ALBERT BOL BLOOKER'S DAALDERS CACAO, NIGHTCAP P. HOPPE. J op 'T POSTKOF. ia WAARSCHUWING Fijne Likeuren No. 16470, LEIDSCH DAGBLAD, Vrijdag* 31 October. Derde Blad. Anno 1913. De optocht op 19 November. Aeademienieuws. WISKUNDE. Zit- en Slaapkamer Vrije Toegang. Wacht li voor cacao, die zonder teeken van herkomst (onverpakt) verkocht wordt. Eischt derhalve uitsluitend verkrijgbaar in bussen. FülEeüo HEUSE!! ABR. te Solingen Te keeps HOEDEN, Echte Oude Gene ver Halt o ui Half, Cherry Brandy, Curacao, Sirop de Punch, etc. Gisteravond vergaderde in „In den Ver gulden Turk", alhier, de feestcommissie ,voor de viering van Neerlands onafhanke lijkheid te Leiden met de afgevaardigden yan eenige plaatselijke vereenigingen, als yervolg op de kort geleden gehouden ver gadering. De Voorzitter, de heer N. Brouwer, opende de druk bezochte Bamenkomst niet een welkomstgroet en met een verzoek aan de Pers om goed te onderscheiden wat van het hier verhandelde wèl en wat niet voor publiciteit geschikt zou wezen. Om de nieuwsgierigheid van onze lezers naar de resultaten van deze vergadering maar dadelijk te bevredigen, beginnen wij met mede te deelen de twee voornaamste besluiten, waartoe de vergadering is ge komen, n.l. Er zal een dagoptocht plaats hebbep. Er zal een collecte gehou den worden ter bestrij- ding van dekosten van den optocht. Omtrent het gesprokene, met inachtne ming van den wensch des Voorzitters, het yolgende: Uit de van de vereenigingen ingekomen •A5 brieven aangaande het houden van een 'optocht, blijkt, dat de overgroot© meer derheid is voor een dagoptocht. 20 verkla gen zich voor zulk een optocht, 15 voor een middag- en avond-optocht, 4 voor een avond-optocht, 3 hebben geen keus, 3 zullen 'niet meedoen, maar willen do optochtzaak .wel steunen met geld. De vraag was nu hoe den gewenschten {optocht in elkaar te zetten. De heer Van der Lijke geeft in over weging een dag feest te vieren zooals door flo feestcommissie was vastgesteld, en een 'dag daaraan toe te voegen voor den op tocht. Dezo overweging, zegt de Voorzitter, fwas ook in den boezem der commissie ge lezenmaar onoverkomelijke bezwaren be letten dit, en het een zal het ander op één dag niet benadeelen. De heer Van Bomburgh vraagt wat er 's avönds voor openbaar feestbetoon zijn cal. De Voorzitter geeft te kennen, dat de pommissie het' niet weet, en daarbijdo Aiitslag der stemming wijst op een middag- optocht. Thans is deze aan de orde en (Waar nóg niet vaststaat waar het geld er yoor vandaan moet komen, worde er geen tweede plan bijgehaald, dat ook weer geld kosten zal. Er wordt verder gevraagd uit de ver gadering hoe de optocht wezen, zal, histo risch of allegorisch. De Voorzitter wijst ec op, dat van de torn missie in deze geen voorstel of plan Uitgaat, maar dat men op elk gebied iets idoen kan. De heer Van der Lijke vraagt of de avond-kwestie toch nog niet onder het oog kan worden gezien. Staat de moeilijkheid jo deze in verband met de avond-voorstel lingen in Stadszaal ep Schouwburg of heeft 1de commissie andere bezwaren P De Voorzitter wil nu voet bij 6tuk hou den en zich bepalen tot den dag-optocht. De heer Steyns stelt zich ook voor als Voorstander van een middag- en avond- Optocht beide. De Voorzitter, zich bepalende bij den ■perste, wil de plannen der vereenigingen hooren, maar komt niet heel veel posi tiefs te weten. Slechts enkele hebben reeds fien plan. Veel echter blijkt er nog niet iVast te staan en geld hebben slechts wei nig vereenigingen er voor over. En zon- aer geld EL, De heer G. J. van der Linden echter, sprekende namens de afd. Leiden van den Ned. Bond van Boekverkoopersbedienden, komt met een plan voor den dag, waar aan, zegt hij, wellicht eenige vereenigingen zouden kunnen meedoen. Het plan slaat zóó, in en opent zulke schoone uitzich ten, dat al gauw een twaalftal vereenigin gen zich combineeren om het ten uitvoer te brengen. Van dit plan mogen wij enkel vermel den, dat het bestaat in het