de redeneering van den heer Mulder. Men moet meer staat kunnen maken op rappor ten van deskundigen. Spr. memoreert nog even dat indertijd de Gehoorzaal zoo on noemelijk veel meer heeft gekost dan de ra ming en dat zes jaar naderhand later groo- te voorzieningen moeten worden getroffen. Met recht mag door den raad worden ge vraagd dat men meer kan rekenen op rap porten. De heer Korevaar is nog niet over tuigd dat B. en Ws. aan den raad niet heb ben overgelegd alles wat ze wisten. Spr. kornt er tegen op, dat B. en Ws. geflatteer de cijfers geven. Stemmen: Neen, neen De Voorzitter: De hecren hebben bedoeld dat de rapporteurs onjuiste gege vens gevend De heer Fokker bestrijdt den heer Mulder aan de hand van het door hem gesprokene in de zitting van 15 Juni 1011. Spr. releveert veel van wat er toen gespro ken is. De heer Vergouwen zegt naar aan leiding van den post extra-spuimgen door Rijnland, dat men dan wel eens op de grachten mag letten. De heer Fischer acht het napleiten verkeerd om nu nog spreken over deze kosten. Spr. geeft nog eenige punten aan die deze zaak duurder hebben gemaakt. De vuilverbranding hangt tei? nauwste samen met het systeem van reiniging. De heer Botermans geeft te kennen dat men met het baggerwerk indertijd 3000 kon verdienen en nu kost het f7800. Bij het verder debat zegt de heer Boter mans dat men indertijd te ver was gegaan met Van Ulden. De heer Fokker zegt dat werkelijk des tijds kritiek is gevoerd. Maar toen is ge zegd, dat voor de eer van de gemeente, men met Van Ulden moest doorgaan. De heer Hoogeboom vraagt of tegen over de duurdere machines ook extra in komsten staan, die deze meerdere uitgaven motiveeren. De lieer Fischer zegt dat dit zoo is. De Voorzitter geeft te kennen dat men met kritiek kwam, toen men te ver was met het contract. Men kan gemakke lijk zeggen, dat het anders kan. De heer Heeres zegt, dat de Raad toen voor een voldongen feit is gesteld. De heer Korevaar deelt mee, dat ook mededeeling is gedaan van al de onderhan delingen. De heer Heeres zegt dat men niet maar kan spreken over publieke aanbesteding, want B. en Ws. kwamen met een contract. De heer Reimeringer vraagt of de groene weide in het Rapenburg verband houdt met het slechte ruiken. De Voorzitter gelooft dit Diet. Post „Jaarwedden der onderwijzers". De heer Van der Eist bespreekt de wenschen van hoofden van scholen. Wan neer er geen financieele bezwaren aan ver bonden zijn, zou hij die wenschen spoediger .willen zien behandeld. De heer Vergouwen gelooft, dat het gevaarlijk is direct al die wenschen in te willigen. Spr. brengt daarop de afschaffing der standenscholen ter sprake. De lieer Van Hamel geeft deze beide epj-ekers inlichtingen. B. en Ws. hebben al leen niet alles te zeggen over het leerplan. Wat de vraag van den heer Vergouwen in zake standenscholen aangaat, heeft spr. zich al afgevraagd of er socialisten in den ra-ad zaten. Wat is het streven van den heer Vergouwen? De schoolcommissie kan zich* dan vergewissen in welke richting zij moet gaan. De heer Vergouwen zegt dat hij dan in herhaling moet treden van het gespro kene in de sectie. Hij wil ter bekorting dit den heer Van Hamel wel eens persoonlijk meedeelen. De heer Van Hamel geeft te kennen dat dit in het nadeel is van het openbaar onderwijs. De heer We r g o u w e n Dat is vreemd juist openbare onderwijzers streven naar afschaffing der standenscholen. De heer Fokker staat aan de zijde van den heer Vergouwen. Er zijn veel voorstan ders van het openbaar onderwijs, die er evenzoo over denken. De heer S ij t s m a- oordeelt het streven heel mooi, maar in de praktijk zal het na- deelig zijn voor het openbaar onderwijs. De heer F okker gaat nader op deze kwestie in. De heer