Gemeentezaken. Faillissementen. Vragen en Antwoorden. ..irftswfvjeas■■MÉÉaBgaMn fa i Benoeming lid comm. Sted. Museum. "Voor de benoeming van een lid der Commissie voor het Stedelijk Museum ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van mr. P. J. M. AalberB© worden door Commissie voornoemd aanbe volen de heeren A. L. Reimeringer en mr. P. E. Briëfc. Ontslag leeraar Draaijer. Tegen inwilliging van bet overgelegd ver zoek van den beer W. Draaijer, om eervol ontslag als leeraar in de Nederlandsche taal- en letterkunde aan de Hoogerc Bur gerschool voor Jongens alhier, bestaat bij B. en Ws., zoo min als bij de Commissie van Toezicht en den Inspecteur van hetMid delbaar Onderwijs, bezwaar. Mitsdien geven zij in overweging aan den heer W. Draaijer, op zijn verzoek, eervol ontslag te verleenen uit deze betrekking en zulks met ingang van 1 Januari 1914 en on der dankbetuiging voor de goede diensten door hem in die betrekking aan de gemeen te bewezen. Verhooging verpleeggelden „Ende- Keest" en „Bliijngeeat.'' Het mocht de Commissie van beheer der ^stichten Endegeest, Voorgeest en Rhijn- geest slechts door het voorstellen van bij zondere maatregelen gelukken de begroo ting voor 1914 sluitend té maken. De reden daarvan moet gezocht worden in de prijsstijging van verschillende mate rialen cn verbruiksartikelen, in de uitbrei ding van het aantal verpleegsters en in de verhooging der loonen van het personeel, waarbij nog komt de verhooging die het aan de gemeente uit te kceren bedrag voor rente en aflossing van ter leen verstrekte kapitalen ondergaat als gevolg van den bouw van vier verplegerswoningen. Hierte genover staat nu wel eenige stijging van liet aantal patiënten maar bij het ramen daarvan moet altijd eenige voorzichtigheid worden betracht. De Commissie stelt daarom voor over te gaan tot de verhooging van het verpleeg- geld, zoowel voor Endegeest als voor alle klassen en afdeelingen van Rhijngeest uit gezonderd voor de Bijksafdeeling B waar voor dc verplecggelden indertijd in een contract met den Staat zijn vastgelegd. Voor verhooging van de verpleeggelden van Voorgcest welk verpleeggeld reeds 10 meer bedraagt bestaat nog geen aan leiding. Wat de verhooging voor het Krankzinni gengesticht betreft deze zou volgens de Com missie moeten bedragen 5 per jaar en per patiënt met inbegrip van het kleedgeld zul len de verpleeggelden alsdan ƒ355 per jaar bedragen, welk bedrag overeenkomt met hetgeen in de meest andere inrichtingen voor de patiënten der 3de klasse is verschul digd. Minder eenvoudig is echter de regeling die voor het Sanatoriuiru „Rhijngeest" wordt voorgesteld. Vooreerst legt het gelijk gezegd in de bedoeling der Com missie, om ook voor deze inrichting alle ver pleeggelden, met uitzondering van de met den Staat gecontracteerde, te verhoogen. Wat de eerste klasse betreft, kan dit ge schieden, door een ander tarief in te voe ren, waarbij de prijzen per kamer meer worden gespecialiseerd, dan tot heden het geval is. Heeft men op het oogenblik slechts drie categorieën van kamers, die met inbe grip van pension enz. voor resp. ƒ28, ƒ35 of ƒ42 per week in rekening worden ge bracht, in het vervolg zou voor één kamer, althans bij langer verblijf dan 14 dagen, 4 voor één andere ƒ5, voor vier andere ƒ6, voor twee 7, en voor één kamer met serre 8 per dag kunnen worden berekend; per maand (van 30 dagen) derhalve resp. ƒ120, ƒ150, ƒ180, ƒ210 en ƒ240. Gemiddeld kan daardoor de opbrengst van de eerste klasse