voorstellen door die vereenigingen van: De in tocht van de n s o u v e r e ï- nen vorst Willem Fre der ik' (Koning Willem I) binden Leiden op 21 Dec. 1813. De heer Den Hollander, lid der feest commissie, acht het gewenscht, dat er on verwijld een commissie van vijf leden worde benoemd, die onder leiding van de feestcommissie en met voorlichting van den bekenden historicus prof. Blok, direct aan het werk zal tijgen om een historisch zuiver geheel samen te stellen. Men kan zich reeds dadelijk, wat kosten, enz. be treft, in contact stellen met den costumier, hier aanwezig. (Geroep: ,,Er is er nog één, KouwenbergMen meende, dat de heer Van der Lijke was bedoeld, maar de heer Den Hollander had geen naam genoemd). De Voorzitter vindt, dat men te nauw keurig zal te werk gaan als men een his toricus raadpleegt, en geeft den afgevaar digden der twaalfvereenigingen in over weging maar dadelijk aan den arbeid te gaan in een nevenzaal, hetgeen geschiedt Twaalf" vereenigingen aE geborgen alzoo 1 Er was nog gevraagd of ook dames hier aan zullen kunnen meedoen. Zeker, zegt de Voorzitter, dames zijn er altijd geweest en waren er ook in 18131 Toen kwam ter sprake de collecte aan de huizen der burgerij voor de kostjn- bestrijding. Vijftienhonderd gulden kan de commissie afstaan, maar dat is niet ge noeg. Hoofd-commissie noch sub-commis3ie (de feestcommissie, hier aan de groene ta fel vertegenwoordigd) zijn evenwel voor een collecte. De gedachte wordt uitgesproken, dat in de vorige vergadering de Voorzitter met nadruk gezegd had, dat de sub-commissie er niet tegen was, hetgeen de Voorzitter tegenspreekt. De Voorzitter heeft niet veel verwachting van een collecte, vooral niet in de achterbuurten, waarop men nogzl het oog heeft. En die al eenmaal gegeven hebben, zullen het met graag weer doen. De heer Van Romburgh verwacht wel wat van de collecte. Er zijn menschen, die nog niet gegeven hebbendie niet vielen onder de categorie, welke met lijsten is bezocht! Op de Haarlemmerstraat o.a. wo nen er heelwat, c(ie ook wel geven willen. Maar 't ware beter, als de commissies meewerkten. De heer Steyns vraagt nu of de sub- oommissie bezwaar heeft tegen de collecte, welke „BrünhildeV' dames met de pad vinders willen houden en met welke finan cieel© aangelegenheid do heer Den Hol lander zich zeker wel als deskundige zal willen bemoeien.-Dan..zal den burgemeester toestemming - worden gevraagd. Geen bezwaar, zeggen de Voorzitter en de heer Den Hollander. Dus naar den burgemeester en dan gecollecteerd De heer Steyns gaat verder: hij vraagt of de sub-commissie alvast 15 gulden wil toestaan voor publicatie der collecte. Dit kan de sub-commissie niet doen. De Leidscho Schietbond stelt voorloopig 15 gulden beschikbaar. Dit wekt geestdrift. De Voorzitter wil nu bepaald de plannen der andere vereenigingen hooren. Iemand wil maar wat wagens versieren en bemannen als de studenten op 8 Febru ari doen en bijv. naar Den Burcht trekken. De wijze waarop Pegoud zijn buitelingen volvoert. Dit vindt geen bijval als een -soort janboel, 't Moet mooi worden. De heer Steyns wil twéé)'optochten, ge heel afgescheiden van elkaar: één overdag, één 's avonds. Die overdag door do stad trekken kunnen dan 's avonds kijken en omgekeerd. De Voorzitter zegt, dat overdag men spreekt zich onder elkaar met het oog op den korten dag uit voor- zéér vroeg be ginnen, om tien uren bijv. best alle ver eenigingen kunnen meedoen. Hij heeft een ideeelf vereenigingen kunnen de elf jjto- vinciên voorstellen. Dus nu heeft de commissie zelf toch^ook een plan voor den optocht, merkt de heer Steyns onder applaus (er werd meer ge applaudisseerd) ondeugend op. De Voorzitter verzoekt den planloozen vereenigingen, welke haar plan blijkbaar willen doen afhangen van de opbrengst der collecte, heel spoedig met een plan tê ko men. 