Pera be-strijdt de gemaakte op-, merkingen van den heer Van der Eist. Hij geeft de opinie van de schoolcommissie ten opzichte van het handwerkonderwijs weer. De heer Van Gruting brengt de ban ken op de school aan de Aalmarkt ter sprake. Hij zou de aandacht willen geves tigd zien op verstelbare banken. Dit geldt voor alle scholen. De heer Pera zegt dat deze zaak reeds dikwijls een punt Aan bespreking in de schoolcommissie heeft uitgemaakt. Invoe ring dier banken is een kostbare zaak. De heer Van Gruting Avijst erop dat dit antwoord niet strookt met het advies van B. en Ws. Post „Kosten kweekschool voor onderwij zer en onderwijzeressen" moet verlaagd met 42. De Jieer Fokker betoogt evenals in de sectie, dat de directeur betere rapporten over sollicitanten moet uitbrengen. De V oorzitter vindt het nu den tijd niet voor deze opmerking, men mag alles niet uitstellen tot de begrooting. Post „Kosten voor de middelbare scho len" moc-t verlaagd met ƒ200. Post „Kosten voor het gymnasium" moet verlaagd met f 382. Post „Subsidie aan de vereeniging „Schoolkindervocding" De heer De Boer pleit \roor een subsi die van 2000 want met 1500 kan de ver eeniging moeilijk haar werk doen. Het amendement wordt ondersteund en wordt verworpen met 15 tegen 12 stem men. Vóór waren de heeren Van Gruting, De Boer, Hoogeboom, Fokker, Botermans, Van der Eist, Korff, Heeres, Reimeringer, Sijt-s- ma, Van der Pot en ZAviers. Post „Subsidie schouwburgen en muziek korps". De subsidie aan den schouwburg wordt toegekend met 17 tegen IQ stemmen aange nomen. Tegen de heeren Bots, Vergouwen, A. Mulder, Pera, Van Tol, Briët, P. J. Mul-, der, Driessen, Bosch en Aalberse. De heer Fokker vraagt of B. en Ws. principieele bezwaren hebben tegen muziek uitvoeringen A'oor het volk in de Stadszaal van het Muziekkorps. Zijn het formeele be- zAvaren dan wil spr. wel een paar maal de zaal beschikbaar stellen. De Voorzitter oordeelt, dat de sub sidie een grens moet hebben. Bovendien ge looft spr. dat zoo'n uitvoering geen ge not is. De heer Pera vraagt, hoe zich de heer Fokkej* zoo'n aA*ond voorstelt. Vrij entree of een kleine entrée Do heer Fokker zal er maar niet ver der op ingaan. Post „Kosten voor onderwijs aan spraak- gebrekkige kinderen" moet verhoogd met ƒ563. Post „Subsidie openbare leeszaal en bi bliotheek". De heer Sijt6ma stelt voor een gedele geerde van don Raad in het bestuur te be noemen. Hij motiveert dit voorstel nader. De heer Korff vraagt of die gedelegeer de maar zal worden opgedrongen. Ligt het niet in de reden dat het bestuur nog maar eens moet vragen iemand aan te wijzen? De heer Van Gruting is voor een ge delegeerde als het niet is, zooals indertijd werd gezegd „tot wederopzegging". De heer Van der Lip, wethouder, acht de zaak afgedaan. Er moet nu eerst weer een verzoek komen. De heer S ij t s m a heeft van bestuursle den vernomen, dat men gaarne een gede legeerde zag optreden. Hij acht het toch wenschelijk wijl de gemeente ƒ450 geeft. De heer Korff A7indt dat de bestuursle den dan nu maar weer eens met een ver zoek moeten komen, als ze 't zoo gaarne wil len. De Voorzitter zou, ook al kwam er een verzoek, er niet op in willen gaan. De gemeente geraakt totaal haar vrijheid kwijt De wijze van uitnoodiging heeft 8pr. koud gelaten. De heer Sijtsma vraagt waarom het verkeerd is. De gemeente geraakt z. i. haar vrijheid niet kwijt. Dat lid kan geregeld toezicht houden. Ook bij „Kennis is Macht" is een gedelegeerde. De Voorzitter motiveert Dader zijn opinie. De heer Heeres onderschrijft de mee ning van den voorzitter. Hij acht de zaken aan het bestuur wel toevertrouwd. De heer Vergouwen staat ook aan de zijde van den Voorzitter. De praktijk brengt hem tot die opinie. Spr. noemt