per patiënt op ƒ6.10 worden gesteld. De kosten van verpleging in de tweede klasse, afdeeling A, nu bedragende ƒ2 per dag, zouden kunnen worden gebracht op 2.50, en die van de tweede klasse, afdee ling B, voor zoover niet door Rijkspatiën ten in beslag genomen, van pl.m. ƒ1.40 op 1.65 per dag. Zoowel voor de eerste klasse, als voor de afdeeling A der tweede klasse wordt bo vendien voorgesteld om do verpleeggelden voor de eerste twee weken met 1 per dag te verhoogen. Doch ook nog op andere wijze heeft de Commissie van Beheer gemeend de resulta ten der exploitatie voor het vervolg wat gunstiger te moeten maken. Het is in den loop der jaren toch gebleken, dat verschil lende, te zarncn niet onbelangrijke uitga ven, geregeld op de jaarrekening van „Rhijngeest" terugkeeren, waarvan het, bij nadere beschouwing, niet billijk is, dat zij uitsluitend ten laste dier inrichting wor den gebracht. Bedoeld worden de veelal vrij hoog oploopcnde uitgaven voor aller lei versterkende en buitengewone midde len, alsextra-melk, extra-eieren en extra bouillon. waarvan de verstrekking aan de patiënten, naast hetgeen van dien aard ree'Is in het pension is begrepen, thans gra tis góschïedt Niet alleen komt liet nu de Commissie bil lijk voor, dat de verpleegden voor deze ex tra-middelen zelf den kostenden prijs ver goeden, doch met den Geneesheer-Directeur acht zij dit den eenigen weg om langzamer hand de verstrekking dezer middelen, die veel te ver gedreven wordt, te beperken. Wanneer men nagaat, welke voorraden melk, eieren, enz. enz. in den loop van één jaar alleen voor extra-verstrekking aan de patiënten van „Rhijngeest" alzoo moeten wórden aangeschaft, dan ligt inderdaad de conclusie voor de hand, dat op dit punt naar beperking moet worden gestreefd. De Commissie acht dan ook den tijd ge komen, om deze uitgaven voor extra-midde len, welke thans door de patiënten veelal voor een medische noodzakelijkheid worden aangezien, maar die, naar het oordeel van den Geneesheer-Directeur, zonder eenige schade voor henzelven achterwege kunnen blijven, zooal niet geheel uit de exploita tie-rekening te doen verdwijnen, dan toch deze te doen compenseeren door het opne men van een post onder de Ontvangsten* waarop de kostende prijs dier middelen, door het gesticht op de patiënten te verha len, kan worden ondergebracht. Eenzelfde voorstel wordt verder gedaan, met betrekking tot do tot heden evenzeer gratis geschiedende levering van gestichts- wege van allerlei verband- en verplegings- artikelen ook met deze gewoonte moet, op het voetspoor van andere inrichtingen, in het vervolg worden gebroken. Op grond van een en ander geven B. en Ws. dan ook in overweging, om de ver wezenlijking van de vooretellen der Com missie van Beheer thans mogelijk te maken en daartoe alsnu te besluiten tot vaststel ling van de daarvoor noodige verordenin gen Verhooging salarissen der ambte naren Barean Gemeentewerken en van het Bonw- en Woning toezicht. In het afgeloopen jaar wendden verschil lende ambtenaren van het bureau van Ge meentewerken en van dat voor het Bouw en Woningtoezicht rich tot B. en Ws met het verzoek het daarheen te willen ledden, dat zij weldra op een hoogere bezoldiging aanspraak zouden kunnen maken, dan uit de thans geldende regeling der salarissen/ vastgesteld bij raadsbesluit van 6 Eebtruari 1908 voortvloeit. B. en We meenden destijds niet direct op dit verzoek te moeten ingaan, aangezien tengevolge van de instelling van den nieu wen