't Is kort dag I Er moet gehandeld worden. Overeengekomen wordt nu nog, naar aan leiding van een vraag van den heer Steyns, dat de collecte-gelden zullen in handen worden gegeven van den penningmeester der feestcommissie en dat de verdeeling zal overgelaten worden aan het collecte comité. De heer Van Romburgh doet nog een3,. een poging voor een lichtstoct, met fak-~ kels, ballons en bengaalsch licht. Hij ver wacht daar veel van. Hij wil do vijfhon derd gulden, voor muziek bestemd, daar voor besteden. Muziek kan men voor wei nig of niet krijgen. Er is al aanbod ge noeg. Dat muziek geld kost en dilettanten ook wel wat willen en mogen hebben voor hun moeite, wordt uit de vergadering met klem betoogd en lacht zelfs heel royalen muziek- dilettanten toe. Als ze wat kunnen krij gen 1 En de Voorzitter, uit ervaring spre kende, vindt die som voor muziek noodig. Ook de heer Steyns vecht nog eens voor een avond-optocht en geeft meteen in be raad de bioscoopvoorstelling voor kinde ren daaga vóór den optocht te geven. Komt terecht zegt de Voorzitter. En wat een avond-optocht aangaat zegt deze ten slotte: De colloete afwachten. Schiet er geld voor een avond- optocht over, dan maar weer de voorstanders van een avon d-o ptocht bijoenge- roepen! Dan kunnen we zien. Na deze woorden sloot de heer Brouwer deze vergadering. Wij hopen en gelooven niet onbescheiden geweest te zijn en niet al te veel naver teld te hebben uit deze samenkomst, waar in ontegenzeglijk veel geestdrift is betoond voor een waardige viering door de Lei- denaars van het eeuwfeest van Neerlands onafhankelijkheid. P. S. De collecte wordt reeds morgen namiddag gehouden. Cïrenieeiitei'aad van Alphen. Voorz.de burgemeester. Afwezig: de heer Streng. Ingekomen stukken, o. a. Eten sohrijven van dijkgraven en hoogheem raden van Rijnland, dat zij geen vergoeding geven voor liet leggen van het trottoir in de PrinS-Henchtik-tstraat, doch dat. zij de boogie van 30 o.M. willen vaststellen op 22 cM. Het water der hoofddrukbronwatörleiding is na gedaan onderzoek als best drinkwater bevonden. Een schrijven van het bestuur van „Het Groene Kruis", afd. Alphen, Aarlanderveen 1. z. en Oudshoorn, mot het verzoek om sub sidie van de gemeente to ontvangen voor hot aanschaffe>n van oen ziekenauto. B. en Ws. stellen voor f250 te verlcencn. Do heer Van der Hinden wil zioh iu verbinding stellen met do andere gemeenten. De heer Dros aolit het beter, dat het bestuur eerst een tarief vaststelt-, waaróp do Voorz. antwoordt, dat zulks nu reeds moeilijk zal gaan. Het voorstel van den hoor Van dor Linden wordt ondersteund en in stemming gebracht. Do stemmen «taken met 5 tegen 6, zoodat. dit- wordt uitgesteld tot een volgende ver gadering. Komt in behandeling: 1. Adres van hot bestuur der Verecni- ging tot bevordering vau Tuinlxmwonderwijs alhier over tijdelijke wijziging van den vorm van het verleend subsidio voor den tuin bouw win tercursus. De gemeente verstrekt die Vereeniging gratis in de O. L. Sohool tij dens do lessen, vuur en licht. Tijdens de verbouwing dier sohool hebben de lessen! plaats gehad in oen der lokalen der.„Martha- Stichting" on nu verzocht het bestuur dier Vereeniging aan do gemeente f30 subsidie. Hot Dag. Bestuur stelt voor dit verzoek in to willigen. De heer Hemgroen kan zich met dat voorstel niet vereenigen; hij vindt, dat de lessen dan weieens in een der lokalen van do sohool to Aarlanderveen hadden kun nen plaats hebben, daar ook uit die gemeente leerlingen ter les gaan. De heer Van der Linden is het met raadslid Herngreen eens. Het voorstel van het Dag. Bestuur wordt nu in stemming gebracht en verworpen met 3 tegen 7 stemmen. Tegen do heeren Hern- green, v. d. Linden, Bos, Boot, Van Leeu wen, Sprey en Dros. 2. Vaststelling gemeente begrooting dienst 1914 en in verband daarmede voorstel van B. en Ws. in zake de uitvoering der Pen sioenwet -en der Weduwenwet voor de ge meente-ambtenaren 1913. Het voorstel der oommissie is om liet salaris der ambtenaren to verhoogen en dat do gemeente alle kosten met betrekking tot do pensioenwet op zich neemt, doch 5 pCt. voor