als voor beeld het gedelegeerde-zijn bij het muziek korps. De belangen van vereeniging en ge meente kunnen met elkaar strijden. De heer Van der Pot deelt de mee ning der heeren Korff en Van der Lip met die van den Voorzitter en den heer Heeres. Het voorstel-Sijtsma wordt eenigszins ge wijzigd en lokt nog langdurige discussie uit, waaraan veel leden deelnemen. De heer F okker stelt nog een motie voor, waarbij het bestuur de gelegenheid wordt geboden, alsnog met een verzoek te komen. Deze motie wordt verworpen met 18 tegen 9 stemmen. Vóór de heeren Van Gruting, Pera, Fokker, Botermans, Korff, Harteveld, Sijtsma, Van dor Pot en Zwiers. Post „Kosten van de gemeente-apotheek". De heer Fokker vraagt hoe die aanleg van het bad zoo duur is. De heer Fischer zegt, dat hierbij ook komt aanbrengen van tegels. De heer Fokker vindt, dat dit wel wat \rer gaat. Hij zou willen, dat getracht wordt hier te bezuinigen. De heer Fischer geeft de plechtige ver zekering, dat de zuinigheid zal worden be tracht. Als 't voor minder kan, gebeurt het. De heer Hoogeboom vindt ook dit bedrag voor een kleine lokaliteit te hoog. De heer Botermans zegt dat er wer kelijk naar zuinigheid wordt gestreefd. Voor zoo'n werkje wordt van zes of zeven bazen een opgave gevraagd. Er is geen cent meer aan de gemeente te verdienen. De Voorzitter acht dat men te ver gaat in de bestrijding. De heer De Boer zegt, dat de kosten van waterverbruik ten laste der apothekers komt. Maar wie betaalt het gas. Dat is veel duurder. De heer Fischer róndt, dat dit nader kan worden oArerwogen. De heer Fokker stelt voor den post met ƒ75 te verminderen. Het voorstel wordt gesteund en verwor pen met 19 tegen 7 stemmen. Vóór de hee ren Van Gruting, Pera, De Boer, Hooge boom, Fokker, Briët en Zwiers. Post „Onderstand van behoeftigen". De heer Van der Pot acht de verdee ling van deze post niet in overeenstemming met de nieuwe armenwet. Van het nieu we beginsel vindt men geen weerslag in de begrooting. Men behoudt den ouden vorm. Over de wijze van verdeeling wil spr. niets kwaads zeggen, maar toch zag hij graag ver andering in de opvatting. De heer Bots, wethouder, geeft te ken nen, dat Leiden bij andere gemeenten voor uit was en demonstreert dit met een voor beeld Bij het bedrag dat voor verplegen in gestichten Avordt gegeven is wel degelijk re kening gehouden met het nieuwe beginsel van de armenwet. De Voorzitter wijst op de goede wijze, waarop de armenzorg geregeld is. De heer Pera gelooft dat, Avat de heer Van der Pot wil, een geheel nieuwe tak van dienst zou worden. Hij verwondert er zich over dat voor zoo'n betrekkelijk kleine uitgaaf zooveel Avordt gedaan. De heer Briët sluit zich bij den heer Van der Pot aan. Er wordt inderdaad wei nig gedaan aan opheffing der armen. Het orïtbreekt B. en Ws. aan tijd om zelf deze zaak te behartigen. De gemeente zou goed doen de zaak over te dragen aan bijv. het burgerlijk armbestuur. Men is te gauw te vreden inzake de regeling van het armwe zen hier in Leiden. De V oorzitter zou ;t ook prettiger rónden, dat B en Ws. er af zijn, maar voor de gemeente is het beter dat B. en Ws. de' zaak aan zicih houden. Dc heer Briët blijft er bij dat in het algemeen genomen de armenzorg in Leiden niet hoog staat. De heer Vergouwen vindt dat men in het licht der armenwet eerst den toe stand hier eens moest bekijken. Dit punt is niet incidenteel maar Aroor een nadere stu die. Voor Leiden acht hij deze regeling vol doende. De Voorzitter is van meening dat een burgerlijk armbestuur de taak niet be ter zou doen. Post „Kosten der Kamer van Koophan del en Fabrieken". De heer Vërgouwen komt op tegen het antwoord van de K. v. K. op een Arraag door hem gegeven om meerdere inlichtin gen. Post „Bijzondere aflossingen" etc. moet verhoogd met 270. Post „Pensioenen" moet verhoogd met 36,300. Post „Aankoop rentege\rend goed" moet verhoogd met 270. Inkomsten. Post „Huur van huizen en andere gebou wen" moet verminderd met ƒ425. De heer Zwiers vraagt of de Bank van leening niet te veel betaalt aan huur. De Voorzitter zegt dat voor de com- mercicele boeking de gemeente het bedrag vaststelt. Post „Heffing voor het gebruik van open bare gronden en wateren". De heer Botermans acht het bedrag voor het plaat-sen van'slclliiigen te laag. Het dichtmaken der gaten kost de gémeën- te meer dan dit opbrengt. De Voorzitter zegt, dat de wenk ter harte zal worden genomen. Post „Mai^tgelden" moet verhoogd met ƒ5100. Post „Schoolgelden" moet verhoogd met 1325. De heer Vergouwen bepleit evenre dige schoolgeldheffing voor H. B. S. en gymnasium. Hij zou daarvoor ook advies willen inwinnen bij gemeente, waar die hef fing is. Post „Bijdragen van het rijk voor gymna sium" moet verminderd met 429 en die „bijdragen voor bijzondere doeleinden enz." verhoogd met ƒ420. Post „Pensioenbijdragen van gemeente ambtenaren" moet verhoogd mét 31.375 Post „Ontvangst ter zake van aflossin gen van hypotheken en obligatiën" moet verhoogd met" 270. Bij de post „onvoorziene uitgaven" komt in behandeling een motie-Van der Pot om zoo tijdig de loonen der gemeente werklieden te regelen, dat die met 1 Janu ari 1914 kunnen worden verhoogd. De heer Van der Pot verdedigt in den breede deze motie. Wordt eerst in 1914 de ontworpen regeling behandeld, clan zal het volgens spr. moeilijk zijn aan de regeling terugwerkende kracht te ge ven. De Voorzitter verdedigt de meening Van B. en Ws. De heer Van Tol zegt stellig van mee ning te zijn geweest dat voor 1 Januari de regeling zou komen. Nu reeds is de verhooging bij particulieren op 1 April a.s. bekend. De gemeente is verplicht het loon zoo vast te stellen, dat behoorlijk is. De heer Vergouwen sluit zich bij den heer Van Tol aan. Kunnen B. en Ws. voor l Januari met de verordening komen? Kan het niet, dan zou men terugwerkende kracht moeten geAren. De heer Aalberse ondersteunt de con clusie, Avaartoe de heer Van der Pot komt. Hij is er ook voor, op grond dat andere ambtenaren en werklieden met 1 Januari hun verhoogd Joon krijgen. De voorzitter Arerdedigt nogmaals de opinie van B. en Ws. Hij brengt ook ter sprake de kwestie- A-an het al of niet bestaan van verband tusschen loon nij ge meente en particulieren. De heer Bosch ziet dit verband niet. Hij is voor de motie-Van der Pot. Hij is voor de motie, zooa-ls die is aangegeven. De heer Van Tol wijst er op, dat dit verband ook vroeger niet gezien is. De heer Van der Lip zegt, dat het bier om de conclusie, maar niet om de overweging gaat. De heer Aalberse geeft te kennen, bij den heer Van der Pot te hebben aan gedrongen de overweging van bedoeld ver band te laten verAmllen, omdat de toelich ting dat buiten beschouwing liet. De heer Pera wil de aandacht ook even vestigen op het geregeld werk dat de ge meente-werklieden hebben. De heer S y t s m a zegt dat het aan komt op de beslissing,hij. zou nu maar" willen ophouden. De heer Van der P o t zal dc motie splitsen, zoodat ook het dcor den voor zitter gewilde principe zal Avorden beslist. De voorzitter verklaart dat de meerderheid van B. en Ws. toezeggen voor Januari te komen met de ontwerp-verorde- ning. De heer Aalberse amendeert de motie-Van der Pot met welk amendement de heer Van der Pot meegaat, doch na veel discussie trekt de heer Vaji der Pot na de gedane toe zegging zijn motie in. De po6t onvoorziene uitgaven wordt ge bracht op f 19.850. De hoofdelijke omslag wordt vastgesteld op f 470.434 De begrooting wordt vastgesteld in ont vang en