RECEPT. De wasch in den trein. Uit de primitieve spoorwagens, de een voudige open karren, die te zamen den eersten spoortrein vormden, hebben zich in den loop van een eeuw de meest onder scheiden vormen voor allerlei gebruik ont wikkeld. Naast open en gesloten goederen wagens van verschillende grootten staan voor de meest verschillende doeleinden een keur van wagens ter beschikking. Men heeft voor het vervoer van vee speciale schapen en koeienwagens, er zijn wagens met ver laagden bodem, men heeft platte wagens voor het vervder van verhuiswagens en an- derè onderstellen voor petroleumtanks, en ook speciale ketelwagens. Bovendien be staan er wagens, ook al voor het goederen vervoer bestemd, die door een bepaalden bouw hun inhoud beschermen voor verstij vende koude of verzengende hitte, waarin o. a. bevroren vleesch wordt vervoerd. De postwagens mogen ook niet vergeten wor den. Voor het personenvervoer staan ech ter minstens evenveel typen wagens ter be schikking. Men denke maar eens aan alle modellen restauratie- en slaapwagens! De wagens met en zonder zijgang, met en zon der balkons, de open, half open en gesloten eoupé's; de luxewagens met groote ven sters vertegenwoordigen elk weer een af zonderlijk type. Op de groote Pacific-lijnen jojn speciale wagens voor gezelschapsspelen in gebruik. Het allernieuwst is nu een wagen met vol ledige wasch-, glans- en strijkinrichting, die dezer dagen in gebruik is genomen door het Russische leger. Voor de hygiëne is deze wagen van het grootste belang. Tijdens het vervoer der troepen kan nu de vuile wasch" der militairen worden gereinigd. In ingebouwde waschketels kan het goed uitkoken. Een paar wring- en broeimachines vergemakke lijken den arbeid. Voor de noodige venti latie is ruimschoots zorg gedragen. Onder het rijden kan de wasch bovendien nog ge mangeld en gestreken worden. Het vleeschverbruik. Professor Max Rubner, de Berlijnscbe physioloog en hygiënicus, deelt eenige cijfers mee in de Vegetarische Bode", omtrent het vleesch'verbr uik De grootste vleescheters zijn die Austra liërs; zij gebruiken per hoofd 111.6 K. G. vervolgens komen de Vereenigde Staten met 54.4 3L G., Duitschland met 52.-3, Engeland met 47.6, Frankrijk 33.6, België en Holland ieder 34.3, Oostenrijk-Hongarije met 29, Spanje met 22.2, Rusland met 21.8-- Italië met 10.4. Er bestaat een aanmerkelijk verschil tus- schen het vleesch verbruik op het platteland èn dat in die steden. In de Duitsche steden bedrceg dit 52.4 K. G. per hoofd per jaar, terwijl het op het land slechts 31.6 K. G. bedroeg. Bij de hooge vleeechpri jzen zou men denken, dat de me erge go eden het grootste kwantum gebruikten; dit is ech ter niet het geval. Volgens de statistieken van Rubner gebruiken de veldarbeiders en ongeschoolde arbeiders 16.5 pot-., ge schoolde arbeiders 44.8 pOt., die Heine burger stared 15.3, die middenstand 10.5 pCt. en de hooge re standen 12.9. De uitgestrektheid ran vergezichten. De „Temps" geeft een eenvoudige metho de op, om nauwkeurig de oppervlakte van den bodem te berekenen, welke men van een hoog punt af kan overzien. Tot waar. theo retisch gesproken, d. w. z. zonder reke.-ing te houden met de plaatselijke omstandighe den, nevel of bijzondere verheffingen van den bodem, strekt zich onze blik uit, als wij in een luchtballon zitten of in een vlieg machine,'of 'n bepaald hoog punt of op een bergtop, clie he,t geheele omringende land beheerscht? Hoe kunnen, wij de dikwijls fan tastische beweringen van gidsen aan de wer kelijkheid toetsen, die niet aarzelen, daarop betrekking hebbende onmogelijke cijfers te noemen? Een zekere gids beloofde den Tc' om hen die Ventoux (1900 M.) te doen be stijgen, van dezen bergtop het gezicht van den daar 700 K. M. van verwijderden E if el- toren. Deze vraag is gemakkelijk te beantwoor den. Het Fransche blad formuleert den regel volgenderwijzeAle men zich bevindt op een hoogte gelijk aan 1 x van de middellijn ver aarde, bedraagt de overziene opp- rv'akte 1 x 2 van de totale aardoppervlakte. Het is dus voldoende, als. men zioh op bepaalde hoogte bevindt, de middellijn der aarde (on geveer 13,200 K. M.) door de bewuste hoog te te deelen om de x te krijgen. Vervolgens de breuk 1 2 vormend, heeft men de gezochte oplossing, welke men kan herleiden, als men zich herinnert, dait de totale oppervlakte der aarde ongeveer 510,000,000 vierkante K. M. bedraagt. Bij voorbeeld: op een hoogte van 100 M. is de dan overschouwde oppervlakte 1/13,202 van de aardoppervlakte, dat is ongeveer 38,000 vierk. K. M. Daar Frankrijk in 't ge heel 528,000 vierfc. K. M. beslaa-t, zal een onderzoeker die op 15,000 M. boven dén grond zweeft, een iets grootere oppervlakte met den blik kunnen omvatten. We verwij zen ten slotte nog eens naar het beg-'n van dit opstel, waar op de zuiver theoretische waards dezer berekening gewezen wordt. STOPGOUD. macht der fortuin wordt alleen erkend door hen, die tegenspoed hebben onder vonden; de gelukkigen schrijven hun sla gen geheel toe aan voorzichtigheid of ver dienste. Swift. Het is een 6terk bewijs van middelmatig heid, altijd matig te prijzen. Vauvenarges. Gevulde ibesch uithollen. 