gemeentelijken reiniging^dienst op 1 Januari as. toch binnenkort een reorgani satie van den dienst van Gemeentewerken, zou moeten plaats hebben. Thans is echter het oogenblik aangebroken om de samenstelling van de afdeeling Ge meentelijke Reiniging en de bezoldiging van de aan die afdeeling verbondon ambtenaren bij verordening te regelen en dient derhalve tevens te woreïtn overwogen, of en in hoeverre herziening der 6alarisregeling van de amb tenaren bij Gemeentewerken wensclieLijk is. Zooals uit de ter visie liggende rappor ten blijkt, zullen de werkzaamheden van verschil lende ambtenaren bij Gemeentewerken na de invoering van den nieuwen dienst belangrijke wijzigingen ondergaan; vermin deren zullen zij ovenwei niet Zoo zal, om slechts een enkel voorbeeld te noemen, de om vang der boekhouding op Gemeentewerken on getwijfeld verminderen, doordat een deel van do werkzaamheden van den z.g. dagelijkschen dienst, bij do reiniging terecht komt welke diensttak over een afzonderlijken boekhouder zal heeohikken, doek staat tegenover deze vermindering aan den anderen kant weder vermeerdering van werkzaamheden in ver band mot don sedert korten tijd ingevoerde®, maatregel, om alle op Gemeentewerken be trekking hebbende rekeningen besneden f10 door dat bureau uit het den Directeur ver- loendo voorschot to doen betalen en hiervoor eerst later een mandaat op te maken. Hierdoor konden de leveranciers niet alleen spoediger hun geld krijgen, doch werd ook veel admi nistratieve omslag vermeden, ofschoon, gelijk vanzelf spreekt, de werkzaamheden van den boekhouder van Gemeenteweiken door dezen practischen maatregel, zoowel in omvang als in verantwoordelijkheid aanmerkelijk toena men. Met het oog op de invoering van den ge- pj'^uitelijken reinigingsdienst behoeft der- Wlve, op één enkele uitzondering na, waarop wij hieronder terugkomen, niet tot een her ziening van de salarisregeling van de amb tenaren bij Gemeentewerken te worden over gegaan. Er zijn evenwel andere redenen, waarom B. en Ws. wel «ouden willen voorstellen de thans geldende traktementen te verhoogen. Sedert de vaststelling van de salarisrege- Jing in het jaar 1908 toch zijn niet alleen de werkzaamheden van de verschillende amb tenaren bij Gemeentewerken in het algemeen toegenomen, doch zijn ook de salarissen in andere gemeenten herzien. En alhoewel nu een vergelijking met gemeenten, die met Dei den ongeveer op één lijn kunnen worden ge steld vooral bij Gemeentewerken hoogst moei lijk is, aangezien de organisatie van dezen dienst in de ©ene gemeente veel verschilt van die in de andere gemeente, zoo blijkt uit een beschouwing van verstrekte gegevens toch wel, dat de traktementeregeling hier ter stede «enigermate moet worden verbeterd, wil men niet de kans loopen, dat de goede ambtenaren al spoedig naar een andere gemeente met hooger bezoldiging overgaan «n zach slechts middelmatige krachten voor de ontstane vaca tures aanmelden. Vooral nu door de in-wer. kïngtreding der pensioenwetten voor de ge meenteambtenaren de dienstjaren bij het over gaan naar een andere gemeente blijven mede tellen en niet meer, zooals vroeger, verloren gaan, is dit gevaar groot. Op grond van deze overwegingen 6tellen B. ©n Ws. voor zoowel het minimum- als het maxiraumtraldoment van den hoofdopzichter, van do drie opzichters, resp. van de gebou wen, de bruggen en de bestratingen, vain den boekhouder, den lstcn teekenaar en don 2dein tcekenaar (vroeger op zich ter-treken aar gohee- ten) piet