uitgaaf op f 3.871.285. De heer Bosch dankt den Voorzitter voor de '.te-tekende leiding. (Applaus.) Gemeenteraad v. Haarlemmermeer. Voorzitterburgemeester Slob. Aanwezig alle leden. De notulen der vorige vergadering wor den goedgekeurd. B. en Ws. deefen mede, dat bij de jong ste kasopname boeken en kas van den ontvanger in orde waren. N^ar aanleiding van den uitslag der brandstoffen-aanbe stedingen stelt de heer Overmeer voor, die bes te ding dn het vervolg in Juli te houden,- dan 2ijn de brandstoffen veel goedkcoper. gn Ws. zpllen jJit overwegen. De op wachtgeld gestelde, en nu aan school 10 benoemde onderwijzer Vonk, heeft eieren voor zijn geld gekozen en de benoeming voorloopig aangenomen. Ged. Staten hebben de verordening op de markten goedgekeurd en de jaarwed den van burgemeester, secretaris en ont vanger zijn vastgesteld op f 2900, f 2700 cn f1200. Op voorsteL van de heeren Overmeer en Knaap wordt de agenda gewijzigd en eerst begonnen aan de begrooting voor 1914. Besloten wordt" de beide wethouders ieder f 100 meer te geven. De heer Evelein weigert echter, mede namens zijn collega, onder dank voor de goede bedoeling,* de verhooging. Het raadhuis zal in 1914 belangrijke her stellingen ondergaan, waai"voor f 1925 ge raamd is. Het weekloon van den gemeenteAverk- man Hofstede werd verhoogd tot f 12 per week en van zijn collega Van Essen tot f 10. Den laatste zal echter aangezegd wor den, dat zijn betrekking hoogstwaarschijn lijk zal opgeheven worden. De doodgravers worden niet beschouwd als vaste gemeente-ambtenaren en zullen daarom niet opgenomen worden in het pensioenfonds. De Voorzitter deelde nog mee, dat B. en Ws. nog hoop hébben de geheele ge meente van gas te voorzien. Binnen twee maanden zal deze zaak haar beslissing krijgém B. ,en Ws. zullen trachten \'an den pol der te \*erkrijgen verlichting van de brug vóór de Lijnden. In studie bij B. en Ws. is een regeling van geneeskundig schooltoezicht. De krankzinnigen-verpleging zal in 1914 vorderen f6200, aan rente zal betaald moe ten Avorden f3129.1272 en aan aflossing f4600. De nieuwe verkeersweg naar het station Hoofddorp zal in orde gebracht worden; het ooncoursterrein gedraineerd en geëga liseerd; het Modderpad overgenomen en verbeterd van gemeentewege, waarvoor de eigenaars de kosten bij 20-jarige annuïteit zullen betalen. De gemeente zal den inkoop der pen sioenen van de vaste gemeente-ambtena ren, wier hoofdberoep zulks is, voor haar rekening nemen en de jaarlijksche bijdrage voor eigen pensioen. Die ambtenaren zullen dan zelf bij moe- dragen A'oor wedoiAven- en weezenpensioen. De gemeente-ontvanger zal, zoo noodig, van gemeentewege gepensionneerd Avor den. Van die ambtenaren, wier ambt geen hoofdberoep is, zal alles teruggevorderd worden, Avat de wet toelaat. Ook van hen, die den gemeentedienst verlaten of ver laten hebben. Aangehouden werd een subsidieaanvrage voor een hoefsmidcursus van de afd. Haarr lem van de Holl. Mij. van Landbouw. Aan de* afd. Sloten van „Volkscnder^ wijs" Averd voor een tuinbouwcursus f30 subsidie verleend. Aangehouden werd een gelijksoortig adres van de bloembollenproeftuin te Lisse om f 50 subsidie. Een gedeelte .van den grasberm van de Raadhuislaan zal gelijk gemaakt worden en met boomen en struiken beplant. Ook zullen enkele lanen te Hoofddorp nieuw beplant worden. De huur, die de secretaris zal hebben te betalen \mor de woning in het Raad-i huis werd op f500 bepaald. In 1914 zal f 40000 hoofdelijken omslag gehe\-en worden. Een nieuAA-e pn-denvijzers woning zal ge bouwd worden bij de school aan den Nieu- wemcerdijk. Die woning zal niet op den dijk gebouwd Avorden, doch naast de school, op de plaats waar thans een perceel staat van L. Buijs. De