genomen, terwijl dë ge wone roovers geen acht op hem zullen slaan. Hij is geen kruit of kogel waard". „Dat is duidelijk genoeg!" „Ik zou Miggs zeggen, dat die papieren de rekeningen van de schapen zijn, en hem een zilveren kroon beloven, zoo hij die goed aan mijn huis afgeeft. Wij kunnen de brieven in een gezegeld pak doennie mand zou hem ooit verdenken". Er was een oogenblik stilte in de eet kamer van het logement-. Zijne Edelheid stond met de beenen van elkaar, tegen over het kleine raam met in lood gevatte ruitjes, dat uitzag op een binnenplaats, ter wijl* Mittachip, in nadenken verzonken, zijn oogeü sloeg op den breeden rug van zijn heer. Hoeveel hing er af van wat er op het oogenblik omging in Zijn Edelheids hoofd 1 Plotseling keerde deze zfoh om. „Verduiveld, Mittachip, je plan is, alles wèl beschouwd, zoo slecht nog niet". De procureur zuchtte opgelucht en wiscb- te zijn vochtig voorhoofd af. De spanning was groot geweest. Dit langdurig opwin dend gesprek was zeer afmattend. Er lag zooveel in de weegschaal en er had zooveel afgehangen van dat heel onzekere iets, dat Zijn Edelheids humeur genaamd was. Maar nu was het ergste voorbij. Sir Humphrey was de man, om een vast besluit te nemen, die nooit zijn plan veranderde, nadat dat eens was vastgesteld, en die elke onder neming doorzette met een bepaald doel en een onverzettelijken wil. „En wanneer kan ik dien schaapherder zien, van wien gij spreekt?" vroeg hij. „Zoo Uwe Edelheid vanmiddag met mij over de heide wil rijden", sprak de procu reur, „zullen we ongetwijfeld Jock Miggs met zijn schapen tegen komen, en in allen gevalle zal hij vanavond aan de hut zijn". „Zeer goed 1" sprak Zijne Edelheid. „Maakt gij nu, dat een paar paarden voor ons gereed zijn. We kunnen vertrekken zoodra ik gesproken heb met Squire West en mijn getuigenis tegen dien Beau Bro cade heb afgelegd. Met een troep sol daten op zijn hielen zal hij ons waarschijn lijk geen kwaad doen, hè, oude vogelver schrikker 1" „We zullen niet veilig zijn, Uwe Edel heid, voor die schurk zes voet boven den grond hangt. Ondertusechen", voegde hij er bij, ziende dat Sir Humphrey naar de deur ging, „zal Uwe Edelheid mij pleizier doen, mij die kwitantie van den koop der schapen,. die ik zooeven gaf, terug te ge ven". Maar reeds bukte Zijne Edelheid zioh, om door de lage deur weg te gaan, vol vuur om de zaak af te doen, waardoor zijn vijand gevangen zou genomen worden en hij zelf in het veilig bezit zou komen van de brieven, waardoor hij lady 'Patience's hand en fortuin kon krijgen. „Alles in ordel" riep hij luid terug; „die is veilig geuoeg in mijn zak. Ik zal ze u geven als ik. terug ben". Toen Mittachip alleen gelaten was in de donkere eetkamer, zat hij een oogenblik in nadenken, terwijl zijn lichte, waterige oogen vaD tijd tot tijd van voldaanheid glinsterden. Nu een beetje goed geluk en hij had geen reden het tegendeel te vreezen en dat heerlijk visioen van tweehonderd gou den guinjes zou zalige werkelijkheid zijn. Hiji had Sir Humphrey ongetwijfeld den besten raad gegeven. Maar Beau Brocade, zelfs door een troep soldaten nagejaagd, was nog een machtige persoonlijkheid op de heide en het scheen wel, dat Hare Edel heid door aanhaling hem tot haar dienst had overgehaald. Niemand wist zeker wie zijn vrienden en bondgenooten waren; op en rondom de Brassinger heide kon bij rekenen op de hulp der meeste arme dorps bewoners. Maar Jock Miggs was in allen gevalle veilig, zoowel voor den moedigen roover- hoofdmau als voor de mindere roovers. De eerste zou geen 6uspicie op hem hebben en de laatsten zouden een armen schaap herder zeker ongemoeid laten. Het voetpad van de hut aan den weg tot het stadje Wirksworth was maar een af stand van drie of vier mijlen en de sohaap- herder zou voor een zilveren kroon gaarne bereid zijn een verzegeld pak te brengen aan het huis van Mittachip in Fulsome- straat. Ja! alles zou terecht komen, eu toen Mittachip over dit alles nadacht, wreef hij zich vergenoegd in zijn, op klau wen gelijkende, handen. Een tusschenspel. Het logement „Het Lastpaard", aan het benedeneind van het dorp, werd niet zoo druk bezocht als de „Koning George". Zijn vervallen, armelijk aanzien, schrikte de meeste menschen af. Slechts een paar heiboertjes begunstigden het, en dronken hun dunne ale, als het regende binnen in de gelagkamer, of als het mooi weer was buiten op de bank. De weinige, zeer weinige reizigers, die meestal bij toeval te Brassington kwamen, verkozen onveranderlijk het solider loge ment op de markt; maar nu de kwestie was een veilige schuilplaats voor zijn ge wonden vriend te zoeken, koos John Stich zonder aarzeling „Het Lastpaard". Hij had een soort van draagbaar gemaakt mot be hulp der kussens van lady Patience's koets en daarop had hij met Timothy, Bathurst den heelen weg over. twee mij len ver, naar Brassington gebracht. Die tocht was zeer moeilijk geweest; de gewonde, koortsig na al het gebeurde, was gaau ijlen en leed bij tusschenpoozen van bewustheid veel wondpijn. (Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 1