f100 'sjaars te verhoogen en dat van den administratieven ambtenaar en den bewaarder van de Stadswerf met f75. Om dezelfde redenen dient ook de TnrnÜTmrm- fen de maximum jaarwedde van den insipeoteur, den opzichter en den administratieven ambte naar bij het Bouw- en Woningtoezicht een verhooging van f 100 te Ondergaan. Behalve de bovengenoemde opzichters is aan het bureau van Gemeentewerken ook nog sedert 15 jaren onafgebroken verbonden leen tijdelijk opzichter, die toezicht houdt bij kleinere werkjes, die niet aan do opzichters van den dagelijkschen dienst kunnen worden opgedragen door den grooten Omvang van hun werkkring, ón die bovendien belast is mót terreinmetingen, waterpassingen, teekein- Werk en dergelijke. Zijn tegenwoordig salaris bedraagt Sedert 1909 f 1000 's jaaks. 't Komt B. en Ws. voor, dat er alleszins termen zijn dezen tijdslij ken ambtenaar, die reeds zoo langen tijd aan 't bureau verbonden ia, onder de fonhatie op te nemen en van Oen vaste aanstelling te Voorzien. Extra-uitgaven zijn hieraan vootr d» geimleente ook niet Vör- hoadea. Het traktemjent van dezen Opzichter in algemeenen dienst zou kunnen worden be paald op een minimum van f900 's jaare; evenals aan de andere opzichters zouden ook hemi 3 verhoogingen ad f 100 telkens na 3 jaren dienst in uitzicht kunnen worden ge- steld. Aangezien de bij aanneming van ons voorstel te benoemen titularis feitelijk reeds ©enige jaren in het genot is van de 1ste verhooging ad f 100, zouden zij als overgangs bepaling willen voorstellen de 2de verhoogtimg te doen ingaan o# 1 Januari 1914 en derhalve de 3de of laatste verhooging op 1 Januari 1917. De algemeen© verhooging van f 100 valt dan ook hem op 1 Januari as. ten doel. Aan het bureau der Gemeentelijke Reini ging zouden B. en Ws., overeenkomstig het advies van de heeren De Groot en De Monyé in hun indertijd uitgebracht rapport, willen voorstellen behalve den adjunct-directeur, te verbinden: een opzichter, hoofdzakelijk voor den ontsmjettingsdienst-, twee opzichters voor de wijkbedieiiing en een boekhouder. Het traktement dor bedde wijkopziohtera zou, overeenkomstig het voorstel der des kundigen, gunnen worden bepaald op f 900— f 1200 's jaaiu 03 verhoogingen ad f 100 tel kens na 3 jaar dienst). Aangezien echter een der wijkopziehters een ambtswoning krijgt boven b 3t administratiegebouw benevens het genot van vrij vuur en licht, wordt voor hem een jaarwedde van f 725f 1025 voorgesteld. Voor den opzichter, hoofdzakelijk voor den ontsmettingsdiensit, achten B. en Ws. echter een traktement van f 900f 1200 's jaars te laag, in verband niet de meer dere kennis, die van dezen oprichter wordt gevorderd en de groote verantwoordelijk heid, die door hem wordt gedragen. Voor deze functie zal worden aangewezen de te genwoordige oprichter voor -1? rioleeringen bij Gemeentewerken, wiens jaarwedde thans f 1000f 13CO bedraagt. Indien men ook hem, evenals aan de opzichters, die bij Gemeentewerken blijven f 100 salarisver- hoogjing toekent, zal zijn traktement dus moeten worden bepaald op f 1100 tot f 1400 '8 jaars. Voor den boekhouder bij de ge me en te- reiniging tenslotte kan weder de door de deskundigen voorgestelde Tegeling (1000 f 1300) worden overgenomen. Alsnu blijven nog een viertal punten ter bespreking over, te weten: het toekennen van een toelage wegens het. bezit van een of meer diploma's, het toekennen van bui tengewone traktsmontsverhoogingen aan ambtenaren, die zich dooT ijver, geschikt