gemeente heeft den opstal aangekocht voor f 200 en zal den tegenwoordigen be woner diverse faciliteiten verleenen. Wat de woning bij school 5 betreft, daarover, is men het nog niet eens. De begrooting wordt vastgesteld op een bedrag van f 144.084.49. Waar één artikel in de marktverorde- ning en één in de huisnummer-verorde ning reeds voorkwamen in de rijkswet, worden beide verordeningen opnieuw ge wijzigd vastgesteld. Definitief werd besloten de motorbrand spuit „Eureka" aan te schaffen. Enkele wijzigingen werden aangebracht in de verordening op het herhalingsonder- wijs. De hoofden van dat onderwijs zullen bij slagen van den cursus premie krijgen. Tegen dit laatste stemden de heeren J. SuMgeest, L. van Reeuwijk, Jb. van Reeu/.ijk, J. Kooy, K. Kistemaker en L. van 'Andel. Wederom zal voor vijf jaar vrijstelling gevraagd worden aan H. M. de Koningin van den wetseisch, om aan meisjes 96 uur in het jaar gelegenheid te geven, heT- halingsonderwijs buiten de schooluren te volgen. Benoemd werden voor het herhalings- onderwijs: aan school 1, de heeren Van der Hor en Bon; aan school 2, G. M. Klinkenberg; aan school 5, J. Berrevoets en D. P. Mastbergen; aan school 7, S. Veltman en S. Mastbergen en aan school 11, J. Faber en H. Fekker. Perceel P.P. 77 te Nieuwvennep AA-erd onbewoonbaar verklaard; eigenaar is J. J, Blokker te Twello. Wegens vertrek werd afschrijving van hoofdelijken omslag verleend aan: J. van Willigen voor 7, Chr. Dekker voor 6 en C. S. Domburg voor 11 maanden. Aan het Burgerlijk Armbestuur werd f2000 subsidie verleend. De heer Rinkel, gaf als secretaris-pen ningmeester van bet armbestuur te kennen, dat hij voortaan deze functie grabs zal waarnemen. (Applaus). Het maximum- van den hoofdelijken om slag werd van 40 op 50 mille gebracht. 't Laatste punt, dat behandeld werd, was de brandweer-verordening, die na enkele wijzigingen werd vastgesteld. De vergadering werd te ruim 5 uur ge sloten. oorzaak van liet vergaan der „L. II." In de „Tiigliche Rundschau" wordt een ver. klaring gegeven van den tragischen onder gang van de Zeppelin' „L. H".'De oorzaak daarvan zou gelegen zijn in het ontstaan van een luchtledig en de hierbij vanzelf vol. gende sterke zuigkracht. Ten eiindc de kwestie zich juist voor te stellen, denke men slechts aan den bliksem. Die slaat een gat in de lucht en -oogenblik- kelijk vult, krakend en knetterend, de toe- stroomendo lucht het ontstane vacuum aan. Dat bij een luchtledig een sterke Zuiging ontstaat kan men ook waarnemen tijdens een snellen automobieltccht. Bij het rijden schept do auto een luchtledig* en van alle kanten Avordt dit door toestroornende lucht aangxwuld. Hierbij voelt men niet, zooals men eigenlijk zou verwachten, den trek in het gelaat, maar juist aan het achterhoofd. Aan zoo'n vacuum met daarbij behoarend to€6troomen der lucht moet men ook bij de „L. H" denken. Zoo n luchtschip heeft binnen zijn geraamte met gas gevulde ballons. Bij het stijgen komt het schip in lichter luchtlagen; do atmosfe. rische spanning is dus geringer; bijgevolg .zet het gas in de hallons zioh uit, en willen deze niet barsten door den hoogeren inwon- digem druk, dan moet het gas kunnen ont snappen. Dat geschiedt dan ook door mid del van ventielen onder aan de ballons. Zoo had op de hoogte, waarop de catastrophe plaats vond, de Zeppelin al een 800 M3. gas verloren. Dat gas nu kwam voor een deel in de loopgang van de gondel onder 't luchtschip, Arermengde zich daar met de zuurstof der lucht en vormde zoodoende het zeer gemak kelijk ontplofbare knalgas. Wel is waar spoelde dit knalgas regelmatig weg tijdens de vaart dóór de balustrade, die om do loopgang heenloopt, maar een doel werd aangezien hij de snelle vaart een vacuuni