10 beschuithollen, 600 gram zware appelen, 50 gram krenten, 60 gram suiker, 50 gram boter, citroenschil, kaneel. Bereiding: De beschuitbollen door snijden en uithollen. De appelen schillen in vieren snijden, de klokhuizen er uit nemen en met een weinig kokend water, de gewas- schen krenten en een citroenschilletje gaar laten koken. Daarna fijnw rijven en de 6iiiker er doorroeren. De beschuitbollen met deze massa vullen, de helften op elkaar zetten, van buiten met boter bestrijken, bestrooien met een mengsel van suiker en kaneel en ze in den vorm goed warm en lichtbruin laten worden. AX*Xi£Sii.Z,m. Brahms' goedeenslech te sigaretten. Brahms, de groote toondichter, hield veel van rooken. In bonte afwisseling rookte hij nu dure dan de meest goedkoope sigaretten- soorten. Erich Wolff, de te vroeg gestorven fijne liederen-componist, wist van zijn gro-oten meester te verhalen, hoe deze hem eens ge lukkig had gemaakt met een sigaret. Nauwelijks had Wolff het conservatorium verlaten, toen hij voor Brahms' al een zijner oomposities mocht voorspelen. Brahms was dien dag zeer opgewekt en sprak woorden van lof en waardeering voer Wolff's spel en compositie. Bij het afscheid-nemen vroeg Braa ns zijn leerling, of hij rookte, en op het bevestigend antwoord zei hij: „Dan zal ik je ook e°ns wat fijns geven." Met deze woorden nam hij uit zijn koker een Egyptische sigaret en reikte deze aan zijn leerling over, die hem dankbaar aannam en eerbiedig in zijn portefeuille opborg. Waarom steek je die sigaret niet dadelijk aan?" vroeg Brahms, die reeds een lucdfer had aangestoken. .Die rook ik nooit op", antwoordde Wolff, „men krijgt niet iederen dag een sigaret van Johannes Brahms". De meester echter deed nogmaals zijn ko ker open, en zeide lachend„Ge' mij dan die fijne sigaret maar terug, als je haar toch' met oprookt, kan je 't ook wel met 'n goed? kooper soort doen.'-' Zoo be do eld? Dienstmeisje (tot haar terugkeerende me vrouw) „Er is een dame hier geeweest, die vree- selijk op u ge-scholden heeft, geweldig opge wonden wa<s en ten slotte zei, dat zij u een paar oorvegen zou wallen geven." Mievrouw: ,,En wat heb je toeD gezegdf Dienstmeisje: „Ik heb gezegd, dat het mij vreeoeüjk speet, dat naervroow ai et thuis was." In de leesbibliotheek. Dienstmeisje: „De juffrouw laat om een griezeligen roman vragen. Het laatste boek was niet akelig genoeg. Bediende: „De gruwelen van den ridder van Schrikkenburg niet? Maar bij de leong rijzén anderen menschen de haren ten Jcwr-' ge»'" Dienstmeisje: „Ja, maar haren heeft d? juffrouw niet meer." Bedenkelijk. Wat heb je toch weinig eerlijke menscher de wereld. Verleden had ik in een winkel mijn parapluie laten staam. Ik vraag in aller-' lei winkels: oreral doeD ze, alsof ze haar niet hebben gevonden. Eindelijk, in den laat- sten, wau de juffrouw »oo eerlijk mij dade lijk mijn eigendom terug te geven." Ingespannen werk. )rJa, heusoh, ik wil wel werken, maar ik ben zoo zwak en zoo gauw moe, ik kan heuseh niet veel werken." „Best, maar als je het nu zelf kou bo atellen, wat zou je dan wiïlea worden?" „Wel, stations&frueper op een stoccriboot, die op Amerika vaart." Knappe dokter. „Heeft de dokter uw vriendin geoeeea. jan haar inbeelding ziek te zijn?" „Volkomen. Geen sprake meer vac aeke- lijko inbeelding. Zij is nu werkelijk ziek." Zoo niet bedoeld. Politie-agent (tot vagebond, die op klaar lichten dag door een raam wij: klkxpea):: „Wat voer je daar uit?" Bedelaar: „Ik klim door het venater naar binnen, want bij de huisdeur staat: „All een toegang voor de huisgenoot en", en hij de tuindeur: „Toegang voor de leveranciers'V' Woor speling. Guido Gezelle, de zwijgzame, zat eens aan een feestmaaltijd tegenover een nogal op-' zichtige dame. De dichter, wiens oordeel gevraagd werd over deze gaste, fluisterde zijn tafelburen toe: ,,2e is schoon van verre, maar verre van schoon." Noblesse. Dochter: „Mama, de sohoörs. heeft me van het dak een kushai. worpen." Mama„Verschrikkelijk, ga thia-p je slaap kamer en wasch je." Heel vleiend. „Nu, vrouwtje, vertel maar een» op, hoe zag de inbreker er uit?" ,,'t Was een echt-ledijke kerel, meneer de rechter, en zwaar, mat een ordinair gteadcht en een groote onderkin hij leek zoowaar op u!" Zoo kort mogelijk „Onze vriend Top doet tooh alles zoo kort- mogelijk af", zei iemand. „Weet je, hoe hij zijn liefdesverklaring' j deed?" „Neen J" I „Hij hield zijn uitverkorene een veriovings ring voor en aei: „Hebben?" - „En wat- antwoordde zij?" I „Zij knikte van ja."

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 18