heid en bekwaamheid op bijzondere wijze onderscheiden, de traktementeregeling voor den Ingenieur van Gemeentewerken en die voor don Directeur van Gemeentewerken. Met het denkbeeld, om voor bet. bezit van. een diploma eén jaarlijksche toelage in uit- uicGït te stellen kunnen B. en Ws. zich wel vereenigen, aangezien niet te ontkennen valt, cteut daardoor de lust tot eigen studie bij-do ambtenaren wordt aangekweekt, waarvan natuurlijk ook de gemeente de guo- de vruchten plukken. Een toelage van f 50,'s jaars per diploma tot een maxi mum van f 100,,achten zij voldoende. Zij geven den Raad daarom in overweging te bepalen, dat aan de ambtenaren, die vol- gene de verordening verbonden rijn aan de bureaux van Gemeentewerken, van de Ge meentelijke reiniging en voor het Bouw- en Woningtoezicht, uitgezonderd de Directeur en de Ingenieur van Gemeentewerken, adjunct-Directeur van de Gemeentelijke Rei niging en de Inspecteur der Bouwpolitie, een traktementsverhooging van f 50's jaars zal worden gegeven voor het bezit van dk diploma, door B. en Ws. aangewen®, met dien verstande echter, dat de verhoo- gingeo voor die diploma's te zajnen nimmer meer dan f 100, mogen bedragen. Met het toekennen van buitengewone traktementaverhoogingeo aan ambtenaren, die zich door ijver, geechikthedd en bekwaam heid op bijzondere wijze onderscheiden kun nen rij zieh niet -vereesrigen. Met betrekking tot de traktementsrege ling van don Ingenieur van Gemeentewer ken kunnen B. en Ws. kort zijn. Zij zijn in hun meening, dat het vaste traktement van den Ingenieur niet lager mag zijn dan het tegenwoordig salaris, ver meerderd met het bedrag, dat indertijd door den vorigen titularis als personeel© toelage werd genoten, versterkt door het zeer gering aantal eoDicrtanten bij de laatste vacature en de groote moeite, welke het toen heeft gekost, om een behoorivke aanbeveling bij den Raad in te dienen. Het verheug ons dan ook tzeerste, dat de Commissie van Fabricage, die verleden jaar, althans in haar meerderheid, tegen de voorgestelde salariswerhooging was gekant, thans de noodzakelijkheid daarvan heeft in- #3zdetn en zij geven daarom andermaal met aandrang in overweging het minimum- en maximumsalaris va-n den Ingenieur met f 400 'e jaars te verhoogen en hem den tite-l Ingenieur, plaatsvervangend Directeur te geven. Ten slotte vragen zij nog een oogenblik de aandacht van dsn Raad voor de sala- rtsregeling van den Directeur van Gemeen tewerken. Met do Commissi© van Fabricage rijn zij van meening, dat een traktement van f 4000 met 2 verhoogingen ad f250, telkens na 5 jaar dienst, dus tot een maximum van f 4500, voor deze betrekking al® zoodanig voldoend)© is. Nu de Directeur echter tevens belast zal worde® met het beheer over de Gemeente- li jk© Reiniging en zijn werkzaamheden daar door ze©r aanmerkelijk zullen "worden ver- 27waard, achten dj het met de genoemrie commissi» billijk, hem, zoolang hij met dat beheer zal rijn belast, ©en jaarlijkeche toe lage van f 500 toe te Dennens Mocht derhal ve te ©eniger tijd de ©pperleiding der Ge meentelijke Reiniging niet meer bij den Di recteur van Gemeentewerken berusten, dan vervalt ook den© toelage. De door B. en Wa voorgestelde trahte- mantsverhoogin gen brengen een beogen© jaariijksche uitgave mede van f 2150, waar- Onder begrepen de zooeven besproken toela ge ad f 600 aan den Directeur van Gemeente werken. De gelden zijn* zooals in de Memo rie van Toelichting op de conoept-begroo- ting voor 1914 is