ontstond gezogen in de gondel, met do motoren. Te meer was dit het geval, daar aan den voorkant van degondel zich een glazen windscherm bevindt, waarachter dan het eigenlijke vacuum ontstond. Eén enkele electrischc vonk was nu al voldoende om 't knalgas te doen ontploffen. Daar het schip met de punt opwaarts vloog, liep de vlam naar voren; de voorste ballons ontploftenhet van gas beroofde ën dus zwaardere voorstuk kantelde naar beneden de balustrade komt loodrecht in de lucht te staan en in de volgende seconde! loopt de vlam door de Joopgang naar boven en in een minimum van tijd pntploften ook de Achterste ballons. Ter "vermijding van latere ongevallen acht de „Tagliche Rundschau" het noodig om', evenals vroeger geschiedde, de gondels lager te hangen en het glazen windscherm' te doen' vervallen. Dan toch kan aan alle. zijden een vrije luchttoevoer plaats rónden tusschen' gondet ion luchtschip en heeft men Aran dé zuigwerking geen hinder. Het Amerlkaansciie watervarentfe» De heer F. L. Fokkins, te Amsterdam, schrijft aan „De Tel.": Het gevaarlijke, vreemdsoortige, spons achtige kroos in de slooten te Boskoop, is geen kroos, maar een watervarentje. Het plantje* is voor ona land unique, 't Is een vluchteling uit den Leidscben Hortus en van origine Amerikaansch. Blijkens zijn snelle verspreiding vindt hot ons polderwater nog zoo kwaad niet. Dikke lagen er van kunnen het watervlak van de slooten bedekken, zoodat het leven vau andore plantaardige en zelfs dier lijke waterbewoners onmogelijk wordt. In Zuid Holland en Utrecht ten Westen van het Merwedekanaal, welk gebied het centrum van verbreiding vormt, beet bet bU de boeren „rood kroos". In den nazomer en herfst krUgt het varentje de intens roode kleur. In Noord-Holland ten Zuiden van het IJ is het ook reeds eenige jaren bekend. Voor het eerst vond ik het hier in de 6looten langs den Am8telveenschen weg, die op de Nieuwe Meer uitkomen. Ook de tuinders uit den Sloter- polder kennen het reeds. Ten Noorden van het IJ heb ik het nergens gezien, evenmin als ten Oosten van het MerweJpkanaal. De plant schijnt door schepen niet zoo ge makkelijk verbreid te worden als waterpest, maar voor haar verbreiding meer de trans portwegen, dan ons polderwater, te volgen. De wetenschappelijke naam van het varentje is Azolla Caroliniana. De heer P. J. Schenk schrijft in hetzelfde blad De heer Fokkens heeft het niet geheel bij het rechte eind. Azolla caroliniana is in 1882 voor het eerst bij ZoeterAvoude gevon den, nadat zij uit den Hortus te Leiden was ontsnapt. Daar Avas zij iu een brief ont vangen uit Bonn. Sedert dien heeft zij zich onder den naam „rood kroos" verspreid in Holland en Utrecht, daarbij het oude groene kroos verdringend. Later is op onbekenden tijd en op onbe kende wijze Azolla filiculoides uit Amerika in onze wateren gekomen en verdringt daarin op haar beurt A. caroliniana, waar zij heenkomt. Wellicht is dit ook te Bos koop geschied. Het verschil tusschen beide soorten is op vallend genoeg, maar toch lieerscht er veel verwarring, naar het schijiït. In de „Flora van Nederland" heet A. caroliniana Kleine Azolla, die bij Leiden in slooten zou voor komen. Azolla filiculoides noemt de Flora Rood kroos, met vindplaatsen in Holland en Utrecht. In Utrecht is door mij het groo- tere roode kroos, A. filiculoides, nog niet gezien (hoewel ik er niet naar zocht), maar het kleine roode kroos ken ik er reeds een twintigtal jaren. Het kroos, dat te Boskoop de slooten vult», groeit véél wilder dan het zoo\reel oudere gewone roode., kroos, dat de Flora Klein Azolla noemt. „Pak esse Fiaa" wordt aan de Abonnés van liet „Leidsch Dagblad" geleverd voor 3^2 Cent.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6