de weduwen- en weezen wet ie vindon op de gemeente-ambte naren. Het Dag. Bestuur stelt voor -allo kosten op zich te nemen Do heer Vlasman stelt voor om alleen voor ambtenaren, die beneden do f 1000 ver dienen, do kosten te dragende heer Los wil daarvoor f 800 lezen. In stemming ge bracht, wordt het voorstel van den lieer Vlas- man verworpen met 3 tegen 7 stemmen. Tegen de heeren Sprov, Dros, Van Leeuwen. Herngreen, Van. der Linden, Bes on Boot. Het voorstel der commissie, in stemming ge bracht, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Smit, Los cn Vlas man Do begrootingen der waterleiding, gasfa briek, gezondheidscommissie worden zonder hoofdei, stemming vastgesteld. De heer Herngreen merkte op, dat, indien hij de waterleiding een andere stoommachine wordt gebruikt, dit jaarlijks minstens f 1000 in gebruik aan steenkolen voordeeligor zal zijn. Do gemeente begrooting wordt artikolsgie. wijze J>ehandeld. Do heer Herngreen stelt voor om den post vergoeding raadsleden, die gebracht is van f 165 op f 275 wederei*' te brengen op f 165. In stemming gebracht wordt dit voorstel aangenomen met 7 legea 3 stemmen. Tegen de heeren Los, Vlasmaii. Bes. Dö heer Herngreen wil den post vaD f 215 voor vlechtwerk om de begraafplaat« laten vervallen, omdat do begraafplaats g* noegzaam afgesloten staat. Na eenige be spieking hierover blijft de post gehandhaafd. Verder wordt de begrooting zooals zij is gewijzigd en voorgedragen, goedgekeurd. 3. Wijziging begrooting dienst 1913. Eienigo af cn overschrijving worden ge daan en z. h. st. goedgekeurd. Bij do rondvraag verzocht de heer Van der Linden de Paradijslaan te beplanten met iepeboomen, inplaats van met kastanjeboo- inen, daar deze laatste in het najaar zoo veel bladen enz. afwerpen. Do Voorz. zegt, dat dit verzoek schxifbe tel ijk moet worden ingediend. Nog vestigt ,de lieer Van der Linden do aandacht op gaten, die in d© straat van den Stationsweg voor komen. Hij vraagt ÓF 'dat niet verholpen kan worden, waarop de Voorz. antwoordt, dat hij zich voor inlichtingen daaromtrent houdt aanbevolen, indien de heer Van der .Linden daar raad voor weet. Hierna sluit de Voorz. de vergadering. Utrecht Bevorderd is tot doctor in de klassieke letteren op proefschrift: „Statii achilleis brevissima annotatlone critica, locis quibusdam parallens vel comparandis, com- raentarfo exegetico instructa'*, de heer M. R. J. Brinkgrere, geb. te Utrecht. De promotie geschiedde met lof. De Bürgerschaft te Hamburg hoeft het voorstel tot stichting eener universiteit ver worpen en besloten het koloniaal instituut uit to breiden. Opleiding voor Examens. J. 91. KOOI.HAAS, 4192 6 Leeraar M. O. Wi«k. Heerengracht 37. Wegens vertrek naar elders Kem. ZIT- en SLAAPKAMER, ten zeerste aanbevolen door laatsten bewoner, (aan Heer, geen Student). Zich te vervoegenHeeren- gracht 19. 6090a 6 gezocht door een Heer alleen. Gelieve aanbiedingen zoo spoedig mogelijk in te zenden aan het Bareel van dit Blad onder Ho. 4871. 6 konit ZON DAG A V OS II a.s. 4760 39 4882 87 v* Het geachte Publiek, dat er prijs op stelt, om Messen, Scharen, Vorken enz. van de al 70 jaren in Nederland bekende en door soli eden uitmuntend fabrikaat gerenommeerde Firma te koopen, wordt beleefd verzocht, goed op de navolgende Fabrieksmerken te letten, evenzeer als op den naam en de voorletter P Dit zijn mijne Fabrieksmerken hot schopje of de sleutels Bij de voornaamste Ijzer-, Galanterie-, Kramerij- en Huishoudelijke Winkels is mijn fabrikaat verkrijgbaar. Sofingen FRIESS. HERBER ABR. SOHM at eenige H. L, Winterpenen, Touwtjes en Kleipercn, b(J W. P. KUSSF.KLOO, te Voor schoten. 4877 7 Ondergeteekende biedt zich san voor bet vermaken van Dames- en Hinderhoeden. Jaren als première in eerete zaken gewerkt hebbende. Fyn werk gegarandeerd. Uiterst biliyke prijzen. Aan huis te ontbieden. Beleefd aanbevelend: HeJ. W. H. BEDIGB, 4875 12 Oude Rijn 55. 99 99 Ml

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 9