medegedeeld, reeds op den post voor „Onvoorziene Uitgaven" uitge trokken. Op grond van al het bovenstaande geven B. en We. mitsdien in overweging te besluiten tot vaststelling van de navolgen de verordening, waarin bovenstaande ver- hoogingien zijn belichaamd. Pliiimveetentoonstelling in de Stadsgehoorzaal. Door het bestuur der Leidsche Pluimvee- vereeniging is het verzoek tot B. en Ws. ge richt om ten behoeve van haar zesde Na tionale Pluimveetentoonstelling op 23 24 en 25 Januari te houden gebruik te mogen maken van alle lokalen der Stadsgehoor zaal. Zij verzoekt daarbij den huurprijs zoo mogelijk nog lager te stellen dan verleden jaar. Het komt B. en Ws. voor dat er wel termen bestaan om aan dit verlangen te voldoen en om dien huurprijs, die verleden jaar ƒ150 bedroeg, nu te stellen op ƒ125. Het nut van zulk een tentoonstelling en het voordeel voor verschillende ingezetenen valt niet te ontkennen, terwijl van eenig winstbejag geen sprake is, veeleer van een financieel offer, dat de vereeniging jaar lijks ten behoeve der tentoonstelling brengt. Daarom stellen B. en Ws. voor de Stads gehoorzaal gedurende 8 dagen af te staan voor ƒ125. Bet drukken van een statistiek dezer gemeente. In de Vergadering van 2 September j.l. deden B. en Ws. toezegging een voorstel aanhangig te zullen maken, om de door mr. A. J. Fokker aangeboden statistiek van Leiden hetzij voor de leden van den Raad ter visie te- doen leggen, hetzij deze te doen drukken en ter beschikking van do leden te stellen. Ter voldoening aan die toezegging kunnen zij thans mededeelen, dat naaf hun mee ning de door mr. Fokker bewerkte statis tiek alleen dan beteekenis kan krijgen, in dien zij wordt gedrukt en aan de leden van den Raad wordt rondgezonden. De aange boden statistiek i3 toch van zoo grooten omvang, dat 't absoluut onmogelijk is daar van in de Leeskamer voldoende kennis te nemen. Do kosten van drukken en afwerken van een 200 tal exemplaren zullen, volgens ver kregen informaties, 500 f 600 bedragen. Onder mededeeling, dat de heer Fokker zich welwillend bereid heeft verklaard, in dien tot een doen drukken der statistiek mocht worden besloten, voor de algeheel© correctie der drukproeven zorg te dragen, geven zij alsnu op grond van het boven staande in overweging haar te machtigen tot het doen drukken der aangeboden statistiek over te gaan. Openstellen Bnrcaa van den Burgerlijken Stand. In verband met de wijziging vaD de ge meentewet in dien zin, dat daarin niet meer gesproken wordt van de algemeen® erkende Chris, feestdagen, diende -eenige wijziging gebracht te worden in de verordening re gelende de uren waarop het bureau van den Burg. Stand voor het publiek is ge opend. Die uren zijn voortaan a>. op werkdagen van des voormiddags ne gen tot des namiddags vier uur b. op de Christelijke tweede Paaach- en Pinksterdagen, op den tweeden Kerstdag en den verjaardag des Konings van des voormiddags tien tot des middags twaalf uur c. op Zondag, Nieuwjaarsdag, den eersten Kerstdag en den Hemelvaartsdag, zal het bureau geopend worden op verzoek van een belanghebbende, mits deze tijdig aantoont, dat met de te verrichten werkzaamheid ter bcoordceling vaoi den Ambtenaar van den Burgerlijken Stand niet tot den vol genden dag kan worden gewacht. Het bu reau wordt onmiddellijk, nadat die werk zaamheid verricht is, weder gesloten. Wanneer echter de Nieuwjaarsdag of de eerste Kerstdag valt op een Maandag of op een Zaterdag, zal op die dagen het bu reau geopend zijn van des voormiddag» tien tot des middags twaalf uur. Verhuring benedengedeelte van het voormalig Invalidenhuis. Door de firma Tieleman en Dros is tot B. en Ws. het verzoek gericht het beneden gedeelte van het Invalidenhuis te taogtgi hu ren, ten einde dat gedeelte tot bewaarplaats van kisten, blikken, enz. te bestemmen tijdens de verbouwing harer fabriek aan de Mid- delstesrracht. Noch bij de Commissie van Fabricage noch hij het College van B. en Ws. bestaat, zoo lang de gemeen te nog geen vaM» plamren heeft mót het gebouw, tegen deze verhuring bezwaar, mi te daaraan slechts zoodanige voor waarden worden verbonden, dat de ganóente op korten termijn weder over het gebouw kan beschikken en het gebruik van de bovenver diepingen door de verhuring van het beneden gedeelte niet onmogelijk wordt. Immers wan neer aan adressante de beide ingangen aan den Middelweg worden afgestaan en de toe gangen tot de bovenverdiepingen met schot- werken zullen worden afgesloten, zooals in de stukken wordt voorgesteld, dan worden daardoor die bovenverdiepingen en het overige gebouw onbereikbaar en kunnen die gedeelten, die nog voor allerlei doeleinden gebruikt kunnen worden en oen groote opper, vlakte beslaan, dus niet worden tenut. D© Commissie van Fabricage wil daarom, aangezien er mót het oog op het bodrijf van adressant© overwegend© bezwaren bestaan, om haar slechts hót gebruik Van een der toegan gen aan den Middelweg toe te staan, adreö- sante verplichten den hoofdingang aan den Middelweg ook beschikbaar te houden voor de gómjoente zelve of voor hen, die van dó gómóente tot liet gebruikmaken van dien in gang hiert recht verkrijgen en verder bepalen, dat 'd.ë toegang tot de trap in het portaal moet worden vrijgelaten, indien door de ge- ïrüöent© of haar rechtverkrijgenden dis toe gang wordt Verlangd. B. en Ws. kunnen zich mót dit denkbeeld wel VQTótenigen, terwijl hun ook de door de firma geboden huur van f 450 's jaars met noemde oommissie voldoende voorkomt. Zij geven derhalve in overweging het bi nóden-gedeelte van het Invalidenhuis aan da firma Tieleman en Dros te verhuren voor den tijd van één jaar tegen betaling van een huurprijs van f 450 per jaar. Het gebraikgeven van een gymnastieklokaal. B. en We. wenschen gunstig te beschikken op 'n verzoek van de ver. „Emtégéës'l om haar tot wederopzeggens toe° ver. gunning te verleenen om op door B. en Ws te bepalen uren gebruik te maken van het gymnastieklokaal aan de Pieterskerkgracht, tegen betaling van f15 'sjaars per weke-, ljjksch Lesuur. Eervol ontslag onderwijzer. Ook geven B. en Ws. in overweging gun", stig te beschikken op het verzoek van Joh, Bolle om. hem met ingang van 16 Januari 1914 eervol ontelag te verleenen als onder wijzer met verpl. hoofdakte aan de school 3de kl. No. 2. F. Kuipers Jr., sigarenwinkelier, te Leeu< warden. H. M. van Meekeren, aannemer, te Him deloopen. D. Verdonk, bakker en rijwielhandelaar, te Hengelo (O.). B, Bunders, timmerman en aannemer, te Zaandam. D. Bunders, timmerman en aannemer te Koog-aan-den-Zaan, handelende onder de firma Gebrs. Bunders. J. Driesen, landbouwer, te Riethoven. F. J. de Wever, assuradeur, laatstelijk gewoond hebbende te Utrecht. A. J. Schaap, rijwielhandelaar, te Helder. Vraag: Kent u ook een populair Hol- landsch werkje, waaruit een melkboer of bakker kan leeren, hoe hij zijn war© scheikundig kan onderzoeken (vetgehalte, zuurgraad, watcrgekalte, katalate, enz.)? .antwoord: Dat. kunt u leeren in elk goed leerboek van de voedingsmiddelen «a scheikunde. Maar daarvoOT zijn no©dig vrij ingewikkelde proefnemingen met bijbehoo- rende toestellen, die niet onder het bereik liggen van een leek. Scheikundige onder zoekingen vereischen bovendien veel ken nis. Populair kan dus een dergelijk werk nooit zijn. Een boek dat echter niet meer dan de voorschriften ter onderzoeking be vat, is de „Codex Alimentarius". Vraag: Ik hob een olieverf-schilderij in bezit, waarvan ik niet weêb, welke waar de het heeft .Voorzoover ik het kon spellen staat er den volgenden naam op: „H. Beer- derseer". Het kan ook mogelijk zijn, dat het een andere naam is, het is erg on duidelijk. Antwoord: Deze naam is ons ala oohildor niet bekend. Vraag: Is er hier in Leiden ook kans om een harddraverij te geven met do on afhankelijkheidsfeesten, zooals in menige plaats van ons land, zelfs wel op dorpen, geschied is. Deze zijn alle goed geslaagd; ik weet dat er ergens veel geld van is overgehouden. Daarom zou dit wel goed zijn voor een plaats als Leiden, die op hot gebied van paardensport vooruit wil gaan, en er wonen hier veel liefhebbers. Antwoord: Wij vermoeden dat er, wat festiviteiten er ook nog mogen komen, wel geen harddraverij zal worden gehou den. Daarvoor leent de tijd van het jaar zich ook slecht. Dat er echter door vrienden van paardensport nog geen harddraverij <ji een vereeniging wordt opgericht, verwon dert ons wel. Neem u als sportvriend, daar voor eens het initiatief. Vraag: Zoudt u mij kunnen inlichten, of er in het Volkshuis een enijcureus is, waar men een paar uur in de week le- kan nemen voor kleermaken, daar zou ik gaarne aan deel willen nemen, en wat njn de kosten daarvan? Antwoord: Zulk een cursus bestaat aan het Volkshuis niet. Vraag: AVelke grappenmaker heeft toch indertijd dat bord met: „verbod» rijweg" aan don ingang der 3-Octote straat (beter ware 't 3-October-ruïne) gt plant? Geen ernstig mensch toch zal me*- nen dat men anders over of door die ruïne zal rijden. Geeft 'fc voor niet-Leidenaren geen zot gezicht, zoo'n officieel stads- bordjo? Antwoord: Onze critisch aangelegd» vrager mag over het gemeentebestuur te vreden zijn. Het besteedt eenige duizende® om de 3-October-straat in een goeden toe stand te brengen en den bewoners danr het leven mogelijk te maken, terwijl dc oor spronkelijke eigenaars den boel daar la do war hadden gebracht. Als men dit be denkt, houdt men gaarne een kinderachtige opmerking over het plaatsen van een waar schuwingsbord voor zichzelf. Vraag: Kunt u mij het adres op geven van een cheviot rok, die zoo gaat glimmen? Antwoord; Adressen van glimmende cheviot rokken kennen wij niet. Wij zijn in vele dezer dingen wel knap, maar dit gaat ons in kennis en wetenschap te boven. Vraag: Vanaf welken tijd bestaat het' uitdeelen van haring, wittebrood, bier tabak hier in loeiden op 3 October? Antwoord: Als wij ons wel herinne ren, bestaat deze uitdeeling zoolang als d<4 3-October-Vereeniging bestaat. En dat iO nu 27 jaar. Vraag: Zoudt u mij s.v.p. even willen zeggen hoe ik een petroleumvlek uit een cocosmat kan krijgen? Antwoord: Petroleumvlekken verdwi>» nen van zelf als u maar zorgt, dat er geen stof in de vlek komt. Om het verdwijnen te bespoedigen moet ge flink vochtig, maai zacht met benzine over de vlek wrijven,' Benzine lost de vette bestanddeelen vatf! petroleum op, maakt ze vluchtig en bij het opdrogen (vervliegen van de benzin?) ver- dwijnt tevens de vlek.

Leidsch Dagblad | 1913 | | pagina 6